Verkoop Nuchter Kalfsvleesch. Centrale Keuken. Yet-rantfioenoeHng roor H.H. Kook-en Banketbakkers Botor- en Vetdistributie. V etraitsoeneering. Ernstige waarschuwing inzake overtreding slacht verbod en koopen van vleesch van zoodanige dieren afkomstig Gemengd Jfieuws. Rechtszaken. Op Dinsdag 30 April 1018 zal Aardappe len met Andijvie verstrekt worden. - Te beginnen met a.a. Maandag zal nog maals proef worden genomen met twee men! per dag koken en distribueeren ook voor de dagen dat stamppot gegeven wordt. De avond-distributie zal dan evenzoo geregeld worden als de middag-distributie, waarbij ook de gelegenheid zal zijn opengesteld om bons t^ koopen. De bons voor Maandag en Dinsdag koope men echter nog Vrijdag- en Zaterdagmiddag. Des avonds zullen de lokalen geopend zijn van half vijf tot half zes uur. Om aan de overbelasting van keuken en lokalen op den middag te ontkomen, Is het zeer gewenscht, dat de proef thans slagen zal en de afname zich meer over de beide distributie-uren zal vcrdeelen. De Administrateur, A. OSKAM. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt aan H H. Koek- en banketbak kers mede waar het in de bedoeling ligt Uwe ondernemingen, buiten de vet-rantsoeneerini om, vetten te verstrekken op de basis van 2 pCt. van Uw normaal verbruik, zich tot ver krijging van de U toekomende kwantum^ te vervoegen bij den heer G. W. v. d. VEEN, Fnidsen alhier, op Vrijdag 26 en Maandag 29 April a.s. dei namiddags van 68 uur, onder overlegging van Uwe rekeningen over het jaar 1916. De Directeur voornoemd, D. SCHENK De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat volgens ministerieele beschikking van 19 APRIL j.l. binnenkort eene regeling zal wor den gemaakt, waarbij de BOTER- EN VET- RANTSOENEER/NO zal worden bepaald. Het rantsoen van boter en vet, dat per hoofd beschikbaar wordt gesteld (kinderen beneden één jaar niet medegerekend), zal 250 gram per week bedragen. Verkrijgbaar wordt gesteld: A. Normaal-margarine 0.50 per 34 K.Q. B. Melange A bevattende 75 pet margarine en 25 pet. boter vermoedelijk 34 K.Q. C. Melange B bevattende 50 pet. margarine en 50 pet. boter vermoedelijk 1.10 per Yt K.Q. rgai .10 D. Boter 1.60 per X K.O. Al deze vetten zullen uitsluitend op bons verkrijgbaar worden gesteld. Hiervoor zullen In den loop der volgende maand Riiksvet- of boterkaarten worden verstrekt, elke kaart zal 13 bons bevatten, elke bon recht gevende op 250 gram van de op de kaart vermelde soort vet. De kaart Is bijgevolg geldig voor eene per'ode van 3 maanden en elke bon geduren de één week. Ieder Is vrij in de keuze vair de vetsoort en kan dus een Rijkskaart A, B, C of D aanvragen. Aan het hoofd van het gezin is het toegestaan verschillende soorten te be trekken, zoodat b.v. voor één gezin van 4 per sonen een kaart van iedere soort kan worden aangevraagd. De "houders van legitimatiekaarten word verzocht zich as. DINSDAQ des ruirnidags van HALF VIJF TOT HALF ZEVEN en as. WOENSDAO des namiddags van 2—5 UUR te vervoegen aan een' der onderstaande scholen om op te geven, welke soorten vet- en boterkaarten door hen worden verlangd; en wel hóuders van legitiniatmummers: 1—500 DINSDAG, 501—1000 WOENS DAO, aan de Kcetkolk, hoofd der school de heer O. Hellinga 1001—1500 DINSDAO, 1501—2000 WOENSDAG, aan de Brillmsteeg, hoofd der-school de heer F. Aukes. 2001—2500 DINSDAQ, 2501—3000 WOENSDAO, aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 3001—3500 DINSDAQ, 3501-4000 WOENSDAG, aan de Nieuwesloot, hoofd der school de neer J. Wijn. 4001—4500 DINSDAQ, 4501—5000 WOENSDAO, aan de Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J, Eit$. 5001—5500 DINSDAO, 5501—6000 endaarboven WOENSDAO, aan den Ko ningsweg, hoofd der school de heer P. Schip per. MET NADRUK WORDT ER OP OE WEZEN DAT DE OEVRAAODE OP GAVE WEL WORDT GEDAANDAAR ANDERS DE MOOELlJKHEID NIET IS UITOESLOTEN VOOR DIE PERIODE VERSTOKEN TE ZIJN VAN VET- EN BOTERKAARTEN. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Aan H.H. Houders van Hotels, Restaurants, Lunchrooms, Volksgaarkeukens en dergelijke inrichtingen. Naar aanleiding van een drculairé van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel ontvangen, aangaande de vet- rantsoeneering wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt van Z.Ex. den Minister, dat de rantsoepeering der vetten algemeen zal werken, en dus niet in hotels, restaurants, lunchrooms, volksgaarkeukens, centrale keu kens en dergelijke, spijzen zullen zijn te beko men met boter en vet bereid, zonder dat daar voor bons worden Ingeleverd. - In verband hiermede zullen naast de vet kaarten met 13 bons 250 gram verkrijg baar worden gesteld vetkaarten met 25 bons a 10 gram; een bon van 250 gram zal In rui kunnen worden gegeven voor een vetkaart met 25 bons h 10 gram. Laatstgemelde kaarten centrale keukens e.d. op afrekening kunnen zullen aan de houders der hotels, eethuizen, worden verstrekt en tegen inlevering van de bons van 250 gram zullen deze houders hun vetvoorraden weder kunnen aanvullen. De kaarten met 25 bons h 10 gram zullen In twee soorten- verkrijgbaar worden gesteld, t.w. voor normaal-margarine en boter. Zij on derscheiden zich voorts hierin van de hoofd kaarten, dat de bons b 10 gram geldig zijn gedurende de geheele periode der hoofdkaart; le boa van 10 gram behoudt mitsdien haar De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat op BON No. 51 verkrijgbaar wordt gesteld I ONS NUCHTER KALFSVLEESCH tegen den prijs van 0.50 per V, K.O. op ZATERDAO 27 APRIL a.s. van 8—1 uur en 's namiddags van half drie8 uur, bij on derstaande slagers: P. SCHWaRZER. Stationsweg. J BLAAUWBOER, Ritsevoort. J. BROMMER, Houttil. D. A. LUITINO, Luttik-Oudorp. F. J. KROESE, Zoutetraat. Men wordt verzocht bord en papier ter In ontvangstname mede te brengen. Na voormeld tijdstip kan het resteerende vleesch In den vrijen handel worden verkocht. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Naar aanleiding van een heden ingekomen telegrafische mededeeling, van Z.Ex. den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt ten sterkste gewezen op het slachtver bod en zullen de overtreders, behalve voor langen tijd uitgesloten te worden van alle distributie-artikelen, bovendien aan verdere gevolgen zich bloot stellen. Hoteliers, restaurateurs, houders van lun chrooms en dergelijke inrichtingen, worden gewaarschuwd, dat met aanvang van 1 Mei a.s. de strengste controle op hunne bedrijyen zal worden uitgeoefend, en waar het blijkt, dat door hen vleesch wordt verstrekt buiten de distributie om betrokken, ook zij voor lan gen tijd eveneens van de distributie van alle regeeringsgoederen zullen worden uitgeslo ten, onverminderd de andere strenge maatre gelen, die tegen hen zullen worden geno men. De Directeur van het Distributiebedrijf, D. SCHENK. zheid gedurende ten hoogste 13 weken terwijl de bon van 250 gram dér hoofdkaart, zooals gezegd, slechts gedurende één week gejdig Is. Ten behoeve van vreemdelingen zullen voorts dagkaarten voor boter en margarine verkrijgbaar worden gesteld; deze dagkaar ten bevatten 7 bons a 5 gram, zoodat elke dagkaart recht geeft op 35 gram boter of 35 gram margarine. In het algemeen zullen de restaurants, lunchrooms en hotels slechts in aanmerking komen voor het ontvangen van bijkaarten en d. gkaarten voor boter; bijkaar ten en dagkaarten voor margarine zullen al leen aan volkslogementen, volksgaarkeukens, centrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen verstrek! worden. In verband met bovenstaande mededeeling verzoekt de Directeur van het Distributiebe drijf van Alkmaar schriftelijk opgave van het aanlal benoodigde vetkaarten van 25 bons 10 gram en zulks voor of op 30 April a.s. De Directeur van het Distributiebedrijf te Alkmaar, D. SCHENK, Waarschuwing. De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR waarschuwt opnieuw tegen CORNELIS JACOB FREDERIK VROOM, Directeur van de Nederlandschp Vereeniging „Volksbelang," wonende te Amsterdam, 1ste Schenkelstraat No. 10, die in deze gemeente laat colporteeren met bonnetjes die tegen tien- cent gekocht kunnen worden en waar van de opbrengst heet te worden benut om zwakke kinderen uit de volksklasse naar buiten te zenden.- schappij is geheel anders dan Marx destijds kon verwachten. De indeeling der maatschap pij in twee klassen is niet mogelijk. De heef v. d. Goes heeft trachten te ver klaren waarom zij, die kleine inkomens heb ben, zich meer één gevoelen met de soc. dem. dan met de kapitalisten. Dat kwam, zei hij. doordat die menschen slechts een klein deel kregen van de meerwaarde van den arbeid. Nu stelde spr. de vraag wanneer iemand dan kapitalist kan worden genoemd. Dat was volgens spr. niet aan te geven. De kapi talisten zijn niet over één kam te scheren, evenmin als de arbeiders, want er zijn kleine, groote en zeer groote kapitalisten, evengoed als er arbeiders zijn die flink, veel of weinig verdienen. En voorts herinnerde spr. aan het bestaan van den middenstand, wiens positie wel is gewijzigd, maar die toch nog lang niet is verdwenen. Niet bewezen noemde spr. de bewering van Marx, dat de arbeidersklasse het steeds slech ter zou krijgen. Gelukkig, zei spr., is hunne positie sinds 1848 veel verbeterd, al blijft er og De socialisten hebben op velerlei gebied de theorie van Marx moeten loslaten. De oorlo, dan ook nog veel voor hen te doen, gebied 'og heeft geleerd, dat in de practljk de theorie over de internationale gedachte onhoudbaar is gebleken. Terstond bij het uitbreken van den oorlog hebben de socialisten in verschillende landen het anti-militairisme verlaten en zijn zij een steun geworden van hunne regeering. De groote moeilijkheid is, dat, ondanks de onhoudbaarheid der oude soc. theorie, men nog altijd doet alsof, zij nog even vast staat als vroeger. Die soc. theorie heeft een groote propa gandistische kracht. Als men de arbeiders al tijd weer voorhoudt, dat men te doen heeft met uitbuiters, enz., is de menigte te lokken. Men vindt in de kapitalistische (Basse 'n zon debok voor eiken misstand en blijft steeds in de oppositie, zonder dat men veel heeft te doen om verbeteringen te brengen, omdat men immers*„de onderliggende partij" vormt Spr. meende, dat een groei der soc. partij tengevolge zal hebben afname van Innerlijke kracht. Hoe grooter de aanhang der soc., hoe meer kans zij hebben in allerlei bestuurscol leges te komen en,dan zullen zij aan verbete ring moeten meewerken. Spr. herinnerde hier bij aan den afloop der Kamerverkiezingen van 1913. De soc.-dem. wezen de uitnoodiging af om zitting te nemen in de regeering, waar door optrad het kabinet-Cort van der Linden: Voor ons volk zou het buitengewoon gevaar lijk zijn, als die toestand werd bestendigd en steeds weei en kabinet optrad, dat niet voort- komt uit de méerïïerMd van Het parlement. Dan krijgt men toestanden gelijk In Duitach- land, waar de regeerders hun steun zoeken bij den keizer, De gevolgen van het optreden door de schuld der soc. dem. van het optreden van een extra-parlementair kabinet zijn niet gering. „Het Volk" beweerde wel, dat het parlement evenveel invloed heeft «p dit ministerie als op een ander, maar het lichtte slechts half in. De heer Oud wees op de geschiedenis van de wet op de ouderdomsrente, om te betoogen dat een extra-parlementair-ministerie doei wat het wil. Hij haalde ook den val van mi nister Bosboom aan, een val die niebhet thuis blijven der oudere landstormers tengevolge had. De soc. dem. hebben nu wel gezegd, da zij overwegen het optreden In een ministerie, maar zij zullen dit alleen willen in een mi nisterie van socialisten met vrijzinnigen. Daaruit volgt, dat men op hen niet kan reke nen. De vrijz. dem. voelen de noodzakelljkheic van samenwerking van alle democraten, uit alle partijen. Wij zullen hebben pal te staan voor de bevordering van de democratie, zul len moeten aansturen op een combinatie van minderheden, om daardoor de democratie Vaster daar te stellen. Maar dan moeten de soc.-dem. anders doen dan in 1913, toen zi, b.v. zeiden dat alleen bij hen het ouderdoms pensioen en het algemeen kiesrecht veilig wa ren. Toen zij destijds een optreden in de re geering weigerde heeft de soc.-democratie velen teleurgesteld. Wij vrijz. wenschen de samenwerking van alle democraten op een program, dat meer welvaart zal brengen en wij hebben daarbl den steun gevraagd van de soc., waarom dé liberalen ona indeelden bh' dezen en de soda listen noemden gewone burgerlijke hervor mers. Geen dezer beweringen is juist, zei spr. Ondanks alles, blijft het groote verschil tus- schen vrijz. ci» soc.: het einddoel. De soc. willen als einddoel den socialistischen toe komststaat; komt die er niet vanzelf, zooals Marx dacht, dan willen zij hem pogen te brengen. Dien staat willen de vrijz. niet. Wij ge- looven niet de noodige verbeteringen fn de tegenwoordige maatschappij te krijg< dim socialistischen staat, maar memen dat ieder moet werken om de productieve kracht der maatschappij op te voeren, waardoor de welvaart en het geluk Men moet komen tot gelijke ontwikkelings- voorwaarden voor ieder, opdat niet meer, worden bevorderd, ot gelijke ieder, op zooals tot dusver, het meerdere bezit of dé geboorte iemand bevoorrecht. De vrijz. zijn niet voor het stelsel van in grijpen der regeering op elk gebied, omdat daardoor het optreden van allerlei commis sies en ambtenaren wordt bevorderd en alle initiatief en persoonlijke vrijheid wordt g< dood. Wij willen arbeiden aan de ontwikke ling der bc taande maatschappij tot grooter geluk van allen. Wij hopen dat eenmaal de soc.-democratie kal terugkeeren van de dwa lingen haars weegs en dat zij ons zal steunen. Voor zoover ge onze beginselen onder schrijft, eindigde spr., sluit u aan bij de vrijz.- dem. partij. Tijdens de pauze gaf zich op voor het voe ren van debat mevr. Tjaden, terwijl twee hee- ren vragen stelden. De heer Blaauw vroeg: Hoe denkt de vrijz. dem. bond over dienst weigeraars? De heer Molenaar wenschte te weten waarom de vrijz.-dem. den klassestrijd bestrijdt. Mevr. Tjadm was het op vier punten niet ems mét den heer Oud Zijne voorstelling van het Marxisme was niet juist. Marx, een uiterste scherpzinnig man, zou gem oog hebben gehad voor den middenstand? Wet degelijk. Hij had met zijne twee klassen slechts het oog op het productie proces. Zijne theorie over de meerwaarde enz. is juist door dm oorlog schitterend gebleken waarheid te zijn. Ongeveer 300 personen be- heerschen door hun ontzaglijk bezit de We reld. Marx wist zoo goed als wij, dat alle kapitalisten niet dezelfde belangen hebben. Tegen dm ontwikkelingsgang van het ka pitalisme is slechts heel weinig te beginnen. In de naamlooze vennootschappen ziet men cm bevestiging van Marx' theorie en gem be wijs van het falen ervan, zooals de heer Oud meende. Het historisch materialisme van Marx blijkt ^onhoudbaar, maar volkomen houdbaar is zijne economische theorie. Mevr. Tj aden verwonderde zich er over, dat de héér Oud durfde spreken van vooruitgang der arbeidersklasse. De Verelmdung dier klasse heeft een groote diepte bereikt, reeds vóór dm oorlog werden de arbeiders gegee- seld door de duurte. Men zegge niet dat de oorlog een buitengewone toestand is, hij is cm gevolg van het imperialistische kapita lisme. Het kapitalisme moet noodwendig tot den klassenstrijd leiden, omdat de proletariër zijn arbeidskracht raoct verkoopen aan dm meestbiedende. Verder ontzegde mevr. Tjaden den heer Oud iet recht te beweren, dat liet groote socialis tische beginsel bankroet was gegaan. Er was wel groote ontrouw bij de socialisten, maar overal zijn ook minderheden trouw gebleven aan het sodal'stisch beginsel. In verschillen de lan'den worden tal van personen deswege vervolgd, zooals spreekster met voorbeelden aangaf. De heer Oud mocht het beginsel niet met de partij vereenzelvigen. Naast de beginsel-ontrouw van de groote S. D. A. P. zien wij de groote beginsteltrouw, der S. D. P". en naast deze staan de vrije so- cialisten en christen-socialisten. Ook de laat- sten aanvaarden den klassenstrijd, zijn anti- militairistisch, revolut'onnair, zooals alle socialisme moet zijn. Tm slotte bestreed mevr. Tjadm wat de ïeer Oud over den socialistischen toekomst staat had gezegd. Iri de soc. maatschappij kunnen, zei spr., aan de hand van een boekje van Karl Kautsky, evengoed particuliere bedrijven bestaan, alleen kan er geen uitbuiting meer plaats hebben, omdat de ondernemer den werker moet uitkeeren wat hem toekomt. Juist in een soc. gemeenschap zal ieders energie aan allen ten goede komen, omdat voor de heele maatschappij gewerkt wordt, anders dan zooals het tot nu toe gaat, voor het ka- Ditalisme. De neele rede van den heer Oud cwam volgens mevr. Tjadm alleen er op neer, dat alle inspanning alleen gaat om meer bezit, en juist dit bestreed spreekster, omdat ïtet dén mensch omlaag haalt, Hoe willen de vrijz. gelijke ontwikkelingsn voorwnlm voor ieder en toch het privaat- bez't ia stand, hemden? Pf is iets wat we nooit kunnen begrijpen, Dat de S. D. A, P. in 1913 weigerde ml nisterieel te worden, was hare laatste schoo- ne daad, vóór zij ai te diep afzakte, Als de S.D.A.P. nog ooit haar oud revolutionnair standpunt hernam, zou zij hare burgemees ters, wethouders, enz. van hunne zetels afruk km, wat een daad zou zijn, waarvoor wij haar zouden danken. De heer Oud beantwoordde eerst de bei de gestelde vragen. Om erger ramp af te wenden werd in 1914 gemobiliseerd, was dit niet gebeurd, dan zoudm wij ezer zeker in den oorlog zijn be trokken. Stelt mm zich op dit standpunt, dan kan mm niet toestaan zich aan dm dienst te onttrekken. Onder de dienstweigeraars zijn er echter zeer velen met werkelijke gewetens bezwaren m daarom wilden wij, vrijzinni gen, pogen daaraan tegemoet te komen. Aan werkelijk principieele 'dienstweigeraars wor de daaromtoegestadn anderen dienst te ver vullen, geheel buiten dm militairen diens- staande. Op de vraag: „Waarom bestrijdt de V. D. Bond den klassenstrijd?" zou spr. willen antwoorden, dat die strijd alleen m de maat schappij gebracht wordt door een politieke partij, die beweert, dat de klassenstrijd er moet zijn. En dat erkennen wij niet, al ge ven, wij toe, dat er veel verschil is. Als er strijd moet zijn om verbetering te krijgen, zullen wij, daarvoor niet terugdeinzen. Het beste is echter tot verbetering te komen door onderling overleg, omdat strijd altijd aan beide zijden wonden achterlaat. De heer Oud erkmde dat mevr. T. in alle opzichten zuiver voor het socialisme was' opgekomen, zuiverder dan de S. D. A. P in de laatste jaren is gaan dom. Spr. had zijne rede alleen gebaseerd op ae ver schillen met de S. D. A. P. en had hij daar bij de beginselen met de partijen verward, dan bood hij daarvoor gaarne zijne veront schuldigingen aan. Daarop ging spr. nog eens dé theorie van Marx na en bleef er bij, dat er volgens deze slechts twee klassen zijn. Ook zijn bewering over het uitbreiden der klasse van bezitters bleef spr. handhaven. Aan de hand van een citaat van Kautsky hield spr. vol dat de socialistische toekomststaat gem einde bren gen zal aan den thans gevoerden klassen strijd. Spr. haalde aan, wat de Duitsche so- sialist Bernstein zei over de Russische revo lutie in 1905, torn de fabrikanten in Lodz de fabrieken aan de arbeider#hadden gela ten. Deze hadden evenwel zonder leiding er niets mee 'nrflnen dom. Daarom geloofde spr. dat het zeer gevaarlijk zal zijn, zich vast te klemmen aan dm soc. toekomststaat. Wij moetm hebben een maatschappij die ge legenheid geeft voor persoonlijk initiatief en vrije ontplooiing van ieders krachten. Als alle werkers staatsambtenaren warm en dus gem vrije concurrentie bestond, zou de prik kel tot het zoeken naar nieuwe vindingen enz. ontbreken. Het verwonderde spr. niet, dat het socia lisme onhoudbaar blijkt, wijl rekening moet worden gehouden met het bestaande. De soc., die dat inzagen, zijn daarmede niet on trouw geworden aan hun beginsel. Helt op komen van een minderheidspartij 'zal zich steeds weer herhalm. Sprekers grid tegen de soc. was niet dat zij hun beginsel verlieten, maar dat zij dat beginsel, dat zij onhoud baar vonden, nog propageeren. Dat moes ten zij overlaten aan mevrouw Tjadm en hare partijgangers, die het ware soc. dem. beginsel hebben gehouden, dat niet het be ginsel van spr. is. Spr, eindigde met een op wekking tot toetreding bij am Vrijz. Dem. Bond. Met een kort woord het was inmiddels reeds over elven geworden sloot de heer Aukes daarop de vergadering. VOOR DE OUDJES. Heden ontvingen wij voor de oudjes, die Vrijdag hun 45-jarig huwelijksfeest herden ken en door ziekte van dm man zeer behoef tig zijn: Van N. N. 3,van Kleine Tave- nue 2,—van K. B. 3,—van N. N. 3.— van N. N. 5,—, T. 0.50 en D. J. O. 2.50, allen alhier. Wie volgt? DE MINISTER EN DE TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN. De commissie van de oorlogstuintjes ont ving in verband met de op de vergadering van j.l. Donderdag aangmomm motie het volgende antwoord: „In antwoord op de telegrafisch te mijner kennis gebrachte motie heb' Ik de eer U mede te deelen, dat ik tot dusver niet de bevoegd heid heb aan de gemeenten machtiging te verleenen om dm grondeigenaren tot het scheuren van weiland te verplichten. Maatregelen worden reeds genomen om bij handelaren en landbouwers voorraden le vensmiddelen, welke zij In strijd met de voorschriften achterhouden, op te sporen en in beslag te nemen. In hoever dergelijke maatregelen ten aan zien van particulieren genomen moetm won den', maakt nog een punt van overweging uit. Tot inventarisatie kan evmwel eerst worden overgegaan, wanneer wijziging Dis- tributiewet is aangenomen. Uwe bezwaren inzake de voeding van mi litairen gelieve U aan mijn Ambtgenoot van Oorlog kenbaar te maken." EEN STAKINO. Dinsdagmorgen zijn die arbeiders, werk zaam bij dm heer C. Bosman aan de Zout ziederij voor het lossen van schepen, in sta king gegaan. Zij eischen een loonsverhooging van 50 procent. Voor emige wekm werd aan derr heer Bosman een schrijven gezonden doch de arbeiders ontvingen- daarop gem antwoord. De staking omvat 10 man. VRIJZINNIGE JONGEREN. Gisterenavond werd in de Doopsgezinde Kerk de eerste vergadering gehouden van de hier onlangs opgerichte vereeniging van vrij zinnige jongeren. Er gaven zich 200 leden GEHEELONTHÓUDERS- VEREEN1GINGEN. Gisterenavond is hier vergaderd door de Geheelonthouders-Vereenigingen. Besloten is een Blauwe Week-Actie te voeren. KERMIS Ï918. B. en W. zeggen, in bijlage 441 In uwe vergadering van 6 Augustus 1914, werd op ons mondeling voorstel zonder hoofdelijke stemming besloten de kennis in dat jaar niet et doen doorgaan.^ wel is waar hébben de kennissen van 1915, 1916 en 1917 voortgang gehad, doch de tijdsomstandigheden zijn voor het oogen- bliik zóó drukkend, dat wij' U wenschen voor te stellen de kermis voor 1918 niet te dom houden. Wij hebben de eer uwer vergadering voor te "tellen in dim geest een besluit te nemen. BENOEMING VAN EEN LID-WERK NEMER VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. B. en W. stellen den raad voor wegens het bedanken van het lid-werknemer van de ge meentelijke arbeidsbeurs G. Peereboom is ont staan, ingevolge een voordracht van het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat em keuze te dom uit: 1. L. Hoogstad, Zeglisdwarsstraat 4; 2. W. Groot, Oudegracht 199'. MAATREGELEN TEGEN RIJWIEL DIEFSTAL. Er worden aan het departement van Justi tie maatregelen voorbereid tot beteugeling van de in den laatsten tijd steeds meer voor komende rijwieldiefstallen. Aan de procureurs-generaal en de officie ren van justitie richtte de minister reeds em schrijven, waarbij werd aangedrongen op een gestreng optreden tegen rijwieldieven. Wellicht zullen alle rijwielen moetm worden geregistreerd ten name van em- be paalden eigenaar en zal daaraan dan em kenmerk van rijkswege worden aangebracht, waaruit dan dadelijk zou kunnen blijken of iemand, die in het bezit van een rijwiel werd gevonden, daarvan al of niet de wetiige eige naar is. ONJUISTE BELASTINOAANGIFTE. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde em handelaar en olieslager aldaar tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd- van 3 ja, r, wegens het dom van em onjuiste aangifte voor"de verdedi gingsbelasting. füj gaf op als bedrag in ver mogen en onderneming belegd, waarvoor hij gem verhandelbare aandeelbewijzen bezit, 95,000, terwijl hem bekend was, dat het vermogen in de kaaszaak 265,940 bedroeg en in de oliezaak van de firma Smilda en Van der Wal 125,344. GEEN CIRCUS. Ef is in Scheveningen ernstig verzet geko men tegen het verleenen van vergunning van overheidswege aan het circur Hagenbeek te Hamburg om hier te lande voorstellingen te komen geven. Honderden Scheveningsche vrouwen hebben in em adres aan de Ko ningin daartegen geprotesteerd, omdat per dag alleen voor de dieren van dat circus, behalve hQoi, haver en stroo, nog 300 kilo vleesch noodig is. Dit vleesch kan nu wel zijn het hier aanwezige voor menschelijk voedsel ongeschikte afval, maar dat wordt hier reeds gebruikt voor honden, katten én werkpaarden en voor de diergaarden te Am sterdam en Rotterdam. Het afval zou dus in elk geval weer veel duurder worden. KORTE BERICHTEN. Op de eierenmarkt te Lochem waren gisteren 30.000 stuks aangevoerd. Daar de eieren voor 12 tot 12% cent moesten ver kocht worden, namen alle boeren hun eieren weer mee naar huis! Blijkens bekendmaking van den minis- ter van buitenlandsche zaken zijn bij dm ondergang van het Noorsche stoomschip „Havna" op 2 Maart 1.1 twee Nederlanders omgekomen, de kok F. Burger m de kajuits jongen H. Voetete. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 23 April.r DIEFSTAL VAN KOPERDRAAD. Heden verscheen als le bekl. de 18-jarige Sjoerd P., wonende te Helder, die bekende zich op 18 Januari te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van em stuk telefoon draad, dat los aan eon telefoonpaal bengelde. Dit draad heeft hij voor 0.30 verkocht aan den opkooper van Praag aldaar. Het draad behoorde aan de telefo<*maatsch. (Dir. Pot). Beklaagde heeft reeds em vcroordeeling ■ekregen wegens diefstal van koper. Hij on- ergaat daarvoor nu de straf. Eisch 14 dagen gev. STROOPERIJ VAN HAKHOUT. ÏU Willem K. eri Jan G,, Egmond aan Zee, hebben op 6 Februari levend berkenhak hout ontvreemd uit de bosschen van burgem. v. Reenen van Bergen. Ze werden door 3 onbez. rijksveldwachters op heeter- daad betrapt. Bekl. voor dit feit heden ter terechtzitting gedagvaard warm niet verschenen. Tegen hen luidde de eisch: le 14 dagen en 2e 1 week gev. VERNIELING VAN OLASRU1TEN. De 34-jarige steenhouwer J. F. L. stond daarna terecht wegens vernieling van 2 glas ruiten in het café aan de Nieuwesloot, behoo- rende aan zijn echtgen. Hendrika Maria C. Bekl. erkmde het feit. Hij zeide niet te weten of hij al of niet van zijn vrouw is ge scheiden. Getuige C. zegt echter dat zij van tafel en )ed van haar man is gescheiden. Beklaagde zegt dat hij heeft gehandeld uit wrok omdat hem' niet toegestaan werd dta zijn kinderen te zien. Hij-verklaarde voorts bezwaren te hebben dat zijn echtgenoote onder eede wordt ge mord. Tegen L., die reeds voor een dergelijke ver nieling werd veroordeeld, vorderde het O. M. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Bekl. vraagt om em voorw. straf. De president vraagt of bekl. zich onmach tig gevoelt om de boete te betalen. Bekl. antwoord dat hij daartoe wel in staat is, waarop de presiden te kennen gaf, dat in dat geval van eén voorwaardelijke veroordee ling gem sprake kan zijn.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2