Distributie ran Levensmiddelen. Centrale Keuken. YEEGADBBING tii dei geneenterasd Tan Alkmaar, Gemengd Sienws. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Mei 1918, zal verkrijgbaar worden gesteld: Op bon no. 79 75 gram bak- en braad vet. Op bon No. 80 150 gram peulvruchten. Op bon No. 81 125 gram rijst. Op bon no. 82 50 gram gort (ter tege moetkoming in het tekort aan brooa). Op bon 83 100 gram peulvruchten. Op bon 84 2 K.G. zandaardappelen. Op bon 85 1 ons kaas 20 plus. Met het oog op de Pinksterdagen kunnen op bovenstaande bons, Zaterdagavond de ar tikelen reeds worden afgegev.en MELK. Oedurende de week van 19 tot en met 25 Mei 1918, zijn geldig voor goedkoope melk: B®n No. 18 tot en met 24. Alkmaar, 17 Mei 1918. WOENSDAG 22 MEI ZAL AARDAP PELEN MET SPINAZIE VERSTREKT WORDEN. op Bonderdag SS Mei 1»18, 'g DomiddiagB l aar. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van1 de vorige vergaderingen. Mededeelingen. Ingeko men stukken. 2. Voorstel tot het doen maken van een ri ool in de omgeving van het bouwterrein van „Ooed Wonen?' (Bijlage No. 46). 3. Idem tot deelneming aan de oprichting der N. V. Centrale Bouwmaterialenvoor-1 zlenlng C. B. V, (Bijlage No. 50). 4. Idem tot het maken van een spoorbaan tusachen veilinggebouw en spoorbrug. (Bijlage No. 51). 5. Idem tot het verhuren van grond aan de N. V. Exportveiling van land- en tuin bouwproducten. (Bijlage No. 52). 6. Idem tot het verkenen eeuer gratificatie. p&ald, dat stam- of stokboonen (behalve witte m bruine ccpsumptieboonen) en erwten (be halve groene, vale, grauwe en gele cao- sun^tifi-erwtea), voor zoover zij voor den zaai in greeatentuinen in aanmerking komen en daarvoor worden bestemd, niet zullen worden gevorderd voor 1 October 1918, ter wijl de na bovengenoemden datum nog aan wezige hoeveelheden zaaizaad onmiddellijk moeten worden ingeleverd bij den betrokken regeer ings-commissar is. Van het bovenbedoelde uitstel van vorde ring zijn Heinrich Riesenboonen uitgezon derd. Heinrich Riesenboonen moeten derhal ve terstond worden gevorderd en ingeleverd tegen den bij beschikking van 16 November 1917 vastgestelden maximumprijs van 50 per 100 K.G. Houders van groententuinen en andere verbouwers van Heinrich Riesenboonen, die deze alsnog wenschen uit te zaaien, kunnen hunne aanvragen onder opgave van verlangd de hoeveelheid en grootte van het door hen te bezaaien perceel, richten tot de Vereeni- ging „Zaad-Centrale," Comelis Speelman straat 9 te 's-Gravenhage. VOEDING VAN INGEKWARTIERDE SOLDATEN. De opperbevelhebber heeft bepaald dat in verband met de schaarschte aan levens middelen alle met voeding ingekwartierde militairen zoo mogelijk van Rijkswege voe ding moet worden verstrekt of in de menage moeten worden opgenomen. HANDHAVING DER DISTRIBUTIE VOORSCHRIFTEN. De minister van justitie heeft de aandach van de justltieele en politieke ambtenaren er op gevestigd, dat het noodzakelijk is, dat zi zooveel doenlijk hun medewerking verleeuen om een strenge handhaving der wettelijk uit- distributievoorschriften te bevor- Bij lage No. 53) 7. Idem tot het sluiten van e No. 54). 8. Idem tot vaststelling eener 3e supplctolre dienst 1918. geLdleentngen. 0. idem tot hot sluiten eener kasleening op den dienst 1918. (Bijlage No. 59). 10. Idem tot vaststelling van het suppl. ko hier der belasting op de gebouwde ;endommen, dienst 1917. (B der huur van wa- 5: 11. Idem tot het DE „ZAANLAND" GEZONKEN. Een Lloyd's bericht meldt, dat het ss, „Zaanlandr'. van den Koninkl. Holl. Lloyd Sroot 5417 nr. ton, gebouwd In 1900, hetwelk oor de Amerikaanscbe regeering was gere- qulreerd. na aanvaring met oen ander schip is gezonken. HET VRIJGELEIDE VOOR ONZE SCHEPEN Het Hbl. meldt, dat onderhandelingen over een regeling met Duitschland betreffende waarborgen eener veilige vaart aan onze schepen, voorlooplg meer in het bijzonder van die, welke in ruil voor de in Amerika gereed- i opzeggen ter. (Bijlage No. 56). 12. Idem tot aankoop gemetaelden opstand molen „de Wachter?' (Bijlage No. 57), 13. Idem tot aanvulling van raadacommis- siën. (Bijlage No. 5i 14. Idem Inzake drinkwatervoorziening. (Bijlage No. 10). 15. Idem, inzake aanleg van oen si Alkmaar—Medembflk. (Bijlage No. 60* 16. Behandeling reclames In zalm den hool- deUjken omslag, dienst 1917 (X). omdat er broeiing In de lading was ont staan. De kwaliteit: der lading is, dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen, onberispelijk en na grondige pelling van de eerste tot ae laatste baal geschikt voor consumptie. KOFFIESUROOATEN. De minister van landbouw heeft maximum-1 prijzen vastgesteld1 voor alle droge koffietur- rogaten, met uitzondering van cichorei en aan onze regeering nieuwe voorstellen gedaan. zijn DE 50e BROODKAART. tïOste tijdvak is gel De broodkaart van het I dig van 18 tot en met 24 Mei GRIND VOOR DUITSCHLAND Tusachen Drutcn en Nijmegen zijn verschil lende baggermachines geankerd, welke grind baggeren, dat naar Duitschland wordt ver voerd. Ook op den Dultschen Rijn geschied het onder toezicht van Nederlandscin ambtenaren. he rijks- klelnfaandelpriji 1.75 per K.G. VROEGE AARDAPPELEN. De minister van landbouw brengt ter ken nis dat het gestelde in zijne bekendmaking van 10 Mei j.l., niet van toepassing is o vroege aardappelen welke vóór 1 Juni 191 In den handel worden gebracht. Verder heeft de minuter bepaald, dat het in de beschikking van 8 dezer gestelde ver- voerverbod niet van toepassing u op vroege aardappelen, welke vervoerd worden vóór 1 Juni as. EEN VERKIEZINO. Te Middelburg heeft de verkiezing plaats ;ehad van 18 gemachtigden in het kiescollege er herv. kerk. Gekozen werden de vijf perso nen die op alle lijsten voorkwamen en verder de gemeenschappelijke candldaten van de orthodoxe vereenigingen. Het aantal voor standers van evenredige vertegenwoordiging is nu met 7 verminderd. VACANTIEKOLONIES. Woensdag Is te Wijk aan Zee het Emnvi- kindcrhuls, in 1884 gesticht door de Ver- 'eeniging Emma-Kinderziekenhuis te Amster dam en in het najaar in eigendom o verge- I gaan aan het Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, door het be stuur dezer veroenlging officieel geopend In het bijzijn van B. en w. en andere genoodig- den In zijn openingsrede herdacht de voor zitter met dankbaarheid prof. A. E. Rahusen, STAM- OF STOKBOONEN. De minister van landbouw enz. heeft be- zijn openingsrede herdacht de voor- et dankbaarheid prof. A. E. Rahusen. wiens vorstelijk legaat den aankoop van dit huis had mogelijk gemaakt en herinnerde aan de belangstelling van de Koningin-moeder zijn snede brood en dit met zijn mos in klei ne stukjes begon te snijden, hernam hij „Maar hoe vindt u dan, dat het toegaat op Knudstrup? Als ik daar niet al den tijd door bracht, dien Ik vrij heb, in dienst van den Koning, dan zou mijn broer de plaats geheel verwaarloozen, die vader ons nagelaten heeft. Nooit ziet men hem In de stallen of op de velden; maar het geheele bedrijf laat hu over aan zijn rentmeester. Meent u, dat dit dan zoo behoort, voor een adellijk heer?" „Tycho is een geleerde en hij wijdt zich geheel en al aan zijn kunst", antwoordde Steen Bille. „Niemand kan twee heeren die nen I Maar overigens weet ik, dat hij oen goed huishoudkundige is, die niets verkwist met spel of drank. Dat weegt wel weer ruim schoots op tegen het verzuim waar jij van spreekt 1" „Ze hebben mij verteld," viel Tage Krabbe den ander in de rede, „dat Tycho Brahe op zijn laatste reis In Zwaben in een stad. die Laulngen heet, een groot wonder-gelecrde heeft aangetroffen: Cyprianus Leovitus. Als je neef waarlijk een eind op weg is om het groote elixer te vinden, dan is Eet nu wel eenlg8zins verklaarbaar, dat hij vroeg en fu laat met vuil gezicht en vuile handen over zijn smeltkroezen gebogen staat, in plaats |ke drinkgelagen houat met zei van dat hij vroolijke vrienden en buren". „Vraagt u er Erik maar eens naar" Steen Bille en knikte beteekenisvol diens kant uit, „Hij weet ook wel wat van de goudma kerskunst en zoo af en toe mag hij TyCho eens behulpzaam zijn in diens alchymistfsche onderzoekingen". „Hoever denk jij, Erik, dat mijn neef al ge vorderd is in het vinden van den steen aer wijzen, die de menschen leeren moet om ede le metalen in goud te veranderen en tegelijk een middel te weten tegen alle ziekten en kwalen?" Dien dc heer Steen Bille zóó toesprak was nog een heel jong mensch. Hij had schoone, maar wat ziekelijke trekken en was fijn en slank gebouwd. Tegenover de praalzieke kleederdracht van dc anderen in ge bloemd fluweel en zijde vau allerlei kleuren en met opgeslagen mouwen, met kostbare steenen en andere klelnoodien versierd, was hij in donkere stoffen gekleed en leek eer een armoedig geleerde, dan een prachtlle- vend edelman. Hij had aandachtig toege luisterd naar de samenspraak en bij ale ag van den gastheer keek hij op, terwijl lichte blos zijn gelaat kleurde. „Daarom valt het mij nog niet zoo mak kelijk u de gewenschte inlichtingen te ver- strekken, welgeboren heer Steen Bille!" ant woordde hij. „Zelf ben ik slechte oen begin neling in dé kunst en Tycho Brahe is mij zóó ver vooruit, dat ik mij niet graag ver oorloven zou een oordeel te vellen over zijn werk. Alleen dit weet ik, dat de heer Tycho nu het laatste jaar de alchymie beoefende met denzelfden lust en ijver, waarmee hij het eerst ondernomen had, om aen loop der ster ren langs de hemelbaan gade te slaan; en. als zulk een verlichte en scherpzinnige geest daar al zijn kracht aan wijdt, dan zal dit toch wel een vruchtbare kunst wezen, dlc niet achterstaat bij de schoone astronomie 1" „Maar gij hebt hem toch af en toe de hand gereikt in het laboratorium?" hervatte Tage Krabbe, „Weet gij dan niet wat er gekomen is' van die mengingen van vochten en meta len? Gij en Jonkvrouwe Sophie waart er bij tegenwoordig, en, naar men zegt, moet de zuster van den heer Tycho een wonder van verstand en geleerdheid wezen Hoe denkt zij dan over den vooruitgang, dien gij maakt in de edele goudmakerskunst?" in den arbeid van het Genootschap. Na een rondgang door het gebouw werden de nog aanwezige werklieden onthaald. HET DUIKBOOTENGEVAAR VOOR ONZE SCHEPEN. Naar aanleiding van de laatste aanvulling der Duitsche Prisen Ordnung, verneemt het Persbureau Vaz Dias van bevoegde Duitsche zijde: Het nieuwe voorschrift van artikel 55 C der Prisen Ordnung is noodzakelijk gewor den door de requisitie en het zich op andere wijze in bezit stellen van neutrale scheeps- ruimte door de geassocieerden. Het doel er van is te verhinderen, dat nog meer neutrale scheepsruimte, die zich thans in neutrale ha vens bevindt, onder de controle der geasso cieerden geraakt. Duitschland zal er echter gaarne toe medewerken, dat een o: bereikt wordt, waarbij de Nederlandsche schepen in staat worden gesteld, geregeld uit te varen. Het heeft daartoe een motus aan de hand gedaan, welke in het kort op het volgende neerkomt: Duitschland is bereid voor elk schip, dat een Nederlandsche haven verlaat, een geleibrief uit te reiken, zoo het geen contrabande vervoert, geen vijandelijke dient te worden bevorderd. De zuivelbereiding centraliseert zich meer en meer in groote fa brieken, die onder leiding staan van een directeur met het diploma der Riikszuivel- school. In het algemeen wordt die school door Friezen bezocht, slechts enkele malen1 door Noordhollanders. Met het oog op de behoefte aan bedrijfsleiders in de toekomst is het ge- wenscht, uitstekende krakten uit N. H. in de gelegenheid te stellen zich in die richting te ontwikkelen. Een daartoe ingestelde Studiecommissie be staande uit de heeren S. Smeding, directeur der R. L. W. School te Schagen, Th. van der Meer, directeur der zuivelfabriek „Excelsior" te Heerhugowaard en Dr. Schey, Rijkszuivel- consulent te Hoorn, noodigi thans belang hebbenden. die meenem voor finantleelen steun ,in aanmerking te komen, uit, om zich schrifte lijk bij Dr. Schey aan te melden. Om tot de school toegelaten te worden, moet men op 1 Sept. den 19-jarigen leeftijd hebben bereikt. De cursus duurt 2 jaren. De voorbereiding kan in N. H. geschieden. Daartoe behoort een minstens 2-jarige werkzaamheid in een in richting voor fabriekmatige boter- en kaasbe reiding, verder stelt het toelatingsexamen m vij<uiutuj*.c eischen voor rekenkunde, stelkunde, meetkun- onderdanen aan boord hééft en indien een de> natuur-, plant- en dierkunde, aar-drijks- gelijkwaardig schip daarvoor in de plaats naar Nederland terugkeert.. Deze beurtvaart zou kunnen geschieden op de basis van „final clearance", d.w.z., dat zoo het ruil- schip in de overzeesche haven is uitgeklaard, het uitgaande schip de Nederlandsche haven kan verlaten, met dien verstande echter, dat van geassocieerde zijde de zekerheid moet zijn verschaft, dat het overzeesche schip niet zal worden opgehouden en het alle noodi- ge faciliteiten zal worden verleend, terwijl het vanzelf spreekt, dat déze verzekering niet afhankelijk mag worden gemaakt van eenlge beperkende bepalingen of bijzondere voor waarden, waardoor de geassocieerden op nieuw zouden worden begunstigd, Voor elk uitgaand schip, in leder afzonderlijk geval opnieuw, zou dus door Duitschland een ge leibrief worden verstrekt. Dit is noodlg, om dat slechts op deze wijze ongehinderde vaart kan worden verzekerd. ONTEVREDEN VROUWEN. Het is" ln Rotterdam Woensdagavond an gistermorgen nogal roerig geweest. In Kra lingen en op Feycnoord hebben tal van bak kerswagens het weer moeten ontgelden. Gter temiorgen toog een stoet vrouwen naar het stadhuis. De burgemeester heeft een deputa tie der vrouwen ontvangen en haar medege deeld, dat Rotterdam alles doet om den nood te lenigen, doch ook niet meer kan geven dan de rljksregeering verstrekt. De demonstree- rende vrouwen, wier aantal versterkt werd door vrouwen uit het centrum der stad, heb ben, terwijl zij voor het stadhuis stonden te wachten; een zich daar bevindenden aardap pelwagen onderstboven gegooid. De politie wist te voorkomen dat de aardappelen gesto len werden. BELGISCHE KINDEREN IN ONS LAND. Binnenkort zullen vele thans hier te lande verblijvende Belgische kinderen weer naar hun land vertrekken, omdat hunne ouders door de alarmeerende berichten, welke in Bel gië zijn verspreid over de economische toe standen in Nederland en het hier dreigende mgerust kinderen terug gcvraag-c oorlogsgevaar ongerust geworden zijn en de evraagd hebben. VOEDSEL VOOR DE BRITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Niaar Reuter uu Londen meldt, is ln net Lagerhuis de voedselvoorziening van, Engel- aclie geïnterneerden in Nederland ter sprake gekomen. In antwoord op oen vraag, zelde Macpber-' son dat de Nederlandsche regeering bil con tract met de Britsche regeering op zich lad genomen voedsel voor de Brlteche krijgsge vangenen ln Nederland te verstrekken. Tengevolge van de geringe voorrad*?. In Nederland had de Nederlandsche regcerlng zich onlangs ter wille van de volksstemming verplicht gezien het brood- en vleeschrantsoen te verminderen tot de hoeveelheden, welke aan de Nederlandsche burgers worden toege staan. Het leek waarschijnlijk dat dit rantsoen dein was. Men overwoog om van de Neder- andsche regeering vergunning te verkrijgen dit ransoen aan te vullen met verstrekkingen uit Qroot-Britannlë. Het werd niet raadzaam geacht om toe te staan dat de voornaamste voedingsmiddelen, welke in Groot-Britannlë gerantsoeneerd worden, naar Nederland ge kunde, Ntederlandsch en minstens één vreemde taal. Het is de bedoeling dat de commissie ook bij deze voorbereiding leiding en steun zal verieenen. Hoewel niet beslist noodzakelijk vormt het volgen der lessen aan de Rijksland bouwwinterschool te Schagen een aanbeve lenswaardig deel der voorbereiding. Bij de aanmelding gelieve men den geboorte-datum I het genoten onderwijs, en tegenwoordigen werkkring te vermelden. INVENTARISATIE GEWEIGERD, Op de hofstede van den heer Kruseman in den Grooten IJpolder werd, volgens de Tel de toegang aan de militairen geweigerd, wi, niet kon worden overgelegd eene schriftelijke machtiging, afgegêven door een daartoe voegden ambtenaar: zonder eeqig onderzoek werd daarop het erf door de militairen ver laten. HERDENKING VAN DE Ni SLAO BIJ HEILIGERLEE. De territoriale bevelhebber in Frieslanc Groningen en Drente is voornemens, op 23 Mei a.8. wanneer het 350 jaar zal geleden I zijn dat de slag bij Heiligerlce gelevert werd, namens de gemobiliseerde troepen in t de drie noordelijke provinciën een1 metalen krans te hechten aan het monument van den aldaar gesneuvelden graaf Adolf, Alle officieren en minderen- zijn ln de ge legenheid gesteld' in de kosten van de krans I deel te nemen. DE STAKING AAN "DE ARTILLERIE INRICHTINGEN. Zonder dat zich eenig beteekenend inci dent heeft voorgedaan, hebben de werkwilligen het Centraal Station te sterdam bereikt, om zich vandaar naar de Hembrug te begeven. De politie hield voort durend ae postera ln beweging. Ook op Kattenburg was bet rustig. Naar de directie der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug mededeelt, te het aanta arbeiders, dat daar thans werkt niet vermin' derd, al neemt het getal werkwilligen ook nie: sterk toe tot dusver. In verband met de molestaties en de rellet jes, die te Amsterdam plaats vonden, hebben vele vaste munitie-werkers er d'e voorkeur aan gegeven op het terrein der Hembrug in de barakken te overhadden. Bij verschillende werkwilligen ln de hoofd stad zijn door stakers de ruiten Ingegooid en bij enkelen zelfs de deuren ingetrapt. ;en De politie heeft een 18-jarig persoon gear resteerd, die den rechercheur V. In de Spaam dammerstraat met een mes een wonde ln den hals had toegebracht. De man, die bekende, Is Hembrug. staker aan de zonden werden. Men hoopte binnenkort groo- 'ïuidige moellij' S v weg te ruimen. tendeeïs de huidige moeilijkheden door de verzending van geld naar Nederland uit den GARENS. Bij de wevers van katoenen nog belangrijke partijen door garens ln Engeland nebben Wordt venwlgd. pedcren, die en gekochte en, necrscht ongerustheid, dat de regeering deze garens bij eventueele hervatting der verscheping daar van naar ons land, na aankomst in beslag zóu nemen in het belang der distributie en alsdan daarvoor slechts een lagen prijs zou vergoeden. Naar uit zeer goede bron wordt vernomen, moet een dergelijke overneming der voorra den geenszins in de bedoeling liggen. Nadat te dezer zake besprekingen zijn gevoerd, kan et wel als vaststaand worden beschouwd, dat indien het op een gegeven oogenblik noodzakelijk mocht blijken in het algemeen elang in het uiterste geval een gedeelte van deze garens over te nemen, de regeering door drongen is van de billijkheid, dat als basis voor de alsdan aan de wevers uit te betalen schadeloosstelling zal genomen worden de dagprijs van Engeland. CIRCUS HAGENBECK. De directie van dit circus heeft het aan- vangauur veranderd van 7Vi tof 8 uur, ten clnae de Amsterdammers en hen, die van buiten komen in de gelegenheid te stellen de geheele voorstelling bij te wonen. BEZOEK RIJK5ZUIVELSCHOOL BOLSWARD. De landbouwvereeniging „Hollands Noor derkwartier" en de Bond van Zuivelfabrieken in N. H. zijn van meening, dat het bezoeken der Rijkszuivelschool te Bolsward door daar voor bij uitstek geschikte jongelui uit N. H„ UITSLUITING AFGEKONDIGD. Nadat de metselaars te Groningen seder 22 April staakten, omdat de patroons weiger' den verzuim bij regendagen te betalen en na dat de pogingen van den burgemeester om de partijen tot elkaar te brengen niet het g&- wenschte resultaat hebben gehad, heeft de Algcmeene Patroons-Vereeniging tot vast stelling en handhaving van arbeidsvoorwaar den dé uitsluiting afgekondigd van alle met selaars, georganiseerd in de vereenigingen Nieuw Leven, Patrimonium en St.-Jozef al daar. EEN NEDERLANDSCH PRIESTER Uil' BELGIS VERBANNEN. Het „Nieuwsbl. v. h. Zuiden" meldt: Vrijdagavond werd den hoogeerw. heer ka nunnik Tharslcus Bootsma, een Tilburger van ;eboorte, die sinds 11 jaar particulier secre- arte is van mgr. Heylen, op hoog bevel van den Dultschen gouverneur-generaal ln Bel "f'fi aangezegd, dat hij zich gereed moest ouden om den volgenden morgen te worden overgebracht. Inderdaad verscheen 's morgens om 3 uur een Duitsche militaire auto voor het bisschop pelijk paleis en werd Z. H. E. verzocht daarin laats te nemen. Zonder oponthoud ging de tocht toen van amen over Brussel, Mechëlen. Antwerpen naar de Nederlandsche grens, waar hij een scherp onderzoek onderging en in den trein naar Roosendaal werd geplaatst. De reden van deze verbanning moet gele gen zijn in het vrijmoedig optreden van Z. H. E. tegenover de Öuitschei voor de Belgen. xitschers en ln zijn ijveren DE VETNOOD. Naar de Tel. meedeelde, komen er thans geen grondstoffen voor de Nederlandsche margarinefabrieken meer aan. Engeland had den elsch gesteld, dat wij slechts zeven pro cent van de hier vervaardigde margarine waarvoor de grondstoffen over de door Enge land beheerschte zee moeten worden aange voerd voor binnenlandsch gebruik zouden mogen behouden, en drie en negentig procent moesten afleveren Die elsch Is afgeslagen. BIJGELOOF. Het gerechtshof te Arnhem heeft den boom- kweeker R. v. A. te Opheusden1 wegens mis handeling van een dier, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank te Tiel had dezen- beklaagde voorwaardelijk tot 1 maand veroordeeld om dat hij een kip in een pot met kokend- water had gestopt, zooals men zich zal herinneren uit het bijgeloof dat op die wijze een ziek kind kon worden genezen. Het hof oordeelde dat in dit geval voor een voorwaardelijke veroordeeling geen ter men aanwezig waren. BELGISCHE VROUWEN BELASTING PLICHTIG? Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben bevestigd beantwoord de reeds voor ge- ruimen tijd opgeworpen vraag of tie vrouwen van Belgische geintemeerden, welke te Har derwijk woonachtig zijn, al dan niet in de ge meentebelasting behooren te worden aange slagen. Gedeputeerden meenden, dat deze vrouwen door haar lang verblijf werkelijk moeten geacht worden, woonplaats binnen die gemeente te hebben. KINDEREN NAAR BUITEN. plannen, om 25,000 Nederlandsche kinderen uit de groote steden naar hef platteland te zenden om daar van lucht, licht en wellicht betere voeding te genieten, vorderen goed. Tot de centrale tom- misie zijn personen van alle richtingen en- ge zindten toegetreden. Voorts hebben- zitting in het comité verte genwoordigers van een aantal vereenigingen, die zich reeds op dit of een aangrenzend ge bied bewogen. Aan een groot aantal vermogende Amster dammers en corporaties, alsmede aan de be sturen van provinciën en tal van groote ge meenten worden aanzoeken om steun verzon den. De maatregelen voor het uitzoeken der kinr deren en- het aanwijzen der gezinnen zijn in volle voorbereiding. Echter zal het zeer de vraag zijn, of niet rijkssteun voor dit plan onmisbaar zal zijn. Een adres Is tot den minister van blnn-enland- sche zaken gericht en- de hoop wordt gekoes terd dat in de Kamer een poging zal worden gedaan om een post voor het beoogde doel te doen opnemen. GEBREK AAN STEENKOOL. Van de naar Amerika bestemde stoomsche pen Zijldijk, Hector en Delfland zijn voor laatstgenoemd schip te Amsterdam geen vol doende bunkerkolen aanwezig. Het nieuwe stoomschip Zaan, van de N. V. Houtvaart, kan om dezelfde reden niet van Rotterdam naar Zweden- vertrekken. EIEREN. De geheele eieraiaanvoer op vrije markt te Baraeveld bestond gister uit 48 krielkippen-' eitjes. De gewone eieren waren weer bij de boeren aan huis opgekocht tegen 1617 cent per stuk. Menschen, die nooit te voren een ei gekocht hebben, werpen zich thans op den clandestienen eierhandel met een- felheid, die alle perken te buiten gaat. Meermalen be zoeken tien verschillende kooplui op één dag denzelfden boer. Het wordt ln één woord een rage. DUITSCHE VLIEOER3. De 4 Duitsche vliegers, die den 3en M-i j.l. in de Wielingen zijn neergekomen en met hun vliegtuigen naar Vlissingen werden gebracht, zijn geintemeerd- en de twee Dulische vliegers, die 15 mijlen bewesten Texel zijn aangetrof fen eni den 10-en Mei J.l. te IJmuiden werden aangebracht, zijn vrijgelaten. BEVOLKINGSSTATISTIEK. Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg op 1 Januari 1918 de bevolking van Noord-Holland- 1.270.808 inwoners, waarvan 621.441 mannen en 649,367 vrouwen. Amsterdam had 640.993 inwoners. M De provincie Zuidholland telde 1,636.097 Inwoners (799.546 mannen; 83-6.551 vrou wen). Rotterdam heeft 500221 zielen. OPVORDERING VAN CACAOPOEDER. De minister van landbouw, nijverheid cn Handel vordert van ieder die hetzij onder zich zelve, hetzij onder -derden cacaopoeder in voorraad heeft, opgave van de noeveelhdd daarvan en de plaats' waar die poeder zich bevindt, bij den burgemeester van de gemeen te zijner inwoning vóór 25 Mei 1918, met dien verstande, dat geacht zal worden voor gebruik van hemzelve of zijn gezin be te zijn, een hoeveelheid van 25 K.G. of minder en derhalve alleen opgave zal behoe ven te worden gedaan, door hen, die de be schikking hebben over meer dan 25 K.G.; vestigt er de aandacht op, dat hij die opzet- ijk nalaat aan vorenstaande vordering te voldoen, zich blootstelt aan gevangenisstraf van zes maanden of geldboete van 6000 en verbeurdverklaring van de hem tocbehoo rende cacaopoeder. SPREEKWOORDEN-REVUE. Uit de Prov,- Oeld. en Nljm. Ct. 't Is een nare boel tegenwoordig, alles te schaarsch, er ls weinig 1 grooten voet geworden en wie nauwemood breed laten hangen. Vroeger lei de bakker en ook menig ander het bes te bróód voor 't venster, maar dat is uit, want alle brood is gelijx; wittebroodskinde ren zijn er niet meer en al gaat het trouwen zijn gang, van wittebroodsweken is geen sprake meer. Het gaat niet aan om Iemand wat op zijn brood te gevgn, want vleesch ia er weinig eg de kaas te oék niet ruim; in elk geval is Het aan te raden om zich de kaas, zelfs die van 20 plus, niet van 't brood te aten eten. Dc tijden dat men met zoete >roodjes te bakken nog wat kon krijgen, zijn voorbij en menigeen eet in 's Hemelsnaam bij gebrek aan brood maar korstjes van pasteien en wte die niet kan krijgen, moet alles maar voor zoete koek op eten, want veel hebben wij niet in de melk te brokken, ten eerste omdat er welntg melk is en ten andere omdat er geen brood overschiet en beschuit haast nlef te krijgen is. 't Is waar- ijk geen vetpot meer en de dagen zijn voor bij, dat wij hier of daar met aen neus in 't vet vielen. Het vet is leelijk van den ketel en wij geven iemand nu ook niet meer zijn vet; wel zouden- wij hem in zijn eigen vet willen laten gaarstoven, maar bij de meesten zit het er ook niet meer dik op. Vroeger, in den goe den ouden tijd van vóór vier jaar, toen bleef er nog weieens wat in het vet; toen was 't

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2