Bedtóigiges Yssjet Qtsfrlbadfibedfilf. LOOP. TIN. EOONBAKKEN. Duur der Broodkaart. Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws Reetot#«ik©M. Alcmaria II Hollandia II, Hoorn. 8ta« Jïitsuws. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heelt goedgevonden te bepalen: le. de verkoop «n de aflevering van nieuw lood, oud lood en looden artikelen ia verbo den; 2e. het vervoer uit eenig deel eener ge meente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden van nieuw lood, oud lood en looden artikelen; 3e. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld zijn niet van toepassing op den verkoop, de aflevering en het vervoer van nieuwe loo den artikelen voor zoover de verkoop, afleve ring en vervoer daarvan geschiedt door fa brikanten van en door handelaren in deze ar tikelen) aan handelaren in en aan verbrui kers van deze artikelen; 4e. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld zijn niet van toepassing op hoeveelheden van niét meer dan 50 K.G. 5e. van de verbodsbepalingen1 sub 1 en 2 ;ld' kan ontheffing worden verleend onder bij zoo noodig te stellen voorwaarden, door het Rijka Kantoor voor Zink, Lood en Tin (R. K. Z. L. T.). De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen1: le. de verkoop en de aflevering van tin zijn verboden 2e. het vervoer van tin uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden; v 3e. onder tin wordt in deze 'beschikking verstaan zoowel maagdelijk bloktin, overga smolten tin, als langs electroiytischen weg berdd tin; 4e. de verbodsbepaling sub 1 en 2 gesteld In niet van toepassing op hoeveelheden van et meer dan 5 K.G.; 5e. van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld kan ontheffing worden verieend, on der zoo noodig daarbü te stellen voorwaarden door het Rijkskantoor voor Zink, Lood en Tin (R. K. Z. L. T.) gevestigd Zuid-Oost Buiten singel1 226a, 's Gravenhage. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft; onder intrekking van het be paalde bij zijne beschikking van 15 Jan. 1917 No. 52 (C. B. K.) goedgevonden te be palen, dat aan artikel 27 der Distributierege ling van Brood, Bloem en' Rogge wordt toe gevoegd een derde lid, luidende: 3. Het is den bakker verboden anders te bakken dan van grondstoffen, welke hem in gevolge deze Distributieregeling zijn ver strekt. Dit verbod is niet van toepassing op de bakkers wonende in eene gemeente, waar voor door den Regeerings-Connnissaris voor de Rijksgraanverzameling overeenkomstig het bepaalde bij artikel 2 (3) alle bons der broodkaarten geldig zijn verklaard voor koop en verkoop van tarwebloem tarwemeel en roggemeel. De Directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 48ste tijdvak geldig is van 4 tot en mei 10 MEI 1918. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dai heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van P. NOOM, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een DROOG KAMER (EEST) voor het drogen van sigaren, in het perceel STUART- STRAAX, Wijk E, No. 61. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, niundeling op Vrijdag 17 Mei a.s., des voermiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemeiden dag kan de vei zoeker en hij, die bezwarea heen ingebiacht op de Secretarie dezer Gempente van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis nomen. Alkmaar, den 3en Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretarie. Daarom is thans eene regeling getroffen, waardoor technische artikelen alleen zullen kunnen worden vervaardigd voor zooverre daaraan hier te lande behoefte bestaat, ter wijl bij verwerking van melk tot voedingsarti kelen er voor gewaakt zal worden, dat een zoo groot mogelijk nut voor de volksvoeding wordt bereikt. Zoo zullen ontheffingen van het verbod om caseïne te maken niet worden gegeven aan inrichtingen, die andere producten kunnen vervaardigen. Voorts zullen de kaasfabrieken en de fabrieken van melkproducten volle melk of ten deele afgeroomde melk alleen mogen verwerken tot kaas met een vetgehalte in de droge stof van niet meer dan 20-f. Bovendien zal melk en1 geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk alleen mogen worden verwerkt tot boter, volvette Gouda en Edammer kaas 40 plus 30 plus en 20 plus, nagelkaas, witte kaas, komijnekaas (Leidsche kaas), taptemelkpoeder en gecondenseerde taptemelk. GOEDKOOPE SCHOENEN OP TOE SLAGBONS. Naar de „N. R.' Ct." verneemt, is binnen kort een wijziging van de bepalingen voor den verkoop van goedkoop schoenwerk te verwach ten. Het ljgt n.l. in de bedoeling, den maxi mumprijs te doen vervallen, terwijl alsdan, ook laag schoenwerk op toeslagbons voor mannen mag worden verkocht. DE MILITAIRE VERLOVEN. Naar wij gisteren vernamen worden de militaire uitzonderingsverloven weder toe gestaan (Hbl.) ORAANAANVOER. De Rotterdamsche correspondent van het Hbl verneemt, dat in plaats van de drie schepen, die uit Amerika naar hier Zullen worden pezonden met graaft, drie schepen van dezelfde ïeederijen als waartoe de be doelde vaartuigen behooren, van hier zullen vertrekken. Het zijn dus één schip van den 'L 'oyd, ém v*n de eo êh. f»n de Koninklijke. Het beet dat Duitschland dp vrijheid van vaart van al deze schepea reeda heeft, gewaarborgd. INTREKKEN VAN MILITAIRE MAATRE GELEN Het Hbl. meldt: Verschillende militaire maatregelen, die in verband met den onzekeren politieken .toe stand genomen waren, zijn ingetrokken/Zoo is een eind gemaakt aan hetpermanent ge opend zijn (voor militair gebruik) der tele graafkantoren Ln plaatsen waar troepen ge legerd zijn, terwijl de bewaking van de sta- tionstelegraafbureaux opgeheven is. DE DEPUTATEN-VERGADERING DER ANTIREVOLUTIONNAIREN. Onder voorzitterschap van den heer van der Voort van Zijp werd gisteren te Utrech t de deputatenvergadering der a.-r. partij g< open d. De voorzitter deelde mede, dat de toesta nd van dr. A. Kuyper, die ongesteld is, verrer- ;erd was. Diens rede werd daarop door den leer A. W. Idenburg, oud-gouvemeur-p;ene- raal van Ned.-Indië, voorgelezen. Zij droeg tot titel: „Wat Nu?" tot onder grond de wijzigingen in den politiekjn toe stand ontstaan sedert de gelijkheid van bij zondere en openbare school, wetsJjeginsel was geworden; sinds een herziening van de grondwet algemeen en evenredig kiesrecht bracht. Wijzigingen, ook voortgevloeid uit den oorlogstoestand, waarbij de v/anorde in Rusland, de schepenvordering door de geas socieerde mokendheden aan Ne.derland ge pleegd, de economische kwesti.es welke na deu oorlog aan de orde zullen, komen, wer den nagegaan, die den redenaar aanleiding gaven, uitvoerig stil te staan bij de anti-revo- 'utionnaire beginselen. „Het .„bij de gratie Gods", zei spr., moet ons partijleven ook in de nu dagende periode beheerachen. Wie dit grondbeginsel en uitgangspunt varen liet, ield kort en bondig op ant-irev. te zijn, van Boven moet ons de drijfkracht in de ziel varen, of we zijn revolutionnair." Op de vraag „Wat nu?" antwoordde hij dat het machtige sociale vraagstuk zich opdringt. De politieke actie en het sociale leven treden gedurig in steeds nauwer verband met elkan der. Inzake de schoolkwestie eischte spr. finale afdoen'ng; wat de overheidsbemoeiing be treft, gaf hij aandacht aan den eisch die daar heen van alle kaftten wordt aangeheven. Een andere eisch is de vrijmaking van den loon arbeider Wat dr. Kuyper als minister in het sociale heeft gedaan werd mede aangestipt. Wat thans noodig is, is een „nieuwe nor male landsexistentie" voor te bereiden. Het stond voor hem vast, dat de na den oorlog komende taak geen andere kan zijn „dan om op de zoo machtige arbeidersbeweging ook voor onze mannen steeds vaster het politieke stempel te mogen drukken en zulks in har monie met het beheerschend beginsel van onze anti-revolutioanaire partij." De rede besloot met een opwekking tot de mannen broeders, ook al zullen zij een min derheid blijven, bij hun heerlijke taak te vol- üii Jen Tot voorzitter van het 'Centraal-comité werd na de pauze verkozen d'e heer dr. Kuyper, tot tweede-voorzitter de he.er Idenburg, die de leiding der vergadering daarop overnam. Het concept-program van actie werd goed gekeurd na artikelsge.v/ijze bespreking. Bij de rondvraag :a:iae de voorzitter, naar aanleiding van een wraag van den afgevaar digde van Nieuwer-Amstei, dat ieder goed anti-revolutionnair stemt op nummer één van de candidatenlijst. Onder applaus vverd voorlezing gedaan van een telegram van dank van dr. Kuyper. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het voorstel van het Gen traleijcon vent in zake het indienen, van drie groepen van can- didatenlijsten en verbinding der lijsten. Na psalmgezang werd de vergadering met dankgebed gesl oten. fiUIKERGEKNOEI. Reeds thai as, nauwelijks op de helft van het nieuwe suik erjaar, loopende van October tot October, is een aantal kleine winkeliers door den ontvangen suikervoorraad heen en moe ten de klanten worden teleurgesteld. Deze doen de benoodigde suiker op bij andere klein handelaren die op hunne beurt daardoor spoediger dan in October j.l. werd) berekend, hun toch reeds verminderd kwantum uitver- koopen. Oaat <1# ongebreidelde suikerverkoop door op denwilfden voet* alle kans dat dan einde Juli, betfin Augustus, ondanks den overvloed aan suiker, dit artikel in de meeste winkels niet m©;r te koop zal zijn In hoofdzaak is dat spoedig uitverkoopen der suiker daaraan te wijten, dat verschillen de perftonen zich toeleggen op het zooveel mo gelijk: opkoopen van suiker tegen den winkel prijs, om het gekochte, zoodra op die wijze een eenigszins belangrijk kwantum is bijeen gebracht, tegen hoogeren prijs te verkoopen aan. banketbakkers. 'Zooals bekend, is de prijs van de suiker, be stemd voor de industrie, voor banket- en koekbakkers e.d.g. 15 per 100 K.G. hooger dan de consumptiesuiker, om daardoor den kleinhandelsorijs laag te kunnen houden. Bij het toepasen van practijken als boven vermeld maken de aldus knoeiende opkoopers een winstje en kunnen1 hunne afnemers op hunne beurt suiker krijgen vèr beneden den industrieprijs. Wanneer dan ook niet spoedig maatregelen worden genomen, door bepalingen te treffen die den- ongelimiteerden verkoop van suiker breidelen, kan 't niet anders of ook met dit artikel komen onze huisvrouwen over enkele weken voor groote moeilijkheden te staan. DE KAMERVERKIEZINGEN. De anti-oorlogkiezersgroep heeft aan de hoofdbesturen van de partijen en bonden, die candidaten stellen voor de Tweede Ka mer, eenige vragen gericht, teneinde hun oordeel te vernemen betreffende het arbitra gebeginsel inzake geschillen tusschen be schaafde Saten. JUBILEUM MEVROUW SPEENHOFF. Gisteravond is te Rotterdam herdajht me vrouw Speenhoffs twintigjarige artistieke loopbaan tezamen met het feit, dat zij 12J4 jaar de trouwe gezellin, was van haar echtge- ütwt Ut 06 vertolking van iWi TMIfeWfocttl lied, De belangstelling was wit groot ea er warm velg bloemen. MOORD? Zekrare J. v. Z. t eNunspeet vvm uit zijn wo ning gezet, waarom hij zich tot zijn vader wendde, om daar zijn intrek te nemen. Dit beviel aen bij dezen inwoner den zoon Klaas allerminst en hij gaf luide rijn misnoegen daarover te, kennen. Maandagavond kwam een derde zoon, Lammert geheeten, zijn vader1 over de zaa spreken. Toen deze zoon wegging, werd hi floor den vader teruggeroepen, met de mede- deeling dat Klaas zich met een mes een steek in de borst had toegebr a.cht. Inderdaac bleek de zoon door een messteek te zijn overleden. Bij de Justitie zijn nu veamoedens gere zen, dat de vader zijn zoon heeft vennoord, waarom hij ter beschikking der justitie te Zutphen is gesteld. De verdachte blijft ont kennen. THEE- EN BROODKAARTEN GESTOLEN l. Te Dordrecht is een diefstal aan het licht gekomen van thee- en broodkaarten. Van de laatste zijn er 800 opgespoord, van de eerste 200. Een 17-jarige jongen, werkzaam aan de drukkerij waar de kaarten gedrukt werden, heeft ze gestolen en verkocht aan iemand, dié ze met behulp van anderen weer aan meerdere personen verkocht. Men v ermoedt dat er vele personen bij zijn betrokken. De drukkersjon gen is gearresteerd, tegen twee der medewer kers is reeds procesverba ial opgemaakt. OP EEN MIJN GELOOPEN. De mijnenvisscher „Irrans Naerebout" is gisteren nabij Terschelling op een mijn ge- loopen en gezonken. De ramp gebeurde bi; den buitendrempel van het Stortemelk, onge veer terzelfder plaats dus waar eenigen tijd geleden de torpedoboot „G 11" op een mijn geloopcn en gezonken is. Bij het ongeluk zijn omgekomen twee matrozen, een zeemili- cien-stoker, een stoker-landstonnplichtige De lijken zijn op Terschelling binnenge bracht. Vijf der opvarenden worden nog ven mist. GEEN ANTWOORD. Zooals men weet heeft de heer Van Mamel, lid der Tweede Kamer, den 30en Maart den minister van buitenlandsehe zaken een drie tal vragen gesteld betreffende den aanvoer van graan uit Amerika. Thans heeft de mi nister geantwoord deze vragen tot zijn leed wezen nog niet te kunnen beantwoorden Zeer spoedig hoopte hij daartoe in staat te zijn. KAZERNEBRAND. Te Weert is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een1 graansilo, welke tijdelijk 200 militairen herbergde. De vlammen werden na veel moeite gebluscht; doch alle patronen die zich in de graansilo bevonden, ontploften. De silo is geheel uitgebrand. Men staagde er in eenige militaire goederen te redden. DES E RTEURS-S MO KKEL AAJR. Rijksambtenaren hebben 's nachts onder Heerlen aangehouden zekeren J. H. El., die klaarblijkelijk van een geslaagden sinokkel- tocht terugkeerde. De man had ongeveer 1000 mark bij zich en een briefje, waaruit bleek, dat hij voor dit bedrag aan chocolade, levens middelen, enz., aan de Duitsche grens had af geleverd. Het geld werd in beslag genomen en daar uitkwam, dat B. als soldaat van zijn garnizoen was gedeserteerd, is hij ter beschik king der militaire overheid gesteld. DE STAKING AAN DE HEMBRUO Ondanks het besluit der stakers, om vol te houden, melden zich dagelijks verschillenden hunner aan om bij weder-openstelling der fa briek 'weer in aanmerking te komen. Het is nog niet bekend hoeveel er weer zullen1 worden aangenomen of wanneer de fabrieken Mieder geopend zullen worden. HARINGVISSCHERIJ. Door de Zeevisscherij- Maatschappij De Hoop te Vlaardingen wordt een schip uit gerust voor de haringvisscherij. Ook van Scheveningen en Katwijk zullen enkele schepen daarvoor worden uitgerust. DRAVERIJEN TE AMERSFOORT. Het militair gezag te Amersfoort heeft af wijzend beschikt op de aanvrage van de Zeis ter Sportvereeniging om, evenals vorig jaar op het terrein Birkhoven draverijen te organi- seeren. De afwijzende beschikking is gegrond op de meening van het dag. bestuur en van den commissaris van politie te Amersfoort omtrent draverijen. 5EIAS fRIE. INDUST Door het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-Vereeniging is, na overleg met meerdere niet bij het Verbond aangesloten organisaties, een oproep gericht tot alle Nij verheidsorganisaties in Nederland ter bijeen komst op eene spoedvergadering in Den Haag op Maandag 6 Mei a.s., alwaar om trent de navolgende punten zal worden be raadslaagd 1 e De noodzakelijkheid van wijziging in het huidig stelsel, waarbij van de nijverheid een even hoog percentage wordt geheven als van den handel. 2. De in vele gevallen onbillijke toepas sing der bestaande bepalingen, door bereke ning op onjuiste basis. 3. De noodzakelijkheid, om bij den huidiL gen toestand den belastindruk voor de nij- verheid te verminderen. 4. De absolute onmogelijkheid voor de nij verheid om nog hooger belasting te dragen. 5. Beraadslagingen omtrent gemeenschap pelijke maatregelen. 6. Verkiezing uit de vergadering van een comité van acttie. ONS DAGELIJKSGH BROOD. Op de vragen van den heer De Kanter, betreffende het gebruik van aardappelpoeder voor de bereiding, antwoordde de minister van landbouw: Het verwerken van aardappelpoeder in plaats van aardappelmeel in het brood wordt door ondergeteekende in het belang van de volksvoeding geacht. Van tegenhouding der aardappelendroge- fabrieken te" den onder, keni Op de beslissing. of drogerij beschikbaar konden worden gesteld, hebben zijn geen invloed kunnen, uitfoefeaea. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk eei ijk gedeelte van den aardappeloogsi 1918 te doen drogen, ten einde het eindpro- >nds smtógppln-v' rptöckecdè jjtefcs &g= aardappelen voor len wordei belangrijk gedeelte van '18 te doen drogi duct in het brood te doen verwerken, EEN VARKEN IN DEN KINDER WAGEN. Gisterochtend werd, naar de Haagsche N Ct. vertelt, door twee keurmeesters van het openbaar slachthuis in de residentie aange houden een echtpaar, dat schijnbaar met den kinderwagen) op weg was om „op visite" te gaan. Op het spreidje lag een zuigfleschje. Bij onderzoek bleek, dat de inhoud1 van den wagen niet bestond uit een kind, maar uit een dier, dat volgens den anatomischen bouw oj een varken geleek. Het „kindje" woog 75 KJ en werd in beslag genomen. CIRCUS HAGENBECK. Door moeilijkheden met passen, aan de grens gerezen, zijn het personeel en de die ren van het circus Hagenbeek aan de grens opgehouden, zoodat vooreerst van de voorstel lingen niets kan komen. SPINAZIEKARRETJES. Heel kalm, zoo vertelt hetVader 1.", reed de wagen met spinazie van Jutfaas naar Utrecht, Recherche had op de een of andere manier vermoedens gekregen, hield den groentewa gen aan, deed onderzoek en vond onder de spinazie een "geslacht varken. Deed ook nog eens onderzoek bij den afzender, een landbou wer, en vond nog vier andere varkens, gereed voor de verzending. De Spanjaarden kwamen Lochem niet binnen, maar het varken mocht ook Utrecht niet bereiken. De aanhouding ge schiedde nog op het grondgebied van Jut faas en Jutfaas' burgervader werd er voor zijn gemeente eigenaar van. Zoo kan het ge beuren, dat de gemeente Jutfaas in den loop dezer week distributie heeft van varkens- vleesch. EEN SMOKKELSCHIP De rechtbank te Groningen deed uitspraak in de zaak tegen1 een zevental' perso nen tegen wie de vorige week wegens poging tot verboden uitvoer een gevangenisstraf was geëischt van respectievelijk 6. 6 6, 6, 4 en 4 maanden De beklaagden naaden getracht met de tjalk „Op hoop van Zegen" een lading goederen waaronder 620 balen karwij, die volgens ruwe berekenig een winst zouden op leveren van 300,000, n.l. 300. per baal, naar Duitschland uit te voeren. De rechtbank spi'ak alle beklaagden vrij en gelastte uc onmiddellijke invrijheidstelling der gedetineerden. EIEREN. Op de markt te Bameveld waren gisteren geen eieren aangevoerd. Reeds dagen te voren waren ze door de kooplui bij de boeren aan huis opgekocht tegen1 2 3 cent per stuk bo ven den maximumprijs. KORTE BERICHTEN. Te Zwolle is de groenten- en vrucht- tendrogerij van den heer A Bouwman afge brand. De heer M. Kolkman te Heemskerk is te Haarlem geslaagd als onderwijzer. In de gemeente Maarn (Utrecht) is den laatsten tijd 44 H.A. grasland gescheurd. Uit het gemeentehuis te Waardenburg (Geld.) zijn ongeveer 5000 broodkaarten en eenige koffie- en theekaarten ontvreemd. De politie doet onderzoek Een politieman Klotz uit Aken heeft aan de Hollandsche grens 6170 gulden aan ;oudgeld in den grond gegraven gevonden, iet geld is vermoedelijk van diefstal afkom stig. Wijlen de heer P. Langerhuizen Lzn., overleden te Huizen, heeft aan de Nederl. Vereeniging van Volks- em Schoolbaden ter bevordering van d& reinheid van het Neder landsche volk 30.000 vermaakt. Te Rilland-Bath is ingebroken in het militaire bureau van de vesting-artillerie. Uit de geldkist op dat bureau is ongeveer 4000 aan bankpapiej* gestolen. Tot dusverre zijn de daders onbekend. Een 19-jarige mijnwerker uit Kerkrade is op de Domaniale mijn tusschen de buffers van twee wagentjes bekneld geraakt met zoo danig gevolg, dat hij eenigen, tijd daarna overleed. Te Weert werd proces-verbaal opge maakt tegen iemand, die hondenvleesch voor geitenvleesch verkocht h 1.10 per pond. Het vleesch werd bij versch'llende personen in be slag genomen. Te Hoom is in den goud- en zilverwin kel van den heer Zeehandelaar ingebroken. Ongeveer 600 wordt vermist. Te Werkhoven kwam een 16-jarige jon gen onder een steenen rolblok van 500 K.G. De dood trad onmiddellijk in. Te Bergharen in Maasenwaal is voor een zeug met 11 varkens vergeefs 600 ge boden. Te Rotterdam is uit den winkel van een jontwerker vóór 1200 aan allerlei stoffen gestolen, o.a. een mantel van 300. Te 's-Gravenhage is op 68-jarigen leef- :ijd overleden de heer H. L. Berckenhoff, oud redacteur-correspondent der „Nieuwe Rotter damsche Courant" en hoofdredacteur van het Maandblad „Het Tooneel". Te Tiel is op 96-jarigen leeftijd1 overle den de heer A. J. Fanssen, de oudste apothe ker in Nederland. Uit Weert wordt gemeld, dat de grens voor alle scheepvaart gesloten is, zoodat geen enkel sdiip in of uit mag. UIT HOORN. Ónder leiding van den heer H. Vijn Hz. Twisk) hield ae vereeniging voor water- chapsbelangen en verkeerswezen1 in West- friesland gister een algemeene vergadering :e Hoom. De voorzitter heet in 't bijzonder welkom de heeren Jl. Korthals Altes (Amsterdam) voor zitter, en Baron Van Tuyl van Serooskerken Velsen), vice-voorzitter van den N. H. Bond van waterschapsbelangen. - Uit het jaarverslag blijkt de voortdurende vooruitgang der vereeniging, waarbij thans aangesloten zijn 30 afdeelingen met 1500 leden. Hulde wordt gebracht aan den heer K- ••tfi.d*» Alt©# life» «jfe, 60 als voos» Zitter van dm N ff. hond doet ea ouder wteau u krachtige leiding de bond zeker een goeds; toekomst tegemoet gaat. Een aangename ea>. menwerking bestaat met den bond m Z. H, Bij den N. H. bond zijn nu aangesloten die vereenigingen ^est-Fnesland, Waterland vooruit, Purmerland en de Zeevang. Tot bestuursleden van den N4 H. bond wolf den gekozen de heeren N. Dekker te Obdain en H. Vijn Hz. te Twisk. Uitvoerige besprekingen worden gevoerd over het geheime werkeni der polderbesturem. De heer W. Balk (Hoorn) dringt aan op de openbaarheid dier vergaderingen. De heer R. Visser Lz. (Berkhout) wil in vloed uitoefenén op de verkiezingen der pol derbesturen en aan alle candidaten vragen,, of ze het reglement der vereeniging onderschrij ven. In de waterschapsbesturen heeft men niets te zeggen en nu, bij het herstel der dij ken, is alle macht in handen der ingenieurs. Spr. dringt aan op een bond van waterschaps besturen, dan is uitgesloten, dat een hoofd ingenieur het eene waterschap tegen heè an dere uitspeelt. De heer J» Korthals Altes (Amsterdam) haalt een spreuk aan van Huygens, n.l.: een kleine drevel herhaaldelijk op éen punt g*;tikt, heeft meer invloed dan een groote hamer op het aambeeld gelegd. Dit moet ook het devies van het waterschapswezen zijn. Veel moet ge- p der beuren, voor datgene wat door den loojp jaren is ingeroest, te veranderen. Dit alles kan niet in eens gebeuren. Maar mee» en meer gaat men de noodzakelijkheid van ver anderingen inzien en dat is te beschouwen ate een resultaat van het werken dezer vereeni ging en van den bond. 't Denkbeeld van den heer Visser, inzake de verkiezingen onder schrijft spr. volkomen. Samenwerking met Z. H., waar dezelfde toestand heerscht als ln N. H. is echter noodzakelijk. We moeten trachten menschen te kiezen, die aan onzen kant staan, die mee willen werken aan. een op bouwen van onderop. Heeft men eenmaal de publieke meenfng gewonnen en heeft men allen het gevoel voor saamhoorigheid bijgebracht, dan kan succes niet uitblijven. Spr. vreest, dat het moeilijk zal zijn te komen tot een bond van waterschaps besturen. Men gevoelt zich te veel zelfstandig. Eerst moeten we de colleges omzetten en dan is zoo'n bond mogelijk. De heer Van Tuyl van Serooskerken ziet er meer heil in, het daarheen te leiden dat het college van dijkgraven en secretarissen cpk bestuursleden tot de vergaderingen toelaat. Aangenomen wordt dit denkbeeld en dat van den heer Visser, om invloed uit te oefenen op_de verkiezingen. worden nog gevoerd over de elijkheid te komen tot de verbetering van het binnenwater in N. H. Getracht zal worden in deze tot overleg te komen met de Westfriesche kanaalvereeniging. Het Amsterdamsche gerechtshof deed gis teren uitspraak in de zaak van den Haag- schen accountant, beschuldigd dat hij te Am sterdam als gemachtigde van eenige com- missionnaixs in effecten, die aangifte hadden gedaan voor de oorlogswinstbelasting, den adjuct-inspecteur der directe belastingen on juiste inlichtingen omtrent dia aangiften had gegeven. De rechtbank had bekl. deswege haf 1 maand gevangenisstraf veroordeeld De advocaat-generaal had 3 maandna ge vangenisstraf geëischt. Het Hof ontsloeg hem nu van alle rechts vervolging. Waar bekl. niet zelf de aangifte had ge daan, maar wel de leden der firma, als wier bekl. later inlichtingen betref fende die aangifte gaf, achtte het ELaf het door bekl. gepleegde niet strafbaar. ZONDAG a. s. Aawvnnf 8 nar 'GASBESPARING. De directeur der Gemeente-gasfabriek heeft kort geleden in ons blad de waarschuwing geplaatst om zoo zuinig mogelijk op het gas- gebruik te zijn. De gemeentelijke verordening toch staat on geveer 10 pet. meer toe dan de Rijkskolen- distributie en daar de rijksvoorschriftea het meest bindend zijn, zou eigenlijk de gemeen telijke verordening opnieuw moeten wordai gewijzigd. Daar dan het toe te stane kwantum min der zou zijn, zouden1 ook zij daardoor getrof fen worden, die tot nu toe zoo weinig mogelijk gas gebruikt hebben, de goeden zouden met de kwaden moeten lijden en daarom is beslo ten een wijziging der gemeente-verordening zoo lang mogelijk uit te stellen. Maar dan zal ook meer dan tot dusver vrijwillig bezuinigd moeten worden, 'dan mag geen rantsoen meer aanmerkelijk Wor den overschreden, zooals nu helaas meerma len geconstateerd wordt. Wij kunnen mededeelen, dat wanneer door vrijwillige besparing geen voldoende resul taten bereikt worden, krassere maatregelen niet langer achterwege kunnen blijven. Wie meer gebruikt dan waarop de om standigheden hem recht geven, behoeft niet verwonderd te zijn als zijn leiding weldra van gemeentewege zal worden afgesneden. POLITIENIEUWS. Gister nam een rijWieldief een op de stoep van het café van den heer Schermer- ïorn, aan het Waagplein staande fiets weg. Dit werd door het publiek opgemerkt, waar op de fietsendief spoedig onder het geroep van „houdt den dief' werd gevolgd en op den Voordam* werd gegrepen. Naar het bureau gebracht, gaf hij op te zijn P. H., stoker te Amsterdam, thans zwer vend. Een zekere P. V. kwam zich op het bureau van politie melden, met de mededeeling, da.t i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2