Verkoos nuchter Kalisrleesch. Binnenland. (Jemonjd Nieuw*. Provinciaal \Nieuws, Telegrammen van heden. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat op BON No. 43 verkrijgbaar wordt gesteld: 1 ONS NUCHTER KALFSVLEESCH tegen den prijs van 0.50 per K.O. op DONDERDAG 18 APRIL rs morgens van 81 uur en 's namiddags van halfdrie tot vijf uur, bij onderstaande slagers: P. SCHwaRZER, Stationsweg. J. BLAAUWBOER, Ritsevoort. J. BROMMER, Houttil. D. A. LU IT ING, Luttik-Oudorp. F. J. KROESE, Zoutstraat en wordt verzocht bord en papier ter in ont- vangstname mede te brengen. Na voormeld tijdstip kan het resfeerende vleesch in den vrijen handel worden ver kocht. De Directeur voornoemd', D. SCHENK. OEVOMDEN VOORWERPBM. leu grijs glacé dames-handsehoen, een fantaisie/ broche, een zilveren kinderarm bandje, een alpaea horloge-armband, een regenjas, een ailverbon, een damesringetje, een hondenpenning, een koralen kindar- tasehje, een zakje mei haarlintjes enz. Alkmaar, 17 April 1018. De Commissaris van Politie,* W. Th. VAN ORIETHU1SEN. men zich daarbij neergelegd, mits dan ook aanvullend voedsel werd verstrekt. Anders is de regeering aan het einde van den broodkaarttermijn niet verantwoord, als er weder relletjes komen. Als de kaastoeslag onvoldoende is, worde zij aangevuld door vol vette kaas. Verder drong spr. aan op volle dige rantsoeneering van het meel. Er moet onmiddellijk bijvoeding beschik baar gesteld, koste het wat kost. De heer DeWykerslooth de Wee r- d e s t ij n kwam op tegen de afkeuring door den heer Van Idsinga van het herbergen van geïnterneerden in ons land. Wat het broodrantsoen betreft wij weten dat dit veel te laag tè en dat het volk honger lijdt en nu is sprekrs grief, dat niet tegelijk met de vermindering van het broodrantsoen is gekomen de suppletie voor magere kaas en eenheidsworst. Verbiedt men de gemeenten hunne voorra den ln ernstige tijden te distribueeren, dan zullen zij voortaan geen voorraden meer aan leggen. In die gemeenten, waar niet ge spaard is, moet de bevolking tijdig worden gewaarschuwd door een proclamatie dat van extra distributie niets kan komen. Men mag echter niet beloften geven, nadat een oproer is ontstaan. De heer Van Hamel zeide, dat het ge voel van onveiligheid tegenover het beleid der regeering hem-nooit verlaten heeft. Spr. kon niet toegeven dat de geheele regeering nog op 14 Maart kon verwachten dat er 100.000 ton graan uit Amerika zou komen. Hij was benieuwd hoe men' zich hier nu we der zal uitpraten. Wie het volk thans vleien met graan van den Oostkant, vleien het met een doode musch. Op het oogenbl'k kunnen wïï graan toevoer uit -het Westen per schip, niet ml3sen, onder reserve dat wij daarvoor niet iets moe ten missen wat meer waard is dan graian. Vast staat, dat er nu moet worden gevaren. Waarom gebeurt dit nu niet? Als wij maar de koe bij de horens pakten zou men spoedig de goudgele korrels van boord zien glijden. Bij deze kwestie is ook een overmatig wan trouwen naar den Duitschen kant. Voor dat wantrouwen bestaat geen enkele aanleiding. Kan men gelooven, aat een Nederlandsen schip, dat uitsluitend het belang onzer volks voeding dient, niet vrij zou kunnen varen? Door aat aan te nemen zou men moeten ge looven, dat bij Duitschland het opzet bestaat onze volksvoeding te onderscheppen. Duitsch land heeft slechts recht op twee verzekeringen onzerzijds: dat het schip geen diensten zal bewijzen aan Geassocieerd^ belangen en dat 't terug zal komen. Staat aat vasat, dan is de regeering toet gerechtvaardigd die schepen thuis te houden. Oeroep: En onze regeering wil ze laten varen, de minister heeft dat vanmiddag ver- Haard De heer Van Hamel: Precies hetzelfde had op 22 Maart kunnen geschieden. Een volle maand echter heeft men de zaak laten rusten. Maar er heerschte ook een overmatig wantrouwen naar den Geassocieerden kant dat belet heeft dat onze schepen uitvoeren. Op 22 Maaii heeft President Wilson reeds officieel verklaard, dat Nederlandsche sche pen die broodkoren kwamen halen, vrijelijk zouden kunnen bunkeren en niet in beslag zouden worden genomen. En denzelfden dag heeft de gezant van Qroot-Britannië hetzelfde verklaard. Had men dat aangenomen, had men de stugheid terzijde gesteld en de sche pen uitgezonden, dan had reeds terstond de graanvoorraad kunnen kunen zijn aangevuld. Thans echter laat de minister van buiten- Iandsche zaken eiken eisch van meerderen waarborg vallen. ,,De eenige waarborg is het woord," zegt hij thans. Maar waarom dit dan niet eerder gedaan? Waarom dit wan trouwen niet eerder laten varen? De heer D u y sMaar vertrouwt u dan de verzekeringen van Duitschland De heer Van H a m e 1 i Wij vragen een verzekering die wij vertrouwen moeten, waar het varen betreft van onze schepen in Neder- landsch belang. Of twijfelt onze regeering in derdaad aan ae veiligheid van de vaart door de vrije vaargeul? Laat zij het dan zeggen. Dan weten tvi] ten minste van welken kant onze volksvoe ding wordt bedreigd. Spr. hoopte dat eindelijk aan den wensch van het geheele volk zal worden voldaan. De heer VanBeresteyn sloot zich aan bij de grief van den heer Koster over het aan blijven van den heer Schim van der Locff. Spr. begreep voorts niet het beroep van den minister op de toegezegde 100.000 ton graan uit Amerilca bij zijn mededeeling dat het graan uit Amerika tot Juli of Augustus kan strekken. Ook begrijpt spr. niet dat men met den dubbelen voorraad pelvruchten van 1916 niet kan komen tot het rantsoen van dat jaar. De regeering dient overigens met de meeste kracht het graan en de aardappelen te halen bij de boeren, waar zich dit bevindt. Dc onderhandelingen met Duitschland zijn te. laat begonnen en het gaat met die onder handelingen een slakkengang. Voor ons land en onze kolenvoorztenihg in 't najaar hangt toch heel wat ervan af, dat men op tijd klaar is. Spr. had met het oog op de internationale moeilijkheden indertijd geen motie van afkeu ring van 's ministers beleid ingediend, doch nu die moeilijkheden achter den rug zijn, ging spreker mede met de eerste motie van den heer Sannes. Ook was spr. het met den heer Sannes eens, waar deze aandrong op 11 dagen en op beschikbaarstelling van bij voeding. De heer Snoeck Henkemans keurde de gepleegde gewelddaden af, maar erkende dat een deel der bevolking inderdaad niet voldoende gevoed was. Is daaraan nog niet iets te doen? Spr. dacht aan de militaire voorraden in ons Mand. Aan groote voorraden graan die nog zijn opgeslagen in verborgen plaatsen geloofde spr. niet, maar wel aau groote voorraden erw ten, bruine en witte boonen. Voor de motie- Sannes kunnen wij; echter niet stemmen, niet omdat de regeerig dan zou heengaan, maar omdat de mogelijkheid en de uitvoerbaarheid daarvan niet zijn aangetoond. De heer Sannes: Verstrekking van bij- voedsel was wel mogelijk 1 De beer Snoeck Henkemans: Dan verwijt gij dus de regeering iets misdadigs te hebben gedaan. Maar u kunt dit niet be wijzen en daarom gaan wij; niet met u mede. U kunt niet zeggen, dat aanvullend voedsel in voldoende hoeveelheid tegen' redelijken prijs moet worden beschikbaar gestel A Hoofdzaak is thans, de eigen productie in overeenstemming te brengen met-de eigen behoeften. Daartoe dienen regeering en ge meentebesturen krachtig samen te werken'. De heer Beumer repliceerde. De heer Ter Spill achtte de overeen komst onzer regeering inzake de geïnterneer den en de krijgsgevangenen een staaltje van ongelukkige diplomatieke romantiek. Wat de verlenging van den broodkaarttermijn be treft, in den matten toon der regeering zag spr. de erkentenis dat zij zichzelve heeft over leefd en dat baar stelsel van palliatieven, van noodwoningen, van vlug wat bedenken, zichzelf straft. Spreker kwam op tegen het onbillijk en on redelijk verwijt van den heer Sannes als zou spr. hebben gepleit voor verlenging van den broodkaartentermijn tot 17 dagen. Spr. had alleen' aan de hand van de gegevens en feiten betoogd- dat we anders den nieuwen oogst niet zouden halen. Als de minister van Land bouw overigens betoogt dat de geheele minis terraad 't met hem eens was toen hij den broodkaartentermijn verlengde, dan blijft die minister daar toch voor aansprakelijk. Het teekent, als wij' iezen in een communiqué van het officieusc Nieuwsbureau, dat de mi nister tegenwoordig in zijn dienst heeft, dat de minister van het misbruik maken van de bevoegdheid tot dispensatie van t slachtver bod door burgemeesters niets kan doen. De beslissing van den minister van oor log, die geen' l'andbouwsoldaten wil afstaan, had de minister van landbouw ten volle voor ziin rekening te nemen. Het zelfde geldt de weigering der departementen van oorlog en justitie voor marechaussees beschikbaar te stellen om het hamsteren der boeren tegen te Wat de Inbeslagneming van voorraden be treft, spr. geloofde niet dat de voorraad zal meevallen Maar voor de psychologie van ons volk is de zaak van belang. Terwijl we zon der thee en koffie zitten en er gebrek is aan cacao zag men in de Paascndagen dure chocolade-eieren van 25 en 30 voor de ramen liggen. Het gezicht van zulke dingen moet voor ons volk hinderen'. De vooruitzich ten zijn somber. Wij zitten niet midden in de ellende maar zijn aan 't begin van de ellende. Het nieuwe kolencontract is eenvoudig uit gesteld. De Duitschera willen ons zoolang laten piepen totdat wij in de smadelijkste voorwaarden bewilligen. Beide belligerenten willen ons de vleugels afknijpen. Daarvoor moeten wij beseffen in de naaste toekomst uitsluitend te zijn aangewezen op eigfti kracht en tekorten te zullen' hebben1 die wij ons echter met gelijkwaardige offers heb ben te getroosten. Of deze regeering dit be grijpen kan, betwijfelt spr. Tegen de tweede motie zal spr. stemmen. Wat de eerste motie betreft, het lag niet op sprekers weg een vin ger u't te steken om deze regeering te redden. Maar de eerste motie was onnoodig. Deze motie aan te nemen, beteekende óf een nieuwe regeering voor 6 weken óf een Kamerontbin ding en een verkiezing onder de oude bedee ling op korten termijn. Dat was onpractisch. Na repliek van de regeering werd de stemming'over de motie-Sannes bepaald op morgen Donderdag. DISTRIBUTIE HUIDEN EN LEDER De minister van landbouw heeft, met in trekking van zijne beschikking van 7 Dec., houdende vaststelling der „Distributierege ling huiden en leder II" vastgesteld een nieu we Distributieregeling huiden en leder II". Vastgesteld zijn algemeene voorschriften voor*stendaardschoenwerk, waarbij tevens prijzen zijn aangegeven. Voor bijzonderheden' zie men de Staatscou rant. TARWEBROOD. De minister van landbouw heeft bepaald dat met ingang van 16 April de maximum prijs wordt vastgesteld voor: tarwewater- brood (gebakken'van regeeringsbloem) op: 0.36 per K.G. of 0.14% per 400 gram; tarwewaterbrood (gebakken van regeerings bloem) onder rabbinaal toezicht op0 37 per K.G. of 0.15 per 400 gram. CONTROLE TEN PLATTENLANDE. Het Bureau voor Mededeeltogen inzake de voedselvoorziening meldt De Minister van Landbouw heeft maatre gelen getroffen om te komen tot eene nauw keurige inventarisatie der voorraden, die nog bij de Landbouwers aanwezig zijn en tot spoe- Qige inlevering daarvan. Te dien einde is den Regeeringscommissa- rissen, die zich daarvoor het noodige perso neel kunnen aanschaffen, opgedragen, bij iederen landbouwer de nog aanwezige hoe veelheden granen, peulvruchten en zaden op te nemen. Nauwkeurig zal worden nagegaan hoeveel de landbouwer nog zal moeten leve ren, daarbij lettende op de hoeveelheid die hem volgens de beschikking van 15 Augustus 1917 mocht worden gelaten voor de voede ring van zijn paarden én vee tot 30 Juni e.k. Tegelijk zal worden onderzocht of de land bouwers nog andere granen, peulvruchten en zaden dan haver, gerst en boonen in voorraad hebben. Indien ja. dan moeten onmiddellijk maatregelen worden genomen voor de inle vering. L Van de landbouwers, die blijken niet aan hun verplichtingen te hebben voldaan, moet aanstonds opgave worden gedaan. Van hen zal in de 1ste plaats rundvee worden gevor derd. j Ook wordt gevraagd een opgave der burge meesters, die niet voldoende hebben medege werkt tot een goede naleving der voorschrif ten in verband met de graanverzameling en de distributie. Voorts is den Regeeringscommissarissen opgedrangen in streken, waar ernstig wordt geknoeid, een organisatie in het leven te roe pen, die het mogelijk maakt, bij alle mole naars, bakkers, handelaren en anderen, bij wie het noodig 'blijkt, huiszoeking te doen en te blijven doen en gdbleken frauduleuze han delingen te straffen door invordering der hei melijk verzamelde hoeveelheden en uitslui ting van de medewerking, van de verwerking of van de distributie van regeeringsgoede- ren. De mtoistef heeft er, met het oog op den zorgelijken toestand der voedselvoorziening op aangedrongen, dat de verzameling van deze restanten graan en peulvruchten met energie zal geschieden. DE OPCENTEN. De hoefijzercorrespondent van het Hbl. verneemt, dat waarschijnlijk eeae regeerings- wijziging zal worden ingediend, waardoor de opcenten op de verdedigingsbelastingen zou den worden teruggebracht van 150 op 50 en waarbij dan de duur der verdedigingsbelas- tingen zou worden verlengd tot vier of vijf jaren. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. De Utrechtsche correspondent an de Tel. schrijft: Naar wij bij informatie van gezaghebbende zijde vernemen,, zijn dc bakproeven, die door de Algemeene Arbeiderscoöperatie Voor waarts" alhier, voor de regeering, onder toe zicht van den Centralen Gezondheidsraad, zijn gedaan, met een andere samenstelling van het regeeringsbrood, uitstekend ge slaagd. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat de sfnaak van* het nieuwe brood goed is, de voedzaamheid grooter dan van het tegen woordige brood, en dat zich in de ongeveer nomen, werden, geen stoornissen in den ge nomen merden, geen stoornissen in den ge zondheidstoestand hebben voorgedaan. Zijn wij juist ingelicht, dan moet de Cen trale Gezondheidsraad aan minister Posthu- ma geadviseerd hebben, het nieuwe brood als reg eringsbrood in te voeren. Bij; de reeds door den minister aangegeven wijziging van de nieuwe samenstelling van het brood zal dan nog een gering percentage lljnkoe- kenmeel worden toegevoegd. Voorts vernemen we, dat opnieuw bak proeven genomen zullen worden met een an dere samenstelling.' MINISTER POSTHUMA EN DE v RIJSTDISTRIBUTIE. „Het Volk" schrijft: „In verband met het verminderde brood rantsoen hebben' B. en W. van Zaandam de vorige week een extra rantsoen rijst gedistri bueerd. Dit was rijst door het gemeentebe stuur met opzet opgespaard uit den tijd van vroegere rantsoeneering, om te dienen wanneer de tijd nog erger zou worden. Thans krijgen nota bene onze Zaandamsche bestuurders het volgende Posthuma-telegram: „Vermeen dat to uwe gemeente rijst wordt gedistribueerd, verzoek u distributie onmiddellijk te staken, verwacht uw tele grafische verzekering. Posthuma." Wij aarzelen geen oogenblik zulk optreden van de regeering een schandaal te noemen. In plaats dat de heer Posthuma dankbaar is dat er tenminste nog menschen zijn die destijds toonden 'n meer vooruitzienden kijk te heb ben dan hij zelf en daardoor to de gelegen heid waren thans, nu zijn zwakheid tot zulke misère leidde, althans voor de arbeiders nog wat te doen, zendt deze man zulke telegram men." DE S. D. A. P. EN KAMERONTBIN DING.' Het Tweede Kamerlid, de heer Schaper, die de bedoelde vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. Zaterdag j.l. geleid! heeft, deelt mede, dat onjuist is het bericht, dat in de pers de ronde heeft gedaan, als zou het partijbestuur zich hebben uitgesproken voor Kamerontbinding. EEN PRODUCTIE-OOMITé. Te Leeuwarden heeft zich een comité ge vormd dat zal trachten middelen in het werk te stellen tot verbetering der voedselvoorzie ning. Het voornemen is land te verkrijgen voor den bouw van voedselproducten en dit land onder deskundig opzicht te doen bewer ken door tuinbouwers, terwijl de opbrengst zal worden verdeeld onder de deelnemers naar verhouding van ieders gezinsterkte. WENKEN VAN DEN ZWOLSCHEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten aan te dringen op verbod' van meel in ban ketbakkerijen en inventarisatie, inbeslagne ming, ook bij particulieren, en gelijke distri butie van alle voorraden en vermeerdering van het peulvruchtenrantsoen to de eerste maanden. Een voorstel, om de broodkaart-periode weer te brengen op 11 dagen werd verworpen. HET UITVOERVERBOD VAN LEVENSMIDDELEN. Naar aanleiding van het uitvoerverbod van Ievensmiddeen is ook het uitzenden van pak ketten levensmiddelen aan Nederlanders in Duitschland en België plotseling stop gezet. Eveneais is een einde gemaakt aan het uitzen den van levensmiddelen uit Rotterdam naar Duitsche krijgsgevangenen in Engeland. Een firma te dezer stede had consent om 9000 pakketten per maand naar Engeland te zen den. Deze pakketten bevatten vroeger boter, worst en kaas. Toen een verbod kwam om vetten uit te voeren, werd het kaasrantsoen vergroot. Het uitzenden dezer paketten naar Engeland had plaats met toestemming der regeering. Voor ieder pakket moest steeds op nieuw een consent worden aangevraagd. Door het uitvoerverbod van levensmiddelen is ook aan dezen uitvoer een einde gemaakt. Reeds lagen 9000 nakketten hier voor uitzen ding gereed, toep Maandagavond de bedoel de firma is aangezegd, dat geen consent meer zou worden verleend. Het Engelsch convooi is nog steeds niet vertrokken, daar de douane-ambtenaren de vaartuigen nog niet hebben uitgeklaard. De zalmenmarkt aan het Kralingsche veer, die anders in den loop van den morgen plaats heeft, is uitgesteld tot den namiddag, daar de leiders der markt opheffing van het uitvoer verbod hebben aangevraagd en zij eerst het antwoord van Den Haag willen1 afwachten. De aanvoer was gister buitengewoon groot, en wel 150 stuks. (Tel.) NACHTELIJKE OVERVAL. Gisternacht omstreeks halfeen werd bij' een pastoor te Reek bij Grave gebeld. De persoon die aan de deur stond, gaf voor de zoon van vrouw Melis te zijn, die reeds lang ziek was en wier toestand thans zeer was verergerd. De meid waarschuwde den pastoor. Toen de meid de ketting van de voordeur had gedaan, werd zij onverhoeds aangevallen door twee personen. Op haar hulpgeroep snelde de pastoor, een zeer oude man, toe. Deze werd onderaan de trap gegrepen. Hij riep den kapelaan te hulp en vroeg hem zijn revolver mede te brengen, k De dieven namen ae vlucht, torn zij den kapelaan van de trap hoorden komen. De pa stoor en de dienstbode zijn vrij ernstig, maar niet gevaarlijk gewond. „De Tijd" deelt nader mede, dat er drie verdachten zijn aangehouden. Het kostte veel moeite hen uit de handen der verontwaar digde bevolking te houden. CONFLICT BLOEMBOLLENB'EDRIJF. Bij het conflict in het btoembol lenbedrijf te Haarlem en omstreken zijn thans 1100 ar beiders betrokken. Te Haarlem, Overveen en Heemstede zijn echter maar weinig personen uit; esloten. De arbeiders willen wel de be-, middeling van de Kamers van Arbeid aan vaarden, maar hebben bezwaar tegen de sa menstelling van den verzoeningsraad, omdat daarin ook werkwilligen zitting hebben. VIJF WEKEN IN ONGERUSTHEID. De 17-jarige zoon van den commandant der brigade marechaussee te Bergumerheide (Fr.), die sedert vijf weken vermist werd, is terecht. Hij was zonder papieren over de Duitsche grens gegaan, aangehouden en te Neuenhaus gevangen gezet. Na drie weken werd hem verlof gegeven naar Nordhom te gaan: van daar schreef hij een brief aan zijn ongeruste ouders om zijn stukken te zenden. Hii wilde te Nordhom blijven, wijl daar veel geld te verdienen was.. DIEFSTAL VAN BROODKAARTEN. Iemand te Werkendam, ambtenaar ter secre tarie te Rijswijk (Noord-Brabant), is aange houden wegqps diefstal van zeven honderd broodkaarten, die hij uit een kast ter secreta rie te Rijswijk heeft weggenomen. L. P. heeft die kaarten verkocht aan temand te Werken dam, voor 35 cent per stuk. Ook de kooper te Werkendam is aangehouden. P. L. heeft reeds bekend. Te Leiden zijn eenige militairen aangehou den, die zich aan diefstal van een aanzienlijk aantal broodkaarten hebben schuldig ge maakt. Meer dan 2000 broodkaarten, ver moedelijk gestolen op het dtetributiebureau in Den Haag, zijn reeds in beslag genomen. Een groot deel was reeds door deze militai ren, die tot het garnizoen te Noordwijk be ll ooren, verhandeld. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN. Op de eiermarkt te Apeldoorn is gisteren niet één van de 40.000 aangevoerde eieren voor den groothandelprijs (12 cent) verhan deld. Het minste, dat betaald werd, was ƒ14. per 100 stuks, doch ook werd 14.50 en 15 per honderd betaald. De kleinhandel zal zich dus ook wel niet houden aan den maximumkleinhandelprijs van 14 cent. In tal van winkel^ te Apeldoorn zijn ze dan ook geprijsd toet 15 en 16 cent, alsof er nooit maximumprijzen waren ge steld. De vraag naar eieren was zoo groot, dat men nog hooger prijzen verwacht. GOUDEN FEEST VAN HET NED. oyMnastiekverbond. Het hoofdbureau ui't de regelingscommisr sie voor de viering van het 50-jarig bestaan van het N. 0. V. heeft zich, na overleg met het Bondsbcstuur en den burgemeester van Amsterdam, voorzitter van het eerecomité, genoodzaakt gezien aan de op 12 April j.l. to „Palais Royal" bijeengeroepen regeltoga- comtnissle voor te stellen de feestelijkheden, welke in Juli te Amsterdam gehouden zou den worden, voorloopig voor één jaar uit te stellen op grond van de overweging dat de buitengewone tijdsomstandigheden zoowel1 het verkeer als een behodrlijke voorziening van levensmiddelen te zeer belemmeren. De vergadering was met het hoofdbestuur van meening, dat onder die omstandigheden het feest niet gevierd zou kunnen worden over eenkomstig de waardigheid van het N. O. V. en vereenigde zich daarop, hoewel noode, met het voorstel. Wij kunnen verder nog tnededeelen, dat in den loop van de volgende maand het weede nummer van de Feestcourant zal erschijnen, terwijl de overige nummers naar gelang dè omstandigheden het licht zullen zien. ONOORDEELKUNDIG INKUILEN VAN AARDAPPELEN. Men schrijft aan de Tel.. dat de ten behoe ve van de troepen van het garnizoen Assen inhet) afgeloopen najaar ingekuilde wagonla dingen beste aardappelen op erg onpractl- sche wijze zijn behandeld. Er werden op het laagst gelegen gedeelte van het excertitiie- terrein diepen kuilen gegraven onder twee rijen boomen, waardoor al het water van het terren en> van de boomen in de aardappelen- kuilen liep. Bovendien werden de kuilen met papier afgedekt, wahrop zand. Toen men nu dezer dagen begon met de kuilen te openen, bleek vrijwel de geheele voorradd bedorven. Een groot gedeelte was verrot terwijl een an der gedeelte door broeiing bedorven was Duizenden H.L. aardappelen zijn bedot* ven. KORTE BERICHTEN. Iemand te Amsterdam, die aan de Vij zelgracht een kamertje verhuurde, sloot ae huurster daarvan reeds geruimen tijd op, uit vrees dat rij zonder betaling van huur zou vertrekken. De politie heeft haar nu verlost. Te Sideburen (Gron.) heerscht in die mate onder de schoolkinderen de schurft, dat een groot aantal de toegang' tot de scholen is verboden. Is zeepgebrek to*ervan de schuld? In een pakhuis aan de Lange Lijnstraat te Rotterdam zijn 86 kisten harde zeep gesto len ter waarde van 1700. Aan de artillerie-inrichting in de Or. Kattenburgerstraat te Amsterdam is een werkman van een niet onbeduidende hoogte gevallen en met een schedelbreuk, een.rib- fractuur en longwond in het militair hospi taal opgenomen, waar de döod moest worden geconstateerd. Op de wekelijksche markt van wild en pluimvee te 's-Hertogenbosch zijn twee wilde konijnen verhandeld voor 13.50. Bij het omploegen van een stuk weiland te Steggerda (Fr.) kwamen 180 zilveren munststukken uit de 17e eeuw te voorschijn. Daar de verschillende reederijen voor de Rijnsleepvaart en ook de werkgeversorganisa tie in dit'bedrijf de eisehen van den Centralen Bond van Transportarbeiders hebben inge willigd, is de staking te Rotterdam opgehe« ven. UIT HEILOO. In de laatstgehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders in de N.V. Bouw* en Exploitatiemaatschappij „Tuindorp' Héi* loo" werden de winst- en verliesrekening en Balans goedgekeurd en werd het aan aan deelhouders uit te keeren dividend vastge steld op 6 pCt., terwijl het restant van het winstsaldo zal worden besteed overeenkom stig het daaromtrent bepaalde to artikel 14 der statuten. Besloten werd, dat ook nadat de voor verkoop in aanbouw zijnde perccelen tegen Augustus gereed zijn, indien eenigszins mo gelijk, met bouwen zal worden voortgegaan. Dienovereenkomstig werd de directie opge dragen met den meesten spoed verdere plan nen in gereedheid te brengen. Bij het sluiten der vergadering werd) door den voorzitter aan de directie hulde gebracht voor de wijze waarop de vennootschap wordt beheerd cn waarop getracht wordt op de terreinen der venootschap door oordeel kundige bebouwing een goed en bij de om geving passend geheel te verkrijgen. UIT OUDKARSPEL. De vorige week kwam een jongen bij den Burgemeester met de mededeeling, dat zijn baas hem zou wegsturen, wanneer hij geen brood mee naar het veld wilde nemen. Hij vroeg om meer bons omdat zijn moeder hem geen brood, voor den akker kon verschaf fen. De burgemeester kon hem echter ook niet helpen en zeide hem, dat zijn baas dan maar voor brood moest zorgen, als hij wilde dat hij brood mee nam naar net land. De jongen zei, dat hij dit ook gemakkelijk doen kon, daar er nog meel genoeg op zolder was. Het gevolg was, dat de meelvoorraad bij dezen patroon in beslag werd genomen. LLOYD GEOROE HEEFT VERTROU WEN IN DE TOEKOMST. LONDEN, 17 April. In het Lagerhuis zei Lloyd George naar aanleiding van de bewering van Dillon, dat de oorlog met meer succes had kunnen worden gevoerd, dat niet mag worden vergeten, dat Rus land niet meer aan den strijd deelneemt. Engeland was genoodzaakt meer man schappen op te roepen, daar Duitschland thans weer 550.000 op de been heeft. De minister besloot met de verklaring, dat hij het volste vertrouwen in den toe stand heeft. Het Engelsche leger heeft zware verlie zen geledem die echter niets bij die van den vijand beteekenen. Het Fransche leger is intact en het Amerikaansche stroomt toe over den Atlantischen Oceaan. VAN HET WESTELIJK OORLOOS- TOONEEL. BERLIJN, 17 April. Bij Pegelaere en Geleveld zijn onze linies vooruitgegracht. Ten N. van de Leie is Wytschaete geno men. De vijand werd van de hoogten ten N.-O. en W. daarvan teruggeworpen. De Westelijk van Wulverghem terugtrekkende vijandelijke troepen werden van de Douve- beek teruggeworpen. BailleuL het hevig verdedigde steunpunt Kappelynae en Mcteren werden genomen. VAN HET OOSTELIJK OORLOGS- TOONEÈL. SALONIKI, 17 April. De Orieksche troepen overschreden hedenmorgen de Stroema ten Noorden van 't Tahinosmeer en bezetten 5 dorpen. De Britsdie troepen bezetten Kumli en Ormanl. Nederland. OORLOGSWINSTBELASTING. 's-GRAVENHAGE, 17 April 1918. Bin nen eenige dagen zal bij' de Tweede Kamer «worden ingediend een wetsontwerp, waar bij de porlogswtostbelasting wordt ge bracht van 30 op 50 procent. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS. 's-GRAVENHAGE 17 April. Onder buitengewoon groote belangstelling werd' heden ter aarde besteld het 17-jarig meisje Huegen, dat Vrijdagavond bij relletjes door een noodlottig schot doodelijk was getrof fen. Voor het sterfhuis aan de Hoefkade was een groote menigte opgesteld. Politie moest daar het verkeer regelen. Vele kran sen waaronder een van den burgemeester dekten den baar. Op de R. K. Begraaf plaats waren B. en W. vertegenwoordigd door den heer De Noo, inspecteur van het onderwijs, verder werden opgemerkt de Directeur van dè Handelsschoo, Gouds- waart, en Drijver, leeraar aan die school.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2