DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im De strijd in en bniten Enropa. VRIJDAG 3 MEI. FBUTLL1TOB. De gouden sleutel E M. 103 Honderd en twintigste Jaargang. AbiiDDementspriu bil YOornltbetallDg p. 3 maanden 11.65, Ir. p. post 11.90. Boftlsnninmors 5 ct. MTortentlepriis 16 cL p. regeL grootere letters naa.< Br. fr. N.V. Boek- en Bandelstlrnkkerli Harms. Coster 4 Zn., foordam C 9. Ï6I.S. Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. Riet is zeer interessant de debatten in het Pruisische Huis van Afgevaardigden betref fende de invoering van het gelijke kiesrecht in P ruisen te volgen. De Democratie heeft ten slotte haar weg tot d it conservatieve college gevonden, de oorjo g heeft gebracht wat anders in Pruisen voor onmogelijk werd gehouden, een regee- ringsvoorstel om het kiesrecht zoo te wijzi gen, d at voortaan niet meer de macht in de eerste plaats in handen van de jonkerpartij zal bei listen. Ee Koninklijke Boodschap, heeft de natio- -lit teraal Otto gisteren gezegd, houdt re kening met den democratischen stroom, die door de: geheele wereld gaat. Het z. al op den duur ook het Pruische Huis vam Afgevaardigden onmogelijk zijn de teekenen des tijds onopgemerkt te laten. De regeering schijnt dit in te zien en heeft er op gewezen, dat verwerping van het wets voorstel. ten gevolge kan hebben dat door beroering van het volksleven een veel radi caler ontwerp in de toekomst zal kunnen worden afgedwongen. Trouwtens, de regeering is vast besloten ditmaal haar wil door te zetten en minister Friedberg heeft niet onduidelijk doen uitko men, dat, zoo het wetsontwerp in derde le zing mocht woeden verworpen, de regeering van haar recht tot ontbinding van het Huis zal gebruik maken en dus een beroep op de kiezers zal doen. Dat do conservatieve elementen in het Huis zich weer duchtig geweerd hebben, laat zich begrijpen. Een der afgevaardigden meende zelfs, dat de uitwerking van het verwerpen van het ontwerp minder gevaarlijk voor de monar chie is dan het aannemen. Want na. de aanneming van het gelijke kiesrecht zal er z. i. een veel grootere over strooming van sociaal-democraten komen dan de regeering verwacht. De sociaal-demo cratie, aldus deze afgevaardigde, draagt voor God en de wereld de verantwoordelijkheid, dat in het buitenland de onjuiste meening heerscht, dat bij ons de klassehaat zich zoo sterk doet gevoelen. Inmiddels is de beslissing in tweede lezing gistermiddag gevallen. De mogelijkheid van een compromis werd nog geuit, maar het is niet waarschijnlijk, dat de conservatieven daarvoor te vinden zijn. Bij de stemming werd het regeeringsvoor- 8tel .nopens het gelijke kiesrecht met een meerderheid van 235 tegen 182 stemmen ver worpen en het conservatieve meervoudig stemrecht daarvoor in de plaats gesteld. De tegenstemmers der nationaal-liberalen gaven den doorslag, de onafhankelijke soci aal-democraten stemden vóór het regeerings- voorstel. In tweede lezing is het voorstel dus ver worpen. i Nu komt nog de eindstemming en wanneer dan de tegenstemmers van thans niet van user hut Intfetseb - door L. O MOBBfUBY §3) Z«er tot Hilary's verbazing, tóen zij 's avonds tusschen elf en twaalf uur uit de comedie' thuis kwam; vond zij Austice nog in de zitkamer voor het vuur in den grooten arm stoel met de rose kussens, met de oogen droo mcrig gevestigd op de gloeiende blokken in het haardvuur, met een glimlach op de lippen een glimlach van oneindig veel gUuk. „Nog op?" riep het meisje. „U heeft toch niet op mij gewacht, tante Austice?" „Op jou gewacht?" De droomerige oogen wendden zich af van het vuur en Hilary merkte op, dat zij schitterden met grooten gloed. „Neen ik wachtte niet op jou. Ik zat na te denken en zag allerlei dingen in. t vuur". Haar stem, eerst droomerig, werd le vendiger, zij lachte een weinig, een zacht lachje dat vreugde bevatte, evenals haar schitterende oogen. „Zulke aardige dingen zag ik in het vuuï, Hilary," ging zij voort, met jeugdige opgewondenheid; „was het je moeder niet die je zeide dat liefde de gouden sleutel is, die alle deuren ontsloot". „Ja", antwoordde Hilary, eenigszins ver baasd over deze vraag en ae plotselinge ver andering van het onderwerp van gesprek. „Nu! Zij had gelijk, zij had volkomen ge- 1 ijk. Soms wgrden de sloten alleen wat roes- tiig of zoo en de sleutel draait niet heel ge makkelijk meer om. Maar eindelijk gaat de deur toch open; en ais men binnen ia vLudt men «en soort van Paradijs 1" opinie veranderd zijn, ia ontbinding van het Huis zeer waarschijnlijk. Hoe krachtig de conservatieve elementen zich aan htm zetels vastklemmen, zij zullen weldra bemerken, dat de tijden veranderd zijn, dat de frissche wind der democratie door de ramen van het Huis naar binnen stroomt en dat die wind kan aangroeien tot een storm, die alles voor zich wegblaast wat thans haar kracht durft te onderschatten. Het Duitsche sociaal-democratische blad „De Vorwarts" heeft eenige interessante ont hullingen over den toestand in de Oekraine gedaan. Wij wezen er gisteren reeds op, dat tot nu toe de middenrijken er weinig profijt van trokken, dat zij de hand op de rijke voor raadschuren in het Oosten gelegd hebben. De Vorwarts wijst er nu op, dat in plaats dat de vrede met Rusland en Roemenië ver grooting van het broodrantsoen zal brengën, men ernstig eepe vermindering daarvan overweegt, hoewel men weet dat de bevol king dit door gebrek aan andere levensmid delen moeilijk zal verdragen. Slechts groote aanvoeren uit de Oekraïne zullen het mogelijk maken den volgenden, oogst te halen. Het valt uit dit oogpunt niet te verwonde ren, dat de Duitsche troepen in de Oekraine meermalen met voorbijgaan van de eigen re geering, krasse maatregelen voorschrijven en de Oekraine niet behandelen als een gebied waar zij de rust en de orde helpen herstellen, maar als een .landstreek vanwaar de voor het Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche volk benoodigde levensmiddelen zoo spoedig mo gelijk moeten afgezonderd worden. Dat dit de eigea regeering minder ge- wenscht voorkomt en dat zij niets lieyer wenscht dan dat. de vreemde troepen, wier hulp nu niet meer noodig is, het iand weer zoo spoedig mogelijk zullen verlaten, laat zich begrijpen. Naar officieel uit Berlijn wordt gemeld, viel den jongsten tijd te Kief reeds een scher pe agitatie op te merken, die blijkbaar ook tegen den Duitachen invloed in de Oekraine was gericht. Volgens dit Berlijnsche communiqué nam de Rada geen maatregelen om het uitzaaien in het voorjaar en de daarmede samenhan gende vervulling der verplichtingen van hft aangegane verdrag te verzekeren. De Duitsche militaire commandant vaar digde daarom een besluit over den voorjaars- zaai uit, wat. volgens het communiqué in de Oekrainsche pers verminkt gepubjiceerd werd, wat aanleiding gaf tot opgewonden heid in het land en tot een protest in de Rada. De arrestatie van den directeur eener Rus sische bank was aanleiding voor de Duitsche bezettingstroepen, om tot krasse maatregelen over te gaan. Deze directeur had zich, volgens het com muniqué, verdienstelijk gemaakt door zake- Hilary stond daar heel slank en rechtop, met de eene hand op den schoorateeninan- ten en keek naar de spreekster met verbijs terd gelaat. „Denk niet dat ik plotseling krankzinnig geworden ben," ging Austice lachend voort met 't zachte lachje van geluk, toen zij de vragende uitdrukking op Hilary's geiicht opmerkte; „maar ik ben zoo over vloeiende van vreugde, dat ik eenvoudig niet verstandig zou kunnen praten, zelfs als ik mijn best deed. Het helpt niets of je mij al vertelt dat lk te oud ben om over te vloeien wanneer de ware vreugde komt. en de mijne is gekomen" haar stem werd zachter, we der vestigden zich haar oogen droomerig op de dansende vlammen „Miles Har ding „O, tante Austice!" Hilary knielde naast den grooten armstoel en legde haar handen op de schouders van haar tante, zij dwong haar het gezicht op te heffen, zoodat haar beider oogen elkaar ontmoetten. „Heeft hij begrepen dat u het liefste, zachtste persoon tje van de wereld is?" „Hij zei iets dergelijks 1" antwoordde Aujj- tice zedig blozende bij den emstigen blik van het meisje; „ik had inderdaad nooit ge dacht dat hij in staat was zoo veel lieve dirn- gen te zeggen als hij gezegd heeft voordat ik hem liet heengaan. Weet je, Hilary, hij had 'n hoogen muur van trots opgebouwd rondom zichzelf, net zooals j jou mijnheer Dunbar gedaan heeft, maar toen hij pro- beefde over dien muur heen te klimmen of hem omver te halen of toen hij een sleutel vond om de deur in dien muur open te ma ken, toen merkte hij dat hij heel aardig zijn liefde verklaren kon." „Was hij eerst te trotsch om iets te zeg gen?" zei Hilary langzaam. „Veel te trotsch maai ik bracht hem lijke samenwterk ing met de Duitsche en Oos- tenrijksche delegaties. De Duitsche bevelhebber nam toen maar aan, dat de an irehie opnieuw was begonnen en stelde militai re rechtbanken in waarbij zij die pogingen mochten doen, de orde te ver storen met zware straffen bedreigd werden. De minister van. oorlog, de afdeelingschefs in de ministeries van buiten- en binnenland- sche zaken, de echt^enoote van den minister van binnemlandsche zaken en de comman dant der stedelijke militie werden gevangen genomen. Geen wonder, dat tie Rada door deze maat regelen' geschokt is en het tegenwoordige mi nisterie wil aftreden. Een Berlijnsch telegram van gisteren meldt dat er in de Oekraine door het ingrijpen van in Kiëf aangekomen Bóeren-afgevaardigden een-staatsomwenteling heeft plaats gehad doordat de Rada en zijn regeering, die geen gezag meer bezat, ten val werden gebracht De vorming van een nieuw ministerie, ver moedelijk onder generaal 'Skorropatzki, is aan den gang. De leden der regeering die te Kiëf in hech tenis waren genomen zouden weer in vrijheid gesteld zijn,. Inmiddels doet een Woiff-telegram eenige mededeelingen over de laatste dagen met de Oekraine afgesloten verdragen betreffende de levering van peulvruchten, voeder en zaden, eieren en slachtvee. Volgens1, telegrafische berichten uit Kiëf zijn in de laatste dagen van April in de Oekrain sche verzendingsplaatsen ongeveer twee mil- lioen centenaren, voedermiddelen ter beschik king der middenrijken gesteld. In de laatste dagen zouden ongeveer 1200 wagons levens middelen van allerlei soort de middenrijken zijn bin nengekomen en groote hoeveelheden zouden naar Duitschland onderweg zijn. Hieruit blijkt, zegt het telegram, dat de door de middenrijken voor de voorziening uit de Oekraine ingestelde inrichtingen be ginnen te werken. Het is voor de middenrijken te hopen, dat deze werking niet van te korten duur blijkt. Van verschillende zijden wordt toch reeds de vrees geopperd, dat ook de Oekrainsche voorraden nauwelijks voldoende zullen zijn om de bevolking der Centrale mogendheden, vooral die van het gebrek lijdend Oosten rijk,, voor een nijpend voedseltekort te vrij waren. Van het gevechtsterrein geen nieuws van bete eken is. De Franschen melden slechts een aaninerkelijken vooruitgang in het bosch van Hangard. KORTE BERICHTEN. In Oalidë nemen de Jodenvervolgingen een algemeen karakter aan. De regeeriag schij nt daar machteloos tegenover te staan. gen Hoogstwaarschijnnlijk zullen de konin- der Scandinavische rijken en hun resp. mini sters binnen korten tijd weer een confe rentie houden. De Engelsche begrooting is door het La- gerhuis na zeer korte en kalme debatten aan- aan het verstand dat trots somtijds heel dwaus en heel noodloos is." „Ik wou wel eens weten hoe u hem dat aan het verstand bracht." Hilary zat op den grond, tegen de knieën van, Austice geleund. „Ik wou dat u mij het recept kon geven, dan zou ik Tony misschien een dosis van dezelfde medicijn kunnen toedienen. Hij heeft een be handeling, om van zijn trots te genezen, -noo dig, zeer noodig zelfs, en ik weet niet wat lk er aan zal doen." „Ik ben bang misschien" Austice sprak aarzelend misschien bukte ik mij wel om te overwinnen 1 Maar het was 'de eeni- ;e manier. Ik kon hem zijn eigen leven en et mijne niet laten bederven voor een bespot telijk denkbeeldig bezwaar. En toch ik kon hem de geheele waarheid niet vertellen ,,Welke waarheid?" vroeg Hilary, toen Austice niet doorsprak. „De waarheid dat, als hij zijn trots een scheidsmuur liet vormen tusschen ons beiden, hij mijn hart brak" was het antwoord. „Men kan niet onvrouwelijk zijn, zelfs op gevaar af „Twee leven9 verwoesten," riep Hilary uit met een klank van jeugdige verontwaardi ging in haar stem. „Ik geloof niet dat het on vrouwelijk is de waarheid te zeggen. Ik ge loof dat waarheid veel beter is dan een menig te slimheden en verdraaiingen en pogingen om de dingen op 'n omslachtige manier ge daan te krijgen. Ik zou altijd veel liever recht op het doel afgaan en de waarheid zeggen 1" Nu knielde zij neder met een blozend en leven dig gezicht en stralende oogen en Austice zag haar ernstig nadenkend aan. „Ik wou wel eens weten of wij de inzichten vertegenwoordigen van onze twee geslach ten," zei ze bedaar* „II kon alleen' krijgen wat ik hebben wild* op de oude manier die gerwmen. Den eersten Mei zijn de Duitsche troe pen S.ebastopol binnengetrokken; er werd geen tegenstand geboden. V'an Duitsche zijde wordt als een veront schuldiging voor de operaties in de Krim op gegeven, dat de Zwarte Zeevloot zelfstandig in actie Is en het „handhaven der jfoeae orde belemmert. Het .Ned Tel. Ag. meldt dat een nieuwe regeering i'n Oekrajina het bewind zal voeren op den gro ndslag van den vrede van Brest- Litovsk. De T'a gl. Rundschau doet mededeelin- gen over de .Bulgaarsch-Turksche wrijving. TWEEDE KAMER. De post van 120.000 voor voltooiing der inrichting van het gebouw voor de post chèquo- en girodienst te 's-Gravenhage, waar van reeds 40.000 was toegestaan, werd in de zitting van gisteren verworpen met 37 tegen 24 stemmen' in verband daarmede werd de behandeling dér suppletoire Waterstaats- begrooting geschorst. De motie-Ter Laan betreffende de onteige ning der oeverterreiinen langs de Oude Maas biji totstandkoming v,an den waterweg ,van Dordrecht naar zee Werd verworpen met 47 tegen 15 stemmen. Daarna werd voortgezett de behandeling van de instelling van een handelsregister. De bepaling betreffende dfe vermelding der nationaliteit! van commanditaire vennoot schappen werd aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. Het amendement-Rutgers om niet in het re gister op t e nemen land- en tuinbouwers en visschers, die geen anderen handel drijven dan uit net bedrijf voortvloeit, werd aange nomen zonder hoofdelijke stemming, na aan neming niet 54 \tegen 3 stemmen van het sub- am en dement-Gerretson pm ook ambachtslie den uit te zondeien. Het amendement van de commissie van rap- rteurs, tot betere regeling van het hooger roep in zake de inschrijving, werd door de regeering overgenomen. De eindstemmig over het ontwerp zal op oen nader te bepalen dag plaats hebben. Aan de orde waa daarna het ontwerp-Duys C.S., betreffende de onderdomvoorziening. De heer Snoeck-Henkemans deed een. beroep op de Kamer om het ontwerp niet aan te nemen, in de ee.rste plaats om den In houd, in de tweede plants om het tijdstip van Indiening. Hij beval aio compromis aan, het opnemen van zelfstandig werkenden beneden de loongrens van Invaliditeitsverzekering en verolichte verzekering. De heer Van V'uuretl protesteerde tegen de afwezigheid van verreweg de meeste vrij zinnigen bij de behandeling' van hun ontwerp en betoogde dat de indiening"' van het ontwerp strijdig is met. de politiek van het bestand, geslote. op verzoek der linkerzijde. Spr. be schouwde de indiening van het ontwerp als eer •anhoopsopspoging om poi'itieke onmacht te bedekken Te 4 uur 15 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden half 2. po: bei NEDERLAND EN DUlTSChtLAND. Reuter seint ons uit een artikel vam de Dai ly News een betoog aangaande de Duitsche pressie" op Nederland en brengt dr.e ifl ver band met het eind der militaire siuccessen, zoodat nu politiek succes gewenschd is. Ver der betoogt het blad, dat Duitschl'and de handen in het Westen vol heeft en daarom geen krachten vrij zal maken Nederland mi litair te dwingen. de vrouw alle eeuwen door heeft toi Jij? zou jij tot een nieuwe sexse belïoören. Hilary? Of Jij krijgen zult wat je hebbtm wilt op de nieuwe manier? door ronduit de waarheid te zeggen, door regelrecht to zeg gen hoe je ev over denkt? Ik doe geen uit spraak vooi of tegen een van onze oude gene raties lk vraag mij alleen' af of wij een tijd- erk bereikt hebben waarin de vrouw niéuwe banen zal trachten te bewandelen." „Ik zal no uit hukken om te overwlnnm." Hilary legde haar handen op die van Aus tice en nam daardoor al het pikante weg u.'t haar woorden. „Maar lk ben blij - o zoo blij dat u veroverd heeft, al heeft u er dan ook voor moeten bukken. Maar als ik ooit ver over," zij sprak met tusschenpoozen tusschen haar woorden, „als ik ooit verover, zal ik het op een heel andere manier moeten aanleggen. Het zal de volle waarheid moeten wezen of niets. Ik zou niet weten hoe ik het aanvangen moest om te bukken om te overwinnen." HOOFDSTUK XXIV. Op het Klooster. „Maar waar is de bekoorlijke freule Fram ley?" Met deze woorden begroette Hilda Redbum Tony op haar allerbekoorlijkste wijze glimlachend en zij! keek achter hem, blijkbaar in de veronderstelling, dat h.ij niet alleen naar het klqoster gekomen was. «„Freule Framley is een week geleden ver trokken," antwoordde hij kortaf. „En is u wezenlijk toch hier kunnen blijven en blijven werken1 alsof er niets gebeurd was'" vroeg mevrouw Redbum met een lachje vol beteekenis. verkeert blijkbaar in een dwaling", luid de het koele antwoord „Freule Framley is al- Omtrent den stand van de Ehiitsch-Neder- landsche onderhandelingen hebben wij van gezaghebbende zijde het volgende vernomen Gelijk men weet zijn. naast en los van de zui- ver-economische onderhandelingen, verschil lende punten op het tapijt gekomen, die in middels slechts voor zoover de zand- en grind- kwestie en die van het gebruik van den' Lim- burgscben spoorweg rakende, aanleiding heb ben gegeven tot langdurige en moeilijk-vlot tende besprekingen. Zaterdag j.l. is men inmiddels reeds prin cipieel tot overeenstemming gekomen. Hierbij dient aangeteekend, dat de Duitsche regeering verzocht had: lo. den doqrvoer van zand en grind voor zoover noodig ten behoeve van herstel en onderhoud der Bel gische wegen toe te staan en 2o. het gebruik van den Liniburgschen spoorweg vrij te laten voor alle vervoer, met uitzondering van dat van oorlogsmateriaal. Er is inmiddels evenmin reden voor opti misme als voor het tegendeel. Baron Gevers is na het Zaterdag bereikte voorloopige resul taat naar Berlijn vertrokken met nauwkeurig omschreven voorstellen' ter voorbereiding van de definitieve regeling. Van zeer groot ge wicht is het, welk standpunt men in Berlijn zal innemen tegenover de van Nederlandscne zijde gedane voorslagen betreffende de hoe veelheden zand en grind, die eventueel zullen' worden doorgevoerd en de uitgebreidheid van' het verkeer op den spoorweg. Ook is, als wij juist zijn ingelicht, nog niet vastgesteldwel ke interpretatie gegeven' zal worden aan het begrip oorlogsmateriaal. (Hbl.) SCHEURPREMIE VOOR BRUINE 1 BOONENTEELT. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge- Ik heb de eer U mede te deelen, ten ver volge op mijn drcualire en bekendmaking van 15 April, dat de regeering bereid is ook aan gemeentebesturen een scheurpremie voor de teelt van bruine boonen op gescheurd grasland toe te kennen, indien zij, alvorens tot scheuren over te gaan. daarvan opgave doen aan de cultuurcommissie in hun pro vincie. Bovendien ben ik bereid voor het gedeeltt van den oogst, dat aan de gemeente zal worden gelaten boven het rantsoen, geen hoogere prijs te berekenen dan dien, waar voor de boonen uit de distributie vanweg* liet R. D, K. geleverd worden Dit zoude gevoegelijk op zoodanige wij ze ten uitvoer kunnen v/orden gebracht, dat de geteelde producten eerst voor den vorm aan den betrokken regeeringscommiaaarls voor dé graanmzameling worden afgedra gen, n betaling van den vastgesteld/en garantieprijs. De prdueten kunnen echter door den re- geerinKscommissari» iu bewaring gegeven en door het R. D.,K. aan d. gemeente naar behoefte en op de' gebruikelijke wijze vrij gegeven worden. MELKPRODUCTEN. Het Bureau voor Mededeellngea inzake ds Voedselvoorziening meldt: Teneinde te ontkomen aan de maximum prijzen en meer geld te maken voor hun pro duct, hebben verschalende kaasproducenten in den laatsten tijd onder allerlei fraaie na men kaassoorten im den handel gebracht, die vroeger hier te lande onbekend waren. Of schoon deze soorten niet meer vet bevatten dan de volvette kaas, was de prijs dezer bij zondere producten veel hooger gesteld. Om dezelfde reden legden sommige ducenten zich ook toe op net maken van tech nische artikelen (caseïne e. d.). Ook hiertegen bleken maatregelen noodig. leen een vriendin van mijn tante en vaa mij." Een bijna onmerkbare pauze tusschen de laatste woorden; „er bestaat geen andere betrekking tusschen ons." „Geen andere betrekking?" Mevrouw Rrtlburn's mooi gezichtje nam 'n verbaasde uitdrukking aan. „Ik dacht ik had begre pen „Ik kan niet verantwoordelijk rijn voor wat u misschien gedacht hebt, vrees ik," viel Tony haar in de rede, op het kantje af onbe leefd te zijn; „maar het feit blijft bestaan. Freule Framley ia eenvoudig een vriendin van ons. En zou u du zoo vriendelijk wezen mij te zeggen waarom u mij verzocht hebt, vandaag hier te komen? Moét er nog eenige verandering in het portret gemaakt wor den?" Het onderwerp Hilary werd zoo met opzet en onmiskenbaar ter zijde geschoven, dat zelfs Hilda Redbum met haar krachtigen will, het niet durfde voortzetten. En hoe zeer zij met zichzelf vervuld was, zij kon niet nalaten op te merken, dat er rimpels waren in Tony's gezicht, die er te voren niet ge weest waren, dat zijn oogen hun vriendelijk lichtje verloren hadden en zeer droevig ston den en ernstigen dht zijn glimlach de oude, echte vroolijkheid miste. Maar het onder werp van de liefdesgeschiedenis van een an dere vrouw kon haar aandacht niet lang be talen en toen de schilder duidelijk geen zin ad er iets van mee te deelen, wenschte rij ook in 't minst niet rijn vertrouwen te win nen. Om de waarheid te zeggen, zij stelde bitter weinig belang in zaken van eenig men- schelijk wezen, behalve zich zelf, en zij was weldra geheel vervuld met haar taak, Tony precies uit te leggen, wat mr. Redbum nog aan haar portret veranderd wou hebben. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1