DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stryd in en buiten Europa. VERMISSING No. 88 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. Abonnsmeotsprlis bli TOornltbstaliDg p. 3 maanden f 1.65. ff. p. post f 1.90. Bewfisnnmrnors 5 cl AMentieprlis 15 cL p. regel, greotere letters naai plaatsrelmte. Br fr. N.V. Boek- es Bsodeisdrokkerli Herns. Coster A ZoM Voordon C 3. Tel. 3. DTNSDAG 16 APÖIL. AFKOOPPOLIS Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. In de buiteplandsdie bladen wordt nog wat over en-weer gepraat over den berachten brief van Keizer Karei aan zijn zwager prins Sixlus van Bourbon. Nieuwe bijzonderheden treden daarbij niet meer op den voorgrond. Van Fransche zijde blijft men aan de voor Frankrijk gunstige lezing vasthouden, van Oostenrijkschen kant wordt sterker dan ooit op den voorgrond gesteld, dat de tekst hope loos vervalscht, is. Inmiddels is het spreekwoord weer bewe zen,' dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Het ontslag van graaf Czemin te aangeno men. De minister van buitenlandsche zaken, die wellicht al lang naar een geschikte gele genheid gezocht had om zijn weinig begee- renswaardig ambt neer te léggen, heeft thans het tijdstip gunstig geacht zijn portefeuille voor zijn opvolger ter beschikking te stellen. Graaf Czemin verdwijnt, omdat hij ziek niét verantwoordelijk wil stellen voor de da den van zijn keizerlijken meester zoolas* deze buiten zijn weten zulke belangrijke po litieke brieven aan bloedverwante? te het kamp der Geallieerden schrijft. De Köln. Zeitung geeft, zonder hem aan te duiden, haar misnoegen over de daad des Keizers te kennen door Czemin de rechte man op de rechte plaats te noemen, een be leidvol en bekwaam diplomaat en tevens een mSn van standvastig karakter. In Weenen blijft men inmiddels hardnek kig den door Clemenceau geciteerden in houd van den brief loochenen. Het ministe rie van buitenlandsche zaken, aldus wordt gemeld, kan echter niet vaststellen waar» de onderschuiving van den valschen brief heeft plaats gehad. Hiermede wordt 'de zaak als geëindigd! verklaard. Dat men het debat sluit is van Ooetenrijikr sche zijde wel heel begrijpelijk, maar even begrijpelijk is het, dat de Geallieerden ar nog een beetje over blijven napraten. Zulke politieke fortuintjes vallen hen niet alle dagen in den schoot. Graaf Czernin wordt in de Engeteche pens als een man voorgesteld, die in de afgeloo- pen twaalf maanden een dubbelhartige rol gespeeld heeft Inmiddels heeft Keizer Karei, die achter de schermen blijft, zich opnieuiw gehaast zijn keizerlijken bondgenoot de meest oprechte verzekeringen' van zijn goeden wil te doen toekomen. „De aantijgingen van den heer Clemancwwr, aldus de Keizer aan zijn aollega Wilhelm, „zijn zoo laag, dat ik niet vaa zins ben met Frankrijk verder over deze zaak débat te voeren. Ons verdere antwoord zijn mijn ka nonnen in het Westen. ïn trouwe vriend schap, Karei". Natuurlijk zal die Duitsche Keizer hierop' wel een evenzeer door bazuingeschal bege leid antwoord geven en dan i® dé' bondge nootschappelijke trouw weer eens opsieuw tan den volke bewezen. Wat niet wegneemt, dat men in de Duit sche pers juist door het prijzen van Czemin laat uitkomen, dat men diens keizerlijken meester maar half vertrouwt en ondanks alle officieele bekendmakingen en telegrammen van trouw en eensgezindheid, zal ook Keizer Wilhelm ongetwijfeld wel eens in stilte zijn Oosten rij ksch-Hon gaarschra collega ver- wenscht hebben en zich afgevraagd! hébben of dat nu het loon Is voor den krachtigen steun, dien de legioenen der Monarchie in Oost en Zuid tot dusverre van de Diuiüficfac legerscharen hebben ondervonden. Van het Westelijk oorlogsterrein homen weinig berichten van beteekente. Het is uit latere mededeelingen vaa En- gelsche zijde wel duidelijk geworden, dat die Britten Nieuwkerke hébben moeten prijs ge ven, en> eveneens den heuvel ten Westen daar van gelegen. Ter weerszijden van den spoorweg van Armentièrea naar Hazebroeck bezetten de Duitschers Merrls en Vieux Berquin. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Duitschers geen verdere pogingen' meer doen om hier hun succes ten koste van aanzienlijks offers nog verder uit te breiden. De takfiek van de Duitsche legerleiding schijnt meer te zijn hier en daar een gewel dige deuk in het front der Geallieerden! te drukken, hen zoodoende te noodzaken hun reserves over aanzienlijke afstanden te ver snipperen om ten slotte in het wankelend front «ai plaatsje uit te zoeten waar een be slissende doorbraakpoging succes zou kunnen hebben. Het Berlijnsche communiqué van gister avond meldt plaatselijke gevechten op hat siagveld aan de Leie. Wulverghemr en de vij andelijke linies ten N. O. van die plaat» werden stormenderhand vermeesterd. De Franschen vermelden slechte plaatse lijke gevechten.' en het gevangen nemen van een klein getal vijanden. Het Engelsche avondcommuniqué ver meldt een voortduren van den strijd bij Bail- leul en Wulverghsm Het ziet er niet naar uit of het in de eerst volgende dagen* op dit gedeelte van het slag front tot beslissende resultaten zal komen. Diefstal- A andpre -> transport-schade* worden gedekt door onze Firma H. J. SCHADD, KORTE BERICHTEN. Fransche divisies zijn naar de Leie ter versterking gezonden. Amerikaansche bezoekers van Engeland zijn te Londen aangekomen en hebben verze keringen afgelegd over de gezindheid der Amerikaansche bevolking omtrent den oorlog. Hetsingfors is dqor Duitsche troepen binnengerukt. Oeneraat Poch heeft thans den titel van opperbevelhebber der geallieerde legers in Frankrijk gekregen. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren bepleitte de heer Qeertsmade instelling van een doctoraat in de landbouwkunde aan de Groningsche universiteit. De heer Bavinck verlangde reorganisa tie van hei gymnasiaal onderwijs en instelt- ling van een departement van onderwijs. Dfe heer Bergsma drong aan op betera bezoldiging van de burgemeesters, riikatoe- zich op de gemeentepolitie, maatregelen te- ge» het achterhouden en prijsopdrijving van bpuwsatierialea ea aubsinieering van bosch- bouwscholea. De heer P e 1 a k waarschuwde tegen het overbrengen van eea deel van de bevoegd heid der gemeenteraden naar de colleges van B. en W. en bepleitte een meer directe tuber- culoae-bestrijding van rijkswege en toepas sing van de moderne architectuur bij rijks- bouwwerken. v De heer Van Kol achtte toepassing vm het koloniestelsel bij krankzinnigen verple ging gewenscht, evenals de zorg voor zwak zinnigen ook na hun meerderjarigheid en krachtige bestrijding van geheime ziekten. Spr. bepleitte de afschaffing van het arteeh- mónopolie, onder waarborgen tegen kwak zalverij. Minister Cort van der Linden zei, dat van een doctoraat in de landbouw kunde te Groningen voorloopig niets kan komen. Spr. zou met de belangen der bijzondere H. 8. rekening houden: met de .corganf- tie van het gymnasiaal onderwijs zou spoed worden gemaakt. Ook spr. meende dat sommige burgemeesters beter bezoldigd moe ten worden; ingrijpen van rijkswege in ge meentelijke politie was niet mogelijk. Onder weg is een wetsontwerp inzake beschikbaar stelling van goedkoope bouwmaterialen voor gemeenten; tot subsidieering boschscholen was spr. bereid. De Instelling eener commis sie ter voorbereiding van de tuberculosewet wordt overwogen. Gezinsverpleging en ko- lonfeverpleglng van krankzinnigen wordt na gestreefd. Ten aanzien van het arfsenmono- polie moest het rapport der betrokken com missie worden afgewacht. Het hoofdstuk binnenlandsche zaken werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de beraadslagingen werden ver daagd tot heden. VERBOUW BRUINE BOONEN OP GESCHEURD GRASLAND. In verband fet de steeds moeilijker wor dende voedselvoorziening brengt de minister van landbouw, nijverheid en handel ter alge- meene kennis, dat hij de volgende taaatre- gelen heeft genomen orrt den verbouw van bruine boon en op gescheurd grasland la vermeerderen: le. De premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland wordt verhoogd .en gebracht op 15 per 100 K.G. tot een maximum van 350 per HA. 2é. Voor hen, die met de teelt minder goed bekend zijn of het riisico van den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland niet voer hun rekening wensehen te nemen, wordt de gelegenheid opengesteld om hun grasland op zoodanige'wijze aan het rijk te verpachten, dat hun een flinke huur van 500 per H A. wordt in uitzicht gesteld), met dien verstande, dat slechts indien de op brengst beneden 1000 K.G. per H.A. blijft, daarvan een deel zal worden gekort. Daar een matige opbrengst 2000 K G. per H A. bedraagt, zal een dergelijke korting tot de uitzonderingen héhooren Oogst men inderdaad 2000 K.G., zoo zal de opbrengst bedragen 920 per H.A. Bij een goede opbrengst van 3000 K.G. per H.A. ontvangt men 1240. Deze huurcontracten met de verbouwers zullen namens den minister door de voor zitter» der cultuurcommissiën worden afge sloten en wel op de volgende voorwaarden: a. dien landbouwers wordt een pachtprijs gegeven van 500 per H.A„ berekend naar schoon land: b. voor 1000 K.O. boonen op elke H.A., van het perceel gegroeid, droog én marlet- schoon geleverd, ontvangt hij bovendien 10 per 100 K.O. De rest van de opbrengst wordt betaald op basis.van den vollen prijs van bruine boonen, thans 32 per 100 KG.; c. voor elke 100 K.G, die de verbouwer minder aflevert dan 1000 K.G. per H.A., welke hoeveelheid hij verplicht is te leveren h 10 perTOO K.G., wordt hem 25 van de huursom gekort; d. de zaaiboonen worden van regeerings- wegc verstrekt tegen een prijs van 35 per 100 K.G., tot een maximum hoeveelheid van 200 KG. per H.A., franco levering, exclusief zak; e. de verbouwer is verplicht allé werk zaamheden, vefbonden nan het scheuren en zaaiklaar maken van het land, het zaaien, de verpleging, het oogsten, donsehen, bewaren en afleveren van het gewas te verrichten. Zoowel de aanvragen voor het bekomen van de sub 1 bedoelde premie als de aanbie dingen van land als bedoeld sub 2, moeten uiterlijk 1 Mei 1918 worden gericht tot de provinciale cultuur-commissies. Het adres dezer commiteie is: voor Noord-Holland: Rijkstuinbouw-wta- terschool te Alkmaar. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft in verband met het bovenstaan de tot de burgemeesters de volgendie circu laire gericht: Indien in uw gemeente graslanden aanwe zig zijn, die voor hét scheuren en betelen met bruine boonen in aanmerking komen, zoo verzoek ik u de betrokken landbouwers van dezé bekendmaking in kennis to stollen en hen krachtig op te wekken om mede te werken tot de productie van voedingsmidde len, waarbij tevens gewezen zou kunnen worden op dé mime vergoedingen, dia in uitzicht worden gesteld. Het ware m. i. wenschelijk, dat u voor deze zaak de-medewerking inroept vatt de door u ingestelde plaatselijke commissie voor het uitreiken van teeltbewijzen, die u ongetwijfeld de landbouwers zal kunnen aanwijzen, wier land het meest voor scheu ren in aanmerking komt en ook overigens deze zaak zal kunnen bevorderen. OUDE THEE- EN KOFFIEKAARTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er, nu de nieuwe thee- en koffiekaarten zijn uitgegeven, nog eens de aandacht op, dat de bons 21, 23 en 25 der oude kaarten yan waarde blijven om daarop later waarschijnlijk nog thee te ont vangen. iMen beware dus het restant der oude thee- en koffiekaarten. zorgvuldig. OPHEFFING VAN HET UITVAAR VERBOD? Naar dé Td. verneemt, onderhandelt dc Nederlandsche regeering met reedere over het afhalen van groote partijen Soda uit En geland. Men meent hierin een aanwjjzing te mogen zien, dat de opheffing'van het uitvaarverbod op Engeland binnenkort tegemoet kan worden gezien. MET KLEIN VERLOF. De minister van marine heeft bepaald dat de tweede ploeg der lichting 1915 van de zeemilitie met 3 Juni a.s. in het genot van on bepaald (klein) verlof zal worden gesteld, buitengewone omstandigheden voorbehouden. LANDBOUWVERLOF. Ia antwoord op een paar schriftelijke vra gen van het Kamerlid, den heer Duymaer van Twist, heeft de minister van Oorfog me degedeeld1, dat met de verleening van land- bouwverlof zoo ver gegaan wordt als moge lijk is met inachtneming van den' regel, dat van de sterkte van ieder onderdeel van het leger niet meer dan 20 pCL met bijzonder verlof afwezig mag zijn. Een regeling, waarbij aan allen, die voor het landbouwbedrijf onmisbaar zijn, bijzon der veilof wordt gegeven, kan de minister niet toezeggen,. Wel is meer hclpverleening aan den landbouw nog in overweging, maar in het legerbelang V m daarmede niet te ver gegasn worden, zoolang nog werkkrachten be schikbaar zijn, die, zij het niet evenwaardig aan de gemobiliseerde landbouwers, toch zeer wel bruikbaar geacht moeten worden. HET ENOELSCH CONVOOI. Naar aanleiding van het uitvoerverbod van levensmiddelen hebben de douane»- ambtenaren te Rotterdam geweigerd de vaar tuigen van het Engelsche convooï, die op het punt van vertrek stonden, uit te klaren. De meeste schepen hebben margarine aan boord. In Engelsche kringen vermoedt men, dat dit verbod geen aanleiding tot. verwikkelingen zal geven; alleen zal de uitvoer uit Engeland naar ons land daardoor nog meer dan tot dusver beperkt worden. De schepen rallen, alvorens te vertrekken, de levensmiddelen lossen. DE OFFICIEREN DER IN BESLAG GENOMEN SCHEPEN. De bij de Scheepvaartvereeniging te Rot terdam aangestoten vrach^anri-reedemen. hebben besloten aan de uit Amerika en En geland terugkeerende scheepsofficieren voor loopig tot 1 Juli een wachtgeld toe te ken nen op de basis van de volle contradsgage met kostgeld, met dlien verstande, dat onge- huwden genteten 50 pet en gehuwden zon der kinderen 80 pet, terwijl voor ten hoogste 4 kinderen onder 18 jaar een toeslag wordt gegeven van 5 pet voor ieder kind. TEELT VAN) VOEDINGSGEWASSEN. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten, in verband met de huidige omstan digheden, 'U H.A. van het nieuw aan te leggen plantpoen te bezigen voor het verbou wen van voedingsgewassen, POOT AARDAPPELS VOOR DE CONSUMPTIE Zooals men weet, is indertijd, toen de aard appelverbouwers op Last der regeering hunne producten aan de exporteurs moesten verkoo- pen, toegestaan dat de poters ter beschikking der verbouwen zouden worden gelaten. De hoeveelheid poters blijkt nu overal veel grooter te zijn dan men noodig heeft. Speciaal op Schouwen en Duiveland en op de Zuid- Hollandséhe eilanden bedraagt het overschot van goede soort Zeeuwsdie blauwen ea bon ten vele duizenden H.L, De boeren begonnen ze reeds als veevoeder te gebruiken, terwijl de pootaardappelen toch tot begin Md voor voedsel uitstekend geschikt zijn Thans is, naar gemeld wordt, door den mi nister van landbouw aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen opdracht gegeven het surplus aan pootaardappelen In ontvangst te aoen nemen en in distributie te brengen-. SCHIP MET SODA AANGEKOMEN. Zond „avond is het Nederlandsche stopm- séhip Beijerland, groot bruto 1188 register- ton, vaa de Scheepvaart en Steenkolenmaat- st' -pij te Rotterdam met een lading soda, orig /eer 1190 ton, van Liverpool aangeko men. DE S. D. A. P. EN DE REGEERING Het partijbestuur van de 5. D. A. P. heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering uitg* sproken', dat Kamer-ontbinding gewenscht is, aangezien na de ervaringen, in het bijzon lei der laatste weken, vaststaat, dat van deze re geering geen afdoende maatregelen tot rede lijke voorziening (in den voedselnood) te ver wachten zijn. Het vertrouwen, dal zij door een rechtvaardige en goede distributierege- ling, in verband met de mogelijkheid van productie-uitbreiding en aanvoer van buiten, de te lijden ontbering b'nrren de nauwst mo gelijke grenzen zal houden, heeft deze regee ring verloren, aldus het communiqué omtrent de vergadering van het partijbestuur in „Het Volk", en kan zij niet meer herwinnen. Het partijbestuur is overtuigd, Hat het reeds thans geboden is, de bevolking onverwijld in de ge legenheid te stellen voor de verkiezing van een nieuwe vertegenwoordiging een regee ring aan het roer te brengen, van wie het In deze tijden vereieéhte beleid kan worden ver wacht. BOND VAN STAATSPEN- SrONNEERINÖ. Uit het jaarverslag over het jaar 1017 van den Bond van^ Staatspenslonneering blijkt, dat de abnormale tijdsomstandigheden oor zaak waren van kleine inzinkingen hier en daarniettemin ging de Bond nog vooruit. Het aantal gewone leden steeg met ruim 1000. Het afgeloopen jaar was er een van voorbereiding voor de Kamerverkiezingen in 1918. Wij zijn ons bewust aldus het ver slag dat het bij deze Kamerverkiezing zal gaan om: alles of niets. En dat alles of niets zal er komen als een Kamermeerderheid voor staatspensioen gekozen wordt, of als onze tegenstander» het roer van staaf in handen zullen krijgen. Op 31 December 1917 bestond de Bond uit 458 afdeelingen met 54,100 leden, 300 al- gemeene leden en 330 bonden en vereenigin- gen met plm. 50,500 leden, totaal dus 104.900 leden. TEGEN KNOEIENDE BOEREN. De regeeringscommissaris, belast afet de rijksgraanverzameling in Limburg, deelt per advertentie in het orgaan van den Limburg- scben Landbouwbond mede, dat, naar hem gebk&en is, in landbouwkringen zaaigranen en zaaipeulvruchten zijn aangevraagd met het kennelijke doel om die granen o? peul vruchten geheel of gedeeltelijk aan het vee te voederen of te verkoopen. Daarom raadt hij den landbouwers aan, bij hem zoo spoedig mogelijk opgave te doen van het te veel! ont vangen zaaigoed, en blijkt daarna bij een perceelsgewijze controle, die van zijnentwe ge zal worden gehouden, dat niet het ge- heele kwantum ter beschikking gesteld zaai goed is uitgezaaid, dan zal de geheele oogst 1918, ook wat het veevoeder betreft, in be slag worden genomen. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND. Te Axel ia een Duitsch gevechtsvliegtuig geland, met officier en Feldwebel. De machi ne is ongeschonden. Zij was opgestegen te Ban count bij Baupanne. De luuitenant Eb brich en de onderofficier ALbuchspelger zijn geïnterneerd. Toen de inzittenden bemerkten, dat zij op Hollandsen grondgebied gedaald waren, wilden zij dadelijk weer Opstijgen, doch de motor weigerde Onderofficieren, d'ie mei verlof waren, hebben de Duitschers verder verhinderd ons gebied weder te verlaten. Het vliegtuig is geheel nieuw en van twe» machinegeweren voorzien. De officier is bezitter van hef ijzeren kruis en wordt naar Den Haag vervoerd, de Peld- webel wordt te Bergen geïnterneerd. Bij Sas van Gent wero de machine dom 'Hollandache militairen beschoten AANVULLINOSBROODKAARTEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van werkgever* in het bakkersbedrijf heeft aan den minister van landbouw ver zocht, toe te staan, dat aan bakkerij-arbeider» twee aanvullingsbroodkaarten worden uitge reikt OPDRIJVING VISCHPRIJZEN. Het uitvoerverbod van alle vischsoortas had gistermorgen op de markt te ÏJmuidem een buitengewone prijsstijging tengevolge. D» fijnere vïschsoorten, zooals tong en tarbol, 'ie nu juist niet tót de dagelijksche volks voeding behooren, deden daaraan niet mede. De groote prijsstijging is waarschijnlijk voor r-ep groo' deel ook te wijten aan specula tieve aankoopen van hen, die denken de visck wegens den v'eeschnood tegen abnormal»- prijzen weer te kunnen verkoopei. SCH E EPV AARTBEWEO ING In de afgeloopen week kwamen te IJmuiden binnen1 zeil- en 2 motorschepen tegen ees dergelijk aantal (3) ln de daaraan vooraf gaande week. Er Vertrokken vandaar geen schepen, zoodat het aantal uit en naar zee 3 schepen bedroeg tegen 6 schepen in de vorige week. Sinds het uitbreken van den oorlog is zulk eer. ge; ge scheepvaart op dc haven» aft* het Nvr Ik-.-- kanaal nog niet geboekt. TELLY VAN VOEDINGSGEWASSEN DOOR LANDGEBRUIKEBS VOOR EIGEN GEBRUIK. De directie der Ver eeniging van Neder landse); Jcmeenten heeft eer. circulaire ge- 'zonden aan de besturen van de bij die ver eniging aangesloten gemeenten, ia zake het zelf telen van voedingsgewassen. In de circulaire wordt dc volgende gedrags lijn in overweging gegeven: „Burgemeester en Wethoudere benoemen dadelijk ''en c-immissie van voorlichting in zake teelt van voedingsgewassen voor eigen gébruik, bestaande uit drie of, ten hoogste vijl personen. Deze commissie stelt met den mees ten spoed een lijst samen van alle landge- bruikers, die geacht worden voot eigen ge bruik voedingsgewassen te kunnen telen sa die derha've voor bij ieders naam te vermel den voedingsmiddelen buitengesloten worden van verkrijging van rantsoenen uit de aan de gemeente toe te wijzen voorraden van den nieuwen oogst dier voedingsmiddelen On middellijk nadat deze lijst is gereedgekomen geeft de burgemeester lederen daarop voorko menden landgebruikèr van zijn verplichting kennis. Ingeval een misgewas of om anders bijzondere redenen moet hem intusschen na derhand billijkheidi>r.alve zoo noodig alsnog kuqner worden toegestaan van de voedings middelen, die hij geacht werd zelf te kunnen verbouwen, een rantsoen uit den voorraad der gemeente te betrekken. Ook ten aanzien van deze aanvragen worde de voorlichting der commissie van advies ingeroepen, terwijl mis schien ook wel aan de commissie aou kunnen worden opged ragen in deze zelfstandig han delend op té treden. In sommige gemeenten zou de commissie voor het welslagen der zaak zich ten behoeve van hen, die dit wenschen, misschien ook kunnen belasten met gemeen- sdhappelijken aankoop van zaaizaad en poot- goed. Vooral denken wij hierbij aan aardap pelen, boonen en erwten. Wij meenen, dat in deze een groot volks belang alsnog door de gemeentebesturen ten zeerste kan worden gediend en geven u der halve beleefd in ernstige overweging op vo renstaande wijze of wel in anderen zin, in dien dit u wegens plaatselijke omstandighe den meer gewenscht voorkomt, met den mees ten spoed krachtig werkzaam zijn." GEEN EIEREN. De N. V. „Nederlandsche Eimeiling", Amsterdam—Dea HaagRotterdam, heeft den minister van landbouw getelegrafeerd, dat zij door een vaststelling van maximum prijzen, zich genoodzaakt net hare veilingen te Amsterdam én Den Haag stop te zette», omdat procenten zoowel als handelaars hun ne eieren tegen maximum-detailprijs Jiever in hunne omgeving plaatsen dan ze tegen groot handel- of tusschenhandelprijs naar de groote steden te leveren. COURANT. Premie-opgave op aanvrage. v AMSTERDAM. Tel. Noord 90S!-2*20-0417. Telegram-adres ALLRISK3 a

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1