i Rechtszaken. Sta dsn ion mn „En hoe dan met vaderis geld?" „Alles zal worden teruggegeven tot op de laatste cent. En als eenige vérdere ver goeding mocht worden aanvaard, als b.v, een dasspeld voor üw besten vader en een juweel vuor u, welkom mocht zijn, dan zou ik gaarne u de verzekering geven. Een da me ais u mag zoo iets wel aangeboden wor den, niet waar?" En met zoete woordjes kreeg hij haar naar huis. Kleine Flip was heel trotsch op zijn das speld, evenals Polly verblind was door het prachtig bijou. Niettemin zei Flip: „Met is een mooie speld, Pol, maar ik had hem toch nog veel liever in 't Variété ver toond! Het zou voor mij wat beteekend heb ben, zoo'n nummer! En ik vrees, dat ik We) nooit meer zoo'n kans zal krijgen!" Polly streelde het juweel en dacht aan den champagne en de kaviaar, maar zei niets. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraak 3 Mei 1918. C. D., te Egmond aan Zee, straatschende rij, 8.boete of 1 maand tuchtschool. C. M., te Alkmaar, overtreding arbeidswet, ontslag van rechtsvervolging. F, J. K., te1 Amsterdam, Jij. O. Lz., Jb, G. Lz., te Egmond aan Zee, overtreding jacht- en vischwet, de le ontslag van rechtsvervolging, de 2e 2 X 12.boeten of 2 X 8 dagen hechtenis, de 3e 6.boete of 4 dagen hechtenis. E. G., G. G., E. Zx Kz., te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 6. boete of 4 .agen hechtenis. E. G. S., te Amsterdam, E. T., J. S. v. d. B., te Broek op Langendijk, overtreding spoor wegreglement, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. A. G., C. S., K. S., J. S., te Alkmaar, dron kenschap, de le, 2e, 3e ieder 2.boete of 1 dag hechtenis, de 4e 8.boete of 4 da gen hechtenis. K. W., L. S., P. G., C. W., A. D. Cz., C. Z., S. de G., M. H., S. de G., S. G. Jz., te Eg mond aan Zee, strooperij, le, 2e, 3e, 6e,-7e ieder teruggave aan de ouders zonder toepas sing van straf, de 4e 4.boete of 2 dagen hechtenis, de 5e 6.boete of 3 dagen, hech tenis, de 8e, 9e 2.boete of 2 dagen hech tenis, de 10e 9.boete of 5 dagen hecht. A. R., te Wieringerwaard, A. K., zwerven de, P. P., G. M v. V., J H., S. A., J. K., H. A. T. S., M. K., C. Mte Alkmaar, T. S., N S„ T. B., M. K. te Zuid- en Noord-Scher mer, overtreding politieverordening, de le en 8e 3.boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, en 10e ieder 2.boete of 2 dagen hechtenis, dé 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder 4.boete of 2 dagen hechtenis, de 9e, 11e, 12e, 13e en 14e ieder ƒ1.boete of 1 dag hechtenis. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 7 Mel. f OVERTREDING ARBEIDSWET. In hooger beroep werd de zaak behandeld tegen KI. P., groentenzouter te Zijpe, wegens overtreding der arbeidswet. De kantonrechter te Hoorn heeft hem van alle rechtsvervolging ontslagen, doch de amb tenaar was in appèl gekomen. Mr. Heijmans requireerde vernietiging van 't vonnis des kantonrechters en vorderde 2 Sboete subs. 15 dagen hecht, tegen be klaagde. DIEFSTAL VAN LOOD. Uit een ppzichterskeet aan den Helderschen wjeg te Alkmaar werd begin April en rol lood gemist, terwijl tevens bleek, dat iemand zich toegang tot de loods had verschaft door mid- del var. verbrekin De politie stelde een onderzoek in en spoorde als dader op den 28-jarigen werk- mtm- oh S, Deze man stond heden terecht. bet feit en verklaarde het lood, e e r< die niet minder van 70 KG. woog te 'v i ben verkocht aan den opkooper voor ,1 41V or het vervoer had hij een kruiwagen gebezigd het geld heeft hij eenige schulden be taald roc*n hij verd aangehouden had hij 0.92 in bezit. De kruiwagen had hij maar te water gegooid. Hij is nu geheelonthouder geworden zegt De officier noemt hpt een ernstige zaak en vordert 3 maanden gevangenisstraf. nada! de schelm bedorven vleesch verkocht had!" riep de lange slungel. uDan gaan we er naderhand eens den vreugdebeker op drinken!" „Ja, een pretje moeten we er van hebben, nu wc er vandaag zoo gezegend afgekomen zijn," schreeuwde een ander. f en d; heele bende studenten trok joelend de markt over naar de Vleeschhouwersstraat, terwijl burger» en bedelaars ieder huns weegs gingen. Van de visrhmarkt verspreld1- rle cL menigte zich in de straatjes en steeg- jes, waar ieder zijn huisje of winkeltje had. Velen waren net gestoord In den hoofdmaal tijd en dus verlangden hun hongerige ma gen en dorstige kelen wel naar een stukje gebraden vleesch of spek, en vooral naar ren paar flinke kannen bier, want de door gestane angst had honger en dorst geprik keld. De burgers, die zich in een kring om den i'cweermaker geschaard hadden, vormden de laatste groep, die nog op de markt was blijven staan iq de hoop een uitvoerige ver- klaring te krijgen van het natuurwonder. „Ziet gij. burgers," sprak Meester Tau- r'ds. „of nu deze zonsverduistering, die we pas voor onze oogen waarnamen, een waar schuwing was voor oorlog of pest; voor 's koning» dood of er ander ongeluk, dat kun- nen slechts de hooggeleerden met zekerheid uitmaken. Maar alleen de astronomische en astrologische wetenschap kan dergelijke tee kenen voldoende verklaren. Om deze reden mogen dit schoonen kunsten genoemd wor den De oude. geweermaker knikte zijn vrien den "en vaarwel toe en .«"tapte de markt over waarover dc zon nu ongehinderd haar stra len uitgoot. Fr waren eenige uren verloopen en na de opschudding, die dit zeldzame natuurver- Beklaagde verzoekt voorwaardelijk te mo gen worden gestraft. VERKOOP VAN BRUINE BOONEN BOVEN MAXIMUMPRIJS. De werkman P. N S te Alkmaar heeft op 22 Maart voor 0 25 per y? Kilo een hoe veelheid bruine boonen verkocht aan den koopman Hendrik Kemps. Daar deze prijs hooger was dan de maximumprijs werd te gen den bruineboonenkoopman een vervol ging ingesteld en heden tegen hem 25 boete subs 10 dagen hechtenis gevorderd. VERKOOP VAN ZEEPPOEDER BOVEN MAXIMUMPRIJS. Wederom stond terecht wegens verkoop van zeeppoeder de winkelier Com. A. aan eenige dames-clientèle. Hij verkocht dit vet- loog voor 0.22. maar de klant was ver plicht er een noodmuskaatje bij te koopen voor 12 d. Beklaagde, eerst kortelings wegens distri- butiemisdrijf veroordeeld, erkende het feit, maar hij beweerde, dat vetloogmcel niet is zeeppoeder. De bijlevering van het noodmuskaatje diende natuurlijk om aan de ontduiking een niet strafbaren vorm te geven, doch de minis ter heeft uitdrukkelijk bevolen, dat dergelijke artikelen niet mogen verkocht worden onder eenige bijzondere voorwaarde of bepaling, reden waarom tegen dezen winkelier dan. ook een strafvordering was ingesteld. Eisch '200 boete sub» 20 dagen hechte nis Beklaagde zegt. dat hij deze artikelen te gen hoogeren prijs dan tegen het ministeri- eele maximum heeft gekocht en meent omdat deze zaak niet zoo ernstig is dan de officier voorgeeft. HELING VAN HOUT. De visschers R. Th. en W. W. (Vader er 7oon) te Hoorn, verschenen eendrachtig op het beklaagdesbankje, omdat zij nieuw tim merhout als geschenk hadden aangenomen van den schipper Jelke Huitema. Deze schip per lag met zijn schuit, beladen met nieuw hout te Hoorn voor den wal. Hij had den iongen W. dit hout aangeboden, omdat hij hem vroeger als soldaat had gekend. De jongste beklaagde verklaarde dat hij absoluut niet wist, dat het hout van dief stal afkomstig was. Blijkbaar had de schipper dit hout alleen zoo royaal aangeboden om het hout van zijn eigen schip te verduisteren, want het mooi ste en beste moest hij later weer terug heb ben. Hij gebruikte het schuitje van ae vis schers als voorloopige bergplaats. De oude heer W. deed een omslachtig verhaal, waaruit moest blijken, dat Huikema hen er in had laten loopen. De president merkte echter op, dat hij dat hout niet naar zijn zolder had moeten laten brengen. Het hout was Noorsch timmerhout en kwam uit Amsterdam en was voor reke ning van de houthandelaar Zijp te Hoorn be stemd. De verklaring van den hoofdagent Schol ten luidde nogal bezwarend voor beklaag den. De manier bijvoorbeeld waarop de oudste W. zich gedroeg maakte op den dezen agent den indruk, dat hij wel wist, dat de zaak niet heelemaal zuiver was. De tweede beklaagde, die aan vallende ziekte lijdt, krijgt een toeval en moet uit de zaal worden gebracht. Even later kan hij weer binnen komen. De officier neemt daar op requisitor en acht dat de heling hier vast staat. Echter staat beklaagde gunstig bekend en daarom vraagt de officier 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. - VERDUISTERING VAN HOUT. Wegens verduistering van het timmerhout, waarvan in de voorgaande zaak sprake was, moesl daarop ook terecht staan de schipper Jelke H. te Medemblik. Beklaagde was niet verschenen, doch hij had buitengerechtelijk bekend. Hij verklaarde daarbij ooit. dat hij met den jongsten W had afgesproken, dat deze het hout zou halen alp het donker was. In- dién dan zijn schip gelost zou zijn en hij weer zeewaarts zou gaan. zou hij van de W. S. de langste en dikste planken weer terug krijgen. Tegen Jelke H. werd thans 3 maanden gev. gevorderd. STROOPERIJ VAN HAKHOUT. 'n b: jarig Cornells stonden gezamenlijk terecht wegens 'n Zusje en Zee, de 19-ji >roertje uit Egmond aan re Cornelia D. en ae 15-jarige schijnsel verwekte, was de stad weer «enigs zins tot rust gekomen. Er was geen bijzon der druk verkeer meer in de straten en de bel de jongelui, die van de Westerpoart van de stad, door de Westérstraat, over het Raad huisplein liepen, konden zich ongestoord In hun samenspraak verdiepen, wat vooral van de eene zijde vurig toeging, terwijl de andere partij kalm en bedaard praatte. Aan hun uiterlijk waren ze te kennen als studenten van de stads-hoogeschoolze droegen de voor geschreven korte broek, tot aan de knieën, een nauwsluitend wambuis en daarover een zwarten mantel, die maar even tot over het wambuis reikte; op het hoofd droegen ze een vrij hooge muts. Maar toch was cr dit. verschil in hun uitrusting, dat de jongste van hen beiden een fraai-ingelegd, adellijk zwaard opzij droeg en dat zijn kleeren van fijne buitenlandsphe stof waren, terwijl broek en mantel van zijn kameraad maar heel grof leken. Hij scheen niet veel meer dan een jaar of vijftien, maar er sprak zooveel zelfbe wustheid uit zijn houding en er lag een uit- drukking van zoo groote wilskracht op zijn regelmatig gelaat, dat het wel iets bijzonders was voor zoo'n heel jong mensch. De ka meraad was lang en slank gebouwd en het meest opvallend waren bij hem de groote, zielvolle oogen, die op eenmaal vlammen konden schieten, als hen in vuür raakte over zijn onderwerp. „Johannes Pratensis," sprak de rijkst-ge- kleede van het tweetal, „waar wij vandaag getuigen van mochten zijn, heeft mij heel wat te denken gegeven. Ik houd wis- en sterre- kunde voor de heerlijkste wetenschappen en bezat men maar de geschikte instrumenten om'die kunsten te beoefenen, dan zou men waarlijk nog weer nieuwe wonderen ontdek ken „Kon je maar vrij de wereld Intrekken! Wat zou je dan een boel zien en ieeren!" zei het jonge mensch, dat we zooeven met den ontvreemden van hout uit de bosschen van den heer v. Reerten, Burgemeester van Ber gen. Ze hadden aan den jachtopziener, die hen zoo goed als op heererdaad betrapte, ook nog een valschen naam opgegeven. Daar de 15-jarige Cornells nog onder de kinderwetten viel, werd'hein door Mr. A. M. de Lange gerechtelijken bijstand verleend. Beklaagden erkenden; ze waren in gezel schap van zekeren Engel Visser. Zus. Cor nelia zei, dat haar broertje niet meegedaan had. Cornells zgi, dat hij alleen het hout, dat zijn zuster had doorgezaagd, op een hoop heeft gelegd. Cornelia zei dat ze het uit nood hebben gedaan. De officier vordert voor het meisje 1 dag gevangeisstraf en voor den knaap 3 maan den tuchtschool. Mr. A. M. de Lange meent heel kort te kunnen zijn en sluit zich aan bij het requisi toir von den officier van justitie. De jongen is reeds voorwaardelijk veroor deeld,Jmaar dat schijnt niet geholpen te heb ben. Gpmelia zegt dat haar broertje tegen woordig goed oppast. MISHANDELING. Te Twisk plaagden eenige jongens op 18 Maart den werkman J. Sdie zich onledig hield met zandgraven. S. die nog al dikwerf het mikpunt is van dergelijke plagerijen, werd ten slotte boos en gaf een zijner jeugdige plaaggeesten, den 13- jarige Rens Kaan, die hem met de vuist dreigde, met het platte gedeelte van de schop die hij bezigde hij het zandgraven, een klap tegen zijn zitvlak. Beklaagde staat goed bekend. Hij erkende, maar beweerde dat hij reeds meer door dezen jongen was „gèpest." De president gaf den jongen dan ook een flinke reprimande. De officier acht de drift van beklaagde zeer begrijpelijk en vordert 3 boete subs. 1 dag hechtenis. DIEFSTAL OF \*ERDUISTERING VAN EEN PAKJE MARGARINE. Jan K., voormalig employé bij de H. S. M. te Hoorn, staat als laatste beklaagde terecht ter zake dat hij een pakje margarine op 8 Fe bruari uit de goederenlood» van de H. S. M. zou hebben ontvreemd. Beklaagde thans zonder beroep, ontkent het pakje gestolen of verduisterd te hebben. Hij heeft het in den morgen van 8 Februari in een gang van de loods gevonden en in den zak van zijn jas gestoken Hij heeft die jas voor hij had hét weer willen stoppen in de doos waar het waar schijnlijk was uitgevallen. Er waren heel wat doozen margarine, maar er was er geen bij die beschadigd was. De chef is in de loods gekomen met de me- dedeeling dat er defecte doozen waren, waar uit margarine gemist werd, waarop de chef het pakje uit de jas .van beklaagde heeft ge haald en dat aan beklaagde heeft getoond. Er werden 6 getuigen gehoord. De arbeider Toks is vóór beklaagde in den gang van de loods geweest, doch kan onder eede verklaren dat hij daar geen pakje heeft zien liggen. Beklaagde zegt dat getuige maar één oog heeft en slecht kan1 zien. Getuige zegt dat hij heei goed kan zien. De stationschef had bespeurd dat eenige doozen met margarine defect waren. Hij heeft toen een onderzoek ingesteld en het pakje boter toen uit den jas van beklaagde gehaald. Overigens verklaarde de chef dat beklaag de als een heel goed werkman bekend stond. De winkelier w. Fijnheer van Lutjewinkel, verklaart op 19 April een doos margarine te hehben ontvangen, die erg beschadigd was en waaraan een'pakje van een 1/t K G. ontbrak. De president onderhoudt zich nog eens met bekl. om het tot bekentenis, doch beklaagde blijft bij zijn reeds afgelegde verklaring. Ten slofte vraagt het O. M., na de aan wijzingen nog eens te hebben gememoreerd en het verweer van beklaagde onaannemelijk ach tende, 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal HET KAMERLID DUIJ'S UITGE FLOTEN. Tér inleiding van de verkiezingsactie was gisterenavond in de groote zaal van de Har monie doof de afd. Alktrtaar der S. D. A. P. naam van Pratensis hoorden aanspreken. „Maar ik ben gebonden door mijn armoede, en jij, beste Tycho, door je Oom, den hoog geboren heer Jörgen Brabe, die per ae een staatsman van je maken wil en allerminst een wis- of aterrekuodlge!" „Maar staatkunde daar voet Uc niote voor!" antwoordde Tycho Brahe heel beslist. „Ik heb jaar en dag opgeteekend wat ik voor merkwaardige natuurxerschijnselen heb waargenomen. Maar het ontbreekt mij nog aan ae noodige geschriften, om mij goed te kunnen inwerken In mijn geliefde stemkun de. Weet je, Pratensis, dat boekdrukker Hans Vingaard, in de Klooaterstraafc*'den prachti- gen foliant van Ptolemaeï moer bezitten, die jaren geleden in Bazel1 gedrukt werd? En- Meester Hans moet wel genegen zijn hem te verkoopen voor twee Joachimdaaiders." „Bezit je dan zooveel geld?" vroeg Pra- sis op moedeloozen toon. „Neen, nog niet. Maar als Vader, daar ginds vanuit Knudstrup mij weer waf stuurt, clan ga ik allereerst dat boek koopen." „Ik ben te arm, dan 'dat twee Joachim daaiders mij gelukkig konden maken," zei Johannes Pratensis. Maar ik heb een inval, dié mij misschien helpen kan, om mijn in- nigsten wensch vervuld te krijgen." „Een inval?" vroeg Tycho. De ander knikte bevestigend. „Hier kan ik niet vooruitkomen. Zooals jij in het geheim de astronomie beoefent, zoo besteed ik al mijn tijd aan een andere groote merkwaardige kunst, die wel in nauw ver band staat met de wetenschap der'medicij nen. maar die toch weer een bijzonderen aanleg vereischt." „Daar heb je mij vroeger nooit van ge sproken, vriendlief," antwoordde Tycho Brahe, wel wat geraakt. (Wer&t vervolgd) een openbare vergadering belegd, met als spreker de heer J. E. W. Duys, lid der Tweede Kamer. De zaal was geheel bezet, zoowel met vrouwen als mannen. Ih zijn openingswoord zei de heer D. Berg man, voorz. der afdeeling, dat deze verkiezin gen een groot volksbelang zijn en de nieuwe kieswet voor de arbeiders een wapen is, dat zij .goed dienen te hanteeren. Een bijzondere attractie bij deze vergade ring was het optreden van de gemengde zang vereniging „De Stem des Volks," "directeur de heer G. Anderson, welk koor zich direct na het openingswoord deed' hooren. Daarna was het woord aan den heer Duys, ter behandeling van zijn onderwerp„De So ciaal-democratie in het parlement." Spr. wees er allereerst op dat de politieke vertegenwoordiging der arbeiders in het par lement nooit voor moeilijker problemen stond dan sinds Aug. 1914. De tegenstanders, in- casu de revolutionnairen, meenen, dat er geen stommer mensch en zijn dan de soc.-dem. in de Kamer. Zij zeggen, dat de Nederlandsche arbeidersklasse is verraden en speculeeren daarmede op de domheid van vele arbeiders. Als we nagaan wat die tegenstanders zeggen dat sinds Aug. 1914 had moeten' gebeuren, mogen' we dankbaar zijn dat die menschen met hun avontuurlijke-anarchistische politiek niet in de Kamer zaten. Om Nederland buiten den oorlog te houden, is noodig een koel hoofd, 't is zoo gemakkelijk om te komen schreeuwen van: staking" en „de massa." Als er niet zoo'n wereldbrand was, zou daar peen kwaad bij zijn, maar nu is dat verkeerd. Men moet bedenken dat regeeren thans moei lijk is. Wat voor belang hebben' de soc.-dem. in de Kamer' er bij om de arbeiders te verraden InterruptieHun portemonnaie. De heef Duys: Dat deze interruptie kon worden geuit, bewijst hoe zeer de laster al is doorgedrongen. InterruptieIs dat het onderwerp behande len Kerel, hou je bek. De heer Duys vond dat de spreker zijn woord moest waar maken of anders met het Kaïnsmerk door Alkmaar blijven rondloopen. „Zeer juist", aldus stemmen1 uit het publiek. De heer Verkerk nam nu het woord en deel de mede, dat Enka Uit het publiek: Mevr. Tjaden, asjeblieft, en geen. Enka. De heer Verkerk vervolgde, dat mevr. Tja den zich bij het bestuur had vervoegd en de bat had' verzocht. Hij drong er op aan, dat men het interrumpeeren zou nalaten, opdat er geen tijd voor het debat zou verloren gaan. De heer Duys wees er op, dat hij nog te veel spreekbeurten had te vervullen dan dat hij zich de keel wou forceeren. Als men hem het spreken zoo moeilijk maakte, saboteerde men met den tijd. Zijne rede vervolgende, zei de heer Duys, dat men van meening kon verschillen over hetgeen het beste is voor de arbeiders en toch zou kunnen samengaan Maar wat de soc.- dem. eischen is, dat men niet twijfelt aan hunne goede trouw. Geen der leden van de soc.-dem'. fractie heeft belang bij de kapita listische klasse. Wanneer men ziet hoe een deel der anarchisten de soc.-dem. feller be strijdt dan de kapitalisten, is dit een bewijs, dat zij vergiftigd, zijn. Als wij werkelijk re- kapitalisten waren, zou- wij financieel veel meer kunnen verdienen, ug. 1914 wist niemand of wij buiten den oorlog zouden blijven, ja dan neen. Al leen; wisten wij, dat de regeering van Cort van der Linden alles zou doen om ons er bui ten te houden. Spr nam het woord van Troelstra voor zijne rekening: „Onze nationale verschillen moeten worden overheerscht door de nationale gedachte: hoe blijven wij buiten den oorlog?" Wij hadden toen de algeheele werkstaking moeten proclameeren, is gezegd, maar spr. constateerde, dat in de oorlogvoerende landen de anarchisten evengoed mee tegen den vij and optrokken als de anderen. Hoe men op een bepaald oogenblik han delf, is li eel iets anders dan in een ve rgade ring te staan praten. Men moet rekening houden met de toestanden. Waar in Aug. 1914 de nationale verschil len overheerschten, behoefden wij nog niet door dik en dun met Cort v. d. Linden mee te gaan. M.en kan zeggen, wat men wil, en de ministers uitschelden, zoo hard men wil, een feit is, dat zij tot nu toe ons buiten den oorlog hebben gehouden. Als Duitsch- land' of zijn vijanden het willen, zitten we niorgen in den oorlog, maar deze regeering sleept ons er niet mee in. Dat wij daarom voorzichtig zgn met ministercrisisscn, is dui delijk. De revolutionnairen mochten zich ook wel eens beheerschen, dat zou een bewijs van kracht zijn. Spr. wees er op, dat het plun deren van broodwagens en allerlei winkels geen bewijs daarvoor is. Nu onze regeering ons tot dusver buiten den oorlog hield, moesten wij haar dikwijls steunen. Spr. ging dan na op welke wijze men tegen den minister intrigeert: bij wets ontwerpen, ingediend door een minister, dien men wil slijten. In Aug. 1914 stonden wij, zei de heer Duys verder, voor het feit, dat elke oorlog voerende ons als een oorlogvoerende staat had kunnen beschouwen, als wij niet had den, gemobiliseerd. De anarchisten vonden de mobilisatiecredieteu niet goed en stelden ze gelijk met oorlogscredieten. Het proletari aat mag dankbaar zijn, dat er gemobili seerd is, want dit niet te doen, beteekende oorlog. Spr. had er voor gestemd, al staat hij dan ook op het standpunt: Geen man en geext cent. (Gefluit). Wie daar fluit en lacht, lacht om zijn eigen domheid. (Geroep: Zeer juist). Van andere zijde hoongelach en geschreeuw, waarop de heer Duys antwoordde: Ik wil mij het .recht niet laten ontnemen, mijn meening te zeg gen. hoort ge dat? Wat hij nog meer zeide, konden wij niet verstaan. Op zijne woorden volgde groot ru moer, waartusschen geroep klonk: Scheldt toch zoo niet. De heer Verkerk nam het woord, maar was onverstaanbaar. Het rumoer nam steeds toe. De heer Duyis: Vergadering, gij hebt het laatste woord van mij gehoord. De heer Verkerk: wij willen een vergade ring'met debat met gelijke djdverdeeling. Wilt ge dat? (Geroep Ja, jal) Mev/. Tjaden traa hierop naar voren en wenschte het trapje naar het tooneel op te gaan, maar dit werd haar belet. „Ge komt er niet op", zei de heer Duys, „geen kwestie van".' Het geroep nam toe en het werd een erg turnip waarbij [tal van personen op de stoelen klommen en begonnen te spreken. Hunne woorden gingen echter in het ru moer verloren. Men floot, schreeuwde, zong, het was een heele herrie. De heer Verkerk slaagde er in verstaan baar vanaf het tooneel de zaal in te roepen „De vergadering is gesloten," en meteen viel het gordijn. Onder voortdurend tumult, waarbij zich groepjes manifesteerenden vormden, verliep langzaam de vergadering, maar toch niet voordat de hoofdinspecteur van politie de aanwezigen tot eenigen spoed had aange spoord. Na afloop der mislukte vergadering werd nog geruimen tijd vóór de Harmonie net ge val besproken, totdat de politie den menschen verzocht door te loopen. Een aantal hunner verzamelde zich en begaf zich naar de wo ning van den, heer Tjaden, waar het vrijheids- lieü werd aangeheven. Mevr. T. sprak daarop de lieden' toe en deelde hun mede, dat ten vervolge van de mis lukte vergadering een nieuwe bijeenkomst zou worden gehouden, waarvoor de S. D. A. P. zou worden uitgenoodigd een debater te zenden. Nader vernemen wij, dat de heer Tjaden het volgende schrijven heeft gezonden aan het bestuur der afd. Alkmaar van de S. D. A. P.: Mijne heeren! De bond van Christen-Socia listen geeft u het volgende in overweging: Naar aanleiding van het gisterenavond voorgevallene wenscht hij een debat te hou den mét mijn vrouw als spreekster, namen» den bond van Christen-Socialisten. U houdt de vrijheid uit te noodigen wien u wenscht alleen n'et den heer Duys. Wij hopen zeer dat u dit aanbodi aan neemt, opdat een weloverwogen gezamenlijke vergadering misverstand en verbittering uit den weg ruime. UITSLAO VEILING, bij opbod' 7 Mei 1918 ten overstaan van no taris J. van der Veen te Alkmaar van huizen en erven te Alkmaar: Huis en erf aan de Oudegracht No. 273, groot 1.73 aren 6140. Huis en erf aan de Baansloot, No. 36, groot 39 centiaren 1015.—. Huis, erf en werkplaats aan de Garissenbuurt, Nb. 7, groot 69 centiaren 1465.—. Huis en erf aan de Laat, No. 65, groot 1.73 aren 1935.—. Huis, erf en pakhuis aan het Luttik-Oudorp, No. 41, groot 2 aren „11990.—. Huis aan de Sint Annastraat, No. 4, groot 34 centiaren 1780.—. Huis en erf aan de Sint Anna straat, No. 20, groot 1 11 aren 1360. De afslag blijft bepaald op Dinsdag 14 Mei 1918 des avonds 7 uur, in het care „het Gulden Vlies" van den heer W. Möoij aan de Koorstraat te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. OUDKARSPEL (April) Gehuwd N. Praat en Anna Kamper. S. Put en Aagje Busker. J. A. Ligthart en A. Duys. Geboren Jaooba, d. v. C. Jonker en Jacoba Giltjes.Klaas, z. v. C. Jonker en Jacoba Giltjes. Luitje, z. v. H. Bakker en Catharina Mossing Holstyn. Maria, d. v.' G. Prijs en Cornelia Stam. Petrus, z. v. E. v. d. Ham en G. Duyneveld. Overleden M. Borst, weduwnaar van M. de Boer, oud 80 if. Jan de Wit, we duwnaar van Trijntje Duin, oud 95 j. Kia- zina Kos, oud 59 j. PetroneTla Bemardina oud 95 j. Kia- raeila Bemardina Gijsberta Strijbis, 15 j. Hendrik Admiraal, echtgenoot van Maria Scheltus, 76 j Dieuwertje Borst, wed. van W. F. Edel 79 j. Dirk Huiberts, weduwn. Willemijntje Kos- ter, 87 j. Kaatje Agenant, wed. P. Ruisen 88 jaar. HEERHUOOWAARD (April) j Geboren Pieter, z. v. Pieter Rentes en Jansje Schoen, Willem, z, v. Willem Koe man en Gerritje Pauw. Theodorus Paulus, z. v. Wouter Hoogland en Adriana Oude- man. Margaretha, d. v. Hendrik Stam en Bragitta Kamp. Ondertrouwd: Theodorus Baij van Oude Niedorp en Klaartje Groenveld, alhier. Comelis Appelman en Margaretha Anto- nia Verduin, beiden alhier. Klaas van Graft, alhier en' Maartje Bakker, te Heiloo. Johannes Weel en Maria van Diepen, beiden alhier. Adrianus Klaver van Koedijk en bhanna Maria Kager, alhier. Comelis wisk van Castricum en Anna Gerde», alhier. Comelis Schouten en Guurtje Beers, beiden alhier. Cornelis Pool alhier en Meinoutje Pijper van Oude Niedorp. Adrianus Jo hannes de Reus, alhier en Maria Poland van Hensbroek. Jan Groot, alhier en Elisabeth Boots, van Opmeer. Nicolaas Weel, alhier en Petronella Strooper van Alkmaar. An- dries Dekker en Cornelia Vlaming, beiden al hier. Petrus Smal van Avenhom en Maria Rood alhier. Johannes Kieft en jansje Beers, alhier. Pieter Beers en Guurtje Hoedjes. Petrus Adrianus Zandvliet van Zoeterwoude en Maria Alida Zijp, alhier. Pieter Groot, alhier en Mietje Maria Dekker van Egmondbinnen. Simon Borst en Anna Maria de Jong, alhier. Getrouwd: Theodorus Baij en Klaartje Groenveld. Cornelis Berkhout en Klasina Wokke. Petrus Wokke en Geertruida Kor- ver. jan Groenveld en Maria Bakkum. Jacob Groenveld en Catharina Margaretha Does. Cornelia Appelman en Margaretha Antonia Verduin. Johannes Weel en Ma ria van Diepen. Adrianus Klaver en Jo hanna Maria Kager. Cornelis Twisk en Anna Gerdes. Cornells Schouten en Guurtje Beem. Overleden Comelis Bruno Beers, 10 maanden, z. v. Pieter Beer» en Maartje de Boer. ST. PANCRAS (April) Geboren Willem, z. v. Gom. Groen en Maartje Strooker. Overleden Wigertje Hoogland, 2 maanden. Comelis Rol, 27 jaren, echt- gen. v. Joh. Mar. Booij.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 6