DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. Tychco Brahe No. 117 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. WOENSDAG 22 MEI. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. m V r Abonnementsprijs bij Yoornltbetallng p. 3 maanden f 1.65, Ir. p. post 11.90. Bewfisnnmmsrs 5 ct. Advertentieprijs 15 et. p. regel grootere letters naar plaatsrolnte. Br. fr. N.V. Boek- eo Handelsdrukkerij Herns. Coster 4 Zo., Voordam C 9. Tel.3. Londensche telegrammen melden uitvoerig bijzonderheden over den jongsten luchtaan val der Duitschers op de Britsche hoofdstad. Inderdaad schijnen de Duitschers een ge weldige onderneming op touw gezet te hel> ben en namen niet minder dan twintig tot dertig Gotha's aan den aanval deel. Een groep .vliegtuigen kwam Zondag avond, ongeveer elf uur, langs de Theema- monding en vloog langs de Noordelijke kust van Kent. Wel werden de machines hevig door het afweergeschut beschoten en een daarvan door een Britschen vlieger aangevallen en tot dalen gedwongen, maar de andere vlo gen over Kent het land in en wierpen op verschillende plaatsen bommen. Een tweede groep vloog over de kust van Essex op weg naar Londen, waar, volgens een der telegrammen, enkele dozijnen bom men stelselloos op verschillende Londensche wijken werden geworpen. Hier en daar werd aan kleine woonhuizen en eigendommen, aanzienlijke schade aange richt. De Britsche vliegers bonden den strijd dapper aan, toen' de vijandelijke machines langs de Theems of over land den terugweg ondernamen. Het Londensche bericht meldt, dat ver schillende machines ernstig beschadigd wer den bij hun pogingen om over den verdedi gingskring te vliegen. Twee machines werden neergeschoten voordat zij de kust overvlogen, een machine viel brandend in zee en een dergelijk lot on derging een andere. Zes zeven vliegtuigen werden door het Britsche vuur vernield. Daar tegenover 6taat dat de bommen haar moordend werk deden. Niet minder dan 37 personen werden gedood en 101 gewond, terwijl een tweetal branden gesticht werd. Onwillekeurig zal men zich in Duitsch- land wel weer afvragen of deze oogst aan dooden, waaronder vele vrouwen en kinde ren moeten zijn, tegen het verlies van een zevental kostbare vliegtuigen opweegt. Militaire werken zijn natuurlijk weer niet getroffen en de Duitschers moeten nu toch langzamerhand wel hebben ingezien, dat hun pogingen om een paniekstemming te wekken geen blijvend succes hebben. Het eenige wat met dergelijke ondernemin gen bereikt wordt, is het verwekken vap een felle haat ^egen den laffen aanvaller van weerlooze Burgers en een dergelijke stem ming kan slechts den datum van een vrede door onderling overleg steeds verder ver schuiven. Trouwens, ook de geallieerden, die nog dezer dagen Keulen bombardeerden, mogen dit wel eens bedenken. In een oorlog als deze verdwijnt tenslotte alle ridderlijkheid en elk gevoel voor fair play. Geen middel is langzamerhand meer te slecht geworden om den vijand in eenigerlei Roman uit het laatst der 16e eeuw, uar hei Deensch van VILHELM OSTERQAARD. 8) „En dat werk zullen wij nu voortzetten!" riep Tvcho Brahe met steeds toenemende geestdrift. „Ik heb nog wel een enkele sa menstelling gevonden, die men waarschijn lijk nog niet gekend heeft; voornamelijk mengsels van wijnsteen en zout, kwik en sal peter, behalve nog verschillende andere stoffen, die tot merkwaardige vindingen leidden. En u zult het zich moeilijk kunnen voorstellen, maar in mijn jonge zuster heb ik een handige hulpe. Dat zal een vrucht bare tijd worden, als u deel neemt in het werk". De hofmeester had orders gekregen, om zorg te dragen voor de bedienden en het voertuig van den vreemde en Tycho Brahe volgde nu zijn gast naar het hoofdgebouw. Intusschen hoorde men, dat het zeer luid ruchtig toeging in de eetzaal en Jonker Ty cho moest zich eens even bedenken, of hij zijn geleerden vriend wel daarheen zou bren gen. „Pocula et cantazei Meester Leovitius en wees naar de verlichte vensters. „Het schijnt hier vroolijk toe te gaan, welgeboren heer Tycho Brahe! Als het geen bezwaar geeft, zou ik liever hebben, dat je mij dadelijk naar mijn kamer bracht." „Dat dacht ik nu juist ook," knikte Tycho Brahe. „Dat is mijn waarde Oom, die zich vroolijk maakt met enkele vrienden en bu ren; maar ik geloof, dat zij al zoo diep in vorm afbreuk te doen. Maar toch kunnen wij ons niet voorstel len1 welke voldoening het militaire vliegers kan geven wanneer zij weten, dat de projec tielen, die zij boven een dicht bevolkte stads wijk strooien, eenige seconden later de ge zinnen van weerlooze burgers in diepen rouw zullen dompelen. De helden kunnen zelfs niet bij benade ring berekenen welk doel hun bommen kun nen treffen^ en eerst den volgenden dag, als een officieel communiqué hunner regeering meldt, dat hun machines onbeschadigd weer op de standplaatsen zijn teruggekeerd, kun nen zij in couranten en tijdschriften lezen hoeveel onschuldige vrouwen en kinderen weer aan hun vemietigingszucht ten offer zijn gevallen. Gelukkig zijn thans een betrekkelijk groot aantal vliegtuigen neergeschoten. Gelukkig schrijven wij, want wij juichen het van harte toe, dat bij dergelijke onderne mingen de aanvaller, wie het dan ook zij, gevoelige verliezen lijdt Eerst daardoor zal men er toe kunnen ko men, te besluiten dergelijke onmenschelijke ondernemingen voortaan achterwege te laten. Over de Iersche samenzwering worden weinig bijzonderheden gepubliceerd. De Britsche regeering is voornemens, de stukken, welke bewijzen, dat er verstandhou ding tusschen de Sinn-Feiners en de Duit schers bestond te publiceeren in de hoop dat de meeste Ieren zich dan met afschuw van de verraders zullen afwenden. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Dublin zou het thans bekend zijn, dat Duitschland geld aan de Sinn-Feiners zond, waarvoor deze den Duitschers ge wichtige inlichtingen deden toekomen. Tot nu toe komen uit Ierland geen berich ten van ernstige ongeregeldheden en Schij nen de Sinn-Feinm de trrestatie van hun leiders nog al kalm op te nemen. Het kan dan ook niet ontkend worden, dat de Britsche regeering doortastend is opge treden en de meest krachtige maatregelen heeft getroffen om elk verzet zoo spoedig mogelijk den kop in te drukken. Het Engelsche blad, de Observer, vestigt er den' nadruk op, dat dit herhaalde verraad met onverbiddelijke gestrengheid onderdrukt moet worden, maar het is de groote vraag of de régeering het zal aandurven bij het vonnissen der verraders tot het uiterste te gaan. Maakt zij van haar gevangenen martela ren, dan kan zij er zeker van zijn, dat zich in geheel Ierland een geest van verzet, zal open baren, die de aanleiding tot ernstige onlus ten kan worden. Op het W. front maakten de Franschen ten O. en N. O. van Locre een vooruitgang van ongeveer 4000 meter, waarbij zij een 400-tal krijgsgevangenen maakten. Het Duitsche communiqué van gisteren maakt melding van 'n gevecht om den Kern- het glaasje keken, dat we er nu niet zoo heel veel aan hebben zouden, als wij er nuchter tusschen kwamen. Ik zal dus uw wensch ver vullen, en dit nog met des te meer genoegen, daar ik zelf erg verlang naar den brief van Pratensis Op dit oogénblik werd er een raam open geschoven Tage Krabbe stak het hoofa er uit, en riep: „Waar blijf je, Tycho? Kom je haast met je geleerden broederDe wijsheid schuilt op den bodem van den beker, zooals je weet, en wij .drinken nu vanavond1 zóó naarstig, dat we wel eindigen zullen met allen tot wijzen te worden I" „Als je door drinken de wijsheid ver kreeg, dan zou je al lang veel wijzer zijn ge worden dan Koning Salomo zelve!" Tage Krabbe schaterlachte, maar, daar zijn" vrienden hem riepen, wierp hij met een smak het venster dicht. Zonder zich verder op te houden, volgde Tycho Brahe zijn gast naar den uitbouw in den noordelijken vleugel, dien Steen Bille had laten inrichten voor zijn geleerden bloedverwant Hier had Tycho Brahe het laatste fear zijn alchimistische studiën beoefend. Een groote hemelbol, waarop de vaste sterren door cirkels waren aangegeven, vele qua- dranten en andere astronomische instrumen ten, die hij op zijn reizen had laten maken, stonden ongebruikt, en langen tijd was hij bezig geweest met smeltkroezen en retorten- Meester Leovitius ademde met welbehagen de gemengde brand- en koollucht in, die hem in het laboratorium tegemoet stroomde. Het leek wel of zijn slanke gestalte nog hooger werd, en, met tevreden uitdrukking in de donkere oogen, sprak hij: f „Nu, ik merk al bij het binnentreden dat je de handen niet in den schoot gelegd hebt, melberg, waarbij de Duitschers vijandelijke aanvallen zouden afgeslagen hebben. Het communiqué geeft toe, dat ten O. van Locre nog een stelling in het bezit der Franschen is gebleven, doch deelt tevens me de, dat hernieuwde aanvallen van den vij and van Locre uit en ten N. O. daarvan werden afgeslagen. Op verscheidene plaatsen werd groote be drijvigheid. der artillerie geconstateerd. De Britten melden dat de vijand op een front van 1200 M. een zeer krachtigen aan val op de nieuwe stellingen ten N. W. van Merville deden. De Duitsche infanterie slaagde er op twee punten in, de stellingen te bereiken, maar de geheele Britsche linie bied intact. Bevatten kort geleden de Engelsche bladen lange beschouwingen over een Duitsch vre desoffensief, thans ziet men juist het omge keerde en bespreken Duitsche bladen de vre- desneigingen der Ehiitsche regeering. E>e Nordd. Allg. Zeitung wijst ei; op, dat Lord Robert Cecil, Balfour en andere spre kers zich uitdrukkelijk voor eene overweging van elk ernstig vredesaanbod uitspreken. Zij lieten daarbij echter buiten twijfel, 'dat zij Frankrijk in zijn aanspraken op- Elzas Lotharingen zouden steunen, waaruit, naar de Nordd. opmerkt, reeds duidelijk blijkt welke zakelijke warde voor een vredcsdebat de Engelsche diplomaten aan hunne verkla ringen toekennen. Waar toch van ofliciëele Duitsche zijde herhaaldelijk is te kennen gegeven, dat Duitschland bij vredesonderhandeling in geen discussie over Elzas Lotharingen zal treden, is het te begrijpen, dat, wanneer de Entente-mogendheden van de herovering van dat gebied blijven spreken, van een ernstige discussie geen sprake kan zijn. Het Duitsche blad constateert dus, dat een ernstige vredeswil nog altijd bij de tegen partij niet aanwezig is en deze.achter een masker van vredelievendheid nog steeds haar wil om te overwinnen verbergt. Inderdaad, wanneer Duitschland in geen geval Elzas Lotharingen wil afstaan en de Entente tot den vredè bereid is, mits het wel wordt afgestaan, kan men nog niet van groo te toenadering of overeenstemming spreken. Dat de Franschen Duitschers en de Duit schers wederkeerig Franschen en Engelschen die in hun land vertoeven uitzenden of ge vangen nemen, laat zich begrijpen, maar dat een Engelschman uit Frankrijk wordt weg gezonden is een te opmerkenswaardige ge beurtenis óm ze hier onbesproken te laten. De correspondent van de Manch. Guardten te Parijs, zekere Robert Dell, is óp initiatief van Clemenceau uit Frankrijk verwijderd, omdat hij te vredelievend was. Clemenceau, de oude vechtersbaas, kan nu eenmaal geen mannen uitstaan, die nu al een vrede wenschen of er zelfs maar op zinspe len, dat het bij wederzijdsch overleg reeds tot een vrede had kunnen komen. De correspondent van de Manchester Gu ardian nu had een artikel geschreven waaf- in Ribot en Poincaré werden gecritiseerd, waarde leerling. De tijd, dim we met elkaar hebben doorgebracht, is dus niet tevergeefs gebruikt. Je bent getrouw gebleven aan de liefde, die ik je inprentte voor de grootste van alle kunsten." Tychö Brahe had zijn gast verzocht plaats te nemen, maar zelf was hij blijven staan, Een oogénblik staarde hij bedachtzaam in de glimmende kolen, die nog smeulden in den vuurhaard: toen keek hij langzaam op en antwoordde: „Als ik die liefde tot liet vak precies moest verklaren, dan zou ik meer dan één ding moeten noemen., dat bijgedragen heeft om die te onderhouden. Ik heb de alchemie lief, om der wille van haarzelvc, zooals u mij dié heeft leeren beoefenen. Meester Leovitius: maar onder mijn ijverig streven, terwijl ik de vochten mengde en net vuur stookte on der de metalen, was ik ook steeds vervuld van de gedachte, dat, als het mij lukken mocht, om goud te maken, dan zou ik ook rijkdom en onafhankelijkheid genoeg bezit ten om mij geheel te kunnen wijden aan de studie van de heerlijke astronomie, wat toch altijd nog mijn doel blijft. Ik houd het er ook voor dat beide wetenschappen dochteren zijn van één moeder; loten van denzelfden stam, evenals vergelijking tusschen de pla neten en de metalen ons leert „En meer dan dat, mijn waarde leerling" riep meester Leovitus geestdriftig. De alche mie toont ons, dat alle stoffen afkomstig zijn van één en diezelfden grondvorm. Hij, die deze oerstof vindt, den steen der wijzen zal kunnen doordringen in alle geheimen der natuur; niet het geringste van de open baringen omtrent leven en dood zal nem verborgen blijven, maar hij zal zelfs in Gods wegen weten door te dringen en alle raad selen kunnen oplossen." omdat zij den brief van keizer Karei niet aan alle geallieerde regeeringen met inbegrip van president Wilson hadden medegedeeld. Hij had daarbij opgemerkt dat men een mooie gelegenheid had laten voorbijgaan om een afzonderlijken vrede met Oostenrijk te sluiten en Clemenceau heeft dat den schrij ver zoo kwalijk genomen, dat hij eenvoudig bevel gegeven heeft hem weer als een on bruikbaar journalist naar FngelanH terug te sturen. Lastige Auslënder noemt men dergelijke gasten in Duitschland. KORTE BERICHTEN. De Times verneemt uit Washington naar aanleiding van het Chineesch-Japansche defensie verbond tegen Duitschland, dat de voornaamste politieke kwestie is oï Jlapan, Amerika en de Geallieerden gerechtigd zou den» zijn om op te treden zonder daartoe door de Sovjet-regeering te zijn uitgenoodigd Wanneer de Sovjetregeering een dergelijk verzoek zou doen zouden de'Ver. Staten de eersten zijn om de Bolsjewiksche regeering te erkennen. Naar het Ag. Buig. uit Sofia meldt zou af, - Karei den afgevaardigden uit Dobroedsja keizer Karei eeni memorie van den nationalen raad van Babadagh hebben overhandigd waarin de aanhechting van de geheele Dobroedsja aan Bulgarije wordt geëischt. De Oostenrijkscne regeering voerde voor het Koninklijk Bohemen nieuwe bestuurs maatregelen in. De stadhouder zal voortaan door zoogenaamde kreisregierungea worden terzijde gestaan. Een groot deel der stadhouderlijke functies zal voortaan aan een twaalftal zoogenaamde kreishauptmanner worden overgedragen. Het Engelsche departement voor le vensmiddelenvoorziening deelt mede, dat het wegens den grootere toevoer mogelijk is ge worden het rantsoen bevroren vteesch aan zienlijk te verminderen. Bij Ozum in Albanië zijn de Italianen tot het ffensief overgegaan en slaagden zij er in, tot dé linie CerevadaOstromca door te dringen. Het' Oosteurijksch keizerepaar ia te Konstantinopel aangekomen en feestelijk ont vangen. DUITSCHLAND EN ONZE KAAS. De Haagsche correspondent van de „Frankf. Ztg." schrijft: „Een der plinten, die bij de voor-behandeling voor de algemeene economische overeenkomst ter sprake werd1 ge bracht, betreft de levering van kaas. Want aan de bepalingen van het contract, dat op 31 Maart afliep, is door Nederland niet ten volle voldaan, wij zullen over de oorzaken daarvan niet verder uitweiden. Er is echter ai leiding er toch iets over te zeggen. Er zijn hier te lande nog ongeveer 800.000 kg. export-kaas in voorraad, die gemaakt zijn ra Januari en Februari 1918. Wanneer deze quant-telt ware uitgevoerd, dan zou er niet zooveel aan de beloofde leveringen ontbreken. De hoeveelheid is echter hier gebleven, wegens meeningsverschillen over den prijs; een kwestie, die nog niet is opgelost. In den loop van den tijd, en hierop willen wij in het bij zonder den nadruk leggen, is deze kaas quantitatief en qualitatief achteruitgegaan en zal spoedig bedorven zijn. In de zomermaan den is de z.g. rölkaas niet goed te bewaren. Is het niet bedenkelijk, dat in dezen /tij d van voedselnood 800,000 kg. kaas eenvoudig on bruikbaar wordt? „Een grootsche, benevelende gedachte, een schitterend doel dat wèl de moeite waard is," zei Tycho Brahe op dezelfde bedachtzame wijze. „Toch komt het mij soms voor of mijn werk enkel een schermen in het duister is; of het labyrinth zich al dichter om mij heen sluit, of ik niet langer het licht waarneem dat het doel ts van mijn streven, het stralend licht van de sterren des hemels!" „Dat zijn van die aanvechtingen waar je je maar niet door uit het veld moet laten slaan," vermaande Meester Leovitius. ,,Oe- duld vóór alles, waarde leerling. Twijfel er niet aan, of je bent op den goeden weg, die naar het doel voert." „Dat wil ik gaarne aannemen," knikte Ty cho Brahe. „Mijn vriend Pratensis heeft mij veel van u verteld, Meester Leovitius. De leerjaren, die hij bij u doorbracht, rekent hi tot de gelukkigste van zijn leven en ook ik heb merkwaardige kennis mogen opdoen on der uw leidingMaar daar zullen we nog gehoeg gelegenheid voor hebben om over te spreken, terwijlvu mijn gast zijt op „Hee- renwade." Laat mij nu zorgen voor uw li chamelijk welzijnu zult wel moe en honge rig wezen na de reis. Terwijl u eten wat uit rust, zal ik den brief van Pratensis lezen. Toen ik hem' den laatsten keer zag, leek het mij, of er een soort onrust; over hem was; net als ik mij nog wel herinner, dat het ge val kon wezen to'en wij samen aan de Ko- penhaagsche hoogeschool studeerden. U be grijpt dus, dat ik erg verlangend ben, wat van hem te hooren, daar ik hem nog steeds als een bijzonder goed vriend beschouw." „Hier is de brief, welgeboren Tycho Brahe!" Meester Leovitius haalde een verzegdd stuk perkament uit zijn borstzak te voor- ONZE SCHEEPVAART. Zooals wij nog in de stadseditie van on» vorig nummer konden melden is de vaart uit Nederlandsche havens van Nederlandsche schepen stopgezet, uitgezonderd voor de zeil en L'ustvissdiersvaartuigen. MAXIMUMPRIJS VOOR SCHOENEN OP BONS VERVALLEN. Het Kon. Nat. Steuncomité maakt in zijn circulaire 2380 Sch. d.d. 18 Mei 1918 be kend, dat de maximumprijzen vanaf dien da tum vervallen zijn. Men kan dus nu schoenen van eiken prijs op bons verkrijgen. DE CANDIDATENLIJSTEN INGE DIEND. Gisteren zijn in geheel Nëderland de candi- datenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezin gen in 1918 ingediend. In den kieskring Den Helder, waaronder ook Alkmaar ressorteert, werden voor de ver schillende partijen de volgende lijsten inge diend1: Sociaal democr. arbeiderspartij. .s, J. E. W.; 2. Waer- den, dr. TH. v. d.; 3. Thomassen, G; 4 Candidaten: 1. Ehiys, Nagtzaam, A.: 5. Eizenga, J. van; Michels A. W.; 7. Cadexiusvan Veen, mevr. E. H.; 8. Huybeis, J. H. Sociaal-democratische partij. Candidaten: 1. Wijnkoop, D.; 2. Ravesteyn, dr W. van: 3. Visser, L. L. H. de; 4. Stel Vos, mevr. R.5. Ceton, J. C.; 6. Sterringa, J. Socialistische partij. Candidaten: 1. Kolthek Jr., H.; 2. Croiset, H.;3. Lansink Jr., B.; 4. Kelder, L. Vrijzinnig Dem. bond. Candidaten: 1. Marchant, mr. H. P.; 2. Teenstra, E. M.; 3. Koster, W. O. A.; 4. Oud, mr. P. J.; 5. Bakker—Nort, mevr- mr. B. 6. Schilthuis, G.; 7. Andreae, mr. dr. P. C. 8. Voorbrood, A.; 9. Ebels, F. E. H.; 10. Lun- 8ingh Meijer, G. C. Liberale Unie. Candidaten: 1. Otto, P.; 2. Hamel, Prof. mr. J. A. van: 3. Visser Lzn., R.; 4. Balen- Klaar, Mevr. F. S. van; 5. Korthals Altes J. 6. Orobio de Castro Jr., mr. E. S.; 7. Fock, Mr. D.; 8. Eerdmans, Prof. Dr. B. D.; 9. Lely, Dr. C.; 10. Smeenge, H. Bond van Vrije Liberalen. Candidaten: 1. Dresselhuys, mr. H. C.; 2. Visser van IJzendoom, professor mr. A. G; 3. Nierstrasz, B.; 4. Drion, F. J. W.: 5. Nie- meyer, J. W.6.' Spill, mr'. dr." J. Èf. W. Q. Ter; 7. Knobel, F. M.; 8. Riddei para, mr. A. G; 9. Boissevain. W; Foreest. Jhr. mr. P. van Verbond' tot democratiseering van de Weermacht. Candidaten: 1. Wijk, W.; 2. Berghulj», H. B.; 3. Dordregter, H. E.: 4. Langelaar—van Eyk Mevr.; 5. Burgel, J.; 6. Kolsté, A. M. te 7. Berends, D.8. Klooster, W. Neutrale Partij. en? 1. Hall, H. J. i man, G. H.; 3. Dommelen, Caroline van; "4. Candidaten1: Hall, H. J. ter; 2. Koop- j. ^ommelen, Caroline van: 4. Coppejan. J. L. ;,5. Jansen 6. Muller.», W.; 7, Biene, G. W. van Economische Bond.\ Candidaten: 1. TreuJb, mr. M. W. F.; 2. Buisoajé, W. H. de; 3. Lynden, J. C. E. van 4. Croo, E. A. Du; 5. Clercq, S. W. de' 6. Ritzema van Eek; 7. Goor, W. B. van; 8. Blij- enburgh, J. P. van; 9. Waveren, T. van; 10. Mesritz mr. A. Algemeene Staatspartij. Candidaten: 1. Polvliet. G.; 2. Kamerling, Z,: 3. Eeden, F. van; 4. Sturms, W.; 5. Gin- kel, H. J. van; 6. Zegers de Beijl, H. Z.; 7. Lankamp, J. r.; 8. Essen, M. J. van: 9. Bar- J. A.; 10. Laat de Kanter, Ph. S. de rau, Rpomsch Katholieke staatspartij. Candidaten.: 1. Bomans, mr. J. B.: 2. Bilt van der; 3. Reijmer; 4. Michielsen; 5. Son»- beeck, van6. Suring, J. O. „Ga nu maar genist dadelijk lezen, terwijl ik als je het goed vindt, me een paar uur schijn i nu maar genist dadelijk die rustbank vlak voor het venster, neervlij Een andere verkwikking heb ik op het oogénblik niet noodig." Tycho Brahe trachtte zijn gast nog over tc haten toch iets te gebruiken, maar Meester Leovitius bleef ballet weigeren, evenals hij ook niet te bewegen was om een gerieflijker logeerkamer t betrekken dan het berookte laboratorium. Hij strekte zich geheel gekleed op de rustbank uit, wenschte zijn vriend en leerling goedëh nacht en bijna op hetzelfde oogénblik, dat hij zich op de bank neervlij de, bleek uit de diepe, rustige ademhaling, dat hij ingeslapen was. Tycho Brahe zette, zich voor den inge- bouwden haard, achter in het vertrek, met den brief van Johanna Pratensis in de hand. Maar het vuur was reeds uitgedoofd en met behulp van staal en een vuursteen mocht het hem niet dan na eenige moeite lukken, het epistel fe lezen. Door het venster, dat hoog in den muur geplaatst was, viel het licht van den zomer nacht de half-duistere ruimte binnen; en vermengd met het schijnsel van de olielamp, wierp dit een grillige flikkering op den sla- penden geteerde. Van het drinkgelag, dat nog steeds in vol len gang was, daartegenover in het hoofdge bouw van het oude klooster, klonken nu en dan luide kreten van schetterend gelach; maar dat hinderde al evenmin Meester Leo vitius in zijn slaap, als Tycho Brahe in het lezen van den brief, waar hij zich geheel ia verdiepte. (Wordt vervolgd). 1 COURANT. j -"ö *Mb J '""t'Jr"1 - JWI II 111 I a TUU

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1