Binnenland. Gemengd Nieuws. ProTiaeitftl Mleaw». •ehif «Sow i^ai to»peö® tót ffitet êoos cm mlp. getroffen Woa, Pr, J, Kdmpf), presidm* van den Rijks dag, is vaüft'iJdftg na genitumiü tijd stek te zijn geweest, te Berlijn on* leden. Naai' iet Gioroale d'Italia meldt is het Italiaansche stoomschip Avara in den Atlan- tischen Oceaan door een duikboot in den grond geboord. Duitschland is begonnen levensmiddelen aan Bohemen te leveren n.l aardappelen en groenten. De eerste 90.000 K.G. aardappelen' zijn te Bantzen aangekomen en onder de be volking verdeeld alsmede eenige wagons met •la. Het Wolffbureau spreekt de berichten uit Russische bladen tegen volgens welke er een oproer op de Duitsche vloot in Helsing- fors zou hebben plaats gehad. De politie in Tipperary beeft Zaterdag mejuffrouw Bruns, een Oostenrifksche, in het huis van een' zekeren Edwards gearresteerd. Mejufrouw Bruns is sedert vier jaar de se cretaresse van Edwards. De reden van de ar restatie is niet bekend. De staatssecretaris voor oorlog, Baker, heeft medegedeeld, dat .er binnenkort Ame rikaansche troepen naar het Italiaansche front zullen vertrekken. KAAS. De minister van landbouw heeft bepaald: 1. de verkoop en de aflevering van kaas is met ingang van 26 Mei 1918 verboden; 2. het vervoer van kaas uit eenig deel eener gemeente naar alle overige gedeelten des rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is met ingang van 26 Mei 1918 verboden; 3. de verbodsbepaling sub 1 gesteld is niet van toepassing op den verkoop en de afleve ring van kaas, voor zoover de verkoop of af levering geschiedt: a. door producenten aan bij het Rijkskan toor voor melk en kaas ingeschreven' commis- •iehandelaars: b. door het Rijkskantoor voor melk en kaas; c. aan het Rijkskantoor voor melk en kaas; d. door gemeentebesturen' of voor gemeente besturen optredende grossier» aan detaillis ten; e. door detaillisten aan consumenten bij hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. te gelijk: 4. de verbodsbepaling sub 2 gesteld is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 k.G.; 5. van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld kan ontheffing worden verleend, onder daarbij zoo noodlg te stellen voorwaarden, door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas. 6. De verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld zijn niet van toepassing, op kaas, welke vóór 27 Mei reeds was afgezonden. De minister van Landbouw heeft besloten, ter verkrijging van een regelmatige verdoe- ling der beschikbare kaas, om alle kaas, welke geproduceerd wordt, ter beschikking te stellen van het Rijkskantoor voor melk en' kaas. Te dien einde zal een inkoopregeling voor deze kaas worden, vastgesteld, welke bepaalt, dat slechts diegenen olie bij' het Rijkskantoor voor melk en kaas zijn ingeschreven, kaas kunnen oduc en aan vorenge Rijkskantoor. Voor het in werking stellen van koopen van den" pr. cent kaas kunnen afleveren aai ucent, reap, als pro du vorengenoemd van bedoelde regeling is een voorbereiding ongeveer 2 weken, noodzakelijk. Daar er gevaar bestaat, dat gedurende deze periode van voorbereiding, aanzienlijke hoe veelheden kaas door gelegenhcidskoopl led ei i zullen worden opgekocht, welke hoeveelheid daardoor onttrokken zouden worden aan een regelmatige distributie heeft de minister met ingang van Zondag 26 Mei het vervoer cn de aflevering van kaas verboden. In verband daarmede merkt de minister op, dat het gevolg van den getroffen maatregel zijn zal, dat de kaasproducenten gedurende ongeveer 2 weken hun product zullen moeten bewaren. Dit kan echter geen buitengewoon bezwaar opleveren, aangezien alle kaaspro- duoenten in. de gelegenheid zijn geweest alle kaas, welke zij vóór 1 Mel J.1, gemaakt heb ben. af te leveren. Volgens de nieuw te treffen regeling zal de verkoop cn aflevering van kaas slechts in be paalde gevallen geoorloofd' zijn. In al deze gevallen behoudens bij den verkoop door de detailverkoopers aan consumenten bi] hoeveel heden van niet meer dan 1 K.O. tegelijk zal do kaas gedurende het verVoer gedekt moeten zijn door eene vervoervergunnlng van het Rijkskantoor voor melk cn kaas. De minister heeft, met Intrekking van vori ge beschikkingen, inzake maximum inkoop- en verkoopprijzen voor jonge kaas een nieuwe prijsregeling gemaakt en bepalingen vastge steld l waaronder kaas mag worden afgeleverd. De minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen geschreven: Ik heb de eer u mede te deelen, dat het In mijn bedoeling ligt eerstdaags een rantsoe- 'ng voer k; wordt net mij ook met betrekking tot dit art- neering voor kaas in te voeren. Hierdoor geven aan het door hem ingenomen stand punt, dat de verkoop van alle artikelen zoo veel mogelijk behoort te blijven in handen, van diegenen, welke zich in normale tijden ook met den verkoop van die artikelen bezighou den. Ik zie mij daarom genoodzaakt den- ver koop van kaas zoo te regelen, dat dit artikel voortaan uitsluitend verstrekt wordt aan de gemeentebesturen. Bij de tot heden bestaande regeling voor de kaasdistributie gold het systeem, dat de kaas zooveel mogelijk gedistribueerd wordt door bemiddeling van de ingeschreven grossiers, terwijl de gemeentebesturen in de gelegenheid waren, waar noodig, bestellingen voor kaas in te zenden aan het Rijkscentraal Administra tiekantoor voor de Distributie van Levensmid delen (R. D. K.) Thans zal de verstrekking van kaas door bemiddeling van ingeschreven grossiers ge staakt worden, zoodat alle bestellingen door de gemeentebesturen moeten worden ingezon den bij het Rijkscentraal Administratiekan toor voor de Distributie van Levensmiddelen. In verband hiermede verzoek ik u dan ook van heden af alle soorten kaas, welke uwe ge meente wenscht te betrekken, geregeld bij ge noemd kantoor te bestellen en geen bestel- v 'irinVeTter» voor Ingeschreven te fiatteeren. Ik merk hierbij nog Af», dat in de regeling ten aanzien vaö beetelUngen door gemeenten, die ook thans reeds door bemiddeling van het Rijkscentraal AHrti.histratjebureau voor de Distributie van Levensmiddelen kaas betrokken, buiten bemid deling van grossiers, voorshands geen veran dering zal worden gebracht. De kaas zal steeds verstrekt worden voor de behoefte per twee-wekelijksche periode, terwijl de eerste bestelling vóór Woensdag 29 Mei bij hét Rijkscentraal Administrattiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen moet wor den ingezonden. De bestelling zal worden uitgevoerd in de periode van 3 tot 7 Juni. Het ligt daarbij in mijne bedoeling per hoofd der bevolking twee weken een rantsoen kaas te verstrek! van 2J4 ons, zoodat aan elke gemeente per 1000 inwoners 250 K.G. per 2 weken geleverd kan worden. Bij de uitvoering van de orders der gemeen tebesturen zal zooveel mogelijk de kaassoort geleverd worden, welke besteld wordt. Hoogst waarschijnlijk zal dit echter niet in alle ge vallen mogelijk zijn, zoodat de gemeentebe sturen er rekening mede dienen te houden, dat zij in sommige gevallen kaas van een anderen vorm of vetgehalte zullen ontvangen dan be steld was. Ten slotte maak ik u opmerkzaam, dat in verband met de op 1 Mei j.l. ingetreden zo- mer-melkregeling, waarbij de productie-prijs der melk op een lager bedrag is gesteld dan gedurende den afgeloopen winter gold, thans ook een verlaging van de prijzen der kaas kan intreden. De Vereeniging voor den Binnenland- schen Kaashandel heeft den minister van landbouw telegrafisch nogmaals verzocht, in de commissie van advies voor het Rijks kantoor voor melk en kaas ook een binnen- landschen grossier, die geen exporteur is, op te nemen. THEE. De minister van landbouw heeft bepaald to. de leveranciers van thee aan detaillis ten, die bona no. t9 van detaillisten in ont vangst genomen hebben en van deze detaillis ten' opgave ontvingen van hun voorraden, zullen onder aftrek van deze voorraden van af 1 Juni 1918 zooveel maal 0.15 K.G. thee aan die detaillisten moeten afleveren als het aantal bons no. 19 bedraagt, dat zij van hen ontvangen hebben, tenzij krachtens het in arti kel II sub b van voornoemde beschikking be paalde, de aflevering aan detaillisten geheel of gedeeltelijk door het Rijksdistributiekan toor voor Thee en Koffie aan eenen anderen leverancier wordt opgedragen. Deze aflevering behoort voor zoover moge lijk vóór 15 Juni 1918 plaats te vinden. Na 15 Augustus mag geen thee meer aan detail listen worden afgeleverd; 2o. gedurende let tij dvak, aanvangende 15 Juni en "eindigende 15 Augustus 1918, zal door detaillisten 015 K.G. thee moeten afge leverd1 tegen' inwisseling van bon 21, uitslui tend aan die verbruikers, van welke zij het lichaam der thee- en koffiekaart hebben ge waarmerkt voor ontvangst van bon 19; 3o. gedurende het tijdvak sub 2 genoemd, zullen tijddijk zijn ingetrokken de beschikkin gen waarbij het schenken van thee in hotels, café's, sociëteiten en dergelijke werd. verboden 4o. op machtigingsbons zal aan de sub 4 bedoelde .bedrijven, en. voorts aan ieder, die door het Rijksdistributiekantoor voor Thee en Koffie in het bezit wordt gesteld van zulk een machtiging, slechts thee geleverd mogen wor den door de firma, die op dien machtigings bon als leverancier staat vernield. Aan de oude (eerste) thee en koffiekaart zullen, nadat na 15 Juni op bon 21 van deze kaart 0.15 K.G. thee zal zijn verkregen, nog slechts de bons 23 en 25 aangehecht zijn. In verband met de mogelijkheid, dat aan deze bons wellicht nog eene bestemming zal gegeven worden, verdient het aanbeveling de ze bons alsmede het lichaam van deze kaart voorloopig zorgvuldig te bewaren. KOFFIE. De minister van landbouw deelt mede, dat het noodzakelijk is, wederom een deel der kof fie, welke hier te lande werd aangevoerd, zon der eenige beperkende bepaling ten aanzien van haren wederuitvoer, in consumptie te brengen. Mitsdien worden zij, wie het aangaat, uit- enoodigd vóór 31 Mei 1918 bij het Rijks- Istributlekantoor voor Thee en Koffie, eene aanvraag in te dienen tot ontheffing van het verbod tot verkoop van ruwe koffie d.d. 5 October 1917. no. 808 E. afdeellng Crisisza- ken, bureau A. Z.. voor het laatste 4de deel, onderscheidenlijk net resteerende van iedere partij. Omtrent de betalings-voorwaarden van de koffie, overeenkomstig het vorenstaande in consumtie gebracht, wordt verwezen naar de bekendmaking van. 12 Nov. 1917. CACAO. De minister van landbouw heeft ingetrok ken. de beschikkingen van 24 en 27 April en bepaald: I. Het is verboden: A. cacaoboon en te verwerken tot cacaomassa of chocolademassa, anders dan voor oogenblikkelij'ke behoefte van eigen bedrijf van den cacaopoeder- of choco ladefabrikant, die tot zulk eene verwerking overgaat; B. cacaoboonen, cacaomassa, cho- colademassa of andere halffabrikaten te ver werken tot chocolade in welken vorm dan ook; C. cacaopoeder: a. te vermengen met vreemde bestanddeel en: (suiker, meel, melk poeder of wat dan ook; b. te verwerken: c. af te leveren; d. te vervoeren; D. cacaoboo nen, cacaomassa, chocoladeniassa of andere halffabrikaten te vervoeren of af te leveren. II. Door den minister van landbouw, nij verheid en handel kan op schriftelijk verzoek, te richten tot de afd. Crisiszaken van het de partement van landbouw, nijverheid en han del ontheffing, onder daarbij te stellen voor waarden worden verleend: A. van het bepaal de I, A. B. van het bepaalde onder I, B, met dién verstande, dat: a. in geen geval choco ladereepen zullen mogen worden vervaardigd van minder gewicht aan 30 graip, Indien zij ongevuld, en 35 gram indien zij gevuld zijn b. In geen geval chocoladereepen zullen mo gen afgeleverd worden van minder gewicht dan 30 gram, indien zij ongevuld en 35 gram indien zij gevuld zijn; c. in geen geval choco ladereepen zullen mogen worden vervaardigd o# van .yutvwr- prajc-4 met een maximum, suikergehalte (uitgedrukt als rietsuiker) van 65 pet voor de ongevulde sn van het chocoladegedeelte van de gevulde reep en, en van 50 pet voor de melkchocolade- reepen en anders dan hetzit op de reep zelf, hetzij op hare verpakking, hetzij op beide, voorzien van den naam van den fabrikant; C. van het bepaalde onder I, C, a, b, e of d, en I. D. III. vastgesteld: de volgende maximum prijzen voor chocoladereepen, gevuld1 of onge vuld1: groothandelsprijs per 100 stuks: ver pakt ƒ11, onverpakt 10.50; tusschenhan- delsprijs per 100 stuks: verpakt 11.50, on verpakt ƒ11; kleinhandelsprijs per stukver pakt 12^ cent, onverpakt 12 cent; welke prij zen zijn te verstaan inclusief verpakking en emballage en franco station van bestemming spoor, boot of laatste veer. IV. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag volgende op dien harer plaatsing in de Nederlandsche Staattscou- rant, met uitzondering van het bepaalde on der II, B, b en c, welke bepalingen in werking zullen treden op 15 Juli 1918. VERVOERVERBOD VAN VROEGE AARDAPPELEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat, in afwijking van zijn beschikking van 16 dezer, het vervoerverbod op vroege aardappe len. wederom in werking treedt op Maanaag 27 dezer. FORMALINE; Mede in verband met het feit,, dat formaline voor -de bereiding van enkele geneesmiddelen niet door andere grondstoffen kan worden vervangen, zal zoolang de voorraad formali ne gering is, geen vergunning voor' het ver- /oer van formaline ten dienste van ontsmet ting of voor andere "doeleinden (als het ver werken in andere praeparaten) worden ver eend, tenzij overtuigend kan worden aange toond, dat in een bepaald geval de toepassing van deze stof onontbeerlijk c. q. niet do andere stof te vervangen ia. loor een SAL AR ISVE RHOOG ING VOOR BUR GERLIJKE RIJKSAMBTENAREN. Verschenen ia de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot salarisverhoo- ging voor burgerlijke rijksambtenaren. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. In de memorie van antwoord betreffende !t wetsontwerp tot nadere voorziening in de tegenwoordige buitengewone omstandighe den nopens net toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen, zegt de regee ring, dat de in deze wetsvoordraebt voorge stelde voorzieningen niet reeds veel vroeger zijn voorgesteld, omdat in de practijk ver- ichillende maatregelen van gelijke strekking zonden worden toegepast. Deze wsetsvoor- dracht strekt om aan die practijk een óntwij- .'elbaren wettelijken grondslag te geven en om tevens eenige meerdere organisatie van het toezicht op vreemdelingen mogelijk te maken. En dit wetsontwerp behoorende tot die welke geen enkele regoering anders Jan noodgedwongen indient is niet aan hangig gemaakt voordat de behoefte aan zoodanige meerdere organisatie zich onaf wijsbaar deed gelden. Het aantal Russen en Polen onder de hier te lande vertoevende vreemdelingen is betrek kelijk slechts gering. Hun vertrek zal de be- aoefte aan de voorgesteld regeling niet ver- nfnderen. Aangaande de terugleiding der Russen en Polen naar hun vaderland zijn, zoodra de gewijzigde oorlogstoestand daartoe aanleiding gaf onderhandelingen met de Duitsche regeering geopend. De Duitsche re- peering heeft medegedeeld, dat zij gaarne be reid was der Nederlandsche regeeriug ten de- i)llk het transpor! ïiog niet mogelijk was. M< ;e ter wille te zijn, doch dat voor het oogen- hoopte cchter'dit binuen niet té langen tijd te kunnen doen plaats vinden. De DUitsthe regee ring gaf ie verstaan, dat in elk geval voor de terugleiding zou moeten vaststaan, dat de be voegde autoriteiten in Rusland en Polen ge- icigd zouden zijn om de betrokken personen over te nemen. Aan onze gezapt te Berlijn is ïog onlangs-opgedragen de aangelegenheid opnieuw bij de Duitsche regeering ter sprake te brengen. De aangelegenheid der venerische ziekten heeft de aandacht der regeering. De kwestie is er een van groot belang, doch tevens van netelig»» aanLMtt De voorgestelde regeling opent de mogelijkheid om ten aanzien van /rcemdelingen, dic^brounen blijken te zijn van besmetting, maatregelen van toezicht en, zoo noodlg, van aanwijzing of ontzegging van verblijf te nemen. De uitbreiding der hlerbe- doelde, voor een deel zeer gevaarlijke ziekten, zal ook langs dezen weg worden tegengegaan Met een toezicht waarbij de gevaarlijk ge achte vreemdeling zijn vrijheid van beweging behoudt, kan niet steeds worden volstaau. De regeering is eveneens van oordeel, dat er nog hoogere belangen zijn dan die der persoon lijke vrijheid. Bovendien blijft de vreemdeling steeds vrij om door vertrek naar het buiten land ami de toepassing der hier bedoelde maatregelen een einde te maken. Vrijheidsbe nemingen in het politieg belang van vreemde mogendheden zijn natuurlijk uitgesloten. En dat een vrijheidsbeneming wel eens tegen dat belang kan indruischen, komt op zichzelf geen voldoende reden voor om de toepasing van dien maatregel bij den rechter te brengen, vaar zij in het systeem van ons staatsrecht, eigenlijk niet behoort. De instelling van een commissie van toezicht voor de vluchtoorden of kampen, welke aan verblijfplaats zullen worden aangewezen, zal sommige der te intemccren vreemdelingen als door den minister worden overgenomen. TE VELDE STAANDE PRODUCTEN. De minister van Landbouw, vernomen heb bende dat sommige gebruikers van bouw grond thans hun te velde staande aardappe len, peulvruchten en andere gewassen ver- koopen, vestigt er de aandacht van belang hebbenden. op, dat koopers van dergelijke te velde staande gewassen geen vergunning zal worden verleend deze naar hun pakhuis of woning te vervoeren. DUITSCHE SCHEPEN UIT INDIë. Volgens te Rotterdam ontvangen telegra fisch bericht, zullen binnenkort twee Duit sche stoomschepen' uit Ned.-Indië naar ons land vertrekken, die die reis zullen maken als Reliefschepen, «duepen rijn door de Daitedre aeg**-- ring beschikbaar gesteld te* vervanging van ie „Bandoeng" van dm Rotterd. Lloyd, en de „Gaasterland" van den. Kon. Holl. Lloyd, twee der zeven schepen, die op 22 Februari van bet vorige jaar op de Engelsche kust ge torpedeerd zijn. DE „NIEUW-AMSTERDAM". De N. Rott. Ct. verneemt, dat het vertrek van de „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika op Woensdag 29 dezer bepaald kan blijven. DE INBESLAG GENOMEN NEDER LANDSCHE SCHEPEN. Tot dusver zijn, naar het Fin. Weekbl. ver neemt, nog geen betalingen geschied voor de door de Geassocieerden in beslag genomen Nederlandsche tonnage, ofschoon sedert de inbeslagneming reeds meer dan twee maan den zijn verstreken. Dit is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat de voorwaarden wel in Maart l.l.'door de Geasocieerden wer den gediciteerd, doch eerst 22 Mei door de betrokken reederijen officieel zijn geaccep teerd. HANDEL TUSSCHEN AMERIKA EN OOST-INDIë. Reuter seint uit Washington: Overeen komstig den wensch van Amerika om den handel tusschen de Nederlandsche Oost-In dische Koloniën en de Vereenigde Staten te bevorderen, heeft de Amerikaansdie War Trade Board den gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië de verzekering ge geven', dat er aan de stoomschepen, welke tusschen de eilanden en de Amerikaansche havens dienst doen, bunkerkolen zullen wor den verstrekt, terwijl de uitvoer-vergunnin- gen op de Amerikaansche goederen, voor In- dië bestemd, van kracht zullen blijven of, zoo noodig, worden verlengd. De plechtige belofte van Amerika de Ne derlandsche schepen, die zich den 21sten Maart in Nederlandsche koloniale havens bevonden, niet op te vorderen, geldt voor de schepen, die tusschen de eilanden en de kmerikaansche havens onderweg zijn. GEEL MOSTERDZAAD. Het lid van de Tweede Kamer, de heer de Visser, had betreffende het verleenen van' te gemoetkoming aan houders van geel mos terdzaad. de volgende vraag ingezonden: Zou cle minister bereid zijn om den hou ders van geel mosterdzaad, die door het vasstellen van een nlaximumprijs beneden den geldenden marktprijs en het daai volga in bezit nemen van voorraden deeld zijn, eenige tegemoetkoming van rijks wege te verleenen? De minister heeft geantwoord, dat hij be reid is om nader te overwegen in hoever aan de handelaars ten deele in de door hen gele den verliezen kan worden tegemoet geko men. GOEDERENVERVOER MET HET BUITENLAND. Naar aanleiding van het wetsontwerp houdende nadere voorziening teil' aanzien van het goederenvervoer met het buitenland, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam een adres tot de Tweede Kamer gericht met verzoek het aan Handel en Nijverheid niet door aanneming van het 'ngediend ontwerp van wet onmogelijk te naken hun energie te gebruiken en hun on dernemingsgeest te ontplooien, wanneer de ijd daarvoor Is aangebroken. Slechts door verwerping van het ontwerp en door verandering van de taak der Neder landsche Ultvoer-Mantschappij in een con- troleerende bij de uitgifte van consenten la verbetering te verwachten, zegt adressant. KON. NAT. STEUNCOMITé. Er Is een wetsontwerp ingediend tot ver- nooging van de landbouwbegrootlng, waar bij voor het Kon. Nat. Steuncomité een bij drage gevraagd wordt van 21,000,000. HET WEDDEN VERBODEN. Op last vari den recliter-commissarla in strafzaken te Heerenveen is aldaar in voor- loopige hechtenis gesteld de 30-jarige C. J. F. P., wonende te Amsterdam, verdacht van harddraverij. De viudacute is cm Bdgl yhichialing, die, met andere bookmakers, In den laatsten tijd gezien werd op de hard- draverijen in het Noorden de» lauds. AANOEHOUDEN. De politie te Middelburg heeft aangehou den den 24-jarigen O. W. L., uit Rotterdam, die onder een valschen naam in een hotel te Middelburg vertoefde. L., die een wij royaal leven leidde, gaf op genaamd te zijn Brand van Wijk. Hij heeft zich schuldig gemaakt lan diefstal van een fiets, en oplichting. Onder den genoemden valschen naam kwam hij met de voetballers te Middelburg in aan raking en trad hij op den tweeden Pinkster dag als scheidsrechter in den wedstrijd Middelburg—Vlissingen op. BEVOLKING VAN HET RIJK. Staatscourant No. 119 bevat de volgende ave omtrent de bevolking des rijks: rovinciën. Mannen. Vrouwen1. Totaal. Noordbrabant 358.606 356.367 714.973 Gelderland 364.969 358.468 723.437 Zuidholland' 799.546 836.551 1.636.097 Noordholland 621.441 649.367 1.270.808 Zeeland 122.727 123.206 245.933 Utrecht 160.704 166.488 327.192 Friesland 193.598 190.765 384.363 Overijssel 219.169 212.588 431.757 Groningen 178.651 180.012 358.663 Drenthe 103.629 97.322' 200.951 Limburg 221.332 209,157 430.489 Totaal 3.344.372 3,380.291 6.724.663 OP Z'N ELF EN DERTIG ST. In onzen tijd van gewone en' draadlooze telegrafie is het wel aardig eens te vernemen hoeveel tijd de belangrijkste berichten vroeger noodig hadden om verspreid te worden. Den 12 Januari 1519 stierf te Wels bij Linz Ke:zer Maximiliaan I van Duitschland. Bijna alle landen van Europa stonden met hem in contact en dus was van veel beteekenis een spoedige overbrenging van het bericht van zijn overlijden. Ot/woonttfk had een brief van Lfttz naat Augsburg 2)4 dag noodig, voordat hij aan zijn adres kwam, maar omdat het in de Ja nuarimaand koud en slecht weer was, had de brief vier dagen noodig om daar te kom. zoodat eerst 16 Januari de Raad den do. van zijn heer te weten kwam. Op denzelfden datum kwam het bericht te Triëst, den 18en in Ofen en Brescia en den 19den wist men1 te Venetië den1 dood van Maximiliaan. Den 23en werd het bericht uit Frankfort aan den Main naar Wetzlar overgebracht en op denzelfden- dag vernam Margaretha van Oostenrijk den dood haars vaders en de troonsbestijging van Karei V. Neurenberg kreeg de tijding toen ze een week oud was en verbreidde ze verder naar Noordelijk Duitschland. Te Rome kwam de doostijding den 23en, te Parijs den, 25en en te Madrid den 28 Januari. En dat alles met „Spoed"-koeriers, die op geen' kosten te zien hadden om maar snel hun reisdoel te bereiken. HET WONDER. De Leeuw. Crt. schrijft: Uit onbekende venten was Het ons op een maal verschenen, Langzaam en statig, want een moeizaam zwoegend en1 puffend vaartuig bracht Het hier aan. Op het achterdek was Het. Breed en ma jestueus. O, van zeer majestueuze breedheid. Zonnig en 'n zoete behaaglijkheid- voluit in de zon stralend en bestraald. Rose, van een héél week, teeder rose, als pas-geboren menschem wel zijn. En glanzend met triom feerenden glans. Het deed niet; Het bewoog niet. Het leefde, maar leven was er niet in. Het whs. Het vaartuig zwoegde en pufte. Een was er die ging bij den weg. Een Een zame. Zijn schreden waren moe en zijn hoofd was van zorgen gebogen-. Maar toen hij het daar op eenmaal aanschouwde, stond hij stil, als weigerden zijne voeten hem den verderen dienst. Zijn oogen, in treurnis eerst naar dq steenen gericht, werden groot en rond; zijn samengeklemde lippen spleten van verbazing vaneen, maar geen klanken ontstegen aan rijn-en mond. Want hij was van stomheid ge- dagen. En anderen-, die waren als hfj, zfj deden ils hij, zoodra ook zij Het aanscnouwden. Zij .taakten hun gang en staarden. In verwon- lerde bewondering. Want zij zagen en be grepen niet. Hoe en van waar? Waakten of droomden zij? En toch' 'daar was Het, daar voor hunne oogen-, van een week, teeder rood, breed en majestueus, stralend' bestraald, met riomfeerenden glans. En gansch een menigte stond stil bij den weg, sprakeloos en verdwaasd. Het wonderbareHet was geschied Daar was in de stad een vet varken ge komen. LIJK IN EEN PUT. Te Heeze is door de buren in een put be hoorende bij het huis van den alleen wonen den H. Sch. diens lijk gevonden, De afgebro ken steenen rand van de put vertoonde spo ren, dat Sch. hij ongeluk in de put is geval len, welke meening wordt versterkt door een- bloedende hoofdwonde. Op den man die als zeer oppassend bekend stond, werd 3000 gevonden. OOK EEN SALARISREOELINO. De gemeenteraad van Soest heeft naar het Volk meldt, het salaris van den burgemeester gebracht van 2000 op 4000, van den gemeente-secretaris van 1700 op 3600, cn van den len ambtenaar ter secretarie van f 1400 op 3300. De le politie-agent, te vens keurmeester, ontvangt 1400 en de le gemeente-arbeider bijua analphabeet 1000 salaris. Het hoofd der openbare school te Soest (met 20 dienstjaren) verdient 1350; 2 hoofden der bijzondere school (23 diens ren) 1 lOO.en één onderwijzer met hoofd;; en 34 dienstjaren 110 0. stia- akte De openbare, roomsche en christelijke on derwijskrachten hebben nu allemaal te za- men vergaderd en besloten tot het Voeren eener gezamenlijke actie. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen, Trekking van heden. No. 6914 15000. Ns. 255, 11330, 15625 en 5229 1000. Na. 19020, 441, 9207 en 7020 40J. Ns, ilüOb en 20435 j 200. Ns. 10495, '18648, 10759. 13935, 17669, 10804, 10882 en 5605 10Ó. UIT WIJDENES. Door de firma Sluis en Groot te Enk'hul- zen werd voor stullenzaad (koolzaden) 14 h 30 per pond betaaliL voor reuzenboo» uen 0.25 per pond. Enkele bouwen» ont vingen duizenden guldens. UIT AKERSLOOT. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is bij 'den veehouder B., aan den' Westdijk air hier, door openschuiving van een raam, ten nadeele van diens knecht, een rijwiel en een pak kleeren ontvreemd. Door de politie alhier is beslag gelegd op 3 zak gerstemeel, wegens verboden ver voer. UIT SCHAGEN. De gemeente Schagen zal eene geldleen-ing van 35000 sluiten van ten hoogste 5 pet., voor eene voorloopig gedeeltelijke electrifi- catle van een deel der gemeente, ten einde daardoor den gasnood te verlichten.Het werk is opgedragen aan de Maatschappij „Noorderlicht" te Groningen. Zondag werd te Schagen eene groote demonstratie voor Staatspensioen gehouden. Aan den optocht, die de meetings vooraf ging, werd door 20 afdoellngeii van den Bond, met vaandels, vlaggen met opschrif ten, demonstratiewagens deelgenomen. Als sprekers traden op ae heeren A. Woudstra, (hoofdbestuur), P. Otto, Mr. P. J. Oud en J. E. W. Duiis, leden van de Tweede Kamer. Zang- en fiarmoniegezelschappcn luister den de bijeenkomst op. UIT HEILOO. Van hier namen een 19-tal personen, allen leden van de afd „Heiloo" van den Bond voor Staatspensionneering of van de Propagaada-Club dier afdeeling, deel aan

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2