KOEIHUISBOTER. Gemengd Nieuw». Provinciaal Nieuws. Telegrammen *rai ke«U«. VERGADERING m» dei gemeenteraad Tan Alkmaar, D* DIRECTEUR f. k. DISTRIBUTIE- BEDRIJF bericht dt RMkomst vas? 17600 K.Q, KOSIHWISBOTER, welfc® morgen ondar do- detaillliten worden ge» distribueerde Op bon no. *8 zal 75# gram beschikbaar worden gesteld, welke bon geldig is tot en met 7 APRIL. Detail listen zuilen aiet ander* dan op een bon mogan verkoopen. Na 7 April echter mag het resteerende vrij worden verkocht. De Directeur van het Distributiebedrijf, D, SCHENK. BURGEMEESTER* en WETHOUDERS van ALKMAAR, daartoe aangezocht, hebben in hunne vergadering van 26 Maart 1918 besloten voor DINSDAG 2 APRIL a.s. (z.g. 3en Paaschdag) een' algemeene ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 2 der Verordening tot het tegengaan van nachtar beid in broodbakkerijen (Gemeenteblad no 544), in dier voege, dat op dien dag des mor- ens te 4 uur met de werkzaamheden in de akkerijen zal mogen worden aangevangen. Waarvan openbare kennisgeving wordt ge daan naar aanleiding van art. 7, laatste ali nea der genoemde verordening. Alkmaar, 27 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. niet meer mag worden verstrekt dan 0.07 K.G. Voorts is machtiging verleend, desge- wenscht het voor de bereiding van het eten benoodigde gesmolten rundvet (reuzel of plan ten vet) geheel of gedeeltelijk door mar garine te vervangen. DIEFSTAL UIT MILITAIRE KASSEN. De minister van oorlog heeft, in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid den heer Van Sasse van Ysselt, o. a. medege deeld, dat van 1 April a.s. af de bewaarders van riiksgelden grootendeels zijn aangeslo ten bil den postchèaue- en girodienst, het geen de mogelijkheid van diefstal aanzien vermindert. NEDERLANDERS OP EEN DUITSCHE DUIKBOOT. Gistermiddag deed de Raad voor de Scheepvaart onderzoek inzake het tot zin ken brengen -n de Noordzee op 11 Januari 1918 van het stoomschip „Atlas van de Ko ninklijke Stoomboot Maatschappij Als getuige wordt gehoord ae gezagvoer der van de „Atlas" Th. G. Schenk. Deze deelde o. m. mede, dat de „Atlas den 3den Januari uit de Portugeesche haven Biscao kwam, met bestemming naar Rotter dam. Aan boord waren reddingsmiddelen in voldoende hoeveelheid aanwezig; de na tionaliteit was duidelijk kenbaar gemaakt. Men bevond zich in het vrije gebied, op 38 gr. 21' N.Br. en 12 gr. 32' WL, toen plot seling een schot werd gehoord. Dit was den lOen Januari in de buurt der Canarische eilanden. Het schip stopte onmiddellijk en men ontdekte in de nabijheid een Duitschen onderzeeër. Get. bega! zich met de scheepspapieren daarheen, waarna een deel der bemanning van den onderzeeër naar de „Atlas" roeide. Hoewei de verzekering werd gegeven, dat de lading was bestemd voor een Nederland- sche firma, baatte dit niet. Get. deelde nog mede, dat hij gesproken had met Groningers die op de duikboot waren, maar hoe zij, daarop waren gekomen wist hij niet. Toen er op de duikboot was beraadslaagd wat men met de „Atlas" zou doen, kwam een officier aan boord van de „Atlas", nam het bevel op zich en stuurde in Westelijke richting. De dui'kböot lag intusschen op een paar honderd meter afstand. De bedoe ling was, zooveel mogelijk te naderen, op dat de Hollanders bij mogelijke torpedce- rimg dichter bij de kust zonden zijn. Dicht bij de Canarische eilanden werd gestopt. De Dui(sellers waren van meening, dat de Hollandsche firma, voor wie de lading be stemd was, de goederen naar het buitenland zou uitvoeren en besloten derhalve het schip te laten zinken. Diit is gebeurd. De Hollandsche bemanning was Infus en heeft de haven Fuente eilanden bereikt, schen in een sloep gegaan en heeft behouden lente Ventura op de Canarische ROGGEBLOEM IN DE METSELSPECIE 1 Een aannemer, die te Zandvocut oen villa bouwde, kocht verschillende maten een zak je roggebloem, telkens tien. pond. Deze rog gebloem vermengde hij met zand en liet hij lii de metselspecie doen! De rechtbank te Haarlem heeft hem wegens overtreding der Distrlbutlewet vrijgesproken. Het gerechts hof te Amsterdam vernietigde dat vrljspre- irdeelue agen overwoog, dat door beklaagde het belang lcend vonnis en veroordeelde beklaagde 150 boete of 30 dagen hechtenis. Het Hof der volksvoeding ia geschaad. Roggebloem behoort, gelijk algemeen bekend is, tot de levensmiddelen waaromtrent de Distributie-' wet 1916 voorschriften bevat. En als men roggebloem met zand vermengt, maakt men een levensmiddel onbruikbaar en schaadt men het belang der volksvoeding. VOLKSSIOAREN. In een te 's Hertogenbosch gehouden ver gadering van de Vereeniging van Kleinfabri- kanteni In de Sigarenincmstrle, heeft een der afgevaardigden van het hoofdbestuur meege deeld, dat het in dc bedoeling der regeering lag maximumprijzen vastte stellen voor de zoogenaamde vomsslgaren, welke dan op bons Verkrijgbaar worden gesteld. r De regeering zou dan het tekort op de ru we tabaksprijzen bijbetalen, hetgeen zou ver- ;oed worden dooi en export. door de booge prijzen gesteld op DIEFSTAL VAN MILITAIRE GOEDEREN. Uit het fort te Westervoort zijn verschillen de kleeding- en uitrustingsstukken, alsmede dekens. verdwenen'. Bij net ingestelde onderzoek zijn bij eeni par+IetiUfr «Rfrar dekens en uitrustingsstukken gevonden. Men vermoedt dat een groot aantal personen aan dezen dief stal schuldig is, terwijl eveneens ook nog an deren dim de genoemde particulier van he ling worden verdacht. OPLICHTERS. Te Haarlem hebben twee oplichters gedu rende veertien dagen in een hotel vertoefd en groote verteringen gemaakt, onder voorge ven dat zij luitenants waren. De oudste noem de zich de 1ste luitenant Van Limburg Sti muli, en de jongste de 2e luitenant van dien naam, aldus vertelt de Tel.-correspondent. Zij waren ook gekleed in militaire uniformen, die zij later bleken gehuurd te hebben te Amster dam. Het mooist van de grap was, dat zij spoedig goede vrienden waren met een paar officieren, die in het hotel in pension waren Zij gingen met hun wapenbroeders zeer fami- laar om, bitterden met hen in de café's in de stad, gingen met hen gemeenschap uit, ja zelfs gingen zij met den luitenant van de week mee naar de mfanterie-kazeme, om de ronde te doen en werden bij die gelegenheid aan den kapitein voorgesteld. De pseudo-lu- tenants waren dan ook uitstekend op de hoog te van het militaire leven en ook bleken' zij zeer vertrouwd met allerlei voorname fami lies, zoodat zij op een prikje konden mededee- len, hoe de parentages van vóórnaam-Neder land waren. Het feest heeft zoo twee weken geduurd. On- dertusschen heeft de „graaf" een telegram van de Twentsche Bank gekregen, waarin me degedeeld werd, dat over een bedrag van 16000 kon gedisponeerd worden op Don derdag. Toen 't zoover was, is het graven- duo naar Amsterdam gereisd en niet terugge keerd. Het tweetal heeft ook verschillende fir ma's te Haarlem opgelicht, o.a. een banket bakker voor 60. Toen zij verdwenen waren, vond men een portefeuille waarin aanwijzin gen, dat een der graven onder verschillende namen bekend stond, als mr. Franois, mr. Vingerhoed, Van Loon. Zii hebben verloopen gezichten en een hun ner heeft een fitteeken. MIJNEN VOOR VIISSINGEN. Wij lezen in de Midd. Ct. Van alleszins bevoegde zijde vernemen we het volgende: 14 Febr. j.l. werd door een visscher bericht gebracht bij de militaire autoriteit te Vlissin- en, dat even buiten het Oostgat een veran- erae mijn was gezien. 15 Februari d.a.v. verongelukte bij het zoe ken naar die mijn Hr. Ma. bewakingsvaar- tuig voor het Oostgat. Deze leiten werden, in een officieel persbe richt opgenomen. Er is twijfel gerezen of de ernst dezer gebeurtenis algemeen gevoeld is. Hier toch ging het niet om een mijnonge luk zooals de oorlogs- en de handelsvloot er reeds zoovele medemaakte. Neen, hier deed zich het ongehoorde feit voor, dat door een der oorlogvoerenden vóór den eenigen toe gangsweg van zee uit naar Vlissingen, mij nen waren gelegd. Deze mijnen Jagen burien de Nederland- sche territorale wateren, doch ook buiten het Engelsche mijnenveld, in de open het z eh naar zee begeven van uit de haven', zeer. groote kans op vernietiging bood. Dat slechts een klein schip slachtoffer werd, is een geluk bij een ongeluk men mag dankbaar zijn, dat niet een bodem met 350 man beman ning verongelukte. Deze met art. 3 van het verdrag omtrent het leggen van onderzecsche mijnen geheel strijdige, handeling nader te kwalicieeren, wordt overbodig geacht. Dezelfde maatregel, die op vijandelijke havens wordt toegepast, wordt door de strijdmacht, die deze mijnen al daar deed leggen, ook toegepast op een haven van een bevriende natie, welke haven als ba sis voor de oorlogsvloot wordt gebezigd. Is ■MÉM is elke gedachten gevolg van slordigheid of onbekwaamheid der met de dit opzettelijk geschied; dan wisseling overbodig. Is het een uitvoering belaste organen, of is bij het op maken van dit plan geheel Vlissingen verge- all: ten, dan is geen" kwalificatie te sterk om deze zorgeloosheid of dit verzuim te teekenen. Slechts van óón der bclligerente partijen werd mcdedeeling ontvangen, dat zij deze mij nen niet had doen plaatsen. Thans echter is overtuigend gebleken dat degene welke zich hieromtrent met uitliet, ook de schuldige was. Nadat toch bij herhaalde pogingen tot opvis- schen van mijnen in de nabijeid van het wrak van het bewakingsvaartuig achtereenvolgens meerdere mijnen tot ontploffing werden ge bracht, is het thans gelukt een dier mijnen on beschadigd aan de oppervlakte te brengen. Deze mijn was gemakkelijk te idenliflcecren als van Engelsche herkomst, zonder dat diejif aangaande eenige twijfel blijft bestaan. UIT BEROEN. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Bouw- en Bouwgrond- Maatschappij Bergen-Biunen, z!jn balans en de wist- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 pet. voor aandeelhouders, 20 voor houders van ge ilede en 10 voor houders van halve op- richtersaandeelen. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Tc Rotterdam is voor het examen nuttige handwerken geslaagd mcj. N. Wageuaar al hier. UIT OUDKARSPEL. Bij de gisteren gehouden stemming voor ecu hoofdingeland ten' gevolge benoeming van den heer J. Pranger Jr. tot Heemraad voor liet Ambacht van west-Friesland, ge naamd Geeauuer Ambacht, ia gekozen de lieer A. C. Kroon, burgemeester dezer ge meente. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag vergaderde dc raad onder leiding van burgemeester Haringhuizen. Afwezig wethouder Sleutel. Van Ged. Sta ten is goedgekeurd terug ontvangen dc gewij- fdel. omslag en salaris- hóuden' kasverificatie is gebleken dat de oïit- ziged verordening hoofdei, omslag en sal, regeling onderwijzers. Bij de op 25 Maart ge- vangsten over 1917 28871.01, uitgaven1 saldp 4383.50 Door den ontvanger zijn overgelegd quitan hadden bedragen 24487.5014, batig ïiSr» D'v Mi van h«f Iwtnsmiddsfianbedfijf er landweer tot een bedrag van 4266.02, zoodat er in kasbehoorde te zijn en ook aan wezig was 117.48 J4. Met 5 tegen 1 stem wordt besloten niet toe te treden tot het werklozenfonds van het Ned. verhond van vakvereenigingen. Men meent dat 't platteland' betaalt voor de Steden, Besloten werd toe te treden tot de keu ringscommissie van vleesch en visch. Bedoe ling is een keuringsdienst op te richten met 6 omliggende gemeenten, waarvoor is aan te stellen één keurmeester en 2 hulpkeurmeesters. Aan een- verzoek van den' heer Van Dijk deurwaarder plaatselijke belasting om als zoodanig een vast 6alaris ad 60 te ontvan- en werd op voorstel van B. en W. afwijzend ichikt. Men wil beloonen naar de aard der werkzaamheden. Voor 't uitbrengen van een dwangbevel werd 50 cent betaald, dit be drag werd verhoogd tot 1.50, terwijl voor de verdere tenuitvoerbrenging en vervolgin gen 3 zal worden betaald. Van de Han deldrijvende en industrieele Middenstands- vereeniging is een schrijven ontvangen met verzoek voortaan de 3 maandelijksche rekenin gen wat eerder te voldoen, zooals bereids door 't college is toegezegd geworden. De voorz. zegt dat 't in de bedoeling ligt van 't Dag. bestuur zooveel mogelijk aan dat verzoek te voldoen. B. en W. zouden echter wederkecrig willen verzoeken dat ook de no ta's dan vooral op tijd worden ingeleverd. De raad kan zich hiermede vereenigen. Aan een verzoek van de koffiehuishouders om in ver band met de a.s. zomertijd hunne café's 's avonds elf uur te mogen sluiten werd goed gunstig beschikt. Enkele af- en overschrijvin gen werden goedgekeurd. De post uitgaven was met 496.63 overschreden doch deze post kan toch door andere posten op de be grooting worden gedekt. De post levensmid- delenbedrijf waarvoor 2500 is geraamd zal ook wel p.m. 2900 worden, dit bedrag zal later moeten worden geregeld. In verband met 't vertrek van ds. Bamouw waardoor, deze zijn werk voor 't Steuncomité door hem steeds be langloos verricht, gaat neerleggen werd op voorstel van B. en "w. besloten als bewijs van waardeering een douceurtje van 25 ter hand te stellen. Verder werd nog besloten tot een kasgeldleening tot een bedrag van 3000 voor ten hoogste 5 pet. en uiterlijk tot 31 De cember 1918. Bij de rondvraag vestigt de heer Waiboer de aandacht op de schooluren en zou deze met de as. zomertijd weer geregeld willen heb ben zooals dit verleden jaar is geschied. B. en W. krijgen machtiging dit met den, school opziener te regelen. Dan ontspon zich nog een min of meer on verkwikkelijke discussie tusschen den heer H, Koster en de voorzitter, iu verband hiermede dat de burgemeester dezen winter melk in be slag had genomen van de kaasfabriek De Vol harding wat de heer Koster niet kon goed keuren. De voorzitter beweerde geheel aa rem te hebben gehandeld in overleg met den mi nister, terwijl de Kaasvereeniging desver- langd alle desbetreffende stukken ter inzage liggen. Hierna gaat de raad in comité ter be handeling reclames hoófdelijken omslag. HET DUITSCHE OFFENSIEF. BERLIJN (Officieel) 28 Maart. De po ging tot herovering van Albert werd afge slagen, het leger van den kroonprins ia thans 60 kilometer vooruitgedrongen, Montdidier genomen. HET AMERIKAANSCHE KOREN. DEN HAAG, 28 Maart. In een heden uit Nieuw York ontvangen bericht wordt gemeld dat de Amerikaansche pers de wij ziging van Nederland bespreekt om het grapn van de Vereenigde Staten te aan vaarden. UU inlichtingen welke wij hier omtrent hebben ingewonnnen, is ons overtui gend gebleken, dat van regeeringszijde geen enkele stap is gedaan, waarop men in Amerika de meening zou kunnen gronden, dat door Nederland het graan geweigerd is. VERG IFTIO ING? AMSTERDAM, 28 Maart. Naar het Tlbl. thans verneemt, is de vader der on langs overleden 2 knapen, die gestorven zijn na het gebruik van jam, gearresteerd, daar men vermoedt dat hij meer van het ge val afweet en in verband met een geldelijke uitkeering belang had bij den dood der kinderen. ECONOMISCHE OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 28 Maart. Het persbu reau Vaz Dias verneemt van welingelichte zijde, betreffende een economische overéén komst tusschen Dultscliland en Nederland, dat het niet onmogelijk geacht wordt, dat een nieuwe overeenkomst zal worden be reikt op de basis van de vorige overeen komst. Het schijnt, dat men van Duitsche zijde niet het plan koestelt af te wijken van het schema, waarop de vorige overeenkomst werd verkregen. op Donderdag tl Maart 1018. 's namiddag* 1 uur. Voorzitter de heer O. Ripping, Burge meester, Secretaris de heer Donath De voorzitter deelde mede dat de neeren Bak, Wolzak en Ringers verhinderd waren de vergadering bij tc wonen. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen a. een ongeteekend adres d.d. 21 Februari 1.1., waarbij 100.-- wordt beschikbaar ge steld voor het nemen van een proef met een gedeeltelijke één-rij-boombeplanting In het midden, van de Spoorstraat. Ter zijde gelegd. b. een schrijven d.d. 27 Februari 1.1.. van den heer Dr. J. H. Pamcljcr, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot con- troleerend' gemeente-arts; Voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven d.d. 6 Maart 1.1., van M. Jim- mink, concierge aan de Handelsscholen, houdende dankbetuiging voor de verhoo- ing zijner jaarwedden; lsvorcn. J ffM schfiiveti d d Maari ;LI,, No, 104> van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 21 Februari" LL, No 2 (G. Z.), tot aankoop van huizen en erven aan bet Scharloo; Alsvoren, e. een schrijven' d.d. 6 Maart 1.1., No. 70, van hetzelfde college, ten geleide van het goed- fekeurde raadsbesluit van 21 Februari 1.1., h. 3 (G. Z.), tot aankoop van een huis en erf aan de Laat; Alsvoren. f. een schrijven d.d. 27 Februari 1.1., No. 102, van hetzelfde college, ten geleide van een uittreksel u t het Koninklijk Besluit van 20 Fc-.ruari 1.1., No. 101, houdende goedkeu ring der Verordening op het heffen van een hoofdelijken omslag; Alsvoren. g. een schrijven<d.d. 27 Februari 1.1., No. 74, van hetzelfde college, ten geleide eener be schikking op een reclame in hooger beroep tegen een aanslag in den hoofdelijken om slag; Alsvoren. h. een adres d.d. 6 Maart 1.1., U. No. 235, van het Comité ter behartiging van de al gemeene belangen van het Overheidsper soneel, daarbij verzoekende aan de gepen- sionneerden dezer gemeente een toeslag op hun pensioen te verleenen; In handen van B. en W. om bericht en' raad. i. een adres d.d. 20 Februari 1.1., van het Al gemeen Pensioen-Comité, inzake hetzelfde onderwerp als hub h genoemd; Alsvoren, j. een adres d.d. 7 Maakt 1.1., van den heer A. O. den Boesterd, inzake het tot stand brengen van een spoorweg AlkmaarMe- dembl'k; Alsvoren. k. een schrijven d.d. 1 Maart 1.1., No. 567, van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, daarbij gunstig ad\d- seerende op een aares van den heer 1G. Doorman, benoemd leeraar aan de ne de (Conform besloten. Doorman, benoemd leeraar aan de Ban- delsdagschool, om zich te Bergen te mo- ;en vestigen, en wel tot 1 Mei 1919; L een adres d.d. 7 Maart 1.1., van den heer C. A. Klinkenberg alhier, inzake het aan hem te verstrekken rantsoen gas over dt maand Maart; In handen' van B. en W. om afdoening, m.het Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger op 25 Maart 1.1.; Voor kennisgeving aangenomen, n. adres a.d. 26 Maart IJ., van den heer Ch. Altena, houdende het verzoek hem met ingang van l Mei a.s. ontslag te verleenen als iia der Commissie van toezicht op het lager onderwijs; Eervol verleend onder dankbetuiging voor bewezen diensten. o. een adres d.d. 22 Maart 1.1., van het be stuur der |0. L. Vrouwe-Stichting te Amersfoort, daarbij verzoekende ten behoe ve van de R. K. Bewaarschool alhier een subsidie uit de gemeentekas te mogen ^ont vangen; In handen van B. en W. om bericht en raad. p. een adres d.d. 21 Maart 1.1., van den heer W. G. Visser alhier, daarbij verzoekende de sloot voor zijn perceel aan den Kenne- merstraatweg te mogen dempen, aldaar eene rioleering aan te brengen, en de grenslijn van een te plaatsen hek te willen bepalen; Alsvoren. q. een adres d.d. 27 Maart 1.1., van de R. K. Bouwvereeniging „Goed wonen," daarHj verzoekende haar het 17 October 1.1. aan gevraagde terrein spoedig toe te zeggen, en haar tevens het daarachtergelegen en aansluitende terrein in voorkoop tc geven. Alsvoren. r. eene beschikking van heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland, d.d. 13 Maart 1.1., No. 92, houdende vaststelling der ge meente-rekening, dienst 1916. Voor kennisgeving aangenomen, s. een schrijven d.a. 27 Maart 1.1., van den heer Jan Pot, daarbij verzoekende de op roeping van sollicitanten voor de betrek king van Directeur van Publieke werken niet uit te stellen tot na afloop der mobili satie. De heer de Wit oordeelde dat de waardig heid van den raad medebracht het adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat het gericht is tegen een man die 30 jaar zijn diensten op verdienstelijke wijze heeft gegeven. Conform besloten, t ACTIE TEGEN DE DUURTE. In verband met de door het Permanent- Comité van Actie en het Rev. Soc. Comité te- leschikbaarstelling boter voor ƒ1,per pond, sa de grootere porties' van het eten van de centrale keukeu en het thuisbezorgen van dat eten, zeggen B. en W. nog: önverauderd staan wij nog op hetzelfde standpunt, uiteengezet in bijlage no. 22 (5e zinsnede van bl. 4) waarbij werd voorgesteld deze eischen niet in te willigen. De Voorzitter In de ALkmaaracbe Courant stoadi gisteravond een oproep, waarin gezegd wordt, dariB. en W. de ver zoeken in den doofpot stoppen. Namens het college verklaart spr,, dat dit niet het geval is. B. en W. stellen er grooten prijs op, dat het onderwerp zoo volledig mogelijk wordt behandeld. Toen 5 Maart een deputatie spr. de motie kwam overhandigen, terwijl een groot aantal personen buiten liederen stond te zingen, poogde de hoer Westerhof spr. af te dwingen de eischen voor te staan. Spreker heeft de verzekering gegeven, dat de motie door B, en W. jraet allen ernst be handeld zou worden. Meer kon spr. niet toe zeggen en dat is gebeurd. Spr. heeft zich afgevraagd waarom de mo tie des avonds nog aan hem moest worden overhandigd. Moest dit zijn, om spr. vrees aan te jagen? Het schijnt in de bedoeling der leiders te liggen. Spr. heeft voor zich liggen een rapport van een der agenten en daaruit blijkt, dat tot de werkloozen gezegd is: „de werkloozen en zij die werk hadden, moesten op de raadszitting tegenwoordig zijn, om dc eischen kracht bij te zetten En ook nu is de publieke tribune gevuld. Spr. heeft daar niets tegen, maar zag gaarne dat het niet altijd op dieze wijze moest eschieden. B. en W. hebben de zaak met i«n meest en ernst behandeld en het doet spr grew*®», da* b«t sdtwe s^lrV is xsn tot vo rige, omdat daaruit blfkt, dat dit standpunt het juiste is geweest Daarnaast wil spr. zeggen, dat het htm leed doet dat men niet verder kan gaan. Wanneer weer na de behandeling den ar beiders wordt wijs gemaakt, dat de raad zich ei' afmaakt, dan zal spr. dit afwijzen. Spr, vraagt of het debat in den Amsterdam- schen raad niets geleerd heeft. Wihaut staat ook daar machteloos tegenover dfi eischen d;e men daar stelt. Spr. haalt aan hetgeen de heer Westerhof in ae vorige vergadering zeide. Hoofdzake lijk zijn het financieele bezwaren, die ons de eischen moeten doen afwijzen. Wanneer wij een zoodanige schuldenlast leggen op het tegenwoordig en het komend geslacht, dan staat de gemeente voor een onmogelijk heid. Spreker sprak den wensch uit, dat de ver gadering zich niet zal laten intimideeren door den oproep en hetgeen in de hali Zater dag is gezegd. Spr. wijst op het antwoord van den minis ter over ae consumptiemelk en het schrijven van dr. Steedsma over de plantenboter. Spr. wijst ook op de neergelegde verkla ring van den geneeskundigen kring in Alk maar, waaruit blijkt, dat er in Alkmaar ge lukkig van ondervoeding nog geen sprake is. E»e secretaris las dit rapport voor. Uit dit rapport blijkt, dat klachten over de geschiktheid om zwaren arbeid te verrich ten door de arbeiders den doctoren niet be reikten. Ter beantwoording van deze vraag verwijst de afd. naar de werkgevers. Wat de ziekteverschijnselen betreft, constateert de kring, dat er geen toename is. De sterftecijr fers zijn gunstiger. Het zou een geluk voor ons volk zijn, wan neer de gewoonte om te veel voedsel tot zich te nemen, niet terug keerde. De heer C1 o e c k noemde de vergadering een voortzetting van die van 21 Februari. Spreker zegt toen reeds van plan te zijn geweest aan de discussie deel te nemen. 1 oen spr. vernam dat besloten was de voor stellen af te stemmen, wilde spr. den schijn niet op zich laden daarvan de schuldige te zijn en spr. gevoelde er niet veel voor om den heer Westerhoi gelegenheid te geven een propaganda-speech te houden. De grief van den heer Westerhof geeft hem niet het recht; dat men hem telkens te woord staat. Spreker zegt, dat „De Vonk" het er te dik oplegde toen daarin stond, dat de nieuwe gas- regeling het werk van den heer Westeriiof was. Dé inlichtingen, die de heer Westerhof geeft in „De Vonk" over de steunregeling, zijn ook onvolledig. Hij was verplicht het voorstel van spr. en den heer Ringers dan ook mede te deelen. Vóór er een S. D. A. P. bestond, zette de heer P. A. de Lange reeds een KarenhuiB op. Het ia geen voorlishting. Het is het brood van den heer Westerhof om redevoeringen te houden. Spr. herinnert aan de artikelen van wijlen den heer Bruins over de begrooting in de Alkmaarsche Courant; waarin deze meende, dat na den oorlog be langrijk minder inkomsten verwacht mogen worden. Spr. las uit die artikelen voor en wijst op een artikel in de „Nieuwe Courant" van gisteravond, waaruit blijkt, dat ook hij wenscht te waken voor de belangen van de arbeiders. Deze schrijft: „Westerhof moet propageeren voor zijn loon." Spr. heeft jarenlang met de heeren Uiten- bosch en Verkerk, voor wier werk hij lof heeft, omdat zij geen ontevredenheid wensch- ten op te wekken, samengewerkt. Wibaut verklaarde in Amsterdam, dat men nog nooit zoo gezond geleefd heeft als thans. m de centrale keuken staat Alkmaar niet ten achter bij Zaandam. De Zaandamscbe Courant verwijt den burgemeester ter Laan, dat hij het eten niet haalt en dat, als men on passelijk lea, wil worden, men dat eten moet har Spr. wijst nog op het samengaan van' het* Rev. Soc. Comité en de S. D. A. P., terwijl „D# Vonk" zegt, dat bij 't Rev. Soc. Comité in herrie de kracht zit. Spr. bespreekt de uitgave van Alkmaar voor de crisis gedaan in 't belang vau het Alkmaarsche volk en toch beweert Wester hof, dat rechts en links heerenbelangen be hartigen. Spr. noemt dat volksmisleiding en vraagt hoe er aan de eischen door de heeren Westerhof en Veen gesteld, in hun1 vergade ring voldaan moet worden. Spr. eischt. dat men van hem ook veron derstelt, dat nij handelt uit overtuiging. Spr. gaÜt den nood van den arbeider zeer ter harte en hij wil ook alles doen dien te leni gen. De heer U d o wilde mededeelen, dat hij zal stemmen voor het voorstel van B. en w. vau ganacher harte in zijn diepste overtuig lu het algemeen kan men zeggen, dat teder voelt voor de nouden van iedereen. Geen stand en klasse blijft van den nood ver schoond. Hoewel begrijpende, dat er het zwaarst wordt geleden in de onderste lagen, moet spr. als lid van den raad het belang vau de gemeente in ziju geheel in het oog houden. Financieel gaat Alkmaar bij inwil liging te gronde en dat ziet men ook in Amsterdam en Zaandam in, waar de burge meester zeide: „Maak van deze gemeente geen onregeerbare gemeente". Wij moeten ons niet gaan stellen boven 't verstand dat zich overal uil Het is het werk van het Rijk, dat de volte beschikking heeft over alle geldmiddelen. De gemeente kan buiten de gemeentewet geen belastingen ha ten. Zij is gebonden aan de Rijksregeling. Tot afstemming zijn wij verplicht. De heer E If r in g zal ook stemmen vóór de voorstellen van B. en W. Niet een bepaal de groep, maar allen ondervinden de gevol gen van den oorlog. Er zijn groote groepen, waaraan niet gedacht wordt. Er word', hier door de voormannen dc crisisleening aanbe volen. Zij zien over liet hóófd, dat de oorlo, geen boereuvechtpartij is, maar een werelc conflict. Ook na afloop van den oorlog zal er nog veel geleden moeten worden. Velen hebben een onjuist begrip van kapitaal. Wan neer er een crisisleening gesloten' wordt, dan slacht men zeker het beest dat men na den oorlóg noodlg zal hebben. De nooden zullen na het sluiten van den vrede grooter zijn dan nu en daarom iis het van groot belang,, dat de arbeider na den oorlog leeft in een maat schappij die zcx> weinig mogelijk door den oorlog gedrukt wordt. De heer Wester hof meent, dat de heer Cioeck niet tot de orde is geroepen, omdat

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2