M@dMiiig§ii raaJÉ Dis&ibntiebedriif. Verbod Vermalen. Haximnmprijze* voor Boter. YAATWERK. duitsche geïnterneerden. Sr Buitenland. Telegrammen van heden Provinciaal $ieuw&. Stadsnieuws. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen a. het vermalen tot meel van stroo, kaf of uilschoonsel van granen, peulvruchten en handelsgewassen, heide, riet, cacao-, boekweit en grondnotendoppen, eikenschillen, vlas- schoven, nijstdoppen en koffiedoppen is verbo den, met uitzondering van die partijen, waar van door de Toewijzingscommissie voor Vee voeder te 's-Gravenhage schriftelijke toestem ming tot vermalen is gegeven b. de aflevering en net vervoer van het meel, verkregen döor het vermalen der sub 2 a genoemde artikelen Is verboden, met uitzon dering van die partijen gedekt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Toewii'zings- commissie voor Veevoeder te 's Gravenhage; 3. onder granen worden in deze king verstaan: wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrog ge, zomerrogge, wimtergerst, zomergerst, gerst, haver, evene en boekweit. Onder peulvruchten worden in deze rege ling verstaan: veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen-, Waalsche), alle soorten van groene, gele en grauwe erwten, alle soorten van bruine, gele en witte boonen Onder handelsgewassen worden in deze regeling verstaan: kanariezaad, koolzaad, raapzaad, boterzaad, dederzaaa, blauw maanzaad, lijnzaad. Deze beschikking treedt 'n werking met in gang van 15 Md 1918 De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: met ingang van 1 Mei el. 1. ingevolge art. 3 der Dtótributiewet 1916 voor boter vast te stellen een maximum inkoopprijs van z.80 per K.G. af fabriek of 2,82X per K.CL franco stations van bestem- ming spoor, boot of laatste veer; 2. aan de gemeentebesturen voor boter in overweging te geven een verkoopprijs van 2.82 'A per K.O. aan grossiers en van ƒ2,90 per ICO. aan detaillisten; 3. ingevolge artikelen 2 en 8 dor Distri- butiewet 1916 voor boter vast te stellen een maximum kleinhandTprijs van 1,60 per X K.O. 4. ingevolge artikel 8 der DisfHbutlewet 1916 voor boter vast te stellen een maximum ;roothandelprijs van"/ 2,80 per K.O. af fa- riek of 2,82 X per KG. franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, alsmede een maximum tusschmhandelprijs van 2.90 per K.O. franco station van be stemming 6poor, boot of laatste veer, resp. aan pakhuis detaillist. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne bekendmaking van 24 April 1918, No. 17896, afd. Crisiszaken, bureau Nijverheid, waarbij fabrikanten en verbruikers van en 'handelaren in vaatwerk werden uitge- noodigd zich uiterlijk 1 MEI 1918 schrifte lijk a£n te melden by het bureau Nijverheid laakt bekend at nog tot 5 Mei 1918 deze schriftelijke aanmelding kan plaats vinden. Tevens wordt nogmaals de hij-zondere aandacht van belang hebbenden gevestigd op de noodzakelijkheid tijdig opgave van firmanaam 'en nauwkeurig adres ai aard van bedrijf aan dit bureau te doen toekomen, daar met de belangen van de genen, die mm dezen oproep geen gevolg ;even geen rekening kan worden gehouden. )nder vaatwerk zijn ten deze zoowel te ver staan nieuwe en oude houten vaten en fusten, als ijzeren vaten (z.g. drums). èn thuis gekomen, toen H. sliep. Hij heeft de zen toen eenige slagen met een hard voor* werp toegebracht op het hoofd. Hij mean de, dat H. dood was, en is bevreesd geworden en de -straat opgeloopen. Later in den nacht is hij weer teruggekomen en hij heeft er voor ge zorgd, dat de kinderen den volgenden dag niet in de slaapkamer kwamen. Des Zondags- nadhts heeft hij een handkar uit Pieter Kies- straa't weggenomen, heeft daarop het lijk naar Aardenhout gereden en begraven in een kuil, die hij- op de buitenplaats Koningshof gedolven had. Over het motief tot zijn daad laat hij ziclj niet uit; hij zegt niet anders dan dat li. er nu maar aan moest. Hij houdt vol, dat de vrouw van H. niets van de misdaad heeft af geweten. De lijkschouwing heeft de bekentenis van A. geheel bevestigd. De moordenaar en de vrouw van H. vertoeven nog op het politiebu reau, maar A. zal vermoedelijk vandaag aan de justitie worden overgeleverd. KRIJGSGEVANGENEN. Gisteravond zijn te Scheveningen 473 uit gewisselde Engelsche krijgsgevangenen aan fekomen, onder wie 85 officieren. In hot ge- eel waren er 106 gewonden bij, van wie 18 officieren. Te Rotterdam zijn gisteren 107 Engelsche krijgsgevangenen uit Dultschland aangeko men, tr warm 17 zwaar gewonden onder, en k: men voor hen was het vervoer in den gewonen trein, den gansch-en dag uitgestrekt liggende op de banken, volgens het oordeel der begelei dende medici, beslist onvoldoende en hoogst pijnlijk. De rest Van het transport bestond, op een paar hospitaalsoldaten na, uit verminkten, die zich meestal zonder hulp konden voortbe wegen. De heeren D. F. Ruys en dr. A. K. Bosman hebben het transport van Venlo gehaald. ONTSLAGEN UIT HET KAMP TE BERGEN. Naar wordt vernomen, is Hugo Delmes, re dacteur van „Michel im Sumpf", op last van dm minister van Justitie op vrije voeten ge steld. Zooals mm zich herinnert, warm Hugo Delmes en W. Prèntel zeven weken geleden te Amsterdam gearresteerd en naar Bergen op gezonden nadat de politie te hunnm huize vragenlijsten h'ad gevonden, welke aan deser teurs warefi voorgelegd, waardoor het ver moeden was gewekt, dat de gearresteerden hiermede spionnage-oogmerken hadden ge had. Omrent de aanleiding tot deze geheel on verwachte invrijheidstelling is den heer Del mes niets medegedeeldook de politie te Am sterdam tast te dim aanzien in' het duister. TEVREDEN Naar Wollf meldt, bevat de Köln, Ztg, een ingezonden stuk, afkomstig van Duitsche ge- interneerde krijgsgevangenen in Nederland, waarin protest wordt aangeteekend tegen berichten in Duitsche bladen, volgens welke de Duitsche geïnterneerden bij de Engei- schen zouden worden achtergesteld. De dankbaarheid welke de Duitsche soldaten bij hun aankomst in Nederland voelden, is nog even groot als in de eerste dagen. Het inge zonden stuk deelt dan een en ander mede over de gunsten en studiefaliciteiten voor de Duitsche geïnterneerden en besluit: het .zou ondankbaar jegens Nederland zijn de ophit sende berichten in de Duitsche bladen van de zijde der geïnterneerden onbeantwoord te staten. DE N.-AMSTERDAM. Naar gemeld wordt, zullen de thans*og in Amerika verblijvende 350 Nederlandsche zee lieden door de N. Amsterdam worden afge haald, die daarvoor de volgende week van Rotterdam zou evrtrekken. KIPPENDIEVEN. Bij een drijfjacht te Onstwedde is een oude vos doorgeschoten, terwijl em oude en vier jonge vossen den jagers levend in handen kwamen. Een hol werd uitgegraven en daar in werden gevonden overblijfselen van kip pen, enz. BEDORVEN PAARDENVLEESCH? Donderdag had em familie aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam paardmvleesch ge geten. Alras na hét gebruik van dit vleesch vertoonden zich ziekteverschijnselen bij ver scheidene leden der familie m Maandag is de vader van het gezin overleden. De twee doch tertjes zijn op het oogmblik nog ernstig ziek, terwijl em zoon, die het vleesch met em over vloed van bier weggespoeld had, juist aan dat biergebruik zijn danken. Loud moet te POOING TOT VERGIFTIOINO. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht een vrouw uit Ljein- kenszand, wegens em poging tot vergifti ging van haar echtgenoot, door vocht met root alcoholgehalte in em drinkbus te oen. De man dronk er slechts weinig van. d< DE PRIJS VAN DE SIGAREN. Het gerucht, dat de sigaren weer eens in prijs naar boven zullen gaan bevat waarheid en we kunnen er de voor rookers minder aan gename tijding aan toevoegen, dat de stijging nog wel cenigen tijd zal aanhouden. De prijs couranten, die de fabrikanten maandelijks aan de handelaren zenden, geven in de prij zen van de sigaren steeds grootere getallen aan en wie deze lijsten eens vergelijkt met die van de overeenkomstige maand van 1917, ontdekt verschillen van 75 tot 100 pCt De ruwe tabak wordt steeds duurder, en als em van' de voornaamste oorzaken dimt de ket- tinghandel genoemd. Wel zijn de prijzen van de materialen als kistjes, etiquetten, bandjes gestegen, maar niet in zulk em mate dat de sigaren er 100 pet. duurder door zouden moe ien worden. Het vermoeden, dat de duurdere sigaren wel eens meer opgeslagen Worden dan, strikt genomen, noodzakelijk is, om ze in overeenstemming te houden met de prijzen van de goedkoopere soorten, heeft misschim wel em grond (van waarheid. Naar verhou ding van deze laatste soorten worden ze ech ter weinig gerookt. Aan het algemem betalen van 10 cents voor eta. gewone sigaar, zal In de toekomst niet te ontkomen zijn. „Vad." RECHTSTOESTAND KRIJGS GEVANGENEN. Ingediend is em wetsvoorstel tot het treffen van eenige voorzieningen ten aanzien van den rechtstoestand van geinterneerde krijgsge vangenen van em buitenlandsche mogend heid. Deze wetevoordracht is eey gevolg van de omstandigheid, dat Nederland zich tegen over de Britsche en Duitsche regeeringen be reid heeft verklaard, om een zeker aantal (16000) krijgsgevangenen militairen zoowel als burgers, hier te lande te interneeren. De regeering is van oordeel, dat de militai ren onder de krijgsgevangenen^op denzelf^en voet behandeld dienen te worden als de reeds eerder hier te lande geinterneerde militairen van em bu'tmlandsche mogendheid. TEEKEN DES T1JDS. Bij den landbouwer B. wonende aan het Noordzeekanaal' onder Haarlemmerliede, kwam dezer dagen aanloopen een mooie, doch zeer vermagerde boxer-hond. Het arme beest was door ondervoeding bijna niet meer in staat om te loopen. Aan den hals was 'n stuk t er bevestigd, met het volgende opschrift: Ie heeft zin in dezen hond? liet is een trouw dier.-Hij is van onze motorschuit af gezet, vanwege dm honger. De bemanning van de motorschuit zal het wellicht verheugen te vernemen, dat de liotui bij den landbouwer ecu goeden baas heelt gevonden. MISDAAD? De justitie te 's-Hertogenbosch heeft de op graving gelast van het lijk van C. Verhuylen te Uden, -dat aldaar Zaterdag j.l. begraven werd. In verband met em mishandeling, die V. voor em paar weken onderging, zal het lijk opnieuw geschouwd worden. MANNENKOREN. Het Nederlandsch Zangersverbond ial zijn jaarvergadering houden op Zondag 12 Mei m 't hotel Noord-Brabant, Vreeburg, Utrecht. Behalve de' bij reglement voorgeschreven punten komt ook in bespreking, wat in dezen tijd door het Verbond kan worden gedaan voor de propaganda zijner denkbeelden. HOOGE WATERSTAND. Behalve de Rijn wast ook de Maas zeer snel. Uit Tiel wordt gemeld, dat de Maas uiterwaarden, die meermdeels geen zomerka den hebbm, tot groote schade van de veehou ders zijn overstroomd. Het kwelwater zette reeds het binnendijks gelegeh weiland onder en bedreigt thans het bouwland. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende April 1918 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 87 schepen, metende 68,320 netto reg. ton, waarvan 32 zeilsche pen met 2657 netto reg. ton. In April 1917 kwamen dm Nieuwen Wa terweg bipueni IH srit ien. meter.3e 103,675 netto reg, ton, waarvan 5 zeilschepen, meten de 1324 netto reg. ton. In April 1914 kwamen binnen 989 sche pen, metende 1.191.689 netto reg, ton, waar van 9 zeilschepen, metende 5394 netto reg. ton. 8 vreemde sleepbooten. KORTE BERICHTEN. Onder de Belgische ge interneerden, werkzaam aan de Overschiesche Land- en Tuinbouw-Maatschappij te Overschie, is een werkstaking uitgebroken. Zij- eischen korteren arbeidsduur. De Nederlandsche gezant te Washing ton, mr. Aug. Philips, zal voorloopig te 's Hertogenbosch ten huize -van zijn zwager, den heer Van Rijckevorsel, verblijven. Verscheidene meubeltransportfirma's te den Haag hebben wegens de in hun bedrijf uitgebroken staking de hun opgedragen ver huizingen moeten uitstellen. De gemeenteraad van Busspm heeft be sloten tot gedeeltelijke electrificatie van de straatverlichting. Een crediet van 30.000 werd daartoe verleend. Te Hilversum is de bakkernachtarbeid afgeschaft. Te Amsterdam zijn aangehouden twee opgeschoten jóngens, die uit een café aan den Singel de jas van den eigenaar, waarin em portefeuille met 2500, hadden wegge nomen, Ter vervanging van den heer mr. J. T. Linthorst Human, die wegens benoeming tot commissaris der koning'n in Drenthe bedank had1, is tot voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomité benoemd de heer rai*. C. P Zaaijer. De ufgetredene en jhr. mr. Ruijs de Beermbrouck, commissaris van Limburg, werden adviseerende leden. De gemeente Goud-a, die binnenkort de beschikking krijgt over 16 H.A. land yoor bouwterrein, zal waarschijnlijk dit jaar daar op 'voedingsgewassen verbouwen. Een politie-agent te Maastricht heeft in één nacht twee diefstallen verhinderd, tengep volge waarvan vijf personen, onder wie zeer beruchte dief, werden gearresteerd. Te Hengelo is een boerenbruiloft ge houden, waarop ongeveer 500 gasten tegen woordig warm. Met ingang van heden is voor boter een maximum-kleinhandelprija vastgesteld van 1,60 per pond. Van 15 Mei af zullen de kaarsen in den kleinhandel per 300 gram 60 cent kosten, andere gewichten naar evenredigheid. Engeland heeft met ingang van 15 Mei een nieuw gedeelte van de Noordzee gevaar lijk verklaard voor de scheepvaart. Eerstdaags zal de datum wordm vast gesteld, waarop de artillerie-inrichtingen aan de Hembhig zullen wordm heropend, De stakers kunnen zich schriftelijk aanmel den. De stakers besloten reeds de staking on verzwakt voort te zetten. Gisteren zijn over Arnhem 160 Duit sche kinderen, gekomen uit verschillende plaatsen in ons land, naar hun vaderland te ruggekeerd. Te Meijel is de bliksem geslagen in de boerderij van dm landbouwer G. Daniels. Huis, schuur en stalling brandden af. Door wijlen den heer Pieter Langer- huizm Lzn., overleden te Huizen, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Fred riksoord 4000 gelegateerd vrij van succes- si erechten. Uit de steenfabriek (Tel.) te Winneweer is een riein gestolen ter waarde van 1000. De fabriek moet dJardoor worden stopge zet. Te Groningen is op de veemarkt giste ren een geit verkocht voor 152.50. Te Homsbroek had een gehuwde ma chinist het ongeluk in de mijn „Emma" tus- schen de machine en dm wand bekneld te geraken. Hij kreeg zulke kneuzingm, dat hij kort daarna stierf. KORTE BERICHTEN.. De conferentie van Engelsche en Ameri- kaanséhe arbeidersleiders te Londen is ver daagd. Ten aanzien van het houden eener in ternationale conferentie is geen overeenstem ming bereikt. "De arbeidersorganisaties te Madrid heb ben zich in een 1 Mei-manifest ten gunste van de geallieerden uitgesproken. De socia listische leider Paljlo Iglesias heeft verklaard, dat hij met zijn sympathieën aan de zijde der geallieerden staat omdat zij niet verantwoor delijk zijn voor den oorlog en een overwinning van Duitschland een algemeene reactie zou beteckenen. Volgens een mcdedeeling van het Fin- sche hoofdkwartier is geheel Wiborg ver overd. De Roode Garde houdt zich nog staan de in het Westelijk deel van Sorvala. Zesdui zend revolutionnairen trachtten zich em weg naar Frederikshaven tc banen, maar de po ging werd verijdeld. De regeering te Washington doet, vol gens de Times, moeite de Duitsche tonnen- maat. in de havens van Argentinië cn Chili in de vaart te krijgen. Volgens tie Tiqies versloeg Leinenof, een leider der kozakken, in Siberië 5CX) gewapen de Hongaarsche gevangenen. Mizoens is benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken te Tokio. Middleton wordt genoemd als de a.s. vice-koning voor Ierland. De Italiaansche soldaten krijgen het klesrech^. De Zwitsersdie regeering waarschuwde de gezantschappen," dat sommige consuls deelnemen aan een geheimen berichtendienst. China moet .voornemens zijn em gou den standaard in te voeren. De Britsche troepen in Mesopotamia hebbm hun opmarsch in Noordelijke richting langs dm grooten weg, welke naar Mosul leidt, voortgezet. Zij, veroverden de steden Kjhefri, Kerkuk m Tuz Kunnati, maaktm on geveer 900 gevangenen en maaktm 5 kanon nen en veel oorlogsmaterieel buit. WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 1 Mei. (Officieel) In Vlaan deren steeg de èrtillerie-actie aan het front van l.okeren-Dranoutre tot groote hevigheid. Versche Fransche strijdkrachten deden tegen Dranoutre talrijke aanvallen tan üo&ïim rm w wwr. Op het bIet- veld ten westen van de Somme deden wij met goed gevolg verkenningsaanvalleu., Bij aanvallen op de vijandelijke linie ten zuid westen van Rayon en oyer de Qlse en ten noorden van het kanaal maakten wij meer dan 50 gevangenen, NeSerlxnd BURGERLIJKE DIENSTPLICHT. DEN HAAG, 1 Mei. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde in de heden ge houden vergadering mede, welke wetsont werpen nog in dit zittingsjaar zullen wor dm behandeld. Daaronder is niet dat der invoering van den burgerlijken dienst plicht. De centrale sectie heeft besloten dit wetsontwerp niet meer in dit zittingsjaar te behandelen, zoodat het door de huidige Kamer niet meer in behandeling wordt genomen. IN GEHOOR ONTVANGEN. DEN HAAG, 1 Mei. De Koningin heeft hedenochtend in gehoor ontvangen em de putatie uit het vrouwencomité voor de dis tributie, bestaande uit de dames Kappeiine van de Coppello-Wijchers en Zwaan-Ta- BELEMMERING VAN SCHEEPVAART, DEN HAAG, 1 Mei. De nieuwe maat regelen vap Engeland betreffende de scheepvaart in het gevaarlijk gebied heeft volgens deskundigen tengevolge, dat de noordelijke ingang van ce Noordzee voor de neutralen practisch gesloten is, ook in verband met het reeds door de Duitschers versperde gebied. UIT BERGEN.. In de dezer dagen gehouden vergadering van de afd. Bergen van den Ned. R. C. Volksond kwam o. m. ter sprake het feit, dat ia 't openbaar minder vteiende woorden zijn gesproken tot mevr. van Reenen-Völter. in verband met de voedselvoorziening. Bij ac clamatie wefd besloten aan Mevr. van Ree- nen het navolgende schrijven te richten: Mevrouw. De R. C. Volksbond, 28 Aoril 1918 bijna voltallig "vergaderd (150 R. C. mannen), ken nis genomen hebbende van de onheusche woorden, welke in het publiek gesproken zijn tot de Hoogwelgeboren Vrouwe van Bergen, Mevrouw van Reenen-Völter, naar aanleiding van de regeling der voedseldistri butie; teekent daartegen krachtig protest aan; voelt zich gedrongen in ruil voor de on dankbaarheid, in die onheusche woorden ge legen, zijn oprechten en hartgrondigen dank te betuigen voor de waarlijk moederlijke zor gen, waarmede de Vrouwe van Bergen in deze zware tijdm den nood der gemeentena ren tracht te verzachten en dragelijk te ma ken—en gaat over tot de orde van dm dag. Hét Bestuur van voornoemden Bond, W, SPIERINGS, Voorzitter. K. VAN DUIN, waarn. Secret. H. BLANK, Penningmeester. M. BALTUS, vice-Voorzitter. E. HAZES. N. ADMIRAAL. P. VAN ROODE. H. KUIJS. E. P. RENGS, Geestelijk Advis. v. d. R. C. Volksbond, afd. Bergen (N.-H.) Bergen, 28 April 1918. UIT ST. PANCRAS. in de vorige vergadering vermelde adres van een groot aantal inwoners met verzoek voor de mindergegoeden de verlichtingsartikelen, brandstoffen en levensmiddelen tegm goed koopere prijzen beschikbaar te stellen en tot klassificeering over te gaan. De voorzitter wees er op, dat het voor B. en W. zeer moeilijk was op dit adres met em bevredigend voorstel te komen. Hij herinnerde er aan, dat vele artikelen wordm gedistribueerd tégen prijzen die vol strekt niet hoog te noemen zijn. Ik weet het, het zijn dure tijden, doch we hebben hier patroons en werklieden en als een werkman niet toe kan komen, zal de pa troon wel begrijpen dat er hooger loon moet wezen, zei de voorzitter. Ik hoop dat de werk gevers daar in deze dure tijden rekening mee houden. Alleen stuiten we op de cokes. Deze is te duur. Daarom zijn we overeengekomen om die voor 1.— per H.L. Beschikbaar te stellen aan hen die daarvoor, naar onze mee ning, in aanmerking komen. .Verder memden B. en W. niet te kunnen gaan. De 'H. O. moet al reeds gebracht wor den van .3000 op 9000. Wel moet het geld gehaald worden waar het is, doch we moeten toch ook rekening houden met hen die moeten betalen, zij zijn ook ingezetmen. Met algemeene stemmen werd na eenige discussie besloten het adres voor kennisge ving aan te nemen, de cokes voor 1 per H L. en meerdere artikelen tegen verminderde prijzen beschikbaar te stellen voor hen die daarvoor in comité in aanmerking komen. Ingekomen was het verslag van de proef- en schooltuin Kennemerland over 1917 wat voor kennisgeving werd aangenomen. Hét ingekomen verslag van den toestand van de gemeente over 1917 zal bij. den raad circuleeren. Het aantal behandelde telegrammen over Maart was 101het aantal behandelde tele grammen en gesprekken over het eerste kwar taal 2252. Van Gedep. Staten warm verschillende goedkeuringsbesluiten ingekomen. Ingekomen was het verslag over het herlia- lingsonderwijs, waaruit bleek dat dit door 6 meisjes en 7 jongens vrij geregeld is gevolgd. Daar met de bestrating op em ongewenscht punt geindigd moest worden, had de voorzit ter nog 5000 stemm tegm dmzelfdm prijs aangekocht wat werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een verslag in de Langedijker Courant van den raad van Broek op Langendijk, volgens hetwelk de burge meester dier gemeente gezegd heeft dat ons oordeel inzake het garantieplan uitbreiding laadplaats niet juist was (zie ons no. van 11 April), deelde de voorzitter mee het daarmede niet ems te zijn. Naar mijn overtuiging zei de voorzitter is dat absoluut onjuist-, In de vergadering in 't café Centraal te Alkmaar liebku we voorloopig jnstemmftig betuigd met het uitbreidingsplan vin de toe voerlijn, De vergadering bestond echter niet uit ge volmachtigde personen en daarom hadden we em algemeene vergadering daarna verwacht. Daarom dan ook behandelden we het bespro kene in onze vergadering van 12 Maart 1917 en besloten we om te trachten wat eenheid in de garantie te krijgen. De algemeene vergadering kwam echter nidt. Nu komt de teekening zoodat bij deze ge legenheid ons voorstel weer ter tafel kwam. Dat we volledig instemming betuigd' hebbm is onjuist; wel hebbm we in beginsef besloten om mee te gaan met het uitbreidingsplan met de bedoeling de zaak in de besturen na der af te wikkelen. in Alkmaar kon gem besluit vallen. We willen gem roet in 't eten gooien'doch we hebbm een standpunt ingenomen, dat overwe ging verdient. De heer Düif: Hij heeft het zeker anders begrepen. De beer SchuitJa de ouwe man zal wel in de war geweest zijn. Als brandmeester werd in de plaats van den heer Slijker benoemd de beer C. Kloos terboer; als commissaris over de brandhaken in plaats van den heer Jb. Grom de heer jn. bruin en als commissaris over de pompers in plaats van den heer C. Kloosterboer de Abr. Wageoaar. Op het bij herhaling ingekomen schrijven van den R. K. bouwvakarbeidersbond St. Jo seph, inzake steun voor werkloosheidskassen werd wéder op'dezelfde gronden afwijzend be schikt. Het bekende schrijven van het gemeertebe- stuur van Krommenie werd voor kennisgeving aangenomen. - Het salaris van dm gemeenteveldwachter werd op voorstel van den heer Zeegers ge bracht van 325 op 550. B. en W. hadden 500 voorgesteld. Voor het onderwijzend personeel werd een salarisregeling vastgesteld als volgt: voor het hoofd der school tot 4 dj. 1200; tot 6 dj. 1300.— tot 8 dj. 1400.— tot 10 dj. 1500, tot 13 dj. 1600 en daarboven 1700. Voor het onderwijzend personeel tot 2 dj. 7 700, tot 4 dj. 800, tot 6 dj. 900, tot 8 dj. 1000, tot 10 dj. 1100, tot 13 dj. 1200 en 13 en meer dj. 1300. Daarbij zal ook wordm uitbetaald de 100 die door het Rijk wordt uitgekeerd ingevolge de wet van 23 Februari 1918. Voor verplichte hoofdacte 200 meer, voor land- of tuinbouwacte 100 meer, zoo daarin onderwijs wordt gegeven. De vergoeding huis huur werd bepaald op 100 en de vergoe ding voor het herhalingsonderwijs 1.— per lesuur. Voorts werd geheel de regeling aanvaard zooals die door Ged. Staten was voorgesteld. Alle verhoogingen zullen ingaan 1 Januari 1918. Op voorstel van den heer Kloosterboer v werd nog besloten aan de verloskundige 50 verhooging van salaris toe te kennen onder bepaling dat ze zelf voor eventueele vervan ging zorgt. Bij loting werd het huis van Sprónk ver huurd aan P. -Keizer voor 2.per week. Het huisje is in de brandverzekering inge schreven voor 2000. Hierna ^uiting. UIT SCHAGEN. De Schagermarkt zal in plaats van op Donderdag 9 Mei,, Hemelvaartsdag, op Woensdag 8 Mei wordm gehouden. UIT HENSBROEK. Ten behoeve van de erven Wed. J. Hart- land is door notaris Kroon te Zuid-Schar- woude alhier verkocht em huis met erf en schuur, samen groot ruim 3 Are. Kooper werd de heer C. Wit alhier voor /'4050. VISCHDIISTRIBUTIE. Hedenavond 7 uur zal er voor de houders van vischnummers 1581 tot en- met 1905 visch gedistribueerd wordm BEDRIEGERS. Men deelt ons mede Bij em aardappelhandelaar, aan het Ver- dronkenoord alhier, die tevens kruideniers waren verkoopt, vervoegden zich vandaag 2 mannen, die koffiéboouen wilden koopen voor 4.25 per pond. De kx>p werd gesloten, de winkelier stond zijn voorraad, af, maar toen 't op betqlen aankwam, weigerden de" koopers meer te geven dan den regeerings- prijs. Zij begrepen natuurlijk wel, dat de winkelier daar niets tegen dom kon. Zoo komt boontje om zijn loontje. JUBILEUM P. BULLOOPER. Heden herdacht de heer P. Bullooper dén dag waarop hij voor 25 jaar bij de firma J. Otter alhier in dimst trad. De dag werd' tot em onvergetellikm ge maakt. Wij- komen hierop morgen nader terug. EXAMEN-APOTHEKERS-ASSISTENT. Voor het gister te Amsterdam in het labo ratorium van de Universiteit a. d. Klove niersburgwal gehouden examen* voor assis tent-apotheker slaagde o.m. onze tijdelijke stadgenoote, mej. A. van de Weghe uit Gent. Mej. Van de Weghe, leerlinge van mej. J. A. Toorenburg, stads-apotheker alhier, is de eerste Belgische dame, die met goed gevolg em dergelijk examen hier te lande heeft afge legd. VOLKSHUISVESTING. Bij Kon. besluit van 13 April is een voor schot uit 's Rijks kas verleend aan de gemeen te Alkmaar ten behoeve'van de volkshuisves ting. COMMISSIE TOT-BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Gedurmde het le kwartaal 1913 werden 7 nieuwe patiënten onder controle genomen. In 71 gezinnen werden 491 bezoeken afgelegd, 4 zieken werden in de lighallm opgenomen. Aan 4 gezinnen werd toeslag voor de huis huur gegeven. Ook dit kwartaal werden ver- plegingsartikelen in bruikleen gegeven. VERPLAATSING ZAAK. De heer Simon Trijbetz opent morgenavond zijn nieuwe zaak in huishoudelijke artikelen, glas-, porselein en aardewerk, in het perceel Magdalenenstraat 13 v/h Gebr. Kubn t/o den schoenwinkel van dm heer Wijdeman. Zeker zullen er velen zijn, de in dit perceel

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2