DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gouden sleutel Bb M In dn vacht gesleept No. 69 Honderd en frwinstigste Jaargang 1918 VRIJDAG 22IAART. De str|jd in en buiten Europa. üEUILLETOJk. M. KATER, Mient 24. AboDDemeDtsprljs bli vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65, tr. p. post f 1.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Br. Ir. N.V Boek - en Handelsdrukkerij Berms. Costei d Zn.. Voordam C 9, Tel. 3. De eerste lord der admiraliteit Geddes heeft in het Engelsche Lagerhuis eenige inte ressante mededeelingen over den aanbouw van nieuwe koopvaardijschepen gedaan. Hij beloofde daarbij, voortaan geregeld een overzicht te zullen geven van de verliezen en aanbouw van schepen, zoowel van de ge- fcceje wereld als van 't Vereenigd Koninkrijk. Men is in Engeland niet erg voldaan over de slapte in den scheepsbouw en daarom achtte Geddes het wel gewenscht, eens eenige bijzonderheden mede te deelen. De wereldtonnepmaat der geallieerden en omzijdigen voor de oceaanvaarten, 33 millioen ton, is van het begin van den oorlog af tot het laatst van het vorige jaar met twee en een half millioen ton afgenomen. Engeland heeft ongeveer 8 pet. van de vermindering der oce- aan-tonnenmaat van de wereld buiten die der vijandelijke landen geleden. Het percentage van het netto verlies der Britsche tonnenmaat was 20 pet. voor de Britsche scheepruimte, voor de onzijdigen en de Vereenigde Staten was dit percentage gun stiger daar Amérika de geïnterneerde Duit- sche schepen in de vaart bracht. In 1915 en 1916, voornamelijk in het laat ste jaar, zette Engeland heel weinig schepen op stapel. Vóór de verscherpte duikbootoor log begon was Engeland over de 1 300.000 ton achterop vergeleken met het begin van den> oorlog. Thans bevatten 47 groote scheepswerven nog hellingen, die geheel voor koopvaarders voor den Oceaan werken en staan elf andere werven, die thans met oorlogsschepen bezig zijn voor het vervaardigen van oceaan-koop vaarders klaar, terwijl beschadigde schepen zoo goed mogelijk opgekalefaterd weer in de vaart gebracht worden. Den vorigen zomer kwam er een centraal bureau tot stand, dat er krachtig toe mee werkte, herstelde koopvaarders weer onder stoom' te brengen. De verhooging van het wekelijksch gemid delde der aflevering van herstelde koopvaar ders bedroeg in Februari 1918, vergeleken met Augustus 1917 80 procent. Meer dan 3000 treilers werden in het laat ste kwartaal van 1917 hersteld en opnieuw uitgerust. Dank zij dje goede uitwerking der patroeljes ter bestrijding van duikbooten en het uitstekende konvooieeringswerk door ma rinevaartuigen verricht, werden' de scheeps- verliezen kleiner. In weerwil van den arbeid dien de munitie- aanmaak en1 de vliegtuigen-fabricage eischten, is volgens Geddes in Engeland in 1917 een totaal van oorlogs- en handelsschepen be reikt, dat men wel gelijk kan stellen mét dat van het rijkste scheepsbouwjaar. De totale wereldproductie behalve die der vijandelijke landen, werd voor het laatste kwartaal van 1917 op 932.000 ton gebracht, terwijl de verliezen toen 1.200.000 ton bedroe gen, zijnde het geringste aantal sedert de verscherpten duikbootoorlog is begonnen. In het laatste kwartaal van 1917 verloor Engeland per maand gemiddeld 121.000 ton meer dan het kon bijbouwen', maar de neu tralen hebben 75 pet. van de verloren scheeps ruimte vervangen. v Van Februari 1917 tot 31 Januari 1918 naar het EngeLick door L. O. MOBfcKLtY. 2fl) „Ik geloof wexkel|jk niet, dat er een liever vrouw up de heele wereld is," zei het meisje eenvoudig, „u ook wei?" r „Dat weet ik niet." Tony zag haar glim lachend aan, lief zou ik haar nooit noe men." „Niet lief? 01" zei Hilary verbaasd. „Ik begrijp niet hoe u daj: zeggen kuntl" „Voor mij beteekent „liet" iets dat waard is bemind te worden, liefde waardig,' en me vrouw Redbum," hij haalde de schouders op, „ze is mooi, ja natuurlijk mooi even als een standbeeld of een stuk porcelein mooi kan zijn maar lief? neen, zij maakt op mij volstrekt niet den indruk lief te zijn, indien het gezicht van een vrouw de eigenschap bezit van lief te wezen dan ben ik met minder schoonheid tevreden. Zijn Oog rustte op het belangstellend ge zicht van pet meisje naast zich en bleef er op rusten, hetgeen een blos op haar wangen te voorschijn riep; haar oog en wer den een oogenblik onrustig onder zijn vas ten bik. rMijnheer Redbum aanbidt haar," zei Hi lary op een weinig gepaagden tóón, met een plotselinge behoefte iets te zeggen, het hebben de Duitschers 6000.000 ton schepen door duikbooten tot zinken gebracht, hoewel mem van Duitsche zijde beweert, dat dit cij fer 9.500.000 ton moet zijn. Bij de scbeepsbouwplannen wordt thans een standaardtype gevolgd. De schepen wor den in gedeelten vervaardigd en op de werf in elkaar gezet; zoodat snel aangebouwd kan worden. Het nieuwe type zal thans in alle na tionale scheepswerven gebouwd worden. Lor d" Pirrie, de algemeene regelaar van den aanbouw van koopvaarders, hoopt, dat er voortaan elke veertien dagen feen van de stan daardschepen van zijn werven van stapel kan loopen. Het is de plicht der bondgenoot schappelijke vloten om het aantal tot zinken gebrachte schepen beneden het productiepeil te doen dalen. In aansluiting met deze verklaringen deel de de minister-president Lloyd) George nog mede, dat er 138 uitbreidingen van scheeps werven ontworpen waren, waarvan er reeds HO onder handén waren1. Er was staal ge noeg maar een gebrek aan werkkrachten en de regeering aarzelde om op het voorstel in te gaan om 20.000 man van het veldleger op de werven aan het werk te zetten. De regeering meent, dat door bijzondere inspanning het tekort van 120.000 ton per maand in den Britschen scheepsbouw kan worden ingehaald en door het goede werk der marine worden dé scheepsvertiezen steeds kleiner. Vervolgens zette AsquRh uiteen, dat de aanbouw van koopvaardijschepen in 1916 met grooter was geweest door de van mari nezijde gestelde eischen. Het is zeer zeker interessant om tegenover de Engelsche mededeelingen eens de Duitsche te zetfen. Volgens een officieel Wolff-telegram zijn in Februari weer 680.000 ton scheepsruim te vernietigd. Sedert het begin van dun onbeperkten duik-, bootoorliog is totaal 10.270.000 ton vernie tigd. De vijandelijke scheepsruimte is sedert het begin van den oorlog tot 31 Januari met 15100.000 ton verminderd, waarvan 9.400.000 ton voor rekening van de Engel sche koopvaardijvloot komen. Wat uit deze beschouwingen zonneklaar blijkt, is dat de geallieerden en 'Engeland' in het bijzonder, niet zoo vlug kunnen aanbou wen als de Duitschers vernietigen, met ande re woorden dus dat, tenzij Engeland zijn productie zeer sterk kan yergrooten, de En gelsche ecaeepsruimte gestadig minder wordt. Men moge in Engeland de Duftsche duik booten verwenschen, men moge in neutrale staten uit menschelijk oogpunt het optreden van haar bemanningen laken, dit neemt niet weg, dat die duikboot een' zeer machtig wapen is waarmede Duitschland langzaam maar zeker den overzeeschen toevoer naar het eilandenrijk stop zet. Evenals de Duitsche handel wordt ook de Engelsche handel belangrijk gekortwiekt en het is te begrijpen, dat hoe langer dé oorlog duurt, de toestand er voor Engeland niet be ter op wordt. Nu reeds hebben de geassocieerden, als doet er niet toe wak als ze maar sprak. „H vindt haar wel lief." „H|j heeft het beeld van een denkbeeldige vruuw opgebouwd achter liet mooie ge- zich van zijn ega" antwoordde Tony grim mig. „Langzamerhand zal luj tot de ontdek king komen dat de werkelijke vrouw in het nst niet lijkt op de denkbeeldige." „O, ik hoop dat hij dat nooit ontdekken zal," riep Hilary echt gemeend uit, terwijl zij zich Iiaar gesprek van zooeven herinnet de met den eenvoudigen, goedhartigen mil- lionnair. „Ia weet wel dat men het dwaas vindt over het breken van een hart te pra ten, maar ik geloof dat het zijn liart zou breken als hij merkte dat zijn vrouw vol strekt niet was zooals hij zich haar gedacht had. k kan mij niets ergers voorstellen dan het geloof te verlieen in iemand dien men lief heeft" „Wat zou u doen als u zoo iets over kwam?" vroeg Tony, en zijn oogen waren nog steeds om iemand verlegen te maken op haar gevestigd. „Zou u ophouden den per soon lief te hebben?" „Ik geloof niet dat het mijn liefde dooden zou," antwoordde zij langzaam, „niet als ik dim ander echt liefhad: er is zooveel noo- dig om echte liefde te dooden. En ik weet dat moeder Zij hield zich in en haar ge zicht betrok. „Wat wou u zeggen over uw moeder?" vroeg Tony vriendelijk. „Ik weet niet of ik dat wel moest zeggen" antwoordde zij, „maar misschien wel omdat u zulk een groot vriend van mij is." strijders voor dé vrijheid der kleine staten, zich niet te groot geveeld om tot rooi van neu trale scheepsruimte over te gaan, maar ook deze zal weer tot zinken gebracht worden', wanneer de Duitschers slechts tijd gelaten wordt. Het kapen der Nederlandsche schepen1 is, ondanks alle mooie Engelsche theorieën, het beste bewijs, dat de Duitsche duikbooten doeltreffend werk verrichten. Wanneer de geassocieerden er niet spoe dig in slagen, den vijand op het slagveld te verslaan, zal een nijpend gebrek aan scheeps ruimte voornamelijk Engeland in een zeer on gunstige conditie brengen. Uit Londen wordt gemeld, dat vijf En gelsche en Fransche torpedöbootjagers bij Duinkerken twee vijandelijke jagers en twee vijandelijke torpedobooten in den grond boorden-. Een Britsche torpedóbootjager is beschadigd. De-Britsche verliezen zijn ge ring en de Franschen hadden gem verlie zen. De admiraliteit meldt nader, dat gistermor gen tusschen 4 en 5 uur twee Britsche en drie Fransche torpedobootjagers in gevecht kwa men met een afdeeling Duitsche jagers, die tevoren Duinkerken had gebombardeerd. Van Engelsche zijde wordt» medegedeeld, dat naar mm gelooft twee vijandelijke tor pedobootjagers en twee vijandelijke torpedo booten zijn gezonken. Overlevenden van twee vijandelijke torpe- dobootm zijn opgepikt. De beschadigde Britsche torpedojager be reikte de haven. Wij meldden gisteren reeds, dat in breede vakken van het Westelijk front de artillerie- slag met volle kracht ohtbrand is. Hedenmorgen werd ons uit Londen ge seind, dat officieel gemeld wordt, dat na een krachtig bombardement de Duitschers gis teravond om acht uur een infanterieaanval ondernamen op de Engelsche eerste linie en het achtergelegen terrein over een front van vijftig mijlen, van de Oise in de buurt van Lafère tot aan de Sensee bij Croiselles. De vijand slaagde er in de vooruitgescho ven Engelsche stellingen binnen te dringen en op sommige punten van het front in de stellingen door te dringen. De aanvallers leden zware verliezen. De grootste, geweldigste worsteling die Europa ooit aanschouwd heeft, neemt dus in onze nabijheid een aanvang. Het eindspel van het bloedige dram.-, jg begonnen en niemand kan zelfs met eenige waarschijnlijkheid voorspellen hoe de ont knooping zal zijn. De Nederlandsche schepen in Amerikaan- sche havens zijn, zoo seinde mm ons giste ren, in beslag genomen, daar de Amerikaan- sche regeering mededeel ing ontving, dat het ultimatum niet wordt aanvaard. En naar ons nader werd geseind, is gister avond aan het ministerie van buiten landsclie zaken een telegram van onzen gezant te Londen ontvangen, met de mededeeling, dat de Britsche regeering in antwoord op de mededeeling der Nederlandsche regeering betreffende de voorwaarden waaronder zij „Ik geloof ook van wel," zei hij gerust stellend en zijn hart sprong, even op van vreugde omdat zij hem een groot vriend ad; „u ki uoemd had„u kunt mij vertrouwen. Wat u mij ooii mocht vertellen zal ik voor mij houden." „Ik wou zeggen," antwoordde zij en hel scheen of het haar mi verlichting was te kunnen sprekeii, „ik wou zeggen dat moeder nóóit heeft opgehouden van vader te hou den, dat weet ik, zeker, zelfs toen hij niet goed voor haar was, vrees ik. Ze uitte er zich zoo weinig over, maar toch zei ze ge noeg om mij te bewijzen dat zij een heel on gelukkig leven gehad had. En toch had zij hem altijd lief." „Uw moeder moet een heel bewonderens waardige vrouw geweest zijn," antwoord de Tony rustig. „Moeder had zooveel liefde in haar hart," antwoordde het jonge meisje. „Ze heeft iets tegen mij gezegd dat ik nooit vergeten zal ze zei„Liefde ts de sleutel, die alle deu ren ontsluit!" „Een gouden sleutel," voegde Tony er bij en Hilary glimlachte, een sidderend lachje. „Ja, een gouden sleutel; en ofschoon moe der zoo ongelukkig in haar leven geweest is, heeft zij nooit de zekerheid verloren, dat liefde de grootste kracht is in de wereld, juist wat u zegt een gouden sleutel!" „Zij heeft haar schoone, liefhebbende na tuur aan haar dochter overgedragen," zei de jonge man fluisterend. „U draagt een at mosfeer van liefde en geluk met u mede." Hilary kreeg een vuurroode kleur, maar bereid is, aan de Nederlandsche schepen ver gunning te verleenen om ten behoeve der ge associeerde landen in de gevaarlijke zóne te varen te kenneni heeft gegeven, dat de ver bonden regeeringen onmiddellijk zullen be ginnen met in beslagneming der schepen. De buit wordt dus in de wacht gesleept. De Geassocieerden kunnen zich blijkbaar met onze voorwaarden niet vereenigen, zij achten het tijd en moeite verloren, in nadere onderhandeling te treden en hakken eenvou dig den knoop door. Dit beteekent, dat een millioen ton van onze kostbare scheeps ruimte thans in beslag wordt genomen' en dat wanneer alle Geassocieerden dezen maatregel volgen, Nederland twee derde van zijn handelsvloot kwijt is. Zoo strijdt men van Entente-zijde voor het recht van de kleine naties. Is er nog een beter voorbeeld mogelijk om aan te toonen, dat het recht van den sterkste het hoogste recht is geworden? Zij, die in ons goddank nog neutrale ko ninkrijkje de rechtsverkrachting slechts aan de zijde van een der oorlogvoerende combi naties zagen, mogen thans bedenken, dat een Nederlander noch pro-Duitsch, noch pro geallieerd behoort te zijn, omdat van beide zijden getoond wordt, dat macht boven recht gaat en dat de zwakte der kleine neutralen een prachtig voorwendsel is om zich ten ei gen bate te kunnen bevoordeelen. Wij kunnen per slot van rekening niets doen dan protesteeren en zooals wij steeds ten sterkste de Duitsche gewelddaden ter zee hebben afgekeurd, zoo willen wij thans niet nalaten er nadrukkelijk op te wijzen, dat de houding der Geassocieerden tegenover Ne-' derland er blijk van geeft, dat de mooie leuze waaronder" men ten oorlog trok, niets dan een phrase is, dat het strijden voor het recht van kleine naties slechts de vliag was, die de modderschuit waarop men in zee gestoken is een cachet van bijzondere beteekenis moest geven. Laten wij toch de feiten zien zooals zij in werkelijkheid zijn. Amerika en Engeland de jongste mede deelingen in het Lagerhuis hebben het weer bewezen krijgen scheepsruimte tekort, daar Duitschland sneller vernietigt, dan de scheepswerven kunnen bijbouwen. En om in dit tekort te kunnen voorzien, Steelt men op onbeschaamde wijze onze sche pen, om die, zooals uit het niet aanvaarden der iN derlandsche voorwaarden blijkt, mei troepen en munitie geladen door de gevaar lijke zóne te sturen en aan de vernietiging der niets ontziende duikbooten bloot te stellefl. Men moge daarbij nog zulke mooie ver zekeringen van teruggaaf na den oorlog ge ven, wij Nederlanders weten te goed hoe na het sluiten van den vrede alle rijken hun scheepsruimte in de allereerste plaats zullen noodig hebben en hoe er in Engeland van fabricage voor Nederland in jaren nog geen sprake zal kunnen zijn. Het eigendomsrecht is door de Geassoci eerden op de ergerlijkste wijze verkracht. En wanneer wij thans lezen, dat president Wilson in eed nadere verklaring dezen scheepsroof verdedigt met de mededeeling dat Nederland geen onrecht geschiedt en dat de daad der Geassocieerden voor Holland de noodzakelijkheid op deze woorden te ant woorden werd haar bespaard omdat de auto op dat oogenblik stistond voor deur van het huis op het Kruispunt en zoodia zij was uitgestapt liep het jongt meisje vlug naai boven, naar liaar kamer, niet bunzeiid hart, dwarrelende gedachten, een vreemd maai heerlijk gevoel. Ony's stem, de' woorden die hij gespro ken had, de uitdrukking vtiu zijn oogen toen hij haar aangezien had, dit alles vervulde haar met een vreugde, die zij niet trachtte te ontleden. Het gevoel van vreugde was ei en voor het oogenblik was het genoeg. Zij stond nog voor het raam, droomerig door den tuin te kijken toen juffrouw Dunbar, na driemaal vergeefs geklopt te hebben, de deur open deed en haar riep. En zélfs toen, zoo vervuld was het meisje met haar eigen heer lijke gedachten, hoorde zij het herhaalde noemen van haar eigen naam niet! „Hilary slaap je? Wat is er met je ge beurd? Juffrouw Dunbar had eerst om de deur gekeken, maar kwam nu de kamer bin nen en legde haar hand op Hilary's schou der. „Je ziet er uit of je midden in een droom bent" zei het vrouwtje met nieuws gierige belangstelling het meisje aanziende met haar vuurroode kleur en haar afgetrok ken uitdrukking. „Ik geloof dat ik dat ook was," antwoord de Hilaiy, „hoe onbeleefd van u niet te hooren! Heeftu mij dikwijls geroepen?" „Ja, vrij dikwijls," zei juffrouw Dunbar koel; „maar ik vond het haast jammer ie te wekken uit het tooverland waarin je. scheen een bewijss van onrechte vriendschap moet zijn, dan vragen we niets anders dan voort aan van dergelijke mooie praatjes ver schoond te mogen blijven. Wil men het recht verkrachten en ons ei gendom stelen, laat men er rondweg voor uitkomen, laat men rondweg bekennen, dat de Duitsche actie ter zee de Geallieerden zonder de onzijdige scheepsruimte tot machteloosheid brengt, maar laat men ons niet in naam van democratie, beschaving of menschelijkheid voorhouden, dat deze zee roof een onderdeel van den strijd voor de rechten van kleine neutralen beteekent Wij blijvèn het betreuren, dat de Neder landsche regeering dezer dagen onder be paalde voorwaarden gemeend heeft aan de eischen der Geallieerden te moeten toegeven. De persstemmen en het gesprokene Sn onze volksvertegenwoordiging zullen haar de overtuiging geschonken hebben, dat het Nederlandsche volk nog liever den buikriem wat vaster aantrekt dap de speelbal van bui ten landsche machten te willen zijn. Door het niet aanvaarden der Nederland sche voorwaarden is thans in zooverre onze eer gered dat Amerika en Engeland tegen onzen wil en misbruik makend van onze on macht, zich van onze scheepsruimte meester maken. Dat is een kwestie van overmacht, waarte gen wij slechts ten sterkste kunnen protesten- ren. De daad der Geassocieerden zal per slot van rekening hen zélf het grootste nadeel be rokkenen. Want de latere geschiedvorscher, den we reldoorlog van 1914 beschrijvende, zal niet kunnen verzwijgen, dat op 21 Maart 1918 het trotsche Albion en het democratische Amerika zoo in het nauw gedreven waren, dat zij zich niet ontzegen, een kleine, weer- looze mogendheid van zijn voor levensonder houd noodzakelijke scheepsruimte te beroo- ven. Scheermessen Apparaten, Zeep, Kwastea, Aluin. „D I A M O N D" Scheerriam maakt uw mei onmiddellijk vlijm ichcrp. PRIJS f 1.90. rond te dwalen." „Het was eeu heerlijk oord," zei Hilary bedaard, terwijl zij opnieuw een kleur kreeg. „Mijn gedachten waren tenminste heelemaai verward. Ik trachtte ze te sorteeren en liet ze half wegdrijven," „Er is een boodschap gekomen van „Duinzijde" terwijl je uit was Miss Helena Driver is er zelf mee gekomen. Zij was hee- loipaal in de war en wist geen raad toen ik zei dat je uit was." „Ik!" riep Hilary vol verbazing uit, „Maar wat kon het Miss Driver schelen of ik thuis was ja of neen? Zij kon mij toch niet noo dig hebben." „Toevallig heeft ze jouw wel noodig," antwoordde Juffrouw Dunbar. „Ze zegt dat mevrouw Gardiner niets doet dan vragen naar jou den heelen vorigen avond en den heelen dag. Ze dachten eerst dat het maar een gril was, en dat ze het vergeten zou, maar zij bracht zichzelf in zulk een stemming en maakte zichzelf bepaald ziek, zoodat miss Driver eindelijk is komen vra gen of je zou willen komen en het arnie mensch een bezoek brengen." „Natuurlijk zak ik gaan- maar hoe vreemd dat ze mij zoo graag wou zien. Ik ben heelemaai een onbekende voor haar. -Ja, zij verbeeldde zich dat ik haar aan iemand herinnerde maar ik kon er niet achterko men, wie die iemand was. Zat ik er nu da delijk naar toe gaan Ik zou heel graag iets doen waarmee ik'haar helpen kan Ik had zoo'n medelijden met haar." Wordt vervolgd. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1