DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in go ballen Europa. No. 115 18 MEI Honderd en twintigste Jaargang. Br. fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Harms, Coster 4 Zn„ Voordam C 9. Tel. 3. AbODDemeotsprlis bij vooroltbetallng p. 3 maanden 11.65, fr. p. post 11.90. Bewijsnnmmers 5 ct. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters naar ZATERDAG Inbeslagneming van particuliere voorraden. Buitenland. Staten Generaal. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. naaste toekomst aan handelen industrie bui tengewoon goede diensten kunnen bewijzen. Hoe hooger het water tot de lippen stijgt, hoe sterker het hongergevoel zich uit in mo ties en protesten, des te meer komt men aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel tot de overtuiging, dat krasse maatregelen inzake vergrooting der beschik bare voorraden volksvoedsel dringend nood zakelijk zijn. Die vermeerdering kan tot stand komen door de productie 300 hoog mogelijk op te voe ren', door grasland te scheuren en daarvoor geschikten grond voor de teelt van volksvoed sel in gebruik te nemen. Wij willen zoodoende trachten1 onafhanke lijk van het buitenland te worden, wij willen een wereldje op ons zelf vormen en met trotsch kunnen zeggen, dat wij van de goedheid en edelmoedigheid van anderen staten niet meer afhankelijk zijn. Trouwens; die goedheid en edelmoedigheid hebben wij dan ook langzamerhand wel op de juiste waarde leeren schatten. Wij behoeven niet meer te herinneren aan de Amerikaansche beloften van groote voor raden broodkoren uit dankbaarheid voor het afstaan van onze kostbare scheepsruimte. Het is zeer twijfelachtig 0f, en zoo ja hoe veel, van de beloofde voorraden hier te lande zal aankomen en terwijl1 wij dit schrijven moeten wij constateeren, dat wij er in werke lijkheid nog niets anders van gezien hebben dan de kleine hoeveelheid rijst, die de Nieuw Amsterdam met zich mede gebracht heeft. Met een variatie op een oud Hollandsch spreekwoord kunnen1 we gerust zeggen, dat één volgeladen graanschip binnen de sluizen van IJmuiden voor ons beter is dan honderd duizend ton broodkoren ia de pakhuizen aan de havens van New-York. Ons vertrouwen in de hulp van de zooge naamd met ons bevriende mogendheden zoo wel te linker als te rechter zijde van onze grenzen, is in de laatste maanden nog al eens geschokt en het, wij zouden bijna zeggen ge lukkige, gevolg daarvan is, dat wij thans be seffen, dat wij zelf de handen uit de mouwen moeten steken om met de beschikbare hoe veelheden zaai1- en pootgoed den rijkst moge lijken oogst te verkrijgen. De thans genomen regeeringsmaatregelen de opwekking tot scheuring van grasland, de verhoogde teeltpremiën en het verbod tot ver bouw van speculatieve handelsgewassen kun nen evenwel onzen voedselvoorraad wel in de naaste toekomst tot een ongekende grootte op voeren, maar zullen ons op het oogenblik niet helpen. En juist thans, nu wij den' moeilijksten tijd doormaken, nu het graan uit Amerika nog steeds uitblijft en de te verwachte hoeveelheid van geringe beteekenis is, moeten andere maatregelen getroffen worden omi het alge meen tekort voor allen zoo dragelijk mogelijk te maken. Aux grands maux les grands rémèdes, zegt een Fransch spreekwoord, als wij voor ernsti ge moeilijkheden staan moeten wij krachtige maatregelen treffen. Niemand zal ontkennen, dat wij zeer moei lijke jaren doormaken en van overheidswege zijn en aan de vrijheid van huiseigenaren fen, die wij in gewone tijden als een zeer ernstige aanranding van onze persoonlijke vrijheid zouden beschouwen. Wij behoeven maar even te herinneren aan de voorschriften waardoor handelaren en ex porteurs door de Distributiewet getroffen zijn en aan de vrijheid (van huiseigenaren) beroovende bepalingen der huurcommissie- en huuropzeggingswet. Geen wonder, dat de regeering hoe hooger de nood stijgt meer en meer in de particuliere vrijheid der ingezetenen ingrijpt en dit in grijpen door wettelijke bepalingen tot een rechtmatige handeling stempelt. Het Nederlandsche volk is trotsch op zijn vrijheid, het laat zich van bovenaf niet in een bepaalde richting dringen en het verzet zich tegen regeeringsmaatregelen, die de persoon lijke vrijheid aan banden leggen. Wanneer men honderd Nederlandsche boe ren uitlegt, dat het algemeen belang eischt, dat zij hun bedrijf op een bepaalde wijze in richten, dan zullen' er wellicht twee zijn, die het algemeen belang hooger dan het eigen be lang stellen, maar de rest zal onmiddellijk vragen welke voordeden daaraan voor hen zelf zijn verbonden en of de minister er voor wil instaan, dat zij door op de voorgeschreven wijze te werken een goeden' prijs voor hun producten zullen ontvangen. Wij herinneren er aan hoe heftig de boeren tegen de gedwongen beperking van den ver bouw van speculatieve handelsgewassen pro testeerden, boe zij steeds weer aandrongen op hoogere garantieprijzen voor de producten van volksvoedsel en hoe groot het verzet tegen inlevering van him vooraden is geweest. Dit verzet heeft zich, jammer genoeg, niet alleen in woorden maar ook in daden ge uit. Het was toch van algemeene beken au-mü, dat aan de vorderingen der onderscheidene regeeringscommissarissen niet steeds volaaan werd en dat in vele provinciën de boeren be langrijke voorraden voor eigen gebruik had'- den achtergehouden. De minister van Landbouw, eens der boe- renafgod, heeft tallooze landbouwers de laatste dagen tegen zich in het harnas ge jaagd door militaire patrouilles op de hofste den naar achtergehouden voorraden te doen zoeken. Er schijnt hier en daar heel wat voor den dag te komen al zullen vele boeren nog wel geheime bergplaatsen hebben, die niet zoo spoedig ontdekt kunnen worden. Het is zeer begrijpelijk dat de boeren bij wien deze huiszoekingen plaats hebben daar tegen nadrukkelijk protesteeren en ook, dat die huiszoeking bij vele landbouwers plaats heeft, die trouw hun verplichtingen tot in levering van voorraden zijn nagekomen. Toch mag de maatregel n:et als onrecht vaardig gekenschetst worden en wanneer men, zooals dezer dagen' in de Haarlemmermeer het doet voorkomen alsof door de militaire patrouilles cp de meest onrechtvaardige wij^e wordt opgetreden, dan mag er zeker nog wel eens aan herinnerd worden dat juist in de Haarlemmermeer de vrijwillige inlevering van voorraden zeer veel te wenschen heeft overgelaten. Volgens de laatste opgaven waren van de vermoedelijke zuivere opbrengst nog niet inge leverd van tarwe 39 pet., hover 43 pet., veid- boonen 60 pet., groene erwten 83 pet., andere boonen 57 pet. en koolzaad 691 pet. Mag men zich dan over de huiszoeking door militaire-patrouilles beklagen, al zullen onwillekeurig de goeden menigmaal met de kwaden moéten lijden)? Zou het protest der boeren tegen deze huis zoekingen zoo groot zijn als zij ten volle aan de regeeringsvoorschriften voldaan hadden? Het is, met het oog op de rancune-maatre gelen waarmede men van boeren-zijde dreigt niet zeer waarschijnlijk. Hier en daar toch schijnt men besloten, uit wraak voor de regeeringsmaatregelen, de te velde staande tarwe en rogge weer om te ploegen uit Zeeland komen berichten van dien aard en in een circulaire in de Haarlemmer meer door een afdeeling der Vereeniging van Nederlandsche akkerbouwers verspreid, leest men' o.a.: „de overweging of bij onverhoopt niet inwilligen van onze billijke verzoeken een algemeen besluit tot omploeging van te velde staande tarwe met bet oog op de eigen be langen en die van ons vaderland gerecht vaardigd kan zijn, en zoo niet, wat dan wel mag worden gedaan, dient ernstig nagegaan te Wbrden." Dat is een daad, die wij in deze tijden van voedsdschaarschte niet anders dan misdadig kunnen noemen. De boer is nu eenmaal de producent van volksvoedsel en hij zal zich in het algemeen belang verscheidene offers moeten getroosten. Wat niet wegneemt, dat ook de boer op een billijke behandeling van regeeringswege recht heeft, dat zooveel mogelijk getracht moet worden hem met zijn lot te verzoenen door hem goede prijzen voor zijn producten in uitzicht te stellen. Er is 'in de laatste dagen menigmaal ge klaagd, dat de militaire patrouilles hier en daar te kras optreden wat onnoodige verbitte ring móest wekken. Het is toch slechts om belangrijke achterge houden hoeveelheden te doen en niet om de laatste H. L. tarwe of beestenvoer, die de landbouwer van groote ingeleverde voorraden voor éigen gebruik heeft achtergehouden. Mén bedenke, dat meer dan iemand anders de boer aan zijn producten gehecht is, dat de boer, die steeds de vrije beschikking over graan voor zichzelf en zijn arbeiders had, er zich zeer moeilijk in kan schikken met een eenvoudige broodkaart te worden afgescheept en men late hem althans zooveel als voor eigen gebruik noodzakelijk geacht kan wor den. Het gaat om de belangrijke hoeveelheden en dat deze menigmaal gevonden en in beslag genomen worden, bewijst wel de zeer groote veron twaard vgin g van tal van boeren over de jongste ministerieele maatregelen. Zal het na de onderzoekingstochten! bij de boeren ook tot huiszoekingen in particuliere woningen komen? Het schijnt werkelijk dien weg op te gaan. In Amsterdam maken de controleurs van de distributiebureaux in vele woningen reeds on gevraagd hun opwachting, het gemeentebe stuur van Utrecht noodigt de ingezetenen uit, binnen twee dagen op te geven over welke hoeveelheid levensmiddelen ziji de beschik king hebben en de gemeenteraad van Amers foort heeft Burg. en Weth. gemachtigd, bij de regeering op algemeene inventarisatie en in beslagneming aan te dringen. Wat zal er dan te voorschijn komen, en hoevele moties, protesten en ingezonden stuk ken zullen dan niet geboren worden! Want wij zijn er van overtuigd, dat hier en daar voorraden bewaard worden wier omvang in zeer ongunstige verhouding staat tot de grootte en de onmiddellijke behoeften van het gezin, wij hebben, toen de eerste teekenen van voedselschaarschte zich vertoonden, de win kels door zenuwachtige heeren en dames zien leegkoopen en wij gelooven, dat de voor allen beschikbare vooraad levensmiddelen belang rijk vergroot kan worden door van particu lieren datgene in beslag te nemen wait in deze tijden van schaarschte voor eigen gebruik niet onder hun berusting mag worden gela ten. Maar ook hier hoede men zich voor over drijving en verhittere niet onnoodig de ge moederen, door het laatste onsje thee en het laatste pondje boter uit de keuken weg te nemen. Gelukkig schijnt nu reeds te worden inge zien, dat, vooral waar het voorraden' van par ticulieren betreft, niet met de uiterste ge strengheid dient opgetreden te worden. Bij inbeslagneming te Amsterdam wordt ieder huisgezin een ruime hoeveelheid1 voor eigen gebruik gelaten en ook de minister toont in dezen geest te willen handelen door thans, bij de verplichting tot opgave van de hoeveelheid cacaopoeder welke men onder zijn berusting bedt, te bepalen, dat een hoe veelheid Van 25 kilogram, voor eigen1 gebruik bestemd, niet opgegeven behoeft te worden. Gaat men in dezen geest, met vermijding van alle kleinzieligheid te werk, dan zullen wij ons over inventarisatie en inbeslagne ming bij particulieren van harte verheugen. In deze tijden van algemeen gebrek verde digen wij de stelling, dat op de in ons land beschikbare voorraden tedere Nederlander gelijke rechten kan doen gelden. Het moet nu niet meer kunnen voorkomen, dat men zich door géld of invloed een groo- ter deel daarvan dan zijn buren kan verzeke ren en de levensmiddelen, die voor de di recte behoeften van het gezin onnoodig in kelders en provisiekasten verborgen worden gehouden, dienen te voorschijn gebracht om door vergrooting van den voor allen beschik baren voorraad op rechtvaardige wijze over het geheele Nederlandsche volk verdeeld te kunnen worden. Er is in het Engelsche Lagerhuis weer heel wat afgepraat over de vredespogingen waarvan de beruchte brief van Keizer Karei getuigenis afgelegd hoeft. De oudrminister Runciman heeft naar aan leiding daarvan eenigc vragen gesteld, die namens de regeering door Balfour zijn be antwoord geworden. Runciman deed uitkomen, dat hij er zich over verwonderde, dat de Briische regeering ten tijde van de ontvangst van den brief van den Keizer den inhoud daarvan niet aan de Amerikaansche regeering mededeelde, ja, dat zelfs het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken daarvan onkundig werd gelaten. Uit het antwoord van Balfour bleek wel, dat opzettelijk geen verdere publiciteit was gegeven. In Engeland werd de inhoud uit sluitend aan Lloyd George en den Koning medegedeeld onder het zegel der meest stipte geheimhouding. Op de vraag van' Runciman waarom de onderhandelingen werden afgebroken, of dit zuiver om gebiedsoverwegingen was dan wel omdat Frankrijk niet alleen Elzas-Lotha- ringen, maar de oude grenzen van 1790 en 1814 had geëischt, antwoordde Balfour, dat er van een grooter Elzas-Lotharingen geen sprake was. Dit zou althans nimmer een oorlogsdoel der Geallieerden kunnen zijn en Balfour geloofde trouwens niet, dat het ooit een bepaald en vast doel der Fransche poli tiek gevormd heeft. In den loop van het debat wees Balfour er op, dat de brief waarschijnlijk met medewe ten van graaf Czemin en den Duitschen Kei zer was geschreven en daarom een deel van een vredesoffensief was, vredesvoorstellen, gedaan door een partij, die geen vrede wenschte, maar haar tegenstanders hoopte te verdeden. Het was dit vredesoffensief, dat Clemen- ceau er toe had gedreven, de geheime corres pondentie te publiceeren. Toch1 deed Balfour uitkomen, dat hij het verkeerd achtte, dat destijds president Wil son van een en ander onkundig was gelaten. Ik voor mij, zeide hij, onder algemeene toejuichingen, heb geen geheimen voor pre sident Wilson en elk denkbeeld, dat ik over den oorlog koester, ligt even open voor hem als voor ieder ander menschelijk wezen. Een opmerkelijke verklaring werd ten slotte door Balfour over de handeling der regeering ten opzichte van niet-formeele vre desbesprekingen afgelegd. De minister van buitenlandsche zaken ver wierp krachtig het denkbeeld, dat de regee ring besloten zou zijn om geen toenadering door middel van niet formeele besprekingen toe te laten. De minister betoogde, dat integendeel de regeering bereid was om naar zulke voor stellen van' elke zijde te luisteren', wanneer dit in volkomen vertrouwen met de bondge- nooten geschiedde. Het laatste was hij zou wenschen zou zijn om de deur te sluiten voor eenige niet-for meele toenadering, welke ook maar eenig ge zag en geloofwaardigheid had. De oud-premier Asquith juichte deze ver klaring van harte toe. Hij noemde ze in het bijzonder welkom, omdat er in werd aange kondigd, dat de Briische regeering haar deur niet zou sluiten voor eenige toenade ring tot een eervollen vrede. Inderdaad, wij hebben al zoo vele geest driftige oorlogsredevoeringen van Engelsche staatslieden gelezen, dat een vredelievende als iets zeldzaams een afzonderlijke bespre king zeker waardig gekeurd mag worden. Naar aanleiding van Balfour's rede wijst de Times er nogmaals op, dat het noodig is tot een vaststelling van de oorlogsdoelein den der Geallieerden over te gaan. De Geallieerden willen een systeem op bouwen, dat de wereldvrijheid verzekert en militaire hegemonie onmogelijk maakt. Elk Vredesvoorstel van vijandelijke zijde zou dan aan de oorlogsdoeleinden der Qeal- lieerden getoetst kunnen worden, zoodat men onmiddellijk de waarde daarvan zou kunnen beoordeelen. In het Lagerhuis heeft lord Robert Cecil, de minister van blokkade, als zijn meening verkondigd, dat een vredesoffensief zooals hij er dezer dagen een van Duiitsche zijde verwachtte een diplomatieke actie is met het doel den oorlog te bevorderen. Ook hij kwam ten slotte tot de conclusie, dat elk eerlijk en geloofwaardig vredesvoor stel door de Engelsche regeering onderzocht diende te worden. Hij achtte het evenwel noodig propaganda in de vijandelijke landen te voeren, om de redelijkheid der oorlogsdoeleinden van de Entente uiteen te zetten. Of deze propaganda veel succes zou heb ben, durven wij ernstig te betwijfelen. Van volkeren, die honderdduizenden man nen geofferd hebben in den strijd voor wat zij hun eigen goed recht oordeelen, kan men moeilijk verwachten, dat zij vatbaar zullen zijn voor een propaganda, welke uitsluitend beoogt hen te doen inzien, welk rechtvaar dig standpunt hun tegenstanders innemen. Nu er ook in ons land plannen bestaan voor het organiseeren van een postdienst per vliegtuig, is het zeker interessant te ver nemen, dat gisteren in Amerika de eerste ge regelde postdienst per vliegtuig tusschen Washington en New-York geopend is. De tijd van het brievenvervoer tusschen beide plaatsen werd daardoor tot de helft teruggebracht. De vliegtuigen, die 4000 brie ven kunnen vervoeren, worden voorloopig door militaire vliegers bestuurd. Het is te verwachten, dat deze eerste lucht postdienst spoedig door meerdere zal ge volgd worden en dat een luchtpost- en pas- sagiersvliegdienst over het Kanaal en de Oceaan binnen weinige jaren tot stand zul len komen. Zoo heeft de oorlog, die de luchtvaart in weinige jaren op een ongekende hoogte bracht, althans deze goede zijde, dat bij het sluiten van den vrede het verkeer in geheel andere banen zal geleid worden. Uit het kwade wordt het goede geboren; de vliegtuigen, die thans hun bommen en granaten strooien, zulten wellicht in de Gisteravond is een proclamatie uitgevaar digd met mededeeling, dat een Duitsch com plot in Ierland is ontdekt, en waarin een be roep op alle royale burgers wordt gedaan om mede te helpen deze beweging den kop in te drukken. Verder wordt in de proclamatie medege deeld, dat onmiddellijk krachtige maatrege len zijn genomen en nog verdere stappen zullen worden gedaan om vrijwillige dienst neming in Ierland te vergemakkelijken en aan te wakkeren, in de hoop, dat Ierland het ver- eischte contingent zal leveren zonder dwang maatregelen. De Times meldt uit Dublin, dat gister- avond twaalf leiders der Sinn Feiners gear resteerd zijn. Het zijn dus waarschijnlijk deze heethoof den waarmede de Duitschers zich andermaal in verbinding gesteld hebben om door het uitlokken van wanordelijkheden in Ierland de Britsche regeering voor onvoorziene moeilijkheden te plaateen. Het nieuws van het Westelijk front is zeer gering. Een officieel Britech communiqué meldt, dat een vijandelijke overval nabij Mogenne- ville ten Z. van Atrecht werd afgeslagen. De Franschen gewagen van een onver- li oedschen aanval der Duitschers in de streek van Hailles, welke, algeslagen werd. 61 de streek ten Z. van Canny sur Matz drongen Fransche afdeelingen de Duiteche linies op twee punten binnen. Op vele plaatsen van het front woedde een hevige artilleriestrijd. De groote Duiteche aanval kat nog steeds op zich wachten. De Duitschers beseffen heel goed, dat zij ditmaal geen Russen tegenover zich hebben en dat een degelijke voorbereiding noodig zal zijn. De Geallieerden schijnen gereed te zijn den nieuwen Duitschen stoot op te vangen en te pareeren. KORTE BERICHTEN. Een uit Bakoe na een reis van 28 dagen te Kieff aangekomen reiziger meldt, dat in Astrakan en Zavii^yn hongersnood heerscht. De industrieele inrichtingen in Bakoe zijn on gedeerd. Daartegen is Grosny geheel uitge brand. Te Sofia bereidt men' zich voor op de ontvangst van het Oostenrijksche keizerspaar. t— Aan de kust van de IJlszee heeft een ge vecht tusschen Engelsche en Einsche troepen plaats gehad. Volgens de Oostenrijksche lezing zou eén Italiaansche aanval op Pola mislukt zijn. De torpodoboot, voorzien van een geruisch- loozea motor, welke den haveningang tracht te te forceeren, zou in den grond zijn gescho len en de bemanning gevangen genomen. De Lokalanzeiger geeft in verband' met het verminderde broodrantsoen in Duitech- land, cijfers over deni invoer uit Roemenië en Oekraine. Italiaansche watervliegers bombardeer den Durazzo, waar branden uitbraken. Uit photografische opnamen bleek, dat de Oosten rijksche stoomboot en torpedoboot, in den nacht van 12 op 13 Mei door de Italianen getorpedeerd, gezonken zijn. De voedsel-regelaar heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de verplichte vleesch- looze dagen in openbare eethuizen worden afgeschaft. EERSTE KAMER. De bijeenkomst van de Eerste Kamer, laatstelijk bepaald op Dinsdag 21 Mei des avonds half negen, is thans nader vastgesteld op Dinsdag 28 Mei des namiddags te 2 uur. TWEEDE KAMER. Devoorzitter deelde mede, dat de cen trale afdeelingen besloten hebben op 28 Mei te onderzoeken de wetsontwerpen betreffende de Wijziging der Oorlogswinstbelasting en de Scheuring van Weiland Het Wetsontwerp tot instelling van een Handelsregister werd aangenomen met 41 tegen 10 stemmen. Aan de orde was vervolgens het wetsont werp Schepenvorderingswet. De heer Van Doorn wees op de moge lijke internationale gevolgen en wilde de be raadslaging schorsen totdat nadere mede- deelingen daaromtrent aan de Kamer zijn gedaan. Minister Loudon zeide niet pertinent te kunnen verklaren dat geen internationale moeilijkheden zich zullen voordoen. Hij ver moedde echter van niet. De geassocieerdee re geeringen zijn in kennis gesteld. De heer Van Doorn diende hierna een voorstel in om de beraadslaging te schorsen en het ontwerp later te behandelen in comi té-generaal. De heeren VanRaalte en Nolens achtten diit niet noodig. 1

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1