DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stiijd ie en belten Eeropa. Mul. SJmiiiisliJliii- go tiitilli-Iiitw Belast zich met liet Inrichten, bijhouden 4 contraleerea i admlÉtratlën. J. Liekiles Osbles, No. 75 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 (bgiiaMitwIls bil Toonltbstalln; j. 3 maanden 11.63, Ir. j. past 11.90. Bswlisianim 3 et. tdHrtMtMi 13 al. o. ratel, traetere latten aaar plaatinlmte. Br. Ir. II.?. Baak- aa Handalsdrnkkarll Beria. Caster 1 Zi„ Baardam E 9. Tal. 3. ZATERDAG 30 MAART. F'osclieii. RIDDERSTRAAT 15, Buitenland. Rechtszaken. Binnenland. Telegrammen van heden Dl! nummer bestaat uft 3 bladen. HM Onze Courant zal met oog op het Paasch- feest Maandagavond NIET verschijnen. De Directie. Wij gedenken het Paaschfeest, het feest der opstanding. Die opstanding, die ontworsteling aan den schijnbaren dood, zien wij aan alle zijden weer rond ons. De stralen van de lentezon wekken .het jonge leven, de naakte boomtakken, die zoo lang, tegen loodgrijze luchten hebben afge stoken, breken open en daaruit dringen rosir ge knopjes of spreiden zich waaiertjes van lichtgroene blaadjes. Hier en daar toont zich reeds een bloesem en worden de bessenboompjes in een kleedje van vlekkeloos groen gestoken. Het voorjaar is aangebroken, de lente is gekomen en met die lente ontwaakt de na tuur uit haar winterslaap. De levenwekkende zonnestralen koesteren veld en hoornen en tooveren een wereld van kleur en schoon heid, die ons altijd weer tot bewondering en nadenken stemt. De natuur ontwaakt, zij breekt haar boeien. De dood is slechts een schijndood geweest, het leven kon niet vernietigd wor den, het heeft den dood overwonnen. Als een ijzige wind door de kale takken der boomen joeg en de hagel kletterend te gen onze ruitep dreef, hebben wij den moed niet laten zakken, want wij wisten met gróo- te zekerheid, dat dit natuurbeeld voor een ander zou moeten plaats maken en dat geen barre winterkou het jonge "leven beletten kon weer uit te breken wanneer de tijd daarvoor gekomen zou zijn. De lente, jzeiden wij, heeft haar boeien verbroken. Maar de mensch, het eenige wezen, dat de gave van opmerken en overdenken kreeg, is blind' voor wat er om hem gebeurt. Hij ziet niet hoe vruchtbaar de aarde is, hoe allqs wat leeft grooter en sterker wordt en zich voortplant, opdat van geslacht tot geslacht de soorten zich tot scheppingen van hoogere orde kunnen ontwikkelen. De mensch heeft zijn ingeboren gevoel voor het ware en schoone het zwijgen opge legd en zijn vermogen tot denken en schep pen misbruikt om de jniddelen te beramen, zijn soortgenoot zoo doeltreffend mogelijk te kunnen vernietigen. Terwijl rondom hem het nieuwe jonge le ven in duizenderlei Vorm tot uiting komt, sluit hij de oogen en slaat en trapt rond zich en ontneemt willens en wetens het leven aan medemenschen, die hem nimmer iets misde den. Waaraan ontleent den mensch, die sléchts de beschikking over één leven kreeg, het recht zijn soortgenooten te dooden, hoe zal hij' dit kunnen verantwoorden wanneer de dag zal aangebroken zijn, dat hij rekenschap van zijn daden moet geven? Terwijl wij dit schrijven, wordt op korten afstand van onze grenzen de bloedigste slag geleverd, die de wereldgeschiedenis ooit vermeld heeft. In deze heerlijke Paaschweek, in deze da gen, dat wij het hoofd hooger heffen en bet bloed sneller door ons lichaam voelen gaan, staau'meer dan zes mill ioen jonge mannen gereed elkanders leven te vernietigen. Op de velden, die nog zoo kort geleden het rijpe koren droegen, in de rivierdalen, w. r de bloemen het landschap kleur en te lioonheid gaven, stapelen zich de vermink te lijken op. De strijders in het Westen zullen het bril den der Paascbklokken nog niet hooren. Het. is nog winter, nog doodsch en koud in hun ne harten. Hoe lang nog? Wij weten het niet. Wij Jcunnen slechts de innige hoop uitspreken, dat ook in deze ver- blinden de gedachten aan wat goed en- schoon is weer de overhand krijgen, dat het lente zal worden in hunne harten en dat zij de wapenen zullen neerwerpen, zeggende: „Or> dezen dag der opstanding willen ook wij een nieuw en beter leven beginnen". Het groote werelddrama biedt op dit o ogenblik een der meest spannende toonee- len. Want in de geweldigste worsteling, die ooit op eenig slagveld plaats had, strijden de voornaamste E-uropeeeche mogendheden om een beslissende overwinning, om den prijs; die alle tot dusverre gebrachte offers zal moeten vergoeden. Niemand zal met .zekerheid kunnen voor spellen, dat een beslissing op het s igveld den oorlog onmiddellijk, zal beëindigen, maar het is duidelijk, dat uit een doorbraak der Duitsche legermachten eenerzijds of uit een aaneengesloten stand houden der Geal lieerden anderzijds een nieuwe toestand kan geboren worden, die de kiem van een vredè in afzienbaren tijd in zich kan dragen. Dit is in allen gevalle wel zeker, dat de partij, die thans op het Westelijk front een besliste militaire overwinning behaalt, bij de komende vredesbesprekingen de voor haar gunstigste voorwaarden zal kunnen bedin gen. En daarom gaat het thans in het Westen feitelijk om Üe beslissing of er in dezen vol- kerenstrijd al dan niet een overwinnaar en een overwonnene zullen zijn. v Wanneer wij nagaan hoe men van Gealli eerde zijde maandenlang gesnoefd heeft op den hechten bouw van den dam, die de Duit sche vloedgolf in het Westen moet tegenhou den, hoe in redevoeringen en artikelen in ve lerlei tijdschriften steeds weer op den voor grond gesteld is, dat de vijand, hoe sterk hij ook zijn mocht, zijn hoofd op den frontmuur der Geallieerden te pletter zou loopen, dah kunnen wij èr ons sléchts over verwonderen, dat die frontmuur hij moge dan nog niet doorstooten zijn toch in weinige dagen over aanmerkelijken afstand is verschoven en hier en daar reeds scheuren van zeer beden-' kelijk karakter vertoont. Waar vóór de ineenstorting van Rusland de partijen in het Westen elkander in even wicht hielden, mag op dit oogenblik wel ge constateerd worden, dat de legermachten der Centralen ongetwijfeld de sterkste zijn. Ware het anders, men zou er zich niet al leen over kunnen verwonderen, dat er geen offensief der Geallieerden ts lósgekomen vóór Duitschland in het Westen tot den aan val gereed was, maar ook, dat de aanvaller, die het altijd zooveel moeilijker heeft dan de verdediger, binnen een week tijds het terrein bezette, dat de Geallieerden sinds 191-4 na zwaren strijd hadden vermeesterd. Telegrammen uit Engeland, Frankrijk en Amerika spreken steeds weer het rotsvaste vertrouwen in de legermachten der Gealli eerden uit, maar het kan niet ontkend wor den, dat tot dusverre die legermachten in het nadeel zijh gebleven en de mogelijkheid zelfs niet uitgesloten is, dat het dezer dagen tot een besliste doorbraak van het Engelsch- Fransche gevechtsfront zal komen. Tegenover de eenheid in de legerleiding der Gentrakn komt telkens weer de gebrek kige samenwerking tusschen de bevelhebbers van de legermachten der Geallieerden tot uiting en' men mag zich ook thans weer met verwondering afvragen waarom de Italüaan- sche troepen, die toch pnlangs met Fransche en Engelsche hulplegers versterkt zijn, hun bondgenooten niet door een krachtig aflei- dingsoffensief van het Zuiden uit te hulp ko men. A Dat de strijd voor de Geallieerden in een zeer kritiek stadium is gekomen, bewijst wel het voothemen der Fransche regeering om de lichting 1919 zoo spoedig mogelijk in te lijven, het bericht in Milaansche bladen, waarin melding wordt gemaakt van dringen de verzoeken door de Britsche en Fransche legerleiding aan Italië om troepen gedaan en een telegram Van Lloyd George aan den I4i i lachen gezant in de Vercenigde Staten, waarin de minister-president er op wijst, dat het niet mogelijk is, het gewicht te overdrij ven van een zoo spoedig mogelijke komst van Amerikaansche versterkingen over den Atlantischen Oceaan. Wij wezen er in ons vorig overzicht op, dat er een zekere stilstand in het offensief gekomen was, die tot de veronderstelling aanleiding gaf, dat deze Duitsche vloedgolf niet verder op Fransch gebied zou kunnen voortrollen. Maar zooals bij het opkomen van den vloed iedere golf weer door een andere van sterker voortdringingsvermogen Wordt ver vangen, ziet het er nu ook naar uit, dat deze tijdelijke stilstand slechts de voorbereiding voor een nieuwen geweldigen slag is, die wellicht op een andere plaats van het front zal toegebracht worden. Hel: hoofddoel van de Duitsche legerlei ding is totdusverre geweest een wig te drij ven tusschen de Engelsche en Fransche le gers, die' aan de Somme bij elkaar komen en slechts met groote moeite en opoffering van talrijke reserves zijn de Geallieerden er in geslaagd, de ontstane opening in het front onder Directie van P. NASSETTE. LeIds<h«Btrnat 43, Amsterdam. Telefoon Camtrum 150. weer voor eenigen tijd te dichten. Toch mag de kritieke toestand der Gealli eerden niet onderschat worden. Op den N. Somme-oever waren de Engelschen na hevi- gen tegenstand genoodzaakt eenige kilome ters terug te trekken en ten Zuiden van de rivier hielden zij stand in Proyart, terwijl na harden strijd de Britten bij Albert nog wat teruggedrongen werden. Het leger van den Kroonprins, oprukkend in de lijn St. Quentin Ham Nesle Roye, wist Montdidier op de Franschen te veroveren, waardoor het Fransche front een 60-tal kilometers verlengd werd. Tegenover het Engelsche front beginnen de Duitschers omtrekkende bewegingen toe te passen. Een officieel communiqué uit Lon den maakt gewag van een zwaar bombarde ment op de Britsche verdedigingswerken ten Oosten van Atrecht, waar zich een aanval ontwikkelt. In de pers der Geallieerden komt de mee ning tot uiting, dat de geheele linie der Ge allieerde!} steviger staat dan ooit op eenig oogenblik sedert het begin van den slag, dat alles bevredigend gaat en dat men vol ver trouwen mag zijn. De eerstvolgende dagen zullen leeren of dat vertrouwen gerechtvaardigd was. Het off idee le Engelsche avond-communi qué van 28 Maart maakt melding van felle Duitsche aanvalleü ten Z. en ten N. van de Scarpe en langs de linie ten Z. van de Som- me. In den nieuwe' slagsector beoosten Atrecht, aldus dit communiqué, wist de vij and zich door de linie onzer buitenposten een weg te banen. Overigens wisten de Brit ten na hevige gevechten zich vrijwel in hun stellingen te handhaven. De Franschen maakten melding van po- gingen der Duitschers om in de streek van Montdidier op te dringen, waarna de Fran schen in tegenaanvallen over een front van 12 K.M. breedte, twee K.M. terrein wonnen. Wolff-telegrammen deelen mede, dat het door de Duitschers gewonnen terrein onmid dellijk door een leger van werklieden van nieuwe wegen en veldspoorlijnen voorzien wordt. Deze telegrammen wijzen er op, dat het verband tusschen den wijkenden vijand op het Zuidelijk deel van' het slagveld verbro ken is en de slag hier reeds geheel in het teeken van den bewegingsoorlog staat. De streek van Puisieuz en Albert, aldus een de zer telegrammen, is het brandpunt van het N. slagveld. Hier bicden de Engelschen in hun laatste versterkte stellingen hardnekki- gen tegenstand. Steeds stormen versche Brit sche divisies tot den tegenaanval aan, doch zij worden in het vuur der Duitschers gede cimeerd. E>e Corriera della Sera verneemt uiit Pa rijs, dat de burgerbevolking uit Amiens en Compiègne reei's weggevoerd wordt om die steden uitsluitend ter verdediging gereed te maken. De bedreiging van de Fransche hoofdsiad wordt thans met den dag ernstiger. Wij laten hiér nog de laatste berichten van het gevechtsterrein volgen. Het Berlijnsche communiqué meldt, dat de Duitschers aan beide zijden van de Scarpe tn de voorste Engelsche stellingen binnendron gen en verscheidene gevangenen maakten. De vijand werd over WarfuséeAben- court en Ptesster naar het Westen en Noord westen teruggeworpen. Fransche aanvallen op sommige sectoren van het front tusschen Montdidier en Noyon mislukten. De lyuit steeg tot 70.000 gevangenen en 1100 kanonnen. Het avondeommuniqué meldt gevechten tusschen Somme en Avre met gunstigen af loop. De Franschen melden, dat zij niet uit de dorpen geworpen werden, die zij den vort- gen dag genomen hadden en dat zij Mon- chel na verwoeden stiijd bezetten. Het avond-communiqué deelt mede, dat de slag op het Oise-fjont in den loop van den dag aanmerkelijk is afgenomen. De Engelschen deelen mede, dat zij ziich in hun stellingen handhaafden. Slechts ten Zuiden van de Somme trokken de troepen zich op korten afstand van him vooruitge schoven stellingen terug. In den sector van Mésieres ten Zuiden van de Somme duurt de strijd voort, zegt het Britsche avond-communiqué. Ten Noorden van de Somme zijn geduren de den dag geen ernstige vijandelijke aanval len losgekomen. Ten Z. van de Somme zijn de Britsche troepen teruggedrongen op de linie ten W. van Hamel'MarcelCave Lassigny. - De slag woedt op het oogétblik, dat, wij dit schrijven, over een front van 100 K.M., maar de correspondenten van 'Fransche en Engelsche bladen aan het front zijn vol ver trouwen, dat het front der Geallieerden niet verbrok m zal worden. De tegenwoordige toestand geeft niet de minste reden tot ongerustheid,, de ernstige crisis is voorbij, schrijft de correspondent van de Momingpost Het is mogelijk, dat het Duitsdie offensief eenige dagen minder hevig zal worden, maar dat men van Duitsche zijde zal trachten liet Uians verkregen voordeel zoo krachtig mogelijk uit te breiden, mag wel met vrij groote zekerheid voorspeld worden. De Duitsdiers mogen zeer zware verlie zen hebben geleden, ook aan Britschem en Fransdien kant zulten deze niet gering zijn en een verlies van 70.000 man, die de Duit schers thans als krijgsgevangenen wegvoe ren, zal de Engelschen in een buitenge woon moeilijke positie brengen. Geen wonder, dat men van die zijde met groot verlangen naar de in Amerika gereed staande reservetroepen uitziet Tapijten Linoleums Leopers. Gordijnstoffen Vitrages ALKMAAR. KORTE BERICHTEN. Doullens en St. Pol, gewichtige spoor- wegkuooppunten ver achter het Engelsche front, worden door verschietende kanonnen beschoten. Duitsche duikbooten hebben in de Ier- sche Zee en aan de Oostkust van Engeland opnieuw 20.000 ton vijandelijke scheepsruim- te vernietigd. Uit Rome wordt gemeld, dat het ver trouwen in Italië in de uiteindelijke overwin ning .der geallieerden ongeschokt is. 'Een particulier telegram uit Londen deelt mede dat met den uitersten spoed een wetsontwerp nopens de vermeerdering van het manschappenmateriaal en uitbreiding van den dienstplichtigen leeftijd behandeld, zal worden. Met de manschappen met gewetens bezwaren zal men afrekenen. Oeneraal Botha heeft, naar uit Kaap stad wor dt gemeld, in den Volksraad een mo tie ingediend, waarin vurig gebeden wordt, dat de Almachtige succes moge geven aau de wan en en der geallieerden, -■ Houd Sevastopol wordt oen verwoede strijd geleverd tusschen Sovjets-troepen en Oostenrijkse/i - - Duitsche afdedingen --- IX onderhandelingen over het afstaan door Japan van 150.000 ton scheepsrulmte aan de Vereenlgde Staten zijn tot eeu goed resultaat gebracht. Britsche troepen hebben in Mesopota- ndê bij Hit een overwinning op de Turken be haald en 8000 vijanden gevangen genomen. Uit Londen wordt gemeld, dat er elk oogenblik een mededeeling verwacht kan wor den betreffende een nauwere samenwerking der Engelsche en Fransche legers in Frank rijk en dat bij de regeling die onder de oogen gezien wordt kan verwacht worden, dat een invloedrijke rol aan generaal Foch. wordt toegewezen. Feu Berlijnsch telegram deelt mede, dat Von Kühlmann en Graaf Czerain met de Roemeensche onderhandelaars het petroleum- en het verdrag betreffende graan en andere producten onderteekend hebben. In de Fransche Kamer is de inlijving der lichting 1919 met 490 tegen 7 stemmen aangenomen. De socialisten legden bij de stemming getuigenis af van him vertrouwen in de overwinning. Er is brand, uitgebroken in de algemee- ne douanedepöts te Aubervilliers. voor het tijdvak van 1 April 1918 tot 1 April 1919 is thans een prijsregeling voor huis brand voor dat tijdvak vastgesteld. Deze gaat uit van de volgende beginselen: le. De brandstoffen, welke worden afgele verd op de minimumrantsoenen, de zomer- rantsoenen, de extra-rantsoenen voor zieken en de helft van de rantsoenen ten behoeve van de kamerbewoners zullen worden ver krijgbaar gesteld tegen prijzen, welke io hoofdzaak overeenkomen met de prijzen, wel ke tot nu toe voor de minimumrantsoeneo zijn bepaald. Dit zijn de oude prijzen van het afgeloopen distributie-tijdvak. 2e. Voor alle overige huisbranokolen zal een prijs gelden, welke ongeveer het midden houdt tusschen den ouden prijs van het afge loopen distributie-tijdvak en den hoogen prijs welke uit hoofde van de prijs egalisatie vanaf December j.L heeft gegolden. In het stelsel komen dus voor de huis- brandkolen twee prijzen. Lage prijzen voor de minimum-rantsoenen van groep A. en de andere evengenoemde rantsoenen, hooge prijzen voor de aanvullingsrantsoenen van groep A. en voor de rantsoenen van de groe pen B., C. en D., weike hooge prijzen echter wederom aanmerkelijk lager zijn dan de hoo ge prijzen van het afgeloopen tijdvak. De prijsregeling is zoo uitgewerkt, dat het verschil tusschen den lagen en den hoogen prijs voor elke brandstoffeneenheidi, onver schillig of die bestaat in anthraciet, eierko len, gascokes, stukkolen of bruinkoolbriket ten, 1,50 bedraagt 1 AMSTE R D A MISCH O E RECHTS HO F. Zitting VcSi 28 Maart. HELING VAN KOPER. Heden stond voor het Gerechtshof alhier terecht een echtpaar uit Den Helder, dat door de Alkmaarsche rechtbank was veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf wegen heling van koper. De vrouw ontkende ..openbare koopvrouw" te zijn, zooals verkeerd in de dagvaarding stond. Door den advocaat-generaal mr. Baron v. d. Feltz werd bevestiging van 't vonnis ge vraagd. Dt verdediger Mr. Leesberg uit Alkmaar pleitte, dat de vrouw geen openbare koop vrouw iSf maar soms de belangen van haar man waarneemt. Dat, nu vaststaat, dat de die ven lmar niet gezegd hebben, dat zij t koper gestoten hadden men bij haar, die een enke le keer de zaak waarneemt, niet spoedig mag veronderstellen, dat ze uit 't gebeurde moest weten, dat 't gestolen goed was. Dat een ge trouwde vrouw eigenlijk niet kan koopen. Dat de vrouw gunstig bekend staat. Dat er reden is tot vrijspraak, in ieder geval 12 maanden veel te zware straf is en zij nu al 3V2 maand preventief zit. De advocaat-generaal requireerde daarna tot aftrek der volte preventieve hechtenis. Uit spraak 11 April. Vervolgens nam in het bankje der beklaag den plaats de man. De toegevoegde verdediger, mr. Zelden- rust, vroeg, voor deze beklaagde werd ge hoord, het woord. Hij wees er op, dat hij den 6den Maart als verdediger aan beklaagde was toegevoegd, maar eerst hedenmorgen met beklaagde h ift kunnen spreken. Beklaagde blijft ontkennen en heeft aan pleiter drie ge tuigen a décharge opgegeven. Pleiter ver zoekt op grond van art. 235 Wetboek van Strafvordering, schorsing van de zaak. In dat art. staat toch, dat zoo spoedig mogelijk over brenging moet plaats hebben naar de plaat», waar het Hof is gevestigd. De president zegt, dat het zoo laat over brengen naar hier veroorzaakt wordt door het gebrek aan plaats in het Huis van Bewaring. De advocaat-generaal geeft foe, dat cc raadsman mo t kunnen spreken met beklaag den. Het I lof gaat dan in de raadkamer. Na heropening der zitting wordt beklaag de ondervraagd m geeft hij ook te kennen, dat Idj een paai getuigen h décharge wenscht te laten komen. Hij meent, dat zij kunnen ver* klaren, dat de feitelijk knperdïeven hem be- zwaard hebben nil wraak. Hei Hof ging daarop nogmaals In raadka mer om te bef,lissen of de getuigen k décharge zullen gedagvaard1 worden. Na ruini een half uur in raadkamer te zijn geweest werd de zitting heropend en deelde ae voorzitter mede, dat het Hof, besloten had de getuigen k décharge niet te hooren, omdat daardoor de verklaringen van reeds gehoorde getuigen te Alkmaar niet te niet zonden ge daan worden. Ook meende het Hof, dat de verdediging van beklaagde niet was ge schaad door hem niet eerder over te brengen. De advocaat-generaal vroeg daarna beves tiging van het vonnis met aftrek van een maand preventief. De verdediger, mr. Zeldenrust meent, dat het hem onmogelijk is gemaakt beklaagde te verdedigen en ziet van bet woord af. De zaak wordt daarna gesloten en de uit spraak bepaald heden over 14 dagen. DE PRIJZEN DER HUISBRANOKOLEN. Het Bureau voor Mededeel ingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In aansluiting aan de onlangs openbaar gemaakte distributieregeling voor huisbrand VAN HET WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 30 Maart. (Officieel). Op het slagveld ten N. van de Somme is de toe stand onveranderd. Tusschen Somme en Avre wierpen wij de Engelschen en de heb ter hulp gesnelde Fransdien uit een deel hunner voorste stellingen en namen Beaucoiurt en Mezières. Fransche aanval len tegen Montdidier mislukten. De Fran- AARS COURANT. S

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1