OCBLOGSk^EEF PT ös DHSCTVUKI vaa tat PISTRIBUTIE- B'EDSÏÏP vaa ALKMAAR deelt asie, dat met iogaSJ® van XATER0AO 1 JUNI 1018, VW de W€«i van, 2 tot en met 0 JUNI als voorloopige maatregel op vertoon van de legi- timatiekaart, welke bi afgifte van het na te noemen artikel door den detaillist met een stempel of ander kenteeken op de achterzijde zal moeten worden gewaarmerkt, hij de navol gende detaillisten; Binnenland. Gemengd Nieuws. wm m mmmm Provinciaal Nieuws T. APPEL en Zn., Van der Woudestraat. Wed, M. F. BEUDEKER, Hofplein. J. Z. BIERMAN, Lindenlaan. P. BLANKENDAAL, Omval. A. BRUIN, Snaarmanslaan. W. C. DE B'RUIJN, Zevenhuizen. ALB. HEIJN. Fnidsen. J. P. VAN HUGTEN, Oudegrajht.. P. A. v. HUGTEN, Nieuwpoortslaan. P. JAGOBSE, Laat. C. KEG, Langestraat. j. KNAAP. Verdronkenoord. ONS BELANG, Huigbrouwerstraai J. PASTOOR, Oudegracht. TH. SCHOUTEN, Voormeer. M. VERHOEVE, Ritsevoort. C. A. WOLZAK, Snaarmanslaan. DE WIJS EN BROERS, Ritsevoort. A. SCHELLING ER, Magdalenastraat. J. BAK, Luttik-Oudorp. een pakje oorlogs-zeep zal worden beschik baar gesteld. Alhoewel zeep niet door de regeering via het gemeente-bestuur wordt verkrijgbaar ge steld is deze voorloopige maatregel nu ge troffen en bestaat er uitzicht met H.H. Gros siers eene regeling te treffen, zoo, dat voor de toekomst de distributie van dit artikel meer dere waarborg voor de verkrijging van het zelve aan de ingezetenen zal bieden. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Het amendement-Koster, om de begrooting te vermeerderen met 1 gulden voor de conver sie der gemeentelijke H. B. S. te Almelo in een rijks H. B. S. werd aangenomen met 35 tegen 28 stemmen. (Voor: de linkerzijde en de heer Bichon). Het amendement-Rutgers werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen (tegen o.a. de heeren De Visser, De Geer cri Bichon). De heeren Ketelaar en Rutgers be tuigden instemming met de motie-De Zeeuw, ingediend om de Kamer te doen uitspreken dat de salarlsverhooging welke de onaerwlj'- zers ontvangen naar aanleiding van de wet 'van 23 Februari 1918, niet in mindering mag worden gebracht van de duurtetoe&lagen. Minister Cort van der Linden be toogde, dat bij de uitvaardiging van de cir culaire van binneniandsche zaken aan de Ge deputeerde Staten aan de duurtetoeslagen met is gedacht. Minister Treub achtte zijn standpunt billijk. Hij; wenschte evenwel de behandeling der motie te zien uitgesteld tot de bespreking van de ambtenaarensalarissen. De heeren DeZeeuw, Ketelaar en Rutgers wenschten evenwel nu 'n beslis- sing, waarop Minister Treub op de zaak to en betoogde, dat de voorstellers der mofle het principieel verschil tusschen sala- rlsverhoogtog en duurtetoeslag, welke mis lukte tegemoetkoming to nood mag zjjn, over het hoofd zien. De motie werd aangenomen zonder hoof delijke stemming. Het amendement der oommissie van rappor teurs tot invoeging van een memoricpost voor uitzending van Noderlandscbe kinderen naar het platteland werd door de regeertog over genomen. Daarna werd het ontwerp zonder •temming aangenomen. Zonder beraadslaging of stemming werden aangenomen o.a.: het wetsontwerp inzake ver goeding van rente aan buitenUmdsche verze keraars. Bij het ontwerp tot nadere voorzieningen betreffende toezicht op hier te lande vertoe- venden lichtte de heer Van Hamel'een amendement toe, om opsluiting van vreemde lingen te brengen onder de bevoegdheid van den rechter en niet alleen onder die van de administratie. Over dit amendement zal morgen gestemd worden. De heer T e r L a a n kreeg het woord voor zijn interpellatie over het niet nakomen dei- mode inzake de landweeroefeningen. Hij vroeg of het juist is, dat geen uitvoering zal worden gegeven aan de motie. Hij vroeg dit voor den vorm. Het is hem te doen om een af keuring van het beleid van den minister. g van n< De Minister van Oorlog beaut- Hij besluit gekomen na rijp overleg. Hij zou het woordde do vraag bevestigend. Hij is tot het achterwege laten der oefeningen niet voor zijn verantwoording kunnen nemen. De heer T e x L a a n diende een motie van afkeuring ta. De heer Duymaer v. Twist zou te gen de motie stemmen, omdat aanneming de oefeningen die deze week aanvangen toch niet kan tegenhouden, De Heer Merchant ww vóór de motie •temmen. DeMlnfstervanOorlog bevestigde de meening van den heer Duymaer van Twist. De heer Ter Laan vroeg of dit de mee ning is van de geheele regeering. De Minister Cort van der Linden antwoordde toestemmend. De heer Ter Laan veranderde daarop zijh motie to eene van wantrouwen tegen de De heer D r l o n bevestigde deze motie. De stemming werd uitgesteld tot heden. Ten 6 uur werd de vergadering gesloten. ZILVEREN MUNTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de vol gende circulaire gericht: Bij beschikking van 4 dezer, werd door mij een maximumprijs van zilver ta eiken vorm van 109.75 per K.G. fijn zilver vast gesteld, waaronder derhalve ook zilveren munten, zoowel Nederlandsche als vreemde, epen zijn. „ingezien deze prijs vrijwel overeenkomt met de werkelijke zllverwaarde van onze rijksdaalders en guldens (ook halve gul dens), kunnen deze munten niet tot hooge- ren prijs dan de nominale waarde worden verhandeld, zonder dat men den maximum- rijs overschrijdt. Ten einde het ophoopen van Nederland- sAf s?mii e® ook van vreemde tegen te b-o?T ipm tegen to pan, zal Ut het, op isrijs stelten, too'en dovr u In deze gevallen bet noodige zal worden verricht, opdat te gen de overtreders, op grond van an. 13 der 4 Distributiewet, proces-verbaal val worden ongemaakt en de specie zal worden te be slag genomen. Voor zoover tot opmaking van een proces verbaal to bepaalde omstandigheden geen voldoende termen aanwezig zijn, kunt u zich door dezen gemachtigd rekenen van aanwe zige specie opgave te vorderen op grond van art. 9, 1ste lid, der Distributiewet 1916, om tot inbezitneming op grond van het 2de lid van dat artikel over te gaan. Voor dit geval wordt u tevens gemachtigd schatters aan te wijzen. In verband met aen gestelden maximumprijs voor zilver zal die schatting niet hooger kunnen zijn dan de reëele geldsr waarde; u gelieve die waarde to zilverbons uit te betalen en het zilver ter beschikking te stellen van de Nederlandsche Bank, welke u van elke inbezitneming in kennis gelieve te stellen. BROODKAART. De directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 52ste tijdvak geldig, is van 1 tot en met 7 Juni. DE „NIEUW-AMSTERDAM". De „Nieuw-Amsterdam" is gistemamid- dag kwart over vieren het lichtschip Haaks gepasseerd. De sleepboot „Zwarte Zee" begeleid de „Nieuw-Amsterdam" tot Skudeness, en de „Witte Zee' van Nieuwediep tot Doggers- bank-Noord. VLEESCH VOOR ZIEKEN; GRAAN; CACAO. Het lid der Tweede Kamer de heer Rutgers heeft den 30sten April de volgende vragen in gezonden: 1Is de aandacht van de regeertog geves tigd op het feit, dat ten platten lande voor zie ken en zwakken vleesch niet beschikbaar is; en zijn maatregelen te verwachten om daarin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen? 2. Is het juist, dat bij een branderij te Schiedam bii controle 100.000 K.G. graan te veel in voorraad bleek te zijh? Zoo ia, waar uit is dan dit feit te verklaren, en noe Is te verklaren, dat het niet vroeger is ontdekt? 3. Acht de regeering het wenschelijk en mogelijk, naast de distributie van koffie en thee ook distributie van cacao te doen plaats hebben? De minister van landbouw, nijverheid en Handel heeft daarop den 30sten dezer ge antwoord: 1. De meen tag, dat ten plattelande voor zieken en daarmede gelijk te stellen; zwakken geen vleesdh beschikbaar zoude zijn, is niet juist. Reeds 12 April j.l. heeft het Rijks-Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen aan deb urgemeesters bericht, dat in zake de vleeschvoorziening voor zieken een regeling was getroffen. Vervolgens deze regeling wordt vanwege gemeld kantoor aan gemeenten, welke ten minste een hoe veelheid van 200 K.G. vleesch „uit de been" per week noodig hebben, het daartoe benoodigde aantal runderen (vette kalveren daarbij inbegrepen) toegezonden. Gemeenten, welke een kleinere hoeveelheid vleesch behoeven uiteraard de meeste plat telandsgemeenten; ontvangen het benoodig de rund- en/of kalfsvleesdh „in de been" uit daarvoor aangewezen gemeentelijke slacht huizen. De burgemeesters hebben voor het aanvra gen van rund- en kalfsvleeach ten behoeve van ziekenhuizen en zieken aanmag-formulieren ontvangen. De burgemeesters vullen op die formulieren in, hoeveel vleesch zij' voor de zie ken ten hunnent wekelijks behoeven, en uit welk hebben 2. Het is juist, dat bij een der branderijen te Schiedam bij contróle te veel graan aanwe zig bleek te zijn. Deze meerdere voorraad be draagt 60.000 K.G. Dat zulks niet vroeger is ontdekt, vindt zijn verklaring in het volgende: De branderijen te Schiedam moesten iedere week ta de afgeloopepe week ontvangen en verwerkte hoeveelheden graan verantwoorden. Ten gevolge van een onjuiste verantwoording ven de verwerkte hoeveelheden, alsmede waar* schljwHjk daar h i veawfjgen van voorraden rec'a van het tijdstip, waarop de distributie van graan een aanvang nam af, werd deze branderij in staat gesteld om een grooteren voorraad te houden, dan uit de door haar in gezonden staten bleek. In Augustus 1917 Is ten opzichte van de juistheid harer opgaven twijfel gerezen. Een accountantsonderzoek heeft toen echter niet tot resultaten geleid. In April j.l. heeft een nieuw onderzoek plaats gevonden, waarbij de bovenbedoelde leiten zijn geconstateerd. 3. Ten aanzien van de distributie van cacao kan worden opgemerkt, dat de voorraden, voor zoover deze aan de regeering bekend zijn, te gering zijn om daartoe over te kun nen gaan, WAT IS HET BIJZONDERE VAN DEZE VERKIEZINGEN? Men schrijft ons van de zijde van den Econ. Bond. Dat de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer onder buitengewone omstan digheden plaats hebben, zal wel door niemand worden ontkend, en daarvoor zijn verschillen de redenen aan te wijzen. Wij behoeven slechts te herinneren aan de algemeene ontwrichting der maatschappij na bijna vier jaren van oor log; voorts aan de omstandigheid, dat gedu rende het nu achter ons liggende parlemen taire tijdperk geen der bestaande politieke partijen voor het regceringsbeleid Is aanspra kelijk geweest; verder aan het in werking tre den van het algemeen en proportioned kies recht, en eindelijk aan de wijziging van het onderwijsartikel in de grondwet, waardoor de godsdienstige verdeeldheid op staatkundig gebied gedoemd zou zijn te verdwijnen. Ieder dezer redenen' op zichzelf zou reeds voldoende zijn geweest, om deze verkiezingen als buiten1- gewoon te kenmerken. Maar toch en bovenal werkt nog een andere factor mede om juist ot» d&i -rt T-r-VtHsstrp «mb btafoÉi? «èawyis! te drukte». De oorlog met rijn onvoorziene maatschap- tolijke toestanden was oorzaak, dat tel van :ot dusver onbekende maatregelen yan over heidswege werden gir.omen. De regeering, te gen welker beleid vele bezwaren zijn vemo- meni, handhaafde zich desondanks, en zeer vermoedelijk zal hierbij van grooten invloed zijn geweest haar streven om tegen het einde van haar vierjarig bestaan een grondwetshei - ziening tot stand te brengen, waarbij de par tijen aan beide zijden iets te winnen hadden, en waarom zij elkaar in evenwicht zouden houden, tot de winste gelijk overstekende zou zijn binnengehaald: het algemeen kiesrecht en de gelijkstelling van de rijkebij- dragen voor het bijzonder onderwijs. En zoo is het thans geëindigde tijdperk beheerseht door het najagen van partijbelan gen, nog meer dan misschien eenige vroegere parlementaire periode. Indien' nu door de grondwetsherziening slechts een blijvende verbetering in den toe stand ware tot stand gekomen, en wij daar door de beide anti-theses waren; kwijt ge raakt indien de beide lijnen, welke onze volks vertegenwoordiging in twee richtingen door kruisen en ons staatkundig leven verdeelen in een rechter- en een linkerhelft, en een scheiding maken tusschen boven en1 beneden, daardoor zouden zijn weggevaagd; indien derhalve de klove tusschen kerkelijk en niet- kerkelijk voorgoed zou zijn overbrugd en de klassenstrijd althans zou zijn getemperd dan zou de ontstemming bij velen over den verloren nationalen tijd1 minder groot zijn geweest. Maar wie dat verwacht heeft, loopt groot gevaar bedrogen uit te komen. Want dreigt niet reeds nu de schoolstrijd opnieuw te zullen ontbranden over de uitvoering van het nieu we grondwetsartikel, en levert de voorberei ding der verkiezingen niet het duidelijkste be wijs op, dat de klasenstrijd to felheid niets heeft verforen? En nu de verandering, die in verband' met deze verkiezingen zélf net meest onze aan- welke dacht vraagt Dat is de gewijzigde verhoudin I door de hierboven aangestipte omstandighe den is veroorzaakt. Onomsfootdijk is geble. ken, dat het aantal dergenen' groot is, die zich ontevreden gevoelen over de wijze van werken van ons veel-pratende en weinig- doende parlement dat wil dus zeggen: van onze politieke partijen. En zoo is het dan ge komen, dat zij, die vermeenen, dat onze alge meene landsbelangen worden opgeofferd aan de belangen1 van de een groot deel van den parlementairen tijd to beslag nemende partijpolitiek, aansluiting hebben' gezocht gevonden. En bij hen hebben zien personen, die tot de bestaande partijen dusver in geenerlei verhouding stonden in die houding konden volharden, zoolang er geen stemplicht bestond doch die zich nu niet meer kunnen afzijdig houden en hun keuze zullen hebben te doen. Door die aansluiting zijn verschillende nieuwe partijen ontstaan, die als haar oor deel hebben uitgesproken, dat er aan andere belangen en op andere wijze de aandacht aan de openbare zaak moet worden schonken, dat minder gezocht moet worden naar hertgeen de natie verdeelt, en meer naar wat haar vereenigt. Er is bij het vormen dier nieuwe partijen een versnippering van krach ten ontstaan, en er hebben zich kleine cate- goriën van personen gevormd, die het oog il punt hebben gericht i, dat al wat gen vanzelf verdwijnt. slechts op één speciaal punt hebben £eri< >lc hier zal blijkt reden van bestaan bezi1 Maar ook hier zal blijken, dat al wat geen Je e. a., Maar ook grootere groepen van kiezers hebben zich gevormd, die zich een gezamen lijk algemeen doel hebben voor oogen ge steld, als de Middenstandspartij, Staatspartij, de Alg. Vrijz. Partij deze doen bij de komende verkiezingen hun Intrede als partijen, welke blijken over in vloed en aanhang te beschikken in verschllr lende kringen der bevolking. En onder deze is de Economische Bond ongetwijfeld de krachtigste. wat de hierin vereenigde kiezen voor staan, komt hierop neer, dat los van de olitiek en onafhankelijk van de gods- overtuiging, doch zonder de betee- dlenatlge overtuiging kenls der ideêele belangen te onderschatten het mogelijk zal zijn, door eendrachtige samenwerking van allen, te bevorderen algemeen nationale welvaart, voor alle Staatsburger», onverschillig tot welke maat schappelijke klasse of groep zij. behoomi, met ontwikkeling van het part huiler bedrijf en met een wettelijke waarborg tegen onder drukking van de maatschappelijk zwakkeren. Uit deze algemeene omschrijving blijkt voldoende, hoe deze nieuwe partijen zich steld hebben tegenover de oude verhoudin gen. Hét laat zich dan ook verklaren, dat de woordvoerders van de partijen van hert oude regime zonder onderscheid en hoe ver deeld zij overigens ook mogen zijn om het hardst toonen, dat zij van dergelijke spel brekers bij hun politiek toumooF allerminst gediend zijn. DE JEUGD IN DIENST VAN HET KWADE. Men schrijft aan het Hbl.: Te Arnhem stapte ik in den trein, en meende dat er nu wet weer contróle zou worden1 gehouden op het vervoer. Doch zonder de minste formali teit bereikte ik den' trein naar Nijmegen, en nam evenals andere met pakjes beladen rei zigers plaats. Alles ging zonder eenig aan dacht trekkend feit voorbij, totdat wc Lent bij Nijmegen naderden. Daar ik door deskundi- en gewaarschuwd was, stak in mijn hoofd oor het portierraampje en keek uit. En ja wel- een paar honderd passen voor de spoor brug, die door militairen' goed bewaakt wordt, vlogen' de pakjes de raampjes uit. In het hoo- ge gras langs den spoordijk zonken de pakjes als spoorloos weg. Doch op een afstandje kronkelde een rookwolkje op, dat is het nieuwste sein der ontvangers, om de goede aankomst der waar te berichten. Opgelucht in letterlijken en figuurlijken' zin kwamen nu de pakjes werpende klantjes in Nijmegen. _ier werd ieder die er eenigszlns voor in aanmerking kwam nauwkeurig onderzocht. Een douanebeambte, bijgestaan door burger ambtenaren en soldaatcommiezen, visiteerden verschillende personen; tot in de vestzakken. Daarentegen liet men anderen met dichte koffermanden passeeren. Dit moest wel, door gebrek aan personeel. Toch zag ik een persoon a&*ïJj«ï«Aas, «Me «mm Astftrt, fa psgtai wlkkeld. meebracht De diens*doende ambte naren ded«n wat n konden, doch m konden, en kunnen niet genoeg dom, Ik toog nu de stad m, en bezocht onder ge leide var» een kenner, verschillende „smokke- laars-café's". Merkwaardig zooveel „ho tels," cafés en eethuizen hier sedert twee jaar zijn bijgekomen. En de eigenaars dier inrich ting zijn bij navraag des namiddags meestal afwezig, en niet te spreken voor laat in den1 volgenden morgen1. Waar ze zitten? Liefst zoo dicht mogelijk aan de grens. Ook hier wordt het des avonds na 11 uur „levendig" Het lijkt op de maanlichte straten dan wel schimmenspel. Tusschen- 8 en 10 uur des avonds is het hier merkwaardig stil op straat, ondanks het prachtige zomerweer. Doch in de kroegje^ is het dan overdruk. Een geliefkoosde manief om de waar een goed eind op weg te krijgen, is zoogenaamd met „dames" voor pleizier uit rijden te gaan. Met zeildoek gesloten tentwagentjes doen dan goede diensten. Om zoo weinig mogelijk op gemerkt te worden is de zeildoekbekleeding liefst zwart. Ik sprak over het bewaken met verschillende deskundigen, en- vrijwel was men het er over eens, dat de grensbewaking een der moeilijk ste problemen is. Immers ruim 900 K.M. grens hier zijn de zeegrenzen blijkbaar meegerekend! hebben we in ons land te bewaken. Dus 1 X maal de lengte der West frontlijn., Men acht het dan ook onbillijk, dat sommi ge persorganen vaak een zoo scherpen toon voeren over de „slechte" bewaking. Weliswaar gaat er hier en daar nog wat over de schreef, doch van veel beteekenis is het niet. „Het vet is van de ketel" zooals de smokkelaar zelf in hun klaagzangen te kennen geven. En met nog scherper preventief toezicht op de treinen, zal het loonend smokkelen tot een minimum worden ingekrompen. DE ENGELSCHE GEÏNTERNEERDEN. In een' ingezonden' stuk in de British News klaagt een geïnterneerd Engelsch soldaat, dat hij Hollandsche burgers en soldaten op merkingen heeft hooren maken, waaruit af te leiden viel, dat zij de Engelsche soldaten, die de zwarte uniform dragen, voor manschappen met een' slechte reputatie aanzagen. De En gelsche soldaten, die die uniform dragen, zijn daar zeer door gekwetst De inzender geeft daarom de volgende opheldering: De zwar te uniformen zijn door de Engelkhe regee ring aan de Engelsche krijgsgevangenen in Duïtschland gezonden als een geriefelijke en nette dracht ta gevangenschap. De Duitsche regeering vond het echter dienstig de unifor men en kleeren1 van de krijgsgevangenen te merken met den- bruinen band om den linker arm- en de breede streep langs de broek, waar door zij' hun nette aanzien verloren. Zoolang er geen nieuwe khaki-uniformen uit Engeland komen, moeten de krijgsgevangenen de zwarte uniformen blijven dragen. De manschappen to die uniform stellen er prijs op, het Hollandsche publiek te laten weten, dat zij onder-officieren en manschap pen van het geregelde Engelsche leger zijn, die in vele moeielijke gevechten in vele lan den voor de eer van hun land hebben gestre den en dus gaarne als fatsoenlijke mannen en niet met minachting wenschen behandeld te worden. EEN ULTIMATUM. Aan de Hoofdbesturen der politieke par- navolgend telegram verzonden: De Antl-Oorlog-Kiezeragroep staat er op, dat de gestelde vragen volledig namens uwe politieke partij beantwoord worden. De Anti-Oorlog-Kiezersgroep verzoekt u dus nogmaals arlngcnd uwe antwoorden omgaand to te zenden'. Indien niet binnen drie dagen bevredigen de antwoorden zijn ingekomen, zal uwe po litieke partij worden aangeduid te zijn: Oor- logsptrtij ZACHTE ZEEP. De distributie van zachte zeep zal, vol gens het Handelsblad, binnenkort bij gebrek aan grondstoffen gestaakt moeten worden. RIJKS LANDBOUWPROEFSTATIONS. De directeur-generaal van den. landbouw maakt bekend, das, met Ingang van 1 Juni ais voorzitter van het college vaxj directeu ren der Rijksiaudbi.'UV/prorfsratioua zal on treden de heer dr. j C. de Ruytor de Wik», te Goes. Als secretaris blijft optreden de heer dr. B. R, de Bruyn, te wagenlngen. GEVOLGEN VAN DEN VLEESCH- NOOD. De politie heeft in de Vierwindenstraat te Rotterdam een hondensladrterij ontdekt. Een feslachte hond is in beslag genomen en op et abattoir voor niensciielnk voedsel afge keurd. Het vleesch moest 4 per K.G. op brengen Bij verschillende particulieren op de Leuve- haven, Noordsingel en' Scheepstimmermans- laan aldaar is olm. 50 K.G. spek en vleesch in beslag genomen, afkomstig van varkens, na het slachtverbod geslacht. WEL STEMMEN! NIET STEMMEN. „Het Volk" schrijft: De afdeeling Beverwijk e. o. van de fede ratie van Vrije Socialisten- belegde te Velsen een openbare vergadering, waarin Jan Nieu- wenhuizen uit Zaandam zou spreken over „Stemplicht". Op den tijd dat de vergadering moest aan vangen was de spreker echter niet aanwezig, zoodat to zijn plaats Kelder uit IJmuiden een rede hield. Wel over hertzelfde onder werp, maar als mede-oprichter ypn de S. P. luidde zijn advies: Wèl gaan stemmen. Juist toen het debat begonnen was, arri veerde de eigenlijke spreker en met goedvin den van de vergadering zou Nieuwenhuizen zijn rede nog houden. Zoo geschiedde en daar hij Kelder's rede niet had gehoord, hield hij een betoog tegen het parlementarisme en gaf aan het slot het advies: Niet stemmen. Een en ander maakte, zooals te begrijpen is, op de overigens niet druk bezochte ver gadering een eenigszins grappigen indruk en de beide „leiders" der syndicalistische be weging keken elkaar ten slotte wat vreemd aan. TersHa.-.jfs zal het brood voor d< tnifiM rtn van de navolgende grondstoffen words» gebakken' 50 pet. hngebuild tenvemeel, waarvan vaa talandsche tarwe, 40 poe. roggemeel en 10 pet erwten- of boonemneeL HOUTEN KURKEN. Het gebrek aan kurk heeft ertoe geleid, dat bordpapier en andere stoffen- ter vervanging van kurken op de flesschen gebruikt zijn. Een Beriijnsche onderneming brengt thans houten kurken' op de markt, die zeer schijnen te vol doen. Als grondstof daarvoor dient het hout van berken', elzen; linden' en1 populieren; waar bij door een bijzondere bewerking de elastici teit van het hout wordt verhoogd. Deze houten stoppen zijn hol, waardoor zij vast tegen de wander der flesch worden gedrukt. De elasti citeit is zoo groot, dat bij het takurken met de hand of door middel van de machine het glas geen gevaar loopt te breken. Voor het uittrekken1 dient een afzonderlijk instrument. De nieuwe kurken moeten zelfs geschikt zijn voor het afsluiten van flesschen met genees middelen, ouden wijn, enz., vtearvan de kracht niet verloren mag gaan. VREEMDE MEST. Gisternacht is aangehouden op het empla cement van het station Delftlsche Poort te Rot terdam een spoorwagon, die met een lading mest was verzonden uit Noord-Krayert bij Goes en was bestemd voor Alphen aan den' Rijn. De wagon was slechts gedeeltelijk met mest gevuld. Onder de mest lag verborgen1: 5 H.L. gerst, 8 H.L. haver, 10 H.L. tarwe en 6 H.L. bruine boonen. STAATSLOTERIJ. Gisteren vermeldden wij, dat op No. 8022 400 was gevallen, dit moet zijn No. 8922, UIT OUDKARSPEL. Woensdagmorgen1 werd ten1 locale van den heer Brückman een vergadering gehouden uitgeschreven 'door een commissie inzake sluisbouw bij Oudorp. Vertegenwoordigd waren; de gemeentebe sturen van Broek op Langendijk, Zuid-Schar- woude, N. Sdharwoude, Oudkarspel; Haren karspel, H. Hugowaara, St. Pancras, Scha- gen, Alkmaar en Oudorp en de Banbestureai van Broek, Z. Scharwoude, N. Scharwoude, Oudkarspel, Harenkarspel, Barsingeihorn en Ouklorp verder de Polder Geestmerambacht, de veréeniging van Groentenexporteurs, de motorschippersvereeniging, Koophandel, de Langendijker Groenteveiling te Broek, de N«'Ordermarkt te N. Scharwoude, de tuin- bouwvereenigingen Groentecultuur, Broek op Langendijk, de Toekomst Z. Scharwoude, Tuinbouwbelang N. Scharwoude en de Een dracht Oudkarspel Verder waren nog aanwezig de heer Trap man, lid van de Prov. Staten en vertegenwoor diger van de Kaagpclder en Schriukskaag- polder te Barsingerhom. De voorzitter, de heer Bos van Oudorp; opende met een woord van welkom de verga dering in het bijzonder aan den- heer Verburg die na een lange ernstige ongesteldheid weer verschenen' is. De voorzitter deelde mee, dat naar aanlei ding van het aanwezig zijn van herstellings materialen bij de spoorbrug een onderhoud met de directie heeft plaat» gehad met het re sultaat dat met vernieuwing van de brug in elk geval nog een jaar zal worden gewacht. Wanneer de plannen van de commissie doorgang vinden, zal het bedrag wat voor ge woon onderhoud en verbouw beschikbaar was tegelijk worden besteed. De polder Geestmerambacht fe bereid zidi met de uitvoering der plannen te belasten, onder voorwaarde, dat wordt gegarandeerd tot de toegezegde gelden. De begrooting voor het geheele werk werd door den heer Wartenhorst opgemaakt op een bedrag van 204.619.—. Veiligheidshalve rekent het bestuur op een uitgaaf van 250.000. De heer Wartenhorst tea hierna de begroo tten voor. Het leggen van een tram en rijbfug, 't gra ven van ongeveer 300 M. nieuw vaarwater to taal 35370.—, ontruiming van het Kanaal naar de Huigendijk 40350.—. Een nieuwe voetbrug 1850, De sluis breed 5 M„ lang 15 M. diep 60 c.M. op win ter- «i 2 M. op zomerpij!, f-n kolk van 60 M. en een' brug naar de Bix-elaan 75482,een s!uiswachteiswotting SOOO, aankoop huh en erf van de Meke J 12000, aankoop land van Pot 5000 M». h 1 per M*., 1400 Ma. land van de gemeente Alkmaar 1000. Sloopen van het oude huis 200. Bestek, teekeningen, diverse koeten en onvoorziene uitgaven 21030. De heer Kliffen vroeg of het plan niet nog grooter had moeten worden opgezet. Men moet, zeide spreker, de sluis ook kunnen be reiken en daarvoor zal uitdiepen van de ring vaart noodzakelijk zijn. De diepte (móet toch wel 2 h M. zijn en dit is op sommige plaatsen niet meer dan IX M. De voorzitter zeide dat dit in overweging zal kunnen worden genomen doch het zal ge- wenscht zijn eerst de sluis tot stand te bren- gen. De heer Kliffen vond het beter het In het plan op te nemen; dan komt het voor geza menlijke rekening. Ook de heer Burger was van dit gevoelen. Als er een sluis gebouwd wordt voor 100 ton 'en men kan1 er niet mee komen, zal dit op de toezeggingen van financieele medewerking zeker remmend werken. De voorzitter zeide dat deze zaak door het bestuur eerst onder oogen zal moeten worden gezien. De heer Hoogland deelde mee dat er mis schien1 onder de spoorbrug uitdiepen van do vaart over een lengte van ongeveer 100 M. noodig zou zijn dan kan men wel met 100 ton tot Noordscharwoude komen. Wc moeten de diepte van de ringvaart niet al te zwaar nemen. Bovendien is de commissie belast met ver betering vaart Huigendijk—Kanaal doch ver der niet. De heer A. Slot zeide dat het al moeielljk is om jaarlijks aan 15000 te komen. Als er nu nog een uitgaaf van 1 h 1X millioen; bij komt zal het bijna ondoenlijk zijn om klaar te komen1. De heeren Kliffen en Burger waren van tegenovergesteld gevoelen. orhpplf» tt*0pw*rin0'.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2