DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. j De strijd in en buiten Europa. P li DONDERDAG 23 MEI. No. 118 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. JinnBiMülsiiilii bli Toanltbatillag p. 3 maaadeo 11.6S, Ir. p. paal 11.90. Btwlisaaiiaars 5 at. AdTattaallaprlia IS cl. p. regel greatere lalteia aaai plaattrelaita. Br. li. B.V. Baak- aa Baadalsdrakkarll Barna. Caalar J Za., Vaardam C 9, Tal. 3. Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Op het Westelijk front wordt het nieuwe Duitsche offensief in grooie spanning afge wacht. 'Men weet, dat het komen zal, maar men weet niet wanneer het -zal losbreken, al wor den ook talrijke veronderstellingen geuit. Uit allerlei maatregelen van Duitsche zijde genomen leidt men af, dat het niet lang meer zal duren of Von Mackensen zal zijn dappe ren tegen den frontmuur der Geallieerden te pletter doen loopen, want dat het hiertoe komen zal, daarvan is men in het Entente kamp ten volle overtuigd. Liet Havas niet kort geleden met voldoe ning uitkomen, dat nimmer de Geallieerden op eenig terrein sterker waren dan thans op het Westelijk front! Trouwens, de Amerikanen beginnen meer en meer een steun van beteekenis te worden. Ongemerkt worden hun troepen aan, het front sterker en van grooter gevechtswaarde en juist dezer dagen kwam de mededeeling, dat zij thans een linie bezet houden, die uit gestrekter is dan die welke de Belgen verde digen. v i Bij het komende Duitsche offensief rallen dus ook de Amerikanen een deel van den stoot moeten opvangen. i Dan zal blijken of zij zoover geoefend zijn, dat zij als legergroep voor de Gealli eerden van voldoende beteekenis kunnen ge noemd worden. Het blijft in afwachting van den groofen strijd merkwaardig rustig op het geheele front. Oogenschijnlijk lijkt de strijd aan beide zijden te verloopen, maar in werkelijkheid worden met pijnlijke nauwkeurigheid voor bereidingen voor den grooten slag getroffen. De Duitschers hebben dit op hun tegen standers voor, dat zij precies weten waar en hoe de stoot zal worden toegebracht. De Geallieerden kunnen slechts afwachten en kansberekeningen maken, die wellicht ge heel foutief zullen blijken- In het eindspel van de groote oorlog»- schaakpartij zijn de Duitschers nu het eerst ■aan zet en de geheele wereld ziet vol ver wachting toe op welke wijze de Duitsche legerleiding den tegenstander tot machte loosheid tracht te dwingen. Zal de partij met een schaakmat van een der strijdende eindigen of zal het wellicht remise worden als beide spelers zien, dat zij tegen elkander zijn opgewassen? Niemand kan het met zekerheid voorspel len, maar dat van beide zijden een slachting onder de troepen van den tegenstander zal aangericht worden, is buiten allen twijfel. Nog is er in dezen ellendigen oorlog geen bloed genoeg gevloeid, nog eens zullen dui zenden jonge mannen hun leven voor het im perialistisch streven hunner regeeringen moe ten offeren. 1 Het is zoo mooi gezegd, dat de vaderland- •che grond tegen vreemde indringers verde digd moet worden, het enthousiasme voor de verdediging van huis en erf is zoo ge makkelijk op te wekken, maar is een der grootste struikelblokken tot den vrede niet het Fransche verlangen naar Elzas Lothar ringen en hebben Duitschland en Oostenrijk in Rusland niet bewezen, dat zij, zooal geen directe inlijving van gebied, dan toch een economische annexatie beoogen? De oorlog in het Oosten is geëindigd en in het Westen wordt hopenlijk het laatste bedrijf van dit bloedig drama ten tooneele gevoerd. /k Nog weinige dagen en het trompetgeschal van den aanval zal weerklinken. Dan zullen de jonge kerels bij; duizenden uit de loopgraven te voorschijn komen en zich in dichte gelederen op de vijandelijke stellingen storten. 'De machinegeweren zullen telkens weer de voorste rijen doen neerstorten, doch de overgeblevenen zullen voortdringen over de lijken hunner makkers en hun aantal zal zoo groot, hun actie zoo snel zijn, dat de kogels niet bij machte zijn ze in een korte 6panne tijds van het slagveld te doen verdwijnen. Van loopgraaf tot loopgraaf zal het een bloedig gevecht van man tegen man worden, met mes en bajonet en onder het gedonder van honderden kanonnen, die een onafge broken hagel van projectielen in de vijande lijke schansen spuwen, zal het bloedbad door de vernietiging van een der strijdende groe pen beëindigd worden. De Duitschers zijn gereed om op het eerste aanvalsteeken hun jonge levens te oh feren, de Geallieerden houden voor het laatst een wapenschouw over hun troepen en on derzoeken of de geweldige frontmuur over al dezelfde 'elastische kracht bezit, of zich geen scheuren van beteekenis vertoonen, zoodat men met vertrouwen kan afwachten, dat de vijand zijn hoofd daarop te pletter zal loopen. Wanneer zal het groote offensief begin nen? Wanneer, laten wij liever vragen, zal deze ellendige volkerenmoord het toppunt van het misdadige bereiken? Terwijl de blanken elkaar vermoorden, komen de mongolen tot het inzicht, dat de tijden gunstig zijn om ongehinderd en niet door lastige Europenanen of Amerikanen op de vingers gekeken, tot eenige vergrooting van him gebied!, of uitbreiding hunner in vloedssfeer over te gaan. Wij meldden reeds, dat Japan en China een verbond sloten, dat zoogenaamd den Duitschen invloed in Oost-Azië moet tegen gaan, maar in werkelijkheid niets anders be oogt dan den economischen en politieken in vloed van Japan op het Aziatisch vasteland uit te breiden. China zal er allereerst aan moeten geloo- ven en ondanks het trouwens steeds zwakker wordend Amerikaansche protest, zal Japan er ook wel toe overgaan zich in Oost-Siberië vast in het zadel te zetten. De Mongool kent zijn tijd en weet, dat hij wei eens de barbaar van het Oosten zou kunnen genoemd worden, als met den bar baar in het Westen is afgerekend. Zoolang dit evenwel nog niet het geval is, kunnen de Japanners zoogenaamd tegen de Duitsche annexatiepogingen in Oost-Siberië te velde trekken en genieten daarvoor den steun en de sympathie van alle Geallieerde mogendheden. De Japansche actie wordt thans geprezen als een daad van zelfopoffering en een- be wijs van bondgenootschappelke trouw, die niet genoeg geprezen kan worden. Wanneer de oorlog in Europa geëindigd is, zal wel spoedig blijken, dat deze Japan sdie actie door de bondgenooten van het oogenblik ook nog met geheel andere namen kan betiteld worden. Nauwelijks is het trompetgeschal over de Oostenrijksch-Duitsche vriendschap ver stomd of opnieuw wordt de klaroen geblazen, ditmaal over de innige liefde tusschen Oosr tenrijk-Hongarije en het Turksche rijk. Keizer Karei en zijn gemalin zijn ditmaal toch de gasten- van den sultan en juist bi. dergelijke gelegenheden zijn de wederzijd- sche vriendschapsbetuigingen geen oogen blik van de lucht. Dat beide vorsten elkaar tot veldmaarschalk van elkanders legers be noemd hebben en elkaar verblijdden met eenige zeer hooge onderscheidingsteekenen, behoeft geen betoog. De sultan doet zijn best het zijn gasten zoo aangenaam mogelijk te maken en- heeft het keizerlijk echtpaar zelfs een kijkje in zijn harem gegund, wat hij niet iederen bezoeker zal durven toestaan. Het spreekt van zelf, dat weer roerende toespraken zijn gehouden. Aan het galadiner wees de sultan op de oude vriendschap tusschen beide rijken, wel ke thans de prod doorstaan bedt. Sterk door ons recht, aldus de sultan, en in vertrouwen op den- goddelijken steun, wachten wij kalm de eindelijke zegen af Nan de rechtvaardige zaak, welke wij met onze bondgenooten ver dedigen. De keizer verklaarde in zijn antwoord, dat het aloude bondgenootschap een kostbare waarborg is voor het welslagen van den grooten strijd, waarin de wederzijdsche le gers schouder aan schouder staan. Geheel Constantinopel juicht en de bevol king weent heete vreugdetranen over zulke roerende teekenen van bondgenootschappe lijke overeenstemming Van het gevechtsterrein geen bijzonderhe den van beteekenis. Slechts de vliegersactie schijnt zeer krach tig te zijn geweest. Duizenden kilogrammen projectielen zijn op de vijandelijke stellingen en daarachter op strategisch belangrijke punten geworpen. KORTE BERICHTEN. Minister Daniels heeft te Nieuw Bruns- wijk (New Yersey) een rede gehouden tot de studenten van Rutgers College, waarin hij o.a. verklaarde, dat Amerika vóór den vol genden zomer voldoende schepen zal hebben om niet een millioen, maar om millioenen manschappen naar Frankrijk te brengen en voldoende torpedojagers om ze veilig te bege leiden. De Oostenrijksche bladen trachten in hun bespreking van den nieuwen bestuurs vorm in Bohemen den indruk te wekken, dat er van onderdrukking der Tsjechen geen sprake is. In een adres van de bewoners der Do- broedsja, aan keizer Karl te Sofia ter hand gesteld, verzoeken deze den monarch, bemid delend op te treden; bij de andere bondgenoo ten van Bulgarije, opdat ook het noordelijk gedeelte van de Dobroedsja bij Bulgarije wor de gevoegd. Volgens een Havas bericht is de Fran sche luitenant Nungesser officier van het Le gioen van eer geworden. Nungesser behaalde reeds 34 overwinningen in de lucht. De „Times" verneemt uit Valparaiso dat een hevige aardbeving heeft plaats gehad te La Serena op 20 dezer. Vele belangrijke gebouwen zijn verwoest. Men gelooft dat er talrijke slachtoffers zijn. De schok werd door de geheele provincies Valpaiso eni Santiago gevoeld. De minister-president van Finland is door den Landdag met al het gezag bekleed, dat de Zweedsche grondwet van 1772 den vorst toekent. De benoeming van dien- premier draagt een tijdelijk en persoonlijk karakter in afwachting der beslissing omtrent den toe- komstigen regeeringsvorm van het land. Duitsche vliegers hebben tevergeefs ge poogd Parijs te bereiken. Wilson heeft de „sedition bill" wet tegen de muiterij) onderteekend, waardoor de regeering ruime bevoegdheden krijgt welooze daden en uitingen te straffen. om; trou- Té Praag hebben Maandag opnieuw ■oote Tsjechische betoogingen plaats ge- ad, welke een anti-Duitsch karakter droegen. Het Engelsche ministerie van landbouw maakt bekend, dat voor 30 Juni 30,000 veld- arbeiders voor het leger gelicht zullen worden. Men hpopt hen bijeen te zullen krijgen uit de mannen die tusschen 1805 en 1809 geboren zijn, zoo noodig zullen echter ook de mannen tot 34 jaar eraan moeten gelooven. DE ECONOMISCHE ONDERHANDE- LINGEN MET DUITSCHLAND. De onderhandelingen over de verschillende vraagstukken, waarvan een oplossing gezocht wordt, alvorens de besprekingen over her nieuwing der economische overeenkomsten met Duitschland te beginnen, zijn nagenoeg beëindigd. Slechts over één punt wordt nog van gedachten gewisseld en het laat zien aanzien, dat dit niet veel tijd1 meer vorderen zal. GEÏNTERNEERDEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Idsinga, had 14 dezer de volgende vraag in gezonden: In de dagbladen komen advertentiën voor, waarin eenige te 's-Gravenhage geïnterneer de vreemdelingen zich aanbieden om lessen te geven. In verband daarmede heeft de onder- geteekende de eer, aan den minister van bui- tenlandsche zaken de volgende vraag te stel len: Welke maatregelen heeft de regeering ge nomen of zal zij nemen om tien: minste te be letten, dat de door haar geïmporteerde vreem delingen concurreeren met de nijvere bevol king van Nederland, wier strijd! om het be staan toch reeds, ook door maatregelen van de regeering zelve, bijzonderlijk verzwaard is en in toenemende mate verzwaard wordit? Het antwoord van den heer Loudon luidt: Bij tewerkstelling van de krijgsgevangenen, aan wie de regeering gemeend heeft gastvrij heid te moeten aanbieden, wordt tevoren oe betrokken arbeidsbeurs geraadpleegd, ten ein de de ook door de regeering ongewenscht ge achte concurrentie met de bevolking van Ne derland te voorkomen. De advertenties, die dusver in de dagbladen voorkwamen en waarin krijgsgevangenen zich aanbevelen om lessen van een bepaalde soort te geven, bieden geen gevaar voor concurren tie met Nederlandsche onderwijzers en gaven mitsdien der regeering geen aanleiding tot het nemen van maatregelen INBEZITNEMING LUPINENZAAD. De minister van landbouw heeft bepaald Art. I. Het vervoer van lupinenzaad1 is verboden uit eenige plaats in eene gemeente naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Art. II. Het verbod gesteld in art. I geldt niet: a. voor partijen lupinezaad, geadresseerd aan den Regeeringscommissaris belast met de Rijksgraanverzameling b. voor partijen lupinenzaad, waarvan het vervoer is gedekt door een vervoerbewijs, af gegeven dOor een Regeeringscommissaris be last met de Rijksgraanverzameling. De minister van landbouw maakt bekend, dat is, of wordt in bezit genomen alle lupi nenzaad van den oogst 1017 en van vroegere oogsten1; dat in elke provincie de Regeeringscommis- sars voor de Rijksgraanverzameling belast is met de inbezitneming en verzameling van genoemd product; dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de aflevering van dit product aan andere personen dan bedoel de Regeeringscommissarissen voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen, en zij zich bk terlijke vervolging. ïootstellen aan strafrech- VERVOER VAN GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN EN VERKOOP TE VELDE. Daar een doelmatige controle op de geregel de aflevering door de landbouwers van in be zit genomen granen, zaden en peulvruchten ten zeerste wordt belemmerd door den verkooi te velde van verschillende gewassen, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Wan del bepaald, dat het vervoer van ongedorschte granen, zaden en peulvruchten is verboden uit eenige plaats in een gemeente naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. BENZINE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het blijkt, dat er misverstand bestaat, ten aanzien van de Ministerieele beschikking van 6 Mei 1.1., waarbij art. 3 sub 2 der distributie- regeling voor benzine en andere vloeibare brandstoffen in zooverre gewijzigd is, dat het vervoer van hoeveelheden tot en met 10 Liter niet meer door een vervoerbiljet behoeft te worden gedekt. Daaruit, wordt afgeleid, dat nu ook het vervoer van zulke kleinere hoeveel heden in het reservoir van een motorrij, mo- torvoer- of motorvaartuig zou zijn toegelaten. Dit is niet zoo,zoodanig vervoer blijft verbo den en is alleen geoorloofd' op grond van uit drukkelijke verleende ontheffing van het ver- voerverbod. DE NIEUWE BOTERKAARTEN'. Zooals bekend worden thans vier soorten boterkaarten afgegeven, gemerkt A, B, C en D. Om verwarring te voorkomen wijzen' wij er op, dat de B-kaart het opschrift draagt A. melange en de C.-kaart B melange. De letters A en B komen dus ter onder scheiding van de melangesoort op de B- en C-kaarten voor. UITREIKING BROODKAARTEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat art. 3 (3) der Distributieregeling voor brood, bloem, meel en rogge zal worden ge lezen als volgt: Onder ingezetenen eener gemeente worden in deze regeling verstaan zij, die in de ge meente zijn ingeschreven in het bevolkings register. riet bestuur eener gemeente zal broodkaar ten slechts uitreiken aan a. ingezetenen eener gemeente; b. houders van een broodkaartenbewijs. Het Centraal Broodkantoor zal broodkaar- tenbewijzen afgeven ten behoeve van a. een ingezetene eener gemeente, die ge durende langej-en tijd buiten die gemeente zal hebben te verblijven; b. personen die verklaren niet in het be volkingsregister eener gemeente te zijn inge schreven. De aanvraag aan het Centraal Broodkan toor-tot verstrekking vaq een broodkaartenbe wijs moet geschieden door tusschenkomst van een gemeentebestuur en wel, voor zoover de in de eerste plaats bedoelde personen betreft, door tusschenkomst van het bestuur der ge meente, waar zij in 't bevolkingsregister zijn ingeschreven. Uitreiking van een broodkaartenbewijs zal geschieden door het gemeentebestuur, dat zijne bemiddeling verleende bij de aanvraag. GRAAN UIT AMERIKA. - Reuter seint uit Nieuw-York: De correspondent te Washington van de Associated Press seint: „De Amerikaansche regeering heeft aan de Nederlandsche regeering op haar verzoek tot het zenden van drie schepen, die zich thans in Amerikaansche havens bevinden met het door president Wilson beloofde graan voor Nederland geantwoord, dat dit niet kan worden toegestaan en dat, om verdere vertra ging in de graanzending te voorkomen, sche pen uL Nederland moeten worden gezonden om het te halen.' Het bericht, dat Nederland zijn schepen verbiedt om uit te varen, wordt hier niet be grepen door de autoriteiten, hoewel aangeno men wordt, dat Duitschland voor deze hou ding verantwoordelijk is." DE THEE-VOORRAD. Naar het Volk meldt, heeft een door het distributiekantoor voor thee en koffie inge steld onderzoek aangetoond, dat de hoeveel heid1 thee, die thans in ons land voor de dis tributie beschikbaar is, een' verstrekking van 1 y, ons (per oude thee- en koffiekaart) toe laat. Heeft deze verstrekking plaats, hetgeen wanneer het blad juist is ingelicht, in Juni zal geschieden, dan is daarmede de thee- voorraad opgemaakt. Het staat nog niet vast, of driemaal een half ons of in eens anderhalf ons gedistribueerd1 zal worden, ofschoon wel kan wórden aangenomen, dat in eens 1 y ons verstrekt zal worden. Mr. AUG. PHILIPS. De Nederlandsche gezant te Washington, mr. Aug. Philips, hier te lande vertoevende, op grond van geneeskundige adviezen thans besloten ontslag uit zijn ambt te verzoeken. BEGRAFENIS MR. J. C. BARON BAUD. Onder groote belangstelling is gistermid dag te halfeen te Arnhem op de begraafplaats „Onder de Linden'' het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. J. C. Baron Baud, den jl. Zaterdag overleden procureur-generaal fiij het Gerechtshof aldaar en bestuurder van tal van voorname financieele en faandelsinstellin- gen. STAKING OPGEHEVEN. De directie van de artillerie-inrictiting heeft vanmorgen een schrijven ontvangen van den Bond van losse Rijkswerklieden, waarin deze mededeelt, dat gister 22 Mei bij stemming is uitgemaakt, de staking aan de artillerieinrich tingen „De Hembrug" en „DeDlft" op te hef fen. BOMMEN. Er blijken Maandagavond niet minder dan 14 bommen op Zeeuwsch-Vlaamschen bodem te zijn neergekomen. Een viel bij een nieuwe vlasfabriek in een stuk rogge, bij een vogel nestje. Het op het nest zittende volgeltje werd gedood. BRANDJE IN EEN SPOORTREIN. In den trein naar Utrecht, die even vóór elven vertrekt van het Amsterdamsche Wees- perpoortstation geraakte nabij Abcoude een dameskoffer, gevuld' met japonnen, in brand. Uitden bagagewagen warrelden oikke rook wolken op. De trein, stopte en 't brandje werd' door langen den weg werkende soldaten met zand gebluscht. De overige bagage bleef ge spaard. 15.000 K.G. AARDAPPELEN ZOEK. Te Voorburg zijn spoorloos verdwenen 15,000 K.G. aardappelen, den handelaren ten verkoop gegeven. Deze kunnen niet aangeven, waar zij ze gelaten hebben. Men vermoedt, dat ze zonder bons verkocht zijn. Indien 's Rijks distributie niet te hulp komt, loopt de aardappel distributie te Voorbuig daardoor geheel vast. GAS UIT KADAVERS. De heer J. Adriaans, oud-gasdirecteur te Wormerveer schrijft aan het N. v. d. Dag: Aan het bericht uit Oostzaan over het ver gassen van een koe, kan ik uit mijn ervaring toevoegen dat ik ongeveer 20 jaar geleden, in overleg met den' toenmaligen inspecteur van politie te Wormerveer den heer Damen aldaar een aan miltvuur gestorven koe in de retorten der gasfabriek heb gedistilleerd. De retorten die gewoonlijk in 4 uur afge werkt waren, eischten toen 6 uur. Er is uit verkregen 95 ML gas van zeer hooge licht- kracht. 't Residu was beendercokes. De con- densatietoe&tellen waren gedurende dit proces sterk verhit. Voor alle vee dat vernietigd of aan de con sumptie onttrokken moet worden zooals ge storven huisdieren, is m.i. de aangewezen weg om 't voorbeeld, door Oostzaan aangegeven, meer algemeen te gaan toepaseen. BEDORVEN MEEL EN BROOD. De medewerker uit vakkringen van het HM. schrijft In verband met de circulaire van den Mi nister van Landbouw, waarbij' aanbevolen wordt oudste partijen meel het eerste in con sumptie te brengen, merken wij op, dat het tort nog toe gebruik was dat de tarwe, alvo rens aan een maalproces te worden onderwor pen, werd gereinigd. Er bereiken ons thans zeer ernstige klachten dat enkde fabrieken wij willen ons onthouden van het noemen van namen het broodmeel malen van on- gereinigde grondstoffen, dus vuil meel produ- ceeren. Dientengevolge wordt het bederf, be halve door de scnottige tarwe of die met clan der, uitermate bevorderd. Zoo werd dezer dagen door onzen Gezond heidsdienst een partij brood geheel afgekeurd, gebakken van meel dat slechts enkele dagen was opgeslagen bij den bakker. De betrokken bakker kreeg daarvoor geene vergoeding, schoon de cllëntèle ander brood eischte. HOLLAND ARGENTINIë HYPOTHEEK BANK. Ingevolge besluit van de Algemeene Ver gadering van aandeelhouders der Holland Argentinië Hypotheekbank, gevestigd te Dordrecht, gehouden op 22 Mei, is net di vidend over 1917 vastgesteld op 6 pCt. of 60 per aandeel, betaalbaar op dividend bewijs no. 9 en het dividend-bewijs no. 2 der oprichtersaandeelen met 4.betaal baar vanaf heden. DIE SPEELDEN STOMMETJE. Het verslag der schoolcommissie te Tlel deelt over de schoolvergaderingen, die daar ter stede verleden jaar bij wijze van proef zijn ingevoerd, het volgende mede1 ,;Aan school B. hadden die vergaderingen weinig resultaat daar, zooals het verslag om trent de vergaderingen dier school zegt: het ongewone voor de onderwijzers, om' ook over schoolzaken te mogen meespreken, waardoor nog niet tot uiting is gekomen, wat dienaan gaande wel onder het personeel leeft." Aan de overige scholen schijnen die verga deringen aan het gestelde doel te hebben be antwoord. PRINS HENDRIK PADVINDER. Prins Hendrik is den tweeden Pinksterdag als padvinder geïnstalleerd in een kamp te Soesterberg, waar ruim 400 padvinders uit Amsterdam en een 100-tal uit Beilen, Utrecht en Zaandam, de feestdagen doorbrachten. Ge kleed in de uniform der troepleiders, kwam Z. K. H. omstreeks 11 uur per auto uit Utrecht aan en vond' de jongens in een1 dich ten kring om de vlaggemast geschaard. Na het algemeen salut, deelde Z. K. H. mede, be sloten te hebben voortaan de uniform der ver- eeniging te dragen, ten einde nog meer dan vroeger te doen uitkamen, dat hij met hart en I' COURANT. i i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1