leMwNngoii m liet DistribBtiebedrKf. BENZINE. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Braii broodkaarten Geuieagd Ni«uws. Buitenland De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 3 De cember 1917, Lit. A., Afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, (Staatscourant van 4 De cember 1917, no. 284) houdende eene distri butieregeling voor benzine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbe weging van motorrij-, motorvoer-, en motor vaartuigen, zooals deze beschikking is gewij zigd- bij beschikking van 11. 14 December 1917, no. 3323 III, af deeling Criai&zaken, Bureau Nijverheid (Staatscourant no. 293) 2). 1 Februari 1918, no. 23, afdeeling Cri siszaken, Bureau Nijverheid (Staatscourant no. 27) ft goedgevonden te bepalen at In artikel 3 sub 2 wordt gelezen als volgt: De verbodsbepalingen1 in art. 1 gesteld, voor zoover betreft het vervoer, zijn slechts van toepassing op hoeveelheden van meer dan 10 L'ter. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat gebleken is, dai zich bij, den verkoop van brood op bruinbrood- kaarten moeilijkheden voordoen. Aangezien voor brooden van 400 gram bij de thans gel den-de regeling, 800 gram aan boi den1 ingeleverd, kan op de laatste bon van 400 gram een heel brood niet worden verkregen H.H. Bakkers worden verzocht, in zulke ge vallen een brood van 400 gram door midden te snijden en voor de laatste 400 gram der broodkaart een half brood af te leveren, zoo juist mogelijk een gewicht van 200 gram ver tegenwoordigende. De BUROEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de UIT- KEERINO der VEROOEDINO, loopende over het tijdvak van 6 TOT EN MET 15 MEI, zal plaats hebben ten Stadhuize, op DON.DERDAO 16 MEI a a., van 23^ uur en voor zooveel de MILITIE betreft van 3%—4Va uur. Alkmaar, 14 Mei 1918 De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. door de Urus tot buiten de haven- van Ter schelling gesleept en op het droge gezet. Dit gedeelte zal daar ter plaatse worden- gedicht en leeggepompt en eveneens aan de rijksmari- newerï worden afgeleverd. Met het binnen brengen van dit gedeelte is de O 11 thans geheel geborgen. MEER BROODKOREN. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Nederlandsche akkerbouwers is van oordeel, dat In Nederland zooveel broodgraan ver bouwd kan worden-, zonder andere noodzake lijke teelten te veel te moeten inkrimpen, dat er genoeg brood zonder bijmengsels voor ons ge il eele volk daaruit gebakken kan worden. Öt de jongste vergadering, werd besloten naar aanleiding daarvan, aan de afdeelingen en de leden, die niet bij een afdeeling zijn aangeslo ten, een vragenlijst toe te zenden, betrekking hebbende op: a. de uitbreiding der productie van brood koren (v.n. tarwe en rogge)b. de inzameling of opvordering der gewassen: c. de verdee ling der producten d. den prijs van 't brood- koren in verband met de productiekosten en den prijs der andere producten; e. de afleve ring, monsterneming en betaling der produc ten f. eigen gebruik van zelfverbouwd koren voor 't gezin en 't werkvolk; g. den uitzaai van specuulatieve gewassen; h. de teelt van ewassen, die als ruilobject dienst kunnen oen. Uit de ingekomen antwoorden zal aan den betrokken minister een teeltplan 1918/19 enz. worden aangeboden. DE STAKINO AAN DE H-EM'BRUQ. Het bestuur van den Bond van Losse Rijkswerklieden kreeg gistermiddag een tele gram van den minister van oorlog, luidende: het verloden," zei Tycho Brahe lachend, „dan zal Ik niet ontkennen, dat u goed on derricht isMisschien weet u ook, om welke reden mijn vriend Pratensis en ik van avond hier bij u zijn gekomen?" „Daar is nu wel ae minste kunst aan." antwoordde meester Stoffen met wonderlijke Ids door nieuwsgierigheid hierheen gedreven. nderlifkc uitdrukking! in de stralende oogen. „Gij, mijn welgeboren jonge vriend, wordt slechts Maar uw kameraad, meester Pratensis, heeft gewichtige dingen op 't hartWeest zoo goed plaats te nemen Gij zult het toch wel niet versmaden, een kan wijn te drinken in mijn gezelschap?" Meester Steffen trad op de kast toe en nam van een van de onderste planken enkele be kers, die hij op tafel zette. „Dit is een goede drank, dien ik slechts voornamen gasten bied," zei hij. „Er komen- hier verschillende menschen moet ge weten, die mij raadplegen, nu over het een dan over het ander. Sommigen komen, net als meester Pratensis, in naam van den heiligen Kabba- las, dat wil zeggenom der wille van de on sterfelijke wetenschap; anderen komen raad zoeken tegen wonden en ziekten; zelden klopt er iemand tevergeefs aan mijn deur en een kleine hartsterking schenk ik gaarne als toegift." Meester Steffen lachte met schril, fluitend geluid terwijl hij de tinnen bekers vol schonk. „Welkom, mijn geleerde en voorname vrienden In zooverre had er een verandering plaats gegrepen met beide kameraden, dat Tycho Brahe wel zoo langzamerhand gewoon was geraakt aan het vreemde uiterlijk van zijn gastheer, terwijl er een verstrooide, onzeke re uitdrukking lag op het gelaat van Johan nes Pratensis. Het leek wel, of hij ongewis „Ondier verwijzing naar mijn vorige mede- deelingen, meld ik u, dat ik niet tot toezeg ging- of verdere besprekingen bereid beu al vorens de staking is opgeheven." Naar aanleiding van d't antwoord hield gisteravond bovengenoemde bond een druk bezochte vergadering, waar een motie werd aangenomen, waarin gezegd wordt: .,De ver gadering. gehoord de besprekingen over het antwoord van den minister van oorlog, be sluit onverzwakt den strijd voort te zetten." De directie van de fabrieken aan de Hem- brug had kaarten- gestuurd aan hen, die he den (Dinsdag) weder aan,het werk moesten komen. Gedurende de vergadering kwamen velen dergelijke kaarten bij het bestuur inleve ren om daarmede te kennen te geven dat zij aan die oproeping niet zouden voldoen. Vele leden- van den Algem. Nederlandschen Rijkswerkliedenbond kwamen zich na afloop der vergadering aanmelden met de verzeke ring dat ook zij onder de omstandigheden niet aan het werk zouden gaan en dat in te genstelling met het besluit van hun bestuur. Nader wordt medegedeeld, dat heden-och tend de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug en de Marinewerf te Amsterdam toch weder zijn opengesteld. DE STANDAARDSCHOENEN TE GOEDKOOP. Op de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoentabrikanten te Tilburg werd de volgende motie aangenomen De Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten; kennisnemende van de door den minister van landbouw vastgestelde maximumprijzen en bewerkingsvoorschriften voor standaard- schoenen in aanmerking nemende de door voornoem den Bond herhaaldelijk en nauwkeurig vast gestelde kostprijzenberekeningen overwegende de hooge fabricagekosten, mede als gevolg van de gedwongen produc tiebeperking en- de steeds stijgende prijzen der grondstoffen concludeert, dat de gestelde maximumprij zen te laag zijn en- dat daarvoor geen degelijk schoeisel géleverd kan worden, en draagt het bestuur op. zulks ter kennis te brengen van den betrokken minister en van de directie van het rijksdistributiebureau voor huiden en leder. STIKSTOF UIT DE LUCHT. Naar men verneemt, zijn de Amsterdam- sche Superfosfaatfabriek en Vereenigde Che mische Fabrieken voornemens om voor geza menlijke rekening plannen tot het vastleggen van atmospherische stikstof in voor Land bouw en industrie bruikbaren vorm ten uitvoer te brengen. DE VEEVORDERINO. De afd. „Waterland e. o." der Holl. Mpij. van Landbouw te Broek-in-Waterland heeft den min. van landbouw verzocht, 't in 1916 door watersnood geteisterde gebied in Water land van de tegenwoordige verplichte leve ring van vee te ontheffen. Het over eenigen tijd marktbare vee zou dan door tusschen- komst der plaatselijke commissie» van advies aan het rundveekantoor kunnen worden aan geboden. Aan de ministers van landbouw, en- van oorlog is door de afdeelingen Beemster, Pur- merend- e.o., Beemster, Edam en de Zeevangs dorpen, Knollendam, Marken-Binnen e.o., Purmer, Waterland e. o. en Zaanlandsche ge meenten een. adres gericht, waarin verzocht wordt, het aantal stuks op te vorderen vee te verminderen en- slechts een- hoeveelheid run deren en schapen per week op te vorderen-, be- noodigd voor hoogst nood'ge behoeften van ziekenhuizen en militairen, wordt deze ver mindering gehandhaafd tot 1 Juli as., dan kan daarna in de algemeene behoefte aan vleesch en vet worden voorzien. Aan andere landbouwvereenigingen is ver zocht, haar instemming met deze verzoeken te betuigen. EEN GEHEIME BERGPLAATS. De schoenmaker S., op de Prinsengracht te den Haag werd reeds lang door de politie verdacht gestolen goed op te koopen. Her haaldelijk werd reeds huiszoeking gedaan, doch steeds zonder succes. Gisteren nu werd in een pakhuis van een behanger op den Olieberg ingebroken en voor een groote waarde aan karpetten en matten ontvreemd en nadat er gegronde vermoedens waren ge rezen dat liet gestolene bij S. was opgebor gen, deed de commissaris van politie le af deeling met een inspecteur en eenige recher cheurs daar een inval. was omtrent zijn besluit en mogelijk wel ge neigd kan wezen, het doel van zijn bezoek op te geven, eer hij nog halverwege was. Tycho Brahe klonk onbez&rgd met zijn gastheer en dronk zijn- glas tot pp den bodem leeg, waar na hij het weer tot' den rand volgeschonken kreeg. .Meester Steffen," sprak Johannes Praten sis, die nauwelijks even de lippen aan zijn beker had gezet, „u heeft wel gelijk, dat k tot u kom met een verzoek van gewicht k- wil handel met u sluiten van-avond en Ty cho Brahe die verstandiger is, dan zijn jeugd wel zou doen vermoeden, zal er getuige van zijn dat alles eerlijk toegaat tusschen ons." „Een handel!" herhaalde meester Steffen en knikte beteekenisvol. „Ik heb indertijd me- nigen handel gesloten en voor mijzelven en anderen. Ik heb gehandeld in goeden raad voor zieken en zwakken en in 'leniging van smart voor kranke menschen zielenIk heb ook gehandeld met mijn heerlijke kunst, en jongen, weetgierigen menschen heb ik den weg gewezen, om goud te verkrijgen „Tot nu toe hebben uw aanwijzingen mij anders niet veel verder gebracht," zei Praten sis op teleurgestelden toon. „Maar wèl heeft u mij te verstaan gegeven, dat u enkele van de beste alchimisten van dezen tijd kende en. dat een van hen mijn onderricht gedurende den leertijd op zich nemen zou." „Wat ik gezegd heb, daar kan ik ook voor nstaan!" antwoordde Meester Steffen kort. ,,'t Hangt maar van u zeiven af, mijn waar de discipel, wanneer gij de. eigenlijke leer jaren beginnen wilt." „Daar ben ik nu juist voor gekomen, om u dat te zeggen. Ik ben ieder oogenblik be reid om te gaan; maar het reisgeld moet ik van u hebben „Van mij?" Meester Steffen schudde het hoofd en knipte voortdurend met de kleine Na lang zoeken en tasten werd een gehei me bergplaats ontdekt, welke totaal aan het oog onttrokken' was en geopend, werd door op een in den muur aangebrachte veer te drukken. Daar werd al het gestolene gevon den,''zoomede een menigte goed van vroe gere diefstallen afkomstig. Alles werd op twee wagens naar het politiebureau gebracht en S in verzekerde bewaring genomen. DE GEREDDE DUITSCHE VLIEGERS. De door den Katwijkschen zeillogger Jacob geredde Duiische vliegers bevinden zich nog steeds te IJmuiden, in afwachting van een beslissing van hoógerhand. Zij loopen voor- loopig op hun eerewoord rond, doch moeten zich telkens melden bij den plaataeljjben com mandant. GEBLUSCHTE KALK VOOR MEEL. Het volgende komische geval deed- zich voor bfj de huiszoekingen in de Haarlemmer meer: Een landbouwer, vernomen hebbende dat de controleurs totaal geen vakmenschen zijn, werkte twee zakken ongebluschte kalk onder een hoopje kaf, zóó dat zichtbaar was, dat in hét kaf gewerkt was. De militairen komen op 't erf en al spoedig valt 't bewuste hoopje kaf in 't oog. Direct volgt bevel dit kaf om te werken en zooals te begrijpen is, na korten tijd komen de twee zakken te voorschijn. De commandant laat de zakken openen en constateert, met ernstig ge zicht, dat tarwebloem is gevonden, waaruit volgt dat deze in beslag wordt genomen. De boer trekt een gezicht alsof hij kiespijn heeft, nu niet van z.g. pijn, maar meer om 't. lachen te verbergen. Onmogelijk is het om de verwondering en later de woede te schetsen van den commandant, toen de ontvanger van de goederen vroeg, wat er toch in hemelsnaam met die twee zakken kalk moest gebeuren. Zoo ziet men weer, dat ook op 't platteland de een 't streng opneemt de andere meer van de komische zijde. OP BLOOTE VOETEN. Dezer dagen- werd van B. en W. van En schede in de scholen een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd: Dat thans, nu garen- om kousen te breien zoo duur is, niet geëischt mag worden, dat leerlingen kousen- moeten dragen. Abnormale tijden wettigen bijzondere maatregelen en de school zou in deze zaak een nuttige taak kun nen hebben door de leerlingen er op te wij zen, dat het geen schande ia zonder kousen of schoeisel op school te komen, maar dat het in de tegenwoordige omstandigheden een be wijs is van gepaste zuinigheid. B. en W. zou het aangenaam zijn, indien- de onderwijzers in deze hun medewerking zullen willen verleemen en de leerlingen er tevens op willen wijzen., dat zfj htm voeten behoor lijk moeten verzorgen. DOOR AMERIKA. Eep dame, die vroeger in den Haag woon de. schreef 11 Februari, uit den trein tus schen Chicago en San Francisco, aan het Vad.: „Ik kan niet nalaten als vroegere abonnée van uw blad uw lezers te zeggen, dat mijne reis door Amerika om Java te bereiken mij bijzonder goed bevalt. De Amerikanen, die mij in Holland nooit bijzonder sympathiek voorkwamen heb ik hier in hun eigen land van geheel anderen kant gezien. Voor mij, geheel alleen reizend van New-York naar San Francisco, zijn zoowel dames als heeren bijzonder vriendelijk en voorkomend; zij spreken mij aan, vertellen mij bijzonderhe den, overladen mij met fruit, kortom ik ben een en al verbazing over held Fpn biizrnder gemakkelijke reisgeie heid biedt de Overland Limited van Chicago naar San Francisco. Ik kan hun, die de reis ov4r Amerika naar Oost-Indië maken, die gelegenheid ten volle aanbevelen. De meeste gemakken biedt deze trein. Een bijzondere reis was de rit midden door het Salt Lake. deze vriendelijk- ke reisgelegen- Een vijftal iaren geleden is deze soort pier ■n ge daar aangelegd. Achter op het platform van dm trein gezeten, hadden'wij een heerlijk uitzicht op de besneeuwde bergen in 't ver- eri-ipf PJ1 hot meer, nmt a'lerlei soort hiëro glyfen als bezaaid, 't Maakte alleen een dood- schen indruk, dat schepen en bootjes er ont braken; één motorboot maakte een kleine vaart, maar overigens, deelde men mij mede, was het gevaarlijk. UIT DEN TREIN OESPRONGEN. Zaterdagnamiddag is oen Italiaan, die doos de marechaussee naar Breda werd ge transporteerd, tusschea Tilburg en Gilze— Rijen uit den trein gesprongen en ontvlucht. Men had hem toegestaan, naar de retirade te gaan, waardoor hij zijn vlucht kon volvoe ren. Hij schijnt geen beletsel bekomen te heb ben. SLECHTE TOESTANDEN. De heer C. J. van Borrendam, die zich thans, na zijn vonnis wegens principieele dienstweigering, weer in vrijheid bèvindt, heeft aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin verschillende grieven wor den opgesomd tegen de behandeling der ge vangenen in het Huis van bewaring te Utrecht. Adressant wijst in hoofdzaak op verre gaande onzindelijkheid welke in genoemd Huis van bewaring heerscht, terwül hij voorts klaagt over de onvoldoende behande ling van zieken en ook eenige opmerkingen maakt" over het toezicht van maandcommi»- sarissen en directeur. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Onder Havelte (Dr.) is een vrij groote uit gestrektheid dennebosch, behoorende aan den heer W. Arends, te Ruinerwold, zonder bekende oorzaak geheel afgebrand. verbrandde geheel. Van twee zijden werden daardoor de ongeveer 60 H.A. beslaande denneboaschen van den heer J. Tromp Meéstera, te- Steenwijk bedreigd. Reeds had het vuur op onderscheidene plaatsen de den nen aangegrepen, maar grooter onheil kon voorkomen- worden. VEEVOEDER. De Groninger Maatschappij van land bouw heeft van den minister van landbouw bericht ontvangen, dat aan' landbouwers, die haver met wikke hebben uitgezaaid, uit sluitend met de bedoeling het mengsel als groenvoer te gebruiken, toestemming tot af maaien kan worden verleend door den re geer ingscommissaris, op advies Van de cul tuurcommissie. Voorts heeft de minister be richt, dat hij de landbouwers na 30 Juni geen veevoeder voor hun varkens kan laten behouden. SMOKKELENDE DAMES. B^ een grensplaats aan den- overweg van het spoor, nabij het station van Geleen zijn in de richting naar Munster Geleen, aange houden- drie smokkelende dames, van zeer deftige familie Zij waren te Geleen aangeko men met den- sneltrein uit Amsterdam en be hoorden in het dorpje Munster Geleen thuis. Even voorbij den overweg gekomen, werden zij. aangesproken' door een burger-ambtenaar uit Geleen en verzocht mede te gaan naar de visiteuse op den Rijksweg. Aldaar werd op haar bevonden voor een waarde van bijna 18.000 aan goudgeld, verborgen ondej; de kleederen, kousen, enz. Dit goudgeld hadden zij te Amsterdam ingekocht. Het geld is In beslag genomen, en de dames zijn per rijtuig vervoerd naar de marechaussee-kazerne te Sittard. DUUR KARTON. De veenkoloniale kartonfabrikanten, die hun stroo verleden- najaar niet van de hand deden maar het verwerkten, maken groote winsten. De laatste weken is de prijs 240 voor gewoon geel en 280 voor dubbel bruin karton tegen resp. 60 en 80 in normale tijden. EIEREN EN THEEHANDEL TE UTRECHT. R°eds geruimen tijd werd hier zoo. schrijft de Utrechtsche correspondent van de Tel. door het publiek geklaagd, dat het door de winkeliers werd afgezet bij den ver koop van eieren. Men leverde alleen boven den maximumprijs en dan dikwijls slechts een zeker kwantum eieren, terwijl bij sommige winkeliers men dan bovendien zijn naam moest opgeven, dit als preventief-middel om daardoor klachten bij de politie te voorkomen. Op last van den hoofdcommissaris van po litie is aan dezen wantoestand thans een ein de gemaakl. De vrouwelijke polilie-assistente, mevr. Kieft, werd opgedragen, bij verschillen de handelaren eieren te koopen, om dan bij overschrijding van den maximumprijs op den aanwezigen voorraad beslag te leggen. Bij tal van winkeliers kocht mevr. Kieft eieren waarvoor prijzen gevraagd werden van 17 tot 22 cent per stuk. Natuurlijk volgde inbeslagneming, zoodat Zaterdagavond" eenige duizenden eieren op het politle-bureau voorhanden waren. Deze eieren zullen in distributie gebracht worden en tegen 14 cent per stuk verkocht worden Behalve in deren wordt daar ook nog in thee gezwendeld. Genoemde politie-assisten'e kwam nl. in een winkel in fijne vleeschwaren en zuivelproducten, waar zij thee te koop vroeg. De winkelier kon er haar wel aan hel pen, doch deelde mede ze zelf niet te hebben; hij kon ook niet voor de kwaliteitin staan Ten slotte wilde hij wel 10 pond thee bij haar thuis laten bezorgen, doch dan moest zij vooraf 125 storten. De koop ging evenwel niet door en justi tieel is tegen dergelijke feiten blijkbaar niets te doen. LEVENSMIDDELENWOEKER. Een- lezer schrijft aan de „N. R. Ct.": Als illustratie van de vrijmoedigheid, waar mee de handel in allerlei ook aan de distribu tie onttrokken levensmiddelen- geschiedt en de prijzen, die men durft te vragen, diene de vol gende aanbieding, d;e een mijner bekend-en een dag of wat geleden van een winkelier in de provincie ontving. De leverancier in kwestie bood hem aan: macaroni h. 2.25 per pond bij op zijn minst 20 pond tegelijk; maizena 1.25 per pond (m-'n. 80 pond), gemalen tarwe 1.50 per pond (min. 100 pond); groene erwten 1 per pond (min. 100 pond); bruine boon en oogjes „Dat zegt u toch maar voor een grap? Welk pand zou u nu kunnen geven, als ik u het geld verschafte, dat u noodig heeft?" „Ik sta borg voor hem" viel Tycho Bra he in en zette zijn beker hard op tafel neer. „Voor dit pand ben ik toch goed genoeg." Maar Pratensis strekte afwijzend de hand uit. „Natuurlijk," zei hij, „en ik dank je voor je har'olijke vriendschap, Tvcho Brahe; maar wat het gevolg is van den handel neem ik al'een on eieen verantwoording.,.. Nu, Mee,ster, StrfWi wift u hooren, welken waar borg ik u bieden kan „Waarom niét?" luidde het antwoord. .Een weltremeenden voorslag dient altijd' aangehoord te worden. Spreek gerust vrij uit; ik heb er wel voor gezorgd, dat niemand ons stoort." Pratensis nam ditmaaleen flinken slok uit zijn beker, of hij er behoefte aan had, zijn verhemelte eerst eens goed te bevochti gen, vóór hij het woord nam. „Ik heb geen grond of goed, om op u over te dragen, meester Steffen," zei hij; „even min bezit ik juweelen of nadere kostbaar heden. Mam- ik wil er mij- zei ven en mijn werk voor m pand geven Leen mij zooveel geld, dat ik naar meester Cyprianus Leovi- tius in Zwaben. kan gaan en daar opgenomen wordt als zijn leerling; dan kunt u voor dit bedrag de rente rekenen, die u zelf goed dunkt Dat wil ik u op zegel geven. En ver der zal ik nog twee jaar na mijn terugkomst voor u werken zoodat u ook aandeel zult hebben in de geleerdheid, die ik opdoe Dat lijken mij toch goede voorwaarden voor u!" (Wordt vervolgd) :r po: .120 per pond' (min. 100 pond); vermicelli 2,25 per pond (min. 20 pond)cacab 3.50 per bus (min. 10 bussen); gort 1.25 per pond; (min. 100 pond), boter 2.25 pe-r pond (min. 100 pond), gerookte ham 5 per pond (minimum gewicht per ham 8 pond); rookvleesch 3 per pond (min. gewicht per stuk 7 pond); kwattareepen 17 per hon derd koffie 5 per pondthee 8 per pond, rijst 2 per pond. Commentaar overbodig. NOTARISKLERKEN, NOTARISKLFRKFN. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van dm Bond van Notarisklerken in Nederland- zijn als led-en van het hoofdbe stuur herkozen of gekozen de heeren S.Schaap te Loenen, voorzitter; J. Verhoef Hzn. te 's-Gravenhage, onder-voorzitter; J. Dijkstra Hzn. te Zuidhom, 1ste secretarisjB. Michel te Arnhem, 2e secretaris; H. J. L. Soomers te Lunteren, le penningmeester; A. H. Postema te Haarlem, 2e penningmeester; J. C. van Zon te Udenhout, G. van Duin te 'Zierikzee T. Zipling te Leeuwarden, J. de Lijster té Rotterdam, J. Th. Nolte Jr. te Amsterdam, G. Postma te Betmmgbroek en H, Edens Wzn. te Groningen, commissarissen. De Bond kan met voldoening op zijn eerste jaar terugzien. In de 23 arrondissementen werden 18 afdeelingen opgericht. Het leden tal was op 1 dezer 504. Dat het plaatsing- en informatiebureau in een bestaande behoefte voorziet, blijkt wel hieruit, dat in dit eerste jaar 47 aanvragen van notarissen en klerken zijn ingekomen. Met het beheer van dit bu reau blijft de heer J. Verhoef Hzn. te 's-Gra venhage belast De aan de notarissen gezon den duurtebijslag-circulaire heeft gunstige uitkomsten opgeleverd; een tweede circulaire zal volgen. In beginsel werd besloten tot het oprichten van een ondersteuningsfonds. Voorts werd een commissie benoemd, belast met het onder zoek naar de wenschelijkheid van de instel ling van een examen. Voor het verkrijgen van den vrijen Zater dagmiddag zal een afdeelingsgewijze actie worden gevoerd. CENSUUR. Bij dienstorder wordt meegedeeld, dat het - herhaaldelijk voorkomt, dat afzenders van aangeteekende stukken, aan wie door de post kantoren van afzending werd kennis gegeven, dat hun zendingen door de censuur der oor logvoerende landen zijn aangehouden, zich rechtstreeks tot het departement van buitën- landsche zaken of tot den betrokken censor wenden, hetzij om inlichtingen omtrent het lot hunner stukken, hetzij om de door- of de terugzending daarvan te verkrijgen. Dit geeft aanleiding tot moeilijkheden, aangezien een groot gedeelte dér aangehouden stukken, na onderzoek door den censor, weer wordt vrijge laten en doorgezonden. Ten einde onnoodig zoeken naar de gereclameerde stukken te voorkomen, is het noodzakelijk, dat het onder zoek wordt ingesteld door tusschenkomst van het hoofdbestuur. KORTE BERICHTEN. Thans is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de oorlogswinstbe lasting. Het vervoer van ongeschild eikenhout uit eenig deel eener gemeente naar alle an dere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. Met ingang van 13 Mei zijn de maxi mumprijzen voor vetkaarsen nader als volgt vastgesteld: Groothandelprijs 2.30 per K.G. Tusschenhandelprijs 2.45 per K.G. Kleinhandel-prijs 2.60 per K.G. Van den naar Oostenrijk uitgezonden trein, samengesteld uit Hollandsche ketel wagens, zijn thans 22 wagens met smeerolie te Vlissingen aangekómen. Wetsontwerpen zün ingediend tot ver hooging van de bezoldiging van de officie ren en mindere militairen van land- en zee macht. Bij kon. besluit zijn bepalingen vastge steld omtrent een duurtetoeslag aan Oost- Indische ambtenaren met verlof: Te Steenwijk is een negenjarig jongentje door een met boomen beladen wagen overre den en op slag gedood. Te Baardwijk (N. B is een groot mas- tenbosch door brand vernield. De schade wordt gerekend cp 49,000. Volgens een gister ontvangen telegram zou de bemanning van het naar Swinemunde opgebrachte Ned-erlandsche stoomschip Hol- landia I aldaar afgehaald worden. Van En-geland zijn te Hoek van Hol land aangekomen de stoomschepen Notts en Marylebone, met 690 zakken binnen- en 15 090 zakken bvitenlandsche post aan boord. Op de Meikoopdagen in Zeeuwsch- Vlaan deren werden- zeer hooge prijzen be taald voor 't vee. Paarden werden tot 3000 en hooger betaald en koeien brengen tot 800 op. Vrijdag zijn vanuit Tiel 324 paarden naar Duitschland verzonden, Zaterdag 313. Meer gaan er van daar uit niet. Het Bestuur der Vereeniging van Eier- handelaren „Bameveld en Omstreken" heeft zich den minister verzocht de eieren op de markten niet meer in beslag te doen nemen en om de reëele handelaars met -de Coöp. Ver eeniging der V. P. N. gelijk te stellen. Twee jongens te Steenwijk zijn geartes- tcerd als verdacht van looddieftsal in een mo len. Een hunner heeft bekend. Te Nijmegen is een man aangehouden als verdacht van diefstal te Venlo in vereeni ging met een ander. Beiden waren 8 dagen geleden uit de gevangenis gekomen, waar zij 2 jaren hadden gezeten wegens kerkdiefstal-te Bemmel. Te Waalwijk (.N Br.) kreeg eene mili tair uit Amsterdam bij het speerwerpen een speer in zijn hals, waardoor zoo'n ernstige verwonding ontstond, dat voor behoud van ziin leven- wordt gevreesd. De 62-jarige heer Jl. H. Bödeker te Rot terdam deed Vrijdag met goed- gevolg het theor. staatsex. voor radiotelegrafist 2de klas se. Het practische examen had hij reeds vroe ger gedaan. Te Barneveld heeft de burgemeester we derom een varken onder de ingezetenen ver loot. Ditmaal was het een magere zeug, die van honger bij een landbouwer uit het hok was gebroken en zich vervolgens aan onder- melk haddoodgedronken. EEN ANECDOTE OMTRENT FULTON. In de „Mémoires de la Duchesse de Gon- tant" komt een aardige anecdote voor betref fende den Amerikaanschen uitvinder Fulton, die zooals bekend is, de eerste stoomboot construeerde. Toen in 1797 de hertogin de Goutant van Engeland naar Frankrijk reis de, vond zij het geraden, daar de toestanden in Frankrijk nog niet normaal genoemd kon- jo li u wv.1 tav. ijuiuolv auuoi rum, e zijdi

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2