Provinciaal Kieuw». INGEZONDEN MEDEDEELINQEN. dat er in ons kleine land nog duizenden, Ja, tienduizenden gevonden worden, die nieta of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Dditsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand (en 'f 0.10 tijdelijke verhooging wegens buitensporige papierprijzen) ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wij ons voor oogen gesteld hebben, n.l. U zoover te brengen, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen; dat U in staat is, eenvoudige correspondentie In die taal te voeren. Het zal U misschien niet ntogelijk zijn, U eene voorstalling te maken van de inrichting van dat weekblad en van de wijze, waarop wij dit doel willen bereiken. Daarom raden wii U, vraagt eens proefnummers. Ztj liggen ter verzending gereed. Gratis en franco worden zij U toegezonden. Laat niemand, die dit leest en die behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelijk een proefnummer aan te vragen. Deze gelegen heid moogt U niet laten passeeren. A. F. G. LEIDERITZ, H. D. SCHENK, Hoofdonder wijzer». Telefoon Zuid 4072. Witte de Withstraat 23, Amsterdam. lijden, want sedert de overeenkomst van 22 Januari is tijd! genoeg verstreken, De Berlijnsche correspondent van de „Kftlr nische Volkszeitung" schrijft: Men mag de belangrijke vraag niet uit schakelen, of de bemoei lij king van den duikbootoorlog door Holland werkelijk onver mijdelijk is. Het is toch duidelijk, dat het doel der Duitsche politiek moet zijn den duikboot oorlog zoo spoedig mogelijk tot het gewensch- te resultaat te voeren en met vooruitzienden blik alle hindemissen uit den weg te ruimen. Heeft de Duitsche politiek deze taak ten' opzichte van Holland vervuld? Engelands overwinning in zake de Hol- landsche laadruimte is volkomen en beteekent voor Duitsohland een diplomatieke neder laag UIT BERGEN. De agenda van de gister gehouden raadsvergadering bevatte vceL, dat afgehan deld moest worden en veel tijd vereischte, doch voor om verslag niet zooveel, oplever de, dat het noodig is, de gevoerde besprekin gen weer te geven. Wij volstaan dan ook ditmaal met bet doen van mededeelingen. De voorzitter uitte allereerst onder In stemming van de aanwezige leden den wensch, daft de wegens ziekte afwezige hee- ren Barnaart, Görter en Veenhuyzeu spoedig weer geheel hersteld, mochten zijn. De woningnood was voor het benoemde schoolhoofd de heer Baretta aanleiding ge weest om te kennen te geven, dat hij zijn benoming niet kan aanvaarden, wanneer bij geen passende woning kon bekomen. De administrateur van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, de beer Nensthiel had, omdat zijn wonmg verkocht was en bij geen andere kon huren, volgens de-voorzitter ook reeds een paar slapelooze nachten doorge maakt, waarom B. en W. in een buitengewo ne zitting van den raad de machtiging had den weten te verkrijgen, om een tweetal per- ceelen van den heer Peeck aan te koopen. Wethouder Oldenburg had dezen koop Voor de gemeente geregeld, waardoor de perceelen voor 7000 per stuk het eigen dom van de gemeente wer den De burgmeester bracht den heer Olden burg voor het tot stand' brengen van deze gelukkige transactie de dank van de gemeen te er op wijzende dat de perceelen zeker niet te duur waren aangekocht, daar twee ande ren in velling nog meer hadden opgebracht. Besloten werd een van de woningen aan den heer Nenstldd voor 400 per jaar te vethuren en de andere voor het nieuwe schoolhoofd te bestemmen, wanneer deze, eens uit den militairen dienst, zijn functie kon aanvaarden. Gelukkig zit de gemeente niet verlegen, daar de heer v. Hoorn zich bereid heeft verklaard zijn functie zoolang te zullen blijven waarnemen. hx verband met de aankoop werd besloten een geldleeniug aan te gaan van 15000 van ten hoogste 5 pCt. Aan burgers zal de, gelegenheid gegeven worden om dit bedrag bij de gemeente te plaatsen. Door het overlijden van den heer A. Smit die 22 jaar op kosten van de gemeente in een zenuwinrichting verpleegd werd, kan de gemeente zich deze uiigaven voortaan voor dit geval besparen. De jongste kasopname wees een bedrag in kas aan van 14685, die van het Electricitei te- bedrijf van 945,315. Tegenover deze bedra gen stond een kasleenlmg van 14000. De raad vereenigde zich zonder discussie met een ontwerp-verordening voor het be stellen van goederen te Bergen aan Zee.! De voorzitter verklaarde nog bemerkt te hebben, dat de Alkmaarsche Courant een be richt had gehad over de bij de Provincie be staande plannen over de overname van de Zaanlanclsche waterleiding voor een Provin ciale waterleiding, hoewel dit in geheime zitting in den raad was medegedeeld. Van de Al'kmaarsch Courant was verder een verklarend schrijven ingekomen. De raad stelde hierop een uitvoerige ver ordening op het brandwezen vast, die de se cretaris wel werk had veroorzaakt. Door het vaststellen van deze verorde ning hebben B. en W. het recht jaarlijks de burgera en burgeressen? (het kan nog gezel lig worden) op een lijst te plaatsen, waar door ze verplicht zijn om bij oproeping bij het beproeven van de brandspuiten dienst te doen, de spuitenbij' brand te be dienen om in het belang van de openbare orde bij brand de terreinen af te zetten. De oproeping Ingeval van brand geschied door het lulden der klokken. Vrijgesteld zijn zieken en gebrekkigen, die volgens de geneesheer de werkzaamheden niet kunnen verrichten en zij1 die reeds in openbaren dienst verplichtingen hebben-. Plaatsvervanging of afkoop staat ter be oordeel ing van B. en W. De afkoop voor een brandmeester lis mo gelijk voor 20.per jaar on voor een spuitgast door een bedrag van 10 per jaar. B. en W. hadden voorgesteld voor de laatsten het bedrag op 5 fa stellen, doch de heer Apeldoorn vreesde, dat dan alle bur gers hun verplichting zouten afkoopen en aan hm dankt men het, dat de 5 ƒ10 wer den. Zij die opgeroepen worden zullen als brandmeester 60 ct., als klimmer 50 cf. en voor het afzetten van terreinen 40 ct. per uur ontvangen. Het voorstel van B. en W. om op 't strand gedurende het baden het lfoopen voor de badkoetsjes of aan het strand zonder ge bruikmaking van zwembroek of badkostuum, hef baden, of op het strand in zwemcostuum zonder badmantel het loopen, te verbieden, werd eveneens aangenomen. De heer Apeldoorn was er zelfs voor om het pootjesbadea voor volwassenen te ver bieden. Hij had er eenige Amsterdamsche juffrouwen met dikke kuiten zoo bezig ge zien, dat hij meende, dat meerderen dan hij er raar van konden worden. Tot deze strafbepaling kwam het echter nog niet, wel kon de raad het goedvinden, daf het op het strandplaatsen van medege brachte stoelen zonder vergunning van den pachter werd verboden. Wij betwijfelen het of het Rijk dit zal goedkeuren, daar het juist aan Schoor! de voorwaarden stelde, dat bij het verpachten van het strand aldaar, een dergelijke bepaling niet gemaakt mocht wor den. Hietna wer^ fn overleg met - den dokter femaakt een tarief voor de verpleging in de arak voor besmettelijke zieken vastgesteld. Dit tarief ts nu als volgt: lste klasse boven 6000 inkomen, Ingezete nen 7.50 .per dag, niet-ingezetenen f 10. per dag, 2e klasse jf 40006000 inkomen, ingezetenen 5.— per dag, niet-ingezetenen 7.50 per dag. 3de klasse 2500—ƒ4000 inkomen, ingezetenen ƒ3.—, niet-ingezete nen 4.per dag. 4o klasse 1200—ƒ2500 inkomen ingezetenen 1.50 per dag, niet- ingezetenen 2.per dag. De verpleging voor menschen met minder dan 1200 inkomen te gratis. Indien er meer dan 1 persoon in de In richting verpleegd wordt, dan worden de bedragen bij de verpleging van 2 personen met 10 pCt., van 3 personen met 20 pCt. en van 6 personen en meer met 50 pCt. vermin derd. Onder verpleging te de gewone voeding begrepen. Genees- en heelkundige hulp moet afzon derlijk betaald worden. De raad besloot nog om voortaan geen putten-belastlng te hebben. Door de riolee- ring moeten er veel minder putten geleegd worden. Zij die voortaan wensdien dat hun putten leeggmaakt worden, kunnen dit laten doen met de wagen van de gemeente tegen beta ling van 0.70 per uur. Voor de lichtbegverigen nabij de vlot brug had de voorzitter de onpletzlerige tne- dedeeling, dat de daar liggende reservekabel beproefd was, doch onbruikbaar is geble ken, waardoor het onmogelijk te aan hun wenschen te voldoen. Hierop volgde dadelijk de onder applaus begroete mededeellng. die getuigde van een rechtgeaarde burgèrzin, dat de lieer J. Ster ke, mede namens zijn dochters, het Sterke- huils, thans reeds als museum ingericht, in volle eigendom dere gemeente overdraagt, onder voorwaarde, dat aaa het gebouw geen andere bstemming mag gegeven worden, dan voor het bewaren van voorwerpen van kunst en wetenschap. De raad aanvaardde dankbaar deze schenking. De voorzitter hul digde de familie Sterke voor haar sympa thieke daad, terwijl de heer Baltus dead uit, komen, dat er voor de gemeente ook reden voor dankbaarheid is tegenover mevrouw vau Roenen, die. had bewerkt, dat het reeds gevallen raadsbesluit tot stooping van het oude bouwwerk, werd ingetrokken. Met algemeene stemmen besloot de raad. onder invloed van de goede stemming, bet salaris van den veldwachter met 300 te verhoogen. Besloten werd het salaris van den verlos kundige niet 100 te verhoogen. B. en W. hadden 130 voorgesteld. De heer Apel doorn wilde 60 piecr geven, waarop de heer Baltus voorstelde 100 mm* te geven, wal werd aangenomen. Het salaris van den doodgraver werd met 50 per jaar verhoogd. Aan het telefoonkantoor te Bergen aan Zee werd over 1917 een toeslag, van 100 toegekend. De weduwe Beeldman krijgt voor 1918 ecu toeslag op haar pensioen van 52. De keurmeesters op het vleesch, die hun functie, wanneer zij de 25 moesten deelen zouden neerleggen, krijgen nu leder 25.— De voorzitter deelde hierop mede dat hij reeds met den ingenieur van den Rijkswater- slaat te Altmaar over de vaartbewegfng een bespreking had gehad. Deze achtte een sub sidie van Rijk en Provincie wel mogelijk, wanneer de plannen gecombineerd werden aan de verbetcrcüig van dc Hdevervaart en werden gemaakt door een ingenieursbureau. De voorzitter zal de polderbesturen yoor een vergadering aanschrijven en B. en W. zullen aen raad spoedig voorstellen doen tot het benoemen van een commissie. Spr. is tot de overtuiging gekomen, dat de zaak niet uitgesteld mag worden. Een beslissing over de beharding van den Ousterdijk werd aangehouden. In verband met het verzoek van „Bergens Belang" om de 40 opcenten op het perso neel af te schaffen, stelde de heer Apeldoorn voor om die opcenten maar te verhoogen aangezien „Bergens Bdlhhg" maar steeds met dat verzoek terugkwam. Besloten- werd om h«t verzoek ntet in te willigen, daar ook de heer Udo geraden had njet tol afsptrafflng om te gaart Pe heer Baltus stemde vwr inwilliging van het verzoek. De voorzitter deelde nog mede, dat de nieuwe schoolgeldregeling 700.— per jaar meer opbracht en dat de commissie voor de centrale keuken van het Koninklijk Nationaal Steuncomité een subsidie van 788.70 had gekregen. De commissie was over het verhoogen van den prijs voor de portie in haar wiek geschoten en heeft hierdoor bereikt, dat ver hooging niet noodig is. Hierna ging de raad in comité. UIT WIJDENES. Dinsdag hield de vereeniging ^Nut en Ge noegen" in samenwerking met het fanfare korps „One Genoegen" en de rederijkerska mer ,,'t Mosterdzaadje" alhier, hare laatste vergadering in dit seizoen. Ds. de Jager Meezenbroek las een paar stukjes van Dr. Heijnis: ,,Van Nrd.Holland- sche menschen en dingen", de heer P. But ter hield „Een praatje over Holland en de Hollanders,, door Jerome K. Jerome. Het fanfarecorps gaf eenige van zijn mooiste nummers ten beste en ,,'t Mosterd zaadje" bracht ten tooneele „Zwaar be proefd", een dramatische schets in één be drijf. Mej. J. Koetsies-de Vries en Mej. A. Koet- sies vergastten de aanwezigen op eenige mooie zangnummers. UIT ST. PANCRAS. Op de openbare verkooping op 19 Maart werden de navolgende eigendommen van den heer Jn. Ruijs voor afbraak verkocht: 't Woonhuis .en herberg voor 1400. koo- per Jn. Bruijn, de doorrijstal voor 394, kooper Jb. Tol, de paardenstal voor 90, kooper T. Ruijs Jr., de tooneelzaal voor 1425, kooper C. Kloosterboer te Broek op Langendijk, terwijl de 5 vrijkomende per ceelen bouwterreinen gekocht werden door C. Groen Cz. en T. Bakker voor 6080. Voor den heer J. Kloosterboer alhier wer den verkocht een dubbel woonhuis en 2 ak kers van 25 snees toor 2985, kooper A. Glides', en 3 bouwterreinen op 't Vennetje voor f 1010. kooper K. Lek, en één bouwter- ^rein^naaat de vorige voor ƒ,500, kooper A. UIT N.-SCHARWOUDE. Het café en hótel „De Burg" van deni heer D. Stam te verkocht aan de heeran Bek- ker en C. Trompetter. UIT EGMOND-BINNEN. Woensdagmorgen 10 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. Ingekomen was o. at: a. Een schrijven van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier om eene subsidie van 25. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. b.- Een voorstel tot wijziging der leening voor het electrisch bedrijf in verband met de nieuwe uitbreiding naar het Woud. De heer v. d. Arend had zich bereid ver klaard een bedrag van 1540 in de kosten op zich te nemen., welk bedrag zal worden verminderd met de bedragen van tus&chen- aansluitingen. Enkelen willen thana niet aansluiten, waarop de voorzitter voorstelde, bij latere aansluiting dit bedrag te verdubbelen. De lieer J. Apeldoorn vroeg of dit aan be langhebbenden werd bekend gemaakt, waar op de voorzitter antwoordde. Tevens wilde de heer J. Apeldoorn dat de heer v. d. Arend zich verbond voor 5 jaar stroomverbruik. Dit vond de voorzitter een bezwaar. Besloten werd bij latere aansluting 75 te laten betalen. Een leening groot 4500 te gen een rente van hoogstens 3 pet. in hét jaar zal voor deze uitbreiding worden aan gegaan. Aan de orde kwam de salarlsverhooging Van den directeur van het electrisch bedrijf, dat op de vorige vergadering was aangehou den. Het voorstel van B. en W. was het sa laris te stellen op f 2,50 per aansluiting. De heer J. Apeldoorn zeidè, dat er thans ruim 30Q aansluitingen waren, waardoor het salaris, cfat op heden 400 bedraagt, dan bijna 800 zou worden, en vond alt te hoog. Spreker wist zelfs iemand, die dit wd voor 300 zou willen verrichten. De heer J. Noort wilde het salatte op 2 per aansluiting brengen. Het voorstel van B. en W, werd la stem ming gebracht en verworpen. Togen stem den de heeren J. Apeldoorn, W. J. Apel doorn, J. Noort en J. Zonneveld. ÏDe voorzitter maaide van het plan tan den heer J. Noort een voorstel. Dit werd aange nomen, zoodat het salaris van den directeur werd bepaald' op ƒ2 per aansluiting, De heer J. Apeldoorn zeide, dat aan den lijnwerker Groen 4 per weet wérd betaald en vond dit te weinig. De voorzitter merkte op, dat hij ln dienst van de K. E. M. was en de gemeente met zijn salaris niets te maken heeft, doch vond het ook niet veel. De K. E. M. zou om betera salarleerlng worden verzocht. Aangenomen werd hot suppl. kohiüD tea bedrage van 2876.02. Verder was ingekomen een schrijven be treffende het niet onbewoonbaar verklaren van een woning behoorende aan het polder bestuur. Be8lo'ten werd de kermis te houden Indien de toestand niet critieker wordt. Een verzoek van den heer Liefttag tot plaatsing van een hek, zou de volgende week op de vergadering der wegeneommisaie wor den behandeld, Terwijl de voorzitter de schouw der wegen eveneens aan da wegen- commissie wilde opdragen. De wethouder, de lieer Orpen, verweet den heer J. Apeldoorn, dat deze de paaltjes had verzet, die bij het uitzetten door den opzich ter waren geplaatst. De heer J. Apeldoorn had da paaltje» niet verzet, hetgeen breedvoerig door hJem werd uiteengezet, i Vastgesteld werd het kohier ten bedrage van 11163,71 Va en der hondenbelasting jten bedrage van 90. Wethouder De Wit vroeg presentiegeld aan de leden der wegencommlesie uit te ka* ren. De voorzitter had hiertegen geen gezwaar en ried aan de volgende vergadering met dit voorste^ te komen. De hear J. Apeldoorn vwaocht bij stor ting van vuil op ds wegen 't fjzar daaruit te verwijdert», tot* trat oog op gsm» voe* de paarden. De heer Groen zal hieraan zijn aandacht schenken. UIT OTERLEIK. Daartoe uttgenoodigd1 door de Vrijzinnig- democratische Kiesvereeniging alhier,- trad de heer F. J. Aukes van Alkmaar gisteravond in het lokaal de Vries op, om eene volledige uiteenzetting te geven van de Evenredige Ver tegenwoordiging. Nadat de voorzitter, de heer H. Zeeman, de vergadering, die matig bezocht werd, met een welkomstwoord had ge- op end, trad' ae heer Aukes op en gaf hij eerst een kort overzicht van de vóór 1912 bestaan de toestanden en partijverhoudingen van de laatste jaren, totdat in '12 de U. L. en V. D. samen gingen en in 1913 deze concentratie manifesteerde voor algemeen kiesrecht, waar bij de verschillen ten opzichte van dit recht, door beide partijen werden gedeeld zoodat U. L. en V. D. in deze samen konden gaan. De geachte spreker roemde de staatsmans- wijsneid van den minister Cort van der Lin den. die trots de moeilijkheden van den we- relastrijd, de zorg voor handhaving onzer neutraliteit, voedselvoorziening enz. enz., nog de huidige grondwetswijziging wist tot stand te brengen en de daaruit volgende wetten en wetjes. Nu deelde spreker de vergadering me de hoe de nieuwe kieswet zou werken, wie Jciezers zijn en wie niet, dat stemmen ver plichtend is gesteld en wie strafbaar is, bij verwaarloozing van dien plicht, en hoe nu ook Weer dezer dagen gebleken is te Alk maar bij de laatste gemeenteraadsverkiezing, dat stemplicht noodig is. Evenredige Vertegenwoordiging werd nu door spreker ingeleid. Met voorbeelden en cij fers liet hij duidelijk zien, dat bij het thans nog bestaande kiesstelsel, de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat een partij b'.v. de Rechteche met groote meerderheid van stem men boveni de Linksche minder kamerleden in de Kamer kon brengen dan deze. Nu zou dit bij E. V. tot de onmogelijkheden gaan be- hooren. De heer A. gaf nu aan hoe de ver kiezing zou plaats hebben. Met kaarten en tabellen werd zijn betoog, dat zeer onderhou dend was, verduidelijkt, eoodat mag worden verondersteld dat de hoorder» er een goed be grip van hebben gekregen. Verschillende vragen werden utt het pu bliek gedaan, dl» nog tot em vruchtbaar on derhoud leidden. Verblijdend voor de afd der V. D. B. al hier was het te vernemen dat de vóór 1 Nov. 1917 bestaande afdeélingm 141 telden en dat thans het getal tot 250 afdeelingen is geklom men. Nadat de spreker nog verklaard had waar om Den Helder was ingedeeld bij Groningen, Friesland als oostelijke groep, sloot de voor zitter met een woord van dank de bijeen komst. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De raad. dezer gemeente vergaderde Dins dagavond voltallig. Van dr. Hoekstra was bericht Ingekomen, dat-hij zijn benoeming voor de armenprakr tijd aanneemt onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Van het onderwijzend personeel, den Se cretaris en den Gemeenteontvanger waren dankbetuigingen ingekomen voor ds ver leende duurtetoeslag. Verder was ingekomen een brief van den Commissaris der Koningin, Waarin werd medegedeeld, dat als veldwachter Ds be noemd de heer F. A. Prins. Van Oed. Staten was teruggekomen dé herziene verordening, inhoudende het rijden op de wegen betreffende het kerkepad. Oed. Staten zouden daarin ook opgenomen wen schen te zien een verbod voor net rijden over de brug. Hieraan zdl worden voldaan. Van den heer' D. Swart, melksHJter alhier, was een adres ingekomen, waarin gewezen werd op de onhoudbare toestand betreffen de de af lp vering van consumptiemelk. In een bijgevoegden staat werd het door hem geleden verlies aangegeven. Gevraagd werd .daarom een vergoeding uit de gemeentekas. B. en W. meenden hierop afwijzend te moeten beschikken, waar toch ook andere bedrijven o.a. het bakkersbedrijf in niet ge ringe mate onder dc tijdsomstandigheden te lijden hebben. Besloten werd afwijzend op hot verzoek te beschikken. Ingekomen wa9 een verzoek van de ver eeniging van Ned. Gemeenten om deel te ne men in de oprichting van een N.V. Centrale Bouwmaterialen-inkoopvereeniging met het doel om onnoodige prijsopdrijving van bouwmateialen tegen te gaan. B. en W steldjen voor een aandeel te ne men h 1000, waarvan 10 pet. du» 100 g* stort moet worden. De heer Berkhout vond dat dit nogal van ingrijpenden aard 1». 't Ia een J>l. V. Al» 't een Coöperatieve inkoop vereeniging was zou spr. er voor zijn, doch nu komt de winst aan cle aandeelhouder». 1 Grijpt zeer in den particulieren handèli. De voorzitter merkte op, dat het te om te voorkomen dat de artikelen duurder worden. Al zou het alleen maar zijn voor aankoop van atraatsteenen kunnen we er voordeel van hebben. 't Is een instelling van het rijk en de ver eeniging is er lid van en deze geeft aan hun leden certificaten k 1000 uit. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. met de stem van den heer Berkhout tegen, aangenomen. De heer Boon, de vorige veldwachter, vroeg om restitutie van door hem betaalde pensioengelden. Hierop werd afwijzend be- Aangegeven werd een tijdelijke kasgeld- leen ing groot 5000 en een leening groot 1100 voor het betalen der duurtefoeslagen enz. af te lossen in twee jaar. B. en W. stelden voor de schoolgelden te verhoogen voor meergegoeden voor 1 kind 1.— en elk kind meer 10 ets. per maand. Voor ming,egoeden de helft en voor on- vermogenden gratis. De bedragen waren bepaald op het wettelijk minimum 1 kind' 20 cte. 2 kinderen 30 ets., elk kind meer 10 ets hooger. De heer de Boer vond het evengoed nog laag en kon zeer goed mee gaan. De heer Zeeman zou nog een klasse tus- eehaa de meer- en mingegoeden willen inlas- scbwfc i if De heer Kroon merkte op dat alles zoo billijk mogelijk geregeld is. Na eenige discussie deed de voorzitter in overleg met de wethouders het voorstel voor minvermogenden 1 kind 20 «ts., 2 kin deren 30 ets., 3 kinderen 35 cis. en elk kind 10 meer. Tegen waren de heeren De Boer en Berkhout, omdat ze meenden dat het beter door allen kon gedragen worden en dus uit een H. O. gehaald moest worden. Rondvraag. De heer Berkhout merkte op, dat hek en Bcboeiïng langs het kerkepad in disolaten toestand verkeeren. Hierin zal verbetering gebracht worden. De heer Berkhout vroeg verder of het niet mogelijk is meer rundvleesch beschikbaar te krijgen en het dan aan onvennogenden tegen verminderde prijzen beschikbaar te stellen. De voorzitter was in deze onmachtig iets te doen omdat de slagers niet boven de maxi mumprijs mogen verkoopen en daarom niét slachten. De heer Kramer wees er op, dat de koel- huisboter te langzaam weggaat, omdat de vaten niet geschikt zijn de boter in de win kels te bewaren. De heer Kostelijk meende, dat dit Beer goed kon, omdat het fabrieksboter is. De voorzitter zal bij een winkelier imfor- meeren. De heer De Boer vroeg hoe het staat met April met het aantal kinderen en verder met de zomertijd. Spreker was van oordeel dat het met den zomertijd te vroeg te als de kin deren om 8 uur in school moeten zijn. De voorzitter wist nog niet zeker hoe het met April zou zijn, doch meent te kunnen aannemen, dat alle kinderen geplaatst kun nen worden. Als dit niet kan, kunnen er een vijftal kin- deren tijdelijk in de school te Noordschar- woude geplaatst worden. Wat de zomertijd betreft, het hoofd der school heeft juist een nieuw leerplan ingediend. Met een behande ling daarvan, kan men de opmerking reke ning worden gehouden. De heer Zeeman wee» nog op enkels' kui len in de straat. De voorzitter zei dal deze veplickting rust bij het Prov. Elec. bedrijf. In verband hiermede kwam ds uiterst .lang zame aansluiting ter sprake. Men was van oordeel dat d.« regeling niet goed te, daar het toch niet mag voorkomen, aat de een de schuld op de ander schuift Hierna sluiting, SCHAGER PAASCHTENTOONSTELLING. In de versierde zaal van „de Posthoorn" opende te 9 uur de voorzitter, de heer Jb. zijp Hz., Wieringerwaard, de bijeenkomst Hij herdacht het 25-jarig bestaan, der op richting en haalde iets aan van de belang rijkste vergaderingen der vereenigingen; te vens bracht hij hulde aan de gemeente en burgerij, die steeds medegewerkt hadden tot welslagen der tentoonstelling. Even liet hij voorbijgaan de moeilijke om. standigheden waaronder de tentoonstellin gen gehouden werden, als veeziekten, over stroomingen en stipte ook den slechten tijd van heden aan, doch hoopte, dat ook dczn met vrucht gedragen zou worden. Na onder applaus geëindigd te hebben, kreeg de heer J. Koster, voorzitter van „Al gemeen Belang" het woord: hij memoriseer de eenige gebeurteuissen uit het bestaan des vereeniging, bracht haar hulde en meende, haar eenige feestelijkheden te moeten aanbie den, trots de tegenwoordige tijdsomstandig- heden. Daarna bracht hij den heer Zijp hul de voor zijn werken en streven, dat hij, gedu rende 25 jaar east een jaar als vicè-voorzit» ter, daarna 24 jaar als voorzitter aan den dag gelegd had en overhandigde hem ate blijk van waardeering en onder applaus eea gouden gedenkpenning. „Algemeen Belang" en „Da Vereeniging voor ae Handeldrijvenden en Industrieelea Middenstand" hadden op straat voor ver siering en afwisseling gezorgd. Een prach tige eerepoort gaf toegang tot. het feesterreiu, terwijl alle stralen rijk bevlagd waren. Ko- kadorus gaf zijn bekende voorstellingen, bo vendien zorgde een wandelend muziekgezel schap voor de-gewenschte stemming. Do plaats was overvol bezoekers, zoodat in de straten som» letterlijk het verkeer verstopt was. 's Avonds algemeen Jool met» een rum- werk tot sluitstuk. Onder dé bekroonden behoorden O. m. J Voor het beste vette kalf, prijs 10, da heer L. van Dam te Ursem. Voor een nog melkgevende koe: 2e pr. 9 de heer C. Butter te Oudkarspel. Voor den besten rijstier, geboren tn 191Ö, 2e pr. de heer J. Broersma te Lutjewinkel. Voor idem, geboren in 1917, 2e pr. 15, de heer C. Kooij te Harenkarspel. Voor de beste melkkoe, gekalfd hebbend» na 1 Januari 1918, le pr. 10, de heer P. A. Strooper te Heerhugowaard. Voor de beste kuispink, geboren in 1917, lë pr. 10 de heer C. Kooij te Harenkarspel, 2e pr. 5 gebroede*» Koning te Sint Maar- ten. Voor de beste overhoudere, 10 stuks, le prijs 10 de heer D. Schenmerhora te Sint Maarten, 2e pr. 7,50 de heer J. van Veen te Oterleek, 3e pr. 5 de heer A. Langerij» te Heerhugowaard, 4e pr. 2,50 de near O. Schoorl te Eenigenburg. Voor den besten ram, telaidaeh «ekrutót, Seboren in 1916 of vroeger,, le |»r, 8 ds eer A. Brak. te Sint Maarten. Voor de beste varkens (2 stuk») la pr. 10 an 3e pr. 0,50 de heer w. Govera to Stat Maarten. Buitengewone prijzen: Belangrijkste col lectie inzending voorwerpen op landbouw- febied, le pr. medaille J. A. Wiglama te chagen, 2e pr. médaille J. Met te Heerhugo waard, Se pr. medaille V. 8. Ohmatede te Alkmaar. Op de Schager-Paaschtentoonstelllsg wer den na afloop 38 vette koelen', verkodht of niet verkocht, In beslag genomen. 'Het meeren deel was evenwel reeds van de markt verwijderd. Melk- «n fokvee bleef vrij. De catalogus ver meldde 65 stuk» ter mededinging m 16 ter opluistering. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdag werd door notaris van Houwe- ninge voor d.«a k*er A. Kaan Kb. alhier, pu-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2