DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERMISSING De strijd in en bniten Europa. - - 1 - ue gouden sleutel AFKOOPPOLIS Honderd en twinsligste jaargang 68 1918 UDiigneiitsprili Ml imltbetillDi p. 3 «min 11.65. Ir. p. pott 11.90. Bnvllsiom 5 el niheiteiUeprlli 15 cL p. repel irootere letten eeer pleetenlnte. Ir. Ir. I.!. Beet- ei Beeöelidrehterll Berm. Coster t Ze. Veerden C 9. Tel. 3. DONDERDAG 21 MAART. IfJli li 1L JL T O H. Buitenland. Firma M. J. SCHADD, staten Generaal. Binnenlaad. Uit de Pers. In de Duitsche bladen wordt den laatsten tijd meermalen geklaagd over toenemende on veiligheid in de grootere steden. En dit behoeft geenszins te verwonderen wanneer men bedenkt, dat wanneer de nood der bevolking door het gebrek aan de aller eerst.; levtaaitehoeften stijgt, de slechte ele menten veel eerder tot diefstal en plundering overgaan, dan in normale tijden. Doordat de weerbare mannen in grooten getale naar bet front trekken, is het politie toezicht verzwakt en bovendien is er in Duitschland nog een bijzondere omstandig heid, die in tijden als deze de onveiligheid zeer in de hand moet werken. Zij, die gevangenis- of tuchthuisstraf on dergingen, verliezen veelal het recht om in het leger te dienen en terwijl dus zoo vele mannen, die moeilijk uit hun werkkring ge mist kunnen worden, reeds jaren aan het front verblijven, loopen de boeven, ontslagen van dienstplicht, vrij rond en hebben thans een' prachtige gelegenheid en» hua 'slag te slaan. Het is zeer zeker' ®an eigenaardige opvat ting, dat iemand als straf het verblijf aan het front ontzegd kan worden. Men moge het zich in Duitschland tot een eer rekenen gemobiliseerd te zijn, dit neemt niet weg, dat velen gaarne voor die eer zou den willen bedanken en hun plaats afstaan aan hen, die deze eer niet waardig gekeurd worden. Op het oogenblik zijn er een 300.000 tal mannen, waaronder krachtige en uitstekend voor den dienst geschikte personen, die men in Duitschland niet waardig keurt, voor hun vaderland te strijden en daarom maar liever vfij laat rondloopen, met het noodzakelijk ge volg, dat het aantal misdaden schrikbarend toeneemt. Geen wonder, dat verscheidene Duitsche bladen er op aandringen, de voor den dienst geschikte ex-misdadigers in afzonderlijke ba taljons te vereenigen en, zoo zij al niet de eer waardig gekeurd worden de eerste stormloo- pen te ondernemen, voor bezigheden achter het front te gebruiken. Zij zouden heel wat manschapen vrij kun nen maken, die er hard naar verlangen, weer eens naar hun huisgezin te kunnen .terug- keerea In het Engelsche Hoogernuis heeft een in teressant debat over den volkerenbond plaats gehad. Lord Parmoor stelde een- motie voor, waar in in beginsel goedkeuring wordt gehecht aan een volkerenbond en aan de instelling van een rechtbank; welker bevelen door dwang ten uitvoer gelegd zullen kunnen worden. Lord Lansdowne wees er daarna op, dat een volkerenbond moet openstaan voor alle volken en alle mogendheden van beteekems moet omvatten en dat hij uitvoerende macht moet bezitten om gehoorzaamheid aan zijn besluiten te waarborgen. Eerst dan zal de bond in staat zijn, gele genheid te scheppen tot bespreking en ver- v naar hot üngeloch èotLü. MGüEKUW. 21) „Het moet een vreemd gevoel zijntwee huizen te hebben," zei Hilary, rpet een glim lach om zich neen ziende. „Ik zou denken, dat ik dikwijls vergat waar iets ligt wat uien uooüig heeft" „Dau kan men er altijd dm telefoneeren," antwoordde mevrouw Uedburn vadsig, ter wijl zij een roos uit een vaas op taiet nam en in haar ceiatuui; stak, „daarenboven mijn kamenier' weet wat ik in beide plaatsen noo- d'ig heb en het is voor haar geen zaak de dingen te vergeten of achter te laten. Als mijnbeer Dunbar het goed vindt, zal ilk de ze roos dragen," voegde zij er bij, in een spiegel kijkende, die behalve de oude Itali- aansehe iyst opviel als iets dat niet geheel paste bij de algemeene strengheid van de ka- merkwichtiag „die doakerroode kleur komt goed uit tegen mijn witte japon en staat -j )vZë staat u goed," riep Hilary met meis jesachtige geestdrift. JDie schitterende kleur schijnt de patste hand te leggen aan Zij zweeg voordat zij „uw schoonheid" baa uitgesproken, maar Hilda begreep haar en 'glimlachte. Bewondering was een levensbe hoefte voor haar, zij vond het heerlijk te we ten dat ze die opwekken kon, zelfs bij de meest onbeduidende menschen. „Ik hoop, dat de roos niet sterven zal" zei Hilary sneL „Als ik bloemen draag schijnen zoening, welke in een groot aantal gevallen dreigende gevaren kunnen doen vermijden. Voornamelijk door de wijze Waarop de Ver- eenigde Staten hun belangstelling voor zulk en bond toonen, geloofde lord Landsdowne, dat de teeker-m op dit oogenblik beslist gun stig zijn voor de instelling daarvan. Wat betreft het al dan niet toelaten yan Duitschland tot zulk een bond, bepleitte lans downe het deelnemen der Centrale mogend heden en betoogde, dat, indien men' Duitsch land kan dwingen in het gareel eener organi satie van dezen aard, er meer gedaan zou zijn om van het Pruisische militairisme ontslagen te worden dan bij eenig ander denkbaar middel. Slechts een' volkenbond zal volgen» Lans downe er toe leiden, dat het nageslacht be; hoed' wordt voor de herhaling der moeilijk heden, welke wij thans meemaken. Wij hebben meermalen de,uitlatingen van Lord Lansdowne met instemming gelezen. Hij is te midden der oorlogsfanatici, een der wei nigen, die het hoofd koel houdt ea de toe standen ziet zooals gij Ach ia werkelijkheid voordoes. Wij zijn gelukkig hadden yij bijna ge zegd niet de eenige neutrale mogendheid, die aan de Entente een deel' van haar scheepsruimte voor voedingsstoffen afstaat. Reuters agentschap verneemt toch, d^t binnenkort een algemeene overeenkomst tot stand zal komen tusschen de geallieerden en Zweden, in verband wa'armede reeds schik kingen zouden getroffen zijn1, die Zweden de finitie! faciliteiten verzekeren voor de ver krijging van 100.000 ton maïs en 50.000 ton haver, de eerste in April en Mei, de laatste op nader te bepalen datum te leveren. Tevens zou aan Zweden worden) toegestaan, na eenigen tijd verdere graanvoorraden te koopen. Daar gaat dus de tweede schotel linzen uit handen der geassocieerden naar een neutra len staat. Ol Zweden al dan niet vrijwillig, conces sies heeft gedaan, meldt Reuter ons niet, wat er wel op wijst, dat pressie van geassocieer de zijde niet uitgebleven zal zijn. KORTE BERICHTEN. De Ptdtsche Rijksdag heeft de beraad- ovei/het Duitsch—Russische en hef DuitschFinsche vredesverdrag voortgezet. Besloten werd, de' verdragen in handen te stellen van de hoofdcommissie, waarna de Rijksdag overging tot de eerste lezing van het kjediet-ontwërp van i5 milliard. Het krediet is daarna in eerste en tweede lezing onveranderd goedgekeurd. Naar uit een1 Reuter-telegram blijkt zijn er in de afgeloopen week 2008 schepen de Britsche havens binnengeloopen en 2317 uit gevaren. Elf schepen boven en zes onder de 1600 ton zijn gezonken, elf zonder succes aan gevallen en twee visschersvaartuigen in den grond geboord. In Angoulame (Charenste) heeft In een munitiefabriek een ontploffing plaats gehad waarbij 10 personen zijn gedood en twee ern stig gewond. ze dadelijk te sterven." „O, neen, ze zal niet sterven 1 Ik kan tijden lang bloemen dragen. Zij verwelken zelfs niet. Maar ik heb u hier niet mee naar toe genomen om over rozen te praten. U weet wel, toen ik u gisteren sprak heb ik u ge vraagd of u een klein pakje voor mij wou meenemen voor Dr. Harding als u hem weer ontmoet" „O, natuurlijk kan ik dat meenemen", ant woordde Hilary eenvoudig, „maar ik weet uiet wanneer ik hem zal zien. Het is niet waarschijnlijk dat ik tiaar Grantley Hall zal gaan, want mevrouw Derfield is daar maar tijdelijk. Misschien ga ik nog eens naar (te Pastorie; mevrouw Brent heeft mij gevraagd of ik nog eens kwam als ik kon." „Er is getfi haast bij". Hilde seprak vrien delijk en heel kalm. „Als u DE Harding raoch zien, geef hem dit dan. Ik zou het wel met de post verzenden, maar pet is breek baar en ik wou niet graag dat er wat aan kwam." Terwijl zij dit zeide nam zij uit een bureaulaadje, dat zij opengesloten had, een klein pakje, in wit papier gepakt en dichtge- lakt. Dit overhandigde zij aan Hilary. „U zult dr. Harding zeker binnenkort zien," zei ze en het verbaasde Hilary een scherpen tood in haar stem te „hij is zeker een ^root vriend van looren, mevrouw Derfield?" „Een groot vriend van mevrouw Der en gri field?" Hilary zette groote oogen op. „O, neen. Dat geloof ik niet. Toen tk op de pas torie logeerde, heeft mevrouw Brent mij vaak verteld dat dr. Harding volstrekt niet van vrouwen hield en niets met de dames te maken wou hebben. Ze zei dat het zoo bij zonder aardig van hem was dat hij de zorg voor my op zich genomen had, omdat hij Diefstal- andere transportschaden werden gedekt door onze Premie-opgav© ©p aanvrage. AMSTERDAM. Tel. Noord 9031-2426-2427. Telegram-adres ALLRISK3. TWEEDE KAMER. Nadat in de zitting van gisteren het debat over de kwestie Nederland en de geassocieer den was gesloten (zie ons vorig nummer, onder telegrammen), werd een wetsontwerp oin de volkstellingen niet fe houden in 1910, 1920 enz., doch in 1911, 1921 enz., zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens werden aangenomen de wetsont werpen tot nadere voorzieningen aangaande de toepassing van de voorwaardelijke ver oordeeling door den militairen rechter en tot het treffen van nadere voorzieningen ten aanzien van personen tot de krijgsmacht be- hoorende aan wie langdurige verloven zijn verleend, doch die onder de bestaande wet ten onderworpen blijven aan het militaire straf- en tuchtrecht Daarna waren aan de orde de wetsont werpen tot nadere uitbreiding van den land storm (herkeuring, van vroeger afgekeurden) en bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1919 (vervroegde oproeping) De heer Duymaer van Twist had bezwaar tegen minder zware keuringsel- schen. De heer Oud kon zich alleen met het her- keuringsontwerp vereenigen, als de lichting 1919 eerst werd opgeroepen. Jongeren moesten voorgaan. De heer Scheurer wees op het belang van een goed keuringsreg lemen t en van des kundigen op het gebied der tuberculose in de keuringsraden. Moor den heer Ter Laan (Den Haag) was het moeilijk vóór te stemmen, omdat het vraagstuk der demobilisatie hier weer in het gedrang kwam. Hij wenschte eveneens dat eerst de lichting 1919 werd opgeroepen. De Minister van Oorlpg zou het aanstellen van deskundigen op het gebied der tuberculose overwegen. Het keuringsre glement zou hetzelfde zijn als vóór normale tijden. De minister had geen bezwaar tegen het doen voorgaan der lichting 1919. Hij nam het amendement-Ier Laan over, óm van herkeuring uit te zonderen, die in en door den dienst ongeschikt zijn gewordt* voor den dienst. Het amendement-Ter Laan, dm van de herkeuring ook vrij te stellen hen, die vóór hun afkeuring minstens 6 maanden in dienst zijn geweest, werd aangenomen met 44 tegen 13 stemmen en het amendement van de commissie van rapporteurs om de wet niet te doen gelden voor hen, die ouder zijn dan 25 jaar, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 'Het outwerp-herkeuring werd aangeno men met 41 tegen 14 stemmen. Het ontwerp vervroegde oproeping der lichting 1919 werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. bekend staat als een vrouwenhater." „Een vrouwenhater! Miles Harding een vrouwenhater 1 De tijden zijn veranderd!" Er was spot in Hilda's stem, spot in haar limiach. „Ik zou denken dat dat vrouwen loten niet meer dan posteren wan tijde lyk poseeren," voegde zij er bij, terwijl zij de lade met een scherpen bons dicht Bloot en naar de deur, liep. „Kom, ga mee," ging zij voort; „mijnheer Dunbar laat zich zeker heel scherp óver mij uit, omdat ik niet dadelijk kon posteren. Kunstenaars schijnen het algemeen begrip te hebben dat zij zijn als tijd en getij en op niemand behoeven te wachten.. Hoe bevalt het u bij hem en bij die rare tante?" „Heel goed." Hilary kreeg een kleur. „Ze zijn zoo goed voor mij." „Ze schijnen er een aigemeenen menschen- min op na te houden," was het loome ant woord. „Eerst eeü zwerverskind en toen.—" „En toen een zwerversmeisje," vulde .Hi lary aan. „Maar mijnheer Dunbar denkt steeds hoe hij de menschen helpen kan. Dat is zijn eerste en zijn laatste gedachte." „Een modem denkende ridder!" Weder die flauwe spot in Hilda's zachte stem; dit maal steeg een warme opwelling van toom op in Hilary's hart, een toom waarvan zij de oorzaak niet trachtte op te' sporen evenmin beantwoordde zij mevrouw Red- bums spottende woorden, maar zij was heel blij toen ze de Jange gang door in het bou doir kwamen, waar Tony nu 'gereed was met zijn toebereidselen. Gedurende de af wezigheid der twee dames was de million- nair binnengekomen om den schilder pre cies uit te leggen in welken hoek hij het van zijn vrouw wenschte gemaakt zien, en de lange man met het roode ge- Vervolgens kwam in behandeling de inter pellatie-Van Doom. Interpellant achtte den tijd van spanning, welken wij doorleven, weinig geschikt voor politieke verkiezingen. Spr. vroeg of de re geering het daarom niet gewenscht achtte de verkiezingen zoo laat mogelijk te houden) bijv. in October, Minister Cort van der Linden achtte zulks ongewenseht. Het seizoen in October was ongewenseht. Een eventueele nieuwe regeering zou moetetf optreden mid den in de behandeling van de niet door haar ingediende hegrooting. Het was gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk een einde kwam aan de gewrongen positie der Kamer en de tijd was in October misschien meer gespan nen dan nu. De minister zou evenwel gaarne rekening houden met andere wenschen van de Kamer. De heer Van Doorn diende een motie in inzake de wenschelijkheid van uitstel der verkiezingen tot October. De motie werd be streden door de heeren Nolens, Marchant, Schaper en Beumer. De heer Van Doom trok toen de motie in. DE RIJKSMIDDELEN. 't Is niet minder dan een bedrag van 4,161,027,14, waarmede de Februari-op- brengst der rijksmiddelen Jhet totaal van ver leden jaar overtrof. Zelfs de raming over 1/ia van het jaar werd met bijna een ton over schreden!, een feit, dat in de eerste maanden' van het iaar gewoonlijk niét voorkomt. Tegen een opbrengst van 13,999,178,95)4 in Fe bruari 1917, stond nu een totaal van 18,160,206,12)4. De opbrengst in 'Febru ari 1916 was 13,586,938,42. De grondbelasting steeg met een bedrag van 95,343,03)4, de ipersoneele belasting met 66.510.86)4, de inkomstenbelasting met 548,670,00)4 en de vermogensbelasting met 96,640,53, 'Grooter stijging was merkbaar bij enkele accijnzen. Die op de suiker gaf bij een op brengst van 3,177,921,96 niet minder dan 1,564,874,09 meer dan in hei vorig jaar, terwijl het geslacht een som van 432,473,68 boven het bedrag van 1917 steeg. De andere accijnzen gingen achteruit, n.L die op den wijd met 4,744,60, die op het gedistilleerd met 573,494,66, die op het zout met 8,693,29 en die op bier met 54,884.50. De zegelrechten stegen met 338,742.12)4, terwijl de registratie-rechten 1,062,440,02" ea de successierechten 989,248,85)4 hoo- ger waren. Achteruit gingen de rechteti op den invoer met 149,308,76 en het statistiek- recht met 148,562,88)4. De overige bronnen van inkomst toonden feringe verschillen met he't vorig Jaar. De elasürf gop gouden en zilveren werken leverde ongeveer 4000 mar op, terwijl ten slottede loodsgelden' met het bedrag van het v r jaar slechts weinig verschilden, nl. 20, 4,61 )4 tegen 20.648,84 in 1917. Over de eerste twee maanden van dit jaar we: totaal ontvangen f 35,580,278,72)4 tegen 30,097,975.73 in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. De belastingen .in verband met de buitengewone omstand'gheden gaven 17,290,393,78, waarvan de oorlogswinstbe lasting 7 13 004,127,35, terwijl de rest werd ontvangen uit de verdedigingsbelastingen De verschillende opcenten ten bate van het „Leeningfonds 1914" hebben in Februari 2,773,492,50)4 opgebracht, (N. Ct.) STEMMEN DOOR KIEZERS BUITEN HUN WOONPLAATS. Het lid der Tweede Kamer de heer Scha per heeft den 12den dezer de volgende vra gen ingezonden: zicht groette Hilary diet een hartelijkheid, die haar veel pleizier deed. „U is de salon gaan bekijken, niet waar?" zcf hij. „Nu, de architect en ik zijn heel te vreden over de salon. Wij vinden beiden dat het karweitje aardig gelukt is. Ik zeg niet, dat het geen geld gekost heeft: het geld is er in gestroomd, daf zeg ik; er in gestroomd. Maar we hebben waar voor ons geld." „Ja, dat heeft u," zei Hilary met warmte. „Ik geloof niet, dat ik ooit zulk een mooie kamer gezien heb. Maar alles is hier mooi," voegde zij er een wéinig verlegen bij. „Het doet mij pleizier u dat ie hooien zeg-, gen. Jo Redbüm zag haar stralend aan met een qankbiye uitdrukkitig; „als u smaak hebt in een mooie plaats en in mooie din gen, waarom zou u dan het park niet eens met mij doorwandelen, terwijl mijnheer Dunbar aan het werk gaat? Ik weet haast zeker dat hij beter werken kan als wij er niet bij zijn om toe te kijken." „Nu, als ik heel eerlijk moet zijn dan ge loof ik dat u gelijk hebt," antwoordde Tony lachend. Mijn geest is wel wat zwak en wordt, gauw afgeleid als ér menschen om heen zijn terwijl ik aan het schilderen ben. En ik moet er dit portret goed afbrengen om u te kunnen behagen," zei hij, terwijl bij glimlachend in Jo's roode gezicht en eerlijke oogen keek. „Vooruit dan gaan wij weg, Mjss Do naldson en ik," zei Jo vroolijk; „en u maakt mij een portret van mijn vrouw juist zooals ze daar zit in haar boudoir, .er uitziende als een koningin, en ik zal niet achterwege blijven met m'n „dank u" en iets meer solieds dan een bedankje," voegde hij er bij, terwijl hij met Hilary ae hall doorliep, naar buiten door de voordeur in de warmte en de aan- 1. Heeft het centraal bureau Voor de ver kiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar den minister be kend is een of meer wetsontwerpen geformu leerd en bij1 den minister ingediend, waarin wordt gepoogd de mogelijkheid te openen om aan personen, die niet in hun woonplaat» kunnen stemmen, gelegenheid te geven eldera aan de stemming deel te nemen? 2. Zoo ja, is dan de minister bevoegd en bereid, deze, zoo mogelijk met de vergezellen de toelichting, ter kennisneming aan de Ka mer over te leggen? 1 De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, heeft daarop den 19deo dezer geantwoord: Het Centraal Stembureau voor de verkie zingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter zake door den onder- geteekende om advies gevraagd, heeft twee wetsontwerpen met toelichting ingediend, strekkende tot het geveru van gelegenheid aan peisonem, die niet in hun woonplaats kunnen stemmen, om elders aan de stemming deel te nemen. Beide ontwerpen met toelichting worden aan' den voorzitter van de Tweede Kamer dier Staten-Generaal toegezonden ter inzage voor de leden. Deze stukken zijn ter griffie der Kamer ae- dergelegd. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN IN AMERIKA. Door het hoofdbestuur van den Centraten Bond van Transportarbeider» is den minister van buitenlandsche zaken dringend verzocht bij de onderhandelingen met het buitenland te bedingen dat Nederiaadsche zeelieden^ die meenen te moeten weigeren pp schepen die zijn afgestaan te varen, bij verlangen vrije overtocht naar Nederland wordt ge waarborgd, zulks om te verhoeden dat zee lieden door economische afhankelijkheid al» werkloosheid of uitsluiting van Amerikaan- sehe industrie worden gedwongen te varen, dan wel, gelijk zeelieden, die den laatsten tijd in Amerika vertoefden verzekerden gevaar loopeu na enkele maanden verblijf, vóór het Amerikaansche leger te worden ge registreerd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Een R 1. P. A.-teiegram deelt mede, das te Singapore en te Hongkong Nederiandsche schepen zijn aangehouden en dat te Penang, Calcutta en Colombo dezelfde maatregelen zijn genomen. De reden voor een en ander ia niet bekend. NEDERLAND EN' DE GEASSO CIEERDEN. De „Petit Parisien" schrijft: Blijft het kabinet te 's-Gravenhage bij standpunt volharden, dan zullen de gealli eerden gedwongen zijn tot inbeslagneming over te gaan. De Matin" zegt: Op de voorwaarden van Nederland, die on rechtvaardig zijn en Duitschland heg gen, heeft de Entente niets te antwoorden. De Engelsche nota blijft naar inhoud en vorm van kracht. Of nu Nederland het wil of niet, het kan ons niet beletten zijn schepen te ge bruiken. De „Temps" verneemt uit Londen De Entente kan de beide door Nederland gestelde voorwaarden, verbod van transport van troepen en oorlogsmateriaal en verbod van bewapening dezer schepen, onder geen omstandigheid aannemen. In ieder geval zul len de maatregelen geen-nieuw uitstel kunnen Rename lucht van een zomen Jat schilderstuk maakt zooals „Als hij wensch dat het geschilderd wordt, dan is zijn fortuin emaakt. Dat zeg ik u ronduit, dan i# zijn u ortuin gemaakt. „Ik geloof dat mijnheer Dunbar 'niet zoo zeer deukt over het maken van zijn fortuin als aan het zoo goéd schilderen als hij maar eenigazins kan," antwoordde Hilary,j die zich wonderlijk goed op haar geraak gevoel de met den kolossaler eenvoudigen man. „Dat is zoo Ik stern 't graag toe dar is zoo." antwoordde hij. „Dien dag toen we m zijn atelier waren, zag ik wat voor soort man hij is. Hij scheert' veel meer gewidit te hechten aan de manier waarop het schilder stuk gemaakt zou worden dan aait het hono rarium, dat ik van plan was hem te geven. Zoo zijn schilders allemaal gdoof ik niet veel oog voor de geldkwestie." „Ik weet niets van schilders over het alge meen," antwoordde Hilary, maar ik weet heel zeker dat mijnheer Dunbar zich totaal niet bekommert om de geldkwestie, al» hij het beste wat hij kan maar in zijn werk legt." „Nu hij heeft niet veel kans ooit een mooi er onderwerp voor een schilderstuk te krij gen dan nu, zei Jo Redbum trotsch. „Er bestaat geen mooier vrouw dan de mijne, kijk de heele, wereld maar rond ik zou er een eed op kunnen doen!" Hillary was het maar al te gaarne met hem eens en toen zij met Tony op weg naar huis was en zij den weg over sussden in een van de auto's van het Klooster vertelde zij hem over den trots van den millionnair op dé schoonheid van zijn vrouw. COURANT Herkeuring afgekeurde». Vervroegde oproeping lichting 1919. Voorwaardelijke veroordeeling v. militairen.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1