DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strjjd in en buiten Europa. No. 83 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. WOENSDAG 10 APRIL FEUÏLLHTOJ. De qouden sleutel Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. Abonne.-nentspriis bii vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65. fr. p. post 11.90. 5 ct. Adveitestlepriis 15 at. p rege>. gioouie letten o^ar plaatsruimte. Br tr N.V. Boek on Haodeisfliukkerlj Herms. Coster 4 Zo.. Voordans C 9. Tel.3. I.loyd George heeft in het Lagerhui» zijn groote, lang verwachte rede gehouden. De eerste minister verheelde ditmaal dm ernst van den toestand niet. Hij wem er op, dat de Geallieerden een zeer critiek stadium van den verschrikkelijken oorlog zijn inge gaan. Het lot van het rijk, van Europa en die vrijheid in geheel de wereld!, aldus Lloyd George, kan van het succes afhangen waar mee juist de allerlaatste dezer aanvallen werd weerstaan. In weerwil van de ernstige verliezen in 1917, vertelde de premier, wa» het leger in Frankrijk aanzienlijk sterker dan 1 Januari 1917. Tot October of November 1917 be droeg de sterkte der Duitsche strijdmacht in Frankrijk twee tegen die der Geallieerden drie, maar daarna kwam de volslagen inzin king van Rusland.. Toch slaagden de Duit- schers er niet in een met die der Geallieerden gelijkwaardige troepenmacht in 't Westen te verkrijgen, maar zij hadden het voordeel van het initiatief omdat zij aanvielen, ze wisten waar zij er op los wilden gaan en kenden af metingen en tijd van den aanvaL De vijand, aldus Lloyd George, had zoo wel het voordeel van eenheid in aanvoering als van droog, mistig weer. De toestand was hachelijk torn de Duit- schers tusschen het Britsehe derde en vijfde leger doorbraken,- maar de goede legerlei ding der Britten herstelde den toestand. De Engelsche generaal Gough werd terug geroepen totdat de feiten zouden zijn nage gaan. Met voldoening sprak Lloyd George over de goede hulp der Fransche reserves en de snelheid waarmede zij opdaagden, waardoor de toestand voor het oogenblik weer in orde is gekomen. Nog hebben de Duitschers het Britsehe le ger niet van het Fransche kunnen scheiden, aldus de premier, maar de ernst van den toe stand i!n de naaste toekomst mag niet onder schat worden. Groote versterkingen werden over het Ka naal gebracht en het verloren oorlogsmate riaal door ander vervangen. Alles, aldus Lloyd George, hangt er thans van af of wij tot het einde ten volle op kracht blijven en met Amerikaansche hulp zullen wij daartoe bij, machte zijn. Vervolgens besprak de eerste minister het wetsontwerp op het manschapsmateriaal en deelde mede, dat het eerste voorstel strekt tót het verhoogen van den dienstplichtigen leeftijd tot 50 jaar en in sommige bepaalde gevallen bij mannen van bijzondere be kwaamheid ten aanzien van africhting ea er varing tot 55 jaar. Het is niet mogelijk, aldus Lloyd George, nog langer de uitsluiting van Ierland te rechtvaardigen en derhalve is voorgesteld, om de wet op den militairen dienstplicht tot Ierland uit te breiden onder dezelfde voor- naar hot Fngeladi door T O MORF.R1 FV 371 Terwijl zij haastig de gang doorliepen, gaf Hilary een korte beschrijving van haar ontmoeting met den heer des huizes en al wat er gevolgd was op die ontmoeting, maar A uSHce verstond haar woorden slecht» half en vatte de beteekênis zeker niet. Al haar ge dachten concentreerden zich op den bewus- teloozèn man, die achterover ln zijn stoel lag precies zooals Hilary hem verlaten had op ziin grauw gezicht dezelfde diepe rimpel», zijn ademhaling nog steeds waar en snor kend. Sis Lukes' kamerdienaar, een bedaarde en practfeche man, kwam spoedig de ka mer in achter de twee dames en toen Hilary zag, dat hij volkomen in staat was mevr, Derfield. alle hulp te verleenen, die zij noo dig had, keerde zij terug naar het andere gedeelte van het huis, om een boodschap naar den dokter te zenden. Het scheen haar toe, dat Miles Harding in een ongelooflijk korten tijd in de hall stond, waar zij met spanning op hem wachtte, te rusteloos en geagiteerd om kalm in den salon te blijven zitten en bevreesd lastig te vallen in den westelijken vleugel. „Is hij plotseling ziek geworden?" vroeg Harding terwijl hij zijn jas uit deed1 en het meisje met haar bleeke gezicht onderzoekend aanzag, „was er eenige begrijpelijke reden voor deze plotselinge bezwijming?" „Dat weet ik niet." antwoordde Hilary, toen de dokter voortliep zonder te letten den butler; hij afchmt te verwachten, dat waarden als voor Groot-Britannië gelden De regeering is bovendien voornemens, zonder dralen het parlement uit te noodigen den maatregel van zeltregeering voor Ierland aan te Hemen. Zoo wordt dus onder den druk der Omstandigheden de Iersche kwestie zonder weifeling tot een oplossing gebracht. Wat de Engelsche eerste minister in zijn gisteren gehouden rede over de maatregelen ten opzichte van Ierland heeft medegedeeld, zal het Iersche volk zonder twijfel ten hoog ste verbazen ea tot verzet prikkelen. Met weet hoé tot nu toe de Ieren zorgvul dig ontzien zijn, met hoe pijnlijke nauwkeu righeid de Home-Rule kwestie van alle rij- den is bekeken en hoe steeds voorop heeft gestaan, dat de dienstplicht niet tot Ierland zou worden uitgebreid. Dat plotseling alle vroegere bezwaren niet meer tellen ia wel het beste bewijs, dat de Britsehe regeering den ernst van den toe stand terdege beseft en met het oog op het Duitsche gevaar van oordeel is, dat met de gevoeligheden der Ieren niet langer rekening kan gehouden worden. Een andere vraag is, of door deze maatre gelen ten opzichte van Ierland de Britsehe regeering zal verkrijgen wat zij beoogt, na melijk een krachtigen steun op het slagveld. Wie de Iersche geschiedenis der laatste ja ren heeft nagegaan, weet wel, dat het niet zoo gemakkelijk is, dat eilandenvolk vanuit Londen de wet voor te schrijven en het is zeer wel mogelijk dat de Ieren thans tot zoo hevig verzet geprikkeld worden, dat de last welke men van hen ondervindt vrij wat groo- ter is dan de- steun, welke men van die zijde verwacht. De Daily Express weet te vertellen, dat voorgesteld wordt, een Iersch parlement te Dublin te stichten, benevens een uitvoerende macht, die daaraan verantwoordelijk is. Aan het nationalistische Ierland zal Home-Rule gegeven worden en dit zal worden opgelegd aan het Noordelijk Ierland met Ulster. Vólgens de Daily News zullen de Iersche nationalisten rich ten sterkste tegen den dienstplicht verzetten, omdat hij aan de hoop op een regeling afbreuk zou doen. Uit Dublin wordt aan de Daily News ge seind, dat in het geheele land openbare lichamen tegen de invoering van dienstplicht in Ieriand protesteeren. Men meent, dat het Iersche parlement de eenige wettige autori teit zal zijn, -die over zulk een vraagstuk kkn beslissen. Reeds nazi de gemeenteraad van Dublin, de iersche hoofdstad, eea basluit aan, waar in werd uitgedrukt, dat als de dienstplicht ingevoerd wordt, daartegen in elke st^d en in elk dorp van het land' hevig verzet zou ko men, dat niet ten voordeele zou zijn aan de Geallieerden en de zaak waarvoor rij vechten. hem den weg zou wijzen naar de kamer van den patiënt. „Ik begreep niet, wat er gebeur de. Mi] te zien scheen Sir Luke te doen ont stellen en toch praatte hij' veel met mij, maar op zoo'n vreemden, stooterigen toon. En bij zag er zoó slecht uit, ik dacht dat bij in de hall al flauw zou vallen. In rijn eigen ka mer gekomen, terwijl hij! met mij praatte, viel hij bijna flauw, maar hij kwam weer bij en praatte weer, heel vreemd', heel onsa menhangend En toen zakte hij in zijn stoel in elkaar en was bewusteloos. Het had den schijn of het in zeker opzicht mijn schuld was alsof ik hem den schok gegeven had." „Dat is niet best mogelijk of heel onwaar schijnlijk," zei Harding, haar vriendelijk toelachende. „Maak je daar niet ongelukkig over," voegde hij er bij toen rij buiten Sir Luke's kamerdeur stonden, „het is heel on waarschijnlijk, dat je iets met dien aanval te maken hebt. Het is zeker al langzamerhand aangekomen; dat jij bij hem was op dat oogenblik was niet meer dan een toeval. Je moet je niet noodeloos ongelukkig maken." Met deze woorden deed Harding de deur open en ging binnen en Hilary sloop naar den salon, met het gevoel, dat zich zelf op den achtergrond houden op dat oogenblik het beste was wat zij doen kon. De minuten tikten langzaam voort op de groote vergulde pendule op den schoor steenmantel, de pendule, dre Austice sar castisch noemde „dat Queen Victoria-mon ster", maar geen andere geluiden verbraken de stilte van het huis, een stilte die het meisje dadelijk een indruk gaf van iets sombers én zonderlings. Het was een verlichting voor haar het tsjilpen van miusschen in den tuin te hooren, het duidelijke zingen van een rood borstje, dat op de hulst aan 't eilnd van het terras zat; Hilary ging naar het raam en liet De gemeenteraad verzocht met velschil lende lichamen te confereeren over de orga nisatie van een eensgezind verzet van Ier land tegen den dienstplicht. Dat belooft voor de Britsehe regeering niet veel goeds. Het is van algemeene bekendheid dat men het in Ierland niet bij dreigementen laat en er niet tegen op ziet om zich des noods met de wapenen in de hand tegen de 'ten uitvoer legging van besluiten der Brit sehe regeering te verzetten. Met onwillige hemden is het slecht hazen vangen, zegt een oud spreekwoord. En met onwillige Ieren zal het slecht vech ten zija. Het gebrek aan manschappen moet door de Britsehe regeering al heel sterk gevoeld worden, dat rij tot dergelijke krasse maatre gelen ten opzichte van Ierland het besluit heeft genomen. Of Lloyd George de verhooging van de leeftijdsgrens er zoo gemakkelijk door zal krijgen, valt eveneens te betwijfelen. De Manchester Guardian is er van over tuigd, dat <Jé linkervleugel van de liberale oppositie van plan is om de regeeringsvoor- stellen duchtig te bekritiseeren. Verschillende andere afgevaardigden zou den deze oppositie ondersteunen en men ver wachtte niet, dat de regeering het wetsvoor stel in vijf dagen djds er door zal krijgen. Het belooft dus voor Lloyd George een warme week in het Lagerhuis te zullen wor den. De Britsehe tegenslagen op het W. front hebben er niet toe medegewerkt de stemming te rijnen opzichte bijzonder meegaande te maken. De landing der Japansche troepen te Wladiwostock heeft in de Britsehe pers tot heel wat discussie aanleiding gegeven. De Daily Telegraph verdedigt het Japan sche optreden en zegt, dat de toestand in Wladiwostock van dien aard geworden was, dat geen regeering, die zich zelf respecteert, zou kunnen voortgaan, dien toestand te dul den. Het komt, aldus dit blad, de Sovjets-dic tatuur te Moskou gelegen, de kwestie uit te leggen als een slag tegen de onafhankelijk heid van het Russische volk. Daarentegen bepleit de Manchester Ouardi an een terugtrekken van de afdeelimgen, dis te Wladiwostock geland zijn. Zij had het voorzichtiger gevonden, als men bij de re geering te Moskou en de plaatselijke over heid bezwaren had ingebracht en hun ver gunning voor de landing om bij hel handha ven van de orde mee te helpen verzocht had, tot de overheid zelf de veiligheid van leven en eigendommen zou kunnen waarborgen. Het komt ons ook voor, dat men van Ja pansche en Geallieerde zijde vrij wat ver standiger gedaan had de Russische regee ring tèn opzichte van de landing in Siberië niet voor een plotseling feit te stellen. Op dit oogenblik heeft Rusland nog wei nig in de melk te brokkelen, maar wie het haar oogen gaan over het uitgestrekte gras veld en den breeden rand planten met een gevoel dat de buitenwereld beter met haar stemming overeenkwam dan het huis, dat haar met zijn onheilspellende stilte. De herinnering aan sir Luke's vaal ge zicht en zware ademhaling vervolgde haar, zij kon haar niet van zith af zetten, en de angst die uit zijn oogen straalde vervulde haa- met medelijden „Wafvom zou hij angstig schijnen?" dacht zij, „het hoorde zeker bij1 rijn ziekte, maar het was zoo droevig hem zoo angstig te ien Bijna een uur was voorbij getikt op „die afschuwelijke pendule", toen de deuT open ging en Austice alleen binnen kwam. „Dr. Harding is weg om een pleegzuster tc halen," zei ze. ,,Luke heeft zooiets van een beroerte gehad en de dokter weet niet of hit ooit weer in staat zal rijn om te spreken of te Ioopen HOOFDSTUK XVTII. „Het spijt mij dat ik u moest laten halen als het lastig was, maar mevrouw Gardiner drong er zeer op aan. De dokter raadde be paald aan dat u komen zoon" „Ik was volkomen bereid om te komen," zei Hilary dadelijk, terwijl rij in de koude oogen keek van de oudste juffrouw Driver en haar glimlach zou iedereen ontwapend hebben. „Denk als 't u blieft niet dat ik liever niet wou komen of dat ik pruttelen zou om mijn tante een pleiziertje te doen als 't mij moge lijk is. Maar mevrouw Derfield is zoo bij zonder lief voor mij geweest en is dat nog, dat het mij speet van haar vandaan te gaan; op een oogenblik, dat rij in zorg is en mij thans als een minderwaardigen staat behan delt, zal zijn natuurlijke vijand rijn wanneer het zijn oude kracht weer terug gekregen zal hebben. Van het Westelijk gevechtatarrein zijn wei nig nieuwe bijzonderheden te vermeiden. De Duitschers deelen made, dat rij ten N. van het kanaal van La Bassée in Engelsche en Poriugeesehe stellingen drongen ea den vijand op den Z. Oiseoever ook tusschen Coucy- le-Chateau en Biancourt over het Oise-kanaal terug wierven. Het Parijsche communiqué van gisteren vermeldt een terugtrekken der Fransche voor hoede-af dée lingen op den linkeroever der Oise naar klaargemaakte stellingen' ten Z.W. van het lage bosch van Couchy en ten Z. van Oise-kanaal terug wierpen. Hier en daar was het artillerievuur bijzon der hevig. Over het geheel heeft de frontlinie echter geen wijziging van beteekenis ondergaan. KORTE BERICHTEN. Turksche troepen hebben in Armenië de stad Van beset. Tengevolge een botsing is vier April een Britsehe torpedojager gezonken. Men veronderstelt dat alle opvarenden verdron ken zijn. De bladen vernemen, dat maarschalk baron Böhm Ermolli het opperbevel over de in de Oekraïne staande Ooatenr.-Hong. troe pen hééft aanvaard. Aan de Oostkust van Engelandj in het Kanaal en' de Iersche Zee hebben Duitsche duikbooten opnieuw 5 stoomschepen en 4 trei ters vernietigd met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton. Cksnenceau heeft onthuld, dat keizer Karei van Oostenrijk, in overeenstemming met zijn minister, in zijn brief van 1917 zijn instemming gehecht heeft aan de billijke aan spraken van Frankrijk, op Elzas-Lotharin- De te Lyon verschijnende dagbladen mel den, volgens de Vossische Zeitung, dat sedert het begin van de beschieting van Parijs tot op 3 April de granaten op meer dan 900 plekken binnen den banmij! van Parijs inge slagen zijn. De meeste schoten vallen op de voorsteden ten Oosten van de Faubourg St. Antoine. De prefect van de Seine heeft, voor de bewoners dier voorsteden, woningen ten Westen van Versailles aangewezen. Alle Pa- rijsehe schouwburgen zijn nu gesloten. De Groote Opera, en de Opera Comique Fran cais? gaan op tournee in de provincie. De Duitsche regt conirnis&arib voor buitenlandsdhe zaken te St.- Duitscbe regeering heeft aan den Petersburg geseind, dat zij de onverwijlde aftakeling van de Russische vloot en het Slui ten v. u vrede met de Oekraïne eischt. -— Bolo heeft te kennen gegeven, dat hij weuschte een verklaring aan de rechtbank te doen. De substituut-procureur, die van oor deel is, dat deze verklaring van belang voor de aan den gang zijnde onderzoeken kan zijn, heeft een verzoek tot de regeering gericht om uitstel van executie, waartoe order ls gege ven. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren, der Eerste Kamer, welke weer werd bijgc- noodig heeft." „Nu, ik geloof dat wij alten ons deel krij gen van verdriet en zorg," antwoordde juf frouw Driver kortaf en naar koud, hard ge woond door den heer dr. A. Kuy- per, is beslóten, morgen de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting aan te vangen, daarna de begrooting voor de fi nanciën en vervolgens het crediet ter tege moetkoming in de duurte der levensmidde len. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was ingekomen een mededeel ing dat de heer Van Best rijn ontsiafjt neemt. De yoorzitter herdacht het overleden lid De Beaufort als een bekwaam man van uiterst fijnen geest die aan grooten eenvoud hoffelijkheid en humaniteit paarde. Hij her innerde aan de belangrijke werkzaamheid van den overledene als Kamerlid en minister van buitenlandsche zaken. Namens de regeering sloot minister C o r t van der Linden zich bij date woor den aan. Hij wees er op, dat de heer die Beaufort grooten invloed heeft gehad op het staatkundig leven in ons land. Het voorstel-Loeff om het nieuwe wetboek van strafvordering niet op de agenda te plaatsen, werd aangenomen met 36 tegen 27 stemmen. De heer S a n n e s vroeg verlof tot een in terpellatie over de levensmiddelenvooiri»- nin, inzonderheid over de verlenging van da geldigheidsduur van de broodkaarten. Begrooting van Suriname. De heer "Sibing Mulder bepleitte bevordering van den kleinen landbouw, om. door goede regeling van het landbouwers- diet. Hij drong aan op krachtige verbetering ook van landbouw- en ambachtaonderwija. Spr. diende een motie in, uii ft dat de financieele verhouding tusschen moeder land en koloniën niet mag worden be- heersclvt door stelsels of plannen en dat ds onderscheiding in gewone en buitengewo ne uitgaven dient te vervallen. De heer P a t ij n betoogde, dst het finan cieele plan-ldenburg onuitvoerbaar is en de onderscheiding in gewone en buitengewone uitgaven willekeurig. Hij drong aan op zui nigheid en bevordering van het landoouw- crediet. De heer Kleerekoper wenactote uitzending van een bekwaam man voor bo demonderzoek. Hoofdzaak voor de ko tools is voorts meer arbeidskrachten en meer kapi taal. Spr wilde de kolonie autonomie verlee nen ten- aanzien der gewsne uitgaven, welke zij ze f ook zou moeten opbrengen. Hij wil de desnoods de kolonie afstaan aan een as- zich werd nog harder en kouder. „Wij hebben zeker wat meer gehad dan ons deelen wat wij gedaan hebben om dat alles te verdienen, dat mag dertiemel weten De sombere ontvangkamer, waarin rij stonden, leek Hilary geheel in overeenstem ming met dc magere vrouw met haar hard vochtig gezicht en bittere oogen, die met zulk een somberen nadruk sprak. Er was niets'ln de kanier dat van gezelligheid of huiselijkheid getuigde; geen enkel van die kleinigheden, die van een liefhebbend be schaafd hart spreken; de meubels die er waren schenen alleen en uitsluitend voor het nut bestemd, er waren stoelen omdat de menschen nu eenmaal zitten moeten, tafei's, omdat er plaats noodig was voor boeken, of handwerkjes gordijnen om het licht af te sluiten, zoo het noodig was. Maar alleen het streng noodzakelijke, verder niets. Niets in de ontvangkamer van „Duinriide" ter wil le van de schoonheid, nog minder ter wille van weelde of genoegen De kamer, niet minder dan de wijze van doen der eigenares gaf het meisje, dat pas gekomen was een ge voel van kilheid, van verlatenheid Zij had deze merkwaardige juffrouw Dri ver, de oudste der drie zusters, nooit gezien, en zij vroeg zich vol medelijden af, waarom er zooveel bitterheid was in de grijze oogen die haar zoo koud aanzagen en waarom de dunne lippen zoo opeengeklemd en strak waren Misschien werden die gedachten weer-, kaatst in haar eigen' oogen. want juffrouw Driv. riep plotseling uft: „U vindt het heel slecht van mij dat ik niet geniet van het le ven. Indien u een der vromen der aarde is, dere mogendheid, als zulks in li®* misch k-iang van de bevolking zou rijn. De heer Knobel kwhm op tegen kei denkt» d-: kolonie te verkoopen. Dit zou striidig i met de waardigheid en de pHcht van ons land De heer B o g a a r d t vroeg, hoe het ver keer met Suriname wordt onderhouden. De heer Bi c h o n wees op ket groote bs- lang van het boschwezen in de kolonie. De Kamer ging daarna over tot het trek ken van afdeel ingen, waarna de beraadsla gingen werden verdaagd tot heden halfeen. KOFFIE. Tot er. mot 15 April a s. is op bon 24 der thee- er. koffiekaart 1 ons koffie te krijgen. De volgende verstrekking van weder 1 ons zal geschieden op bon 27 en wel van 16 tot en met 30 April. DE HEER KRöLLER EN MINISTER GORT VAN DER LINDEN. Naar aanleiding van het bericht van de dan zult ge denken dat ik al 't onaangename beschouwen moet als een kruis dat gedragen moet worden. Nu! zoo ben ik nu eenmaal niet geschapen. Ik ben ontevreden vervolgd te worden door hef Noodlot of door de Voorzienigheid óf wat het dan ook is, dat alles zoo verkeerd voor ons doet gaan.' Soms komen er goede dingen voort wit wat eerst slecht leek, nietwaar?" waagde Hilary op te merken. Juffrouw Driver's bij zondere verbitterdheid in stem en manieren, gaf haar een gevoel van lichamelijke pijn en o] kinderlijke wijze wilde zij zoo dol graag wat troost brengen aan de oudere vrouw. „Maar juffrouw Driver lachte siechts on aangenaam „lets goeds vóórt komen uit het kwaad? Bedoelt u dat? O neen, zulk een redenee ring kan ik niet volgen. Daarbij meen ik mij zelfs een Bijbeltekst te herinneren, die luidt, dat men geen zoet en bitter water uit dezelf de bron kan verwachten. Ge gelooft zeker ieder woord dat er in den Bijbel staat." De toon was sarcastisch. Hilary kreeg een kleur „Ik meende niet dat het goede uit het kwa de kon voortkomen, evenmin als dat zoet en bitter water uit dezelfde plek kunnen te voorschijn komen," zei ze. „Ik bedoelde dat vaak dingen die ons toeschijnen niet dan kwaads te wezen, toch een grond van goeds bevatten. Ze brengen ons op het eind w*t goeds." O lieve tijd, ik kan die poëtische voor stellingen niet volgen antwoordde juf frouw Driver, weder lachende. „Ik ben heef practisch en gewoon ik kan niet een grond van goedheid zien in de narigheden, die wij te dragen gehad hebben. Mijn zusters en ik voelen ons im 't geheel niet geneigd „dank je" -te zeggen voor onze zegeningen. Wij hebben geen zegeningen gehad. Wordt Jtrvelgd. COUR A

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1