DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strjjd in en buiten Europa, Tychco Brahe VERMISSING No. Ill Honderd en twintigste Jaargang 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- sn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f U5&, franee door hot ge- keele Kijk f 1.90. Afzonderlijke en teewij siummers Cents. Prijs der gewone Adverientiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan tie N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Yourdam C 9. DINS O A U U M EI FEUILLETON. Buitenland. AFKOOPPOLiS Binnenland. Telefoonnummer 3. •Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft gister opnieuw het vraagstuk van het gelijke kiesrecht voor Pruisen besproken. Wij, meldden reeds vroeger, dat de regee- ringsvoorstellen in tweede lezing verworpen waren en dat nadien gezocht werd naar een compromis met de conservatieve groepen, waardoor een verwerping in derde lezing met daarop volgende ontbinding van" het Huis voorkomen zou kunnen worden. Naar een telegram uit Berlijn meldt, was ditmaal het Huis tamelijk rustig, en hadden de leiders van de burgerlijke groepen er van afgezien om lange redevoeringen te houden. De leider van liet centrum verklaarde, dat zijn partij tot een vergelijk op den grondslag van het enkelvoudig kiesrecht bereid is, wanneer voldoende waarborgen worden ge geven. Maar de conservatief Von Heyde- brand, de ongekroonde Koning van Pruisen, wil van een compromis nog niets weten. Hij loochende opnieuw, dat men het door schik king eèhs zou kunnen worden. Verscheidene andere afgevaardigden zeg den de regeering evenwel steun toe en uit naam van den rechtervleugel der naitionaal- liberale groep verzocht de heer Lohmann de regeering dringend om alle pogingen en voorstellen ter toenadering rijpelijk en wel willend te overwegen, opdat een ontbinding, die zonder eenigen twijfel een meerderheid voor het enkelvoudige kiesrecht zou bren gen, kan vermeden worden. De sprekers der beide sociaal-democrati sche partijen kwamen nog eens voor het ra dicaal enkelvoudig kiesrecht op, waarbij zij van waarborgen of een vergelijk daarover niets weten wilden. De onder-voorzitter van het staatsministe- rie, Friedberg, sprak namens de regeering. Hij verklaarde, dat de regeering steeds tot schikken geneigd is op den grondslag van het enkelvoudig kiesrecht en In het kader daarvan. Het voorstel-Lohmann, volgens hetwelk de aanvullingsstemmen tot slechts twee zou den zouden beperkt, laat zich, volgens de re geering niet rijmen met het enkelvoudig kies recht. Bij de daarna gevolgde stemming werden de waarborgvoorstel len van het centrum verworpen en artikel één aangenomen, vol gens hetwelk de Koning het Huis van Afge vaardigden kan ontbinden. Het ontwerp nopens de samenstelling van het Huis werd in zijn geheel aangenomen. Heden zou de beraadslaging worden voortgezet. Het laat zich aanzien, dab het Huis het Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar het Decosch van VILHELM OSTERGAAKD. 4) Zijn woning lag op den hoek van het kerkhofen zag er vrij goed uit. In tegen stelling met de onooglijke leemen hutjes, die voor de stadspoort stonden, waa het zijne van vakwerk en met een pannen dak. Meea- ter St effen had zelf den bouw bekostigd. Overigens wist men niets af van de verdere inrichting van het huis, want rechtschapen burgers gingen liever niet om met Meester Steffen, daar dit gelijk stond; met z'n goeden naam op het spel te zetten, als men er tenminste nog zoo goedkoop afkwam. Toen Tycho Brahe en zijn kameraad bui ten de stad gekomen waren, sloegen ze een pad in, dat evenwijdig aan het kerkhof liep. Pratensis wist den weg. Tycho was een tijd lang in gedachten verdiept geweest, zonder acht te slaan op de omgeving; en eerst toen ze stilhielden voor de poort van het kerk hof, keek hij op en vroeg zijn kameraad: „Moeten we hier in?® Pratensis knikte. „Je kunt het huis daarginds zien. Er schijnt licht door het venster, waaruit ik dus opmaak, dat de man thuis is." „Ehis is het de doodgraver, Meester Stef fen, dien we zouden opzoeken?" vroeg Ty cho wel wat verwonderd. „Mij dunkt, dat dit nu niet een gezocht gezelschap is." „Je kunt vrij terugkeeren, als 't je niet aanstaat!" antwoordde Pratensis bitter; en voegde er bij: „Je bent immers van een voornaam, adellijk geslacht en dus moet je dan ook niet omgaan met menschen van la- niet tot het uiterste zal laten komen en dat de regeer ingsvoorstel len, zij het dan ook hier en daar geamendeerd, zullen aangeno men worden. Te Weenen en Boedapest is een speciale overeenkomst openbaar gemaakt over eenïge bijzondere economische vraagstukken Jus- scli en Roemenië en de middenrijken. Naast een petroleum-overeènkorast is, we zouden bijna zeggen van zelfsprekend, een regeling getroffen, waarbij ook Roemenië aan zijn vroegere vijanden zijn overschot van alle soorten graan van eigen bodem ver koopt, met inbegrip van ^ie wol voor de» woloogst van de jaren 1018 en 1919. Ook daarna moet Roemenië zich geduren de zeven jaar verplichten om aan Duitsch- land en de Monarchie het overschot van graan van eigen bodem en andere artikelen te leveren, wanneer de middearpea dat ver langen. Wanneer deze staten gedurende een jaar van het recht van overname geen gebruik maken, vervalt de verplichting van Roemenië tot levering ook voor het volgend jaar. Verschillende andere bepalingen zijn ge maakt om de Centralen er van te verzekeren, dat Roemenië van zijn voorraden niets aan anderen zal afstaan zoolang de Gentraien daaraan nog behoefte hebben. Daarentegen verbinden dezen zich om den uitvoer naar Roemenië zooveel mogelijk te begunstigen van alle artikelen, welke Roe menië voor een goede productie zal noodig hebben. Met hef oog op de eerstgenoemde bepa lingen kan deze concessie geen verwondering wekken. De thans achter ons liggende oorlogsja ren hebben de midden-rijken wel geleerd, dat, zoo zij in de toekomst sterker dan vroe ger willen staan, zij verzekerd moeten zijn van de noodige voedingsstoffen, zoodat een blokkade op grooten schaa! geen ondervoe ding van eigen volk meer tengevolge kan hebben. Op de rijke en vruchtbare gebieden in liet Oosten, die door de jongste vredesverdragen van de midden-rijken afhankelijk zijn, wordt thans de hand gelegd, om zich van voldoen de bouwland voor de toekomst te verzekeren. De Oekraine heeft zijn zoogenaamde zelf standigheid met afstand van zijn voorraden moeten koopen en het vredesverdrag met Roemenië met alle speciale overeenkomsten welke daaraan verbonden zijn, ziet er ook wel naar uit, dat vóór alles de Centralen zich in de toekomst zoo noodig van een zeer gen stand, hoe knap die nu ook wezen mo- gem!" „Ik hecht weinig waarde aan adel als die niet gepaard gaat met verstand en deugd zaamheid," hernam Tyeho Brahe op trote schen toon. „Zoover moest je mil toch wel kennen, Johannes Pratensis! Als ik eenmaal gezegd heb, dat ik met Je mee ga, dan zal ik mijn woord ook houden." Ze liepen nu schuin over het kerkhof, over platgetrapte graven, die bij uitzondering met een steen of kruis versierd waren. Het kwam Tycho Brahe voor, dat de lucht zwaar en vochtig was, om in te ademen, wat ook geen wonder was, daar ze er rerpest was door lijken., die maar zoo achteloos in den grond gestopt werden. Hij verhaastte zijn schreden en, daar Pratensis zijn voor beeld volgde, stonden ze een oogenblik later voor het nuis van Meseter Steffen. Maar het licht was daar nu op eenmaal verdwenen en ze moesten herhaaldelijk klop pen op de deur en ruiten eer ze binnen eeni- ge beweging hoorden. Eindelijk werd een vierkant beschot jn liet bovenste van de deur opzij geschoven en een stem vroeg: „Wie zijt gij en wat voert u hier?" „Wij rijn bekend volk en komen in naam van den heiligen Babbalas." antwoordde Pratensis. Dit leek een soort wachtwoord te zijn, want de deur ging nu verder zonder dralen open en Tycho Brahe en zijn kameraad tra den in een voorgang, die echter zoo eng was, dat de man, die de deur geopend had, er nauwelijks plaats In vond. Hij droeg een lantaarn in de hand en, terwijl hij die om hoog hief, om een blik te slaan op zijn be zoekers, viel het licht tegelijkertijd op zijn eigen persoon. Hij was klem van gestalte en het leek wel, of hij enkel van beenderen en pezen was; belangrijk deel der bodemvoortbreugsplen willen verzekeren. Dat zij daarbij Roemenië alle grondstof- ren ter bevordering van den landbouw wil len verschaffen, kan geen verwondering ba ren. Wie het leer heeft, staat dat nu eenmaal gaarne af aan den schoenmaker die hem be looft de daaruit gefabriceerde schoenen uit sluitend te zijner beschikking te zullen stel len. Het Japansche parlement heeft, naar uit Tokio gemeld wordt, met groote meerder heid de buitenlandsche politiek van Japan goedgekeurd. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde daarbij, dat het onmogelijk yoor Ja pan is om zijn veiligheidsmaatregelen in Wladiwostock weer op te geven. Integendeel overweegt de regeering meerdere tuoepen- zendingen naar het vasteland. Ofschoon nog steeds van veiligheidsmaat regelen wordt gesproken, zal ieder er thans wel van overtuigd zijn, dat de actie in het Oosten allereerst een uitbreiding van de Ja pansche invloedssfeer ten doel heeft. Van het Westelijk gevechtsterrein geen nieuws. Het blijft bij kleine schermutselin gen, in afwachting van het groote Duitsehe offensief, dat men onder leiding van Veld maarschalk Von Mackensen tegemoet ziet. Inmiddels zijn de Geallieerden vol ver trouwen, dat ook deze nieuwe stoot gepa reerd zal worden. De militaire toestand, zegt een Havas- telegram uit Parijs, vv«& nimmer zoo gun stig voor de Geallieerden als thans. KORTE BERICHTEN. Een officieel communiqué over de bij eenkomst van keizer Karl en keizer Wilhelm zegt. dat een grondige bespreking van alle politieke, economische en militaire -vraag stukken, welke de huidige en toekomstige be trekkingen tusschen de beide monarchen ra ken, heeft plaats gehad. Besloten is, het Oos- tenrijksch-Duitsch verbond een nog inniger karakter te verleenen. Lord Bryoe schrijft een uitvoerig artikel in de „Daily Chronicle'*, waarip hij aantoont, dat bet memorandum van Lichnowsky het gc- heele leugennet van den Duitschen verdedi gingsoorlog verscheurt. Hij deelt roede dat Oroot-Britannië een zeer welwillende en mee gaande politiek voerde tegenover Duitschland en dat Grey tot het laatste oogenblik heeft gepoogd buiten1 den oorlog te blijven. De Noorsche regeering heeft bepaald, dat geen goederen, van welken aard ook, zon der toestemming van het betrokken departe ment mogen worden uitgevoerd In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Balfour op een desbetreffende vraag, dat Het gelaat had een vreemde leerachtige kleur en zijn harde onbeweeglijke trekken kwamen nog meer uit tegenover de kleine, vurige oogjes, die maar voortdurend schit terden en glinsterden. Ze schenen steeds op den loer te zijn onder het vooruitstekende voorhoofd, waarop het baar neerviel In dichte, roode stoppels, evenals de pels van een vos. Hij droeg een kiel met breedc leeren gordel om het lijf; maar alles had bh hem dezelfde grauwe tint als zijn gezicht en handen. Zoodra hij zijn bezoekers binnengelaten had, haastte hij zich de deur weer op Blot en grendel te doen. Toen groette hij met een diepe buiging en, terwijl hij een deur daarte genover open deed, noodigde hij de bezoe kers binnen te treden. Dit was een ruim ver trek, dat dienst scheen te doen voor verschil lende doeleinden. De achtergrond werd in genomen door een steenen vuurplaat, waarop een paar smeltkroezen, een blaasbalg, een aambeeld, hamers, tangen en verschillende andere gereedschappen lagen, die er alle op wezen, dat de heer des huizes de eerlijke be diening bekleedde van smid en zwaardveger. Maar aan den muur daartegenover stond een roodgeverfde vurenhouten kast dicht be zet met kranen en kroezen; voor die kast op den grond stonden een paar biervaten en on der het raam, voor de rustbank een lange ta fel, waardoor het geheel den indruk had van een bierhuis of herberg. En eindelijk lag er in een hoek van het vertrek een hoop zand, een houweel en een spade, en dit was het eenige, wat er aan herinnerde, dat men in het huis van den doodgraver was. Tycho Brahe keek heel nieuwsgierig om zich heen en 't leek wel, dat hij pleizier ging krijgen in het avontuur. „Welkom in naam van den Heiligen Kab- balas," sprak de kleine man met het vossen haar en hij boog nog eens heel beleefd. „Ik het ongetwijfeld de plicht der Britsche regee ring zou zijn, om op een eveatueele vredescon ferentie te trachten een herziening van de harde vredesvoorwaarden, welke Roemenië waren opgelegd,, te verkrijgen. De keizerin-weduwe van Rusland en de grootvorsten Nicolaas Nicolajewitsi, Peter Nicolajewitsj en Alexander Nkolaiewitsj, zijn bij Jalta, in de Krim, in Duitsehe handen gevallen Diefstal- andere transport-schaden worden gedekt door onze Premie-opgave op aanvrage. Firma H. 5CHADD, AMSTERDAM. Tel. Noord £426-2417—©G3I •si V. V. Telecpam-sdres ALJLRISJCS TURFPRIJZEN. Het Bureau voor Mededeelingen inga Ire de Voedselvoorziening meldt: In aansluiting aan de einde Maart gepubli ceerde prijsregeling voor huisbrand voor het tiidvak 1 April 1918—31 Maart 1919, welke alleen de kolen betrof, is nu nog eene nadere regeling getroffen voor turf voor huisbrand. Van af 1 Mei zal, evenals voor kolen ook een reductie van 1.50 per eenheid worden gegeven voor turf, die afgeleverd wordt op de minimum-rantsoenen (dus op de eÖ brandstoffeneenheden voor de klassen I VII van groep A), op de zomerrantsoenen (dus de 5 eenheden voor de verbruikers van groep A die geen gasaansluiting hebben), op de extra rantsoenen voor zieken, kraam vrouwen en pas-geborenen en op de helft (dus drie eenheden) van de rantsoenen ten behoeve van kamerbewoner!. Evenals voor kolen komen er ook twee prijzen voor turf n.l. de met 1.50 verminder de prijs voor de hierboven genoemde nant- so.-nen en de gewone prijs voor de aanvul lingsrantsoenen van groep A en voor de rantsoenen van de groepen B, C en D. De kosten voor de verlaging met 1.50 zullen worden gedekt door de prijsstelling van turf voor de industrie. LEVENSMIDDELEN VOOR VERLOF GANGERS. De minister van landbouw in overleg met zijne amibtgeuooten van oorlog en marine, heeft bepaald, dat in de beschikking betreffen de verstrekking van levensmiddelen aan mili taire verlofgangers, zal gelezen' worden sub la (in plaats vanvoor iederen verlofdag 250 uammmmmmÊmeKsssssssissssssmmmmmÊÊimÊÊÊKmamitÊm dank u, mijnheer Pratensis. dat u mijn huis de eer laat wedervaren, om uw goeden vriend en kameraad mee te brengenTycho Brahe, zoon van den rechtschapen en hooggeboren man, den heer Otto Brahe van Knudstruk." „Kijk, kijk! U kent mij dus al vooruit, Meester Steffen?" iel Tycho Brahe en wierp een half-verrasten, half-wantrouwenden blik naar den kleinen man. „Genadige jonge heer," antwoordde Mees ter Steffen, met een nieuwe, diepe buiging, „Ik zou Immers 't vertrouwen dat vele voor namen mij schonken, onwaardig zijn, als ik niet onmiddellijk ieaer kende, die over mijn drempel trad? Vraag maar eens uw geleer den vriend Pratensis of ik hem ooit te voren gezien had, toen ik toch zijn naam en die van ziin ouders kon noemen, benevens nog verschillende antecendenten hem betreffende. Gij zijt Johannes Prato, genaamd Pratensis, luidde mijn aanspraak. F.n uw vader is Phi lip Prato van Rouaan in het schoone Nor- mandië; hij kwam hier in het land met de gemalin van Koning Christiaan, zaliger na gedachtenis, en uw vader is nu kanunnik in de goede stad Aarhuis Maar, daar uw oüders veel kinderen hebben, moet gij. mijn jonge vriend, uw studies maken niet onder de gunstigste omstandigeheden, terwijl gij hebt te kampen met armoede en andere we derwaardigheden. wat u met uw vurige, hooghartige ntuur zoodanig tegen de borst sluit, dat u om die reden tot Meester Steffen zijt gekomen, die u heeft hooren roemen als een kundig alchimist en wien u nu vragen wilt of hij u niet het een en ander van ziin kunst kan leerenHeb ik geen gelijk, Meester Pratensis? Was dit niet de wijze, waarop ik u begroette, èer u nog den mond had open gedaan?" Johannes Pratensis knikte Tycho Brahe had opmerkzaam geluisterd naar de zalven de toespraak en hij vond al een groote tegen- gram wit brood en 1 K.G. aardappelen)a. voor iederen verlofdag: 1 K.G. aardappelen en een rantsoen wit brood, gelijkstaand aan hetgeen per dag aan de burgerbevolking wordt toegestaan. - DE VERGOEDING VOOR DE GERE- QUIREERDE SCHEPEN Bij de Zondag te Rotterdam ontvangen mail bevonden zich ook de afrekeningen der vergoedingen voor de in Amerika gerequi- reerde schepen Over het algemeen zijn de reederijen zeer voldaan over de toegekende vergoeding voor de vrachtschepen. Deze wor den ruimschoots voldoende geacht. Men is echter niet tevreden, over hetgeen betaald werd voor gerequireerde passagiers schepen, wijl de daarvoor toegekende vergoe ding volgens eenzelfde basis werd berekend. Adsnog zal getracht worden voor de passa giersschepen die gerequireerd werden, hoogers vergoedingen te bedingen. (Tel.) HEt CONVOOI NAAR INDië. Het Hbl. verneemt dat over een paar weken het stoomschip Tabanan van dei Rotterdam- schen Lloyd, dat als hulpkruiser wordt omge werkt, naar Nieuwediep zal vertrekken om aldaar de stukken geschut in te nemen. Hel stoomschip komt onder bevel van den kapitein ter zee A. F. Gooszen. Het ligt in de bedoe ling het convooi half Juni naar Indiê te doen vertrekken. PAARDEN NAAR DUITSCHLAND. In het einde der vorige week is een aan vang gemaakt met de verzending van 2500 paarden naar Duitschland. Men zal zich her inneren, dat in October 1917 bereids een over- eenkomst was gesloten, betreffende de leve ring van 5000 paarden. Tevens is toen een creaiet regeling voor dien export in het uitzicht gesteld. Uitgevoerd is de overeenkomst nooit ten1 volle; zij is één van de hangende vraag stukken, waarvoor men thans een oplossing heeft gezocht alvorens de onderhandelingen over de algemeen oeconomische regelingen te beginnen. De zaak is thans gereged en tevens ia een crediet-overeenkomst tot stand gekomen. Er is nog geen overeenstemming bereikt inzake verschillende andere punten, bij de voorloopige onderhandelingen' ter sprake ge bracht. Dit sluit tevens in dat de besprekin gen over de algemeene e conomische regelin gen nog niet zijn begonnen, zegt het Hbl. OPVARENDEN VAN DE MEEUW. Met het stoomschip Vlissingen is uit Lon den te Rotterdam aangekomen de her B. C. Weltevreden, kap'tein op den motors ^er Meeuw, die den 21 April door vijf Duu vliegttuigen in den grond ia geschoten. Dt Meeuw was met een lading pek van Londen op weg naar Rotterdam. De stuurman en de machinist bevinden zich nog tc Londen, ter wijl de beide matrozen overgemonsterd zija op het stoomschip Leerdam. DE OF.ZONKEN Gil. Het is aan het bergingsvaartuig Buffel vaa de firma Dirkzwager te Maassluis nu ook ge. lukt de machinekamer van de G 11 te lichten. Deze werd hangende in de Buffel en gesleept stelling tusschen de beleefde, goed gekozen woorden van den man en diens hoogst eigen aardig uiterlijk Toch schudde hij wantrou wend het hoofd en met zelfbewuste uitdruk king op het jeugdige, verstandige gelaat, sprak hij tot Meester Steffen: „Ik ben niet geheel onkundig in de astrolo gie enevenmin ontken ik het bestaan van wonderlijke krachten, waar geleerdheid en scherpzinnigheid toe hoort, om ze te door gronden Maar Lk geloof niet, Meester, dat u zulk een kracht bezit, waardoor u al da delijk op het eerste gezicht Iemands naam, zijn geslacht en omstandigheden kan bepa len „Gelooft u dat niet?" hernam Meester Steffen steeds op denzelfden hoffelijken toon, ofschoon zijn kleine diepliggende oogen von ken schoten: „Nu zal ik er u van overtuigen, jonge Welgeboren heer? Uw geleerde vriend Meester Pratensis zal er wel voor instaan, dat hij mij nooit uw naam genoemd heeft; evenmin heeft hij mij met eenig gesproken of geschreven, woord laten weten dat gij bei den mij vanavond bezoeken wilden. Maar toch weet ik alles precies van u af. Het is nu iets meer dan een jaar geleden, dat u het huis van uw oom verlirt. den welgeboren heer Jorgen Brahe, waar u opgevoed werd, totdat u hier kwam, om uw studies aan de universiteit voort te zetten. Toch zult u uw eigen weg volgen en het zijn voornamelijk sterrekunde en de geheime wetenschappen, waar uw geest van vervuld is. Uw vader had liever, dat u een beroemd krijgsman werd; uw oom zag u graag in hooge staatsbetrek kingen. maar zelf heeft u er slechts uw zin nen op gezet; om sterre- en wiskundige te wordenU zu'1 toch niet ontkennen, dat dit de waarheid is? Ik zou u nog heel wat meer kunnen zeggen, als u niet z.oo'n ver bazend korte jeugd achter u hadf „Als u de toekomst net zoo goed kent als 1 ii i'i —aMaegaga—ecBig

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1