DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ilitai. llililstntli- tn Contrile-Kaitooi De strijd in en buiten Europa. J. Llekeles-Oekles. Belast zich met liet Inrichten, hlihooden contróleeren t. administrate. Ni. 98 Honderd ©d twinstigste Jaargang 1918 Dames- «n Kinder -Confectie Moderne Costumes. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f L6.5, franco door het ge heel© Rijk f 1.90. Afzonderlijk© ©n bewijsnummers Cents. Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERPAG 27 A P KIL. Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. L 1918- Gemengd Nieuws. Dit nummer bestaat ut! 8 bladen. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het is zeer zeker, vooral om de politieke strekking, wel eens interessant kennis te ne men van het liefdesdrama, dat zich op het oogenblik in Duitschland afspeelt en waarin de staatssecretaris van buitenlandsche za ken Von Kühl'manri de hoofdrol speelt. Men weet, dat Von Kühlmann geen be wonderaar van de theorieën der AJ-Duit- schers is, hij heeft met graaf Czernin de vre desverdragen in het Oosten in een vorm ge goten," die de annexionisten en in het alge meen de militaire partij maar half aanstaan. Von Kühlmann is hen veel te gematigd, hij is een sta-in-den-weg voor allen die op een echten Uuitschen vrede afsturen en het is dan ook geen wonder, dat men alle geoor loofde en ongeoorloofde pogingen in het werk stelt om hem van het politieke tooneel te doen verdwijnen. Zoo wist de Deutsche Zeitung dezer da gen mede te deelen, dat de heer Von Kühl mann zich te Boekarest zeer onsolide zou hebben gedragen, dat er allerlei geruchten over zijn particuliere leven liepen, welke zich1 zeer snel over Duitschland verspreid hebben, zoodat er voor de afgevaardigden van de partijen, die een zuiver openbaar leven alis den grondslag beschouwen van den voort spoed des volks, alle aanleiding is, de chefs van den heer Von Kühlmann in te lichten. Het blad bespreekt reeds de mogelijkheid, dat Von Kühlmann zijn post zal moeten ver laten en wijst al de personen aan, die vol gens de meerling der Deutsche Zeitung ook niet geschikt zijn om staatssecretaris van buitenlandsche zaken te worden. Evenwel, de heer Von Kühlmann is nog steeds op zijn post, hoewel men van verschil lende zijden tracht zijn positie te ondennijL nen. De Deutsche Zeitung, die hem dacht te treffen, heeft bemerk^ dat haar bom verkeerd is gesprongen, daar tegen dit blad een straf vervolging is ingesteld wegens beleediging van den minister. Dat de Al-Duitschera gepoogd hebben Von Kühlmann onmogelijk te maken, bleek reeds uit een redevoering van den voorzitter van den Al-Deutschen Bond, die er op zin speelde, dat in Duitschland zich personen in het bezit van zeer gewichtige ambten verheu gen, wien het evenwel ontbrak aan zedelijke geschiktheid en gevoel voor verantwoorde lijkheid. De Deutsche Zeitung liet niet onduidelijk doorschemeren, dat er ernstige dingen ge beurd waren, en dat Von Kühlmann door ziJLgedrag de waardigheid van het rijk af breide had gedaan. Daar komen de Vorwürta en het Berliner Tageblatt thans krachtig tegenop. De Vorwarts vertelt, dat de minister zich in Boekarest na gedanen diplomatieken ar beid op menschelijke wijze heeft vermaakt. Zijn eenige fout zou zijn, dat hij eens in ge zelschap van een opzichtige schoone vrouw tot wie hij niet in ambtelijke betrekking kon staan, op een wandeling gezien la. De Berlijners, aldus het sociaal-democra- ir blad, kunnen nog heel wat anders waarnemen als de „Bünd der Landwirte" eens in Berlijn vergadert. Eu dé Al-Duitschers beseffen dan ook zeer goed, dat zij met dergelijke praatjes den mi nister niet veel schade kunnen doen. Zij trachten daarom Von Kühlmann in de Kei- zerlijke kringen onmogelijk te maken en wendden zich met hun verklaringen over mi nister Von Kühlmann's onzedelijk optreden tot een zeer hooggeplaatste en volgens de Vorwarts om haar strenge zeden bekende dame, op wier invloed zij alle hoop gesteld hebben. Het Berliner Tageblatt heeft vernomen, dat de feiten vrij onschuldig zijn. Von Kühlmann en Czernin waren te Boe karest naar een operette geweest en hadden daar eenige vriendelijke woorden gesproken tot eene zangeres, die door een liedje het pübliek er toe gebracht had een ovatie voor de diplomatenloge te brengen. Ook zouden zij de voorstelling van een Duitsch ballet -hebben bijgewoond, waarna na afloop van een maaltijd ter eere van dit ballet, de diplomaten naar een restaurant gin gen en daar wat babbelden met de medewer kende dames. Dat schijnt alles te zijn geweest en terecht wijst het Berliner Tageblatt er op, dat men- schen, die zich in den politiekm strijd van zulke erbarmelijke middelen bedienen, het wagen het volk te zeggen, dat zij voor een rei nopenbaar leven werken Inmiddels blijkt wel hoe men van A1L Duitsche zijde poogt door allerlei intriges de positie van Von Kühlmann te ondermijnen. Tot nu toe schijnt' men daarmede weinig succes te hebben behaald. In den Rijksdag heeft Von Kühlmann dezer dagen vertrouwelijk over de onderhan delingen te Boekarest gesproken, waarna de ondervoorzitter van den' Rijksdag, uit naam van de aanwezige afgevaardigden leedwezen en afkeer betuigde over den un- fairen aanval welke de minister te verduren heeft gehad. Hij was er van overtuigd, dat niemand zal loochenen, dat dit betrekken van persoonlijke omstandigheden in den po- litieken strijd ten krachtigste bestreden dient te worden. Het geïntrigeer der Al-Duitschera tegen Von Kühlmann heeft dus tot niets geleid en wij Hollanders moeten daar dankbaar voor zijn. Want Von Kühlmann, die vroeger Duitsch gezant in Dén Haag was, is ons land niet on genegen en bovendien de diplomaat die op zijn invloedrijken post steeils een zekere ma tigheid betracht heeft en zich tegen de wenschen der Al-Duitschers keerde. En in dit stadium van den wereldkrijlg zouden wij in een zeer ongunstige conditie komen als het den annexionisten gelukte Von Kühlmann en den Duitschen gezant te 's-Gravenhage door twee hunner partijge- nooten te doen vervangen. De betrekkingen tusschen Duitschland en Holland zouden er zeker niet hartelijker door worden. Wij konden gisteren in onze telegrammen nog melden, dat h'et den Duitschers gelukt is den heuvel van Kemmei met het dorp Dra- noutre in handen te krijgen. Deze heuvel be- heerscht de vlakte tot IJperen en Poperipgho. Het Berlijnsche communiqué van gister avond meldi, dat tegenaanvallen des vijands tegen de Kemmei en bezuiden Villers Bre- tonneux, mislukt zijn. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franschen op de Duitsche linies van Villers Bretonneux tot bezuiden de Luce een tegenaanval deden en er in slaagden een flink stuk van het ver loren terrein weer te heroveren De Franschen vermeesterden het gedenk- teeken ten Z. van Villers Bretonneux, drongen in het bosch van Hangard en Santerre en ver overden het W. deel van het dorp. Hardnekkige Duitsche aanvallen werden op verschillende plaatsen afgeslagen. Met de uiterste verwoedheid wordt de strijd dus van weerskanten voortgezet. Wting foor Stoffeerng der Woning Ridderstraat 15, ALKMAAR. KORTE BERICHTEN. Uit een vertraagd Reuter-telegram blijkt, dat er in Z.-Afrika politieke onrust is. De onderkoning van Britsch-1 ndit roept een groote bijeenkomst samen uit alle klassen om de politieke oneenigheid te beslechten en mannen en geld voor den oorlog te vinden. De Italiaansche Kamer keurde het wets ontwerp goed, hetwelk den duur van het hui dige parlement met een jaar verlengt. Het Pruisische Heerenhuis heeft met al- gemeene stemmen het voorstel van het O. M. nopens verlof tot het instellen van een vervol ging tegen prins Lichnowsky wegens het be kende memorandum aangenomen. TWEEDE KAMER. Na een comité-generaal ter bepaling van het traktement van den nieuw-benoemden commies-griffier, werd de openbare vergade ring gisteren om 1 uur geopend. De voorzitter deelde mede d£t de be zoldiging vastgesteld is op 2800 's jaars De heer De Savoiuin Lobman her innerde aan de mededeeling, door den minis ter van buitenlandsche zaken in de Eerste Kamer gedaan en vroeg of het niet w°usche- lijk was den minister in de gelegenheid te stel len ook in de Tweede Kamer een mededeelmg te doen. Spr. wenschte dan een vraag aan den minister te doen. De voorzitter zou gaarpe aan het verzoek van den heer Lohman voldoen en den minister van buitenlandsche zaken vra gen, aan de Kamer eer. mededeeling te doen, op een nader te bepalen uur. Na eenigen tijd deelde de voorzitter mede, dat de minister daartoe gaarne bereid was en om half twee aanwezig zou zijn. Aan de orde was daarna het wetsontwerp tot instelling van een handelsregister, De heer n R a a 11 e betoogde dat men bij alle handeldrijvenden volkeren een han delsregister vindt. Spr. had er echter bezwaar tegen, omdat men aldus een clandestien pa tentrecht krijgt. Hierna brak hij zijn rede af. DeVoorzitter gaf toen het woord aan den minister van buitenlandsche zaken, over eenkomstig het verzoek van den heer Lohman. De Minister van Buitenlandsche Zaken las daarna de volgende verklaring voor: Het is de Kamer bekend dat moeilijkheden zijn gerezen met Duitschland, in de eerste plaats over de zand- en grintkwestie. De be sprekingen nemen geen bepaald ongunstig verloop, doch de regeering ontveinst zich niet, dat dè toestand ernstig is. De Voorzitter deelde mede dat een voorstel om tot comité-generaal over te gaan was ingekomen van de heeren Van Raalte, Troetetra. Nolens, Teenstra, De Wyckerslooth de Weeraesteijn, Lohman en Knobel. De Kamer ging daarna in comité-generaal. onder Directie van P. NASSETTE. JLeidKeheatraat 43, Amsterdam. Teleioon Cc alruin 1ÜO. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Over de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland schrijft de Daily Mail: Er is duidelijk een groeiende spanning tusschen Duitschland en Nederland. Al eeni ge malen in den oorlog waren de betrek kingen maar nooit zooals nu, daar bewegin- en van Duitsche cavalerie langs de Neder- van vóór 1 Juni 1918 zal zijn opgegeven aan de Vereeniging Zaad-Centrale, Coraelis Speelmanstraat 9 's-Gravenhage, de juiste grootte en ligging van het perceel, de soort en variëteit van het gewas, alsmede, of het gewas voor eigen rekening of op contract is geteeld, in het laatste geval, met wién het contract is afgesloten. Ook z.g. eigen telera dienen deze opgaven te verstrekken." MILITAIRE VERLOVEN STOPGEZET. De tijdelijke'stopzetting der militaire ver loven is bevolen. DE SCHOENER „CATHARINA" GE TORPEDEERD. Het Ned. stoomschip „Wageningen" is te Hoek van Holland binnengekomen met drie overlevenden aan boord van den op de Noord- zeer getorpedeerde Ned. schoener „Cathari- na." De kapitein zou zijn vedronken. ONZE VISSCHERIJ. Als eerste vaartuigen van de sedert zeven maanden in IJmuiden opgelegde vissdhere- vloot vertrokken de stoomtreilera „Gloria" en „Java" gistermiddag ter visscherij, De andere gereed liggende schepen zulten waar schijnlijk heden volgen. Öp verzoek van vijf réeders zal eene spoedeischende algemeene ledenvergadering door de reedersvereeni worden uitgeschreven ter nadere besp: van het uitvaren der stoomtreilera. ang anrisch-W'.ifaalsche grens onrust in Den Haag wekken. Het blad wijst op de moeilijke positie van Nederland, dal met beide partijen al veel ge schillen had. Hét geschil over cement is ge lukkig geregeld. Nauwkeurig onderzoek toonde aan, dat er geen reden voor ongerust heid in Engelaijd over het naar Nederland gezonden cement behoeft tc zijn en dat noch de Nederlandsche regering nodh de Ass. Portlandcement Manif. Ltd. eenige blaam treft. In Nederlandsche oogen zijn zulke geschil len gering vergeleken biji de bedreiging uit het Oosten. Men weet in Nederland, dat de geallieerden het niet aanleggen op de onaf hankelijkheid; zoo zeker zijn ze daar niet ten opzichte van de Durtschcrs. Von Jagow's woorden zijn nog even waar als in 1914. Het lot van België en dat van Nederland zijn zeer nauw met elkaar verbonden Wordt ae een een Duitsche vazal-staat, dan is hpt uit met de vrijheid van den ander. De Nederlanders zien, dat Duitschland niet zonder dw: :g uit België zal gaan; zij weten dat de al-Duiisehehs sinds lang het oog hebben op de Nederlandsche koloniën en de inlijving van Nederland willen, en dat Duitschland veel voordeel kan hebben van Nederlandsche steunpunten. Daarom voelen de Nederlanders niet zonder reden ongerust held. De Times verneemt uit Nieuw-York, dat men aldaar beteekenis hecht aan het feit, dat Duitschland'a verzoek aan Nederland tot doorvoer van oorlogsmateriaal haast van denzelfden aard is, als dat in 1914 aan Bel gië gedaan. Weigert Nederland, dan lijkt het duidelijk, dat Duitschland een herhaling be oogt van de misdaad, België aangedaan, maar men gelooft sterk in Washington, dat Nederland weerstand zal bieden. De N. Y. World zegt: Nederland's mis daad tegen Duitschland is zijn tegenwoordi ge hulpeloosheid om de autocratie te steu nen. Vóór dat de Ver. Saten ten oorlog gin gen, was Nederland een soort wisselkantoor voor den Duitschen handel. Zijn onzijdig heid door die van Amerika gesteund, maakte het tot een toegangsweg voor de voorraden, die Duitschland noodig had. Nu hebben wij en de Entente dat verkeer belet. t UITVOER TUINBOUWZADEN OOGST De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, „dat, zoo in het volgende jaar de uitvoer van tuinbouwzaden zal Minnen worden toege staan. zulks slechts zal kunnen gelden voor partijen, afkomstig van perceele» land, waar- KRIJOSGEVANOENEN. Gisteravond arriveerden te Scheveningcn 182 Engelsche burgergevangenen, waaronder een 20-tal Indiërs, uit Duitschland. Er waren geen zieken of gewonden. Wijl de burgemeester van 's-OTavenhagc bezwaar heeft gemaakt tegen het verder in ge bruik nemen van woningen voor de Engel- sche geïntemei rde krijgsgevangenen heeft de I' V Yati i Grondüe'it, die een contract afsloot met den Staat m zake de huisvesting tiler krijgsgevangenen, nu een kazerne doen bouwen, tie plaats biedt voor 1200 man en in 7 H eek gereed is gekomen. Het is een so- liod .wien bouwwerk, dat ook na het vertrek d tingèlschen in gebruik kan blijven. betoogers in botsing met de politie. Met gum mistok en blanke sabel werden hier klappen uitgedeeld. De Groenmarkt werd door de po litie schoongeveegd. De politie heeft aangehouden twee vrouwen en een man, die bezig waren met het versprei den van opruiende manifesten. Nadat proces verbaal tegen het drietal was opgemaakt, zijl ze weer in vrijheid gesteld. STAND DER WINTERGEWASSEN. De St. ct. bevat een opgave omtrent den stand der wintergewassen op 20 April. Daar in wordt o.m. gezcgdi: Het natte najaar van 1917 met zijn slag regens werkte belemmerend1 op het zaaien der wintergranen, en was mede oorzaak, dat in verschillende streken eene kleinere oppervlak te werd bezaaid dan bij gunstiger weersge steldheid het geval zou zijn geweest. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de weersgesteldheid bijzonder gunstig voor Leveren ook prima Maatwerk UTRECHT A ttrifctor dam Damstraat MOORDAANSLAG. Donderdagavond is er te Amsterdam een moordaanslag gepleegd op den heer P. Raat, hoofdagent van het Groot Noord-Hollandsch Begrafenisfonds. De man was op zijn kan toor in de Palamedesstraat, waar mede aan wezig was de 22-jarige O., zoon van zijne kostjuffrouw te Sloten. Deze zou hem naar huis vergezellen. Onderwijl-- de heer R. nog een brief zat te schrijven, gaf O. hem met een houten hamer eenige geweldige slagen' op het hoofd. Bij de daarop ontstane worsteling greep O. 500 uit een op een stoel staan geldbakje en verdween daarmee. Hij is nog niet terug gevonden. Hij is een bij de politie niet onbekende kantoorbediende. De aange vallene is niet levensgevaarlijk verwond. RELLETJES IN DE RESIDENTIE. In den omtrek van het Voorhout hadden zich gisteravond tegen 8 uur een paar hon derd betoogers vereenigd, die op de Plaats en Kneuterdijk samenschoolden. Toen dit aantal steeds aangroeide, gaf de hoofdinspecteur van politie last de betoogers te verspreiden. p betoogers kwamen bij het Spui weder bij een en vormden daar een stoet, die de Vla mingstraat introk. Op de Plaats kwamen de den landbouw is geweest en zoowel de gewas sen op het bouwland als het grasland er goed voorstaan. Aan de voordeelige weersomstan digheden zal het ook grootendeels te danken zijn, dat van de zwakkere bemesting nog wei nig nadeel wordt gezien. Ofschoon cijfers inzake de met wintergraan bezette oppervlakte ontbreken, zoo geven de berichten daaromtrent toch den indruk, dat deze iets grooter is dan het vorig jaar. Het uitploegen van wintergraan kon, In tegenstelling met het vorige jaar, over he! algemeen beperkt blijven tot zeer sporadische gevallen. De stand der tarwe ls gemiddeld iets beter dan goed. Goed is hij- in Noord-Holland, waar men nadeehge gevolgen ondervond van minderwaardig zaaizaad; in de IJpolders is veel i rwe doorgezaaid met haver of vervan gen do.,r een ander gewas. Dooien genomen is de stand der rogge goed, t weinig verschil tusschen de provin ciën onderling. Gemiddeld staat de gerst iets minder dan goed. De stand van het koolzaad is, over het al gemeen g' nomen, vrij goed tot goed. De stand1 van do karwij, waarvan de teelt m sterke mate is ingekrompen, is overal goed. Gemiddeld is de stand van e klaver goe. Daartegen in Noord-Holand slechts matig. De graslanden vertoonen dooreengenomen en stand, die zeer goed nabij komt. VLRHOOCINQ BIERPRIJZEN. Naar uien uit Amsterdam meldt, hebben de directies van de bierbrouwerijen besloten met ingang van heden de prijzen van het donker en licht bier respectievelijk met 3 en 6 cent per liter te verhoogen. SLEEPBOOT BESCHOTEN. Naar men te Vlissingen verneemt, zou de sleepboot „De Seine" hediennacht door een eër zijr te befri onderzeeër zijn beschoten. Men vreest dat er dooden te betreuren zijn. PROCES TEGEN EEN GEMEENTE OVER EEN FIETSDIEFSTAL. Iemand, die te Rotterdam ziin rijwiel plaat ste in een daarvoor !>estemd rék in het portaal van het bevolkingsbureau, vroeg daarbij een aldaar aanwezigen politieagent of zulks geen kwaadtkon. „In t geheel niet," was 't antwoord. Tien minuten later was het rijwiel verdwenen. De eigenaar heeft de gemeente om schade vergoeding gevraagd, doch aangezien men daarop niet schijnt te willen ingaan, heeft hij thans de zaak in handen gesteld van 't advo catenkantoor mrs. v. Dam en Landsberg en zal er waarschijnlijk een proces tegen de ge meente uit voortvloeien. SALARISSEN AMBTENAREN EN BEAMBTEN. Verschenen zijn de inleiding en het eerste gedeelte van het verslag der Staascommis- sie voor de salarisregeling van burgerlijke rijksambtenaren en -beambten. Bij de invoering der voorgestelde nieuwe salatisregeling zal op een blijvende verhoo ging der Staatsbegrooting van pijn. achtten millioen per jaar moeten worden gerekend. RANTSOENEERING VAN VET, BOTER EN MARGARINE. De Nederl R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" heeft den minister van landbouw verzocht om de distributie van vet, boter en margarine niet te doen plaats hebben via de gemeentebesturen, zooals officieus wordt me degedeeld, doch die te laten bij de fabrikan ten, grossiers e. d., zulks ten bate van. de in deze branche werkzame bedienden. Regeeringsverklaring over dan bnlten- landschen toestand. De Kamer in comité-generaal.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1