DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd ii an feiltei Eeropa. Openluckt-speleR Ml Ylüfhell ZATERDAG 4 M E L Ho. 104 pk *ummw b»«taat uit 2 biaëaw. Honderd on twintigste 4 aar gang. iftis.- AbonDementsprlU bil vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65, fr. p. post f 1JQ. Bewfjsniiiers S ot. advertentieprijs IS ct, p. rcgsi, ffrocters letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.V.M- en Baodel&drokkerll Herms. Coster I Zn„ leerdam C 9, Tel. 3. De oplossing nabij. Buitenhuid. Staten Generaal. Binnenland. Er schijnt de laatste wekeni tusschen Ne- derland en Duitschland een minder goede ver houding te hebben bestaan. Er schijnt, schrijven wij opzettelijk, want officieel weten wij zoo goed als niets, noch- van de tusschen beide mogendheden gevoerde onderhandelingen, noch van het gevaar dat ons daarbij zoo ernstig bedreigd heeft. De toestand is „zeer ernstig" zeide minister Loudon kort geleden in de Eerste Kamer en het Haagsche correspondentiebureau, dat ons deze uitlating seinde, voegde er veel betee- kenend aan toe „Meer kan Zijne Excellentie niet zeggen." Het was inderdaad niet veel wat Zijne Ex cellentie in het openbaar wel kon zeggen, maar waarschijnlijk uit behoefte om zijn be zwaard hart te luchten en met de gedachte dat het bij zeer gevaarlijke onderhandelingen beter is de verantwoordelijkheid niet alleen te dragen,- heeft de minister vervolgens aan het seniorenconvent eni later in comité-gene raal aan de Tweede Kamer nadere mededee- lingen over de met Duitschland gerezen moei lijkheden verstrekt. Maar het Nederlandsdie volk is als een on mondig kind buiten de besprekingen gehou den en het weinige wat wij officieel-van het dreigende conflict hebben vernomen is voor ons aanleiding geweest ons, wat de Neder- landsch-Duitsche moeilijkheden betreft, zoo weinig mogelijk in gissingen en beschouwin gen te verdiepen. Het heeft nu eenmaal geen zin mededeelin- gen of voorspellingen te doen als men zelf in het duister rondtast en uitsluitend aangewe zen is op uiteraard eenzijdige beschouwingen van buitenlandsche periodieken. Wat dat betreft heeft het ons den laatsten tijd niet aan belangstelling ontbroken-. Het kleine Nederland heeft 's werelds oog op zich gevestigd gezien, en de correspon denten der buitenlandsche bladen bleken vrij wat beter op de hoogte van de faits et gestes der Nederlandsche regeering dan eenig Hol- landsch jot&alist dat bij mogelijkheid zijn kon. Maar och, die buitenlandsche persstemmen gaven ons evenmin een zuiver beeld van de gerezen moeilijkheden en den stand der on derhandelingen. Ieder blad 'toch stelde de kwestie weer in een ander licht en ieder vogeltje zong ten slotte weer zooals het gebekt was. De Engelsche correspondenten schreeuw den met volkomen negatie van wat wij nog zoo kort geleden van geassocieerde zijde moesten ondervinden, luide hun verontwaar diging uit over de schandelijke wijze waarop Duitschland van zijn macht misbruik maakte door Nederland tot concessies te dwingen en de Duitsche corespond enten stelde daartegen over weer in het licht, dat Nederland na zijn toegeeflijkheid naar het Westen ook naar het Oosten wel eens een- oogje mocht dichtknijpen. Inmiddels werd onze strikte neutraliteit hemelhoog geprezen en werd van beide zijden de hoop uitgesproken dat wij ons verstandig zouden gedragen. Druppelsgewijze heeft de Hollandsche pers min of meer officieel nieuws aangaande den stand der onderhandelingen gegeven. Hadden de woorden van minister Loudon en het stopzetten der militaire verloven tot ernstige ongerustheid aanleiding gegeven, al heel spoedig kwamen geruststellender berich ten. Sommige bladen deden voorzichtig uitko men, dat de donkere onweerswolken langzaam maar zeker van den politieken hemel verdwe nen en al verzekerde men aan het departement van buitenlandsche zaken ook nog zoo ernstig, dat eén oplossing nog niet was verkregen, al deelde men daar nog zoo geheimzinnig mede, dat aangaande den stand der onderhande lingen nog geen nadere mededeelingen kon- deR worden verstrekt, de optimistische berich ten in de bladen hielden aan en de verzeke ringen, dat de internationale moeilijkheden tot een oplossing kwamen namen steeds vasteren vorm aan. We hebben de laatste dagen de voornaam ste binnen- en buitenlandsche persstemmen in ons blad weergegeven en mogen dus veron derstellen, dat onze lezers daarvan geregeld hebben kennis genomen. Door de meerdere gegevens waarover wij thans kunnen beschikken, door de verschil lende mededeelingen al dan niet „van gezag hebbende zijde" in de Nederlandsche pers verschenen, is het thans ïnogelijk met vrij groote nauwkeurigheid den stand der onder handelingen weer te geven. Het is zeer waarschijnlijk, dat beide mo gendheden wat water in him wijn gedaan heb ben, dat Nederland tot eenige concessies be reid is gebleken en Duitschland afgezien heeft van plannen, die voor ons land niet anders dan noodlottig genoemd kunnen worden. De Duitsche gezant, baron Gevers, is met nieuwe voorstellen naar Berlijn vertrokken en het is waarschijnlijk, dat de Duitsche regee ring met de nieuwe Nederlandsche voorstel len genoegen zal willen nemen." Voornantelijk was de moeilijkheid tot over-, eenstemming te komen gelegen in den1 door voor van zand en grind naar België. Wel nimmer zal de Nederlandsche regee ring vóór den oorlog gedacht hebben, dat zand en grind nog eens de oorzaak van ern stige buitenlandsche verwikkelingen zouden worden. Nu eenmaal van beide zijden ten opzichte der zand- en grindkwestie pressie op onze re geering uitgeoefend is, nu zij tegenover de bedreiging van Engelsche zijde zich op haar voetstuk van strikte neutraliteit wist te hand haven, was het niet te verwachten, dat zij, usschen twee vuren geplaatst, naar Duitsche zijde tot belangrijke en met onze on zijdigheid in strijd zijnde concessies bereid zou zijn. De Duitsche regeering wenschte langs on ze waterwegen doorvoer van zand en grind door België naar het Westelijk oorlogsterein. Bovendien eischte zij het gebruik van den Limburgschen spoorweg voor alle vervoer niet uitozndering van dat van oorlogsmateriaal en juist over de interpretatie van het begrip „oorlogsmateriaal" was men het niet eens daar Ehiitschland langs deze spoorlijn heel wat verzenden kan, dat niet direct oorlogs materiaal kan genoemd worden maar waar van de doorlating toch in strijd zou zijn met de Nederlandsche onzijdigheid. Nu denkt men binnen afzienbaren tijd tot eeni voor beide partijen bevredigende oplos sing Ie komen, Het gevaar is nog niet geheel van de lucht maar de donkerste wolken zijn weggetrokken en een enkel zonnestraaltje is reeds doorge broken. Zoo wordt althans van gezaghebbende zijde gemeld, want de regeering zelve heeft het nog steeds niet noodig geoordeeld het Nederland sche volk van den stand der onderhandelin gen op de hoogte te brengen. Bij de spanning waarin ons volk in de laat ste dagen verkeerd heeft zou een mededeel ing van geruststellenden aard toch zeer zeker niet misplaatst geweest zijn. N!a het onheilspellend „de toestand is zeer ernstig", had men toch langzamerhand wel eens een meer geruststellend „de toe stand is bevredigend" mogen vernemen. Evenwel, wij willen hopen, dat een offici- eele regecringsverkiaring niet lang meer op zich zal laten wachten. Dat wij weinige dagen geleden voor een zeer ernstig conflict stonden, bewijst ook wél de min of meer openlijke critiek, welke tegen ons kabinet en voornamelijk tegen on zen minister van buitenlandsche 'zaken ge richt was. Voornamelijk in Duitschland heeft men er slag van een staatsman, die zich tegen de wensch'en van bepaalde militaire en al-Duit- sche groepen verzet, door verdachtmaking uit den weg te ruimen. En het is niet geheel onwaarschijnlijk, dat de propaganda tegen het Nederlandsche ka binet op dit oogenblik vanuit Berlijn, waar men op het krachtig verzet van minister Lou don stuitte, gesteund werd. Hoe onverantwoordelijk het van Neder landsche zijde was in deze moei lijke oogen- blikken op het heengaan van minister Lou don aan te dringen, behoeven wij niet nader in het licht te stellen. Zou een val van ons kabinet op dilt oogen blik in de oogen der Geassocieerden niet een toegeven aan de Ehiitsche pressie beteeke- nen? Gelukkig schijnt ook aan deze onverant woordelijke actie een einde gekomen en wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, dat onze regeering er blijkbaar in geslaagd is de Nederlandsch-Duiische crisis tot een bevre digende oplossing te brengen. Wij mogen niet vergeten, dat Duitschland op dit oogenblik in het Westen den oorlog met onbetwistbaar succes voert, juist daar door steken, de al-Duitschers, de mannen, die in hun oorlogsroes het kleine Nederland voor hetzelfde feit willen stellen als zij het destijds-België deden, het hoofd hooger op. Wij hadden slechts te kiezen tusschen een toegeven aan de Duitsche, met onze neutrali teit onvereenigbare eischen, of een conflict, dat binnen weinige dagen ons land tot een bloedig slagveld zou ma m. Is het dan wonder, da minister London van een „zeer emstigen" jestand sprak? Wij kunnen slechts biteen en vertrouwen, dat de toestand zich sine -dien zoo heeft ge wijzigd, dat de Duitsche' e eer ing niet meer in de allereerste plaats n invloed onder gaat van ben voor wien yet kleine Holland slechts een struikelblok v oat ter berakmg van de uiteindelijke ove> m..ing zoo spoe dig mogelijk uit den wetv uioet worden ge ruimd. De gunstige Oplossing schijnt nabij. Gelukkig, want wij géooven, dat wij zei den /lichter aan den rand van een aigrond hebben gestaan dan we&foe dagen voor dezen. Uit Berlijn worden ver cjieidene mededée- lingen gedaan over de in de Oekraine plaats gehad hebbende omwentiüag. Duizenden boeren uit ie Oekraine verga derden te Kiëf en^gaven u; ontevredenheid over de regeering te kenr u. Men besloot de regeeruig ten val te brt gen, de centrale Rada te sluiten én de coastitueerende verga dering, tegen 12 Mei bijeen geroepen, niet te laten doorgaan. Afkeer van de socialiseering van den bo dem werd betuigd en geueraal Skoropatski tot hetman uitgeroepen. Onmiddellijk reed de generaal, door heit volk geestdriftig toegejuicht, door de hoofd stad eu liet zich door de priesters in vol or naat op het plein voor de Sofia-kathedraal wijden. Inmiddels vergaderde de Rada in haar ge bouw, waarvan de toegangen door de regee- ringatroepen aanvankelijk zwak verdedigd werden. Maar deze troepen lieten de verde diging al spoedig in den steek en de Rada schikte zich vervolgens in haar lot. Met heal weinig bloedvergieten kwam de omwenteling tot stand en de linksche par tijen zoeken reeds met de nieuwe in wording zijnde regeering aanraking. Volgens het Berlijnsche telegram is de om wenteling uitsluitend het gevolg van de op het platteland bestaande ontevredenheid met het voortduren van den chaotischen toestand, alsmede de verwardheid en moeilijkheid ten opzichte van het bezit. Men verwacht nu, dat de opwinding spoe dig gedaan zal zijn 4k ook de kringen, die nu nog wantrouwig tegenover de nieuwe re geering staan, de hand ter medewerking zul len bieden, zoodra men ervan overtuigd is, dat de toestand zich buiten vreemden invloed op nationalen Oekrainsdien grondslag ont wikkeld heeft. In Wecnen neemt men dc berichten over den val der Oekrainsche regeering nog al kalm op, wel een bewijs, dat men er geen stagnatie in den voedseltoevoer van vreest. De Weensche bladen zijn van meening, dat het geen verwondering kan wekken, dat er in een jongen staat als de Oekraine beroe ringen en omwentelingen plaats vinden. De nieuwe regeerders moeten verklaren, dat zij zich zullen houden aan den vrede van Brest Litowsk. Voor de middenrijmen is de belangrijkste kwestie, dat waarborgen wor den gegeven voor de levensmiddelenvoorzie ning uit de Oekraïne. Den regeeringen der middenrijken boezemt het weinig belang In wie er in de Oekraïne zoogenaamd het bewind zal voeren. De cen- tralen zijn wel in de Oekraine gekomen om het land naar hun zeggen van ongewenschte elementen te zuiveren, maar er zal ook in de Oekraïne wel niemand geweest zijn, die deze vriendschappelijke hulp op hoogen prijs ge steld heeft. Men wist te goed dat het hier een wedloop was wie er het eerst in zou slagen de rijke voorraden het land uit te dragen en de Du it schers en Oostenrijkers hebben zich gehaast niet achteraan te komen. Er mag nu in de Oekraine regeeren wie er wil, mits deze regeerfng maar zoodanige maatregelen treft, dat de graanproductie zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd en de aan wezige voorraden levensmiddelen en veevoe der zoo spoedig mogelijk naar de middenrij ken worden overgebracht. Uit Berlijn wordt reeds gemeld, dat van de eerste levering voedingsmiddelen, met het oog op de thans in Oostenrijk bestaande moeilijkheden met de levensmiddelenvoorzie ning, al dadelijk een flink stuk aan Oosten- rijk-Hongarije wordt gelaten, terwijl dit rijk zich wegens het vroeger binnenhalen van den Hongaarschen oogpt al binnen eenige weken zelf kan helpen. In Juni wordt een groot deel naar Duitsch land gevoerd, maar ook nu reeds zijn be langrijke zendingen van de landgrens al naar Duitschland onderweg. Men verwacht van de zijde der middenrij ken, heel wat uit de Oekrainsche voorraad schuren, maar zal blijkbaar toch ook eerst gerust zijn als die begeerlijke voorraden goed en wél ingeladen en de grenzen der Centrale mogendheden gepasseerd zijn. Van Duitsche en Engelsche zijde is men druk bezig eikaars verliezen met zoo ruim mogelijke maat af te meten. Renter's correspondent betoogt, dat de Duitschers in de afgeloopen vijf weken een 140 divisies inzetten en men de Duitsche verliezen aan Engelsche zijde op minstens 350.000 man schat. Daarentegen weet de militaire medewerker van de Deutsche Tageszeitung weer mede te deelen, dat de Engelsche verliezen buitenge woon hoog zijn geweest. Afgezien nog, zegt hij, van de 130.000 on gekwetste krijgsgevangenen, bedragen de En gelsche verliezen volgens neutrale becijfe ringen 600.0QO man.. Hij veronderstelt evenwel de mogelijkheid, dat dit cijfer een 100.000 man te hoog is, maar ook dan nog noeiöt hij de Duitsche actie een waar vemietigingsoffensief. Is het niet treurig, dat men er van beide zijden op snoeft de meeste honderdduizen den jonge mannen in den dood gejaagd te hebben? In Finland, schijnen de Duitschers een ge weldigen slag te hebben geslagen. Een Beiiijnsch communiqué meldt althans, dat zij in zuidelijk Finland den vijand in een vijfdaagschen slag bij Lakti en Tavartehus vernietigend versloegen, waarbij 20.000 ge vangenen werden gemaakt. Op het Westelijk front is van een gevechts actie van beteekenis nog/geen sprake. Het blijft nog bij plaatselijke gevechten van zeer ondergeschikte beteekenis. CONFECTIE AMSTERDAM DAMSTRAAT1 MODERNE COSTUMES ^Sg&BLOUSES 1IROKKEN KORTE BERICHTEN. De Engelsche minister-president heeft verklaard, dat de moeilijkheden, die zich thans in Ierland, voordoen, van dien aard zijn, dat de oplossing der Home-Rule-kwestie nog niet spoedig te wachten staat. Tusschen de Sinn-Feiners en de natio nalisten is een ernstige twist ontstaan naar aanleiding van het voornemen der eerstge- noemden, bij de tusschentijdsché verkiezingen in Easteavan een eigen candidaat te stellen. Havelock WMson, voorz. van den Engel- schen zeeliedenbond, heeft in een redevoering het aantal zeelieden, dat sedert het uitbreken van den oorlog door de Duitsche duikbooten is vermoord, op 15,000 geschat Hij zette het besluit der Engelsche zeelieden uiteen, om als vergeldingsmaatregel na den oorlog te weige ren goederen voor en naar Duitschland te vervoeren en deelde mede, dat voor dit boycot plan een krachtige propaganda door het ge- heele land wordt gevoerd1. De opperste oorlogsraad der geallieer den heeft, onder voorzitterschap van Clemen- ceau, te Albertville vergaderd. De Turken maakten in Kaukasus 8000 man van de Bolsjewische troepen krijgsge vangenen. i TWEEDE KAMER. De Regeering heeft ingediend een wijziging van de Distributiewet 1916. Daarbij worden de bevoegdheden der Regeering betreffende gebruik, verbruik, verwerking en vervaardi ging van goederen, het verbouwen van be paalde gewassen, verkoop, aflevering en ver voer van goederen enz. uitgebreid. Voorts worden de gestelde straffen verzwaard met invoering van minimumstraf naast maxi mumstraf. Het wijzigingsontwerp bevat voorts o.a. bepalingen, ter bestrijding van den ket- tinghandel, het hamsteren en ten aanzien van inventarisatie van in het land aanwezige goe deren en bedreigt onder meer straf tegen den- gene, die opzettelijk goederen koopt of in ontvangst neemt tegen h oogeren prijs dan door den minister van landbouw is toegela ten. Eerste Oefening ZONDAG 5 MEI, 10 uur op sfe Ren|«aw. NEDERLAND "EN DUITSCHLAND. Naar van de Vlaamsch-Belgische grens gemeld wordt, zijn de Duitsche troepeü- machten, meest infanterie, die de laatste da gen de grenswachten ves-zesvoudigd had den, weder naar het binnenland afgetrokken. Men meent daarin bet bewijs te zien, dat de spanning tusschen Nederland en Duiisch- land verminderd is. DE HANDELSOVEREENKOMST MET FRANKRIJK OPGEZEGD. De minister van buitenlandsche zaken deelt mede, dat, zooals Hr. Ms. gezant te Parijs hem seint, (Je Fransche ministerraad' heeft besloten tot opzegging der commercieels overeenkomsten, bevattende de bepaling van de meest begunstigde natie. VERLAGING VAN DEN BOTERPRIJS. Het Bureau voor Mededeelingen inni* de Voedselvoorziening meldt: De spoedige inwerkingtreding van den verlaagden boterprijs geeft aanleiding tot de klacht dat de winkeliera nog met grootere of kleinere voorraden boter zitten, die zij tegen hoogeren prijs hebben ingekocht en nu tegen lageren prijs zouden moeten verkoopen. het geen' natuurlijk voor hen verlies zou betee- kenen. Daarbij wordt dan gedreigd dat de winkeliers nu ook niet den nieuwen maximum prijs zullen kunnen handhaven. Deze kiachf is volkomen ongerechtvaardigd. Uit den aard der zaak kan een prijsverandering invloed hebben op winst en verlies van den winkelier. Zoo is de sterke verhooging van den' boter prijs in October 1.1., toen, in verband met den winterproductieprljs van melk en het brengen der uitvoerwinsten aan de N. U. M., de boter 90 c. hooger moest worden genoteerd, voor deel ig geweest voor de meeste winkeliers, om dat zij nog vrij groote vooraden bezaten; welke ingekocht waren tegen den veel lageren zomerprijs. Zelfs hadden verschelden winke liers hun boter vastgehouden, wel vermoeden de, dat de winterprijs hooger zou moeten wor den gesteld. Wanneer nu al de verlaging tot den zomer- prija voor de winkeliers eenig nadeel zou op leveren, dan Is er toch geen reden daarover ernstig te klagen, te meer omdat de verlaging slechts 30 c. bedraagt en de verhooging in October 90 c. beliep. Er zijn evenwel goede ronden om aan te nemen, dat de bona fide andel door de thans ingevoerde prijsverla ging in het geheel geen nadeel ondervond. Immers, de mededeelingen in de dagbladen betreffende de vetrantsoeneering hebben ln den laatsten tijd een zoo sterke vraag naar boter doen ontstaan, dat de winkeliers vrij wel uitverkocht waren. Ten einde hun de ge legenheid te geven nog tegen den ouden prijs hun duurder ingekochten 'voorraad' op te ruimen, is bovendien de aflevering aan de winkeliers opzettelijk eenige dagen ver traagd. Indien 'er derhalve winkeliers zijn, die nu nog eenigszins belangrijke voorraden hebben, Welke ingekocht waren tegen den hoogeren winterprijs, dan valt aan te nemen, dat zij boter nebben achtergehouden op speculatie. Maar dan hebben zij het ook alleen aan zich zelf te wijten, walmeer zij thans schade lijden. Voor niet-handhaving van den maximum prijs. op zichzelf ln geen enkel opzicht te rechtvaardigen, bestaat dan ook geenerlei ver ontschuldiging in de spoedige inwerkingstel ling van den lageren prijs. De winkeliers zul len dan ook goed doen zich stipt aan den ma ximumprijs te houden zij loopen anders ge vaar volkomen uitgesloten te worden van de verstrekking van boter, ongerekend de straf rechterlijke vervolging waaraan zij zich bloot stellen.', DISTRIBUTIE VAN GENEES- EN VER BANDMIDDELEN ENZ. De Minister van Landbouw heeft vastge steld een distributieregeling van geneesmidde len, verbandmiddelen en voorwerpen voor ge neeskundig gebruik. Voor bijzonderheden zie men de Staatscrt. MILITAIRE VERLOVEN. Naar het Haagsche Corr.-Bureau thans meldt is tot dusverre geen wijziging ge bracht in den maatregel inzake het tijdelijk staken der verloven. ïntusschen heeft de op perbevelhebber de mogelijkheid geopend, voor ernstige familie-omstandigheden van dringenden aard, als ziekte en dergelijke, eenige dagen uitzonderingsverlof toe te ken nen. VERBOUW VOEDINGSGEWASSEN. In zijne circulaire van 9 April j.l. heeft de Minister van Landbouw de burgemeesters g«- ALKHAARSCHE COURANT. l/T«ECHT HEIUGEWECOO

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1