1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. Tychco Brahe No, 114 Honderd m twinstigsie Jaargang 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- on Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 8 maanden voor Alk maar f L65, franco door het ge- keele Rijk f L9Q. Afzonderlijke m kewfjsnnntmeFs b Cents. VRIJ DAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordain C 9. 17 M E1 FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het ia wel eigenaardig, dat de uithonge- ringsoorlog, welke men tegen de midden- Europeesche rijken dacht te voeren, ten slot te de kleine neutrale staten het zwaarste schijnt te drukken. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije heb ben moeilijke jaren achter den rug. Een wereldoorlog als deze hadden zij niet voorzien, op een blokkadering van West naar Oost hadden zij niet gerekend en het gevolg was, dat zij militair wel heel krach tig waren, maar economisch voor een zeer groot deel afhankelijk van de staten die hen na'de blokkade niet meer bereiken konden. Dat gold natuurlijk in de eerste plaats voor volksvoedsel en waar de midden-Euro- peesche rijken plotseling op eigen productie, op eigen voorziening in levensbehoeften wa ren aangewezen, is het niet te verwonderen, dat, ondanks distributie en rantsoeneering, de eerste jaren, toen men zich aan den bij- zonderen toestand moest aanpassen, zeer biagere jaren zijn geweest. Wij kennen trouwens alien de verhalen van honger en ellende in Duitschland en Oostenrijk, wij weten ook hoe men in En tente-kringen telkens weer op het verval van krachten der betrokken bevolkingen wees en voorspelde, dat zij zich zeer binnenkort noodgedwongen zouden moeten onderwer pen. Langzamerhand is in dien toestand veran dering gekomen. De centraien hebben hun machtig organisatietalent in de weegschaal geworpen, zij hebben het verbruik tot het kleinst mogelijke beperkt en de productie zoo hoog mogelijk opgevoerd, met het gevolg, dat zij er op het gebied der voedselvoorzie ning telkenjare beter voorstonden. Toen kwam de vrede in het Oosten, dc troepen der centraien' legden ongevraagd de hand op de rijkste graangebieden en men verzekerde ?ich bij leder gesloten vredesver drag van d# meest gunstige bepalingen inza ke toevoer van voedingsstoffen voor men- 6chen en dieren. Nu de blokkadering in het Oosten verbro ken is, is het wel duidelijk, dat de ulthonge- ringsoorlog ten opzichte van de centraien mislukt genoemd kan worden. Al gaat het nog met horten en stooten, toch komen meer en meer voedselzendingen uit de Oekraine de centrale rijken binnen en is er van bedenkelijke ondervoeding geen sprake meer, al zal schraalhans ook daar vooreerst nog wel keukenmeester blij ven. Meer en meer zien wij het eigenaardige verschijnsel, dat overal, ook in de rijken die de blokkadeplannen ten uitvoer brachten, een nijpend gebrek aan voedsel ontstaat. 8) HOOFDSTUK IV. Het Klooster Heerenwade. De landbouw ls langen tijd verwaarloosd, doordat alle beschikbare arbeidskrachten naar het front gestuurd werden. En daarbij komt, dat in staten als Engeland de invoer door den onbeperkten duikbootoorlog ernstig wordt belemmerd. Zoo zien wij het eigenaardige verschijnsel, dat distributie en rantsoeneering, met vleesch- en broodlooze dagen ook in de sta ten der geallieerden noodig werd en een be perking in voedselgebruik zelfs in de Ver- eenigde Staten van Amerika wenschelijk werd geoordeeld. Terwijl de centraien blijkbaar de moeilijk ste jaren achter den rug hebben, doet de sohaarschte zich in de entente-staten meer en meer gevoelen. Maar de kleine neutrale mogendheden, vooral zij, die als Nederland en Zwitserland tu8schen hamer en aanbeeld liggen, worden ten slotte het kind van de rekening. Zij zijn niet invloedrijk genoeg om ter een of anderer zijde het noodige voedsel af te dwingen, op hun hongergeschreeuw wordt ternauwernood acht geslagen en erkent men zooals kort geleden Amerika een oogenblik, dat zij in moeilijke omstandighe den verkeeren, dan is dit slechts om een overeenkomst te sluiten, waarbij een zoo klein mogelijke hoeveelheid voedsel in uit zicht gesteld wordt voor een zoo groot mo gelijke hoeveelheid neutrale scheeperuimte. Werden nog kort geleden levensmiddelen in eiken vorm, van Kwattareepen al tot bo terhammen toe, over de Duitsche grens ge»' smokkeld en door de grensbewoners en schildwachten- met groote vreugde ontvan gen, thans gaat het op verschillende plaatsen juist in de omgekeerde richting. De Hollandsche grensbewoners bedelen om lekkernijen van Duitsche zijde en vele etenswaren ga^n titans langs smokkelwegen de Nederlandsche grens over. Dit is zeker, dat men het in Duitschland op het oogenblik niet minder heeft dan in Nederland, al moet men zich door het onge regelde der Oekrainsche graanzendingen nog wat beperken. Uit Berlijn werd gisteren geseind, dat dc ontwikkeling in den graantoevoer uit de Oe kraïne Duitschland dwingt tot een voorzich- lige broodpolitiek. Hoe vast ook op de komst der in het voor uitzicht gestelde hoeveelheden kan worden gerekend, is het toch onzeker of deze nog in het loopende oogstjaar in grooten omvang in Duitschland zullen aankomen. Om geheel zeker te zijn, heeft het Duitsche oorlogsvoedingsdepartement gelast, dat het meelrantsoen van 16 Juni a.s. af van 200 gram op 160 gram dagelijks zal worden te- Rotnau uit het lastef dei 10e ww,*«W Deeascb vaa VILHELM OSTIsUGAAflO. Zoodra men op de hoogte van het Sord- meer is, ziet men daar een beek, die uitloopt in -de Ronne-Aa; en, waar deze beide water aderen zich vereenigen, ligt al vanouds een wade, die de ridders en heeren over moesten, als zij zich in de pacht wilder verlustigen in de groote eiken- beukenbosschen in het gebied van Suderaasen. Vandaar dat de plek den naam van Heerenwade draagt en zoo heette ook het klooster, dat biscshop Eskild had la ten bouwen, dient bij die wade, in het midden van de twaalfde eeuw. Het waren Cisterciënser-monniken, die het klooster van Lisschok Eek1de bevolkten, ze waren uit Frankrijk gekomen, daarheen ge zonden door den heiligen Bernard van dair- vaux, dien bisschop Eskilde onder zijn bijzon der goede vrienden telde. En, toen de bis schop „oud en der dagen zat" den kromstaf had neergelegd, trok hijzelf naar Clairvaux, om zijn laatste levensjaren te slijten, waar zijn vrome vriend had geleefd en gewerkt. Maar de Cisterciënsermonniken bleven in het klooster Heerenwade en ze zouden ook be zwaarlijk een plek hebben kunnen vinden, clië beter voor hen geschikt was; vischrijke wate ren, vette weiden en groote bosschen vol wild, voorzagen ruimsehoota in do behoéften van het klooster, terwijl de vreedzaam schoonheid van het landschap al heel geschikt mocht we- zen, om het gemoed der kloosterbroeder» tot vrome overpeinzingen te stemmen, In het eerst schoten de Cisterclëusm niet te kort In hun ontleende haar leven. De orde raprong aan die van den ruggebracht Bij de wettelijke aanvulling van 10 pCt. door aardappelmeel beduidt dit een normaal broodrantsoen van 225 gram dage lijks. De bijslag aan arbeiders, die zwaar werk verrichten blijft in dezelfde hoeveel heid bestaan en de wederinvoering van het rantsoen zal op zijn laatst met het intreden van den Duitschen oogst plaats hebben, voor liet geval de toevoer uit de Oekrame niet reeds vroeger een vermeerdering moge lijk maakt Ter vervanging van de vervallen hoeveel heid brood, wordt het suikerrantsoen thans verdubbeld en de distributie van andere le vensmiddelen aanzienlijk vermeerderd. Daarbij wordt gemeld, dat er dit jaar een rijke oogst aan vroege groenten is en dat de zeer gunstige vooruitzichten op een alge meen goeden en vroegen oogst de beperking dit jaar aanmerkelijk gemakkelijker doen zijn dan een jaar te voren. Uit alles blijkt wel, dat het langzamerhand de kieine neutrale staten zijn, die er op het gebied van voedselvoorziening het slechtste komen voor te staan. Wanneer wij niet intijds de productie zoo hoog mogelijk opvoeren, wanneer wij niet alle krachten inspannen om ons volk door eigen kracht het noodige te kunnen verschaf fen, dan zal weer de tijd aanbreken dat wij links en rechts over onze grenzen naar hulp moeten uitzien. Aan de eene zijde zullen wij dan' tot heel wat concessies geneigd moeten blijken en aan de andere zijde heel wat van onze kost bare schepen moeten afstaan om een hoeveel heid broodkoren toegezegd te krijgen, die óf niet komt, öf wanneer ze bij stukjes en beet jes arriveert, lang niet voldoende is om in af- zienbaren tijd aan de behoeften van ons volk tegemoet te komen. Het nieuws is zeer schaarsch, ook van het gevechtsterrein. De Duitschera melden dat zij ten N. van den Kemmel de Franschen weer uit den plaatselijken inham van het front, waar zij aanvankelijk vasten voet hadden gekregen, verdreven. Een Fransche aanval op het Séné- cat-bosch werd afgeslagen. De Franschen melden het mislukken van een vijandelljken aanval ten Oosten van Montdidiee, de Engelschen artilleriebedrij vigheid van beide kanten. heiligen Benedict!» eu de kloosterregels wa ren uiterst streng. Ze mochten nooit vlee#ch eten behalve wanneer uitputtende ziekten er hen toe dwongen1; ze sliepen, geheel gekleed op hun stroozakken en stonden op tegen mid dernacht, om het lol te zingen tot de zon aan den hemel verscheen. Den dag brachten ze door met iichamelijken arbeid, met studeeren en bidden; en dit alles met inachtneming van het strengste stilzwijgen. Hun ordedra-.Et be stond in een witgrijz-en mantel met zvarten kap; maar buiten de muren van het klooster was die mantel ook zwart. Vele jaren leefden ze zoo, precies overeen komstig de regelen-, die de heilige Benedictus had voorgeschreven; maar gaandeweg, naar mate hun klooster toenam in rijkdom en uiter lijk aanzien, veranderde hun armoede in ove*- daad en de eens zoo vrome broederschap raakte in groot verval. In het jaar 1565 gaf Koning Frederik II den Deenschen edelman Steen Bille bevel, dat hij het klooster onder zijn beheer zou nemen, leven leidden; maar hij moest zorg dragen voor het onderhoud van den abt wiens naam Laurentius was voor den zang, het lezen van de mis en andere kerkelijke dien sten en hij moest een aantal priesters, sacris- teinen en leerlingen onderhouden; maar ver der wegjagen- allen, die overbodig waren. Zoo geschiedde dit óok. Het klooster Hee renwade werd een kroondomein en de heer Steen Bille was gebieder op de plaats, waar KORTE BERICHTEN. Het Reuterbericht ovet straatgevechten te Moskou wordt door de Nordd. AUg. Ztg. tegengesproken. Het zelfde blad meldt, dat van Duitsche zijde nimmer is aangeboden van een deel van Elzas-l otharingen afstand te doen. De beklaagden inzake de „Bonnet Rou ge", van verstandhouding met den vijand be schuldigd, zijn door den Franschen krijgs raad veroordeeld, de hoofdbeklaagde Duval ter dood en de anderen tot gevangenisstraf en dwangarbeid. In Amerika ziekt men naar groote hoe veelheden wapens en munitie, die voor Duit sche rekening te New-York verborgen moeten zijn. Tusschen China en Japan worden on derhandelingen over een militaire overeen- komst gevoerd 8taten Generaal. TWEEDE KAMER. Na eenige discussie werd- in de -zitting van gisteren zonder hoofdelijke stemming aange nomen- een voorstel-Troelstra, om het voorstel tot benoeming van een vaste commissie voor buitenlandsche zaken, alsnog aan de agenda toe te voegen. Hierna kwam aan de orde het wetsontwerp tot oproeping van eenige landweerplichtingen en de motie-Ter Laan om niet daartoe over te gaan. De minister verklaarde dat de noodzakelijk was voor de paraatheii leger. De heeren Duymaer van Twist en Eland zouden stemmen vóór de motie-Ter Laan. De Minister hield vol, dat de oproe ping noodig was; juist met het oog op de economische belangen, was de oproeping tot een- minimum beperkt. De motie werd aangenomen met 38 tegen 17 stemmen. Verschillende kleinere wetsontwerpen wer den z. h. s. aangenomen. Aan de orde was het wetsontwerp tot ve: en wijziging van het octrooi" der Ned. Banf De heer Boisaevain betreurde de in diening kort vóór het uiteengaan der Kamer; uitstel tot het najaar was gewenscht geweest. Hij wees verder op verschillende bezwaren. 0 a. schrapping der bepaling dat de looptijd van de te disconteeren wissel, niet langer mag zijn dan 6 maanden en dat geen grens in het octrooi la gesteld van het bedrag dat aan schatkistpapier in disconto gegeven mag wor den. De heer Oerhardzou thans niet het idee staatsbank besprekenzulks zou den gang van zaken in de war sturen De heer L1 m b u r g zou ook gaarne dit idee hier behandeld hebben, maar erkende dat de tijdsomstandigheden hier van invloed zijn geweest. De Minister van Financiën verdedigde de houding van de regeering tot de Ned. Bank en het systeem der winstverdeellng Hij stond niet vijandig tegenover een staasbank door verlening van '1 octrooi tot 5 jaar was er tijd van voorbereiding tot instellmg eener staatsbank. De heer Koster verdedigde het amende ment der commissie van rapporteurs, om de bank wel te belasten met het te gelde maken van coupons en dividendbewijzen van in be waring van genomen effecten. De heer B o 1 s s e v a i n verdedigde het amendement om voor de in buitenlandsch pa pier belegde gelden nooit langer dan 14 da gen het bedrag van het beschikbaar metaal saldo der bank te doen te boven gaan. De heer P a t ij n steunde gaarne het amen dement der commissie van rapporteurs en kwam krachtig op tegen het verzilveringsver- bod. De Minister ontried beide amendemen ten. Het amendement van de commissie van rap- porteurs werd aangenomen met 49 tegen 7 stemmen. Het amendement-Boissevain werd verwor pen met 50 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna was aan de orde het wetsontwerp tot aanvulling der loodspensioenen. De heer Oud klaagde over de onvoldoen de regeling dezer wet, welke zeer onvoldoende was, hij pleitte terugwerkende kracht en dien de daarvoor een amendement in. De heer J. ter Laan (Rotterdam) be pleitte ook betere pensioenvoorwaarden. De vergadering werd verdaagd tot heden- middag half één. HARDE ZEEP EN ZEEPPOEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Met ingang van 15 Mei is in werking ge treden eene op 19 April afgekondigde rege ling, volgens welke de aflevering en het ver voer van harde zeep en zeeppoeder alleen is toegestaan voor de producten van fabrikanten, die bij het Rijkszeepbureau (Parkstraat 4a den Haag) zijn ingeschreven ais harde respectievelijk zeeppoeder-fabrikanten en mits de zeep verpakt is en de verpakking en (of) de zeep gemerkt ls overeenkomstig de aanwij zingen van dit bureau. Van- deze regeling is alleen uitgezonderd zeep die minstens 75 pet. vetzuur oevat en door haar uiterlijk het kenmerk draagt van toiletzeep te zijn. alsmede zeep die minstens 60 pet. vetzuur bevat en door haar uiterlijk het kenmerk draagt scheerzeep medicinale zeep te zijn. Tegelijkertijd zijn voor harde zeep en zeep poeder maximumprijzen vastgesteld. Intusschen is gebleken, dat bij de winkelier» en bij soman1 ge distributie-bureaux nog har de zeep in voorraad is, die niet beantwoordt aan deze in de regeling van 19 April gestelde eischen. Daarom wordt aan die winkeliers en distribureaux alsnog gelegenheid gege ven tot de aflevering van zulke zeep tot 15 Juni a.s. en van zeeppoeder tot 31 Mei a.s. natuurlijk met inachtneming der maximum prijzen. De grossiers mogen deze artikelen niet meer afleveren- maar zij hebben gelegenheid schrif telijk eene opgave te doen van hun "'iden voorraad, die onder het aflevering- e,\ voerverbod vervalt, aan het rijksbureau de Clsterdënser» lang hadden rondgewandeld in hun grauwe mantels, zich eerst alle we- reldsch genot ontzeggend en later een brood dronken. weelderig leven leidend. De bij het klooster behoorende gebouwen waren goed onderhouden, met kerk en torens, ruime bibliotheek, gezelschap»- en slaapzalen, keuken» en brouwerijen, schuren en voorraad- hokken. De gebouwen omsloten aan drie zij den een soon plein of hof, dat met den open kant op het Oosten lag. Het was midden in den zomer. Dc avond was zoo helder, als het om dien tijd van het jaar maar wezen kon: maar toch blonk er door de vensters een licht, dat onmoge lijk den weerschijn kon zijn van de zon op de ruiten, maar dat van kaarsen afkomstig was uit de huiskamer van den heer Steen Bille. De tafel was er feestelijk gedekt, met keur van goede gerechtenwijn en spijzen in over vloed. Aan het kunstig geweven tafelkleed geschieden indien men wenscht tc proflteeren van de uitzonderingsbepalingen die wellicht voor deze zeep zullen worden getroffen. DE RITST VAN DE „NIEUW-AMSTER DAM." Het Bureau voor Mededeelingen inzake d< Voedselvoorziening kan met stelligheid een dagbladbericht tegenspreken, volgens hetwelk lie J een groot gedeelte der rijst, die met de „Nieuw Amsterdam" hier te lande is aanir voerd, voor de consumptie ongeschikt zou Sri zat, ieder met een snede brood en zijn groo ten zilveren beker voor zich, een klein ge zelschap adellijke heeren van verschillenden leeftijd. Aan het boveneind der tafel zat de gastheer zelf, die alreeds op jaren was, maar een levendige, vroolijke uitdrukking had in de verstandige oogen. Onmiddellijk naast hem zat de heer Tage Krabbe, daarnaast de heer Erik Lange tot Engelhohn en weer ver der naar het benedeneind de zoons vart de zuster van den heer des huizes: Axel en Steen Brahe. De stoel aan het iegenoverge- stelde einde stond leeg. Een dienaar liep rond met een schotel dampend wildbraad. „Tast toe, vrienden!" sprak Steen Bille, terwijl hij zelf het zoutvat naar zich toe trok, dat midden op tafel stond. „Tycho zal het ons niet kwalijk nemen, dait we den maal tijd niet vertragen om hem." „Hij laat kalm op zich wachten," mom pelde Tage Krabbe, half spottende. „Vertel een» even, vriendlief, doet zich dat nu lede ren dag weer opnieuw voor, dat Tycho Bra he God's heerlijke gaven verzuimt, om zich den tijd te verdrijven met smeltkroezen en oven»?" „Sinds hl] terug is van zijn laatste groote reis, is hij steeds vervuld geweest van de al- chymistlache kunat," knikte Steen Bille. „Toen zijn vader gestorven was dat is nu een jaar geleden - verhuisde Tycho naar „Heerenwade" en ik liet hem een kamer in richten, waar hij zijn astronomische werktui gen kon plaatsen, die hij meegebracht heeft; en een andere kamer voor zijn smeltkroezen en ovensen hier slijt hij dan ook het groot ste deel van den dag, ja zelfs den nacht." „Mijn broer schijnt haast niet meer te weten wat een edelman betaamt!" riep Steen Brahe, terwijl hij met grimmig gelaat de tan den zette in een stuk reebout, dat hij tusschen de vingers hield. „Het is nu heel goed en we! om Latijnsche verzen te dichten en den loop van de sterren gade te slaan en zich in de zwarte kunst'tc verdiepen, als men slechts dit alles beoefeut als liefhebberij en tijdver drijf; maar als men cr zich op werpt alsof het een middel van bestaan moet zijn, dan doet men óp die manier zijn stand tekort en wordt door zijn gelijken van geboorte ven acht." „Neen, houd nu op, dat moe* je Tycho niet ten laste leggen!" Steen Bille sloeg met gebalde vuisten op tafel. Naast mijn goeden vriend, Jorgen Brahe, die nu zalig is in God, heb ik mijn- neef ge steund in zijn verlangen, om te bereiken, wat zijn liartewensch was; en ik geloof, dat (k daar goed aan gedaan heb. Heeft men een aanleg als Tycho, dan moet men zich vrij kunnen ontwikkelen. Toen hfj terugkwam van zijn eerste reis, hij was toen nauwe lijks achttien jaren, had hij de vriendschap Sewonnen van beroemde mannen. Hij had en afstand h eren meten tusschen de hemel lichamen, die planeten of vaste sterren hee- ten, met de gebrekkigste instrumenten, waar van hij zich bedienen moot. Hij leidde de weersgesteldheid af uit de maansverduiste ring, die we in het jaar 1564 hadden, en ook trok hij den horoscoop voor zijn geleerden vriend en kameraad Casper Peucer Maar hoe trad jullie hem tegemoet, geliefde familieleden? Hoe hield jij je tegenover hem, Steen? En jij, Axel? Je goede oom Jorgen was nauwelijks dood, of je deedt als wat in je vermogen was om je Vader mijn zwa ger Otto tegen zijn zoon in her harnas te jagen. Maar toen ging Steen Bille er zich eens mee bemoeien; herinner jullie je nog •wel? Tycho was thuisgekomen, overladen met eer en de hofmeester, dien hij meegeno men had op reis, onze goede Anders Soren- sen Vedel, sprak vol lof van hem. dat hij zich getoond hadde geleerdste onder de edelen en de edelste onder de geleerden Maar jul lie maakten het hem zóó bonte dat li ij heel gauw alweer den vreemde introk. In Witten berg, Rostock en Augsburg beoefende hij zijn kunst en zoozeer stond hij algemeen in eer en aanzien, dat je geringschatting hem niet deren kon. Steen Brahe!" De heer Steen c'-onk e:n, vervaarlijke teug uit zijn beker, of hij daarmee zijn ergernis en zijn drift wilde wegspoelen. Steen Brahe zette een spotachtig gezicht en terwijl hij een nieuw stuk vleesch legde op HKotl0-TerlH]tu om geen landweer- oeienm^vu le liomlen aiuigeiionien.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1