e Kaas 20 plus KOFFIK. SE Eenheidsworst en Aardappelen. Vervoer van Hardsieen. A Maximumprijzen Slaolie. Ifidfttoetitg&i Tii het PIstribBtiebeintf. WlaxiiBinprjjzei m Waskaarsen, enz. Wlaximumpriis Kristaisoda. ffiaximumpris Zilver. Maximumprijzen Yan Eikels. (xenieHgd Nieuws. Provinciaal Nieuws Op BON No. 75 is vanaf Dinsdagavond verkrijgbaar 1 ONS KAAS 20 plus. H. H. Winkeliers in kaas kunnen vana heden deze kaas afhalen aan het pakhuis van den heer J. Verbeek, Groot Nieuwland 37. Aanvangende 16 Mei en eindigende op 31 Mei is op bon No. 29 van de Thee- en Koffie- kaart Y, ons koffie verkrijgbaar gesteld. Voor Eenheidsworst en resteerende aardap pelen zal nog nader een bon beschikbaar wor den gesteld. Alkmaar, 13 Mei 1918. De ADJ.-DIRECTEUR van het DISTRI BUTIEBEDRIJF brengt ter openbare ken nis, dat Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden te bepalen: 1. I. het vervoer van hardsteen (zooge naamde blauwe steen) bewerkt of onbewerkt, uit eenig deel eencr gemeente naar alle ove rige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden; II. De aflevering van hardsteen, be werkt of onbewerkt, is verboden. 2. Het sub 1 (I) gestelde verbod van ver voer is niet van toepassing: a. voor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van nietemeer dan 500 K G. b. indien het vervoer geschiedt in opdracht van autoriteiten behoorende tot het Neder- landsche leger of de Nederlandsche marine. Het sub I (II) gestelde verbod van afleve ring, is niet van toepassing, indien de afleve ring plaats vindt voor werken, waarvoor in het geheel niet meer dan 500 K.G. benoo- digcl ia. 3. Van het sub 1 (I) gestelde verbod kan, met inachtneming van het hier bepaalde, door de Rijkscommissie inzake den invoer en de distributie van bouwmaterialen, met uit zondering van ijzer, staal en hout,, korter ge noemd Rijkscommissie voor Bouwmaterialen (R. C. B.) ontheffing zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden worden ver leend. Daartoe strekkende verzoeken, zoovel als de te verleenen ontheffing, geschieden schrif telijk. lkmaar, 11 Mei 1918. De Adj.-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. De ADJ.-DIRECTEUR van het DISTRI BUTIEBEDRIJF brengt ter openbare ken nis, dat Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden I, Vast te stellen de navolgende MAXI MUMPRIJZEN VOOR SLAOLIE: A. in den groothandel: 1. in flesschen: a. 1.83 per flesch, inhoudende 80 c.L.; b. 1.06 per flesch, inhoudende 40 c.L. 2. in fusten van 180 K.G., bij afname van minstens 10 fusten: 200,— per 100 K.O.; 3. in bussen, bij afname van minstens 10 bussen: a. in bussen van 50 K.G.: 202 per 100 K.O.; b. in bussen van 25 K.G.204 per 100 K.O.; c. in bussen van 10 K.G.: 210 per 100 K.O.; d. in bussen vsn 5 KG.: 215 per 100 KG.; B. in den tusschenhandel: 1. in flesschen: a. 1.92 per flesch, inhoudende 80 c.L. b. fl 4 per flesch, inhoudende 40 cL. 2. in fusten van L80 K.G.: 1.87 per Li ter; 3. in bussen: a. in bussen van 50 K.G.: 1.90 per Liter; b. in bussen van 25 K.G.: 1.93 per Liter; c in bussen van 10 K.O.: 2.02 per Liter; d. in bussen van 5 KG.; 2 10 per Liter. C. in den kleinhandel: 1. in flesschen: a. 2.25 per flesch, inhoudende 80 c.L.; b. 1.35 per flesch, Inhoudende 40 C.L.; 2. los verkocht uit fust of bus: 2.40 per Liter; 0.24 per d.L. II te bepalen: 1 dat vorenstaande maximum groothan del- tusschenhandelnrijzen, voor wat betreft de olie geleverd in fusten en bussen, zijn te vrstsan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, exclusief embal lage. welke emballage tegen den kostenden priis 7r1 moeten worden teruggenomen 2. dat vorenstaande maximum groot- en en tusschenhandelpriize voor wat betreft *de olie geleverd in flesschen, zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, inclusief emballage; 3 dat vorenstaande maximum kleinhan- delprijzen zijn te verstaan inclusief verpak king. Alkmaar, 11 Mei 1918. De Adj.-Direeteur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. De maximumprijzen in den» kleinhandel voor waskaarsen zijn als volgt: a. Eerste kwaliteit ƒ3.per Y K.G. b. tweede kwaliteit 2.95 per V, c. derde kwaliteit 2.90 per y, De maximumprijzen voor was, benoodigd voor de vervaardiging van kerkwaskaarsen, voor den tusschenhandel zijn als volgt: a. eerste kwaliteit 2.50 per Y K.G. b. tweede kwaliteit 2.45 per Y> c. derde kwaliteit 2.40 per V, Voor deze prijzen zal deze was geleverd moeten worden aan de kerkwaskaarsenfabri- kanten, terwijl aan personen, die kaarsen ma ken voor eigen gebruik, een prijsverhooging van 0.10 per Y K.O. in rekening zal wor den gebracht. Oroothandelprijs 21.50 per 100 K.G Kleüihandelprija 0.27 per Kleinhandelsprijs 0.27 per 100 en 0.13^ per Y K.G. Vastgesteld een maximumprijs voor zilver in eiken vorm van 109.75 per K.G. fijn zil ver (kosten van verwerking tot plaat, draad enz. niet inbegrepen). De Minister van Landbouw, Nijverheid en andel heeft goedgevonden' de volgendi ximumprijzen van eikels vast te stellen a. zuiver (di. zonder doppen en stelen) en kunstmatig hard gedroogd 0.60 p. K.G b. zuiver en kunstmatig hard gedroogd en :ld 0.95 per K.G c. gebrand en gemalen (zonder schil) in den russchenhandel I 48 per K.G. d. gebrand en gemalen (zonder schil) in den kleinhandel 1.75 per K.G. 2e. ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen: a. dat vorenstaande prijzen met uitzondering van den klemhandelprijs voor gebrande en gemalen eikels, zijn gesteld met inbegrip van levering franco plaats van bestem ming, laatste veer of spoorwegstation en emballage; b. dat vorenstaande kleinhandelprijs voor gebrande en gemalen eikels is gesteld me: inbegrip van levering der emballage; te bepalen1: c. dat het verboden is eikels af te leveren, welke zijn betaald, worden betaald of zullen worden betaald met eenen hoogeren prijs dan sub B bepaald; d. ter algenieene kennis te brengen: dat de sub B genoemde maximumprijzen niet zullen gelden voor eikels, geoogst in het jaar 1918, doch dat tijdig, voordat de eikels in dit jaar geoogst zullen worden, nieuwe maximumprijzen zullen worden gesteld, waarbij als grondslag voor ruwe elk«ls gele verd franco op wagon of in vaartuig ter plaatse van verzending, een prijs van onge veer 12 cent per K.G. zal worden aangeno men. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in. het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 601, is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 10 Mei 1.1., waarbi; is vastgesteld eene RANTSOENEERING VAN OAS; welk besluit, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter le zing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.10 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 14 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ter verdeeling, terwijl die hoeveelheid in vol gende maanden., naarmate verder fabrieken in werking treden, geregeld zal toenemen, totdat, wanneer alle fabrieken1 op volle capa citeit werken en indien voldoende grondstof fen kunnen worden verzameld, naar men hoopt, een productie zal worden verkregen van 8 000 a 10.000 ton per maand. De prijs van dit varkensmeel is door de Re geering vastgesteld op 24 per 100 kilo inclusief zak, boord- of spoorvrij plaats van afzending. Voor de volle ..sakken moet een lee- ge zak van 1 hectoliter de gebruikelijke wijze worden teruggegeven. De varkens, met dit nieuwe voer gemest moeten als regeeringsvarkens worden afgele verd. De fokkers en mesters, aan wie eenmaal een zekere hoeveelheid is toegewezen, ontvangen diezelfde hoeveelheid gedurende 3 h 5 achter eenvolgende maanden voor de opgegeven varkens of zeugen en ook verder, indien zij met mesten doorgaan. De proeven', die in verschillende streken van ons land met dit varkensmeel zijn geno men hebben aan de verwachtingen beant woord. Bij voedering van 1 Y tot 3 kilo per dag, afwisselend naar de grootte en het tijdstip der mestperiode, wera een gemiddelde ge wichtstoename verkregen, welke niet belang rijk afweek van dit, verkregen bij normale mesting. In die streken, waar het gebruikelijk is., de varkens in de weide te laten loopen, tot ze een gewicht van 50 k 60 pond1 hebben bereikt, verdient het aanbeveling reeds ln de weide met de voedering aan te vangen. Naast wei kan mm dan met een Y KG. per dag begin nen en deze hoeveelheid geleidelijk tot 1 K.G. vermeerderen. Wanneer ze vervolgens wor den opgelegd, kan na oenigen tijd in verband met de eetlust de hoeveelheid tot 3. K.G. worden vermeerderd en zal het varjeen na ongeveer 3 maanden een gewicht van 140 tot 160 pond kunnen bereiken. In die streken, waar hel gebruik meebrengt de biggen dadelijk op te hokken, verdient het aanbeveling na het spenen: aan de dieren de eerste 14 dagen behalve wei wat ondermelk en karnemelk te geven1 (bijv. 1 L. ondermelk en 1Y> L. karnemelk). Daarnaast gewenne men ze geleidelijk aan het nieuwe varkens meel. Langzamerhand wordj de hoeveelheid vermeerderd, terwijl na 14 dagen ondermelk en karnemelk wegvallen en zoo noodig de wei ook door water kan worden vervangen. Aan beveling verdient het, om, wanneer die afval producten voorhanden zijn, het meel met wei of karnemelk aan te mengen wat gras, klaver of ander groenvoer of wel wat kriel, voerbie- ten of mangels bij te voeren, omdat dit de ver werking van het voer door de dieren ten zeer ste bevordert. De commissie verwacht, dat door de land- jouwers, fokkers en mesters van de gelegen heid om dit varkensmeel te verkrijgen, een druk gebruik zal worden gemaakt, opdat langs dien weg binnen enkele maanden het gemis aan varkensvleesch, spek en vet, dat zoo ernstig door de geheele bevolking wordt gevoeld, althans ten deele zal worden verhol pen. Doch wil de poging, om in het groote vetge- 3rek te voorzien, met succes bekroond wor- en, dan is in de allereerste plaats noodig de absolute medewerking van de geheele be- volkvolking tot verzameling van de grond stoffen. Het meel n.l. wordt bereid uit allerlei grondstoffen als aardappelschillen, groea- tenafval, enz. Deze in te zamelen is een omvangrijk werk, dat echter zeer vergemakkelijkt wordt wan neer alle schillen enz. afzonderlijk worden ge houden van huisvuil, asch, papier, e.d. De commissie roept daarom ieders mede werking in. Men beware dus zijn schillen en andere af vallen afzonderlijk en sta deze af aan de op halers of aan den reinigingsdienst, ten1 be hoeve van de commissie. 4' Daardoor alleen kan de commissie haar doel bereiken, namelijk de geheele bevolking weder van varkensvleesch te voorzien. RIJKSKANTOOR VOOR KLEEDINO. Binnenkort is te verwachten de instelling van een Rijkskantoor voor Kleeding, onder directie van den heer Em. Hertzberger te Rot terdam. DUITSCHE VLIEGERS. Men meldt uit IJmuiden: E>e zeillogger Jacob K. W. 142 heeft Za terdag 52 graden Noord en 4 graden Oost twee Duitsdie vliegers uit een watervliegtuig ;ered. Dit was Vrijdagmorgen opgestegen en ad moeten' dalen wegens een motordefect. De Duitschers boden den schippër een groote ldsom als hij hen met het vliegtuig naar irkum wilde brengen, omdat zij aankomst met hun machine in Nederland te worden geïnterneerd. De schipper- weigerde echter. Zij schoten daarop met hun revolvers eenige kogels door het vliegtuig, waardoor dit nog meer wrak werd en begon te zinken. Ten slotte voer de schipper op hun verzoek over het vliegtuig heen, waardoor het onmiddellijk zonk. Na aankomst in IJmuiden werden de beide Duitschers, van wie een zijn eerste lhchteeis maakte, voorloopig in een hotel onderge bracht, om. door de autoriteiten te worden ver hoord. RIJKSCOMMISSIE VOOR DE MONUMENTENZORG. Bij kon. besluit is met ingang van 16 Met opgeheven de rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven' van een inventaris en een beschrij ving van de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, ingesteld bij kon. be sluit van 7 Juli 1903: terwijl is ingesteld een rijkscommissie voor de monumentenzorg, be staande uit twee afdeelingen, te wetenafdee- ling A, voor het invenitariseeren en beschrij ven van de Nederlandsche monumenten van feschiedenis en kunst, en afdeeling B, voor et behoud en de herstelling dier monumen ten. DE STAND VAN DE ROGGE. De rogge staat veel mooier dan andere ja ren, maar door het groeizame weer is zij erg lang van steel. Er bestaat gevaar, dat bij re genachtig weer de rogge, vóór de korrel be hoorlijk is gevormd, gaat legeren en dan komt er niets van terecht. Ook de tarwe, spelt en de overige landbouwproducten staan bij zonder mooi. Het vee heeft volop gras. DE INVENTARISATIE. De voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij heeft de toezegging gek-egen, dat alleen huiszoekingen zullen plaats neb ben bij die boeren, die naar de meening van den regeeringscommissaris te weinig graan enz. inleverden. INVENTARISATIE. Te Barneveld maakte iemand zijn buur man wijs, dat ook het gerookte spek door de militairen in beslag zou worden gertomen, waarna laatstgenoemde besloot de nog aan wezige hammen enz. in een' zak te doen en in den grond te stoppen. Den volgenden morgen was echter alles verdwenen. Bij onderzoek vond de politie den geheelen voorraad op het erf van den gedienstigen raadsman, die ge arresteerd werd. SABOTEERENDE BOEREN? Naar de Msb. bij geruchte verneemt, zou de ontevredenheid du landbouwers over de door de Regeering bevolen onderzoekingen en in beslagname van voorraden zich uiten in schandelijke represaille. Hier en daar zouden zij zélfs de thans tie velde staande tarwe en rogge hebben omgeploegd, wij hope: waarheid bevatten, daar een dusdanige sabo- den eersten keer voor de eerste 5 kub- Meter 0.50 per kub. Meter en voor de volgende meters 1 per kub. M. worden betaald. Bij herhaling volgt afsnijding. DE WATERSTAND OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Verschenen is het voorl. verslag van de Staatscommissie i. z. buitengewoon hooge waterstanden op den Rotterdamschen Water weg. Aan heit slot worden de volgende conclu sies gegeven: le. dat de bij den stormvloed van 13/14 Januari 1916 op het binnenwaarische clee' van den Rotterdamschen Waterweg voorge komen hoogere waterstanden dan daar vroe ger zijn waargenomen, voor slechts zulk een gering deel moeten worden toegeschre- ij hopen van Harte, dat de geruchten geen tage een misdaad is tegenover de volksvoe ding. Indien men wil protesteeren, laat men dan een anderen weg volgen, maar zich niet aan dergelijke niet te verantwoorden daden schuldig maken, waarmee men bovendien toch het beoogde doel niet bereiken kan. Dat dit gerucht niet geheel ongegrond Is, blijkt uit wat men uit Haarlemmermeer aan de (antirev.) Rotterdammer schrijft: Het gaat niet goed. We vreezen, dat de zaak erkeerd loopt. In deze gemeente is de diatri- butiebrigadc nu eenige dagen aan het werk en neemt bij de landbouwers letterlijk al het graan, ook de kleinste hoeveelheden, die be stemd waren voor de voeding van hun eigen gezin, in beslag. We hoorden, dat zelfs bij sommige boeren alle kippenvoer, ja, zelfs zakjes met een paar liters bruine boonen werden in beslag geno men. Dit wekt zóó'n verbittering, dat we reeds sommige landbouwers en' waarschijnlijk niet de eersten de besten, de bedreiging Hebben hooren uiten, dat zij uit misnoegen en verbit tering een gedeelte van hun te veld staande tarwe zullen uitploegen. •Dit zou zeker zijn te lakenmen vraagt zich echter af, of men in Den Haag dan totaal blind is en niet zien wil, dat men door het doen dezer huiszoekingen en het ontnemen van alle graan voor het gezin van den produ cent, den boer op zijn hart trapt. We hopen, dat de boeren hun bedreiging niet ten uitvoer zullen brengen. Maar is het niet hoog tijd, dat de Regee ring eens terdege kennis neemt van wat er nu ten plattelande broeiende is? En dat wel, voor het te laat is I GASRANTSOEN. Te Enkhuizen is het gasrantsoen bepaald 20 kub Meter, vermeerderd met 2 kub. eter per lid van het gezin per maand. Aan de kerken wordt geen gas meer geleverd en de straatverlichting tot het uiterste beperkt. Voor het verbruik boven het maximum moet ven aan de ten behoeve van de verbetering van die rivier uitgevoerde werken, dat zulks niet van practische beteekenis is. 2e. dat bij een buitengewoon ongunstigen samenloop van omstandigheden nog hoQgere waterstanden bij stormvloed op den Rotter damschen Waterweg zullen, kunnen voorko men, zulks echter vrijwel onafhankelijk van den invloed der in de wet van 2 Januari 1917, Stbl. no. 5, bedoelde werken. EEN TWEEDE JAARBEURS. In de vergadering in 't Gebouw tot Nut van het Algemeen te Amsterdam van industrieeelen en kooplieden in Neder- ladn is thans definitief besloten tot oprichting van eene vereeniging, ten doel hebbende het houden van internationale jaarmarkten te Amsterdam. SCHEEPVAARTBEWEGING Gedurende/ de afgeloopen week zijn den Nieuwen Watefweg ingekomeh 17 schepen (7 Nederlandsche, 8 Engelsche, 1 Noorsch, 1 Belgisch), waarvan 3 zeilschepen en 4 bij leggers. In hetzelfde tijdperk van 1917 kwamen bin nen 31 schepen en in 1914 223 schepen. Door de sluizen te IJmuiden werden ge schut van 4 tot 11 Mei,"binnenkomend twee stoomschepen; uitgaand 1 stoomschip en 3 zeilschepen. OVERTREDING TEELTREOELING. Van regeerlngswege is aan een aantal land bouwers In Zeeuwsch-Vlaanderen, die op land, gepacht van Belgen, zich met hadden gehouden aan de bepalingen 'van den minister van landbouw door die velden te bebouwen met hennepzaad of tabak, gelast, deze velden om te ploegen binnen 4 dagen en' ze te bebou wen overeenkomstig de desbetreffende bepa lingen. Het betreft uitgestrekte oppervlakten. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST. De achteruitgang van den kolenvoorraad bij de spoorwegen heeft het onmogelijk ge maakt in den op 3 Juli ingaanden nieuwen spoorwegdienst een dienstregeling voor zoo genaamde locaaltreinen op te nemen. Toch zijn er eenige verbeteringen in den treinen loop aangebracht. Het aantal rechtstreek- sche verbindingen is vermeerderd. VACANTIEKAMP ..VOLKSWEER BAARHEID". Het vacantiekamp van de vereeniging Volks weerbaarheid wordt gehouden te Milligen bij het Uddelermeer. Er wordt gekampeerd in ba rakken', niet in tenten. Deelnemen, kan eiken jongen van 14 jaar en ouder, uit heel ons lan Omtrent kleeding is ieder geheel vrij ich tingen wenden tot den heer W. Speerstra 2e Const. Huygenstraat 67, Amsterdam. EEN KRANKZINNIGE. Een koopman uit Utrecht liet zich Zater dag door Nijmegen en omgeving toeren, doch toen het op betalen aankwam, bleek hij plat zak. De politie liet er den gemeentedokter aan te pas komen, daar de man zich 'aller vreemdst aanstelde. Toen bleek, dat de koet sier een krankzinnige de schoonheden van Nijmegen: had vertoond. De man is naar Utrecht overgebracht. MOORD. Tegen den landstormplichtige te Amster dam die in Juli 1917 Josina Johanna Walra ven van het leven beroofde, werd voor het Hoog Militair Gerechtshof, geëischt 6 jaren gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand. De krijgsraad te 's-Gra- venhage had hem veroordeeld tot twee jaren, onder aftrek van voorarrest. DE MOORD TE ANNA PAULOWNAPOLDER. Naar gemeld1 wordt, is de instructie tegen de drie mannen, één uit IJmuiden en 2 uit Annapaulownapolder, die verdacht worden van den moord op den 80-jarlgen landbouwer C. Smit, te Brcczand, bij Anna Paulowna- polder en van diefstal te diens huize, thans gesloten. Twee hunner hebben bekend. De verdachten zullen binnenkort voor de Alk- maarsche rechtbank terechtstaan. DE STAKING AAN DE HEMBRUO. De Bond van losse rijkswerklieden heeft in zijne vergadering van Zaterdag met twee derden van het aantal stemmen een motie aangenomen, luidende: De vergadering, gehoord de besprekingen, kan zich homogeen verklaren met de houding van het hoofdbestuur; besluit de staking op te heffen wanneer Z.Exc. de minister van oorlog toezegt, dat zoowel de militaire als niet-militaire stakers op hun plaats zullen terugkomen; geen ran cune-maatregelen zullen genomen worden en verdere onderhandelingen zullen worden ge opend wijst bij een weigerend antwoord alle ver antwoordelijkheid van zich en' stelt den Mi nister van Oorlog verantwoordelijk voor de gevolgen die daaruit voortvloeien; verzoekt Z.Exc. vóór Maandag a.s. 4 uur n.m. antwoord. De tegenstemmers meenden, dat de Minis ter voldoende op de hoogte was van het stand punt der stakers en wilden de staking trots alles voortzetten. KÖRTE BERICHTEN. Zaterdagnacht zijn in de De Witten- straat te Amsterdam drie insluipers betrapt, toen' zij juist de deux der gipsfahriek aldaar hadden ingetrapt. In de Govert Flinckstraat te Amsterdam is een melkventer aangehouden, die een ia stukken gehakt varken in zijae .melkbussen vervoerde. De burgemeester van Hoogkerk (Gr.) heeft twee scheepsladingen stroö in beslag genomen, die in strijd met de regeling van het vervoer te water werden vervoerd. Zij waren bestemd voor de cartonfabriek aldaar. Gedurende de maand April 1918 be droeg het aantal ongevalsaangiften krachtens de Ongevallenwet 1901 6579 of gemiddeld per werkdag 263. Uit het gemeentehuis van Voorhout (Z.-H.) zijn 2000 broodkaarten' gastolen. In den verbrandingsoven van het slacht huis te Venlo zijn 147 afgekeurde kalveren verbrand. En dat in dezen tijd van vleesch- nood. In Friesland wordt een geweldige ket- tinghandel in kwatta gedreven', niet alleen door winkeliers, maar door iedereen. Hout- koopers, smeden, boeren, handelen- in kwatta. De prijs is reeds opgeloopen tot 17 ct. per stukje. Opgemerkt wordt, dat iepenbloesems, die in het voorjaar dikwijls de straten bedek ken, een uitstekend bijvoer voor kippen zijn. De kippen eten de groene schijfjes met de zaadjes erin graag. Ze moeten groen worden ingezameld. Te Harlingen is reeds gebrek aan drink en waschwater. Naar de N. R. Ct. vernam, zal de mi nister den hooioogst van dit jaar willen dis- tribueeren. In Friesland lijden speculanten in hooi heel wat schade, nu het gras zoo vroeg ge komen is. Betaalde men voor enkele dagen voor een wagenvracht hooi 100, nu wordt niet meer dan 20 geboden. Een politieagent te Amsterdam heeft bij twee banketbakkers ongeveer 25,000 eieren in beslag genomen. De gemeente Enschedé heeft eenige ter reinen beschikbaar gesteld, waarop leerlingen van lagere en middelbare scholen, onder lei ding van deskundige onderwijzers, den tuin bouw zullen beooefenen. Zaterdag heeft men op Texel en Vlie land verschillende vliegtuigen' waargenomen, koersende zoowel in oostelijke al» westelijke richting. Bij de viachdistrbutie is het Zaterdag te Amsterdam op enkele plaatsen rumoerig geweest. Op de Nieuwmarkt werd een vrouw, die de menigte opruide, gearresteerd. Opgericht is de Bond' van Volksuniver siteiten in Nederland. De rechtbank te Middelburg eischte twee maanden gevangenisstraf tegen den burge meester van Philippine, die aangaf voor de rijksinkomstembelasting 1000- te hebben ver diend, terwijl hij ruim 13,600 had verdiend. Een- Duitsche tweedekker is bij1 Uithui zen (Gr.) gedaald. De beide inzittenden wer den geïnterneerd. Te Hengelo zijn twee hectaren dennen' afgebrand. Te Nieuweschans is door de grenswacht een Duitsch vliegtuig beschoten, dat daarna oostwaarts koerste. TAMME KONIJNEN. De Rijkscommissie van Toezicht op de Eier- vereeniging en de Pluimveevereeniging deelt mede, dat zij bepaald heeft, dat de in de koel huizen opgeslagen bevroren- tamme konijnen alleen dan mogen worden vervoerd en afgele verd, indien zij aan één der pooten voorzien zijn van een loodje, gemerkt R. P. C. POSTVERBINDING PER VLIEGTUIG. De mogelijkheid, hier te lande bij wijze van proef over het traject Amsterdam—Gro ningen een luchtpost-dienst in het leven te roepen, wordt door de betrokken autoritei ten ernstig overwogen. Woensdag heeft te Soesterberg een conferentie plaats gehad tus- schen den directeur-generaal der posterijen, mr. Alting von Geusau en den- chef van den militairen vliegdienst, maj Walaard Sacré. Wij vernamen, dat de militaire autoriteiten zeer sympathiek staan tegenover het denk beeld, de proefvluchten onzer vliegers dienst baar te maken aan dit burgerlijk" doel. Tevens hoorden wij, dat een deel van het beschikbare materiaal over voldoende laad ruimte en draagvermogen beschikt om 250 300 K.O. post over te brengen. Men zal nu proeven nemen om vast te stellen, hoe groot de kans op vertraging bij slechte weersomstandigheden is. Tevens zal worden omgezien naar geschikte terreinen te Amsterdam en Groningen. DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. De Zaterdag te Utrecht onder leiding van generaal J. B. van Heutz gehouden algemee ne vergadering van de Vereeniging de Ne derlandsche Padvinders werd bijgewoond door Prins Hendrik. De voorzitter deelde mede, dat in samen werking met den Bond van Lichamelijke. Op voeding een Unie voor Volkskracht is ge vormd. De regeering staat sympathiek tegen over deze nieuwe organisatie en zal haar zeer waarschijnlijk met subsidie steunen. Op het Loo is onder leiding van Prins 1 lendrik reeds een bijeenkomst van vertegenwoordigers van beide vereenigingen gehouden in welke het voorloopig reglement is behandeld. Er zal een cursus worden georganiseerd, welke dezen zomer in een kamp wordt gehouden waaraan door 100 personen kan worden deelgenomen. De nieuwe vereeniging bedoelt niet alleen be vordering der lichamelijke, maar voor een voornaam deel ook van de geestelijke ontwik keling van de leden. Tot bestuurslid werd in de vacature ont staan door vertrek naar Indië van den heer H. Menalda van Schouwenburg voorzien door de benoeming van mr. A. Fens te Eindhoven. Op voorstel van Prins Hendrik werd aan den heer van Schouwenburg het Swasticatee- ken uitgereikt als erkenning voor diens vele verdiensten. UIT HEILOO. Te dezer plaatse werd benoemd tot contro leur der cultuur-commissie de heer P. Vos. UIT WIERINGERWAARD. Bij de gehouden verkiezing van 2 hoofd ingelanden voor den polder Wieringer- N J

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2