DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strjjd in en buiten Europa. VERMISSING No. 108 Honderd est Jaargang. 1018. f RIJDAG 10 MEI Buitenland. Binnenland. Staten Generaal. AFKOOPPOLIS Uetiiengd Kieuws. Abonnementsprlis bli Yooroltbetallng p. 3 maanden 11.65, Ir, p. post 11.90. 5 ct. IdTOftentiepflis 15 et. p. regel, peetere letters Dier plaatsruimte. Br. Ir. H.I. Boek- ee Haodelsdrnkkerli Bern». Coster 4 Zd., Voordam C 9. Tel. 3. Zooals wij* reeds mededeelden, is het vredesverdrag met Roemenië geteekend. Daarin wordt de oorlogstoestand voor ge ëindigd verklaard en besluiten de verdrag sluitende partijen voortaan in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Het Roemeensche leger moet zoo spoedig mogelijk gedemobiliseerd worden, terwijl bepaalde strijdkrachten al of niet op vredes- sterkte blijven bestaan. Roemenië staat het haar bij het vredesver drag van Boekarest toegewezen Bulgaarsche gebied weer aan Bulgarije af met een grens- verbetering ten gunste van Bulgarije. Roemenië staat aan de verbonden mogend heden het deel der Dobroedsja af, dat gele gen is ten N. van de nieuwe grenslijn, die zich tot aan den Donau uitstrekt en wel tus- schen de plaats waar de rivier zich splitst in de Zwarte Zee eenerzijds en de St. George-arm van den Donau anderzijds. De Donaugrens tusschen liet aan de bondgenoo- ten afgestane gebied en Roemenië wordt ge vormd door het dal van de rivier. De Donaugrens tusschen het aan Bulgarije afgestane gebied en Roemenië zal in het na jaar van 1918 bij lagen waterstand worden getrokken. De verbonden mogendheden zullen er voor zorgen, dat Roemenië een gewaar- borgden handelsweg naar de Zwarte Zee over Semavoda en Constanze krijgt Roemenië moet toestemmen in een grens- verbetering ten gunste van Oostenrijk-Hon- garije. De verdragsluitende partijen doen weder zijds afstand van vergoeding hunner oor logskosten. De bezette Roemeensche gebieden zullen op een later overeen te komen tijdstip ont ruimd worden. De Donau-scheepvaart wordt opnieuw ge regeld en de godsdienstige belijdenissen zul len gelijkgesteld worden. De economische betrekkingen tusschen de verbonden mogendheden en Roemenië wor den in afzonderlijke verdragen geregeld, die gelijktijdig met het vredesverdrag van kracht worden. In Roemenië maakt men bonne mine a mauvais jeu. De minister-president Marghiloman zond zelfs nog een telegram aan Koning Ferdi nand, waarin hij met voldoening mededeelde, dat de vrede gesloten was en dat het verdrag bij de laatste onderhandelingen nog eenige voor Roemenië gunstige wijzigingen had on dergaan. In een aan den minister van binnenland- sche zaken gericht telegram wijst de minis ter-president er op, dat Roemenië aan het werk kan gaan om den door de vredesslui- ting ontstanen toestand, alsmede de vereeni- ging met Bessarabië te consolideeren. Dat de Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche bladen hun voldoening uitspreken over het vredesverdrag, behoeft geen be toog. De Engelsche regeering maakt voor de zooveelste maal moeilijke dagen door. Het gaat met haar als met minister Post- huma in Nederland. Iedereen heeft wat bij haar af te keuren, weinigen zijn met het ge voerde beleid tevreden en algemeen is men de meening toegedaan, dat er leelijke fouten gemaakt zijn. En toch weet. de regeering telkens weer het hoofd boven water te hou den, omdat men nu eenmaal geen andere aannemelijke candidaten heeft om haar plaatsen te doen innemen. Wanneer het kabinet-Lloyd George mocht vallen, zou er ongetwijfeld weer een kabinet- Asquith optreden en er waren er zeer velen, die meenden, dat men dan van den regen in den drop zou komen. Stond het kabinet-Lloyd George bij de Iersche kwestie reeds met één voet in het po- litieke graf, velen voorspelden, dat dezer da gen de tweede voet de eerste in dat graf zou volgen. De brief van generaal Maurice, waarvan Wij den inhoud in ons vorig nummer mede deelden, heeft groote beroering verwekt. Bonar Law's voorstel om een rechterlijk onderzoek in te stellen, is door de leiders van de oppositie niet goedgekeurd. Asquith verzocht een dag vast te stellen om een bijzondere commissie van onderzoek uit het Lagerhuis te benoemen, maar de re geering verzette zich tegen dat voorstel en beschouwde het als een motie van wantrou wen; de pers was verdeeld van meening, zjj stond gedeeltelijk aan dia zijde van Bonar Law, gedeeltelijk aan de zijde van As quith. Uit alles blijkt wel, dat Maurice's brief de regeering in een moeilijk parket heeft ge bracht. In breerie kringen werd reeds aangeno men, dat de regeering zou vallen. Veel zou er van afhangen of de Ieren voor de stem ming overkwamen. Zooals bekend zijn de Iersche parlements leden thans in Ierland en naar aanleiding van de recente dienstplicht-kwestie zijn de nationalistische leden Lloyd George alles behalve gunstig gezind. Kwam zij voor de stemming over, dan zouden zi] ongeveer 70 stemmen tegen de regeering uitbrengen. Asquith heeft gisteren in het Lagerhuis zijn motie om een commissie van onderzoek te benoemen, verdedigd en uiteengezet, dat dit geen motie van afkeuring ia. Lloyd George wees er op, dat Maurice nimmer vroeger de ministers op hun fouten had gewezen en hun verzocht had, ze te ver beteren. Onder luide toejuiching deelde hij mede, dat hij en Bonar Law op een onder zoek door een onpartijdige rechtbank ge steld waren Thans echter heeft de regeering besloten de feiten publiek te behandelen. Nadrukkelijk betoogde de minister vervol gens, dat de sterkte van het leger in het be gin van 1918 wel degelijk aanmerkelijk was toegenomen, vergeleken bij het begin van 1917. 1 Het verdere deel van zijn betoog is nog niet bekend. Wel meldt een telegram uit Londen, dat de motie-Asquith met 293 tegen 106 stem men verworpen werd. Andermaal dus heeft de regeering zich we ten te handhaven, 'maar het is de vraag of niet spoedig een nieuwe gelegenheid /zal worden aangegrepen om het kabinet-Lloyd George een beslissenden slag toe te brengen. Van het gevechtsterrein weinig nieuws. In Vlaanderen deden de Duitschers een aanval op de stellingen der Fransche en Britsche troepen iu den sector van La Clytte en Voormezeele. Zij drongen in de vijandelijke linie, maar werden daar 's avonds weer uitgeworpen. Bij La Clytte brachten dc franschen hun linie een weinig vooruit. worden opgenomen. Spr. protesteerde tegen de verdachtmaking van de goede trouw der linkerzijde en betoogde uitvoerig dat het ontwerp niet was een verkiezings-inanoeuvre, doch alleen een formaliteit, om de zaak in het stadium van Vóór de grondwetsherzie ning tot stand te bregen en om de Eerste Kamer in de gelegenheid te 6tellen, zich over de ouderdomswet uit te .'aten Spr. betoogde, dat de indiening van het ontwerp niet strijdig is met het convenant. Op het voorstel-Lohman c.s, was van toe passing wat de rechterzijde aan de linker zijde in dat op zicht verweet. Spr. weerlegde het betoog van den heer Snoeck Henkemans, dat het ingediende ontwerp slechts armen zorg zou inhouden. Ook spr. wilde invoering der verplichte invaliditteitsverzekering, doch dat ontwerp is daarnaast niet te missen. De heer Schaper drong bij de rechter zijde aan te stemmen voor het ontwerp, waardoor het belang van het volk zou wor den gediend en het rechtsgevoel zou worden bevredigd. Det heer D u y s betoogde, dat de invoering der wetten-Talma een ondienst aan de ar beidersklasse zou hebben be teekend. Minister L e 1 y verklaarde van meening te zijn, dat van de invoering der Invaliditeits wet peen sprake kon zijn zonder aanpassing aan de Ouderdomswet, cn dat die aanpas- singwet nog altijd bij de Eerste Kamer aan hangig is, ondanks de vervallenverklaring door aie kamer. Gerepliceerd werd door den heer Van V u u r e n. Te half vijf werden de beraadslagingen verdaagd tot Dinsdag te half één. KORTE BERICHTEN. De Unionisten hebben besloten Bonar Law ie verzoeken de partij bijeen te roepen in zake hd Iersche vraagstuk Volgens een Reuter-telegram uit San Juan del Sur heeft Nicaragua den oorlog verklaard aan Duitschland. Tegen Sarrati, redacteur van de „Avan- ti", en eenige andere Italiaansche socialisten is een aanklacht wegens hoogverraad inge diend. Ess Duitsche duikboot heeft Carloforie op Sardinië gebombardeerd, Tijdens een gevecht tusschen een Ameri- kaansch koopvaardijschip en een duikboot is laatstgenoemd vaartuig, volgens een bericht uit Washington, tot zinken gebracht. In Rusland is Rostof door de Duitschers bezet, In het Hoogerhuis heeft lord Curzon verklaard, dat de geallieerden steeds bereid zijn geweest oprecht gemeende vredesvoorstel len üt overweging te nemen. Verschillende voorstellen waren gedaan, doch deze waren steeck óf door de houding van den vijand, óf door dcc aa.d dier voorstellen, op niets uitge- loopen, Thans een vrede door onderhandeling te verkrijgen, ls een onmogelijkheid, daar Duitschland's militaire geest nog niet gebro ken is. - Het eerste koopvaardifseftip uit Fin land, onder Finsche vlag, is te Lübeek bin- mengeloopen, om een lading voor Finland in te nemen. Het Roemeensche parlement is ontbon den. In Juni zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag werd voortge zet de behandeling van het ontwerp-Duys c.s. tot verleening van ouderdomsrente. De heer Loeff kwam als voorzitter der commissie van rapporteurs op tegen de be zwaren in de memorie van antwoord, dat in het voorloopig verslag weinig parlementaire in ectieven voorkomen. Hij hield vol dat de indiening van dit1 ontwerp strijdig was met de parlementaire betamelijkheid en dat de voorstellers van het recht van initiatief een verkeerd gebruik hebben gemaakt. Het ont werp was geen eigenlijk initiatief ontwerp, doen vulgair plagiaat. De heer Marchant verklaarde dat de houding van de rechtsche sprekers voor hem een teleurstelling was geweest. Hij hield vol dat invectieven als voorkomen in het voor loopig verslag niet zulk een stuk mochten INZAMELING VAN' GRAAN EN PEULVRUCHTEN. Op last van den minister van landbouw is ook in de provincie Groningen overgegaan tot'de inventarisatie van alie granen, peul vruchten en zaden op de boerderijen aanwe zig. De inventarisatie geschiedt door pa trouilles van vier militairen, wielrijders, ver gezeld van een commandant en een burger- deskundige. Reeds zijn 300 militairen voor dat doel aangekomen. Bij sommige bakkers in enkele gemeenten moet de reservevoorraad rogge verdwenen zijn; het gevolg is, dat er nog minder voorraad is, dan waarop de re geering rekende. Dat dit voor de bakkers op hooge boeten zal uitloopen, ls zonder twij fel VROEGE AARDAPPELEN. Verboden is het vervoer van alle vroege aardapelen oogst 1918 uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van Toezichf op de Aardappel- vereeniging. LEVENSMIDDELEN VOOR ISRAËLIETEN. De minister van landbouw heeft, In ant woord op eenige schriftelijke vragen van het Kamerlid den heer De Muralt, medegedeeld, dat het hem billijk en noodzakelijk voor komt, dat voor de Israëlietische bevolking ri tueel geoorloofde levensmiddelen ter distri butie beschikbaar worden gesteld. De minis ter heeft voorts uitvoerig uiteengezet, welke maatregelen reeds getroffen zijn en wat hij voorts zal doen om aan dc godsdienstige voorschriften voor de foodsche bevolking te gemoet te komen. HET GRAAN UIT AMERIKA. Men meldt uit Rotterdam De „Zijldijk" van dc Holland-Amerikalijn is Woensdag geproviandeerd. Heden, Vrijdag, neemt het schip 800 ton bunkerkolen in om morgen naar Amerika te vertrekken. Dit is een der schepen, die in ruil voor de drie sche pen „Hollandia", „Java", en „Stella" welke met graan uit Amerika komen, den tocht over den Oceaan zullen maken. Behalve de „Zijldijk" worden de „Hector", van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, en de „Delfland", van den Kon. Hollandschen Lloyd, ln gereedheid gebracht. WOL. Alle houders van schapen moeten ten be hoeve van het leger afleveren alle inlandsche wol, welke bij de scheer van dit jaar is of wordt verkregen, welke levering moet geschie den op een nader bekend te maken tijdstip en plaats, tegen de schadeloosstelling, krachtens de wet toegekend. Door deze vordering is de vrije handel van inlandsche wol uitgesloten. Is thans reeds wol opgekocht, dan zal niette min bij het bepalen van de schadeloosstelling geen rekening worden gehouden met den prijs, door de opkoopers betaald. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloos stelling, dat in verband met de kwaliteit wordt bepaald, kunnen worden ingediend bij den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon af gegeven. Vergunningen om de wol van één of meer schapen te behouden, zullen dit jaar niet wer den verleend. MIJNEN. Gedurende de maand Apri' j.l. werden op onze kust aangetroffen 42 mijnen, waarvan 34 Engelsche, 6 Duitsche cn 2 van onbeken den oorsprong. In het geheel zijn sinds het begin van den oorlog op onze kust aangetroffen 4476 mij nen, n.l. 3609 Engelsche, 80 Fransche, 328 Duitsche en 459 van onbekenden oorsprong ONZE AMERIKAANSCHE GEZANT. Binnenkort kan de ontslagaanvrage tege moet gezien worden van mr. Aug. Philips als Nederlandsche gezant van de Vereenigde Staten. DE KAMERVERKIEZINGEN. Wegens haar benoeming tot inspectrice van het middelbaar onderwijs heeft mevrouw Le- liman—Busch bedankt als Kamercandidate. Haar naam was geplaatst op de oostelijke lijst der vrijzinnig-democraten. KAAS-EXPORT. Het bestuur der Kaasvereeniging deelt mede van het Rijkskantoor voor melk en kaas te hebben vernomen, dat het bereid is, de kaas, welke voor export beschikbaar kwam van 23 Maart tot 28 April en die welke voor E. F. beschikbaar kwam, van 16 tot 23 Mrt. voor het binnenland over te nemen. De Kaasvereeniging heeft thans machtiging ver leend kaas voor,dit doel-af te leveren. Alle ingeschreven exporteurs,zoowel Sa- briekers als handelaars, dienen er voor te zorgen, dat D. H H. voorraad per 23 Maart en de E. F. voorraad per 16 Maart vermin-, derd met de hoeveelheden, welke na ge noemde data volgens D. i'i. li. of E. F. ver plichting zijn afgeleverd (uitgeboekt) om tact te houden op het'volle gewicht volgens de claimboeken. De Kaasvereeniging vertrouwt spoedig te kunnen berichten, dat deze voorraden uitge voerd kunnen worden. SCHIPPERSWET. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingekomen to' Schipperswet. ingekomen tot vaststelling van een nieuwe DE SPOORTARIEVEN Naar gemeld wordt, zullen, indien dezen zomer de reistarieven worden verhoogd, de prijzen der abonnementen, bijzondere omstan digheden voorbehouden, ongewijzigd blijver. Bij informatie bij de H. IJ. S. M- i» geble ken, dat het wel in de bedoeling ligt, dezen zomer in de drukke vacantiemaanden de ta rieven weer te verhoogen, op dezelfde wijze als verleden jaar. De nieuwe zomer-dienstregeling gaat 3 Juni in. Diefstal- A andere transport-schaden worden gedekt door ónze Premie-opgave op aanvrage. Firma H. J. SCH^DD, AMSTÜÜDAML Tel. Noord 9031- 2420 2427. Telegram-adres ALLRISK&. FRANSCHE KINDEREN UIT HET BEZET GEBIED Het Nederlandsche comité tot steun van Fransche kinderen uit het bezette gebied, die in Nederland zijn gehuisvest, deed aan den minister van buitenlandsche zaken de op brengst toekomen van de tweede inzameling onder de in Frankrijk verblijvende Neder landers ten bedrage van 12,285 francs. Bo vendien namen de leden van het comité voor hun rekening het onderhoud van tien kin deren, in Nederland, tegen 100 franca pea kind per maand. SCHOOLWERKTUINEN. Op initiatief van particulieren, onder aan voering van den voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, was aan de gemeente Hil versum verzocht een terrein af te staan voor den aanleg van een schoohverktuin voojr 200 kinderen. De Raad besloot een mooi gelegen en vruchtbaar terrein af te staan, en liet dit be werken, om het met een ruime bergjoods aan de Vereeniging Hilversumsche Kinder tuinen aan te bieden. Thans werken daar drie dagen in de week na schooltijd 180 kin deren, onder leiding van twee onderwijzers met landbouwakte en zij zaaien en planten dat het een lust is. LEVENSMIDDELEN-MISèRE. Aan een schrijven van een harer lezers ont leent de Haagsehe N. Ct. Waaraan ontleenen de levensmiddelen- woekeraars het recht en de vrijheid vleesch, boter, eieren, visch en allerlei andere noodza kelijke behoeften achter te houden of tegen veel te hooge prijzen te verkoopen? Onze inzender noemt dan de schrikbarende prijzen, die bij den eenen winkelier zus en bij den anderen zoo, maar steeds schier met el- ken dag stijgende, van boter, eieren, grutters waren, ham, rookvleesch, groenten, zeep, huishoudelijke artikelen, enz. enz. Het argu ment is dan; „Er ls geen krachtvoer." De gegadigden meenen daarmee alles te bewijzen Ondertusschen spekken ze hun beurzen en heeft het publiek de keus zich halfdood te laten hongeren of zich arm te laten knijpen. In vroeger tijden werden de levensmidde len-woekeraars in de deuren hunner huizen opgehangen Nu gaat dat niet: de doodstraf is afge schaft en het touw is ook al duur. Maar wat anders kan wel: 'n commissie uit de uitgeknepen en uitgezogen burgerij zou, daartoe gemachtigd door hun medebur gers, lijsten, zwarte lijsten, kunnen aanleg gen van deze soort van parasieten, die lijsten kannen publiek maken en de winkels kunnen voorbijgaan met hun bestellingen, niet slechts nu, maar ook later als er betere tijden zijn ge komen. Als de burgerij eendrachtig optreedt tegen de levensmiddelen-woekeraars en ze op deze of soortgelijke wijze teekent, zullen de tijden minder droef worden. Er blijven eerlijke en gewetensvolle kooplui, fabrikanten en winke liers genoeg over dat willen' we tenminste hopen om onze bonnetjes in ontvangst te nemen en ons tegen bescheiden winsten van verdere levensmiddelen te voorzien. En als dit niet zoo mocht zijn, laat dan de gemeente in deze buitengewoon zorgelijke tijden zelf winkels openen, waarin tegen kostende prijzen, wordt verkocht en die der levensmiddelen- woekeraars sluiten. In harde tijden harde maatregelen. Zooals 't nu gaat, kan 't niet langer: wij willen niet, mogen niet, moeten niet geslacht offerd worden door een bende uitzuigers. INBRAAK. Bij een inbraak ten huize van den heer Alex van Buren, op den Westersingel te Rot terdam, zijn gestolen ruim honderd zilveren dessert- en andere lepels, 24 zilveren vorken en 12 dito messen, 12 gouden vruchtenmesjes, een gouden halsketting met een hangertje, be zet met briljanten, een bloedkoralen armband, eén gouden broche, bezet met pareltjes, 4 zil veren vleeschschotels, 73 gouden en zilveren medailles van schiet- en roei wedstrijden, een fleschje met gouderts en eenige kleinere zil veren voorwerpen. De waarde van het gesto- lene bedraagt eenige duizenden guldens. GOED VOORBEELD. De beide groote gazons voor het koninklijk paleis en de koninklijke stallen op Het Loo, welke verleden jaar omgescheurd werden voor den verbouw van erwten, prijken thans over een gezamenlijke oppervlakte van 6 H.A. met prachtig te veld staande rogge. DE BADKAMER ALS SLACHTPLAATS. Achttien stacgenooten hadden een levend heid is het kostbare vrachtje op de plaats zij varken op den kop getikt. De groote moeilijk- ner bestemming té brengen, te slachten en on der de lie hebbers van een versch karbonaadje te distribueeren Hoe ze het precies gelapt hebben, meldt de historie niet. maar een feit is het, dat onze krulstaart springlevend is te recht gekomen op de badkamer op °n tweede étage hier ter stede, daar volgens alle -"felen der kunst is afgeslacht en onder de "- nooten dezer samenzwering eerlijk verde. En dat zonder dat de anders niet op zijn mondje gevallen delinquent ook maar één verraderlijken kik gegeven heeft! fResb.) GRAANVERNIELING. Hoe d graanvoorziening van una land door de boeren gesaboteerd wordt, we heb ben er al menig staaltje van medegedeeld. Dezer dagen echter werd wederom onze aandacht voor een dergelijk geval gevraagd. Men zond ons namelijk een monster stroo, waarmede in dezen mobilisatietijdtijd de stroozakken der soldaten worden gevuld. En wat bleek? Het stroo was slechts ten deele uitge- dorsrht, zoodat van bosjes halmen de aren nog geheel of ten deele met het kostbare en zoo hoog noodige graan waren gevuld. In de Willerns-kazeme te Arnhem, waar de stroozakken met dit „stroo" worden ge vuld, lag, naai men ons verzekert, de grond dan ook bezaaid met rijpe korrels weit. Het lijkt vreemd dat er zoo door de boeren met liet graan wordt gemorst. Maar de zaak is doodeenvoudig. De boeren n.l. dorschen hel met opzet ten deele uit en stapelen het dan op hun zolder» op, om het later als vee voeder te kunnen gebruiken. De controleurs, die de graanvoorraad ko men opnemen controleeren het uitgedonschte stroo niet en de sabotage treedt dus pas aan den dag. als, zooals hier blijkbaar hét geval is geweest, het stroo door de militaire over heid ten behoeve van het leger in beslag wordt genomen.' Dat op deze wijze groote hoeveelheden broodgraan verloren gaan, is intusschen duidelijk. (Het Volk). DE VETRANTSOENEERING. De prc/siers in roomboter, margarine en vet, welke niet alleen tot hun eigen schade maar, naar hun oordeel, ook :oi schade van een goede en doeltreffende ramsoeneering dreigen uitgeschakeld te worden, hebben iri een te Utrecht gehouden vergadering, waar grossiers (en ook detaillisten) uit alle oorden des lands waren samengekomen, be sloten een krachtige actie te voeren. Er staan h ierbij zrer groote belangen op het spel. Zij achten hun zeken met volslagen ondergang bedreigd', en stichtten een ver eeniging met liet 'necielc doel om voor hun belangen te waken. KORTE BERICHTEN. Te Zwolle is iemand aangehouden, dis verdacht wordt van diefstal van gouden e

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1