DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strjjd in en bniten Europa. No. 96 Honderd m twintigste Jaargang. 1918. DONDERDAG x 25 APRIL Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. l Stad»men ww. tlomeiiBiligill! bil Toonllbttillii 3 piaaidii 11.65, li. p. post 11.90. Mummin 5 (I. ftdrertoitlsprlii 15 et. p. regel, (rooteie letten esat plaatsrilpte. Ik. It. 11.1. Boek- ei BeiBelsPiokkotll Bonus. Gaster 4 Zi„ foatdam C 5. Tel. 3. De Britschè aanval op Ostende en. Zee- brugge heeft tot heel wat na-beschouwingen aanleiding gegeven. Uit Berlijn wordt officieel gemeld, dat van de vier Engelsche compagnieën zeesoldaten, die de pier van Zeebrugge bij verrassing zouden bezetten, slechts veertig man er in slaagden, op die pier vasten voet te krijgen. Zij vielen ten deele dood, ten deele levend in Duitsche handen, nadat op den smallen muur van de pier met de uiterste verbitte ring gevochten was. i Vijf kleine Engelsche kruisers zouden dicht onder de kust tot zinken gebracht zijn, en drie torpedojagers met een groot aantal tor pedobooten werden door artillerievuur in den grond geboord. Behalve een door een torpedotreffer ver oorzaakte averij aan de pier, aldus het offi- cieele Duitsche communiqué, zijn onze ha venwerken en kustbatterijen volkomen onge deerd gebleven, terwijl alleen een onzer tor- pedobootcn zeer lichte averij kreeg. De Diuitsche lezing over de bij deze actie verkregen resultaten verschilt du# heel wat van de Engelsche, zooais trouwen# wal te verwachten was. De hoofdzaak voor de Engelschen is, dat zij zelf over hun krijgsverrichtingen uiterst tevreden zijn, wat wel blijkt uit de zeer war me begroeting van de terugkeerende schepe lingen. De manschappen zelf waren volgens een Reuter-telegram opgetogen en riepen de me nigte toe: „wij zijn de jongens van de blok kade". En een veteraan van Gaïlipoli vertelde, dat het een warmer karwei geweest was dan de landing aan de Dardanelles Over hun vernielingswerk waren de man schappen zeer voldaan en zij beroemden er zich op groote loodsen met munitie in de lucht te hebben laten vliegen. Men verzekerde, dat de sluizen van de ha ven van Zeebrugge door ontploffingen ver nield werden en enkele torpedo-jagers in de haven doorgedrongen, de daar voor anker liggende Duitsche schepen enterden. Naturlijk zijn de Engelsche bladen vol lof over de stoutmoedige onderneming en noe men de overwinning het bewijs, dat de admi raliteit het defensief beleid heeft laten varen. De Daily Chronicle geeft een interessante beschrijving van het gevecht. De Duitschers zouden volgens dit blad met sterke bommen geschoten hebben, die zooveel licht ver spreidden, dat de aanvallende kruiser# er evengoed in te zien waren als in het volle daglicht. Het eerst aanvallende schip werd met een hagel van groote en kleine projectielen ont vangen en op verschillende plaatsen getrof fen, wat niet wegneemt, dat de commandant dapper op het havenhoofd afstoomde en zijn marinieri landde. Volgens ooggetuigen zouden de Duit schers bijna uit één mond geroepen hebben: „daar komen de Amerikanen" en op verschil lende plaatsen hun batterijen in den steek hebben gelaten, die door de Engelschen zoo vlug mogelijk vernield werden, terwijl de loodsen en munitie-opslagplaatsen met vlam- menapuiten werden bewerkt. De geladen kruisers, die bestemd waren om de vaargeulen te bloldceeren, baanden zich inmiddels een weg naar de haven en waren binnen ccn klein half uur op de uitge kozen plaatsen gezonken. /eer 'terecht merkt de Daily Telegraph op. dat de Duitschers verrast werden en de Dai ly Mail is zoo in den roes van het behaalde succes, dat zij aan het gezegde van Nelson herinnert, „dat er niets is, wat de Engelsche zeeman niet doen kan". Het is begrijpelijk, dat men in Engeland tevreden is, hoewel' hier meer den nadruk op de stoutmoedigheid der Britsche acftie dan op het gewicht der behaalde resultaten dient gewezen te worden. De admiraliteit was In Engeland in den laatsten tijd door haar betrekkelijke werke loosheid-niet populair en de Daily Chronicle toont uitstekend waarom het hier eigenlijk gaat als zij er op wijst, dat de jongste actie een uitstekend voorbeeld is van wat de voor standers van een aanvallend beleid willen. De leiders van den Engelschen aanval wor den natuurlijk van alle zijden gecomplimen teerd, de Koning heeft felicitatie-telegram men gezonden en de noodigc decoraties zijn weer met milde hand uitgedeeld geworden. De oorlog is als ren onafgebroken film, die telkens weer andere dramatische taferee- len toont, waaris de moed van enkele helden' den toeschouwers een zekere ontroering geeft De Duitsche vlieger Von Ridithofen, die tot dusverre bijna dagelijks zijn tegenstan ders in de lucht de baas bleef, heeft eindelijk den tol voor zijn durf moeten betalen. De bizooderheden van den dood van dezen voor het Duitsche leger zeer waardevollen vlieger worden thans in een Reutertelegram nader uiteengezet. Richthofen viel aan het einde van een he vig gevecht tusschen Engelsche en Duitsche luchteskaders. Von Richthofen bestuurde een dried^er en vloog zeer laag bij den grond. De vlieger werd neergeschoten en bij den val werd het vliegtuig geheel vernield. De stoutmoedige Duitsche vlieger, die juist de vorige week zijn tachtigsten tegenstander overwonnen bad, was door een kogel getrof fen, die van de linkerzijde was binnengeko men en recht door het hart was gegaan. Zoo is het ook dezen stoutmoedige lucht- held niet gelukt aan den greep van het nood lot te ontkomen. Dat zijn dood in Duitsche legerkringen en ver daarbuiten met bijzondere ontroering vernomen is, behoeven we niet nader in het licht te stellen. Uit Londen werd reeds gisteren gewag ge maakt van een hevig bombardement op nage noeg het geheele Britsche front van ten N. van Albert tot ten Z. van de Sornme. Een sterke infanterieaanval werd ondernomen in het vak van Albert en tusschen Somme en' Avre. Het Britsche avondcommuniqué meldt, dat de vijand tot den aanval overging op het ge heele Britsche front bezuiden de Sornme en tegen de Franschen. De aanval werd! afgeslagen. Later werd de aanval hervat en wisten de Duitschers het dorp Viller# Bretonneux te vermeesteren. De Franschen melden, een hevig bombarde ment tusschen Somme en Avre. De krachts- ontwikkéling der Duitschers gold, volgens het Parijsche communiqué voornamelijk Han- gard-en-Santerre, de streek van Hail!:/ en het Sénécatboseh. De Ehiitschers wisten voet te krijgen in de boss then ten N. van Hangard en op den Oostrand van het dorp. De Loka' Anzeiger bevat een bericht uit de Matin, meldende,, dat Toul en Epinal door zware Duitsche batterijen worden, gebom bardeerd. Hét BerUjttsdiè oficieele communiqué,'van herten meldt,' dat de Ehiitschers de Fran schen en Engelschen ten Z. van de Somme bij Filler» aanvielen. Bretonneau en ten Z. plaats aanvielen. Zij veroverden het dorp Hangar, waarom langdurig werd gestreden. Op den W. aanvalsoever brachten zij hun linie vooruit tot de hoogte ten N.-W. van Castel. Meer dan 2000 gevangenen, 4 kanonnen en tal van machinegeweren vielen volgen# dat communiqué in hun handen. De storm begint dus op te steken, het tijd perk van stilte heeft een einde genomen. KORTE BERICHTEN. In de Krirn bereikten de Duitschers Simferopol. Het uitvoerend comité der Engelsche Laltour Party nam een motie aan ten gunste van steun aan het legei. Frankrijk zeide een aantal handelsver dragen op. Op grond van beleedtging van Won Ktihlmann ia tegen de Duitsche Ztg. een ver- ;fc naar Berlijn terug gekeerd. De Pruisische minister van Oorlog deed eenige mededeelingen over hei gebruik van gas in den oorlog. Generaal Schuitzen verstrekte in de hoofdcommissie van den Rijksdag mededee lingen over den gezondheidstoestand van hei Dmsthe leger. volging ingesteld. De Rijkskanselier is Buurs werd aangenomen met 49 tegen 9 stemmen: Bij de behandeling van het wetsontwerp houdende bepalingen betreffende staatszorg voor de paardenfokkerij, diende de heer Knobel een motte in tot intrekking van het totalisatorverbod. Minister Posthuma meende dat dit verbod nadeeligen invloed had op de paar denfokkerij. De heer B e u m er had bezwaar tegen im peratief voorschrijven tot instandhouding van het hengstveulendepót. Minister Posthuma maakte de in standhouding facultatief. Het amendement-Knobel om 3 veeartsen in plaats van 2 te belasten met de hengstenkeu- ring, werd verworpen met 53 tegen 4 stem men. Het amendement Bichon om den minis ter van oorlog geen invloed toe te kennen bij aanwijzing van een toegevoegd lid van provinciale regelingscommissie, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te 4 uur 35 werden' de beraadslagingen verdaagd tot heden half een. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de heer Ridder van Rappard. het nieuwe lid voor Amersfoort, beëedigd. Het voorstel Knobel om Donderdag ook het Kanalenplan voor Twente in de af deelingen te behandelen werd aangenomen met 40 tegen 17 stemmen. Het subsidie voor stichting eener proef- veevoederfabriek werd zonder stemming aan genomen, evenals het wetsontwerp inzake' wering en bestrijding van ziekten var aard appelen. Het ontwerp ontginning van steenzout bij NEDE KL'AND—DUITSCHL A ND. Reuter seint uii Washington De correspondent van de „Associated Press" te Washington bericht: De V S. zijn voornemens het onlangs ge dane aanbod omtrent drie schepen voor het vervoer van graan naar Nederland weer in te trekken, indien de artikelen in de Neder- landsche pers, waarin de V. S. worden be schuldigd van dubbelhartigheid in betrek king tot de voorwaarden, dat vaartuigen van gelijke scheepsruimte uit de Nederlandscbe havens naar Amerika moeten vertrekken, be schouwd moeten worden als een aanduiding omtrent de gevoelens der Nederlandsche re geering en het volk. Het Volk meldt, dat de leider van de on- derhandelirïgen over de nieuwe economische overeenkomst tusschen Nederland en. Duitsch- land, de heer Von Gneist, naar Berlijn is vertrokken, en ook de Duitsche gezant in Den Haag, de heer Rosen. Dc Nederlandsche ge zant te Berlijn, de heer Gevers, is onderweg naai Den Haag. Gistemamidoag had de soe.-democr. Ka merfractie besloten, dat mr. Troelstra een in terpellatie over de gerezen moeilijkheden .zou aanvragen. De heer Troelstra vernam echter van den minister-president, dat de rcgeering van plan is, de Kamer op de hoogte te bren gen', doch daarmede wacht tot de heer Gevers in Nederland is aangekomen. Verwacht mag dus worden, dat in het eind der week van de zijde' der regeering aan de Kamer mededee- ling zal Worden gedaan van de gerezen moeilijkheden en van den stand der kwestie. Aldus Het Volk WITTEBROOD. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ons wittebrood, dat toch reeds niet be paald „wit" meer was, zal voortaan een wat dónkerder kleur hebben. De voorraad aard appelmeel is n.l. dermate geslonken, dat het percentage dat daarvan werd gebruikt voor de samenstelling van regeerïngablom, aan merkelijk moet worden verlaagd. Daarmede zal echter de kwaliteit van het brood niet achteruitgaan. Integendeel. Bevatte de regeeringsblocm tot nu toe 60 pet. tarwe- of (en) roggebloem, 30 pet. aardappelmeel en 10 pet. Amerikaan- sche bloem, voortaan zal het. worden 80 pet. tarwe- of (en) roggebloem, 10 pet. aardap- Kïlmeel en 10 pet. Amerikaansche bloem et behoeft geen betoog, dat dit brood dus voedzamer zal zijn, d3ar tarwe- en rogge bloem grooter voedingswaarde bezitten dan aardappelmeel. NUCHTERE KALVEREN. Vanwege hel ministerie van landbouw wordt medegedeeld dat de taxatie van nuch tere kalveren (tol een ouderdom van circa' één maand) zal geschieden naar den volgen den maatstaf: Prils der K.G. Kla«e levend gewicht Levend gewicht" A, 0.60 cixca 40 K.O. en hoogei B. 0.55 circa 30 tot 40 K.O. C 0.50 beneden 30 K.O. De bepaling van den priis is mede afhan kelijk van de kwaliteit der dieren. In het be-, lang van de leveranciers wordt er op gewezen, dat ziekeen lijdende dieren, alsmede die, wel ke men direct voor de aflevering te veel ge voederd heeft, geweigerd kunnen worden. Het zelfde is het geval met dieren, waarmede men op andere wijze de commissie van overname tracht te misleiden. DE PAARDENVLEESCHHOUWERIJ EEN STAATSBEDRIJF. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van de regeering om de geheele vleesch- houwerij tot een staatsbedrijf te maken. Ook heeft bij de regeering de overtuiging post ge vat, dat een goede distribueering van paar- denvleesch niet wel mogelijk is, indien daar aan niet verbonden wordt een maximumprijs voor slachtpaarden. Wij meen-en te weten, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, dat de paardenvleeschvoorziening alleen zal ge schieden ten behoeve van de stedelijke bevol king. Tevens zal een regeling kunnen wórden getroffen voor een algemeene rijksskeuring, voor zoover dit betreft het paardenvleesch. (Tel.) DE MIJNEN VOOR DE SCHELDE. Uit het antwoord van den minister van ma rine op de vragen van het Kamerlid den heer Knobel' betreffende de verankerde mijnen voor den toegang der Schelde blijkt, dat men hier te doen heeft met Engelsche mijnen, die zonder voorkennis onzer regeering daar zijn gelegd. Dadelijk na het bekende ongeval met de stoomloodsWt en het vischersvaartuig, door welke ramp negen menschenlevens ver loren gingen en de aanwezigheid der mijnen bleek, werden maatregelen genomen ter op ruiming ervan. In het geheel zijn nu 12 mij nen gevonden, -het visschen wordt voortgezet. De Nederlandsche regeering heeft by dg Britsche nadrukkelijk tegen het leggen dezer mijnen geprotesteerd. CACAO EN BONBONS. Het kwam in den laatsten tijd veelvuldig voor dat groote hoeveélheden cacao werden opgekocht voor de vervaardiging van eet- chocolade en bonbons. Het gevolg was dat cacaopoeder in steeds mindere mate verkrijg baar werd. Daarom is thans aan de cacao fabrikanten verboden cacao af te leveren aan fabrikanten van chocolade en bonbons, ook wat betreft partijen cacao, waaromtrent reeds een overeenkomst van koop en verkoop werd gesloten. Vervoer van cacao is alleen toege laten, voortover het betrett cacao in gesloten verpakking bestemd) en geheel gereed om aan den verbruiker te worden verkocht. Tevens is het verboden cacao tot chocolade, bonbons of in welken anderen, vorm ook, te bewerken. HET UITVAREN DER STOOM- TREILERS. Thans zal definitief aan twintig stoomtrei- lers toestemming worden verleend om het be drijf ter voorziening der Mnnenlandsche visdrbehoefte uit te oefenen. liet uitvaren zal door loting worden geregeld en onder con trole staan van bet bestuur der vereeniging van visscherevaartuigen te IJmuiden Nog toe tevoegen: een stukje vleesch of visch voor de Zondag 3 liter karnemelk om de Gort in te koken en 4 liter volle melk (K liter per dag 1 L. voor den Zondag). Eiwit. Vet. Koolh. Priis. 5 ons vleesch (of visch) 100. 3 L karnem. 114. 4 1. volle melk 156. Vet. 7.— 3.— ƒ0.65 96.—ƒ0.21 120.— 164.—ƒ0.68 Totaal uit toevoegidg 370.130.260.ƒ1.54 Totaal C. K. 147033 1310.— 6041.55 4.08 Totaal distr. 1077.25 497.75 5230.75 2.20 Totaal aan voedsel 2917.581937.75 1153230 7.82 Uit ons vorig artikel hebben we kunnen zien, dat het gezin noodig had: 417 Gr. El- wit, 221 Gr. Vet en 1590 Gr. Koolhyoraden per dag; dus per week, respectievelijk: 2919, 1547 en 11130 Gram. Merkten wijt reeds op, dat het buiten de C. K. otü betrekkelijk moeite kost, de benoo» digde voedingsstoffen bij elkaar te krijgen. Uit bovenstaande zal wel blijken, hoe opval lend gemakkelijk zulks met behulp dezer in stelling-gelukt. Immers, met veel minder moeite en kosten, van brandstof, enz. wordt voor nog belangrijk minder geld, aanmerke lijk meer voedsel verkregen, aan Vet en Kool- hydraden, juist de stoften, die, vooral dei ar beider, het minst kan ontberen. Het Vet en da Koolhydraden zijn de bouwstoffen voor warmfe en energie; hoe zwaarder den arbeid, hoe meer coloriën warmte het lichaam ver werkt, en het is vooral het vet, dat de voe dingsstof (brandstof) daar voor levert. In het voedselvraagstuk mag dus de Cen- 6-~ -- trale Keuken zeer zeker worden beschouwd De visscherij mag worden uitgeoefend in aj3 te zijn yan gr00j economisch belang, de vrije vaargeul, doch niet^noordelijke^ dan zoncjei- haar zou ondervoeding, in vele ge- zinnen, in de gegeven omstandigheden on vermijdelijk moeten intreden, met al de gevol gen voor mensch en maatschappij daaraan verbonden. VRIJZINNIG- EN SOCIAAL- DEMOCRATEN. Op uitnoodiging van de vereeniging Voor- uitgang trad gisteravond In de socitdtezaal van de Harmonie op d heer mr. P. J. Oud, lid dér Tweede Kamer, met het onderwerp- „Het verschil tusschen vrijzinnigen en so ciaal-democraten." De voorzitter van Vooruitgang, de heer F. 53o 40 N B. De reisduur is bepaald op zes dagen met beperking, dat elk schip ten hoog ste 30 achtereenvolgende dagen zal mogen varen. Behalve de gewone voor het uitvaren van schepen gevorderde garantie-bewijzen, zullen de reeders en schppers voor elk schip een afzonderlijke verklaring moeten afgeven, dat zij stipt zullen handelen naar de voor schriften' onzdr regeering, die een voldoende kolenvoorzicning heeft toegezegd. HET VOEDSELVRAAGSTUK EN DE GEMEENTELIJKE CENTRALE KEUKEN. De administrateur van de Centrale Keuken schrijft ons: J Uit ons vorig schrijven zal wel gebleken zijn, dat het buiten de Centrale Keuken om, i nog al bezwaar oplevert, aan de noodige voeding te komen; immers, uit het aanvul- lingaste.;..e hebben we wel kunnen afleiden' dat et-'i arbeidersgezin, niet al het ontbreken de 'iK) maar in den vrijen handel, voor het g, ai heeft. Thans willen wij nagaan, in hoeverre het door ons als voorbteld geno men gezin, met behulp van de C. K. slagen zal. Voor een goed overzicht zal het noodig zijn, onze* berekeningen in drie onderdeelen te splitsen. In de eerste plaats willen wij dan nagaan, hoeveel voedingsstoffen het gezin uit het eten dat het uit de C. K. betrekt,, be komt, daarbij aannemende, dat het op de da gen dat aardappelengerechten verstrekt wor den. 6 porties en op de soepdagen 5 porties afneemt. Het gezin zou binnen het raam der distributiebons nog aanmerkelijk meer van de C. K. kunnen proliiceren, doch wij willen in deze niet overdrijven. Om dit eten te be komen moet het inleveren: 3 aardappelbons en de peulvruchtenbons h 125 gram. In dc tweede plaals, zullen wij berekenen, wat het J. A'Des, sprak in zijn welkomstwoord zija leedw ca u;t over de minder talrijke opkomst a ii h lat dc heei Oud op do op de resteerende distributiebons aan voe dingsstoffen koopen kan en ten derde wat enkele benoodigaheden. die nog zullen moe- ten worden toegevoegd, van dezen bevatten Voor de berkenlng betreffende het eten uit de C. K. zullen wij ook het menu van deze week volgen. De onder de verschillende .Voedingsstoffen te plaatsen getallen zullen steeds weer het gewttbt iii grammen aandui den. Uit Centrale Keuken: Aantal Kool- lorties Eiwit. Vet. hydraden. Prijs. Groentesoep 147.40 187.15 375.60 ƒ0.60 Zuurkool 247.32 238.50 1239.3 0.72 6 Rapen 279.42 232.65 1248.15 ƒ0.72 5 Erwtensoep 279.35 169.30 630.3 ƒ0.60 6 Savoyekoof 269.52 243.90 1308.9 0.72 6 Zuurkool 246.32 238.50 1239.3 0.72 Totaal uit C K. frl470.33 1310.— 6041.55 ƒ4.08 Uit distributie: kool- Eiwit. Vet. hydraden. Prijs. 5 X 75 Gr. Bak- en braadvet 375ƒ0.30 5 X 100 Gram Peulvruchten 115.10.265.ƒ0.120 2 X 4 KG Aardappelen 114.6.1242.ƒ0.44 5 X 50 Gram Gort 36.25 14.75 161.75 ƒ0.06 5 X 100 Gram Kaas 20 175.— 57.— 27.— ƒ0.40 4 X 14 K.G. Brc (bruin) 637.— 35.— 3535.— ƒ0.870 "td taal uit distributie 1077.25 497.75 5230.75 ƒ2.20 candid; lijst w or den kieskring den Helder zal we cu geplaatst. Voorts herinnerde IdJ aan des sprekers optreden in de Tweede Ka mer van verleden week en noemde daarom die keuze #1# candldaat voor de nieuwe Ka mer een goede. Daarna kreeg de heer Oud *t woord, die be- on mei tt zeggen, dat men moest letten op e grondslagen der soc. dcm. en de verschil len narer practische politiek met die der- vrijz'nnigen. Hij herinnerde er dan aan, dat er door alle eeuwen heen groote denkers zijn geweest, die poogden een nieuwe maatschappelijke orde te stichten, welke oogingen mislukten, om dat al spoedig bleek, dat men rekening heeft te houden met de maatschappelijke wetten. Karl Max crltiseerde die pogingen ten sterk ste en leerde ln zijn communistisch manifest van 1848, dat de maatschappij reeds bezig wa# plaats tc maken voor een betere, doordat er steeds een klassenstrijd was geweest. In 1848 was "het aantal klassen verminderd tot twee, arbeiders en kapitalisten De strijd zou eindigen met den ondergang van één dezer, zoodat dan de klassenstrijd geëindigd is. In dit laatste stadium van den klassenstrijd zou het kapitaal zich ophoopen in steeds minder handen en de arbeidersklasse zou het #teed# slechter krijgen en zich voortdurend uitbrei den.Daaruit zou de groote sociale En daarom revolutie moesten reed# worden geboren ■i 1848) Voor de indeeling der maatschappij in twee ftic nu (1848) de arbeiders zich vereenigen. groepen had Marx een zeer vernuftige theorie opgesteld, waarbij hij uitging van de vraag, waardoor de waarde van iedere zaak worat bepaald. Hij Btelde d: ze gelijk aan hetgeen de vervaardiging ervan gekost heeft en zei dat ulks ook gold voor de menschelijke arbeids- racht, ornaat er zoovelen zijn, die niet anders hebben dan die kracht om van te leven. Het loon, dat voor het verleenen der arbeidskracht wordt gegeven, is de waarde daarvan. De waarde van een dag arbeidskracht is aan een dag levensonderhoud, zei rx. Daarop bouwde hij de conclusie, dat een arbeider, die bv. in eén voormiddag de kosten voor zijn levensonderhoud van dien dag had verdiend, het overige deel van dien dag alleen voor den werkgever arbeidt, die leeft van dien onbetaalden arbeid, van die meerwaarde van de menschelijke arbeids kracht. Allen nu, die daarvan leven, zijn vol gens Marx kapitalisten en tot hunnen aan hang behooren allen, die zelf niet producee- ren, als ambtenaren, onderwijzers, enz., want zij worden betaald van die meerwaarde. Zij, die behooren tot de arbeidersklasse, zullen geheel andere begrippen over wetten enz. hebben dan de kapitalisten, zoodat het niet anders kan of er moet een klassenstrijd gevoerd worden. r Tegenover deze theorie, zei spr., hebben wij groote bezwaren, en deze worden meer en meer gedeeld door de soc-dem. De maat- COURANT. l'UKeie OtMlUOMIgUIICUCU. UH MCI!; /.uil' II UIUV

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1