DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strjjd in en bniten Europa. No. 121 Honderd en twintigste Jaargang. 1913. MAANDAG 27 MEI. FEUILLETON. Tychco Brahe Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Kijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Buitenland. Telefoonnummer 3. Prijs der'gewone Advertentiën Zooals te verwachten was is de Britsehe pers in haar oordeel over de regeeringspu- blicatie, die toch ook nog. op de waarschijn lijkheid van verstandhouding tusschen Duit- schers en sommige Ieren zinspeelt, zeer ver schillend. De bladen, die aan de zijde der regeering staan, keuren de regeeringshandelingen on voorwaardelijk goed 'en wijzen er op, dat krasse maatregelen in dergelijke gevallen ge boden zijn. Daarentegen spreken vele andere bladen hun verontwaardiging uit en vragen met verwondering waarvoor het noodzakelijk was alle leiders der Sinn Fein-partij te arresr teeren en naar Engeland over te brengen. De conservatieve pers keurt de handel wijze van de regeering volkomen goed -en aanvaardt haar redenen om niet meer bewij zen te geven. Zij vindt trouwens het open baar gemaakte materiaal reeds bezwarend genoeg, waar bijlkbaar plannen bestonden om Duitsche duikbootsteunpunten in Ierland in te richten. De Morning Post meent, dat als men nu Ierland Home Rule geeft, het Zuiden en Wes ten des lands, op wier steun de samenzweer ders voornamelijk konden rekenen, het nieuwe Iersche parlement en de regeering in haar macht hebben. De Manchester Guardian is er wel van overtuigd, dat de Sinn Feiners met de Duit- schers hebben samengespannen, in de hoop Engeland een doodelijken slag te kunnen toebrengen. Maar sommige punten zijn niet geheel op gehelderd en er is meer noodig om .de open bare meening in Ierland te overtuigen. De Daily Chronicle wenscht overtuigende bewijzen tot rechtvaardiging van de inhech tenisnemingen en de Daily News merkt op, dat er wel vees over toestanden van vroeger, maar weinig over complotten van heden be kend gemaakt is. Over het algemeen wordt het optreden der regeering evenwel goedgekeurd. De Daily Telegraph wijst er ,b.v. op, dat de regeering slechts de keus had om, öf tot het uiterste te wachten, om dan zonder bloedyergieten opruiming te houden, öf te wachten tot het oproer was uitgebroken. De regeering, zegt het blad, heeft haar plicht .edaan en de openbare meening zal er nu op aandringen, dat de belhamels on verwijld voor hat gerecht worden gedaagd en bestraft. De Daily Express acht het bijeengebrachte bewijsmateriaal overtuigend en de Globe on-' derstreèpt dit oordeel volkomen. De thans Romau uit het laatst der 16e eeuw, aaar het Deensch van VILHELM 08TERGAARD. 11) Aan een grooten steenen tafel, midden in de kamer, zat Meester Leovitius. in dien- zelfden roodea pelsmantel gehuld, dien hij gedragen had bij zijn aankomst op Heeren- wade. Op tafel lagen vele handschriften opengeslagen, waarvan enkele bijzondere teekencn en figuren bevatten, die slechts ver klaard konden worden door hen, die inge wijd waren in de Chaldeeuwsche taal. Het was een zeldzame en kostbare boekenschat Er lagen geschriften betreffende de heilige Kabbala (Joodsche schriftuurverklaring vol gens de overlevering), waarvan de mystieke oorsprong zocver terug ging, als de geval len Engelen, waarvan sprake is in het boek Henoch; het waren geleerde verhandelingen over de zwarte kunst: de Magi-naturalis: verklaring van de mandek, dat is de waar zegkunst. of de leer, om op handen zijnde van aardsche verschijnselen, en bovenal ve le aanteekeningen betreffende de astrologie der Chaldeeërs en afschriften in de Griek- sche en Egyptische talen van de oudste al- chimistische werken.. TTusschen die kostbare handschriften in een verzameling glas-cylinders, die verschil lend gekleurde vochten bevatten, en poeder van een stof, dat werkelijk al heel geschikt kon lijken bij de uitoefening van de goud- .makerskunst.,Er was antimonium, het grijze arsenicum, kwikzilver, salpeter en nog meer. Meester Leovitius was bezig orde te stel len op deze zeldzame en waardevolle din gen, eer dat hij wegging uit Heerenwade. onthulde feiten, zegt het blad, wettigen de kenschetsing van het plan als een misdadige intrige. De nationalisten houden zich van den domme. Uit niets blijkt trouwens, dat zij van een Duitsche intrige op de hoogte zijn geweest. Zij loochenen alle vriendschapsbetrekkin gen met de Sinn Feiners, met wien zij: nog zoo kort geleden plannen beraamden om de Ieren tot daadwerkelijk verzet tegen da re- geeringsmaatregelen te brengen. Toch wordt algemeen op een onpartijdig en openbaar onderzoek naar de gebeurtenis sen aangedrongen. De gearresteerden, zegt o. a. de Daily Ex press, behooren nu in de meest mogelijke openhaarheid te worden berecht. Ierland zal niet meer naar hen luisteren, indien zij open lijk schuldig zullen blijken, maar half Ier land zal hen voor onschuldig houden indien ze zonder vóór geweest te zijn, geïnterneerd worden gehouden. En heel goed beseft het blad welke con flicten met Ierland geboren zullen worden, wanneer werkelijk een aanmerkelijk aantal Ieren de gearresteerden als martelaren gaan beschouwen. Lloyd George heeft een redevoering te Edenburg gehouden en de omstandigheden brachten mede, dat deze niet al te optimis tisch was. Hij be prak het gebeurde met Rusland, dat, zooals hij opmerkte, iedereen, die in dien waan verkeert, dat de vrijheid en de veilig heid der wereld kunnen worden verkregen, zonder dat de Pruisische militaire macht is gebroken, tot andere inzichten zal brengen. Vervolgens herinnerde de minister aan de arrestaties der Sinn Fein-leiders. Hij noemde het ontwijfelbaar of eenige Ieren zijn in een samenzwering met Duitsche militaire autori teiten betrokken. Indien, zeide Lloyd George, de regeering thans voor handelend optreden ware teruggedeinsd1, zou ze verdiend heb ben in staat van beschuldiging te worden gesteld. Daarna besprak de minister de vredeskan- sen. Hij herkende in het eigen land twee typen van menschen n.l. de vredes-extemisten en de oorlogs-extremisteq. De eerste noemde hij vijanden van de a vrede, daar zij een aanmoediging voor den vijand zijn. De laatsten beschouwen elke ge dachte aan vrede als verraad tegenover den staat. Daarom ligt, volgens den premier, het pad Over enkele dagen zou de reis ondernomen worden en het leed geen twijfel, of zijn leer ling Tycho Brahe, zou hem volgen. Toen de deur openging, keek Meester Leo vitius van zijn werk op en riep met levendi ge stem den binnentredende toe: „Nu beste jongen want zoo mag ik ie immers wel noemen? ben je geslaagd in je ondernemingen? Heb je je vrij gemaakt van den laatsten keten, die je bona aan deze al te zeer afgelegen plaats?" Tvcho Brane stapte langzaam het vertrek verder binnen en wierp zijn mantel en kraag op een stoel naast den haard. „Ik ben een vrij man en kan op reis gaan, waarhéén en wannéér het mij maar invalt. Ook ben ik niet van plan iemand ooit te raadplegen, wat dit betreft. Maar ziet u, Meester Leovitius er is één enkel ding, dat mij nog niet goed helder lijkt. Ik zal u vertellen, wat dit is. Het kan zijn, dat uw scherpzinnigheid mij het weet te verklaren Tycho Brahe leunde tegen den haard, zonder er acht op te slaan, dat zijn wanbuis en broek heelemaal zwar werden van. kool en roet. Hij richte zich op en haalde een paar maal diep adem, eer dat hij weer begon te spreken „We hebben met vuur en ijver gewerkt, Meester Leovitius, en uw vernuft heeft mij' vele mysteriën1 der natuur geopenbaard. Maar met dit al heb ik toch niets kunnen voelen van vreugde in het werk, die ik vroe ger kende. Zoudt u mij daar ook de oorzaak van kunnen verklaren?" „De weg door de geheime wetenschap is niet makkelijk," antwoordde Meester Leovi tius op plechtigen toon. „Zoolang men uit de bron der wetenschap drinkt, neemt de dorst nog slechts toe en wordt tot een onbe dwingbare lust, tot men genoegdoening vindt in zijn wetenschappelijk vorschen. Daarom is je gemoed in onrust, beste der wijsheid en veiligheid dat de regeering bewandelen moet, tusschen beide uitersten in. Lloyd George meende, dat er weinig menschen meer waren, die geloofden aan een eervollen vrede zonder overwinning. Het lot van Rusland is een te duidelijke waarschuwing geweest. De minister toonde zich tevreden over de duikbootbestrijding en de eenheid in het op perbevel. Vele menschen, zeide de minister, hebben gewild, dat de Geallieerden meer aandacht zouden schenken aan de redevoeringen van staatslieden in de landen der Centralen. Maar op het oogenblik, dat wij er op ant woordden, kwam het wederwoord) van het Duitsche geschut, doordat de Duitsche en Oostenrijksche staatslieden door de militaire opperhoofden gebruikt werden als dit in de kraam van deze laatsten te pas kwam. De minister schetste den vrede van Brest- Litowsk als de volledigste onthulling van de functies, die de militaire kaste der staats lieden der Centralen heeft toegedacht. De gevolgen van de ineenstorting van Rusland, aldus de minister, worden nog bij langen na niet goed gemaakt door de in spanning van Amerika, want wat Amerika kon leveren ter verhooging van de gevechts- waarde der Geallieerden, is nog geen vijfde van de gevechtssterkte waartoe de Centralen door den vrede in het Oosten in staat wer den gesteld. Wanneer men van den premier dergelijke pessimistische uitlatingen hoort, krijgt men niet alleen geen hoogen dunk van de zoo zeer bewonderde Amcrikaansche hulpverlee ning, maar onwillekeurig ook de gedachte, dat de Duitschers nu in het Westen wel eens overwegend sterker zouden kunnen blijken. Dit is wel duidelijk, dat van het succes of den tegenslag der Duitschers bij de komende gebeurtenissen op het Westelijk front zeer veel voor een spoedigen vrede zal afhangen. De republiek Costa Rica heeft den Centra len den oorlog verklaard. Het telegram uit Jan Juan del Sur vermeldt er jammer genoeg niet bij hoeveeL millioen mannen de republiek naar het Westelijk front denkt te zenden. Zij zal zich in haar vijandelijkheden, zooals vele andere Zuid- Amerikaansche Staten, voorloopig wel beper ken tot het in beslag nemen van Duitsche bezittingen. Engelsche en Fransche landingstroepen hebben zich in het Moermangebied op Rus sisch bezit genesteld. Gedeelten van deze troepen zijn volgens een Wolff-telegram tot de golf van Oemga vriend I Maar heb je je eerst losgerukt van deze bekrompen omgeving, dan zal je meer rust en troost vinden in de kunst, waraaan je je toch met hart en ziel wijdde." „En als ik nu ter wille van de alchemie mijn vaderland verlaat, en de vrouw, die zich geheel aan mij gegeven heeft, vindt u dan ook Meester Leovitius, dat Ik daar goed in handel?" „Je kunt niet anders, omdat Je kunsit-dle- nen je met ware geestdrift vervult en je steeds nader voert tot 't doel, dat je je hebt gesteld. Je vriend Pratensis moest je een voorbeeld ter navolging zijn: hij heeft niet gedraald alles op te offeren aan zijn schoo- ne wetenschap, ofschoon ik weet, dat zijn hart er bij bloedde. En zou jij dan, Tycho Brahe, wiens geleerdheid en verstand veel grooter en wienst wil tienmaal zoo sterk is zou jij dan hierin achterstaan bij je vriend? Onthoud dit wel: de heilige Kab bala duldt geen mededingster! En, wil je de groote philosoof en astroloog wordenf waar je aanleg voor hebt, dan mort je ie niet laten terughouden door zulke minderwaardige dingen, die alleen tot richtsnoer kunnen die nen voor heel gewone, alledaagsche sterve lingen, maar niet voor een man als jij-" Meester Leovitius had met het vuur der overtuiging gesproken, maar het viel niet licht uit te maken, welken invloed zijn woor den hadden op dengene, tot wien ze gericht waren. Tycho Brahe was onbeweeglijk tegen den zwarten vuurhaard in het laboratorium blij ven leunen en hij scheen evenzeer verdiept in zijn eigen gedachten, als dat hij luoister- de naar hetgeen Meester Leovitius sprak. Maar nu keek hij toch eindelijk op en sprak: „U verlaat immers Heerenwade voor en kele dagen, om uw vrienden in Lund op te zoeken, eer dat u wegtrekt hier uit het land? Nu dan, als u terug komt, Meester Leovitius, vooruitgedrongen. Dit'telegram wijst er op, dat Engeland be zig is, zich aan de Moermankust een vloot- basis van den eersten rang te scheppen. De bevelhebber der aldaar opereerende vloot zou, volgens de Köln. Zeitung, ver klaard hebben, dat Finland thans als een ko lonie van Duitschland wordt beschouwd, zoodat Engeland de verdediging der repu bliek Moerman tegen aanvallen van buitenaf ondersteunen zal, hoewel aan annexaties niet gedacht wordt. Te Stockholm ontvangen particuliere be richten melden, dat in Engeland schepen voor groote transporten naar de nieuwe Britsehe kolonies in den drielandenhoek aan de IJszee in gereedheid worden gebracht. Het is wel te verwachten, dat de Russen met deze landing op hun gebied niet bijzon der ingenomen zullen zijn. Van het Westelijk gevechtsfront geen nieuws van beteeken is. In Italië, waar men tot dusverre nog wei nige vruchten1 van den oorlog geplukt heeft, is de verjaardag van de deelneming daaraan toch glorierijk herdacht. De Koning van Engeland had den Prins van Wales naar Rome gestuurd, die in een redevoering te kennen gaf, dat hij in het oude Rome met trots als zijn overtuiging verklaarde, dat de groote zaak waarvoor Engeland en Italië tegen de macht der reac tie strijden, bestemd is om door eensgezind heid te zegevieren. In Italië schijnt men over deze redevoe ring zeer tevreden te zijn geweest De Entente heeft tegen den Roemeenschen vrede geprotesteerd, wat de Nordd. Allg. Zeitung er toe gebracht heeft eens een en ander over dit protest in het licht te geven. Het blad) wijst er op, dat in dit protest alle overeenkomsten te Boekarest getroffen van nul en geener waarde verklaard worden, in zooverre zij namelijk In strijd geacht worden met de beginselen door welker schending de Entente tot den oorlog werd gedwongen of die de rechten en belangen der Entente- mogendheden aantasten. De Nordd. Allg. meent, dat de Roemeen- sche regeering dit stuk wel kan leggen bij1 de stukken waarin de Entente vroeger de Roemeensche regeering beloofde te steunen en waarop deze zich onberaden in den oor log stortte. Juist, zegt het blad, omdat de Entente haar beloften niet kon nakomen, heeft Roe menië den strijd móeten opgeven en den vrede van Boekarest moeten sluiten. De Roemeensche regeering, zegt het blad krijgt u kort en goed' mijn antwoord), of ik met u meega of nlrt." „Dit zij zoo, mijn waarde discipel," knik te Meester Leovitius. „Op den terugweg kóm ik dus weer op Heerenwade, waar ik zoo lang genoot_van de gastvrijheid Steen oom. op Heerenwade, de gastvrijheid van uw Maar, eer ik deze koste lijke dingen opberg," hij wees naar de uit stalling op de ronde, steenen tafel, „lijkt hrt mij, dat we vannacht het onderzoek nog eens moesten voortzetten, Me dunkt, het zal je sterken in je besluit, met lederen keer, dat wat een beroep doen op onze kunst." Een paar minuten later vlamde hrt vuur op in den ruimen haard, en Meester Leovi tius mengde enkele stoffen, die de glazen cylinders inhielden Zooals hij daar stond, in den met bont omzoomden mantel, en met hrt eerwaardige, grijze hoofd1, leek hij moge lijk zelf wel zoo'n Chaldeeuwsch priester, te meer daar hij ook zeker op dezelfde wij ze zijn kunst aanriep, althans met die for-, mule, van den eenen alchymist op den an deren overgegaan en die luidde: „Heelal( luister naar mijn stem!... Aar de en water, sluit u open voor mijDat hrt loof der boomen niet trille. Ik wil prij zen den Heer, die het Al en hrt Eenige is. De Hemelen openen zich en de winden zwijgenmet al mijn kracht loof ik Hem, die het Al en het Eenige is!" HOOFDSTUK VIL Er stond een gezadeld paard in den stal in de pastorie van Knudstruk. Het was een kalme telganger, al van gevorderden leef- '"J ~~'L grijs gevlekten i Maar, ofschoon tijd en op zijn wit en grijs gevlekten rug lag een vrouwenzadel Maar, ofschoon de schimmel anders doorging voor een zacht en geduldig dier, stampte hij nu toch met de voorpooten op den grond en haver plat in de bijna Ieege kribbe. Zijn meesteres had hem ook lang laten ten slotte, heeft thans onder de rampspoe dige politiek van haar voorgangers een streep gezet en' de protesten van de Entente kunnen gelukkig voor Roemenië daar niets aan veranderen. Inderdaad, de Entente heeft Roemenië moeten loslaten. Zij kon hrt niet meer steu nen toen Rusland tot den vrede besloot en Roemenië heeft zich op genade of ongenade aan zijn vijanden moeten overgeven. Uit Washington werd 26 Mei aan de bla den gemeld, dat op dien dag de Geallieerden en Amerika het eens waren geworden over een politiek van non-interventie betreffende Rusland, dat zij tevens alle mogelijke, hulp en steun zullen bieden. Op het oogenblik zal er dus niet tusschen beiden gekomen wor den. Engeland en de Vereenigde Staten hebben aan de Japansche regeering doen weten, dat hun nieuwe gedragslijn hen niet is ingege ven' door wantrouwen jegens Japan maar dat ze uitsluitend een kwestie van politiek Is. KORTE BERICHTEN. Volgens nieuw ingekomen berichten hebben Duitsche duikbooten in de Noordzee 16,500 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een diep geladen vrachtechip van minstens 6000 br. reg. ton werd uit een kraditig beschermd convooi geschoten. De Britsehe Admiraliteit deelt mede: een van de geleide-duikbooten uit den Atlan- tischen Oceaan, die in haar baste is terugge keerd, meldt den lln Mei ter hoogte van Kaap St. Vincent een convooi te hebben ont moet. Zij kreeg een Duitcche duikboot van het z.g. kruiser-type in zicht en bracht deze tot zinken. De zee, die op dat tijdstip zeer hoog stond, was oorzaak dat er geen overlevend*» waren. Aan de Daily Telegraph wordt uit Nieuw York gemeld, dat tweehonderdduizend in de Vereenigde Staten verblijfhoudende Russen te Washington vergunning verzocht hebben naar Rusland te gaan om er Duitsche land te bevechten. De Iersche postboot Inniscara is sp weg van Fishguard naar Cork getorpedeerd en gezonken. -- De Turken maken, volgens een bericht uit Moscou, aanspraak op de stad1 Noworls- sisk met alle zich daar bevindende oorlogs schepen, havenwerken en voorraden, waar voor zij een schadeloosstelling willen bctalea. Finland wil het schiereiland Kola aan zijn gebied toevoegen, om een uitgang naar de IJszee te hebben. Daardoor zou het ook een belangrijk gedeelte van den Moerman- spoorweg verwerven. De Times verneemt uit Tokio: Men acht het waarschijnlijk, dat de regeering niet tot openbaarmaking van den tekst van de over eenkomst met China zal overgaan. De geredden van den' getorpedeeréen hulpkruiser Moldavia zijn in een haven aan de Zuidkust aangekomen en vertelden dat het wachten. Tegen den middag was Jonk- vrouwe Sophia Brahe op de pastorie aange komen. maar nu was hrt al zoo laat gewor den, dat men slechts bezwaarlijk zijn weg zou kunnen vinden door de duisternis, ter meer daar de sneeuw hier en daar op hoo- pen gewaald was. Maar de Jonkvrouwe scheen die bezorgd- had geen acht geslagen op het voortschrij den van den tijd. Ze zat in de kamer bij a* dochter des huizes, Kristlne, en belde vrou wen spraken zoo zacht tot elkaar, of *e bang waren, dat iemand haar hooren zou. Sóphia had de hand gevat van haar vrien din en haar jeugdig gelaat vertoonde groote levendigheid, terwijl ze sprak: „Je brengt een grooter offer, dan er ooit van eenige vrouw verlangd kan worden. Als je mijn broer verteld had, hoe bet eigenlijk met je stond, da nzou hij je zeker niet ver laten. Eevenmin vat ik recht, om welke re den hrt nu noodig te, dat hij zou kiezen tus schen jou en zijn kunst. Waarom kan zijn hart niet je beiden omvatten, en met dezelf de trouw? Als hij nu wegtrekt, dan blijf je alleen achter, met de schande en zorg, die je deel zullen wezen, als je je kind ter wereld brengt." Kristine zag schuw rond. Maar dit duur de slechts een oogenblik. Toen antwoordde ze, met een beslistheid, die haar stem klank verleende, hoe zacht zij anders ook sprak: „Ik wil uw broer in het geheel niet dwin gen, Jonkvrouwe Sophia: want het zou geen geluk baren, nóch voor hem, nóch voor mij De liefde, die wij voor elkaar hebben ge voeld, moet hem niet hinderlijk worden. Ik zal mijn schande dragen, zonder hem daar mee lastig te vallen; maar keert hij ééns tot mij terug, dan zal hij zien, dat ik mij zijn liefde niet onwaardig heb gemaakt, ook al ben ik nu eenvoudig en van geringen stand." CWordl vervolgd.) COURANT

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1