üMié m Lerensmlddelen. jTiSStl Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Gemengd Nieuw*. Provinciaal Nieuws. Stadsiienws. Marktberichten. (Murende week van 6 tot es MEI 191verkrtjghsw wordt® gesteldt «-jgwi iayicht, doch conform "het partijpro- gramma, dat immers ook zijn program was. Vervolgens behandelde de spreker de be- vo'-narflf W.'/m tM dtl-rv MM m k tt'ï .ife é:,Ar hr.oi beleden. a yoreoA 't vertrouwen der kiejers te verkrijgen, Hfj^ handelt naar Bon No, ibö gram bak- en: br< Bon No. 61 150 gram peulvruchten. Bon No, 62 75 gram havermout. 50 gram gort (ter tegemoet- Bon No. 63 Bon No. 64 Bon No. 65 Bon No. 66 Bon No. 67 11 :oming in het tekort aan brood). 75 gram peulvruchten (ter te gemoetkoming in het tekort aan brood) 100 gram kaas 20 plus. 2 K.O. zand-aardappelen. 2 K.G. zand-aardappelen. MELK. Gedurende de week van 5 tot en met MEI 1918 zijn geldig voor goedkoope melk: Bon No. 4 tot en met 10. Alkmaar, 5 Mei 1918. De Adjunct Directeur van het Distributiebedrijf, C. H. SCHNEIDERS. ginselen waarvoor de groep steeds heeft ge streden. Waar zij tegenop komt is de vereenzelving, in de praktijk, van Gereformeerd en Calvi nistisch. De A.-R. Staatspartij, door zich vast te klemmen aan het woord Calvinisme, vereen zelvigt dit met Gereformeerde leer op kerke lijk gebied. Zij verzekert zich daardoor den steun der Geref. Kerkeraden, althans op meer dan etne plaats. Zoo wordt feitelijk, of men het wil of niet, verband gelegd tuschen Kerk en Staat. „Wij echter, zei spr., willen daar niets van weten, en erkennen enkel verbandi tusschen Godsdienst en Staat op het gebied van reCht en politiek. In ons land beteekent dit natuur lijk verband tusschen Gods Woord en Staat. Wie ons C. HL leidt is niet eene geestelijk heid, niet een partijhoofd maar het Woord zeli." Het nieuwe Grondwetsartikel verzekert aan allen1 die zulks begeeren, voor zoover dit rede- De Burgemeester van Alkmanrl brengt ter kennla van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver. feeding, loopeude over het tUd- vak van 20 April tot en met 5 Mel, I «al plaats hebben ten Otadbulz* i ep HIANBAtt 6 MEI ■eeveel de LASfbWEEK en deal LAIOITOBK betreft des namiddags I van 98} nar ep voor zooveel de HIJLITIE aangaat van SJ—4) aar. Alkmmr, 3 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. machtlgd om de landgeruikers die zeer wel in staat zijn om aardappelen, bruine boon en cm groenten voor eigen gebruik te verbouwen, 1 der ons kleine volk. Ook wij staan voor groo- in den volgden- winter van de distributie dezer te gevaren. Wij zijn niet si niet beter dan andere volken. artikelen1 buiten te sluiten, zulks om deze per sonen te nopen den verbouw er van zelf ter hand te nemen. Deze bepaling sluit natuurlijk in, dat de eigen-verbouwers van hun oogst der genoemde producten een1 zeker rantsoen zullen mogen behouden. De grootte van dit rantsoen zal eerst later kunnen worden vast gesteld!, doch zal afhankelijk zijn van de grootte van ieders gezin. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat dit uitsluitend kan gelden voor de bone- fide eigen telers. Wanneer voor de leus dbor iemand een huur-contract voor een perceeltje land, wellicht ver van zijne woonplaats gele ien, wordt afgesloten, terwijl inderdaad de naar In den weg treden." Aan 't slot zijner rede zei spr. „Wij staan voor eene verkiezing, en als ge volg daarvan voor een nieuwen toestand, dieri wij thans niet kunnen overzien. Wij zien rondom ons nieuwe staten', nieuwe toestanden zich vormen, bestaande omverge worpen. Eene revolutie als sinds eeuwen niet in de Wereld geweest is. Ontzettend zijn de krachten welke die om keering hebben te weeg gebracht. Ik ben over tuigd, dat, als de volken en hun regeeringen gewend waren geweest hun handelingen, hun bedoelingen steeds te toetsen aan het Woord Gods, de rampen van dezen wereldoorlog en die van, de bloelige omwentelingen in Rusland ons bespaard zouden zijn geworden. Revolutionnaire stroomingen zijn er ook on- ons kleine volk. Ook wij staan voor groo- evaren. Wij zijn niet slechter, maar ook Onze taak is een zeer ernstige Ons Christe lijk geloof hebben1 wij ook op staatkundig terein te beleven. Van nature blijven de Christelijke groepen, ook al staat elke groep onder haar eigen gees telijke leiding, bijeen. Maar haar streven moet niet allereeerst zijn de macht in handen te krijgen. Zij moeten niet vergeten dat ook tegenover haar velen staan, die het wel mee- nen met land en volk. en wien ook groote ga ven zijn geschonken. Wij behooren, om boven water te blijven, de handen ineen te slaan. Daarom zij onze taak allereerst deze: hen uu x J wien de regeering des lands is opgedragen te uuurder het geheele beheer overlaat aan den steimen dSch twens hen te dringen in de vethuurder of iemand anders, zoodat het hu- Hjn fon eene Christelijke natie." ren meer het karakter verkrijgt van het koo-1 pen van den oogst in voorkoop, zoo kan uit den aard der zaak geen zekerheid worden ge geven, dat de z.g. huurder het product zal mogen behouden. Zou men hieraan toegeven zoo werd van hen1, die het betalen kunnen, de deur geopend om zich eene zekere hoeveelheid voedsel te verzekeren boven hetgeen anderen kunnen bekomen, hetgeen bij de laats ten te recht ontstemming zoude verwekken. f,4 tot-iol rler «i!- 191? met inbegrip t?" de ruerve voor betalen «clmctetaoasteniugen, heeft CHRISTELIJ-HISTORISCHE UNIE In de gisteren te Utrecht gehouden verga dering van de Christ-Hist. Unie sprak de heer jhr. mr. De Savornin Lohman een rede uit, „De nieuwe koers", waaraan het volgende is ontleend: Wij staan aan den ingang van een geheel nieuw politiek tijdperk: de invoering van al gemeen mannenkiesrecht ter vorming van eene volksvertegen\#>ordiging, naar even redigheid someugesteld. Wat wil dat zeggen? Dat nu eindelijk eens ieder zijn zin kan krijgen? Groen van Prinste- rer noemde het algemeen k; es recht de chaos. Is in werkelijkheid het algemeen kiesrecht of het individueel kiesrecht altijd een chaos? In geenen deele. Zie b.v. in Duitschland, met zijn algemeen individueel kiesrecht voor den Rijksdag. Is er een staat, waar het j sterker georganiseerd, de leiding van 's zaken in vaster handen is? Alzoo heeft dan, schijnt het, Groen v. Prin- sterer ongelijk gehad. Hijzelf zou echter ant woorden: neen, want in het Duitsche Rijk staat niet „de wil van de meerderheid" voor op; daar leert men ook niet dat „de algemeene wil" de wil van allen is. Daar staat vast, dat de Overheid regeert, doch gebonden aan wet ten en onder invloed van net volk in al Zijn kringen. De fout van Vele anti-revolutionnairen Is, dat zij den vorm van staatsregeling met het beginsel waarop die berust, verwarren. Van de beginselen der Frailsche revolutie is het al gemeen indVidueel kiesrecht de noodzakelijke corisekwentie, Maar daarom is nog niet hef omgekeerde waar; het algemeen Individueel kiesrecht behoeft niet te zijfl de uiting van de onware beginselen der Fransche revolutie Het thans hier te lande Ingevoerde alge meen kiesrecht Is dan ook geenszins te be schouwen als de overwinning van de S. D. A. P., gelijke deze partij het gelieft voor te stel len. De heer Lohman besprak vervolgens de taak der kiezers. De taak der kiezers is eene Vertegenwoordi ging te kiezen welke in staat is de haar opge legde taak naar behooren te vervullen. De kiezer mag denken aan zijn eigen be lang, doch behoort bij voorkeur dengene te kiezen, van wien hij mag verwachten dat hij is eerlijk, onafhankelijk, géén egoïst, schran der werkzaam, en een goeden kijk bezit op maatschappelijke toestanden. De gekozene be hoeft niet en kan ook niet op elk gebied des kundig zijn, evenmin als de rechter dat kan, maar hij moet steeds willen luisteren naar deskundigen. Zoo kunnen als zij willen, en zij behooren zoo te willen, de kiezers medewerken tot goe de vervulling van de Staatstaak. Maar hiermee is niet alles gezegd. De kie zers verlangen terecht te weten in welke richting de man dien zij vertrouwen zich be wegen zal. Dit is de reden waarom1 zij, ter uitoefening van hun taak, zich vereenigen tot groepen en partijen onder bepaalde programma's. De gekozene krijgt niet een mandaat of SCHEPELINGEN UIT AMERIKA, De scheepvaartvereeniging Rotterdam heeft aan den Centralen Transportarbeidersbonc een wachtgeldregeling aangeboden voor de uit Amerika terugkeerende schepelingen. De regeling zal voorloopig gelden tot 1 Juli en is gebaseerd op den grondslag gage plus kostgeld. Aan ongehuwden wordt 50 pet. uit gekeerd met een minimum van ƒ9 en gehuw den zonder kinderen 80 pet. met een maxi mum van 15; aan gehuwden met kinderen 80 pet. (maximum 15> met 1 toeslag voor ieder kind1 tot 14 jaar met een maximum van 3 kinderen. Voor een matroos worden de weekuifkeeringen dan resp. 9, 14 en 17 voor den lampenist 9, 14,50 en 17,50, voor den hofmeester 9, '4.50 en j 17.50; voor een stoker 9, 14.50 en 1750; voor een tremmer 9, 12 50 en 15.50; voor bootsman, timmerman, donkeyman, olieman en kok 10, 15 en 18; voor lichtmatrozen bedienden, jongens e.d. tot 30 maandgage 6. RELLETJES IN EEN KAZERNE De ontevredenheid, welke reeds eenigen tijc onder de manschappen in de Kromhoutkazer ne te Utrecht heerschte over de kwaliteit en de hoeveelheid van het voedsel, heeft zich gister avond geuit in daden van geweld, önmidde- lijke aanleiding was de arrestatie van een hunner, die zich in minder gekuischte termen over het voedsel had uitgelaten. Bij het relle tje, dat toen ontstond, werd een' adjudant te en den grond geslagen, daar hij van'zijn sa- 1 gebruik wilde maken. Het grootste gedeel te, 800 h 90<J man, der 'n de kazerne geleger de troepen, verklaarde zich solidair en nam een dreigende houding aan tegen de officie ren, die zich krachtig teweer stelden. Er werd met steenen naar hen gegooideenige ruiten moesten het ontgelden. Met behulp van het te wapen gecommandeerde kader werd de orde hersteld. Eeólge belhamels werden ingesloten. De wachtposten werden verdubbeld. Gunsten worden voorloopig n'et meer verleend. In verband^ met deze relletjes werden de militaire marsch en de wedstrijden, welke he- denz ouden plaats hebben, bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het muziekkorps van het regiment genietroepen, afgelast. DE TUINBOUW-ONDE RLING E IN 1917. Gisteren is te Amsterdam onder voorzitter schap van den heer G. Kruyfl de algemeene leden-vergadering der Tumbouw-Onderlinge gehouden, ter vaststelling van het jaarverslag en de balans en rekening en verantwoording over het jaar 1917. Aanwezig waren vertegen woordigers van bijna alle afdeelingen en le den van het centraal bestuur van den Neder- landscben Tuinbouwraad. Uit het verslag en de mededeelingen van de directie bleek, dat het ledental gedurende 1917 weer is toegenomen; het bedraagt 2708. Het verzekerde loonbedrag bedraagt thans ongeveer 7,480,000. Bovendien zijn 345 patroons voor zich persoonlijk of hun echt- ;enoote bij de Tuinbouw-Onderlinge verze- erd, gezamenlijk tot een bedrag van 300.000 ulden. Er zijn in het jaar 1917 582 arbei- ers door een ongeval getroffen en 22 pa troons. Van de ongevallen brachten 61 geen kosten mede; 47 gaven slechts aanleiding tot vergoeding van genees- en heelkundige be handeling. Er kwamen 5 ongevallen met doo- delijken afloop voor. 22,383,52*. *gCÖ Het totaal der contante waarden van, de blijvende uitkeeringen en de afkoopsommen, bedroeg, met inbegrip van de reserve voor nog te verwachten blijvende uitkeeringen 13,387a De ongevallen-kosten hebben dus bedragen in totaal 35.770.62*. Alle kosten te zarnen hebben bedragen 53.148 95. VERBOUW BRUINE BOONEN OP GE SCHEURD GRASLAND. De termijn van aangifte voor de teelt van bruine boonen op gescheurd grasland, zoowel ter bekoming van de verhoogde scheurpremie als voor het verpachten van het grasland aan het Rijk 's verlengd tot uiterlijk 12 dezer. Aangezien gebleken is, dat sommige perso nen uit de bekendmaking, onder bovenstaand hoofd opgenomen in de Stct. van Maandag 15 April, ten onrechte afleiden, dat de prijs der zaaiboonen is verlaagd tot 35 per 100 K.G., wordt hier medegedeeld, dat deze prijs alleen geldt voor de zaaiboonen van regee- ringswege verstrekt aan personen, die hun grasland aan de regeering hebben verpacht, ingevolge het bepaalde sub 2 van bovenge noemde beschikking. Zij, die bruine boonen telen op .bouwland of wel op gescheurd grasland tegen verhoog de premie, moeten de zaaiboonen tegen den gewonen prijs en op de gewone voorwaarden van de erkende zaadhandelaren betrekken. (Stct.) DADERS GEVONDEN. De daders van den diefstal van 4000 uit het militaire bureau te Rilland-Bath zijn aan gehouden. Het zijn de administrateur en- de militaire kok, die getracht hadden door het strooien van ijzervijlsel en het openzetten van het tuimelraam het te doen voorkomen, alsof de dinfstal door vreemden was go- pleegd. Beiden hebben bekend. Van het be drag wordt niets vermist. TEGEN BURGERDIENSTPLICHT. In een te 'sdravenhage gehouden protest vergadering tegen het wet/ontwerp tot invoe ring van den burgerdienstplicht, door het co mité van vrouwen in het bestuur van stad en land1, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin bij de massa des volks wordt aangedrongen op het voeren- van krach- tigen strijd tegen eventueele invoering vhn den burgerdienstplicht, opdat die niet weer aan de orde kome, omdat hij inbreuk maak op de persoonlijke vrijheid van de geheele mannelijke, en een groot deel der vrouwelijke bevolking, een versterking van het militairis- me inhoudt, de ongehuwde, vrouw tusschen 17 en 60 jaar tot dienstplicht dwingt, terwijl haar het kiesrecht werd onthouden, ten slotte een nog grootere geldverspilling ten gevolge zal hebben en-, naast den ontzettenden schul den last, rustende op het land, voor sociale doeleinden nog minder geld zal beschikbaar zijn. dorpje ze» yap de mwi koomiiezeo gC" Tn Roermond kwam een partij worst voor de distributie bedorven aan, te Vcalo eveneens, In Roermond kan men, hoewel er boter is, die niet krijgen. Het publiek mftt marga rine eten. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal het stoomschip „Mieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-lijn op Woensdag 29 Mei van Rotterdam naar Nieuw-York ver trekken. Het Hamburgsche prijzenhof héelt om trent het op 30 November 1916 getorpedeer de stoomschip „Kediri" besloten tot ver beurdverklaring van schip en lading. Omr trent den eisch tot schadeloosstelling voor een partij vogelveeren zal later worden be slist. Maar het W. v. I. verneemt, is van regee- ringswege in uitzicht gesteld, dat omstreeks midden Mei ritueel bereide plantenboter zal worden gedistribueerd. De Tweede Kamer heeft gisteren geen openbare vergadering gehouden, omdat de voorzitters der afdeelingen op één na, nog niet gereed waren en daarom het afdeelings- onderzoek nog wenschten voort te zetten. Te Hardinxveld is bij een particulier ruim 200 mud steenkolen in beslag genomen. In de jongste algemeene vergadering der Kaasvereeniging is besloten n^de te wer ken tot 'n geleidelijken overgang in het Rijks bureau en in een nader bijeen te roepen ver gadering de Kaasvereeniging te ontbinden. In Limburg is de stand der Maas weer hooger geworden. In de omstreken van Grave is reeds veel weiland en gescheurd bouwland onder water gezet. UIT ST.-PANCRAS. Deze week zijn op één dag vier Jan Kloos terboer in ondertrouw opgenomen. Allen zijn de oudste zoons van 4 zoons van den ouden heer Jan Kloosterboer, die een der oudste in gezetenen van onze plaats is. P.igWMl .«efsl dw gA) (Aj. reeds hier t°r stede aangekomen. Wij stelden .sa* in verbinding met den al- zender te IJmuiden en hopen voortel volledig mogelijk den - beschikbaren voor raad dagelijks te kunnen mededealett, VOLGNUMMERS VOOR DE VISCH Nieuwe volgnummers voor het bekomen van regeeringsrtscli zullen Maandag 6 Mei, des middags tusschen 3 en 5 uur, op vertoon van het legitimatienummer worden afgege; ven. VISCHDISTRIBUTIE. Hedenavond 7 uur kunnen de houders van de nummers 2700 tot en met 3360 visch be komen. Men denke er aan ook zijn legitimar tienummer mee te nemen. EEN ADRES. Naar wij vernemen is een adres aan den Raad onzer gemeente gezonden, om alsnog het Centraal Zuivelbureau op het Waagplein te krijgen. Het komt ons voor, dat dit plaiï alle aan- beveling verdient. Het betrokken gebouw is dan voor alle belanghebbenden spoedig bereikbaar en de leelijke muren, die de doorbraak thana ver toont, kunnen verdwijnen. Wordt de doorbraak, zooals zij thans is, nog langer in stand gehouden, dan kunnen wij met recht van een blijvende ontsiering van het historisch Waagplein spreken. JUBILé. Den 7en Mei a.s. hoopt de heer J. J. Go- dijn den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar als meesterknecht in dienst trao bij fir^- -A Y BIJGELOOF. Voor het Arnhemsche gerechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan een boom- kweeker uit Opheüsden, die door de Tiel- sche rechtbank wegens dierenmishandeling tot' een maand voorwaardelijke gevangenis straf was veroordeeld. Hij had een zwarte kip levend in kokend water gestopt, om daar door een ziek kind, dat behekst zou zijn, te genezen. Bekl. verklaarde wel te gelooven dat zijn middel niets kon helpen, maar hij- had het gedaan omdat de ouders van het kind het vroegen. Dezen zeiden wel aan heksen te gelooven. In Opheüsden waren al meer kinderen door het offeren van een zwarte kip genezen. Getuigen ontkenden, dat er tijdens deze vertooning in den bijoel is gelezen. Eenige borrels waren erAvel gedronken. De advicaat-generaal, mr. Madame Pont, achtte het feit ernstig, temeer waar beklaagde er zelf niet aan geloofde, maar een paar borrels als belooning had aangenomen. Hij meende, dat ten onrechte een voorwaardelij ke straf was opgelegd en eischte veroordee ling van den beklaagde tot een gevangenis straf van een maand. Uitspraak over 14 da gen. (RUNDVLEPRIJZEN. Het Rundveekantoor, bijkantoor Noord- Eolkod, heeft de prijzen voor het regeerings- vee in alle klassen uitgezonderd D 2 met 10 cent per K.G verhoogd. Deze prijzen liepen van 93 cent Al, tot 40 cent D2 De prijzen berusten op de verhouding van levend tot ge slacht gewicht. Voor klasse A is dit onge veer 60 pCtvoor B 55, voor C 50, en voor D 45 pCt. Klasse A is verdeeld in drie af deelingen, met 93, 87 en 81 cent per K.G., klasse B in 3 afdeelingen met 74, 70 en 66 ct. Klasse C in 2 afd. met 60 en 55 ct. en klasse D in 2 afd. met 50 en 50 cent. Al deze afdee lingen worden met 10 cent verhoogd, met uit zondering van die met 40 cent. DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Gister zijn in de Wielingen twee Duitsche watervliegtuigen neergekomen, in de buurt van een onzer marinesleepbooten. Van Vlis- singen zijn andere marinevaartuigen ter as sistentie vertrokken. Gisteravond is een van de twee vliegtuigen te Vlissingen binnenge sleept. DROGEN VAN BLOEMKOOL- BLADEREN. Werden de bloemioolbladeren vroeger op den1 mesthoop of in de vaarten geworpen, zoodat het waterschapsbestuur daar streng tegen moest optreden,'thans worden ze zuinig bewaard en verkocht op de veilingen. In ge- droogden staat leveren ze voorden winter een zeer gewilde groente. Nu de aanvoer van kas- cool reeds vrij aanzienlijk en ook reeds veld- kool aangevoerd wordt, heeft de minister den veilingbesturen toegestaan bladeren voor de drogerijen ter veiling toe te laten. Het drogen wordt niet toegestaan, zoo de partijen niet op een veiling zijn gekocht, wat door een vei- lingverklaring, waarop het woord „drogerij", moet gewaarmerkt worden. KQRTE BERICHTEN. Wegens het behulpzaam zijn bij het DE VISCHDISTRIBUTIE. Er is voor ons alle reden nog eens even terug te komen op de distributie van visch, zooals die den laaisten tijd te Alkmaar heeft plaats gevonden. Daarbij mogen wij allereerst dankbaar constateeren, dat aan de geheel onvoldoende regeling welke vroeger getroffen werd, nu een einde is gekomen. Thans geldt niet meer het recht van den sterkste en den eerstkomende, thans verkrijgt ieder visch die daar reent op heeft en ook het vermoeiende en voor velen onhoudbare post vatten en wachten om maar zoo spoe dig mogelijk geholpen te kunnen worden, heeft afgedaan. Toch komt het ons nog voor, dat op het oogenblik meer getracht wordt een methode te volgen, waarbij men er zeker van is, dat zich geen ongeregeldheden zullen voordoen, dan dat de gedachte voorzit om alle inwo ners onzer gemeente op even billijke wijze te behandelen. Wij kunnen ons nog steeds niet vereeni gen met het afgeven van volgnummers. Wel verkrijgt men hierdoor een betrekkelijk zui ver overzicht wie ter wèl en- wie er niet van de vischdistributie zullen profiteeren. maar hetzelfde kan bereikt worden door duplica ten van legitimatiekaarten beschikbaar te stellen voor hen, die geregeld van de visch- verkrijging gebruik wenschen te maken. Wie een dergelijke legitimatiekaart, ook na herhaalde oproeping, onafgehaald laat, mag gerust beschouwd worden geen vischliefheb- oer te zijn. De beste regeling, die evenwel nog steeds op zich*wachten laat, is de volgende: Men stelle voor alle inwoners een van het politiestempel voorziene kaart beschikbaar, waarvan het nummer overeenkomt met het legitimatienummer en waarop tevens is aan gegeven uit hoeveel personen het gezin be staat. Dan worde voortaan niet meer op uit te geven volgnummers, maar uitsluitend op deze legitimatienummers visch verstrekt. Daarbij worde in het oog gehouden, dat niet meer dan één pond per persoon, met een maximum van vijf pond per gezin, wordt fee- geven, Komt er nu een hoeveelheid visch aan, dan is zeer gemakkelijk even na te gaan, hoeveel gezinnen hiervan naar volgorde der legiti- matienurnmers telkens kunnen geholpen wor den. De regeling dat ieder evenvee! krijgt, deugt niet. In sommige gezinnen komt hier door een teveel, in andere een tekort. In woningen waar b.v. veel op zichzelf staande personen zijn, heeft ieder bij de te genwoordige regeling recht op drie pond, waartegenover staat aat in groote huisgezin nen van tien en meer personen men met drie pond visch heel weinig kan uitrichten. De regeling, als wij boven aangaven, voor- [omt ook het zich steeds weer voorzien moeten van andere volgnummers. Ook de bepaling, dat vischhandelaars iede- ren dag drie pond visch voor zichzelf mo gen behouden, moet verdwijnen. Er is o. i. geen enkele reden waarom ,deze categorie stadgenooten bij het algemeen te kort beter bedeeld moet worden dan an deren. 'Zij hebben dit reeds boven anderen vóór, dat zij aan de aangevoerde visch verdienen, wat de consumenten niet doen. Eerst door een regeling als boven om schreven in practijk te brengen, zal men on- de finna Wed. J. Boom en Zonen. GESLAAGD. Heden slaagde te Amsterdam voor examen bouwkundig opzichter'onze vroegere stad genoot de heer Th. Ph. v. d. Waal, thans te 's-Gravenhage. NAAR WORMERVEER. Het vertrek van de deelnemers aan den clubtocht naar den voetbalwedstrijd te Wor- merveer is nader bepaald ojp 10 uur morgen vroeg, in plaats van, zooala eerst waa vast gesteld, elf uur. "VERÉENIGING VAN HOTEI> HOUDERS. Alhier is opgericht een vereeniging van hotelhouders, restaurateurs en kokszaken, aanvankelijk met veertien leden. Als voorzit ter werd gekozen de heer van der Sleesen, hotel „de Nachtegaal", secretaris de heer H. Mun- Beet% London Jr., hotel „Het Wapen van ster", als penningmeester de heer G. hotel „de Burg". tevredenheid kunnen vermijden en tot stand brengen, wat toch het doel der distributie moet zijn: een eerlijke verdeeling van het be schikbare over allen die daarvoor in aanmer king komen. liet distributiebedrijf hier ter stede heeft nu toch langzamerhand tijd en gelegenheid genoeg gehad oöi eens een gezonde regeling, te ontwerpen. Het doet ons genoegen onze lezers te kunnen mededeelen, dat wij reeds maatrege len troffen om voortaan niet langer op het bekend maken door het distributiebedrijf van de hoeveelheid aangevoerde visch te behoe ven te wachten. De nummers werden ons tot dusverre me- VEREENIGING VAN WAGEN MAKERSPATROONS. In het café Schermerhom werd Donderdag de vereeniging voor Wagenmakerspatroofi» definitief opgericht Van de 29 voorloópige leden waren 23 ter vergadering. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Met alhier, voorzit ter, A. J. Flokstra te Stompetoren, secreta ris, D. ae Winter te Castricum, penning meester, J. Mammen te Oterleek, J. Voort huizen te St. Maartensbrug, J. Speeta te Winkel en D. Broertjes te Schagen, commis sarissen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS STADHUIS. Geopend alle werkdagen van des voorm. 9 tot 11 uur en bovendien des Maandagsavonds van 7 tot 8 uur. Aangeboden: 2 bakkers, 2 bankwerkers, 1 borstelmaker, 1 chauffeur, 1 colporteur, 1 dienstbode, 1 electricien, 2 electro-monteurs, 1 emballeur, 1 gas- en waterfitter, 6 grond werkers, 1 huishoudster, 3 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 klinker, 1 koetsier, 1 leerling bankwerker, 1 loodgieter. 2 loopknechts, 85 losse werklieden, 1 machine-bankwerker, 1 machine-teekenaar, 2 machinisten-stoker, 1 machinale houtbewerker, 1 magazijnbediende, 6 metselaars, 1 monteur-rijwielhersteller, 1 muzikant, 1 plaatwerker, 6 schippers, 2 schoenmakers, 10 slagers, 70 sigarenmakers, 1 typograaf, 1 varensgezel, 3 veedrijvers, 2 voerlieden, 1 straatmaker en 1 winkelbe- diènde. Gevraagd 35 losse werklieden, 3 metse laars en 5 schilders. Alkmaar, 4 Méi m& De Directeur, C. DEKKER OPENING NIEUWE ZAAK. De erven H. Wielage openen hedenavond in het perceel Langestraat, hoek Payglop, een zaak in manufacturen en1 gemaakte goe deren. De winkel is geheel gevuld met nieuwe stoffen, die de firma zoo gelukkig waa een half jaar tevoren te kunnen aankoopen, waar door de prijzen belangrijk lager gesteld kon den worden dan ze heden zouden moeten gelden. De etalagekasten zullen zeker vanavond de aandacht van velen trekken. TELEOIMOTSCH WBB3&B9HK2IT. 4 Mei. Medegedeeld door het lgm. Matariaodtdi Meteorologisch insfftaui Ie De MdSt Geldig tot den avond van 4 Mei. In het gebied van de waarneming te de hoogste stand van den barometer 775,7 Hemösand. De laagste stand van den barometer 759,4 Vlissingen. VERWACHTING. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen, meest zwaarbewolkt, toenemende kans op regen of onweer, iets koeler. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Mei. Jansje, d. v. Johannes Pieter Kool wijk en Maria van Woerden. Mei. Hendricus, z. v. Dirk Castenie en Do rothea Admiraal. ALKMAAR, 4 Mei. Aangevo«rd 14 paar den f 300 a 900. 63 koeien en ofiMn f 150 650. 219 nuchtere kalveren f 15. a 30.— 182 magere schapen f 32.— a 74. vette id. f 0 a 0. 163 lamineren f 15 a 30,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2