DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Do strjjd in en buiten Europa. De gouden sleutel N#. 99 Honderti en tarastiggto Jaargang 1918 29 A P KI L FEÏILLETOI. S Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling per S maanden voor Alkmaar f L65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijk© «m bewlsnummer» h Cents. MAAN A O Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Bandelsdrukkery v/h. HEEMs. COSTEE ZOON, Toordam C 9. Binnenland. Tétefoomroimner 3. In Februari 1916 is door Asquith een com missie benoemd welke de opdracht had de Engelsche commercieele en industrieele po litiek na den oorlog te besitudeeren, Deze commissie heeft thans een eindver slag gegeven en het is zeker interessant eens na te gaan tot welke conclusies zij geko men is. Van zeer vele zijden toch zijü in de strijd- voerende landen gedurende den oorlog stem men opgegaan van hen, die den vijand na het sluiten van een vredesverdrag zijn plaats op de wereldmarkt ten krachtigste wilden betwisten en voornamelijk in Enge land en Amerika 'heeft men' duidelijk doen uitkomen, dat de economische oorlog ook na den vrede nog niet uitgevochten zou zijn. Er waren er zelfs, die eiken handel met den tegenwoordigen vijand absoluut verbieden wilden, niet bedenkende, dat eersteng het uit sluiten van een volk van 70 millioen op den duur onmogelijk zou zijn, en tweedena, dat dit ook voor de Geallieerde rijken in de toe komst een belangrijke schadepost zou be- teekenen. v Bij wederzij dschen handel zijn toch beide partijen gebaat en wanneer men een partij dien handel onmogelijk maakt, ondervindt ook de andere daarvan aanmerkelijke schade. Iets anders is het natuurlijk dat men de vijanden van nu niet dadelijk als bewoners der meest begunstigde natie behoeft te be handelen en de bovenvermelde commissie is - te dien opzichte in haar uitlatingen dan ook bijzonder voorzichtig geweest. Zij heeft de ontwikkeling van 's rijks hulp bronnen nagegaan, de behandeling van bui tenlanders ten^ opzichte van handelswerk zaamheid, financieele faciliteiten voor den handel, verhindering van het overvoeren van de buitenlandsche markt met goederen bene den den kostenden prijs „en bevèiling van de belangrijke hoofdtakken van nijverheid. De commissie merkt op, dat ofschoon het wegens het gebrek aan scheepsruimte in de geheele wereld wenschelijk zou kunnen zijn voor bepaalden tijd eenige beperkingen- te stellen voor het gebruik Van Engelsche ha vens door den tegenwoordigen vijand, elk scheepvaartbeleid, dat tot strekking zou heb ben hergebruik van Engelsche havens door vreemde schepen in het algemeen te beletten, geen aanbeveling zou verdienen. Wanneer de vijandelijke landen een zoo groot mogelijke schadevergoeding wordt af gedwongen, zal de snelle wederopbouw van de Britsche nijverheid en koopvaardijvloot naar de meening van de commissie zeer wel naar het Engelse*» dcor L. O MOBCRLBV. 41) „Ik wil geen vergoeding!" riep Hilary haast met- heftigheid uit. „niets anders kan Tony vervangen en hij stoot mij van zich af voor een ongerijmde reden! Geen hoopen chei geld zouden zich mogen stellen tusschen twee menschen, die veel van elkaar houden." „Ik* ben het volkomen met je eens, maar tenzij je Tony kunt overtuigen van dit feit. dat voor jou en mij zoo duidelijk is, helpt het niet veel of wij het al duidelijk vinden." Juffrouw Dunbar sprak nu weer op haar ouden, koelen toon, maar haar oogen waren nog vol genegenheid en toen Hilary haar aanzag met een uitdrukking van doffe smart, kwam zij snel naar haar toe en legde vrien delijk de hand op haar schouder. „Lieve, dit alles spijt mij meer dan ik on der woorden kan brengen," zei ze, „maar op dit oogenblik is er niets aan te doen. Ga er eens over praten met mevrouw Derfield of met je voogd. Maar dr. Harding is misschien je, voogd niet meer?" „Neen, ik heb geen voogd op 't oogen blik," antwoordde Hilary gewichtig. „Ik ben mijn eigen baas en baas over mijn eigen geld. Niemand kan er iets aan doen." Maar ofschoon zij deze woorden den vol geenden dag op haar reis naar Londen vele malen bij zich zelf herhaalde, zij vond het een heel zware taak mr. Brent te overtuigen van haar onafhankelijkheid. Zij had afge- proken den nacht d or te brengen op me- mogelijk zfjn. De commissie wil het Britsche rijk ten op zichte van de grondstoffen niet onafhanke lijk van andere landen maken, maar wijst er op, dat men toch rekening moet houden met de waarschijnlijkheid, dat de aanvoer van verschillende grondstoffen in oorlogstijd verstoord zal kunnen worden. De commissie zou het onverstandig achten buitenlandsch kapitaal uit te sluiten van deelneming in de ontwikkeling van de stoffe lijke hulpbronnen des rijks en wil zich in elk bijzonder geval van de buitenlandsche belan gen vergewissen. Zij acht het in het algemeen ongewenscht om eenige bijzondere beperking op te leggen voor de deelneming van buitenlandera in het algemeen aan commercieele en industrieele ondernemingen. Het zou een averechtsche politiek zijn om buitenlandsche banken te verhinderen zich te vestigen, maar men zou dit van vergunningen afhankelijk kunnen maken. De commissie wil vijandelijke onderdanen na den oorlog niet weren, maar acht het wel noodig, dat een tijd lang bijzondere beper kingen worden ingevoerd voor vijandelijke onderdanen door middel van strenge permis sies en politie-verordeningen. Behoudens zulke waarborgen, acht zij het niet noodig of uitvoerbaar, behalve misschien voor korten tijd en in bijzondere gevallen, den tegenwoordigen vijanden te beletten agentschappen te vestigen of belang te heb ben bij commercieele of industrieele onder nemingen. 1 De commissie dringt er op aan, dat de re- geering de ontwikkeling van takken van nij verheid die van bijzonder belang zijn, zal bevorderen en beveelt tevens herziening en ontwikkeling van de economische betrekkin gen met de overzeesche gewesten, koloniën en Indië aan, evenals bevordering van dm handel tusschen het Britsche rijk en Enge- land's bondgenooten. De tegenwoordige vijandelijke landen moeten althans voorloopig niet in de gele genheid gebeld worden den handel te drij ven mei het Britsche rijk in denzelfdeh onbe- perkten omvang als vóór den oorlog ofc „on der voorwanden, gelijk aan die welke aan de bondgenooten of onzijdigen wordt toege staan. De commissie, die nog verscheidene prac- tische wenken heeft gegeven, beveelt ten slotte aan om den invoer van artikelen van vijande lijken oorsprong afhankelijk te maken van ver gunningen en hem in buitengewone gevallen vrouw DerfLeld's bovenwoning, waar de zeer bevoegde huisbewaarster alles voor haar in gereedheid kon brengen eri zij bied dan een uur bij mr. Brent op het kantoor en trachtte hem fe overtuigen hoe verstandig haar plan was, om de zusters Driver te hel pen. „Maar mijn lieve freule," herhaalde de no taris nu en dan met een volharding aan die van een papegaai gelijk, waarmee hij zijn toe hoorster zeer verveelde, „maar mijn lieve freule, uw plan is volstrekt niet practlsch, al mag het dan liefderijk wezen. Een huis koo- pen in de duinen een huis dat u niet noo dig hebtHet is werkelijk u moet mi ver geven, dat ik het zeg het is belachelijk „ik wil wel geloovai, dat het u belachelijk lijkt." Hilary vroeg zich later af hoe dikwijls zij denzelfden volzin met kleine variaties her haalde, „maar ik geloof niet dat het half zoo ongerijmd1 is als het lijkt. Ik heb, veel meer [eld dan ik noodig heb of dan ik zou weten oe te gebruiken. Als ik mijn plan ten uitvoer bracht met dat huis in de duinen;, zou ik een goed gebruik maken van een gedeelte van mijn geld en menschen helpen die hulp noo dig hebben." „Maar het geld is weg eenvoudig weg, ing de notaris voort, die niets op had met iet denkbeeld geld uit te zetten, dat men on mogelijk terug kan krijgen, jyu koopt het huis voor laat eens zeggen voor drie duizend of vier duizend pond of zoo. U moet het huis in richten, er iemand in laten wonen om er voor te zorgen, het onderhoud betalen en dat alles, waarvoor? Om een paar arme schepsels te kwellen door ze een afwisseling te bezorgen naar buiten te gaan, een afwisseling, die lren meer dan ooit ontevreden zal maken met hun lot." „Ik zal ze nieuwe moed nieuwe hoop ge ven," zei Hilary opgewonden, daar ze haar gedurende twaalf maanden na den oorlog te verbieden. Zij heeft dus het bekrompen standpunt van een economischen oorlog na de teeke- ning van het vredestradaat niet ingenomen en den breeden weg ingeslagen, die ook voor Engeland's toekomst de beste resultaten belooft. Dat niet aanstonds na den oorlog de vij anden van thans gelijke rechten als de bond genooten zullen krijgen, is begrijpelijk en an dere voorstellen konden in de tegenwoordi ge omstandigheden dan ook moeilijk ver wacht worden. In, scherpe tegenstelling hiermede is een Havas-telegram, meldende, dat de Fransche regeering het besluit genomen heeft de han delsverdragen op te zeggen, wat volgens Fransche bladen beteekent, dat dit beslüit het begin iis.van een economisch offensief. Volgens het Journal wordt hierdoor de Duitsche industrie het feit medegedeeld, dat de grondstoffen, waarover de Entente be schikt, niet meer tot haar beschikking zullen staan. Volgens dit blad vormt de maatregel van de Fransche regeering als het ware een eco nomisch offensief, waarvan Frankrijk's vij anden de uitwerking weldra zullen bespeu ren. Volgens een Reuter-bericht uit Christiania zouden ook een groot aantal Ehiitsche en Oostenrijksch-Hongaarache maatschappijen toekomstplannen gemaakt hebben. Een groo te combinatie zou te Bremen gevormd zijn. Officieel zou de maatschappij een jaar na het teekenen van den vrede gelikwideerd wor den, maar on-officieel zou zij blijven voort bestaan. Zij zou een omvangrijk plan de campagne gevormd hebben, dat o. a. ook beoogt den handel tusschen de neutralen en de Geallieer den te belemmeren. Men wil dan volgens het Reuter- bericht een boycot organiseeren en den fi- nancieelen en commercieelen toestand van Entente-gezinde neutralen ondermijnen. Met inbegrip van vriendschappelijk ge zinde neutralen zal een centraal handelsbloc gevormd worden. Worden dez>e berichten bevestigd, dan Is dus ook van deze zijde een weinig aanlokke lijke economische strijd te verwachten. In Amerika zijn weer schitterende toespra ken gehouden. r De minister van marine heeft aan een feestmaal medegedeeld, dat de oorlog zal worden voortgezet tot de bedreiging der autocratie het geluk en den voorspoed van eigen verdriet een oogenblik vergat In haar ijver haar plan anderen goed te doen. aan den de menschheid niet langer in gevaar brengt. Indien het noodig is, zullen de jongens on der de 21 worden opgeroepen en alle „jon gens" onder de 70. De minister van oorlog voegde daaraan nog toe, dat de geest van het Amerikaansche leger in Frankrijk onoverwinnelijk is. Een Reuter-telegram meldt, dat zich op één dag weer 886 vrijwillige recraten boven het aantal dienstplichtigen van militairen leeftijd opgegeven hebben1, waardoor het to taal aantal vrijwilligers sedert 1 April 1917 tot 412.785 man gestegen is. Het is voor de Geallieerden om van te wa tertanden. Is het wonder, dat velen zich in Engeland en frankrijk afvragen wanneer die groote legermachten nu eens over den Oceaan zuilen komen? De Duitschers meiden, dat de vijand in Vlaanderen naar achterwaartsche linies te rug week, ten Z. van. Langemarck over de Steenbeek, ten O. van Yperen naar de stellin gen van den herfst van 1914 bij Zillebeke en nog verder terug. Bij Givenchy werden sterke-aanvallen der Engelschen afgeslagen. Volgens Duitsche bladen1 zouden bij Amiens en Noordelijk daarvan nieuwe Fran sche reserves aangekomen zijn. De communiqué's uit Londen en Parijs maken slechts melding van plaatselijke ge vechten bij Yperen, Lens en Rijssel. notaris op te dringen. „0 weet zeker niet wat het is den, heelen avond opgesloten te zitten in een1 zit- en tegelijk slaapkamaer, na den heden dag te zi .n opgesloten ia een donker, somber kantoor". Mr. Brent moest bekennen, dat hij van zulke dingen nooit ondervinding gehad had en Hilary ging voort en sprak vol warmte en vuur: (,Er zijn massa's vrouwen, die aldus wonen in kleine kamertjes en die den heden dag op een benauwd kantoor zitten. Omdai ik zelf arm geweest hen begrijp ik wat het b< - teekfcuen zou voor zulke vrouwen in dit huis op de duinen te mogen logeeren, al was het maar telkens voor één week. Ik hoef toch niet aan mijn geld te denken alleen als een middel om er weer meer geld mee te verdienen. Ik hoef van iederen oent geen interest te hebben. Het moet gebruikt worden om andere men schen beter en gelukkiger te maken." Mr. Brent keek met verbazing deze onge wone cliënt aan, het meisje met haar heldere oogen en glanzend haar, het meisje, dat, zooals hij opeens opmerkte, zulk een beslisten trek had om den mond, een kin, die een kracht van karakter uitdrukte, waaraan het mis schien moeilijk was weerstand te bieden. „Welnu, freule Framley," zei hij, langzaam figuren teekenend op zijn vloeipapier en zijn cliënt niet regelrecht aanziende, „wij moeten dr. Harding en mevrouw Derfield eens over uw plan raadplegen." „Neen, wij hoeven niemand te raadplegen," antwoordde Hilary met ontstellende zeker heid. „Dit plan is van mij, en het gaat'üie- mand aan dan mij. Dr. Harding is mijn voogd niet en tante Austice ook met. Zij kun nen mijn zaken niet voor mij regelen. Ik zij zweeg even en haar-oogen "c-siigden zich met onbuigzame vastheid ap„mijnheer Brent's MINISTERRAAD. Vrijdagmiddag onmiddellijk na afloop van het comité-generaal der Tweede Kamer, heeft de ministerraad vergaderd. Zaterdagmiddag werd opnieuw een kabi netsraad gehouden. HET REOHT VAN ENQUETTE AAN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer nam in haai vergade ring van 10 April 1918 een motie aan, bij welke on onverwijlde toekenning ,van hei; recht van enquette wordt aangedrongen. Naar de ministers van binnenlandsche za ken i van justitie aan de Kamer jnededee- len staat voor de regeering te minder re den om zich tegen yerwezenlijking van dit verlangen te verzetten, omdat sedert 1887 de Grondwet dit recht ook aan de Eerate Kamer verzekert, ai zoodra deze op het be zit prijs toont te stellen, de uitvoering van hej grondwettelijk voorschrift urgent mag heetcn. Tot dit doel ia thans een wetsontwerp in- ediend tot wijziging van de wet van 5 ugustus 1850. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. Een wetsontwerp is ingediend, houdende „ik ben geheel mijn eigen baas. Ik an mijn geld precies gebruiken zooa ezicht zooals ik zelf wil." De notaris keek iemand niet graag recht streek» aan, maar er was iets zonderling on weerstaanbaars in den glans van Hilary's oogen ai ofschoon hij dien' blik niet gaarne ontmoette, was hij wel genoodzaakt het te doen. „Dat is waar, is 't niet?" zei ze. toen hij gene antwoord gaf. „Ik ben mijn eigen baas, Ik kan doen met mijn geld wat ik wil?" „Ik wensch u niets te verhinderen als u iets verstandigs doet," begon mr. Brent we der, haar vraag ontwijkende. „Ik zal bereid zijn toe te stemmen „Ik geloof niet dat er sprake is van uw toe stemming," viel Hilary hem in de rede, den nadruk leggende op het laatste woord, „en ik heb gelijk, niet waar, wanneer ik zeg, dat ik mijn eigen baas ben en kan doen met mijn geld wat ik wil?" De rustige beslistheid van haar toon bracht den notaris in verwarring. Het was iets nieuws voor hem te worden toegesproken met die kalme flinkheid, die rustige waardigheid door iemand, die hij als een heel jong meisje beschouwd had, volgzaam en gemakkelijk naar zijn hand te zetten. En nu zit ze daar, met de oogen ernstig op zijn gezicht geves tigd, volstrekt niet verlegen en ook niet vei- stoord, maar met kalme overtuiging de woorden herhalend: „Ik ben mijn eigen baas. Ik kan doen met mijn geld wat ik wiL" „Zeker, zeker." Het was de notaris en niet de cliënt, die teekenen van zekere verwarring gaf. „U heeft volkomen gelijk, freule Fram ley. Het was niet mijn bedoeling te beweren, dat u onder iemands voogdij staat. U is vrij om l_ doen wat u wilt, maar het spreekt van zelf, dat u eerst den raad zult willen inwin- nadere voorzieningen betreffende het toe zicht op hier te lande vertoevende vreemde lingen. Het le artikel bepaalt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur nadere voorschriften worden gegeven betreffende 't toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen. Op de overtreding van bepalingen, vastge steld bij of krachtens bedoelden algemeenen maatregel van bestuur kunnen bij kon. be sluit straffen worden gesteld, hetzij; hechte nis, hetzij geldboete, mits de maxima der ge stelde straften niet meer bedragen dan onder scheidenlijk twee maanden of duizend gul den. De strafbaar gestelde feiten worden als overtredingen aangemerkt. De Kroon en de bij kon. besluit aangewe zen autoriteiten zijn bevoegd aan hier te lande vertoevende vreemdelingen, die ge vaarlijk worden geacht voor de openbare orde, veiligheid, gezondheid of zedelijkheid, of die zich niet gedragen naar de bepalin gen, vastgesteld bij of krachtens bedoelden algemeenen maatregel van* bestuur, een be paalde verblijfplaats binnen het rijk in Europa aan te wijzen en hen daarheen te doen overbrengen, of wel hun het verblijf op bepaalde plaatsen van het rijk in Euro pa te ontzeggen en hoi daaruit fe doen ver wijderen. De vrijheid van hier te lande vertoevende vreemdelingen, om zich naar het buiten land te begeven, wordt door toepassing hier van niet verkort. Genoemde autoriteiten zijn bevoegd ten aanzien van vreemdelingen, wien een be paalde verblijfplaats ia aangewezen, zoo danige maatregelen te nemen, als voor de handhaving yan orde en tucht noodzakelijk zijn. Die maatreg- len kunnen alleen bestaan to plaatsing onder strenger toezicht of in meer dere heperking van vrijheid van verkeer. Deze wet treedt ta werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Zoo dra de tegenwoordige buitengewone om standigheden hebben opgehouden te bestaan, zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waarbij de Intrekking van deze wet wordt geregeld. NEDfT '-AND EN DUITSCHLAND. Dt tw respondent van de N. R. Ct. lijn seinde saterdag: In toonaangevende kringen alhier heden zeer vertrouwend gestemd ten opzich te van de onderhandelingen met Nederland. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar men beschouwt de zaak alt geregeld. INVOER UIT FRANKRIJK. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de Fransche régeering het embargo op de uitvoeren naar Nederland heeft opgeheven ten aanzien van de volgende artikelenschil- derabehoeftèn, behalve'oliën en terpentijn, ba- lanzen en weegschalen, die geen koper of messing hm'at ten, moersleutel» voor rijwie len, gebruikte kasregisters, losbladige kan toorboeken ai dergelijke kantoorbehoeften, uurwerken en klokken, machines voor de sui- nen van personen, die meer menschenkomis hebben en meer verstand van geld en handels- zakoi dan u kunt hebben." „Daarom ben ik ook bij u gekomen," ant- te Ber» ie men landgoed en mij als ik het huls in de duinen kocht zou dat geen groot verschil mar ken in mijn Inkomer E ndlt zeggende :<>onde zij, tot mr. Brent's groote verbazing, dat zij inderdaad de docu mented die hij haar gegeven had, met een be paalt i doel had bestudeerd en dat zij een zeer goed overzicht gekregen had van haar kapi taal. ham- Inkomen en de belegging van haar geld. De notaris, die haar tot nu toe be schouwd had als een kind, dat niets van geld zaken afwist en alle algemeene kennis miste, beschouwde haar nu met een zekeren pas ont waakten eerbied. „U heeft u verwonderlij kgoed van alle bij zonderheden op de hoogte gesteld," zei hij en de gedachte flitste hem even door het hoofd of zijn eigen aardig onbetrouwbaar dochtertje of zijn knappe vrouw met veel ondervinding voor zaken als deze wel zooveel aanleg aan den dag gelegd zou hebben als dit meisje toonde te bezitten. „Het leek mij het eenige wat ik doen kon," Hilary keek hem een weinig verbaasd aan. Ik moest toch alles afweten van het geld dat ik te verterai heb, als ik'er verantwoordelijk voor ben. „Ik heb altijd gevonden, dat als men iets doet men trachten moet het door en door goed te doen. En nu zie ik geen een redoi waarom ik het huis in de duinen niet koopen zou om het te gebruiken op de manier die ik u noemde." Voor geen geld van de wereld had mr. Brent willen bekennen, dat hij er niets meer tegen wist in te brengen; hét was zijn ge woonte niet om verklaringen te doen, anders zou hij genoodzaakt geweest zijn "te verklaren, ALKMAARSCHE "F -D - I INU.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1