II 4 5°|o Öuitsche Rijksleening. Koers van uitgifte 98 pCt. Telegrammen van heden Koers van uitgifte 98 pCt. Het Ryk mag de obligaties op zijn vroegst tegen den tsten October 1924 opzeggen en kan, in verband daarmede, ook den rentevoet daarVan niet van te vóren verlagen. Mocht het Rijk na dien datum voornemens zijn, den rentevoet te verlagen, dan moet het de obligaties opzeggen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. II 0 2 8 Uitlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pfct. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Donderdag den 18en April, des nam. ten 1 ure. ladingen, waarbij een Nederlandsch belang is betrokken, zullen worden opgeslagen en verzekerd door de Amerikaansche regeering, totdat de eigenaars verzoeken er op wettige wijze over tc beschikken of totdat een redelijke tijd is verstreken na het tijdstip, waarop de Amerlkaansche regeering aan de Nederland- sche gelegenheid mocht geven door zoodani ge ladingen te vervoeren naar haar bestem ming. In elk geval, waarin, gebruik wordt ge it van zoodanige gelegenheid, zullen de kosten van herinlading eveneens ten laste ko men van. de Amerikaansche regeering. Voor het geval zulke ladingen onderhevig zijn aan bederf, stelt de Amerikaansche re geering zich aansprakelijk voor het verlies dat uit diep. hoofde mocht voortvloeien ge durende een tijdperk, voldoende om aan de eigenaars een redelijke gelegenheid te geven over hun goed te beschikken. De Amerikaan sche regeering is genegen om een bod te doen voor den aankoop (tegen1 een billijke taxatie) van gedeelten van ladingen, waarvan Ne derlandsche eigenaars zich willen ontdoen. Ten aanzien van zulke ladingen behoudt de Amerikaansche regeering zich de bevoegdheid voor om ze in. haar geheel of gedeeltelijk over te nemen naar mate haar nationaal bel dit eischt. lang GRAAN UIT AMERIKA. De Amerikaansche legatfe te 's-Gravenha- ge ontving het volgende bericht van haar re geering te Washington: Een nota is ter hand gesteld aan de Ne- derlandscbe legatie te Washington, waarin wordt medegedeeld, dat het s.s. Hollandia, dat zich, naar vernomen wordt, te Beunos- Ayres bevindt gebruik kap maken van alle faciliteiten welke de Geassocieerde regeerin- n kunnen aanbieden om een lading graan te nemen en naar Nederland te vertrek ken, mits een overeenkomstig schip uit Ne derland vertrekt naar een Noord-Amm- kaansch» haten, en mits verder de Hollandia een aan te wijzen haven aanloopt om daar te worden onderzocht. De beide Nederlandsche stoomschepen Java, thans te Savannah, en Juno, thans te Curasao of andere schepen onder Neder landsche controle, van ongeveer even groote tonnage, welke de Nedei landsche regeering daartoe mocht aanwijzen, ölogen da delijk graan laden in een Gulfhaven der Ver lig eenigde Staten en naar Nederland vertrek ken met dien verstande, dat schepen welke gezamenlijk ongeveer dezelfde (tonnenmaalt hebben, uit Nederland zullen vertrekken naar een Zuid-Amerikaansche haven, op het oogenblik van "het vertrek van deze scb uit de Vereenigde Staten naar Nederlan De Amerikaansche regeering schat dat deze twee schepen, te zamen met de Hollan dia, de gelegenheid rullen bieden om on middellijk voor Nederland ongeveer 14,000 tbn broodkoren in te nemen, welke hoeveel heid natuurlijk op rekening zal worden steld van de 100,000 ton broodkoren, we! is aangeboden om ter beschikking van de Nederlandsche regeering te worden gesteld De nadruk dient er op te worden gelegd, dat de gevallen van de Hollandia en ae bel de andere bovenvermelde schepen een uit zonderingskarakter dragen en alleen worden toegestaan als een maatregel om onmiddel lijk in Nederland (jen toestond te verlichten DE VERGOEDING VOOR ONZE SCHEPEN. Blijkens een communiqué van de Engelsche legatie ts het volgende bepaald Inzake 'ver goedingen enz. voor de in beslag genomen Nederlandsche schepen: lo. Huur zal worden betaald van den da tum der opvordering af, behalve in de geval len van De Maashaven en de Maras, In Brit sche havens, welke aanmerkelijke herstellin gen behoeven alvorens voor den dienst ge schikt te zijn. De schepen zullen In de haven zijn, In welke zij in beslag genomen zijn of ln eeni- e andere, nader overeen te komen haven, in 2o. De schepen zullen onder de Britsche vlag worden gesteld en bemand, van leef tocht voorzien en uitgerust'door de Britsche regeering. Het opnieuw voeren van de Ne derlandsche vlag zal in de hand gewerkt wor den zoodra het gebruik eindig 3o. Een1 huur zal worden betaald van 35 shilling per maand per ton draagvermogen of bruto maat, berekend.naar hot grootste. 4o. Elke buitengewone uitrusting en veran dering, die noodzakelijk is om het schip voor oorlogsdienst geschikt te maken zal geschie den voor rekening van de Britsche- regeering. De kosten van herstelling, welke noodig mochten zijn om het schip zeewaardig te ma ken, wanneer het gebruik aanvangt zullen van de huursom worden afgetrokken. 5o. De Britsche regeer ing neemt alle oor- logs- en zeerisico op zich naar een waarde maatstaf welke aan de eigenaren zal worden medegedeeld, zoodra een billijke grondslag voor schepen van verschillend: type en leeftijd is verkregen. Indien een schip verloren is gegaan zal de Britsche Regeering (naar keuze van den eigenaar binnen 30 dagen na den dag waar op de waarde-maatstaf te zijner kennis is ge bracht) het schip zoo spoedig mogelijk na enzelfden goeden toestand, gewone slijtage uitgezonderd, bij het einde van de tegenwoor dige omstandigheden, in geen geval later dan na het afleggen van de reis, waarvoor het schip in dienst is op den dag van de onder- teekening van het vredesverdrag. den oorlog vervangen, terwijl inmiddels rente zal worden betaald naar rato van 6 pCt. per jaar over de waarde van het verloren gegane schip. 6. Al hetgeen verschuldigd is voor huur als anderszins zal worden betaald in ponden sterling. 7. In hot onderhoud der Nederlandsche bemanningen en officieren zal worden voor zien door de Britsche Regeèring totdat zich een geschikte gelegenheid om naar het va derland terug te keeren heeft voorgedaan. De Amerikaansche legatie te den Haag heeft een zelfde mededeefing verstrekt omtrent het gebruik van Nederlandsche scheeps- ruimte. DE GRAANSCHEPEN. Het volgend adres is Zaterdag verzonden aan den minister van Binnenlandsche za ken, tijdelijk voorzitter van den Raad van ministers: Geven eerbiedig te kennen: de ondergeteekenden dat zij hebben kennis genomen van de achtereenvolgende verklaringen van de Ne derlandsche regeerimg en van de regeering der Geassocieerden in zake de inbeslagne ming van een deel onzer handelsvloot en de toezegging van graan voor Nederland: dat zij van meening zijn, dat bij het Ne derlandsche volk niet de opvatting heerscht, dat geen enkel schip meer moet uitgezonden worden om graan te halen, voordat de Ge associeerde regeeringen andere waarborgen voor den terugkeer zullen hebben gegeven dan hun uitdrukkelijk gegeven woord; dat, indien men de laatste openbare en of- ficieele toezegging van den president der Vereenigde Staten in twijfel trekt, onderge teekenden zich immers geen waarborgen kunnen voorstellen die dien twijfel zullen wegnemen; lat zij voorts van oordeel zijn, dat het uit varen van enkele schepen onder de gegeven omstandigheden ook geenszins in strijd kan zijn met de nationale waardigheid, die ook zij geenszins willen zien- verzaakt; dat tenzij de regeering ernstige gronden heeft om aan te nemen, dat het in ballast uit varen dezer schepen gevaar voor het leven der bemanningen zal opleveren, deze uitzen ding in het nadeeligste geval nog slechts zou kunnen uitloopen op een financfeel verlies, be trekkelijk gering in verhouding tot het reeds geledene of nog te lijden en uiterst gering in verhouding tot het belang der algemeene volksvoeding; redenen waarom zij, in de meening te spreken namens een groot deel van het Ne derlandsche volk, uw regeering eerbiedig ver zoeken ten spoedigste cenige schepen in bal last te doen uitvaren om graan uit Amerika te halen. Het adres gaat uit van de heeren M. Bauer te Amsterdam, mr. G. H. van Bolhuis te Utrecht, J. H. O. Bunge te Leerdam, dr. W. G. C. Byvanck te 's-Gravenhage, E. A. du Croo te Amsterdam; mr. J. F. van Deinse te Middelburg, F. M. Delfos te Amsterdam, A. E. Dinger te Rotterdam, Jl. T. Duyvis te Am sterdam, H. A. Groskamp te Hilversum, A. Heldring te Amsterdam, J. F. Hulswit te Amsterdam, dr. F. K. Th van Iterson te Heerlen, mr. K. Jansraa te Amsterdam, prof. dr. E. C. van Leersum, dr. W. Lulofs, Ph. Marcella te Rotterdam, P. Nolting, mr. E. S. Orobio de Castro Jr.., mr A. Vriesendorp, Is. J. van der Waerden, dr. ir. Th. van der Waerden en W. H. Wisselink, allen te 'Am sterdam. IN INDIê AANOEKOMEN. Volens een bij de Stoomvaart-Maatschap pij „Nederland ontvangen telegram, zijn ae stoomschepen „Vondel" en „Grotius" van San Fransisco in Nederlandsch-Indiè aange komen. RIJST PER N.-AMSTERDAM. De „Nieu w-Amsterdam" heeft een lading van 7.700.000 K.G. rijst aangebracht. De.koffie, die ook mee zou komen, was ln het stoomschip Adonis. De overlading van de partij zou 10 dagen vertraging voor de N.-Amsterdam hebben gegeven. Dit schip Gemengd Nieuws. INCIDENT MET JOURNALISTEN. Vrijdagavond heeft op de Riviervischmarkt door optreden van eenige officieren en een in specteur van politie tegenover een vijftal jour nalisten een betreurenswaardig incident plaats gehad. De vijf verslaggevers hadden juist het po litiebureau aan de Riviervisdi markt verlaten op aanmaning der militairen tot „door- looped' toonden zij hun persinsignes, wat echter, aldus het Dagblad van Zuid-Holland, niet voldoende bleek, want plotseling vlogen uit een troepje pratende officieren en inspec teurs van politie er een paar op de verslagge vers af en begonnen dezen ondanks bet feit dat zij him persbewijzen toonden, te ranselen en te schoppen. Een van de verslaggevers, die aan den inspecteur Snethlagc zijn persinsigne liet ziem werd na door een paar officieren te zijn uitgescholden, door hen op de ruwste wij ze daadwerkelijk aangevallen. Doste journalist verwijderde zich toen, nog achtervolgd door een sergeant met een of ander wapentuig, Een ander verslaggever, die nog trachtte uit te leggen, dai zij volko men recht hadden te zijn, waai' zij zich bevon den, werd eveneens door een officier mishan deld. De redactie van bet Dagblad heeft zich met een klacht tot den burgemeester en tot den hoofdcommissaris van politie gewend.. Behalve de redacteur van het Dagblad, be vonden zich bij het vijftal journalisten twee redacteuren van De Haagsche Courant, een correspondent van De Telegraaf en een jour nalist van het Correspondentiebureau. Aange tekend zij; datfniet al deze journalisten in het bezit zijn van een perspenning, enkele zijn eerst kort werkzaam. E>och zij hebben als legitimatiebewijs een speciale kaart van de politie welke, niet minder dan een ptrspen- ning aan politie en militairen bekend moet zijn en even grooten waarborg moet bieden. VERMINDERDE BOTERPRODUCTIE. Aan de bcterfabrieken in den Gelderschen Achterhoek blijft, hoewel het weer bijzonder is de boterproductie zoowat de helft edragen van in denzelfden tijd van 1916. De landbouwers houden veel melk achter voor dgen gebruik, om daarmee de geringe brood- voorraad aan te vullen. Ook beginnen zij zelf weer boter te kneden. DE VAART OP SKANDINAVIë. De bemanningen der stoomschepen Boon- berg, Britsum en Itterusum, van ae Stoomv. Mij. „Oostzee", welke schepen naar Zweden zouden vertrekken, om hout te halen, hebben geweigerd te monsteren, daar zij hoogere ga ges en een andere regeling der voeding ver langen. DE CONSENTENZWENDEL. De heeren H'öfelt en Van Bloemen Waan- ders, respectievelijk verbonden aan bet ar chief van de Toewijzingscommissie voor Vee voeder en aan de N. O. T.. die zich in verze kerde bewaring bevonden in verband met de bekende consentenzwendel, zijn in vrijheid ge steld. DE ZOMERDIENSTREOEI.ING. De zomerdienstregeling op de Ned. spoor wegen zal 1 Juni in werking treden. Het aan tal treinen zal niet worden uitgebreid, terwijl de loop der treinen geen belangrijke wijziging zal ondergaan, in vergelijking met dezen w'interdienst. Er is rekening gehouden met het verkrijgen van betere aansluitingen, waardoor het noo dig was, meerdere treinen'op de beginstlations vroeger te doen vertrekken. De laatste trein uit Amsterdam zal des avonds 9.02 naar Rotterdam vertrekken en te Rotterdam om 10.50 aankomen. Alleen Zon- en feestdagen loopen er, even als nu, 3 treinen, meer van Amsterdam en wel om 8.50, 10.04 en ,10.35 's avonds, aankomst tc Rotterdam 10.40, 11.51 en 12.21. Van Rotterdam—Amsterdam vertrekt de laatste trein om 9 uur 's avonds en Zon- en feestdagen 9.35,10.29 en 10.47. RELLETJES. Te Amsterdam. Zaterdagavond 'had den in de Westerstraat en de daaraan gren zende straten relletjes plaats, waarbij de po litie herhaaldelijk moest chargeeren. Op de Lindengracht werd een agemt ernstig aan het hoofd1 gewond door een vanuit het publiek geworpen steen. Den geheelen avond was het in den Jordaan rumoerig. Te den Haag is de Zaterdagavond rustig voorbijgegaan. Eenige jongens, die de politiebevelen niet opvolgden, werden gear resteerd. Naar medegedeeld wordt, zou er voor onge veer 200.000 aan winkels en etalages ver nield zijn- en zouden versohillende winkeliers plan hebben de gemeente om schadevergoe ding aan te spreken, op grond dat de politie niet de noodlge voorzorgen genomen had om de eigendommen der burgers te beschermen. STAKENDE VEENARBEIDERS. Alle arbeiders in de venen bij Boomber- gum hebben het werk geslaakt. Zij eischen grooter rantsoen van voedingsmiddelen. De stakende veenarbeiders te Beets hebben >esloten, vol te houden. Zij blijven eischen meer voedingsmiddelen en liooger loon. EEN DRONKEN MlA'N EN POLITIE. Zaterdagnacht verzette zich te Rotterdam een beschonkene tegen zijne overbrenging naar een politiebureau. Eenige omstander: hielpen hem mee en gooiden ae agenten me allerlei voorwerpen, zoodat zij eenige charges maakten en huune revolvers gebruikten om zich te verdedigen. Van uit ramen in de Zandstraat wera zelfs met flesschen naar hen gegooid. Een paar personen werden met sa belhouwen naar, een politiebureau gebracht, De herrie duurde drie kwartier. GETORPEDEERD? Volgens een te Rotterdam ontvangen par ticulier bericht is het s.s. „Leonora", groot 1155 ton, dat onlangs is gerequireerd en on der Engelsche vlag gebracht, tijdens de vaart getorpedeerd en gezonken. Officieel heeft de reederij Stoomvaart-Maatschappij „Leonora" te Rotterdam nog geen mededeeling hiervan ontvangen. LIBERALE UNIE. Den tweeden dag van de algemeene verga dering aer Liberale Unie werden de Candida- tenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld. Voor de kieskringen1 Amsterdam, Haarlem en den Helder luidt zij: 1. P. Otto, te Amsterdan*. 2. prof. mr. J A. van Hamel, Amsterdam. 3. R. Visser Lzn. te Berkhout. 4. mevr. F. S. van Balen—Klaar, te 's-Gravenhage. 5. J. Korthals Altes, te Zandvoort. 6. J. W. IJzerman, te Amsterdam, 7. I. H. J. Vos te Amsterdam. 8. orof. dr. iB D. Eerdmans, te Leiden. 9. dr. C. Lely, te 's-Gravenhage. 10. mr. H. Smeenge, te Am sterdam, Na artikelsgewijze behandeling werd hei program van actie vastgesteld. Besloten is o.m. te bevorderen: invoering van vrouwen kiesrecht zoodat de vrouwen in 1922 er ge bruik van kunnen maken; uitkeering van ou derdomspensioen op 65-jarigen leeftijd; in voering van verplichte ziekte- en invaliditeits verzekering in één regeling, met geldeli uitkeering, geneeskundigen bijstand en ver pleging; herziening der woningwet; vrijhan del; uitbreiding leerplicbt tot 14 jaar. KORTE BERICHTEN. Het N. A. S. heeft besloten een stakiir voor te bereiden m verband met den toestam en een agitatie te beginnen tegen het wets- ontwerp voor den Burgerlijken Dienstplicht, Ie Usselo is de 13-jarige J. J. van der Padt, verpleegde van „Pro Juventute", ten huize van den landbouwer Wooldrik door den bliksem gedood'. Eenige opgeschoten jongens hebben te Delft getracht relletjes te veroorzaken en o.a. bij den burgemeester ruiten ingegooid. Er was gauw politie bij. In de vacature-mr. van Best voor de Tweede Kameg, district Eindhoven, is gekozen de heer Vlam (r.k.) Vanaf heden is de u'tvoer van visch ge heel stopgezet. Er worden geen consenten meer verstrekt. CZERNIN NEEMT ONTSLAO. WEENEN, 15 April. (Officieel). Het ontslag van Czemin is aangenomen. BERLIJN, 15 April. Inzake het ontslag 'nemen van Czemin verneemt de Berliner Morgenpost, dat Czemin zijn ontslag heeft genomen, met de motiveering, dat hij de met zijn ambt verbonden verantwoorde lijkheid niet meer kan dragen, waaneer de Keizer, zonder zijn medeweten, zeer ge wichtige politieke brieven schrijft. De Vossische Zeitung noemt als opvol ger van Czemin baron Macy, graaf An- drassy enprin3 Hohenlohe. Een Candida- tuur van Tizza is vrijwel uitgesloten, boe- wel Tiizza plotseling naar weenen is ge reisd. De Berliner Lokal Anzeiger zegt: Graaf Czemin meende de verantwoordelijkheid niet langer te kunnen dragen, omdat hij geloofde, dat een zoo gewichtige brief, voor zoover hij niet vervalscht is, niet mocht worden verzonden zonder zijn me deweten. s DE BRIEF VAN KEIZER KARL BERLIJN, 15 April. Uit Bem wordt gemeld, dat de oorspronkelijke van des Kei zers brief zich niet ln het bezit der Fran- schen bevindt. In de Fransdhe archieven bevindt zich slechts een afschrift van den brief. De publiceering van de fotografie van het afschrift zal dan ook van geen beteeke- nis zijn. HET INTERNATIONAAL HANDEL&ALEIS. AMSTERDAM, 15 April. In de op Za terdag 13 dezer gehouden algemeene ver van ae N. V. Nederlandsche Maatschappij van het Internationaal Man delspaleis te Amsterdam hebben een 7-tal heeren hun mandaat als president en le den-commissarissen dier N. V. neergelegd. WERKL.OOZE SCHEPELINGEN. DEN HAAG, 15 April. E>e minister van marine heeft heden aan de besturen der Scheepvaartvereenigingen te Rotterdam en Amsterdam een schrijven gericht, me- dedeelende, dat hij, nu een aanzienlijk deel van de Nederlandsche handelsvloot door de oorlogvoerende mogendheden in beslag is genomen, waarvan wel het gevolg zal zijn, dat een groot aantal personen, tot udsver in dienst der verschillende scheep vaartmaatschappijen, werkloos wordt, meent Voor het betrokken bevaren perso neel de gelegenheid te moeten openstellen eene vrijwillige verbintenis in den zee dienst aan te gaan voor den verderen duur van den oorlog. De bedoeling is de betrokkenen bij de zeemacht zooveel mogelijk in hun eigen werk te benutten met aanstelling in onder- officiersrangen of ongegradueerd tegen een bezoldiging als van het gewone marine personeel. ONGELUK BIJ HET ORANAAT- WERPEN. ARNHEM, 15 April. Toen een sergeant in de legerplaats Harskamp een granagt wilde wegwerpen, sprong deze, waardoor de sergeant Rietman eenige kleine verwon dingen bekwam. De le luitenant Chr. W. B. van Boetzelaer en de 2e luitenant J. B. Levensberg kregen resp. granaatscherven in de knie en een diepe wonde in den rug. Zij; zijn in het diaconessenhuls opgenomen, iun toesta Hun toestand to niet zorgwekkend. De ad- spirant-kornet J. JL de Jong is licht ge wond. DE RUST TERUGGEKEERD. DEN HAAG, 15 April. Zondag zijn ook de avonduren zonder rustversto ring voorbijgegaan. Een des voormiddags loopend gerucht, dat getracht zou worden in optocht te demonstreeren bleek onjuist. Ten huize van een bewoner der Bloemstraat werd naar aanleiding van het gerucht, dai daar de bergplaats van bommen of hand granaten zou zijn, door de politie een huis zoeking verriüht. Er werden slechts gevon- paar van de bekende met lucht vulde glazen ballen, die Engelsche vis- den een paar van de bekende met lm ge- sdhers bezigen voor het drijvende houden 'der netten en welke als ze met een hard voorwerp in aanraking komen met een lich te knal uiteenspatten. In het gebouw van het Haagsche vakcomité werden voorts Zondag in beslag genomen platen en pam fletten, onder aanzegging dat wanneer opnieuw tentoonspreiding van soortgelijke zijn bij, verscn mende personen, ver dacht van plundering, huiszoekingen ge daan, met het resultaat, dat eenige waren als boter, Vaas, enz. werden in beslag ge nomen. GEEN UITVOERVERGUNNINGEN MEER. DEN,HAAG, 15 April. De Directie der Nederl. Uitvoer-Maatschappij deelt mede, dat zij; ingevolge verzoek van dai minister van landbouw vanaf 13 April geen uitvoervergunningen meer zal endos- seeren voor voedingsmiddelen. Alle nog ln omloop zijnde uitvoerverguningen voor de ze artikelen zijn op heden ingetrokken. DE ECHTGE NOOTE VAN GENERAAL SNIJDERS. DEN HAAG, 15 April. De Koningin en de prins hebben heden- namiddag een bezoek afgelegd ten huize van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, gen raai Snijders, om dezen deelneming te betuigen met het smartelijk verlies, dat de generaal gisiter geleden heeft door het plotseling overlijden zijner StadsBieiiwi. VEEMARKT. ingevoerd: 1160 runderen, tegen 1554 in 1917, 2524 ln 1916, 3892 in 1915 en 3562 in 1914. De prij zen waren hoog. Geldekoeien 600 S 700, melkkoeien 600 h 1100. De handel was stug. STENOGRAFIE. Bij het op 27 Maart te Amsterdam gehou den examen voor stenografie en machine- schrijven, vanwege de Hollandsche Federatie van stenografieleeraren, systeem I. Pitman, slaagde o.m. voor diploma B de heer J!. Rut- sen te Alkmaar met een snelheid van 94 woor den per minuut. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. Hedenmorgen werd het nieuwe veiling»- gebouw van de Alkmaarsche Exportveiling voor Land- en Tuinbouwproducten officieel in gebruik genomen. Wel was het electrische afmijntoestei nog nilet gereed en ontbrak dé Weegbrug nog, maar de opening was bespoedigd, omdat nog jonge grienten voor het buitenland te Ininnen veilen. De aanvoer van spinazie was zeer groot. Het veilen voor het buiten land was echter niet mogelijk, daar juist he denmorgen de minister bepaald heeft, dat de nge groenten er voorloopig niet uit mogen. et gebouw was geheel gevuld met be langstellenden, waaronder B. en W. van deze gemeente en verschillende raadsleden. De*heer P. A. de Lange sprak het volgen de openingswoord: Mijne heeren! Namens het Bestuur van de Alkmaarsche Exportvelling van Land- en Tuinbouwpro ducten, heb ik de eer u hier wélkom te hee- ten „en dank te zeggen voor uwe aanwezig heid. Het bestuur heeft gemeend dezen dag niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Ofschoon de omvang van ons bedrijf ln vergelijking van vele zaken in onze gemeen te nog bitter klein is en het dus eeni'gszins aanmatigend genoemd kon worden, zooveel belangstelling voor de opening dezer veiling te vragen, heeft het bestuur gemeend, dat de zaak eigenlijk van een ander standpunt be schouwd moet worden, want deze veiling kan worden een begin van een nieuwe markt ontwikkeling, die van groot belang zal blij ken te zijn, zoowel voor de tuinders in onze gemeente als die van de omgeving. Het spreekt van zelf, dat in de kofte spanne tijds ons gegeven, niet alles gereed kan ko men. Er zal nog veel moeten geschieden, maar het is een begin, zooals ik gezegd heb van nieuwe economische ontwikkeling van Noord-Holland. Noord-Heiland is lange jaren, ja eeuwen zich zelf gebleven. Wel is waar hebben han del en productie allengs andere vormen aan genomen. De intensieve werkwijze bracht nieuwe organisatie, maar het bleef vrijwel het zelfde. Nu evenwel de land- en tuinbouw zich langzamerhand begon te ontwikkelen heeft men gezien, dat de handel nieuwe eischen stelt aan de marktplaats en de tuinders rond om Alkmaar hebben1 dat aan den lijve ge voel d. Het ktein-bedrijf werd langzamerhand niet loonend meer en men begon in te zien, dat men zich moest toeleggen op de teelt van groote hoeveelheden van enkele soorten, waardoor betere prijzen gemaakt konden worden. De tuinders van Alkmaar hebben ingezien, dat dit niet is een zaak die^lj met elkander gemakkelijk tot stand kunnen bren gen. Zij hebben zich gewend tot hun broe ders in den omtrek (Schoorl, Bergen en de ïonden) en zich afgevraagd „hoe krijgen met de minste kosten een veiling voor de verzending, waaraan wij gebrek heb- >en"? fcgm wij 1 zijn

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2