DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De strijd in m buiten Europa. Tychco Brahe f; No. 110 Honderd en twinstigate Jaargang 1918 Deze Courant wordt elkon avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- keele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers b Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan «ie N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. MAAN U A O 13 MEI IE TT ILL ET 0N. Buiten 'T Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het moet erkend worden, dat de Britten ter zee nog heel wat stoute stukjes aandur ven. De poging onlangs gedaan om de haven van Ostende en het Kanaal van Zeebrugge onbevaarbaar te maken, geschiedde bij ver rassing en men kon er dus op rekenen, dat de Duitschers niet tot hun sterkstén tegen weer in staat zouden zijn. Maar men kon tevens verwachten, dat na deze eerste poging de Duitsche kustwacht uitgebreide maatregelen zou nemen om eene herhaling van het gebeurde te voorkomen. En daarom juist was het een stout stukje, om opnieuw met een met beton gevulden kruiser naar Ostende te stevenen en het werk, dat de vorige maal maar half gelukt was, be langrijk te verbeteren. De „Vindictive", die ook de vorige maal aan den strijd deelnam, zou thans voor het goede doel opgeofferd worden. Het was een oude kruiser en men had haar met cement gevuld, dat in het water spoedig in beton zou veranderen. Werd dit schip van 90 Meter lengte op de juiste plaats tot zinken gebracht, dan is het duidelijk, dat de uitvaart van de haven be langrijk zou bemoeilijkt worden. De tocht werd 's nachts ondernomen en volgens een Reuter-telegram uit Londen dreef er een dichte zeedamp in dg richting van de kust, waardoor het onmogelijk werd verder dan 300 h 350 Meter vooruit te zien. De „Vindictive" manoeuvreerde, blootge steld aan het vuur der Duitschers, ongeveer twintig minuten van Oost naar West, zoe kend naar den ingang van de haven, welke men te 2.20 ontdekte. Op hetzelfde oogenblik, dat een schot de „Vindictive" deed overhellen, zag de kapi tein, dat hij ongeveer evenwijdig met het ha venhoofd lag. Hij zwenkte den kruiser in het Kanaal en liet haar met den achtersteven te gen het Oostelijke hoofd loopen. Toen zij van achteren aan den grond zat, liet men de ma chinekamer ontruimen en de lading ontplof fen. De bemanning sprong in twee motofboo- ten en werd gered. Zij bestond uit twee- en- vijftig officieren en manschappen. Volgens dit telegram ligt het schip met eer hoek van 40 graden tegen het Oostelijk hoofd. De Duitschers gebruikten tal van kanon nen en honderden machinegeweren. Een ander telegram meldt, dat de „Vindic tive" in de smalle vaargeul van de haven van Ostende onder een hoek van 30 graden Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar het Deensch van VILHELM OSTEROAARD 1) „Een als dit nu eens zoo was?" riep Pra- tensis en richtte zich in zijn volle lengte op, terwijl bet bloed hem naar de wangen steeg. „Ik ben noch u, nóch uw vader rekenschap verschuldigd voor den omgang dien ik zoek. Heb ik u niet behoorlijk Betaald, mijn kost en logies in uw huis?Als wc het nu niet langer eens kunnen zijn, dan zal ik mor gen aan den dag een ander kosthuis zoe ken Maar, toen hij zag, dat zijn harde woor den tranen te voorschijn riepen in haar oogen, ging hij op vriendelijker toon voort: „Vergeef mij miin drift, lieve Edele. Ik heb je steeds beschouwd als verstandiger dan de xoote menigte. Slaat u nu ook al geloof aan ..etgeen men vertelt van Meester Pratensis,: dat hij de arme lijken opgraaft, zijn houweel slaat in de doode lichamen en de mcnschen in naam des duivels bezweert op te staan Net of Meester Steffen nu in verbinding met den Booze zou staan!Ik betuig u, dat dit niets dan verzinsels zijn: Meester Steffen beschikt over een groote geleerdheid verre boven zijn stand en zijn ambt en enkel om die reden heb ik hem al een paar malen in zijn huis opgezochtIs u met die ver klaring tevreden, lieve juffrouw Edele?" Het jonge meisje beschouwde hem met warmen, deelnemenden blik. „Johannes Pratensis", zei ze en greep met vuur zijn handen, „beloof mij. dat u nooit meer een voet bij Meester Steffen aan huis zult zetten!" „Dat zal ik u toch moeilijk kunnen belo- met de as van de geul ligt Het Kanaal is 97 Meter breed', dus sluit het schip dit niet geheel af, doch er is een ge deeltelijke afsluiting van zeer emstigen aard teweeg gebracht. Er wordt, zoo laat zich dit'telegram voor zichtig uit, niet beweerd, dat de aan den grond gezette kruiser het uitvaren van duik- booten of torpedobootjagers zal beletten, maar het zal toch die beide geducht bemoei lijken en de lichte marinestrijdkrachten van de Duitschers zullen niet meer, wanneer zij achternagezet worden, met volle kracht de haven kunnen binnenstoomen. Men verwacht, dat er ten aanzien van Os» tehde naar schatting ten minste drie of vier weken moeten vprloopen vóór het Kanaal kan worden vrijgemaakt. Natuurlijk zijn de Engelsche bladen vol lof over dit bravourstukje. De Duitschers, aldus de Daily Telegraph, zullen de „Vindictive" met haar lading ce ment, die in gewapend beton is overgegaan, een minder gemakkelijk uit den weg te rui men hinderpaal vinden dan het vodje papier, dat zij wegwierpen toen zij de beide havens ontweldigden van het land dat zij zich ver bonden hadden te beschermèn. Het oorlogskabinet heeft aan vice-admiraal Keijer, den leider van de onderneming, een te legram gezonden, waarin hem ra zijn man nen dra hartelijken dank des lands wordt ge bracht voor de geslaagde krachtsinspanning, welke ontplooid to om de duikboefbedha- ging in haar oorsprong te treffen. Het b'solc- keeren var» Ostende, aldus dit telegram, heeft zich bij de heldhaftige onderneming bij Zee- brugge aangesloten ra haar voltooid. Het is begrijpelijk, dat de Duitschers al hun best doen. het gebeurde als van weinig of geen beteekenis voor te stellen. Volgens een Wolff-telegram werd de „Vin dictive" door zoo'n hagel van kogels ont vangen. dat zij zinkende togen het paalwerk van het U'terste einde van den havendam opliep en daar aan den grond geraakte. Daar, aldus het telegram, mag het', voor het geval het niet de moeite waard is om het vlot te krijgen, blijven liggen; het hindert ons daar niet. Het telegram vertelt hoe de Duitschers met de boo1 langszij het schip voeren cn den aanblik van het bovendek schrikwekkend von den. Overal lagen de dooden verspreid, geen plank, geen trap was meer heel en het ge heels dek was met splinters en brokstukken bedekt. Het schip, aldus dit telegram, is niet ven, juffrouw, daar ik er juist vanavond heenga!" Pratensis sprak op onverschilli- f;en toon: „Maar als het tot uw geruststel- ing kan dienen, dan wil ik u wei vertellen, dat een van mijn kameraden, de welgeboren Tvcho Brahe. met mii mee gaat." Juffrouw Edele schudde het hoofd. „Dat maakt de zaak niet veel beter. Voor uw vriend to er geen gevaar Mj. Zijn nuch ter verstand zal hem wel beschermen en hij zal ook wel niet langer blijven, dan hij self wil. Maar gij, Pratensis, zljt zoo vurig en opbruisend en in minderwaardige handen Ia uw wil fcwak ra buigzaam. Sluit niet uw oorra voor hetgeen ik zeg, Johannes Praten sis! Heb je dm" Booze eerst maai één vinger gegeven, dan zal weldra niet alleen de hand, maar het heele lichaam en de ziel nemen; en groot leed zal treffen, niet alleen u zeiven, maar allen, die u liet hebben!" Vol verbazing staarde Pratensis het jonge meisje aan. want, in plaats van met haar gewone schroomvalligheid, sprak ze nu met era vuur ra een kracht, of een bovennatuur lijke macht haar de woorden in den mond gelegd had. Maar hij haalde de schouders slechts eens op en liet op minachtenden toon volgen ,Xl schijnt twee gedaanten te bezitten, juf frouw Edele; het eene uur is u zoo schuch ter en schroomvallig als een jong meisje, dat pas de kinderschoenen ontwassen is, en vlak daarna treedt u op als een waardige profe tes, wie het gegeven werd. alle verschijnselen ra teekenen aan de lucht te onderkennen, trots onze ervaren astrologen. In trouwe, ik verwonder mij over u, lieve Edele, maar toch zal ik mij aan uw profetie al even wei nig storen als aan uw goeden raad!" Dit zeggende, keerde hij zich naar het venster, of hij ten kennen wilde geven, dat hij daarmee het onderhoud als geëindigd be schouwde Er was een uitdrukking van die pen ernst en bezorgdheid gekomen in Edele's meer te gebruiken, doch onze werf zal de groote metaalstukken met vreugde aanvaar den. De laatste uitlating komt ons wel overdre ven optimistisch voor. Wie een bom op zijn huis krijgt, die zijn dak vernielt, verheugt zich nu eenmaal niet over de mooie scher ven, die hij in zijn salon vindt. Dat het schip een groot deel van de vaar geul afsluit, to wel een bewijs, dat de Engel- echen er in geslaagd zijn hun vijanden een minder aangename verrassing te bezorgen. In Amerika is nog geen graangebrek. De Daily Telegraph verneemt althans uit de Vereenigde Staten, dat de verwachtingen der regeering, dat era tarweoogst van een milliard bushel zal worden verkregen, alle kans hebben om te worden verwezenlijkt. Volgens de jongste opgave van den Minis ter van Landbouw wordt de oogst van de wintertarwe thans geraamd op 572.539.000 bushels, dus 12 millioen bushels meer dan de raming in April. Wordt de oogst der win tertarwe zóó hoog, als hij geraamd is, dan zou hij de op twee na hoogste oogst worden ooit voor deze graansoort binnengehaald. Aan mannen en vrouwen van de steden is verzocht er hun zomervaerntie aan te willen besteden, dit graan te helpen oogsten. In Amerika is men toch altijd practtoch. Een vacantie uit oogsten gaan is niet al leen in het belang van den Staat, maar ook van de stedelingen, die voor eenige weken dra kantoorkruk voor het gezonde buitenle ven kunnen verwisselen. Bij de bespreking in dra Rijksdag over de begrooting voor het rijksministerie van ma rine heeft staatssecretaris Von Capeile een lofrede op de duikbootra gehouden. Hij betoogde daarbij, dat gedurende den onbeperktra- duikbootoorlog de toeneming der duikbootra aan het front het aantal der ver loren gegane overtroffen heeft. De duikboqt- oorlog groeit, aldus Von Capeile, meer en meer uit tot een oorlog tusschen de duikboo tra ra1 dra scheepsbouw en tot nu toe gaan de maandcijfers voor de tot zinken gebrachte schepen die van dra aanbouw steeds eenige malen te boven. Lloyd Oeorge, aldus de staatssecretaris heeft in era groote rede in hei Lagerhuis ge zegd, dat als het met den landoorlog mi» zou gaan die ter zee nog lang niet afgeloopen is. Geschiedt dit, dan zullen onzt, dulkbooten hun plicht blijven doen en onze tegenstan ders zullen bemerken, dat wij het langer uit houden, want onze geheele oorlogsnijverhcid zal voortaan den aanbouw van duikbootra ten dienste staan. blik en zonder een woord meer te spreken trad ze zachtjes het vertrek uit. Juist toen zij de deur opendeed, werd er een opgewekte Dat belooft dus wanneer Engeland ook na het beëindigen van den landoorlog den zee oorlog mocht handhaven era offensief waarbij de in de vaart zijnde tonnenmaat zoo volledig mogelijk vernietigd dreigt te worden. Tenzij men er tijdig in slaagt era wapen te vindra waartegen zelfs de duikbootra niet op gewassen blijken De toestand op het gevechtsterrein in het Westen is niet noemenswaard gewijzigd. - Ten N. van het dorp Kemmel hebben de Franschen eenige vorderingen gemaakt ra bij Mailly werd een Duitsche aanval afgeslagen. Voor de rest slechts artilleriegevechten en kle;ne plaatselijke ondernemingen. Edele keerde zich om ra wierp nog 'een langen weifelenden blik op Pratensis; maar toen ging ze toch ook, want reeds kwam Tycho Brahe de trap opgeloopen en wel zoo vlug en zoo zeer vervuld van hetgeen hij den vriend vertellen wilde, dat hij zich haast den tijd niet gunde, om het jonge meisje te groeten. „Wat !s er gebeurd?" vroeg Pratensis, zoodra Tycho Brahe te voorschijn kwam. „Wat er gebeurd Is?" barstte Tycho uit, ademloos van vuur en geestdrift. „Sinds we elkaar verlieten, heb ik verder den dag in enkele geschriften gestudeerd, die mijn vriend Ripensis mij leende. Wat waren die Chaldeeërs toch al bedreven in de astrono mie, nu zeshonderd jaar vóór Christus' ge boorte! Wat zouden we nu dan al een eind verder kunnen zijn, als iemand zich met ijver en geduld op die wetenschap toelegde! 't Lijkt nu opeens, cf ik geen rust meer in mij heb! Wat geeft het nu, of men mij al dwin gen wil, om een machtig staatsman te wor den, als ik er al mijn zinnen op gezet heb, om den sterrenhemel te bestudeeren? Want ik betuig je, Pratensis, dat geen mrascli, noch mijn vader daar ginds in Knudstrup, noch mijn beste oom Jörgen, mijn gedachten zal kunnen afleiden van de astronomische kunst. Zoodra ik kan, ga ik in den vreemde, om beroemde leermeesters te bezoeken en zoo kon het nog wel zijn, dat wij elkaar ontmoet ten in Rostock, Wittenberg of een van de an dere Ehiitsche steden." „Maar nu ga je toch vanavond allereerst met mli mee tot buiten de Noorderpoort?" vroeg Pratensis. „Wie weet wat je daar nog te hooren krijgt! Zonder geld kom je toch KORTE BERICHTEN. Keizer Karei heeft zich naar hei Duit sche hoofdkwartier begeven. In het gevolg van den monarch bevinden1 zich o.a. de eerste opperhofmaarschalk graaf Huyady, de mi nister van buitralanasche zaken, baron Bu- rian ra het hoofd van dra generalra staf, Arz. De verkiezingen voor het Deensche Landsthing hebben tot hedra tot resultaat ge had, dat 27 aanhangers der regeering en 44 leden der oppositie gekozen zijn Te Weenen to het aanvullingsverdrag op het vredesverdrag tusschen Oostenrijk- Hongarije en Roemenië gepubliceerd, hetwelk o.a. Bepaalt, dat Roemenië niet alleen afziet van vergoeding voor de schade, in zijn ge bied aangericht door de Ooatrarijksch-Hon- gaareche troepen, voor requisite ra heffin gen, maar ook de schade moet vergoeden, door deze troepen berokkend aan de neutralen binnen zijn gebied. Een telegram uit Zurich ontleent aan de Venizeltottoche bladen, dat Qrlekenland In het eenheidsfront der geallieerden opgeno men is. De Bulgaarsche opperbevelhebber Je- kof heeft in een interview o.m. verklaard, dat Bulgarije zich door wat hij noemt „Orieken- lands listigheid" niet om den tuin zal laten lelden en dat het leger gereed is om de na tionale aspiraties van het Bulgaarsche volk te verwezenlijken. Het vergelijk In zake de Pruisische kies rechthervorming is volgens de Oermania niet bereikt. In Rusland werden ter gelegenheid van de 1 Mei-viering 200 „staatsmsdadtgers" onder wie ex-minister Suchomlinof, uit de ge vangenis ontslagen. Onder voorwendsel, dat in de Zwarte Zee era aanval op era Duitsche duikboot heeft plaats gehad, heeft de Duitsche regee ring verklaard, dat alle voertuigen, tot de Russische Zwarte Zeevloot behoorrad, als vijandelijke oorlogsschepen behandeld rillen worden. Generaal Mauroe is op nonactiviteit gesteld. Bij de marlnebegrootinng kwam in den Rijksdag de duikbootoorlog ter sprake. nergens heen en mijn bedoeling to het juist om naar middelen uit te zien voor de reis „Ik ben bereid, met je te gaan," zei Ty cho Brahe, „feitelijk kan ik den man, dien we zullen opzoeken, heelemaal niet; maar dit maakt mfjn nieuwsgierigheid nog des te grooter." Pratensis had inhisschen den zwarten studentenmantel om de schouders geworpen en zijn hoed op 't hoofd gezet en beide fon- gelui verlieten het vertrek, dat de bewoner zorgvuldig achter zich sloot. r.i was niemand beneden in de woonkamer en zc traden door de kleine voordeur de 5ang uit, zonder tets gezien te hebben van en Meester zeiven, of van zijn dochter. Maar als Pratensis neg eens omgekeken had, dan zou hij achter de In lood gevatte ruitjes een jong meisje hebben gezien, dat hem met tra- deren bezorgden blik stond na te oogen HOODSTUK III. Meester Steffen De klok wéés nauwelijks half acht en zoo duurde het dus nog anderhalf uur eer de stadspoort gesloten werd en het klokkenlui den verkondigde het aflossen van de wacht. Tycho Brahe en zijn kameraad liepen de Kloosterstraat door, het Lieve Vrouwen kerkhof over en verder door de Noordstraat naar de Noorderpoort. Op dien tijd van den avond waren er niet veel menschen op straat Nu en dan maakte-een handwerksman een glippertje naar het gil'dehuis, om daar nog een hartsterking te nemen, eer de dag ten einde ging; en anderen hadden zich met de zelfde bedoeling op weg begeven naar den Raadhuiskelder of in ieder geval naar her berg of bierhuis. De meeste eerbare burgers bleven echter binnenshuis, en, zoodra de duisternis inviel, kon men zeker zijn. niet veel anders tegen te komen dan dronken De voorzitter van het Hongaarsche Heerenhuis, alsmede de beide vice-presidenten hebben hun functies neergelegd. Biniienla» <1 NEDERLANDERS UIT DUITSCHI.AND. In het vroegere Belgische interneeringa- kamp in Qaasterland worden pl.m. 1000 Ne derlanders uit Duitschland, die in den militai ren dienst moetra treden 6 weken in quaran taine gehouden. Onder hra zijn lieden, die vóór 15 jaar naar Duitschland trokken GRAAN UIT AMERIKA. Volgens hier te lande ingekomen berichten zal de lading van de Jlava bestaan uit 1500 ton maïs. 200 ton meel en 2600 ton graan, en de lading van de Stella uit 200 ton tarwe en 1600 ton meel. Verwacht kan worden dat deze schepen nu dezer dagen gereed zullen zijn om de reis naar Nederland te aanvaarden. TOCH EEN VREDESPOGING Zooals men weet, to de heer Colijn naar Engeland geweest en werd van die reis ge zegd, dat zij in verband stond met een Duitsch vredesoffensief. De heer Colijn heeft dit ontkend en verklaarde alleen als di recteur der Bataafsche petroleum-maatschap- pij te zijn gegaan, terwijl de Engelsthe mi- nister Balfour zeide, dat in dra laataten tijd geen vredesaanbod1 is gedaan ra er geen ver- tegenwoordigér van era neutraal land In En geland is geweest, die officieuse voorstellen voor vredesonderhandelingen had gedaan, met welke woorden de heer Colijn verklaar de zich geheel te kunnen aansluiten. De Tel. vernam nu naar aanleiding van een en ander dat de beteekenis, aan de reis van dra oud-minister van Oorlog toegedacht, niet onjuist of uit de lucht gegrepen was. Kort gezegd, aldus dit blad, komt de zaak hierop neer: De heer Colijn hield ruggespraak met zïjB committent (i.e. von Kfihlman) ra gal der Engelsche regeering era ra ander dra vredq betreffende in overweging. Hierop kreeg de heer Colijn het bekende antwoord, dat „vrede door vergelijk niet meer voor kwam in het Engelsche woordenboek" ra dat de Entente besloten was, den oorlog, hot ook te winnen. De zending van den oud-minister met eea opdracht van von Kühlman. is dus als mis lukt te beschouwen Doch een zending was het! DISTRIBUTIE VAN VARKE^MFF.L Het Bureau voor Mededeel in gen de Voedselvoorziening meldt: Door de Toewijzingsoommissie voor vet der zal nog in deze maand era aanvang wor den gemaakt met de distributie van varkens- meel, dat onder toezicht van een daartoe aan gestelde commissie, naar het systeem van prof. Van Calcas bereid wordt, in een twaalf tal fabrieken, met welke era contract is afge sloten' om dit varkensmeel te bereiden- en té» gen een overeengekomen prijs aan de Regee ring af te leveren. Over de maand Mei komt era hoeveelheid van 850 ten of 8.500 eenheden van 100 kilo zeelui en studenten, steeds bereid tot op stootjes. ra zoo nu en dan era gerechtsdie naar, die 's nachts rondliep, om moord en doodslag en meerdere ontucht te voorto- nu-n Buiten de poort was het geheel eenzaam en verlaten. Aan den overkant van de stads gracht ra de wallen lagen nog maar een paai* huisjes, omgeven door kool- en vruch- trariiinraen aan de Noorderpoort was een nieuw kerkhof waarop de armen begraven werden en ook de pestlijders Het was een berucht gedeelte, want niet alleen dat het kerkhof zeer verwaarloosd waa als era plaats vol onreinheid en waar het vee nog graasde tusschen de graven, maar het moest de ver blijfplaats zijn van tal van zedeiooze, slech te mcnschen. Er waren herhaaldelijk klachten ingeko men over den doodgraver, Meester Steffen, tot wiens taak hot feitelijk hoorde, om hier orde te houden; maar dit hielp niets! E>« overheid had eenmaal bepaald, oat era plan ken beschot zou zijn om het kerkhof heen en dat het gesloten zijn van de poort daarin meteen een waarschuwing was. dat de stads poort nie* meer toegankelijk zou wezen. Het planken beschot was omver gehaald en de wanorde op het kerkhof was ook net zoo groot gebleven. Daaruit had men besloten, dat Meester Steffen de burgemeesters er mannen van den stadsraad om den vinger wond Er waren er zelfs, die zoover gin gen, dat ze hem voor een gevaarlijken „too- venaar" hielden, die al lang geleden ver brand of gepiirigd had moeten zijn; en alge meen werd er gezegd dat hij aan de zwarte kunst" deed en bedreven was in de goudma kerij. waardoor h:; in st?a+ zou zijn de heele vroedschap om te koopen. ALKMAARSCHE fü li

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1