DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. Ho. 102 L Honderd en twintigsto Jaargang. *918. 2 MEI FE UIL LET ÜS. De gouden sleutel Afaannamentsprlis bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65. fr. p. post f 1.90. DONDERDAG Bewijsnummers 5 et. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. tr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Berms. Coster 4 Zn., Voordam C 9, Tel. 3. Buiten land. Staten Generaal. Gemengd Nienws. Binnenland. Gisteren werden in het Pruisische Huis van Afgevaardigden de debatten over de in voering van het gelijke kiesrecht voortgezet. De minister van buitenlandsche zaken leg de er nog eens den nadruk op, dat na het uit vaardigen der Keizerlijke Boodschap de toe stand onvoorwaardelijk eischt, dat de regee ring met alle energie en alle middelen die te harer beschikking staan, voor het gelijke kiesrecht in de bres zal springen. Men hield het gisteren voQr zeker, dat de stemming in tweede lezing reeds zou kunnen plaats vinden, maar de lijst van sprekers was zoo lang, dat eerst heden een beslissing zal worden gekregen. De minister van binnenlandsehe zaken deelde mede,? dat de regeering slechts een volledig gelijk kiesrecht zou aannemen en waarschuwde de tegenstanders, dat een ver werping beroeringen zou teweeg brengen, die waarschijnlijk een veel radicaler kiesrecht ten gevolge zouden hebben. De afgevaardigde Von Karsdorff, een zoon van den oude leider der vrij-conservatieven, liet tot aller verwondering zijn partij in den steek en verklaarde, dat hij zich niet wilde laten binden om tegen de voorstellen te stemmen. Heden zou het wel tot een stemming ko men en zooals de toestand zich thans laat aanzien, is de uitslag daarvan nog zeer twij felachtig. De levering van broodkoren door de Oe- kraine aan de middehrijken schijnt nog niet zoo vlot van stapel te loopen als men in Duitschland en Oostenrijk wel verwacht heeft. Volgens Münchensche bladen had de Oe- kraine zich verbonden om den middenrijken in April zes millioen kilogram koren te leve ren, maar de regeering heeft thans laten we ten, dat de Oekraiensche boeren hun produc ten niet wenschen af te staan. Zelfs de steden in de Oekraine zouden niet voldoende levensmiddelen hebben en in de hoofdsteden des land zou men zelfs de le vensmiddelenkaarten moeten invoeren. De regeering van de rada schijnt weinig gezag te hebben. Naar verluidt zouden dezer dagen de ver tegenwoordigers van de Centralen en de Oekraine te Weenen vergaderen, om nieuwe plannen te beramen. Op deze wijze hebben de middenrijken er niet veel voordeel van dat zij de hand op de rijke voorraadschuren in het Oosten gelegd hebben. N De Britsche regeering schijnt, zooals te verwachten was, tegenover de invoering van ,.<den dienstplicht voor Ierland meer en meer een afwachtende houding aan tp nemen. Naar Reuter meldt, is er thans een ko ninklijk besluit verschenen, waarbij1 het in werking treden van den nationalen dienst plicht in Ierland wordt uitgesteld. Volgens de Daily News zou de regeering naar het tngdsdi door l O MOBF.RLF.Y 51) „Ik heb er hem nog nooit zoo vroolljk uit zien uiizien in al den tijd dat wij bij hem ge- wt''st zijn," merkte,Andries later op tot zijn vrouw, die bijna even stilzwijgend van aard was als hij en daardoor heel geschikt om veilig zijn vertrouwelijke mededeelingen te ontvangen „Hij glimlachte zoo vergenoegd, als een jongen met een nieuw stuk speel goed". „Misschien heeft hij iemand gevonden waar hij zin in heeft," merkte de vrouw van Andries wijselijk op, een opmerking die met verachting door haar man werd ontvangen. „Hij antwoordde hij spottend, „hij let niet op vrouwen en je behoeft niet altijd te denken dat er een vrouw in 't spel is van al les wat hij doet of zegt. Ik denk dat hem een mooie aanbieding gedaan is of zoo iets van dien aard. Loop weg met je malle op merkingen over vrouwen." Misschien zou Andries van opinie ver anderd zijn, als hij onzichtbaar bij ziin mees ters elleboog gestaan had, toen Miles Har ding op het oogenblik, dat de klok in de kleine hall van Austice Derfield's woning half negen sloeg, de aardige zitkamer werd binnengelaten. Het kokende oproer in zijn geest, de beslistheid die geklonken had in den volzin: „ik moet haar spreken", had zijn toppunt bereikt bij dit bezoek en er was een zonderlinge mengeling van verlegenheid en ijver op zijn gezicht, toen Austice opstonc om hem te begroeten. Zij had in een groo- tea armstoel gezeten tusschen de kussen» besloten hebben, met hare politiek ten aan zien van den Ierschen dienstplicht eenige we ken een afwachtende houding aan te nemen, om te zien welk succes de Home Rule-wet zal hebben. Het wetsontwerp tot invoering van Home Rule zou de komende week worden inge diend. Het verzet der Katholieke geestelijkheid in Ierland is tè opvallend dan dat het geen af keuring in andere Katholieke kringen zou vinden en wij hebben ons ook al eens met verwondering afgevraagd of men het in Rome kan goedkeuren, dat bisschoppen bij politieke verwikkelingen, die den Katholie ken godsdienst niet rechtstreeks raken, zoo op den voorgrond treden als dit thans in Ierland bij de dienstplichtkwestie het geval is. Dezer dagen is een vergadering van de Katholieke Uniè van Groot Brittannië gehou den, waarin moties zijn aangenomen, waarin men zijn leedwezen uitspreekt over het optreden van het Iersche Katholieke epis copaat tegen den dienstplicht. In die moties werd vastgelegd, dat het naar de mening van de Unie rechtvaardig is, dat elk volk van het Vereenigd Koninkrijk zijn deel heeft in de verdeeling van' het rijk en van de vrijheden van 't menschdom, dat de Unie elke inmenging van de geestelijke overheid in zuiver tijdelijke en staatkundige vraagstukken met bezorgdheid ^gadeslaat en niets gemeen wenscht te hebben met een be weging tot belemmering van de volle ont wikkeling van de militaire hulpbronnen van de Geallieerden en het in gevaar brengen van de zaak der menschheid. De voorzitter van de Unie werd uitgenoo- digd om die moties ter kennis te brengen van den kardinaal-secretaris, opdat deze ze aan den Paus zal voorleggen. Wel doet het eenigszins. vreemd aan, dat de Unie zich kant tegen het belemmeren van de volle ontwikkeling der militaire hulp bronnen van de Geallieerden en het in ge vaar brengen van de zaak der menschheid, terwijl zij tegelijkertijd de inmenging van de geestelijke overheid in zuivere staatkundige vraagstukken met bezorgdheid zegt gade te slaan. Is, zoo zouden we onwillekeurig vragen, dan deze oorlog geen zuiver tijdelijk en staatkundig vraagstuk? Zoo ja, dan dient ook de Unie zich van het opkomen voor de belangen van een der strijdende partijen te onthouden. De Duitsche Keizer heeft, natuurlijk In een telegram, den Kroonprins medegedeeld, dat het hem een groote vreugde is, bevolen te hebben, dat de Rijn-spoorwegbrug bij Engers, welke aan de landsverdediging ge wichtige diensten zal bewijzen, den naam zal krijgen van Kroonprins Wilhem-brug. Twee andere bruggen zullen naar Hinden burg en Ludendorff genoemd worden. Dat is inderdaad een zeer belangrijke tij ding en we kunnen ons levendig voorstellen1, dat de Keizer zich van de telegraaf bedient ïeeft om ze den betrokkenen mede te deelen. Het is mij een groote vreugde, zegt de Kei zer in zijn telegram, dat ik een en ander zoo bevolen heb. Het is wel prettig als men zich zelf op deze wijze vreugde kan bereiden. Dan morgen maar weer bevolen bruggen, monumenten en bibliotheken naarv andere generaals te noemen. Zoo blijft de vreugde onafgebroken voort duren. „Niets nieuws", zegt het officieele Ber- iijnsche commnuniqué van gisteravond, wat er weer op wijst, dat de gevechten niet van beteeken is zijn geweest. De Franschen melden vrij levendige bom bardementen in de streek benoorden Mont- didier, de Engelschen een actie van het vij andelijke geschut tegen de gebieden achter de linies bij Bethune. Voor de rest plaatselijke gevechten van zeer geringe beteekenis. met rose zijde overtrokken, die zachte kleur gaf iets nog teeders aan haar fijne gelaatsr kleur, terwijl haar zwarte japon de blank heid van haar hals en armen te meer deed uitkomen. „Wat een verrassing I" zei ze luchthartig ofschoon een ondeugend lachje in haar oogen haar woorden tegensprak. „Ik dacht dat u nooit in de stad kwam'' „Dat doe ik ook nooit," antwoordde hij kortaf, „maar ditmaal moest ik er naar toe". ja?" zei Austice met beleefde belang stelling, hem een stoel aanwijzende en zelf weder in de rose kussens duikende. „Is u met de auto gekomen?" Haar toon was een be leefd, belangstellend vragen, haar oogen schitterden ondeugend en zagen hem aan door de knippende wimpers. „Ja, ik kwam met de auto." Zijn woorden waren beknopt, maar hij zag haar aan, als of hij haar nooit genoeg kon aankijken en zij keek ook naar hem door den sluier van wimpers heen, zij zag en begreep dien blik „Ik ben gekomen „Het is heel vriesdelijk bij mij aan te ko men op zulk een prettige, niet officieele ma niet," viel Austice hem in de rede, nog steeds op den toon van de beleefde gastvrouw. „Het zal Hilaiy erg spijten u mis te loopen. Zij heeft een typiste, een kennisje van haar, mee naar de comedie genomen. Hilary is juist een persoon om een groot fortuin te erven. Zij denkt er altijd aan hoe zij er an deren mee kan helpen en plezier doen. Zi; is „Ik ben niet gekomen om over Hilary te praten," viel Harding haar bijna ruw in de rede. „U denkt toch niet dat ik dertig mijlen ben komen rijden en hier aangekomen om half negen 's avonds, alleen om over de deugden van «Hilary te praten." „Waarom niet?" Een glimlachje vertoon KORTE BERICHTEN. Blijkens berichten uit Servische bron neemt de onrust in de Donau-monarcfüe ten gevolge van de tegenstellingen der nationa liteiten, bedenkelijke afmetingen1 aan. De Serviërs en Kroaten eischen vereeniging met Servië en Montenegro tot een onafhankelijken staat onder koning Peter, De vorstaatrsbis- schop van Carniocle staat aan het hoofd der revolutionnaire beweging. Een disciplinair onderzoek is tegen hem ingesteld. De moordenaar van den aarthertog van Oostenrijk en diens echtgenoote, Gabriel Prinzip, is te Thèresienstadt overleden. Den-6en Mei zal de Duitsch-Russtsche commissie voor de grensregeling te Pskof bij eenkomen. Naar Aftonbladet uit Aber verneemt, is het hoofd van de roode gardsten, Kullervo Manner, bij de inneming van Wibofg gevan gen genomen. Een Franseh handelsvaartuig kwam in botsing met de onderzeeboot Prainelde laat ste zonk. Een deel der bemanning werd ge red. In de Krim hebben de Duitsche troepen Feodosio bezet, zonder dat tegenstand gebo den werd. Volgens de.Parijsche pers heeft de re geering van Griekenland het Londensche verdrag mede onderteekend, waardoor zij zich verbonden heeft geen afzonderlijken vre de te sluiten. De gewezen Duitsdie consul-generaal te San Francisco en de Duitscher von Schack zijn wegens schendinu der neutraliteit tot zware straffen veroordeeld. s— lüMesopotamië bereikten de Britsche troepen bij de vervolging der Tufken de Tanq; het aantal gevangenen steeg tot 1800. Chak Ravarty, Hindoe, beschuldigd van schending van de onzijdigheid der Ver. Sta ten, door tot revolutie in fndië aan te sporen, kreeg 30 dagen gevangenisstraf en een boeten van 5000' pd. st.veertien andere Hindoes kregen 60 dagen tot 22 maanden gevangenis straf. TWEEDE KAMER. De bdiandeling van het wetsontwerp tot instelling van een handelsregister werd giste ren voortgezet. Het amendement-Van Raalte, om het'hou den van het register ni et aan de secretarissen der Kamers van Koophandel, doch aan de griffifcrs der kantongerechten op te dragen, werd ingetrokken in verband met de note van wijzigingen, waarbij het houden van het register aan de griffiers wordt opge dragen in afwachting van een wettelijke reor ganisatie der Kamers van Koophandel. In verband met de door den heer Van Raalte gevraagde stemming over art. 7 en aankondiging van een amendement-Rutgers op art. 2, werd de behandeling geschorst tot morgen. Aan de orde kwam' daarop de wijziging der wet op de vermogensbelasting (belasting op ongebouwde eigendommen; naar de verkoop voorwaarden in plaats van naar de belastbare opbrengst). De heer Van Beresteljn verdedigde het amendement om kunstvoorwerpen niet te beschouwen als belastbare vermogensbesten d- deelen. Het werd door minister Treub overgenomen Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals een aantal kleine ontwerpen en het onteigeningsontwerp voor den waterweg van Dordrecht naar zee, waar bij de heer Ter Laan (Rotterdam) een motie toelichtte betreffende het overgaan in eigendom aan het rijk van oeverterreinen langs de Oude Maas. teneinde speculatie in gronden tegen te gaan. De stemming over deze tnotie werd uitge steld tot heden. Ten 4.45 werden de beraadslagingen ge schorst tot heden halif een. Westerman uit Amsterdam zich bereid heeft verklaard een candidatuur te aanvaarden. LOOD EN TIN. Verboden zijn de verkoop en de aflevering van nieuw lood, oud lood en looden artikelen, zoomede het vervoer daarvan uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij ia of buiten die gemeente gelegen. "Voor tte gelden dezelfde bepalingen. de zich op Austice's gezicht, haar oogen, die plotseling de zijnen ten volle ontmoetten, tintelden van ondeugd. „Hilary is een vol maakte lieveling en u moet even trotsch we zen haar voogd te zijn als ik dat ik haar tante ben" „Zeer waarschijnlijk", luidde het korte ant woord, „maar" hij keek van het nu gebo gen hoofd de aardige kamer rond, „maar het feit blijft bestaan, dat Ik nu liever niet over Hilary wou praten. Ik kwam „Mijn eigen reis naar de stad was zeer onverwacht, heel spontaan," viel Austice hem plotseling weer in de rede, nu mei op geslagen oogen en schijnbaar peinzend 1» liet vuur starende. „Ik herinnerde mij in eens een paar dingen die ik doen wou en ik ben toen gisteravond maar gegaan. Ik denk er over of het niet goed zou zijn, voordat Hila ry zich voor goed gaat vestigen als meeste res van de Hall, een poosje met haar op reis te gaan wij konden hier zoo goed plan nen maken', en dan misschien meteen vertrek ken, terwijl al de voorbereidende zaken af gedaan worden." Zij sprak snel maar droo- merig, alsof zij plannen schetste die zich gevormd hadden in haar hoofd; en de man tegenover haar, niettegenstaande al zijn ken nis van het vrouwelijk gemoed en methoden, een kennis, waarop hij zich immers beroem de, las in haar woorden niets dan de duide lijke en oppervlakkige beteekenis. „Weggaan?" riep hij uit, terwijl er zich een uitdrukking van zulke groote teleurstel ling op zijn gezicht vertoonde, dat Austice haar blik opsloeg van het vuur en op hem vestigde en veel moeite had om niet in lachen uit te barsten. „Vindt u dat ook niet een goed plan?" Zij sprak nu heel ernstig, de lust tot lachen was geheel onderdrukt. ,U begrijpt, het duurt eenige Weken voordat al de zaken hef land- NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Volgens de N. R. Ct. zijn de besprekingen met Duitschland, die de laatste weken tot eenige spanning hebben aanleiding gegeven, dermate gevorderd, dat eene voor beide par tijen bevredigende regeling verkregen is, en eene tnededeeling dienaangaande binnen zeer kort kan worden tegemoet gezien. De Lokal-Anzeiger vernam volgens Wolff van welingelichte zijde, dat de onderhande lingen tusschen Duitsdiland en Nederland een gunstigen loop nemen, zoodat men reke nen kan op een gunstigen afloop binnen af- zienbaren tijd. Berichten in de Weenscfce binden bevestig den gisteren ook de waarschijnlijkheid der bij- legging van het Duitsche-Nederlandsche con flict ECONOMISCHE ONDERHANDELING 1 GEN TUSSCHEN NEDERLAND EN ZWEDEN. Jhr. dr. Van Vr^denburch, gezant te Stockholm, is reeds in Den Haag aangeko men, in verband met te voeren besprekingen nopens eenige economische regelingen tus schen Nederland en Zweden. DISTRIBUTIE VAN GENEESMID DELEN. Naar gemeld wordt is binnenkort te ver wannen eene regeling betreffende de distri butie van een aantal geneesmiddelen, met oprichting van een Rijksdistributiekantoor voor geneesmiddelen, verbandmiddelen en voorwerpen voor geneeskundig gebruik (R. D. G.), dat te Amsterdam zal worden gevestigd, onder directie van den heer J. Jonkman. DE KAMERVERKIEZINGEN. Mevrouw Wijnaendts Francken, die de can didatuur van den Economisehen Bond voor het lidmaatsdiap van de Tweede Kamer sledits voorwaardelijk aannam, ingeval geen andere tot de gematigde richting hehoorende vrouw te vinden zou zijn, heeft thans voor een definitieve candidatuur bedankt, daar mej. foed betreffende in orde gemaakt zijn. Mr. rent zegt dat nu voorloopig nog niet alles afgedaan kan worden. En Hilary heeft nog zoo weinig van de wereld gezien; ik dacht ineens hoe uitstekend het voor haar zou we zen naar het Zuiden te gaan of of ergens anders. De dingen komen zoo plotseling bij mij op, weet u, en nu keek zij hem ronduit aan, glimlachend en stoutmoedig, haar lief- sten, meest betooverenden glimlach. „Maar u kunt niet heengaan," antwoordde Harding, de rest van haar woorden negee- rend alsof ze van geen de minste beteekenis waren, en zich vasthoudende alleen aan dat eene gedeelte van haar zin, die van levens belang voor hem scheen te wezen „U kunt niet heengaan. Ik kan u niet laten gaan." „U?" Zij was weer in de beschouwing der vlammen verdiept die lekten en flikkerden rondom een groot stuk hout in den haard, maar nu keek zij hem weer aan met goed ge veinsde verbazing, en haar wenkbrauwen optrekkende, hetgeen veel indruk maakte. „Maar ik vrees, dat wij wel uit kunnen gaan zonder u raad te vragen! U is Hilary's voogd niet meer." „Hilary Hilary!" barstte hij' onstuimig los, „houd toch in 's hemels naam op over Hilary te praten! Ik kom hier niet om iets over haar te zeggen neen niets!" voegde hij er met nadruk bij. „Hilary kan op reis gaan zooveel als ze wil Zij kan naar Kam- schatka gaan als zij er lust in heeft. Maar u is het u die niet gaan moet. Ik kan u niet laten gaan!" „Waarom niet?" Weder die goed geveins de verbazing; weder die opgetrokken wenk brauwen en een klein, spottend glimlachje om de Hopen een glimlach, waarin nog iets anders lag dan spot, iets dat de polsen van Harding sneller deden kloppen. „Waarom zou waarom zou ik Geen van beide DE MOORD TE HAARLEM. Gistermiddag is de vrouw van den vennoor- 9 den beamte der Hollandsche Spoor Hubert op vrije voeten gesteld. De Duitsche deserteur Attinger is naar het Huis van Bewaring overgebracht Volgens nadere verklaring van A. heeft het slachtoffer nog van Zaterdagnacht tot Maan dagochtend geleefd. Na het bedrijven van de daad had hij medelijden gekregen met zijn slachtoffer, en het nog verpleegd o.a. door zijn wonden af te wasschen. Zondagnacht heeft hij den stervende aangekleed om ham volgens zijn bewering te brengen naar het Gasthuis. Toen hij met de kar, waarop H. lag, op de Raamvest gekomen was, hoorde hij ge rochel, en toen hij in den wagen keek, bleek dat hij' overleden was. Hij heeft hem toen naar Koningshof in het Aerdenhout gereden, en daar onder een boom gelegdDen volgenden nacht is hij teruggekomen, en heeft het lijk begraven. Hij heeft bekend de daad gepleegd te heb ben uiit liefde voor de vrouw van H. maar zegt, dat de vrouw niet van het misdrijf ge weten heeft. A. is afkomstig uit den Elsas, en is daar gehuwd en vader van 4 kinderen. MEIDAG TE ZAANDAM Aan het gemeentebestuur van Zaandam is ter gelegenheid van den 1 Mei-dag een ovatie, gebracht door ongeveer twee honderd sociaal democraten uit Amsterdam, bij wie zich een groot aantal Zaandamsche partijgenooten aansloot. Van de trappen van het gemeente huis werd een toespraak gehouden en bloemen aangeboden, Burgemeester Ter Laan dankte voor de hulde aan het roode bestuur van Zaandam. Tijdens de demonstratie voor den achturen- dag, door Zaandamsche en Amsterdamsche stekende niuuitiewerker» is herrie ontstaan met de politie, doordien het publiek zich ver zette tegen de arrestatie van een dienstplidi- tigen staker. In de vechtpartij, waarbij ae sa bel werd getrokken, wist de arrestant te ont komen, doch een ander, die de ontvluchting had bevorderd, werd gearresteerd. De orde was echter spoedig hersteld. SI iK'STOF UIT DE LUCHT ALS MESTSTOF. In verband met de onlangs gehouden ver gadering der Algemeene Technische Ver eeniging van Beetwortelsuikerfabpikanten en Ratfinadeurs hebben zes fabrieken direct toe zegging aan den voorzitter, den heer M. G. Hummelinck, gedaan deel te nemen in een eventueel op te richten stikstof industrie en wel tot een bedrag van ongeveer 50,000. GEEN OEMEENTELIJKE WASSCHERÏJ. Met 6 stemmen (die der sociaal- en vrijz.- democrater) vóór is in den Raad van Haar lem een voorsiel verworpen, om een gemeen telijke wascherij op te richten. B. en W. oor deelden het kostenbezwaar en de moeilijke contróle op zoekgeraakt goed een beletsel, waarbij verschillende Roomseh-Katholieken nog voegden het bezwaar der overheidsbe moeiing met huiselijke zaken. vragen! werden uitgesproken, maar uit haar oogen, toen zij de zijne ontmoetten, straalde iets meer dan vermetelheid en Harding boog zich voorover en legde zijn hand op de kleine hand van haar. „Ik heb mijn trots bestreden om u," zei hij en er was een aand oenlijke klank in zijn stem die haar hart deed samenkrimpen; „ik heb een zwaren strijd gehad. Maar u heeft gezegd dat als ik mijn trots de overhand liet behou den, ik even wreed zou zijn ala die jonge Dun bar, en ik ik kom u van avond zeggen - vragen „Vragen zei ze zacht, toen hij zweeg maar nu was de vermetelheid geheel uit haar oogen verdwenen, een teeder licht schitterde er in. „Vragen of u een brombeer met een bezeerd hoofd aannemen wilt en hem helpen terug te keeren op zijn pad en weer vriendelijk en ge zond te worden." „Wat een grappige manier om het voor te stellen!" antwoordde zij, maar haar stem beefde en zij legde haar rechter hand over de zijne, die haar andere hand stevig vasthield „maar ik denk die lieve stoutmoedigheid vertoonde zich weer in haar oogen „ik geloof dat ik wel houd van bromberen met pijnlijke hoofden „En dezen beer in 't bijzonder?" Hij schoof zijn stoel dichter bij de hare. „Deze was een heel dwaze beer, stampvol heel dwaze trots en hij dacht alleen aan wat hij zelf het liefst wilde en volstrekt niet aan andere menschen of hij hen pijn deed ja of neen. Maar toch ik houd van beren," voegde zij er heel inconsequent bij, „tenm'n- ste ik houd van dien eenen beer" en het vol- fend oogenblik had Miles de armen om haar een geslagen en zijn tippen op de hare ge drukt. (Wordt vervolgd). I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1