n v DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jaargang Do strijd in en buiten Europa. 1918 FEUILLETON. De gouden sleutel No. 79 Honderd en MüJBusiitspiüs bil TöonltbililliE p. 3 maandei 11.65, ft. p. pat 11.90. Biwflmimrs 5 et. (MitleprQe 15 et. p. regal, peetere letters eeer pleetsrilite. Br. ft. 0.1. Baak- ei HaiJstsdmftftarll Oen». Cester 4 k, Veerrians C 9, Iel? Y RIJ D A G v 'i 5 A P R 1L M. KATER, Mient 24. Buitenland. Binnenland. Clemenceau heeft zich bepaald tot een korte ontkenning van het door graaf Czemin medegedeelde, dat bij namelijk gepoogd zou hebben Oostenrijk-Hongarije tot het sluiten van een afzonderlijken vrede over te halen. Erg betrouwbaar ziet dis ontkenning er evenwel niet uit. Üij steunt op geen enkele nadere mededeeling en is niet officieel ter kennis van het Fransche volk gebracht, maar slechts in een particulier gesprek tot uiting gekomen. Zoolang Clemesceau zich niét nader ver klaart, behoeven wij dan aan zijne logen straffing ook geen groote waarde te hechten. Trouwens, dat men ook van andere zijde getracht heeft Oostenrijk afvallig te maken, blijkt wel uit onderhandelingen, die generaal Smuts te dien opzichte nog kort geleden in Zwitserland heeft gevoerd. Oostenrijk kan bij den strijd in het Westen niets winnen, maar aan mannenmateriaal en munitie zeer veel verliezen. En daardoor mag Duitschland het zeer zeker bijzonder op prijs stellen, dat zijn bondgenoot hem in deze moeilijke tijden trouw blijft en niet het oor leent aan het zoete gefluit van den vogelaar der Entente of aan de stemmen van velen in den lande, die van oordeel zijn, dat na den vrede in het Oosten, de monarchie nog slechts aan het Italiaansche gevechtsfront haar aandacht be hoeft te wijden. Natuurlijk wordt Czemin's rede in de pers op geheel verschillende wijze besproken. De Duitsche bladen prijzen haar uitbun dig en Czemin's verklaring, dat Oostenrijk- Hongarije Duitsch land's belangen niet prijs zal geven, gelijk Duitschland de monarchie niet in den steek zal laten en nimmer in den steek gelaten heeft, wordt met bijzondere in genomenheid begroet Uitteraard zijn de bladen der Geallieerden minder goed over de verklaring van den Oos- tenrijksch-Hongaarschen minister van bui- tealandsche zaken te spreken. Men begint langzamerhand te begrijpen, dat het niiet luk ken zal, de monarchie van zijn bondgenoo- ten los-te maken. Zoo verklaart o. a. de Morning Post, dat sommige diplómaten nu wel de dwaasheid zullen inzien om met Oos tenrijk-Hongarije afzonderlijk te onderhan delen. i De Daily News erkent, dat de kortheid van Clemenceau's logenstraffing haar gebreken heeft, maar zij neemt toch aan, dat graaf Czemin het geheele incident verzonnen heeft en geeft met het oog daarop als haar mee ning te kennen, dat hij het ih de kunst van liegen ongeëvenaard ver gebracht heeft. Czemin, aldus het blad, maakte echter on derscheid tusschen het karakter van zijn ei gen keizerlijken meester en dat van een an deren keizerlijken meester en toen hij dat deed, raakte hij den wortel van dezen ver woestenden strijd aan. Met andere woorden dus de strijd der Geallieerden gaat in hoofdzaak tegen Keizer Wilhelm en zijn politieke en militaire raad gevers en slechts noodgedwongen tegen Oostenrijk-Hongarije. 3*) naar het trrpelsch door L O MOBSfiUm HOOFDSTUK XVI. Het Miniatuurtje. Mfiles Harding brak het lak los van het pakje, dat Hilary hem gegeven had. Hij brak het met weerzin open. Hij had een afkeer iets te doen wat hem weder in aanraking kon brengen met de vrouw die zijn leven verwoest had. Hij wenschte niet een hoofd stuk van het boek op te slaan dat lang gele den was dicht geslagen. En toch stuitte het hem tegen de borst het pakje ongeopend aan Hilda terug te zenden en nu zat hij in zijn patiëntenkamer met het pakje in de handen en brak de lakken langzaam open. Vrij in consequent speet het hem dat Hilary de ka mer was binnengekomen dien middag op de Hall. juist op het oogenblik dat hij het pakje uit zijn zak wilde halen; zonder nauwkeurig uitdrukking te geven aan het gevoel, speet het hem dat de gelegenheid hem ontgaan was het pakje open te doen in tegenwoordig heid van Lady Framley. Ofschoon hij het zich zelf niét had willen bekennen, begreep hij als bij ingeving, dat er iets was in haar vriendelijke onuitgesproken .sympathie iets in. den blik van naar zachte oogen, dat I n de gewaarwording gaf gekalmeerd en .bcgi ,»ea te worden en zijn patiënteakamer De Amerikaansche bladen beschouwen over het algemeen Czemin's rede als een vischje dat uitgeworpen wordt om den vrede te vangen. Er is, volgens een Reutel-telegram, in de beschouwingen der Amerikaansche pers geen aanmoediging te bespeuren voor C®er- nin's gepraat over den vred®, De Evening Globe schijnt al door een bij zondere Amerikaansche bril te kijken waar zij Czemin's rede opvat als een erkenning der mislukking van het Germaansche offen sief aan het Westelijk front en de Evening Post meent, dat de rede is gehouden in de hoop de Geallieerden te vcrdeelen. Ten slotte zingt ieder vogeltje natuurlijk zooals het gebekt is en waar ,de ondervin ding al geleerd heeft, dat eenzelfde redevoe ring op geheel verschillende wijzen kan uit gelegd worden naannate men het wensche- lijk acht daarin een bepaalde bedoeling te zoeken, is het geen wonder dat graaf Czer- nin heel wat toegeschreven wordt, wat hij wellicht nimmer heeft willen zeggen. De beruchte rede van Lansdowne heeft het indertijd ten duidelijkste bewezen. Toen zij pas Verscheen, rezen menigen staatsman in Engeland de haren ten berge, maar al spoe dig werd de Engélsche pers het er over eens, dat lord Lansdowne eigenlijk precies het te genovergestelde gezegd had van wat er in zijn redevoering stond, waarna iedereen zich tevreden verklaarde. Keeren wij thans terug naar den toestand op het Westelijk gevechtsfront, dan kan niet anders gemeld worden dan dat daar nog steeds een betrekkelijke rust heerscbt. Het blijft over het algemeen bij verken- ningsaanvallen en gevechten van plaatselijke beteekenis. De groote waarschijnlijkheid bestaat, dat de Duitschers van den gewijzigden toestand op het gevechtsfront gebruik zullen maken door te trachten een slag tegen de vijandelijk ke hoofdmacht te léveren, waarvoor alles in deze dagen van betrekkelijke rust blijk baar achter hét front in gereedheid gebracht wordt. Het is niet zeker of dé Geallieerden zich aan de kracht van het nieuwe Duitsdie offen sief zullen' wagen dan wel of zij om dit in de war te sturen stelselmatig zullen terugtrek ken. Dit laatste geeft voor hen evenwel het na deel, dat verscheidene belangrijke plaatsen- o.a Amiens zouden moeten worden prijs ge geven en hiertoe zal men van Geallieerde zijde, naar het ons toeschijnt, slechts noodge dwongen overgaan. Naar Reu >ertelegramTrer melden, ziet men aan het Brtsche en Fransche front den toe stand evenwel zonder zorg tegemoet. De Ge allieerden zijn van meening, dat de Duit schers hun beste troepen al gebruikt en dus hun grootste krachtsuiting al achter den rug hebben. Toch blijven dergelijke meeningen slechts betrekkelijke waarde houden, te meer waar reeds uit het onvoorbereid zijn voor het jong ste Duitsche offensief duidelijk blijkt, dat de bekendheid der Britten en Franschea met de toestanden aan het Duitsche front en de be doelingen der Duitsche legerleiding buitenge woon klein is. Het Berlijnsehe communiqué van gister avond' meldt, dat de Duitschers Reims' onder vuur genomen hebben. Uit Parijs wordt ge meld, dat de strijd in de steeek benoorden Montdidier ovtr een aitgesteek&teid van 15 K..M. woedt van Griveenö ft! tot benoorden i den weg van Amiens na ,r Parijs. De Fran sche troepen weerstonden evenwel dea schok vaa den' aanval en ée Duitschers kaden slechts eenige honderden meters veld winnen. Ook uit Londen wordt een krachtige aan val tusschen Somme en Av: gemeld.' Op den linkervleugel werden de Britten bij Hamel op den Z.-oever van de Somme over korten af stand teruggeworpen. Op de linie bewesten Albert werd de Duitsche aanval gestuit. De laatste berichten wijzen dus wel op wat grooter bedrijvigheid. Wellicht is deze Duit sche actie het voorspel tot een nieuwen ge weldigen slag, die over het lot der te velde staande legermachten in het Westen zal be slissen. scheen hem eensklaps kil en ledig; hij keek met afkeer rond; met een zekere verbittering wierp hij de witte papieren, die om het pak je heen zaten in de papiermand. Toen het laatste papier er af was had hij een heel klein aoosje in de hand en uit het doosje haalde hij uit de watten een klein en fraai uitgevoerd miniatuurtje. Toen hij het in de hand had en zijn oogen de geschilderde oogen ontmoetten, kwam hem plotse ling de herinnering voor den geest van den dag, waarop hij' dit portret van Hilda Redburn, dat zij hem op zoo onverklaarbare wijze te rug zond, voor het eerste gezien had. Hij zag weder voor den geest de kamer waar hij op haar gewacht had in de eerste dagen van hun engagement gewacht met het ongeduldig verlangen, dat, als hij aan dien tijd terugdacht, zijn gewone stemming ge weest was in die lang vervlogen dagen! Zoo duidelijk of hij er gisteren geweest was, zag hij de eenvoudig ingerichte ontvangka mer met de oude meubels, de verkleurde gor dijnen, het kale tapijt de ontvangkamer in Kolonel Dichensons woning, waar Hillda aan huis was. Haar oom, kolonel Diéhenson was een arme man en de kolonel en zijn vrouw, zoowel als Hilda zelve hadden den1 jongen dokter, die naam begon te maken, met welgevallen aangezien. Met een sporten den glimlach om de lippen herinnerde Har ding zich hoe bijzonder lief Hilda's glim lach geweest was dien zomermiddag, toen zij hem het miniatuurtje gaf, dat hij nu in de hand had'. ,,Je moet het dragen in een me daillon, zoodat jè mijn gezicht altijd bij je hebt," zei ze en hij had er een eed op kun nen doen, dat haar oogen hem met liefde aanzagen. „Ik heb het voor jou laten maken. Scheermessen Apparaten, maakt uw mes onmiddellijk vlijm scherp. PRIJS 1 1.90. KORTE BERICHTEN. V De Duitsche troepenmacht, tie. de witte Finnen tegen de- roode zal gaan helpen1, is te Hangö het eindpunt van den spoorweg naar Helsingfors geland. De Vossische Ztg. ontleent aan de Est het onwaarschijnlijke bericht dat welingelich te kringen te weehen de positie van minister Czemin geschokt achten en vermoeden dat hij na den vrede met Roemenië zal aftreden. De oorlogscorrespondent van de B. Z. am Mittag meldt, dat de kathedraal van Laon door het Fransche geschut ernstig is beschadigd, terwijl het stadje Noyon zeer heeft geleden. Naar gemeld wordt, heeft de Zweedschc regeering de gezamenlijke reeders bijeen ge roepen voor een Zaterdag te houden bespre king. Vermoedelijk gaat het hier om de groote Scheepvaartovereenkomst met Engelan Na de ratificatie van den vrede met Rusland en de Oekraine zijn te Odesa en Nicolajef elf geiniemeerde Oostenrijksche en Hongaarscbe stoomschepen metende 360.000 ton vrijgelaten, teneinde graan uit Zuid-Rus land over te brengen. Lloyd Cieorge is gisterochtend van een bezoek, dat hij' met Clemenceau aan het front heeft gebracht teruggekeerd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat er binnenkort Brasitlaansche (roepen naar Frankrijk zullen vertrekken. Een telegram uit Manaqua meldit, dat cr in Zuid Costarica een revolutie is uitgebro ken. HET GRAAN AA NBGD EN ONZE SCHEPEN. De Amerikaansdie regecring heeft tele grafisch geantwoord, op een verzoek, van be voegde Amerikaansche zijde in Holland, om opheldering nopens de scheepvaartkwestie. In het antwoord wordt gezegd: de regee ring van de Vereenigde Staten verkeert na tuurlijk niet in een positie om te kunnen beoor- deeleh. of Duitschland Hollandsche schepen beletten zal uit Holland te vertrekken om le vensmiddelen, ten behoeve van het Neder- landsch volk te halen. Het zal den Vereenig- den Staten aangenaam zijn, deelhebber in een schikking te worden, welke de Voedselvoorzie ning van Holland verzekert op de wijze, als zulks geregeld is voor het Belgian Relief. Men begrijpt niet, waarom er twijfel zou be staan, omtrent de waarde (adequacy) van de belofte, gegeven in naam van ae Geassoci eerde. Regeringen, dat Hollandsche schepen, varende van Hollandsche havens, van af 21 Maart niet dan bij overeenkomst in dienst van de Geassocieerde Regeeringen zullen worden gesteld. President Wilsoa zegt in zijn verkla ring, dat Holland onmiddellijk schepen uit Holland kan zenden om graanvoorraden te halen, die het Nederlandsehe volk noodig heeft en dat deze schepen vrij zullen kunnen bunkeren eo volkomen onvatbaar (immune) zullen zijn voor ophouden van de zijde der Vereenigde Staten. De Vereenigde Starten zijn te allen tijde be reid de vergónakkelijkiiag van de voorziening van voedingsm idolen en: goederen buiten de 100.000 ton graan, welke reeds door de geas socieerde reger ringen zijn aangeboden, tot on derwerp van bespreking te maken. De behoef ten' van de Vereenigde Staten en van de geas socieerde regeeringen aan dergelijke voorra den en de noodzaak, dat dergelijke voorra den' hun weg niet naar den vijand vinden, moeten in gepaste overwegig worden geno men. Men gelooft echter, dat eene soortgelijke schikking, als neergelegd in de voorgestelde algemeene overeenkomst kan worden bereikt. De Vereenigde Staten hebben inderdaad reeds vrijwillig voedingsmiddelen en bunkerfacili- teiten aan Holland aangeboden, welke voor de Nederlanders zeer waardevol zijn en voor de Ven enigde Staten, zeer nadeelig om aan te bieden, met het oog op onze eigen nationa* Ie behoeften en die der geassocieerde regee ringen. Inzake het beschikbaar komen voor Néd van de Nederlandsehe handelsvloot, luidde 't antwoord als volgt: Het voornemen, om schepen welke verloren zijn gégaan door vijandelijke actie in de ge vaarlijke zone, zooals medegedeeld d.d. 1 Maart 1.1. te vervangen, indien de eigenaar zulks verlangt, is reeds door de Vereenigde Staten uitgesproken in bewoordingen welke ondubbelzinnig zijn. Het is het voornemen, evenals het in het belang van de Ver. Staten is, om alle mogelijke zorg voor de Holland sche schepen te dragen, en deze, naar verkie zing van den eigenaar, aan het einde van den tegenwoordigen noodtoestand, of in ieder ge val iets later, dan aan het einde van den oor- Je moet het altijd en altijd dragen." Dwaze jonge ezel als hij was in die da gen, had hij geloofd, dat haar liefde was van een aard die altijd en altijd zou duren! Hij geloofde in haar zo<ils hij na dien tijd nooit meer in een enkele vrouw had geloofd zooals hij waarschijnlijk nooit meer in een enkele vrouw gelooven zou, zei hij tot zich zelf met woeste kracht, terwijl1 hij gemelijk en in gedachten verdiept naar het miniatuur tje zat te kijken. Iedere trek van Hilda's ge- zirb was onuitwischbaar in zijn geest ge grift, toch bestudeerde hij haar gelaatstrek ken alsof hij ze voor de eerste maal aan schouwde den glans van haar haar, de helderheid van haar oogen, de teere kleur van het fijn besneden gelaat, dat hij ondanks alles nog steeds het schoonste vond dat hij ooit had gezien. „Welke duiveische streek bracht er haar toe mij dat te zenden?" riep hij verachtelijk uit, terwijl hij het portretje weer in de wat ten wikkelde en in het doosje legde. „Veron derstelt zij De draad van zijn gedachte brak plotseling af met een ruk; een oogen blik gingen, zij terug naar een ander oogen blik van het verleden, den avond toen hij al de cadeaux van Hilda aan Tem had ingepakt am teruggezonden te worden en daaronder was liet miniatuurtje. Anne dwaas die hij was! Zijn handen hadden gebeefd toen hij ai die dingen, welke hij als schatten had be schouwd, bij elkaar had gelegd en de voornaamste schat van alles was het lieve portretje van het gezicht. Er afscheid van te nemen, was geweest afstand doen van zijn onschatbare bezittingen: het was het uit wendige en zichtbare teeken van het uitruk- ken van alles waaraan hij gehecht was en dat ten gevolge van Hilda's trouwbreuk Nu wekte het aanschouwen van het portretje zeer gemengde gevoelens bij tvm op, zoo zonderling vennengt, dat hij zich zelf niet in staat achtte ze te ontwarren. Het eene oogenblik werd hij meegesleept door een golf van emotie, die het verleden met ver bljsterende levendigheid terugvoerde: hel volgende scheen zim hart alléén vervuild met smadelijke verachting voor de vrouw, die had bewezen zijn vertrouwen onwaardig te zijn. Waarom had zij hem het portretje nu ge zonden nu, op een oogenblik, dat het ver leden reeds zoo lang tot het verleden be hoorde, nu zij de vrouw was van een andere man, nu zijn pad en het hare geheel waren uiteengeloopen en zooals hij meende voor altijd Zij veronderstelde toen zeker niet weder keerden zijn gedachten terug naar het punt waar zij van waren afgeweken zij veronderstelde toch zeker niet de draden weer te kunnen opnemen, die zij zoo mee- doogenloos had afgebroken? Zij' veronder stelde toch niet, na alles wat er gebeurd was, dat hij een aanbod van vriendschap van haar zou willen aannemen! Hij' lachte luide, een korte, harde lach: en met een onstuimige beweging, niet in over eenstemming met de bedaardheid vol zelf bedwang, die hij zich zelf gewoonlijk nood zaakte in practijk te brengen, nam hij het doosje op, wikkelde het in een blaadje post papier en adresseerde het met zijn duidelij' ke. flinke hand aan mevrouw Redbum. „ais ze denkt dat ze mij nog beschouwen kan als een pees op haar boog. dan zal ze haar vergissing inzien." dacht hij, „Ik heb geen plan aan 't lijntje gehouden te worden log, te vervangen. De hulpbronnen waarover de Vereenigde Staten beschikken, laten geen twijfel over aan de mogelijkheid deze verzekering ten1 uitvoer te brengen. Het is de wensch van de Ver eenigde Staten, dat aan het einde van den te genwoordigen noodtoestand Holland opnieuw in bezit van zijn handelsvloot zal zijn. Juist om deze reden hebben de Vereenigde Staten de bovenstaande voorkeur toegestaan om eventueel verlies te dekken en hebben zij zich niet het voortdurend bezit van Hollandsche schepen toegeëigend, doch slechts-het tijdelijk gebruik ervan. ONZE SCHEPEN IN AMERIKA. Ujt handelskringen wordt gemeld dat eige naren. van de ladingen der Nederlandsehe schepen, op welke ;in Amerika beslag is ge legd, herient hebben ontvangen, dat die la dingen daar te lande zullen worden opgesla gen, voor rekening van die eigenaren. DE AMERIKAANSCHE TABAK. De correspondent van het Hbl. te Rotter dam deelt het volgende mede: Een- bewijs voor de verwarring, die op elk gebied heerscht, kan wel geput worden uit de verschillende communiques, die betrekking hebben op een tweetal schepen, de Poeldijk en de Maasdijk, die van hier naar Amerika zou den vertrekken. President Wilson blijkt zich druk te maken over de Amerikaansche tabak, die in deze schepen zit. Anderen stellen de vraag of wij in het belang van Amerika die schepen moeten laten gaan. Het kan daarom zijn nut hebben om er op te wijzen, dat deze schepen met Amerikaansche tabak (bedoeld zal wel zijn Indische tabak, door Amerika ge kocht) reeds lang niet meer bestaan. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld dat, toen er geen sprake was van varen, de Hol land- Amerika-lijn de in de genoemde schepen i eeds lang aanwezige lading weer ter beschik king van de inladérs had gesteld', dat te voren in het bijzonder van de tabak reeds groote partijen weer waren gelost. Bij' de stijging der prijzen en de schaarsch- te aan voorraden kan worden aangenomen, dat die Amerikaansche tabak al lang reeds weer verkocht is, hetzij voor rekening der in ladérs, hetzij, wanneer de tabak door Ameri ka reeds gekocht en betaald was, voor reke ning dor Amerikaansche belanghebbenden. Men behoeft dus geen onderhandelingen meer te baseeren op schepen met Amerikaansche tabak, want die bestaan slechts in verbeel ding, "n onzen tegenwoordigen haastigen tijd wadiL men niet tot de diplomaten hun onder handelingen hebben vo ltooid. MINISTER DE JONGE OP INSPECTIE. De minister van Oorlog bracht gister een bezoek t het fort Spijkerboor in ae Stelling van Amsterdam, waar een tijdelijk huis van bewaring voor militairen, inzonderheid' voor d"enstwcigereiars, is ingericht. Voorts oezoebt de minister de Ned. Auto mobiel- en Y ïiegtuigenfabriek Trompenburg te Amsterdam. RANTSOENEERING PAARDEN- VLEESCH. Naar de Tel verneemt, zal in verband met de vleeschsdiaarschte ook worden overgegaan tot rantsoeneering van hét paardeavleesch. DE KAASPRODUCTIE. Naar aanleiding van het verzoek van dei minister van Landbouw aan de Kaasvereeni- ging, om zorg te dragen dat wekelijks wordt geproduceerd en releverd ruim 400.000 K.O. 20 plus kaas ter distribueering op bons tegen lagen prijs, heeft de Bond van Kaasprodu centen een adres aan de Kaasvereeniging ge zonden, waarin hij als zijn verwachting uit spreekt, dat ten gevolge van de beschikbaar stelling van 20 plus kaas het gebruik van de b"tere soorten keer zal verminderen. door een getrouwde vrouw! Ce n'est pa» mon métier!" En lachende stak hij het pakje weer in zijn zak «n ging er regelrecht mee naar het postkantoor, waar het aangetee- kenri en verzonden werd aan de afzendster zondr een enkel woord van verklaring til verontschuldiging. „Ik hoop dat near man het bfj toeval on der de oogen krijgt es vraagt: wat het is," dacht Harding verdér, „ofschoon ze hem. na tuurlijk wal op de mouw zal spelden cn la ten gelooven wat zij verkiest!" Toen zijn ge dachten in die riéhting voortgingen, kwam er een zeer harde trek om zijn mond en dé dorpelingen, die hem tegenkwamen, toen hil van het postkantoor kwam, vroegen zich al waarom de dokter zoo streng keek. Aan ar me menschen die zijn patiënten waren, ver toonde hij zelden of nooit zij strenge zijde. Hun leven vol moeite en geduld boezemde hem diep medelijden in: hii dacht veel en lang na over plannen om hun lot te ver zachten en wat vreugde en vrijheid te bren gen in een leven dat zoo arm was aan beide. Hii had zich zelf in de voorste gelederen ge plaatst van hen die strijden voor de beters toestanden voor het volk dat nog voor een groot deel in duisternis rondwandelt en. zooals hij zelf gewoon was te zeggen, zijn naam werd verfoeid door sommige landjon kers en grondbezitters, die steeds door hen werden lastig gevallen ter zake van onge zonde woningen en het algemeen welzijn der boerenarbeiders; en dat vervulde hem door en door. ALKMAAR KANT i t'Cnl 5i Zeep, Kwasten, Aluin. „DIAMONO" Scheerrlem Yfi-volgpi.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1