Henn'i Hotels, Restaurants enz. ProTiHciaal Nieuws Gemoagd Niouwi. Telegrammen van heden Stadsnieuws. Uitreiking Boter- en Vetkaarten, Bonboekjes voor Levensmiddelen en Meikbonboekjes voor kinderen beneden den leeftijd van 3 jaar. Houders van legi-timatiemmuners: 1—250 Woensdag 22 .Mei, 251—500 Don derdag 23 Mei, 501750 Vrijdag 24 Mei, 751—1000 Zaterdag 25 Mei, aan de Keet- kolk, hoofd der school de heer O. Hellinga. 1QP1—1250 Woensdag 22 Mei, 1251-1500 Donderdag 23 Mei, 1501—1750 Vrijdag 24 Mei, 1751—2000 Zaterdag 25 Md, aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer F. Aukes 2001—2250 Woensdag 22 Mei, 2251-2500 Donderdag 23 Mei, 25Q1—2750 Vrijdag 24 Mei, 2751—3000 Zaterdag 25 Mei, aan de Nieuwealoot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 3001—3250 Woensdag 22 Md, 3251-3500 Donderdag 23 Md, 35013750 Vrijdag 24 Mei, 3751—4000 Zaterdag 25 Mei, aan de Nieuwealoot, hoofd dar school de heer J. Wijn. 40014250 Woensdag 22 Mei, 42514500 Donderdag 23 Md, 4501-4750 Visdag 24 Mei, 4751—5000 Zaterdag 25 Md. aan de Snaanoanalaan, hoofd der school de heer J. Eits. 5001—6250 Woensdag 22 Md, 5251-5500 Donderdag 23 Mei, 55015750 Vrijdag 24 Mei, 5751 en daarboven Zaterdag 25 Mei, aan den Koningsweg? hoofd dar school de heer P. Schipper. Woensdag van 2 tot 5 uur. Donderdag van half 5 tot 7 uur. Vrijdag van half 5 tot 7 uur. Zaterdag van 2 tot 5 uur. Aangezien de .vetrantsoeneering' binnen eenige dagen Ingaat, is het noodig, d'at leder op den aangegeven dag zijn boter- en vetkaar- tar afhaald. Alkmaar, 18 Md 1018. De Ad j-Directeur van het Distributiebedrijf, C. H. SCHNEIDERS. Vordering «pgave voorraad Cacaopoeder De Directeur van bet Distributiebedrijf deelt mede, dat volgens circulaire van het Ministerie van Landboitw, Nijverheid en Handel, wordt gevorderd van een ieder, die hetzij onder zichzelve, hetzij onder derde, cacaopoeder in voorraad heeft, opgave te doen van de hoeveelheid daarvan en de E laats, waar die poeder zich bevindt, aan et Distributiebedrijf voor of op 24 Mei 1918: met dien verstande, dat geacht zal worden voor gebruik van hem zelve of zijn gezin bestemd te zijn een hoeveelheid van 25 K.O. of minder en derhalve alleen opgave zal behoeven te worden gedaan door hen, die de beschikking hebben over meer. dan 25 K.O.; en vestigt er de aandacht op, dat hij die opzettelijk nalaat aan vorenstaande vorde ring te voldoen, zich blootstelt aan gevan genisstraf van 6 maanden of geldboete van 6000, en verbeurdverklaring van de hem toebehoorende cacaopoeder. De Directeur voornoemd, IENK. Alkmaar, 22 Mei 1918. D. SCHEI De Directeur van het Distributiebedrijf brengt ter openbare kennis dat Zijne Excel lentie den Minister van Landbouw, Nijver- het en Handel, gezien Zijne circulaire van 31 Maart 1917, Afdecling Handel, no 29112, betreffende de verstrekking van voedingsrrrlcb delen In Hotels, Restaurants en Koffiehuizen; Overwegende, dat het in verband met de voedselschaarachte en mode tn het belang zoowel van de ondernemers als van andere werknemers In die bedrijven noodzakelijk Is andere maatregelen te nemen, ter bezuiniging op het verbruik van de beschikbare voorra den heeft, met Intrekking van vroegere te. dezer zake genomen beschikkingen, goedgevonden te bepalen als tijdelijke maatregel: le. zij, die spijzen gebruiken in of betrek ken van Hotels, Pensions, Restaurants, Kof fiehuizen, Societelten of andere inrichtingen, waar spijzen worden- verstrekt, wordt onder scheiden in: Vaste gasten (groep A), Passanten, (groep BI Tot de eerstgenoemde o—r kunnen wor den gerekend zij, die gedurende ten minste e 5 achtereenvolgende dagen in eenzelfde^In richting, als sub 1. bedoeld, verblijf houden, jaaltijden gebruiken of daarvan betrekken; 2e. yoor de maaltijden zullen aan groep A slechts mogen worden verstrekt: a. een eenvoudig ontbijt. gevogelie, oi bij ae aistnmitic cescnucuaar geHeld vleesch, of vrijgelaten vleesclisoorten met groenten en aardappelen, een halve scho tel (koud of warm) als voor- of nagerecht en dessert. Ondet voorgerecht wordt verstaan: hors d'oevre van ten hoogste zes soorten, of cro- ,quette of pastij ties, of schelp, of eierachotel; onder nagerecht: wordt verstaan een zoete toespijs. c een avondmaaltijd (diner), samenge steld als middagmaaltijd, hi.grboven sub b. genoemd, benevens soep cn een extra schotel groenten. Aan groep»b. zal voor de maaltijden slecht» worden verstrekt: a. de maaltijden als voor groep a. bedoeld, b. Volgens de dagkaart, met dien verstande, dat de maaltijden kunnen uitgebreid worden met een schotel, welke echter alleen mag be staan uit buiten de distributie vallende voe dingsmiddelen. 3e. de middagmaaltijd tfcag slechts worden verstrekt, van 12 uur tot 3 uur des namid dags en de avondmaaltijd van 5 tot 9 uur des avonds, voor zoover het warme spijzen betreft. Evenwel mogen naar plaatselijk gebruik de middag - en avondmaaltijden worden om gewisseld. Na 9 uur des avonds mogen geen warme spijzen meer worden verstrekt. 4e in buitengewone gevallen kan door den Burgemeester ontheffing van bovengenoem de bepalingen worden gegeven, waarbij het menu? te voren door deze^ moet worden goed gekeurd 5e. De ondernemers zijn verplicht, het ge bruik ia. hüuue inrichting of bij levering eb éaiaiv tsö die artikelen, waarvoor algemeen geldendedistributiekaarten of bons zijn of -uilen worden uitgegeven, de daartoe be stemde kaarten of bons in te nemen; 6e. Bij overtreding van deze bepalingen-, kan de betrokken inrichting* door den bur gemeester, gedurende een door hem te bepa len tijd, worden uitgesloten van de distribu tie van alle regeeringsgoederen en alle aan wezige voorraden, waaronder ook begrepen worden brandstoffen, in bezit worden geno men. »- Deze beschikking is in werking getreden op den 15 Mei 1918. Tot de vrijgelaten vleeschsoorten behooren Zwezeriken, nieren lever, ton en verder alle geconserveerd vleesch in blik. De directeur voornoemd, T). SCHENK. Bond1 van Christen-Socialisten. Candidaten: 1. Kruyt, JL W.; 2. Tjaden Van der Vlies, Mevr. A.; 3. Eldering, P.; 4. mevr. Koomans—Teemers5. Honnèf, J. P.; 6. Wit. F. de; 7. Pabon—van Iterson, Mevr. F.; 8. Perfors, H. D.; 9. France, F. A. Christelijk Sociale partij. Candidaten1. Laar, Mr. Dr. A. R. van de 2. Keuchenius, E. A.; 3. Dorp, Dr. J. van; 4. Gritsz, J. JT; 5. Cramer, Dr. C. D. Chnsten-democratifeche partij. Candidaten: 1. Staalman, A. P.; 2. Har- tendorf, P. P. Anti-Revolutionaire partij. Candidaten: 1. Heemskerk, mr. Th.: 2. 10. Qravenstein, A. Christelijk Historische Unie. Candidaten: 1. Savomln Lohman, Jhr. mr. A. F. de; 2. Visser, dr. J. Th. de; 3. Snocck Henkemans, J. R.; 4. Schokking, dr. J; 5. Veen, mr. R. van; 6. Oeer, mr. D. J. de; 7. Gerritson, B. J.; 8. Bakker. J.; 9. Ankerman, mr. J.; 10. Groot, H. J. de Middenstandspartij1. Candidaten: 1. Staalman, A.; 2. Bokhorst, G. J.; 3. Peters/A. F.; 4. Spoor, H.; 5, Ree, H. A. van6. Velden C. H v. d.7. Alberda, V. N.: 8. Stroosnijder, F. S.; 9. Dreckmeijer, Ni. F.; 10 Oosterbaan, W. Plattelandspartij. Eerste lijst. Candidaten: 1. Bos, F.: 2. Braat, A.: 3. Dilling, K.; 4.,Los, J.; 5. wól- merstett, C. Tweéde lijst. Cand idaten1Hoven, A. van der: 2. Kruidenier, H. J.; 3. Meerveld, H. J.; 4. Tiekstra, G. B.; 5. Verwey, A. H. Politlepartij. Candidaten: 1. Beusekom, A. L. van: 2. Thomson, Q. Jl. P. A.; 3. Dozij, E.; 4. Kos ter Hemke, W. L. H.; 5. Beunder, D.; 6. Dam mers, P. J.: 7. Couwenbergh, JL; 8. Mulder, J.9. Weijcien, J. van der DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. De minister van L., N. en H. heeft bepaald dat, met ingang van 27 Mei 1918, zal worden verstaan onder Regeeringsbloem, een mengsel van 30 K.G. buitenlandsche tarwe, 30 K.O. inlandschc tarwe ett 40 K.G. inlandsche rog- ;e, welk mengsel uitjgemaien wordt tot 85 ".O. bloem. Deze 85 K.G. worden gemengd met 20 K.G. Amerikaansch meel of 15 K.G. Ameri kaansch meel -en 5 K.G. aardappelmeel, en onder Regeêrlngsmeel: 25 pet. buitenlandsche tarwe, 25 pet. inlandsche tarwe, 40 pet. in landsche 'rogge, 5 pet. gries/grlnd/zcmelen, 5 pet. UjnmceL of: 20 pet. bultenlnndsehe tar we, 20 pet. inlandsche tarwe, 30 pet. inland sche nnen, ■P HHI erwten/boonen, ep mais voor leder wel minder maar niet meer dan 10 pet. mag bedragen, terwijl bij minder dan 10 pet. erwten/boonen of maïs het resteerende percentage gelijk over de inlandsche tarwe en rogge verdeeld moet worden. EENHEIDSWORST. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Kanter heeft -den 24sten April verschillende vragen Inzake eenheidsworst Ingezonden: De minister van L., N. en H. heen daarop thans geantwoord!: 1Het is niet juist, dat, wanneer uitsluitend eenheidsworst van runderen en varkens wordt gemaakt, een groot doel van wat hiervan af valt, niet in de consumptie komt. Dit deel is integendeel zeer gering. 2. Het Is inderdaad juist, dat distributie van het slachtvee als versdi vleesch in plaats van eenheidsworst aanzienlijk minder kosten zou medebrengen. -- 4 3. Distributie in dén vormi van verach zijn, zou -het niet mogelijk wezen, deze in ver sdien toestand- regelmatig over het geheele volk te verdeelen; bovendien zijn de verschil lende soorten zeer afwisselend van qualiteit Daarenboven is gebleken, dat een beperkt slachtverbod niet de gewenschte resultaten opleverde. Het was niet mogelijk, plotseling een zoodanige controle te doen uitoefenen, dat niet meer geslacht werd dan waartoe vergun ning kon worden gegeven. Een tijdelijk ge heel stopzetten van het slachten door de ge wone slagers was de eenige weg om tot af doende resultaten te komen. 4. Bijzondere maatregelen worden van re- geeringswege niet genomen om de gevolgen van liet uitsluitend1 beschikbaar stellen vaii eenheidsworst voor hen, die in het slagersbe- drijf werkzaam zijn, te verzachten. Twee om standigheden werken er echter toe mede, dat die gevolgen minder drukkend zullen zijn. In de eerste plaats hebben in eenige gemeen ten de slagers zich gecombineerd om met goedvinden van het Rijkskantoor voor vleesch cn -vetten en -den veeartsenijkundige dienst ge zamenlijk? eenheidsworst te fabriceeren, zoo dat een groot-deel der slagers aan liet werk is gebleven, jcrwijl elders dé yischverkoop door hen is ter hand genomen. In de tweede plaats kan de verkoop van nuchter kalfsvleeschen van eenheidsworst door de gemeentebesturen aan de slagers wonden opgedragen-. Ten slot te mag verwacht worden, dat binnen niet al te lang tijdsverloop de werkloosheid voor dit personeel weder een einde zal nemen. UIT NOORDSCHARWOUDE. Zondag had op hert terrein achter de school het derde festival en, concours plaats door den Westfrieschcn bond- van Harmonie- en Fan farecorpsen. De feestelijkheden- werden reeds Zaterdag avond ingewijd met een concert gegeven door de Harmonie Exelsior, waarvan reeds door velen werd gebruik gemaakt. Zondagmorgen was door bijna alle ingeze t-enen- de vlag uitgestoken, waardoor het ge heele dorp een feestdijk aanzien -kreeg. Om 12 uur had ten raadhuize de officieele ontvangst plaats van voorzitters en directeu ren der deelnemende corpsen, de juryleden, het hoofdbestuur van den westfrieschcn bond en feestcommissie door den Edelachtbaren heer burgemeester dje in vriendelijke bewoor dingen allen hartelijk welkom heette en dank te voor de eer die N. Scbarwoude ten -deel viei het concours hier te doen plaats hebben-. De WelEd. heer van Aaken, toonkunstenaar te Amersfoort, die met de heeren Schuitma ker te Amsterdam en Maas te Alkmaar de jure uitmaakte, wees er op dat 1 jaar geleden ook hier het festival plaats had. 2L E. deelde met nadruk mede dat de uitspraak volgens plicht en geweten zal plaats hebben en dat met de tijdsomstandigheden -waarvan vele vereenigingen te lijden hebben, zeker rekening zal worden gehouden. Daarna werd het terrein opgezocht en werd overgegaan tot het uitvoeren van de geza menlijke festivalmarsch die naar de heer van Aaken hoopte nog veel door allen zal worden geblazen. Te een uur werd met het concours een aanvang gemaakt waarvan om ruim 7 uur de uitslag werd meegedeeld door den heer van Aaken die meedeelde dat er 5 ru brieken waren gemaakt en voor de le prijs minstens 110, 2e prijs 95 en 3e prijs 80 pun ten moesten- zijn behaald. De uitslag was als volgt: 3e afd. fanfare A. Concordia fioogkarspel 2e prijs met 10214 punten. De herleving Zwaag 2e prijs met 100 punten. Onder Ons Hauwert 3e pr. 82 p. Derde afd. fanfare B. Oefening kweekt ken nis, Oostwoud le pr. met 125 p. Onder Ons Dirkshom le pr. met 11114 p. H. U. O. O H. Hugowaard 2e pr. met 95 p. Tweede afd. fanfare. Kunst na Arbeid Z.- Scharwoude 2e pr. 107 p. Eerste afd. fanfare. West-Frisia Twisk 2e pr. 9514 p. Winnubst Den Helder le pr. 126 punten. 'i Derde afd. Harmonie B. Winkels Harmonie Winkel 2e pr. 9514 p. Tweede af-d. Harmonie. Excelsior N. Schar woude le pr. 12614 p. Crescendo Medcmblik 3e pr. 89-14 p. Eerste afd. Harmonie. Kunst na Arbeid Hoorn 3e pr. 8814 p. Harmonie Wieringen 3e pr. 8514 p. Bij de eerewedstrijd verwierven Den Hel der een zilveren lauwerkrans. N.-Scharwou- de een zilveren lauwerkrans. Dirkshorn prachtig eerekruis. Oostwoud verguld zilveren medaille. Maandag hadden voor de schoolkinderal verschillende wedstrijden plaats als zakloo- pen houtjesrapen, turfstapelen, koekknippen en staart aan den ezel. De uitslag was als volgt: le klas jongens: Klaas de Geus le pr.; Arte Hink 2e pr.; Henk Brugman 3e -r. Meisjes .Lena Zut le pr.; Vrouwtje van Er. Meisj oenen 2i -oenen 2e pr.; Conw Zijp 3e pr. 2e kl. jongens: W.Du-dink le pr.j Jac. Buishand" 2e~pr.; Jn. Grootjes 3e pr. Meisjes Trien Iienselmans le pr.; üuurtje Bakker 2e pr.Marie Pranger 3e pr. 3e kl, jongens: Tijs Goethart le pr. Nico Zijp 2e pr.; Wim de Boer 3e pr. Meisjes Nlêsje I^eppcl le pr. All Dekker 2e pr, van Veen 3e pr. 4e kl. jongens: Gerrit Spaans le pr.j Cor -r. Meisj Henselnians 2e pr.; Jac. Beers 3e pi Dientje Boa 2e :e pr. es: Neli agenaar V. Dudjnk le pr., Jes 3e pr.; Trien Groen 4e pr. 5e kl. jongens: Piet de Oeus le pr.; Klaas Beemstcrboer 2e pr.; Jac. Iienselmans 3e pr. Meisjes: 'Agaat Kardinaal le pr.; Córry Leering 2e pr.; Anni Bakker 3e pr. 6e kl. jongens Mlchie-1 Ooievaar le pr,; Cor Langedijk 2e pr.Cor. Kroon 3e pr. Meis jes: Marie Beers le. pr.; Guurtje Wf 2e pr.: Jansje Schuit 3e pr. 's Middags werd door de zangvereenlging Crescendo, onder leiding van den beer W. Hespe een concert gegeven", dat ook natuurlijk veel bezoek trok. 'a Avonds werd een schitterend vuurwerk gegeven,' waarna evenals de andere avonden baT-champètre gehouden werd. We hebben dus een paar prachtige dagen aditer den rug. n UIT SCHAGEN. Maandagmiddag werd te Lagedljk (gem Schagen) de heer Lichthart door de Noorder- traro overreden» De bijna 75-jarlge man was doof en slecht van gezicht cn heeft bij het passeer-en van den overweg blijkbaar de ko mende tram niet bemerkt, noch pet aanhou dend luide gebel gehoord. De ongelukkige werd met een gebroken been en ernstige hoofd wonden opgenomen en naar huis getransopr- teerd waar dr. Melchior van Schagen zijne hulp verleende. UIT OTERLEEK. Bil huiszoeking is ten- huize van een vee houder te Stompetoren -door den- rijkavcld wacht in beslag genomen en -aan het distri butiebureau te Oterleek gegeven 5 J4 H.L. groene erwten, 4 H.L. gele boonen en 1 H.L paard-enboonen. REDE VAN Mr. TROELSTRA. Mr. Troelstra heeft gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam een rede ge houden over „de politieke toestand en de verkiezingen." De in de zaal aanwezige S. D. P.ers maakten het den spreker door interruptie zeer lastig. Menigmaal kwam het iusschen hen en de S D. A. P.ers tot handtastelijkheden. Weldra ontstond zoowel in de zaal als op het podium een handgemeen. Stoelen en ta fels gingen omhoog en er vielen harde klap pen.'De politie was op hetgeen thans ging gebeuren voorbereid. Twee inspecteurs en een aantal agenten en rechercheurs drongen binnen, en,- geholpen door vrijwillige „uit smijters" uit de vergadering, verwijderden zij de oproerige elementen uit de zaal, waar bij een man van het podium werd geworpen en verschillende anderen onder bravo-geroep van de podium-trap werden gesmeten, Een S. D. A. P.-er, zekere Kleerkooper, kreeg door een slag met een stoel een bloedende hoofdwonde. Een haag van personen stelde zich op om den heer Troelstra. Door deze ongeregeldheden was het wel dra 11 uur geworden, en de voorzitter sloot, zonder dat er gelegenheid was geweest, het debat te openen, de vergadering. Onder het zingen van de „Internationale" ging de bijeenkomst uiteen. Voor het Concertgebouw bleef het nog eenige opgenblikken rumoerig, doch de rust was er al spoedig teruggekeerd. GEEN ItIJFSEL VERKRIJGBAAR. Mem schrijft aan de Haagsche N. Crt. Onder de tallooze levensbehoeften waarop maximumprijzen zijn gesteld-, doch die nu ook niet bij détaillisten te koop zijn, behoort ook stijfsel. De prijs daarvan is 2.20 per K.G. bij normalen tijd vergeleken ruim 500 pet. van de waar-de. 9 Wie echter 4.50 per K.G. wil betalen- vindt nog wel een leverancier. Aangezien ook dit met moeite gepaard gaat, mag wor den verwacht dat stijfsel binnenkort voor 6 a 7 gulden per K.G. zal worden verhandeld. De bedrijven, gebaseerd op een prijs van 0.40, kunnen dius onmogelijk meer met stijf sel werken. DE INBESLAGNEMINGEN. Gistermorgen te ruim 9 uur verscheen op de boerderij van den heer Kruseman in den Grootten IJpolder voor de vierde maal de mi litaire patrouille tot onderzoek der voorraden, thans vergezeld van een controleur. De heeren werden door den heer Kruseman en den advo caat mr. De Monnik zeer hoffelijk ontvangen en uitgenoodigd plaats te nemen in den scha duw op het erf, waar de noodige stoelen en een tafel waren- neergezet. Na verschillende besprekingen over en weer moest andermaal de toegang tot de hofstede geweigerd worden, want weder was onder officier noch controleur in het bezit der ver dachte stukken; laatstgenoemde maakte van het gebeurde proces-verhaal op. Mr. Monnik te Haarlem heeft, naar de Telg. meldt, namens een handelaar te Bloe- mendaal een actie ingesteld tegen den Staat der Nederlanden, wegens inbeslagneming van 18,000 kg. Riesenboonen, die de handelaar met toestemming der Zaadcentrale verkocht had aan een Zwitsersche f'rma. De inbeslag genomen boonen waren reed» door de Zwit sersche firma betaald. Mr. Monnik zal een particultere audiëntie bij den minister van Landbouw aanvragen, ten pinde in de zaak der inbeslagnemingen tot een schikking te kunnen geraken. DE BRAND TE ZANHTVOORT. Er zijn zware vermoedens gerezen- dat de brand in café „German-ia" aan kwaadwillig heid moet worden toegeschreven. De politie te Zandvoort heeft in verband daarmee aange houden den kok JL M. S. uit Amsterdam. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. PROVINCIAAL NOORD-HOLLANDSCH ZENDINGSFEEST. Op het 22e Provinciaal Noord-Hollandsch Z-endingsfeest, dat Donderdag 20 Jtuni a.s gehouden wordt te Bloemendaal op het bui tengoed „Wildhoef", van mejuffrouw G. A. van Wicxevoort Cronuneiïn, zyllen als spre kers optreden: ds. C. W. Coolsma, pred. der Ned. Herv. Gem. te Groningen; dr. F. van G-heel Gildemeester, pred. der Ncd. Herv. Oem. te 's-Gravenhage; ds. G. J, A. Jonker, pred. der Ned. Herv. gem. te Utrecht; ds. JL A. van Leeuwen, prea. der Herv. Gem. te Bloemendaal; ds. L. Netelenbos, pred. der Ger. kerk te Middelburg; dr. J. P. Oberman, pred. der Here. Gem. te Heemstede; ds. A. van der Zwaai, pred. der Here. Gem. te Mon nikendam. DE STAKING AAN DE HEMBRUO. Gistermorgen, bij het vertrek der werkwilli gen naar de Hemhrug, werd in de Ooster- parkbuurt met stecncu naar een tramwagen geworpen, waarin werkwilligen zaten. Van de tram werden een paar ruiten verbrijzeld. Het den arbgi' dagen, ip verschil] de plaatsen in dë stad bij werkwilligen ruiten aantal werklieden dat heden aan tien arbcjd is gegaan, was grooter dan vorige dagen, m den afgeloopen nacht zijn op verschillen- ingeworpen,. WEER EEN SMOKKELAAR'DOODGE SCHOTEN. Zondagmorgen ie half vier zagen twee soklaat-kommiezen uit de „Kempen twee per sonen, die een pak smokkelwaar vervoerden in of bij de verboden strook, plm. 1500 M. van de Belgische grens. Op hun haltgeroep gin- en de smokkelaars aan den haal, waarop lun een paar schoten werden nagezonden. De kommiezen vonden een pak stoffen. Een kwartiertje later kwam één der smokkelaars. Hubert Schmann, polshoogte nemen. Hij werd weer aangeroepen, doch zette 't weer op een loopen. Thans trof hem een- kogel in de zijde, waaraan hij na een kwartiertje overleed. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. KORTE BERICHTEN. Maandag hebben 15 Amsterdamschc heeren en dames per fiets Lisse bezocht en aldaar anti-militairistische en vrije gedachte- lectuur verspreid. Bij -hun terugkeer werden ze aangevallen door een honderdtal R.-K mannen' en jongelui. Borden- met opschriften- werden hun ontrukt, een kreeg een gat in het hoofd, een een snede in een hand/ een een blauw oog, enz Uit Hattum meldt de „Zw. Ct." Woensdag j.l. is hier teruggebracht uit Dultschland een geinter-deerde vlieger, die voor 3 weken- uit het kamp was ontvlucht en thnas was opgespoord. Deze zal waarschijn lijk thans naar Bergen worden gebracht. Te Delft zijn twee werklied-en gearres teerd als verdacht van diefstal van ongeveer 7000 straatklinkers ten- nadeele van dc ge meente Delft en de aannemers Muis te Voor burg cn Van der Vlugt te Maasland. De steen-en hadden zij verkocht aan den landbou wer Post op het Zuideinde, deze werden in beslag genomen. Te Middelburg is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer O. W. Swaving, bibliothe caris der provinciale bibliotheek en gemeente archivaris. Hij is jarenlang leerabr aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg en te Helmond geweest. Gistermorgen omstreeks 11 uur had onder het viaduct aan den Rijswijkschenweg te 's-Gravenhage een treurig ongeluk plaats. De 13-jarige A. Bi., wonende aan- het Spui, ge raakte n.l. door eigen onvoorzichtigheid met zijn rijwiel- onder een zwaren militairen vrachtwagen. De wielen gingen hem over het hoofd, waardoor hij zoodanig verwond werd, flat hij op slag dood- was. Het lijk werd naar de nabijzijnde brandweerkazerne en vandaar per auto naar den eersten hulpdienst ver voerd. Een dame, die het ongeluk zag gebeu ren, viel van den schrik flauw en moest in een woning worden binnengedragen, waar zij oedig werd bijgebracht. Uit het Rijksmagazijn voor Geneesmid delen te Amsterdam, is voor een groot bedrag (vermoedelijk voor 5000 h 10.000) aan geneesmiddelen gestolen. De diefstallen, die eerst dezer dagen aan het licht zijn gekomen, hebben in den loop vani de laatste weken, of wellicht maanden, plaats gehad-. Een omschrijving van het ge- stolene of verduisterde kan nog niet worden gegeven, daar de directie nóg bezig is, aan de hand van de boeken na te gaan wat er vermist wordt. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Nos. 1966, 17968 1000. Nos. 5887, 7265 200. Nos. 870, 4176, 4544, 5129, 5166, 9509, 17848 100. COBLENZ, 22 Mei. In den nacht van 20 op 21 Mei zijn 6 vijandelijke vliegtui gen boven de stad verschenen, di£ 21 -bom men wierpen. Voor zoover kon worden nagegaan zijn er geen dooden of gewon den, maar is er wel ma/terieele schade aan gericht. KEULEN, 22 Mei. Van de bij den laat- stern luchtaanval gewonde slachtoffers zijn er nog 10 overleden. Het aantal dooden is nu 35, het aantal gewonden 87. LONDEN, 22 Mei (offlciël). Engelsche vliegers wierpen bommen op de spoor wegstations van Dicdenhofen, Metz en Co blenz. Vanaf het begin van het Duitsche offensief zijn 1000 Duitsche vliegtuigen ■neergeschoten en zijn meer dan 1000 ton bommen op de^ Duitsche linie geworpen. LONDEN, 22 Mei. Volgens een tele gram uit Valparaiso aan de Times heeft PARIJS, 22 Mei. Gemeld wordt, dat het verdrag tusschen China en Japan den- 16den dezer werd bekrachtigd, In het verdrag wordt het verbond op voet van gelijkheid aangegaan. AMSTERDAM, 22 Mei. Volgens een te legram aan de Kon. Holl. Lloyd is de Hob landia Zaterdag uit Buenos Aires naar Amsterdam vertrokken. ENSCHEDé, 22 Mei. Te Broek Heurne, onder de gemeente Lónneker, zijn 3 H.A. houtgewas verbrand. VERPLEGINGSINR1CHTINO. Het Burgerlijk Armbestuur hier ter stede zond ons ter kennisname een schetsontwerp van èen verbindingsinriditing zooals door dat college aan den Raad der gemeente ia voorgesteld. Het ontwerp maakt een zeer gunstigen in druk. Ter linkerzijde toont het een -mannen- en ter rechterzijde een vrouwenzaal, beide mot lighallen en badkamers. Ook is een lift aan gebracht. Van buiten maakt het gebouwtje, met zijn luikte raampjes, een ijfela op het bachtsschool uitbouwsels en kleine befuikte raampjes, eén aardigen Indruk en zal ongetwijfeld op hel terrein achter d-u nieuwe geen slecht figuur maken. DE 17d^EEUWSCHE GEVEL. Naar wtj vernemen zal de heer W. v. Vuure, eigenaar van het uitgebrande perceel aan het Fnidsen, waarvan de 17de-eeuwsche bovengevel, door het er achter bouwen van een muur, nog in zijn vorigen toestand her steld, kan worden, den grond en de ruin# pu bliek verkoopen. Een der raadsleden heeft het plan het voorstel te doen om een en ander te voren onderhandsch aan te koopen, door de ge meente en den geheelen gevel in zijn ouden staat terug te brengen, om dan in het per ceel een Nieropmuseum te vestigen, daar mep in het bestaande museum, de door den raad aanvaarde schenking van wijlen den heer Nierop niet kan onderbrengen. Het bedoelde raadslid verwacht dat na de vrede het onderhoud van liet Nieropmuseum bekostigd kan worden door het vrcemdelin- genbezoek en meent, dat men dan, mede door het behouden van de uit bouwkundig oogpunt zoo schoone gevel, Alkmaar een attractie voor het vreemdelingenverkeer te meer heeft gegeven. Hoewel ook wij meen en, dat de Nlerop- schenking in een passende omgeving moet worden ondergebracht en het ook ten zeerste geweftscht achten, dat de zeldzame gevel be houden blijft, meenen- wij toch, dat het van belang is, dat de Nieropschenking meer in de nabijheid van het bestaande museum wordt ondergebracht. „DE ONAFHANKELIJKER" Maandag, 29 Mei a.s., zal onder leiding van defl heer Otto Zeegers, in de Harmonie alhier, een Jantl-oorlog-voorstelling plaats hebben door het Amsterdamsch Tooneelge- zelschap „De Onafhankelijken." De hoofdnummers van het programma zijn een tweetal tooneelstukken, „Zij die nable ven" en „De dag zal komen," waarvan de heer Otto Zeegers de auteur is. Het doel van den auteur is door opvoe ring van zijn werk bij zijn hoorders een be sliste anti-oorlig-stemm-ing te wekken. De heer Zeegers verzekerde ons. dat zijn werk bij .de hem vergezellende artisten in uit stekende handen berust. Teneinde een zoo groot mogelijk aantal belangstellenden de gelegenheid te geven dit werk te bewonderen, zullen de toegangsprijs- zen zoo laag mogelijk gesteld worden. e 4 Jp zijn airiL

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2