DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tychco Brahe e Tï' De strijd in en buiten Europa. No. 119 Honderd en twintigste Jaasgang. 1918. IfEUlLLETOM. Abonnefflentsprlis bli Toorultbetallng p. 3 maanden 11.65, Ir. p. post (1.90. Bevtlsnoinmers 5 ct. Adrertentieprlis 15 ct. p. regel, «jootere letters naar plaatsrilmte: Br. fr. N.T. Boek- en flandelsdrnkkerll Herms. Coster d Ik Voordam C 9. Tel.3. V RIJ D A G 24 M EI Buitenlapd. Bimtenlaiad. Wij kunnen ons voor ditmaal tot een kort overzicht bepalen daar het nieuws uit het buitenland zeer schaars is. Van Duitsche en Britsche zijde heeft men een beschouwing over het doeltreffende van het duilcbootwapen gehouden, waarbij men natuurlijk tot geheel verschillende conclu- siën gekomen- is. De Duitschers blijven niet in gebreke tel kenmale weer in het licht te stellen welke enorme schade hun onderzeeërs den Gealli eerden reeds hebben berokkend. Volgens een Wolff-bericht zouden in de Middellandsche Zee de duikbooten thans weer 22000 ton scheepsruimte vernietigd hebben. Maar toch blijft men in Engeland' opti mistisch gestemd. De marine-deskund'ge Archibald Hurd schrijft aLthans in de Daily Telegraph, dat de vijand thans ongeveer 3 54 millioen ton Engelsche, Geallieerde en neutrale scheeps ruimte per jaar vernielt. Daar staat evenwel tegenover, dat die lan den spoedig vier millioen ton scheepsruimte per jaar bouwen, welke bouwcapaciteit reeds binnen enkele weken bereikt zal worden. Daarna zal de stijgende lijn ten gunste der Geallieerden omhoog blijven gaan, zoo dat de Duitschers overtuigd zullen zijn, dat hun inspanning mislukt is. De vloten der Geallieerden, aldus deze deskundige, zijn door het optreden der duikbooten niet verzwakt, daarentegen is Amerika door de Duitsche duikbootactie in den strijd betrokken. Het vervoer van Amerikaansche troepen kan door de duikbooten niet belemmerd worden en door de afweermaatregelen van de Britsche admiraliteit wordt de zee voor de duikbooten zeer gevaarlijk. De deskundige ziet den toestand dus zeer helder in en meent, dat de Duitsche duik bootoorlog een mislukking is geweest Inmiddels heeft Reuter eenige cijfers gepu bliceerd, die er wei op wijzen, dat de duik booten nog heel wat schade aanrichten. Dé vorige maand ging 220709 bruto ren gister ton van de scheepsruimte der Gealli eerden verloren en 84393 ton van de neu tralen. Wel zijn deze cijfers, vergeleken bij vroe gere en bij die van de in de vaart zijnde ton nage betrekkelijk gering, maar toch gaan op deze wijze langzaam maar zeker eenige mil- lioenen ton scheepsruimte per jaar. voor de Geallieerden verloren. In Engeland is men er evenwel reeds ver- he igd over, dat het percentage verloren ge- gane schepen kleiner wordt en men ziet daarin het goede van de maatregelen der ad miraliteit, waar men zich steeds weer be ijvert het duikbootwapen door doeltreffende maatregelen tot machteloosheid te dwingen. Het verhezen-percentage is nimmer zoo gering geweest als in de laatste maand, meldt een Reutertelegiam met blijkbare vol doening. Roman uit het laatst der 16e eeuw, «uur kei Deensch van VILHELM OfcTfctifUUBft 9) HOOFDSTUK V. De brief. Allerbeste Vriend. Behalve dat ik je bedanken1 wil voor al het goede, dat je mij bewezen hebt, zend' ik je mijn hartelijke groeten. Meester Leovitus, die vanavond hier wegreist, om zich naar Heeren- wade te begeven, zal ie dezen brief overhan digen, dien je, naar ik zondheid zult ontvangen. hoop, in de beste ge- Beste Tycho Brahe, er is hier dén laatsten tijd' heel wat veranderd. Er valt wel niet veel meer waar te nemen van de afschuwelijke pest, d:e woedde, zoo wat al dien tijd, dat wij den zevenjarigen oorlog met Zweden voerden, en waarvan je de ellende al had afgeleid1 uit den stand van de beide groote hemellichamen ten opzichte van het toeken van den Leeuw. Dit waren voorzeker booze jaren, want, ter wijl 't krijgsvuur goed en bloed der burgers verteerde, waren er nog nachten, dat wel zes tig menschen dood in hun bed gevonden wer den. Toen heeft onze genadige koning door den heraut in de stad laten uitroepen dat we weer vrede hebben met Zweden en aat de Zwe den voortaan te land' en' te water als onze ;oede vrienden zullen beschouwd worden, aar de slechte gevolgen van den oorlog wor den nog gevoeldvooral het afdanken van het krijgsvolk gaat niet dan met groote ongere geldheden gepaardze houden geweldig huis. En in Engeland voorziet men reeds den tijd, dat de duikbooten van de zeeën pjn weggedrongen en de Britsche handelssche pen als weleer ongehinderd de kostbaarste Ladingen over de oceanen zullen voeren. De stukken betreffende het Duitsche com plot in Ierland zijn nog steeds niet gepubli ceerd en naarmate deze publicatie langer uit blijft, beginnen veel Ieren zich af te vragen of er wel werkelijk van een ernstig complot sprake is geweest dan wel of de Britsche re geering handig een gelegenheid gezocht heeft de lastige leiders der Sinn Feiners zon der tegenstand te arresteeren en naar Enge land over te brengen. Reeds werd in Ierland tegen deze arresta ties geprotesteerd. De Leider der Iersche na tionalisten, Dillon, heeft evenwel in een in- tervieuw te Dublin medegedeeld, dat hij niets met de Sinn Feiners plannen heeft uit te staan. Hij zeide er van overtuigd' te zijn, dat de politiek van Sinn Fein verkeerd' en dwaas is. Hij' ontkende niet, dat gedurende de laat ste drie weken zijn partij met de Sinn Fei ners ten opzichte van een gezamenlijk verzet tegen den dienstplicht had samengewerkt, maar ook toen waren de Sinn Feiners voort gegaan de nationalisten te bestrijden Dillon keurde het ten sterkste af dat de laatste jaren onbeperkte financieele hulp middelen uit New-York ter beschikking van Sinn Fein waren gesteld' en deed een ernstig beroep op allen van Iersch bloed in de Ver- eenigde Staten om de eenige partij in Ier land te steunen, die voor de Iersche vrijheid streed zonder verraad aan de vrijheid van het moederland te plegen. Dillon gaat dus nog van de veronderstel ling uit, dat de Sinn Feiners werkelijk in een Duitsch complot, zijn betrokken en wijst alle medeplichtigheid! dér nationalisten daar aan af. Wat niet wegneemt, dat hij nog weinige dagen geleden met dezelfde Sinn Feiners complotten tegen de Britsche regeering smeedde. En hoe zal de houding der nationalisten zijn wanneer straks mocht blijken dat er van een Duitsch complot niet veel te bekennen is, doch de Britsche regeering uitsluitend' een aanleiding gezocht heeft om met geringe moeite haar voornaamste tegenstanders uit het opstandige gebied te kunnen verwijde ren? Wat de Sinn Feiners betreft, die zijn thans zonder leiders. Maar mocht het Duitsche complot een phrase blijken dan zullen in een oogenblik nieuwe leiders opstaan en zal de regeering op een grooter verzet hebben te rekenen dan ooit in andere omstandigheden het geval zou zijn geweest De laatste dagen komt van verschillende zijden de voorspelling, dat deze oorlog niet lang meer zal duren. Wij wezen er dezer dagen nog op, dat de eene manslag geschiedt na de andere, om welke reden de burgemeesters ook het aantal nachtwakera versterkt hebben en den stok- waarders in last gaven, ijverig de straten rond te trekken, om de orde te bewaren. Maar hoe dit nu alles zij, toch staan we aan het eind van al die bezoekingen; en hier ter stede zijn dan ook de meesten vervuld van zijn M aanstaande 21 Juli, met groote prai dit het gebruik is onder En, beste Tycho Brahe, dit wil ik je toch ook nog even1 melden, dat van onzen genadi- gen vorst, Koning Frederik, de roep uitgaat, dat hij mild bedenkt, alle beoefenaren van de de bruiloft»van Zijn Majesteit den. koning, met rerw- e kor et g: gebruik is onder de vorsten ijn bloedverwante, e 13 conrngm zal p ich iecklenburg, die gelijk met koningin zal plaats vinden 2 e Sophia van e kroning der en t en praal, zooals studenten 'n goeden maaltijd zouden krijgen in het klooster, in plaats van de twintig, zoo als dit tot noch toe het gebruik was, en dat er bovendien nog verschillende andere gaven en voordeden aan arme studenten' zouden ver strekt worden. En nu onze genadige koning dus toch zoo duidelijk blijk heeft gegeven- van zijn voorliefde voor den geleerden stand, viel het mij in, dat ik geen beteren tijd kon kie zen, om naar een plaats als lector in de me dicijnen te dingen aan de stads-universiteit en dit wel juist, nu Zijn Genade in Kopenha gen is, om saam te treffen met de aanzienlij ken, d'ie hierheen zijn gekomen ter viering van de koninklijke bruiloft. Maar nu zal ik je er bij zeggen, hoe dit alles nog slechts tot mijn schade is uitgeloo- pen, daar de laster zich gemakkelijk een weg weet te banen tot koningen en' vorsten. Er is hier aan de hoogeschool een partij, die groo- tendeels bestaat uit theologische lectoren; en Hertling het einde zelfs nog in dit jaar ver wachtte, al zal dan zijn overtuiging wel op de vaste hoop van eèn beslissend Duitsch optreden in het Westen gegrond zijn. Toch is het opmerkelijk, dat telkens weer andere geruchten opduiken, nu eens van Duitsche dan weer van neutrale zijde. Thans weer komt het bericht, dat dte Noorsche gezant te Rome, die daar èn te Bern geaccrediteerd is, zijn standplaats Ro me voor die in Zwitserland verwisseld heeft Men schijnt er dus in Noorwegen van over tuigd te zijn, dat in Zwitserland binnenkort belangrijke voorvallen te verwachten zijn. Een medewerker van het Hbl. te Lausanne meent te kunnen voorspellen, dat deze voor vallen inderdaad niet meer geheel toekoms tig zijn. In allen gevalle begint het vredesoffensief van alle zijden los te komen en wanneer op het Westelijk front bij de komende hevige worsteling door een der partijen niet een be slissende overwinning behaald- wordt, zal het vredesplantje een vruchtbare aarde vinden om wortel te schieten. Een interessante, wij zouden bijna zeggen een verblijdende toezegging, is door den rijkskanselier gedaan. Op een interpellatie met betrekking tot be schermende maatregelen tegen Luchtaanval len op open steden heeft hij geantwoord, dat volstrekt zekere middelen tot verhinde ring van deze aanvallen ontbreken. Graaf Hertling herinnerde er evenwel aan, dat volgens dagbladberichten in de Fransche Kamer en met name in den Parijschen ge meenteraad zich ernstige en dringende stem men verhieven ten gunste eener overeen komst der oorlogvoerende partijen betreffen de het staken van vliegeraanvallen op steden buiten- het operatiegebied. Mochten bepaalde voorstellen van vijande lijke zijde gedaan worden, dan zouden de Duitsche militaire bureelen aanstonds met het onderzoek daarvan belast worden. In beginsel schijnt men dus in Duitsch- land niet ongenegen deze moordpartijen te staken, doch slechts wanneer ook de tegen stander daartoe genegen is. Men wenscht in het plegen van onrecht nu eenmaal niet voor elkander onder te doen. doen. Van het Westelijk front nog geen nieuwB van beteeken is. KORTE BERICHTEN. De Fransche minister van koloniën, Si mon, is te Rome aangekomen om zijn regee ring te vertegenwoordigen bij de plechtige herdenking van Italië's toetreden tot den oorlog. In een Californische stad zijn 32 wa gonladingen vliegtuigen gelost voor de uit rusting van een vliegpark van 700 acres, dat millioenen dollars heeft gekost ea in 60 da gen gereed, was. De jaarlijksche vergadering van den Raad der mijnwerkers uit Northumberland eindigde op 22 dezer. Het voorstel, dat was ingediend door de pacifistische partij, en waarbij de regeering werd aangespoord om deze hooggeleerden maken ieder voor ketter uit, die zich vermeet, het niet met hen eens te zijn in alle leerstukken. Zij hebben het Zijn Genade dus zóó voorgestelcf, dat ik niet waar dig zou zijn, de plaats van lector in te nemen daar ik in verbinding stond- met roekelooze menschen-; ja, dat ik zelfs mijn Christendom had afgezworen, om des te beter de geheime wetenschappen te kunnen beoefenen; niet op eerlijke, wettige wijze, maar door goddelooze en kettersche middelen. Dit laatste zal beweerd zijn met het oog op mijn samen-treffen met den goudmaker Mees ter Steffen, dien je je nog wel herinneren zult van dien keer, dat wij samen hem opzochten in zijn huis aan de Noorderpoort, toen- wij zelf studeerden aan de hoogeschool. Mijn vijanden schijnen hier achter gekomen te zijn en nu leggen ze het zóó uit, dat ik met den' Booze een verbond zou hebben aangegaan en dat ik mijn ziel aan hem verkocht zou hebben. Nu herinner je je ook nog wel, beste vriend, dat er op dien avond, nu al tien jaar geleden, niets tot stand' kwami van de overeenkomstj die ik met hem sluiten wilde, omdat je het mij zoo nadrukkelijk afraadde. Maar jaar en dag later, toen je naar Duitschlan-d getrokken waart met Meester Anders Sorensen Vedel, als je hofmeester, bracht ik mijn besluit toch ten uitvoer en leende een som gelds van Stef fen- Graver, want ik kon niet langer mijn lust bedwingen, om de beroemde alchimisten te bezoeken, wier kunst ik volkomen wilde leeren kennen. Beste Tycho Brahe. dit kan je gelooven, dat ieder van mijn woorden, waarheid is, als ik je zeg, dat ik nooit eenig verdrag sloot in naam des duivels, of den Booze had tot mijn helper of bondgenoot; want een dergelijke beschou wing houd ik over het geheel voor dwaas bij geloof, ofschoon er toch velen van onze hoog geleerden zijn, die meenen, dat er waarlijk het initiatief te nonen tot een vrede door on derhandeling, werd ingetrokken, omdat de voorstellers thans van meening waren dat het oogenblik ongeschikt was. De „Nordd spreekt Entente-geruchten tegen, als zoude wrijving zijn ontstaan tus- schen de Finsche regeering en den opperbe velhebber van de Duitsche troepen, die aan de bevrijding van Finland meegewerkt hebben. Wilson heeft een wetsontwerp geteekend, waarbij bepaald wordt, dat alle jongelieden, die sedert 5 Juni 1917, den eersten inschrij vingsdag, -den 21-jarig-en leeftijd hebben be reikt, zich voor den militairen dienst moeten laten inschrijven. De Boheemsche pers en de geheele be volking protesteeren krachtig tegen den nieu wen bestuursvorm, van het land. In een hoofdartikel zegt de „Daily News" nog dat, nu de voedselvoorziening der geallieerden' geregeld is, dank zij Ameri ka, de nederlaag van de duikbooten een zicht bare werkelijkheid wordt. De dat het economische verdrag tusscheri Duitschland en Zwitserland onder voorbe houd van de ratificeering door de betrokken regeeringen is afgesloten. Uit Petrograd wordt gemeld) dat op bevel van den comandant van Kroonstad men het fort Ino in de lucht doen vliegen. Het garnizoen is teruggeroepen. In Madrid is een tot heden onbekende epidemie uitgebroken-, die gepaard gaat met hooge koorts, braking, borstpijn en- diarrhee. De ziekte, die zich snel uitbreidt, is niet kwaadaardig. Er kwamen nog geen gevallen met doodelijk-en afloop voor. ent De „Nordd." meldt volgens een W. B., ■dra DE GRAANVOORZIENING DOOR AMERIKA Reuter seint uit Washington: De Ameri kaansche regeering blijft volharden bij haar streven om voedingsmiddel-en te zendén naar de Europeesche neutralen, die ten opzichte daarvan van haar afhankelijk zijn. In over eenstemming daarmede is de belofte van den president om te voorzien in de behoefte aan voedsel der Europeesche neutralen, voor zoo ver de behoeften der geallieerden dit toelaten. Na de jongste maatregelen, genomen, voor het zen-den van graan naar Zwitserland on der konvooi door de Duitsche duikbootblokka de, neemt de „War Trade Board" thans de noodige stappen tot het bijeenbrengen in de daartoe geschikte havenplaatsen van 50.000 ton broodgraan, door de V. S. aan Nederland beloofd, toen de Nederlandsche schepen wer den overgenomen, opdat het gereed zal zijn om te worden geladen, zoodra de Nederland sche schepen aankomen. Er liggen reeds 15.000 ton graan ter ver- en evenveel zal nog worden voor de aankomst der Neder landsche schepen. Aan de Nederlansdie regeering is te ken nen gegeven, dat de stoomschepen spoedig moeten worden afgezonden, daar de voorra den niet voor onbepaalden tijd kunnen worden bewaard. Deze schepen moeten worden afge nomen van een vloot van meer dan 400.000 ton Nederlandsche schepen, welke volgens be trouwbare berichten thans stil liggen in Ne derlandsche havens. Deze vaartuigen vallen natuurlijk onder de garantie van den presi dent, dat de stoomschepen, gezonden om de 100.000 ton graan te halen, beloofd door V. S en Argentinië, nóch in beslag genomen, noch vastgehouden zullen worden. Aan drie stoomschepen in de Amerikaan sche wateren was reeds vroeger machtiging verleend) om graan te laden, als speciale con cessie, om' in de onmiddellijke behoeften van Nederland te voorzien, dat, naar vernomen zulke duivels-bondgenooten besta'an. Het verdrag dat ik sloot met Steffen Gra ver, kwam in ieder geval tot stand', zonder den duivel er bij aan te roepen, of te bezwe ren'; en ik gaf hem slechts een schuldbekente nis voor de honderd Joachhn-daalders, die ik van hem leende, intrest op intrest; daarbij verplichtte ik er mij nog toe, om twee jaar na mijn thuiskomst Meester Steffen te diénen met de kunst die ik bij die vreemde alchimis ten leeren- zou. Dit alles ben ik nagekomen, hóé zwaar het mij ook viel -en- ik zal je nu vertellen, hoe het mij verder vergaan is, waarbij ik n-og wel eens aan je waarschuwing gedacht heb." In ieder geval ben ik daar wel achter ge komen, dat Meester Steffen toch niet de kun dige beoefepaar der wetenschap was, waar ik hem voor hield; maar hij bleek ook een be drieger, die -goedgeloovigen misleidde, met valsche mengsels, die hij uitgaf voor zuiver goud, dat hij met zijn groote alchimistische kennis had weten samen te stellen. Daar ik geen deel wilde nemen in zijn be driegerij, vatte hij een heftigen- wrok tegen- mij op, en niemand anders dan hij heeft mij aan geklaagd bij de godgelredheid aan de universi teit, om mij als lector te weren, waar ik toch anders zooa-ls ik wèl durf zeggen heel goed de geschiktheid voor bezat. Ja. zoozeer heeft hij tegen mij gestookt, dat, als de lectoren naar hun hart te werk waren gegaan, dan haden ze mij verbrand, als dén ergsten ketter of heksenmeester! En nu, beste vriend, zal je je wel afvragen, wat eigenlijk mijn bedoeling kan wezen, om je met zoo'n brief vol Jobstijdingen lastig te vallen? En nu zal ik je ronduit en kortweg antwoorden, dat, als iemand mij. helpen- kan, d-an ben jij het! De rijks-hofmeester, de heer Pedfer Oxe, is immers nauw aan je verwant en was je ook altijdi zeer goed gezind. De heer werd, dit graan dringend noodig hadi ea waaraan voldaan wera door het zendén van 14.000 ton broodgraan. Men is van gevoelen, dat het overgebleven graan moet worden vervoerd door de schepen, die in de Nederlandsche wateren- stilliggen. Het Nederlandsche stoomschip „Hollandia", aan welke verlof was verleend graan te laden in Argentinië, bestemd voor Nederland, was niet in staat een volle lading in te nemen we gens het lage water in de Rio de la Plata. Het kreeg verlof om naar de V. S. te komen en 500 ton Amerikaansch graan te laden om de lading aan te vullen en naar Nederland te vertrekken met het koren en de nog achterge bleven Nederlandsche zeelieden. Ook de graanverschepingen, ingevolge de nieuwe overeenkomst aan Noorwegen- beloofd, zullen worden bespoedigd. De ,,War Trade Board" heeft reeds 15.000 ton broodgraan, bestemd voor Noorwegen, vrijgegeven en hoopt spoedig nog 15.000 ton gereed te heb ben om de beschikbare Noorsche scheepsruim te aan deze zijde van den Oceaan te vullen. DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: De commissie van advies betreffende de economische regelingen met het buitenland is gisteren met haar voorbereidende1 besprekin gen gereed gekomen en hoopt de volgende week de definitieve onderhandelingen met Duitschland aan te vangen. BESCHIKBAARSTELLING VAN' HAR DE ZEEP EN ZEEPPOEDER. Wegens het tijdelijk niet verstrekken van industrie-zeep (zachte zeep) door de regee ring, is het verbruik van harde zeep toegeno men, voornamelijk voor het schoonhouden vaa groote gebouwen, fabrieken, enz. Zoo lang de regeering de industrie-zeep of een soort zeep ter vervanging daarvan met verstrekt, tracht de N. O. T. daarin tegemoet te komen, door de gemeenten toe te staan, buiten haar rantsoen, nog harde zeep of zeep poeder te betrekken voor ziekenhuizen, fa brieken, kantoorgebouwen en andere groots instellingen, die de zeep gebruiken voor het reinigen', van hunne -lokalen. Voor deze doeleinden zal volstaan kunne» worden met een soort harde zeep van plm. 25 pet, vetgehalte. De directies dier instellingen kunnen zelf direct bestellen bij de fabrieken of handelaren, door de N. O. T. erkend, mits elke bestelling goedgekeurd wordt door een1 gemeentelijk 1©- vensmiddelenbureau. Daarvoor is Voldoende het stempel van het bureau op den bestelbrief te plaatsen, onder teekend door den directeur. Wasscherijen vallen buiten deze regeling en kunnen de voor hen benoodigde zeepen rechtstreeks van fabrieken en grossiers betrek ken, die onder controle der N. O. T. staan. Hét rantsoen wordt voor de gemeenten be rekent naar het aantal inwoners, op dén grondslag van V» Kg. harde zeep van hoog vetgehalte en 7» Kg. zeeppoeder per inwoner per maand. Ter vervanging van zeeppoeder, in verband met de schaarscnte van dit artikél, kan ook worden betrokken een zelfde hoeveelheid harde zeep, mits van een laag vetgehalte van 25 pet. De grossiers kunnen voor hunnen verkoop buiten de gemeente nog een hoeveelheid har de zeep en zeeppoeder bekomen, direct door bemiddeling der N. O. T., voor eene hoeveel heid, ongeveer gelijk staande met hun gemid delden omzet buiten de gemeente in 1913 en 1916. Dit rantsoen wordt voor eiken grossier afzonderlijk bepaald door de afdeeling Ver- bruikstoezicht op olieën en- vetten der NT O. T. Aan de firma s of handelaren, voorkomende op de Vertrouwelijke Lijst der N. O. T., zul- Pc'der, die nu weer in hooge gunst staat bij zijn Koninklijke Majesteit, is zelf een geleera en verlicht man, en volijverig beschermt hij de wetenschap en haar beoefenaars. Als je nu aan hèm zoudt willen.schrijven, en hij zou mijn zaak eens behartigen, dan kon de storm nog afgewend worden, waar slechtheid en onwetendheid mij mee bedriegen, en kan het nog wezen, dat ik toch lector in -de medicijnen wordt. De alchimistische kunst kon ik dan be oefenen met alle hulpmiddelen en zeker zullen 't niet de duivel en zijn trawanten zijn, die ik dienen wil, maar slechts de groote kunst en wetenschap, waar ik mij aan wijdde met al mijn geestkracht en waar ik iedere gedachte van m-ijn ziel aan ten offer gebracht heb. zelfs het schoone liefdesgeluk, zooals mij dit eefts heeft toegelachen uit een paar onschul dige meisjesoogen. Maar daar wil i-k je niet mee lastig vallen, dat zou slechts oude won den open rijten waarvoor toch geen kruid fewassen is. Ieder moet den- weg volgen, dien et lot hem aangeeft, én, heeft men een grootsch doel op het oog, dan moet men al lereerst de ingevingen van het hart bedwin gen, om zich door niets te laten afleiden. Beste vriend, nog één ding is er, dat ik je zeggen wil, eer ik den langen brief sluit: Je moet enkel aan den heer Peder Oxe schrijven, als je meent, dat je dit kunt doen, zonder dat jé iezelven daarmee in miscrediet brengt, door bijvoorbeeld een ketter te hel pen, waar ik immers voor doorga? Daar wil ik je nog eens nadrukkelijk op wijzen. Maar anders houd ik mij nu ten zeerste aan bevolen, dat je mij op die manier de hand zoudt reiken en bij voorbaat dank ik je er voor; maar liever lijd ik zelf dan maar schande en onrecht, dan dat ik jou in eeni opzicht zou kunnen benadeelen, dat je voor ntij opgenomen hebt! (Wordt vervolgd). COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1