DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. I FEUILLETON. Tychco Brahe E No. 124 Honderd en twinsfögste Jaargang 1918 AboDDBinsntsprlis bil Yoornlthetallng p. 3 maanden 11.65. fr. p. post f 1.90. Bewiisnnmmers 5 et. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlinte. Br. Ir. N.V. Boek- en Handelsdrikkerll DONDERDAG Herns. Coster ft Zn., Voordam C 9. Tel. 3. 30 MEI. Buitenland. Hn gmtmm vMééé m Staten Generaal. Binnenland. liJmvleesch. Wanneer men de kaart beziet, verwondert men zich minder over de grootte van het in Duitsche handen gevallen terrein dan wel over den zeer korten tijd waarin het ver overd werd. Want weliswaar is bij eiken grooten aan val gebleken, dat de eerste stoot de grootste resultaten geeft, maar-wie bedenkt, dat de zoo moeilijk te nemen heuvels bij den Che- min des Dames, wier verovering den Gealli eerden ten vorigen jare zeer groote en lang durige inspanning kostte, nu in weinige uren in Duitsche handen vielen, beseft wel, dat de Duitschers op dit punt van het ge vechtsfront een geweldige kracht ontwikke len. De Geallieerden zijn terug gedrongen, maar hun wijken geschiedde methodisch en de samenhang der legergroepen bleef be waard. De Duitschers drongen over Aisne en Vesle en de laatste berichten wijzen er op, dat hun opmarsch yan het Noord-Oosten uit op Parijs aan, nog niet tot staan gebracht is. Evenwel, zooals wij reeds opmerkten, is de linie der Geallieerden niet verbroken. Waar de zwaarste slagen vielen is zij inge drukt, maar links en rechts van dezen inham houden de troepen stand, zoodat tot nu toe 1 voor de Duitschers slechts van terreinwinst van betrekkelijk ondergeschikte beteekenis mag worden gesproken. De hoogten van Margival én Ciry ten Oosten van Soissons waren nog altijd in han den der Geallieerden evenals Sint Thierry ten N.-W. van Reims, aan het Kanaal dat Manie en Aisne verbindt. Met vrij groote zekerheid mag thans wel aangenomen worden, dat de Geallieerden het Duitsche offensief in de richting van Amiens verwacht hebben, zoodat daar de meeste reserves van generaal Foch gereed gehouden werden. Mag men eenerzijds verwachten, dat thans belangrijke troepenmachten naar het Aisne- gebied gedirigeerd zijn, anderzijds schijnt men nog weinig genegen, het nu losgeko men offensief als dè werkelijke groote aan val te beschouwen en houdt men angst vallig het oog op andere frontgedeelten ge richt, waar men voor een plotselinge gewel dige actievreest. Wij wezen er reeds op, dat de militaire medewerkers der Entente-bladen nog steeds een herhaling van het offensief bij Amiens en Yperen voorspellen, hoewel hun voorspel lingen door den langen duur en grootschen opzet van den slag bij de Aisne wel eenigs- zins onbetrouwbaar schijnen. Want Duitschland moge in militair op zicht nog een zeer krachtige mogendheid zijn, dit neemt niet weg, dat het Duitsche le ger in den loop der jaren reeds zoo groote verliezen heeft geleden en dat het in de naas te toekomst nog voor zulk een geweldige krachtsinspanning zal staan, dat een offen sief als thans tusschen Reims en Laon als schijnbeweging te groote offers zou eischen. De Duitsche pers is natuurlijk over den loop van het krijgsbedrijf bijzonder voldaan, de correspondent van de Berliner Lokal- auzeiger spreekt van de volslagen nederlaag des vijands en die der Deutsche Tageszei- Roman uit het laatst der 16e eeuw, aaar het Deeusch van VILHELM OSTERGAARD. 13) De praest had inmiddels den schimmel voorgeleid en nu zou hij zijn adellijke gaste in het zadel helpen. Terwijl Sophia Brahe de teugels vatte) boog ze zich nog eens over naar Kirstine en fluisterde die heel zacht In het oor: „Welke boodschap moet ik aan Tycho overbrengen?" „Zeg hem", antwoordde Kirstine, even zacht, „dat de sterren daar ginds getuigen zullen zijn van mijn trouw jegens hem." Tycho Brahe had den heelen dag in zijn laboratorium gewerkt. Nu liep het al tegen negenen. Hij zat alleen aan de ronde, stee- nen stafel, midden in de kamer, waar hij de laatste maanden gezamenlijk met Meester Leovitus J>ezig geweest was. In een klein diarium of dagboek, dat voor hem openge- s agen lag, had hij den datum gezet: 11 No- vembris, Anno Domino 1572, en toen schreef hij den volgenden inhoud, in zuivere Latijn- sche dichtmaat: „Weer een dag verspild! Een kennis, die nooit eens vrucht draagt, schenkt dan ook heel weinig vreugde en stemt het gemoed tung wijst er op, dat het Duitsche succes zoo buitengewoon is, dat de Entente het bij be nadering nooit heeft kunnen bereiken. De Engelsche bladen laten natuurlijk een geheel ander geluid hooren. Over het algemeen blijven zij nog hard nekkig aan de gedachte yasthouden, dat deze aanval een schijnbeweging is, waardoor ge neraal Foch verleid zal worden zijn reserves naar de Aisne te zenden, terwijl een krach tige stoot in de richting van Amiens in stilte wordt voorbereid. De Westminster Gazette is er van over tuigd, dat dit plan geen succes zal hebben1 en de Evening Standard acht het Duitsche suc ces van weinig beteekenis, omdat iets derge lijks altijd bereikt kan worden door iederen aanvaller, die onverwacht met een over macht aanvalt. Wij laten thans het Duitsdie communiqué volgen, dat wij nog in een deel der oplage van ons vorig nummer konden opnemen. Het meldt, dat op den rechtervleugel de rug van Temy-Sorny benevens de hoogten ten N.-O. van Soissons werden genomen. Op de hoogvlakte van Condé werd de tegen stand gebroken en het fort benevens Vregny en Missy genomen. De Duitschers bestegen op den Z. oever der Aisne en der Vesle de hoogten Westelijk van Cirsy. De Vesle werd overgetrokken en Braisne en Fismes veroverd. De Duitschers staan op de hoogten ten W. der Vesle. Zij bestormden de hoogten ten N.-O. van Prouslly en namen Villy Fran- queux en Courcy, terwijl op de hoogten van Thiery nog gestreden wordt. Het aantal ge vangenen steeg tot 25000. Het Fransche communiqué meldde, dat de Franschen op hun linkervleugel door krach tige tegenaanvallen den Duitschen opmarsch tot staan brachten en aanvallen doorstonden op de hoogten van Neuville-sur-Marginal, Vregny, ten N. van Soissons en op de ber gen in de streek van Ciry, Salsogne en Vas- seny, welke hoogten in bet Z. de vallei van de Vesle beheerschen. De Franschen geven toe, dat de Duit schers in het centrum de Vesle bij Bazockes en Frisne konden overtrekken, maar nabij St. Thierry boden de Engelschen weerstand. Van andere frontdeelen wordt gemeld, dat ten W. van Montdidier Amerikanen en Fran schen een goed geslaagden aanval op het dorp Cantigny deden, dat hevige artilleriege vechten plaats hebben op den rechteroever van de Maas en op verschillende deelen van het Lotharingsche front en krachtige Duit sche overvallen in de streek van Veho en Dumber Menil zijn afgeslagen. Hoewel de Duitschers met groote zelfvol doening het gevangen nemen van 25000 vij anden vermelden, mag veilig worden aange nomen, dat hun verliezen bij dit offensief zeer zwaar zijn, zoo zwaar zelfs, dat een belangrijk resultaat niet zal mogen uitblij ven wanneer zij van een succesvol offensief op dit frontgedeelte willen spreken. Terwij) hot Berlijnsche avond-communi qué slechts meldt, dat tusschen Soissons en Reims nieuwe vorderingen gemaakt werden, erkennen de Franschen, dat de Duitschers met steun van versche divisies vooral op de beide vleugels in de richting van Soissons en Reims zijn opdrongen. Rechts hebben de Fransche enBritsche troepen na een krachtige verdediging op het blok van Saint Thierry hun linies langzaam opgerold ten Z. en Z-.O. van deze hoogten, waar ze tusschen de Vesle en het Kanaal van de Aisne stand houden. ,Op den Z. oever van de Vesle verdedigen de Fransche troepen de hoogten met bewonde- renswaardigen moed. Nog later wordt gemeld, dat bij Soissons buitengewoon verwoed wordt gestreden. Ten slotte hebben1 de Franschen de stad, waarvan ze de W. uitgangen nog bezet hou den, ontruimd. Ten Z.-O. van Soissons ontrolt de slag zich op de hoogvlakten, afgepaald door Pelleu, Septmonts, Ambrief en Chacrise. In het centrum handhaafden de Geallieer den hun stellingen op de linie Brouillet— Savigny—Tillay. Aan dén rechterkant zijn de troepen, die Reims dekten, achter het Kanaal aan de Aisne teruggetrokken ten N.-W. van de stad. Terwijl van het Italiaansche front bericht komt van 'n succesvollen Italiaanschen aanval bij Caposile, aan den benedenloop van de Piave, seint Wolff uit Christiania bijzonder heden over een verdrag dat tusschen Ame rika en Noorwegen is gesloten. Amerika belooft tijdens den oorlog Noor wegen onder bepaalde waarborgen van goederen te voorzien. Noorwegen mag evenwel slechts 48000 ton levensmiddelen, per jaar aan de Centralen afstaan, waaraan ook verschillende grondstoffen mogen ge zonden worden. In rui), daarvoor moet Noorwegen de Ver- eenigde Staten en' de Geallieerden een mil joen ton waren toezenden, benevens 48000 ton visch en vischproducten. Over het algemeen schijnt deze regeling voor Noorwegen nog niet zoo-onvoordeelig te zijn. bitter, in plaats van het klaarheid cn vrede te brengen I Mijn zuster Sophia was zoo even bij mij, om mij te groeten van haar, die mij onder alle mensclicu liet liefste is op aarde en mijn maar ik antwoordde koud en spljti, Ik zag, dat zij meer op 't h'art had, maar on ifoede zuster ging bedroefd van m getroost liet ik haar gaan. Waarom is het meuschelijk hart toch zoo licht tot drift en ongeduld geneigd? Daar door moet men menig onaardig woord be treuren, dat pijnlijk treffen kan, als de punt eêner pijlMaar dat berouw schijnt ras vergeten en andermaal maakt men zich aan dezelfde heftigheid schuldig. Waarom volgt uien toch niet gereeder het voorbeeld van de alom heerschende harmonie in de natuur, waaruit Gods liefde en wijsheid spreekt? Waar schuilt de waarheid? de eenige en de eeuwige? Zal die geopenbaard worden aan dengene, die den Steen der Wijzen vindt en die daarmee, niet alleen de onedele in edele metalen zal weten te veranderen, en alle raadselen der natuur zal kunnen oplos sen, maar die daardoor ook in staat zal zijn, de menschen beter en gelukkiger te maken... Of is de Steen der Wijzen slechts 'n schijn beeld, een hersenschim, waarmee onze voor vaderen zich zeiven en hun nakomelingen bedrogen hebben En ben ik daar nu ook in verward en gevangen geraakt Ik herinner me nog, dat ik eens, als jon gen, in gezelschap van Pratensis de woning bezocht van den doodgraver aan het Noor derkerkhof. En, toen ik het oneens werd met dien weerzinwekkenden man, riep hij mij KORTE BERICHTEN. Het algemeene Duitsche kunstgenoot schap heeft tot den Rijkskanselier een verzoek gericht bij het sluiten van den vrede maatre- felen te treffen tot teruggave van geroofde unstvoorwerpen en ter verzekering van een ongestoorde gelegenheid: tot studie en arbeid voor Duitsche kunstenaars in de thans vijan delijke landen na den oorlog. - Duitsche aëroplaues trachtten in den nacht van: 27 op 28 Mei een aanval te doen op Rouaan, Slechts één slaagde erin door de linie van verdedigingsvliegtuigen door te dringen en wierp .eenige bommen. Eén per soon werd gedood, vier personen werden ge wond. Het Joodsche persbureau te Stockholm bericht: Te Wieliczka bij Krakau heeft den 15den Mei een jodenpogrom plaats gehad. Een groot aantal winkels van Joden werden leeggeplunderd, in de huizen der Joden wer den de vensters ingeworpen en een groot aan tal personen werden mishandeld. Een Russisch socialist deelt in „Social Demokraten" mede, dat reeds den 5en Mei de in het Oeralgebied opereerende tegenrevo- lutionnaire kozakken-troepen vooruit zijn ge rukt en de verbindingen tusschen den Oeral en Sasalow hebben afgesneden'. Waarschijnlijk betreft het de troepen van den kozakken-generaal Dutoff, die zich tegen het Bolsjewikische regime verzet. De opstan delingen beschikken over overvloedige geld bronnen en talrijk menschenmateriaal. De op- toe: ,,'t Is mogelijk dat jezelf nog eens Je zie.l komt verkoopen aan den duivelEn heeft hij het misschien goed gezien?Ia de alchemie een duivelswerk, zooala in het algemeen beweerd wordt, en verkoopt men zijn ziel en zaligheid, als men opgeeft, de liefde, die toch zoo vol vertrouwen ge schonken wordt? Zoo had Tycho Brahe aan één stuk door geschreven, zonder ophouden. Maar nu wieip hij toch zijn pen op tafel en stond op „Wat een onzin allemaal", mompelde hij. „Ik heb te lang boven de heete dampen van den smeltkroes gestaan. In het vuur met dat dwaze gerijmel!" Hij scheurde het beschreven perkament in stukken en wierp de snippers op het nog smeulende vuur in den haard. Toen sloeg hij zijn mantel om, zette zijn muts op en trad naar buiten. Zoodra hij de deur open had, bleef hij staan op de steenen trap, die naar den hof voerde: Het diep-biauwe hemelgewelf was van een helderheid, zooals hij dit nog nooit had waargenomen. Zijn blik zocht de be kende sterrenbeelden, die met bijzonderen glans schitterden. Aan den Oostelijken ho rizon prijkten „Aldebaran", en hooger in hét luchtruim schenen de „Pleiaren"; in het Noord-Oosten stond „Capella" en in het Noorden de „Groote Beer". Het waren als oude vrienden, die hij weerzag, na een lange scheiding. Al die lichtende hemelbollen had hij waargenomen met zijn onvolkomen instrumenten. Nachten en dagen had hij doorgebracht met bereke- stand breidt zich reeds over Siberië uit. Tusschen Oostenrijk-Hongarije en Fin- tand is een vredesverdrag gesloten. De gezanten van Italië, België en Ser vië, die zich tegenwoordig in Jassy bevinden, hebben de Roemeensche regeering verzocht goed te keuren dat zij naar hun land terug- keeren. De bladen melden, dat de Turken Alexandropol hebben bezet en in de richting van Dsjoelfa oprukken. De Armeniërs leden zware verliezen in den strijd bij Alexandro pol. De Turken bezetten eveneens Eriwan. In een telegram aan president Wilson heeft Koning Albert den dank van het Bel gische volk tof uiting gebracht voor de schut terende offervaardigheid, welke de Ameri- kaansche natie ten opzichte van het Belgische leger en de Belgische burgerbevolking be toont. President Wilson heeft geantwoord dat er door het Roode Kruis nimmer met grooter oprechtheid en van ganscher harte steun is verleend dan aan de dappere Belgische bevol king. Wij gevoelen, zoo zegt hij, dat ons lot, zoowel als het hare, afhangt van de volledige or -twinning van de zaak der vrijheid. woonschepenbewoners zooveel mogelijk ver zekerd is, was overgenomen. Aan de orde kwam daarna een suppletoir* begrooting van binnenlandsche zaken. D« heeren S meen ge en Sibinga Mulder waren teleurgesteld dat geen gelden weiidea gevraagd voor H. B. scholen te Hoogeveea en Dokkum. De heeren Rutgers en Fleskens spraken hunne verwondering er over uit, dat de regeering zich zoo onbekend houdt met Elannen betreffende de stichting van een Kat- oiieke H. B. S. te Helmond, terwijl algemeen bekend is, dat de school met 1 Sept. a.s. zal worden geopend. Zij zien in het voorstel tot conversie van de Rijks TT. B. S. te Helmond een politiek voorstel, waarvan de bedoeling is, de confessioneek H, B. S. den pas af te snijden. Zij zouden daarom tegen het ontwerp stemmen De heer Koster diende een amendment in om een beslissing uit e lokken over de eon- vrsie van de gemeenk i :jke H. B. S. te Alme lo in een Rijks H. B S TWEEDE 1 kl' Besloten werd Y_ werpen in de af de De Voorzitter aantal ontwerpen aa. gen, w.o. ambtenaren^ der Distributiewet. De heer H u g e n h o 1 het einde van deze week -ot - -:>;e ont- een e voe- /-jjdging de voor, aan etca te gaan en De heer Dress aanvrage voor "Je* Katholieke H. 5 lijden en dat te f tal leerlingen 1 De heer Vai zich tegen conve s vefdedigde do betoogde, dat da '1 geen schade zal en voldoend aan- :t. B. S. 4 o 1 e n verklaarde Rijks H. B. S., in- na 3 Juli terug te komen. De heer Lohman stelde voor het salaris- ontwerp tot na de verkiezingen uit te stellen. De heer Visser van IJ zendoorn wilde bepaald zien', dat de Kamer niet langer dan tot- het einde der volgende week zal Sij- eenblijven. Het voorstel-Marchant om de distributie rechtspraak te doen voorafgaan aan de wijzi ging der distributiewet, werd z. h. st. aange nomen. Over het voorstel-Hugenholtz staak ten' de stemmen.'De andere stemmingen wer den aangehouden. Het voorstel-Marchant be treffende een onderzoek door een staatscom missie inzake de voorziening van bet land met levensbehoeften weid aangenomen met 51 te gen 13 stemmen. Het enquête-voorstel van de heeren' van Raalte c.s. (onderzoek door de Kamer) is daarmede veivallen. De heer Ter Laan vroeg verlof tot gen interpellatie over het niet uiwoeren der mo tie tegen landweeroefenirigen. Heden zou op zijn verzoek worden beslist. Voortgegaan werd met behandeling der "-'ging van de Loodspensioenwet. mister Ram bonnet bracht een wijzi ging aan, waardoor ook tusschen 1 April 1916 en 1 Januari 1918 gpensionneerde lood sen verhoogd pensioen prijgen. De heer J. ter Laan trok daarom zijn amendement in om de terugwerkende kracht te doen strekken tot 1 Januari 1915. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. Aan de orae was daarna het wetsontwerp tot uitkeering aan de gemeenten uit de oj> brengst der oorlogswinstbelasting. De heer De Wij kef sloot de Weer- desteijn verklaarde zich tegen verhooging van het voorgestelde bedrag van 10 millioen, omdat die fouten, welke aan de voorgestelde verdeel ing kleven, daardoor zouden worden verscherpt. De heer Van der Molen bepleitte ver hooging van het uit te keeren bedrag. Minister T r e u b zou het voorstel tot ver hooging niet onaannemelijk verklaren. De regeering moet echter vrijheid behou den ten aanzien van de verdecling. Het wetsontwerp, houdende regeling be- ttreffende woonwagens en woonschepen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na dat 't amejidementl Koster waarbij regelmatig onderwijs aan kinderen van woonwagens- en1 ningen en aanteekeningen, en, zoo lang hij zich aan die kunst wijdde, had hij niets ge voeld van de onrust en den twijfel, die hem nu niet loslieten; het was of de sterren zijn ziel iets van haar eigen schoonheid en har monie meedeelden. Hierbij was niet dat vage, dat nevelachtige van de oude alchimistische handschriften. Integendeel alles even helder, even Jicht!. Liet was nu heelemaal stil om hem heen. Slechts nu en dan streek een zwakke wind vlaag door de ontbladerde lindeboomen en schudde de sneeuw neer als fijn, wit poeder. Hij keek op naar den hemel, en ouder ge- dien daarmecV niiu, j rd gaat uitbreiding van de huur voor een bijzondere H. B. S. De verdere behandeling werd uitgesteld tot morgen. De heer De Zeeuw diende een motie in, om de Kamer te doen uitspreken, dat zij he: niet eens is geweest met een. circulaire va:: Minister Treub waaruit zou volgen, dat aan onderwijzers naast weddeverhoogingen niet den vollen duurtetoeslag zou worden uitge keerd. Ten 5 uur 50 werden de beraadslagingen verdaagld tot heden half een. UITVOER VAN AFGEKEURDE HENGSTEN. De minister van L., N. en H. brengt, fn aansluiting aan zijn bekendmaking van 7 dezer, ter kennis van belanghebbenden, dal in het vervolg ook u itvoervergunn ingea zullen kunnen worden verleend voor heng sten, aan wier eigenaars door de betrokken Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij een aanhoudingtpremie li toegekend, en die later door subcommissie A of B der algemeene keuringscommissie zija afgekeurd. Voorts kunnen ook consenten aangevraagd worden voor die afgekeurde hengstra, als ingeschreven waren in de veulen boeken vaa de Vereeniging Stamboek voor het Neden- landsche Trekpaard (Belgisch Type) en die als tweejarigen een premie ontvingen of wel tot de reserve behoorden. CACAODOPPEN. De minister van Landbouw, Nijverheid m Handel, gezien zijn beschikkingen van: lo. 18 September 1917 (Stbf No. 218), inhoudende een verbod van aflevering en, vervoer van voedermiddelen in gemengden toestand 2o. 29 April (Stbl No. 99), No. 9245. afd. crisiszaken bureau landbouw, inhoudende een verbod van vermalen van verschillende artikelen tot meel, alsmede een verbod' van aflevering en vervoer van dit meel, heeft be paald, dat deze beschikkingen niei van toe passing zijn op cacaodoppen, voor zoover deze vermengd, vermalen, afgeleverd of ver voerd worden ter bereiding of aflevering van een koffiesurrogaat, waarvan de fabrikant ingevolge beschikking van 19 Februari 1918, No. 70, afdeeling crisiszaken, bureau alge meene zaken, bij het Riiksdistributickantoor voor Thee en Koffie te Amsterdam is inge schreven. De minister van landbouw, nijverheid en van eeuw vóór Christus, Een hevige ontroering maakte zich hein meester. Hij had en gewaarwording, o! zijn borstkas /.ten ui tv T of hij meer ruimt* kreig naar lichaam i st; of zijn gedach ten tot grootere khmrte kwamen. Met één sprong vloog hij de steenen trap af en stak het voorplein ©vv naar het hoofdge bouw- waar nog licht scheen uit de vensters van hef vertrek, dat als huiskamer dienst deed. Hij wekte zijn Oom, die in slaap geval len1 was, na het gen:-' v o den beker kruiden wij. die de oud-.- i'ijd' gebruikte, eer voonte zocht hij de Noordster als uiigangs-1 mnt, maar opeens werd zijn blik stort naar iet zenits getrokkenWat was dat? zich ter ruste beg een- hel at? Welk i -toer? urnen. ■t be- viak oen groep ïogelijk: het een stralend licht van Venus kon toch om staan Zijn hart. de het bloed in ck duidde dit? Op dat boven zijn hoofd mo Ja, precies, daar! Hij telde de vijf hoofd; en er was geen twijfel me beeld had een nieuwen vorm aangenomen, er stond een groote, stralende ster, die hij nooit te voren daar gezien hadZe overirof zelfs Venus en Syrius in glans; ze zag er in het geheel niet uit als een komeet, was niet in nevel gehuld en had geen staartze fonkelde als de overige vaste sterren en haar licht was helder en wit. Een nieuwe ster! Zooals er ook een ontdekt was, ten tijde van Hyparchus, In de tweede ii Bille, Sophia 't dienstpersoneel ho Brahe had ze En even late Brahe en verse i it- op het voorple daar allen sanri Hij wees naarstralende ster ia 't beeld van Cassiap ie hoog aan den he mel prijkte, en hij ondervroeg eerst zijn oom, toen zijn geleerde zuster en ten slotte hef: dienstpersoneel, of ze de nieuwe ster ook kon den zien. Ze antwoordden allen bevestigend. Nu was hij er zeker van, dat zijn gezicht hem niet bedrogen' had. Zonder een oogenbli-- te verliezen, ijille hij naar zijn observatorium, dat hij nu al jaar en dag verzuimd had voor zijn alchemie. Hij haalde zijn instrumenten te voorschijn, bestoven en ten dee'e in orde, zoo als ze daar warenen zonder zich den tijd te gunnen, om zich te ontdoen van mantel en muts begon hij met een sextant den afstand te meten van de nieuwe ster tot de hemellicha men, die er het dichtst nabij stonden. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1