DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. No. 129 Jaargang 1918 Abonnementsprijs bli vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65, fr. p. post 11.90. WOENSDAG Bewijsnummers 5 et. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters eaar plaatsruimte. Br. Ir. IM. Boek- eu Handelsdrukkerij Herms. Coster 4 Zn., Voordam C 9. Tel. 1 5 JUNI. Buitenland. Rechtszaken. De roofmoord te Anna Paulowna. Het gaat met dit groote Duitsche offen sief als met alle vorige breed1 opgezette aan vallen. De eerste slagen welke den vijand worden toegebrafcht, zijn de geweldigste, zoo krach tig en zoo onverwacht meestal, dat de aan gevallene noodgedwongen terrein prijs geeft en zich op achterwaarts gelegen stellingen terug trekt. Maar naarmate de offensieve kracht van den aanvaller door uitputting vermindert, is de verdediger van den eersten schrik beko men en terwijl de opdringende aanvallende troepen door terreinwinst zich verder van hun aanvoer-linies verwijderen, komen steeds meer reservetroepen van andere frontdeelen den aangevallene te hulp, zoodat opnieuw een evenwicht van krachten wordt verkregen, waardoor de verdediger ten slotte op vele plaatsen er in slagen kan verloren terrein weer te heroveren. Het is bij elk groot offensief tot .dusverre zoo gegaan en het schijnt werkelijk op het Westelijk front ook nu weer het geval te zul len worden. De tijd van een wijken over aanzienlijken afstand schijnt voor de Geallieerden op het front tusschen Noyon en Reims weer voorbij te zijn, hun tegenstand wordt krachtiger naarmate de voortdringende kracht der Duiit- schers schijnt te verminderen. Zoo zien wij de laatste dagen de terrein winst der Duitschers zeer gering worden, doordat iedere vooruitgang de zwaarste of fers eischt en daarentegen worden de met succes bekroonde tegenaanvallen der Fran schen steeds menigvuldiger. Zal dan dit offensief als zoovele vroegere weer doodloopen, zal dan eindelijk het be wijs geleverd worden, dat een beslissend mi litair succes door de wapenen op het Weste lijk front niet kan verkregen worden? Het Duitsche communiqué van gisteren meldt, wat de legergroep van prins Ruprecht van Beieren betreft, dat de artilleriestrijd met afwisselende kracht voortduurt en dat de vij and zich ten Z.-W. van Merres in eenige loopgraven nèstelde. Ten N. van de Aisne ontrukte het leger van den kroonprins den Franschen eenige loopgraven. Volgens dat communiqué werd de taaie tegenstand van den vijand, die zich op de hoogten ten W en ten Z.-W. van Soissons vastklemt, gebroken en werden de hoogten van Vauxbuin en ten W. van Chaudun ge nomen. Na de bestorming van Pemant en Missy- au-Bois werd de vijand op de linie Le Sou lierDommiers terug geworpen, waarbij verscheidene batterijen werden veroverd en eenige duizenden gevangenen werden ge maakt. Fransche tegenaanvallen ter weerszijden van de Ourcq mislukten volgens dit commu niqué. De Duitschers zouden al strijdend ten N.-W. van Chateau-Thierry den spoorweg BussiaresBoereches overschreden hebben en vijandelijke tegenaanvallen hebben afge slagen. Uit alles blijkt wel, dat aanvaller en verde diger het zwaartepunt van hun kracht naar de streek van Soissons overbrengen. De Duitschers achten bet voor him verdere ope raties beslist noodzakelijk,* dat de vooruit springende punt bij Soissons wordt inge drukt -en generaal Foch werpt hier zijn beste troepen in den strijd om de Fransche stellin gen vast te houden en verloren gegaan ter rein te heroveren. Hier woedt de strijd in volle kracht, maar door de hardnekkige Fransche verdediging konden tot nu toe de Duitschers geen terrein van beteekenis win nen. Opmerkelijk is daarbij bet verflauwen der gevechten aan de Mame-zijde en langs het front van de Ma me naar Refeus, Meer en meer herstellen de Geallieerden zich van de zware slagen, die in den loop der vorige week werden toegebracht en voornamelijk hun luchtdienst neemt zeer le vendig aan den hardnekkigen strijd deel. Groote hoeveelheden ontplofbare stoffen werden op de Duitsche verbindingslijnen en op marsch zijnde troepen g^women Een drie mijl lange vijmde'ijke c^'onne w°rd ontdekt en door eer. lucMloMIIe 'van sen hoogte van 30 tot 60 yoei met bommen en machine-geweervuur bestookt, totdat zij ge heel uiteen gej??gd w?\ Een Britsche militaire autoriteit schrijft, dat de vorderingen der Duitschers op het front tusschen Soissons en Chateau-Thierry meer het karakter van plaatselijke bewegin gen kregen. Men kan, volgens hem, niet zeggen, dat de tóestand stabiel is geworden, maar teeke nen schijnen er op te wijzen, dat de eerste stoot van het offensief, waardoor de Duit schers zoo ver vooruit drongen, ten einde is en dat de vijand thans een phase van den strijd ingaat, waarin voor elke gewonnen mijl de volle prijs zal moeten betaald wor den. In Parijs schijnt men langzamerhand van den eersten schrik te bekomen en het ver trouwen in de legerleiding te herwinnen. Vooral de val van Soissons op betrekkelijk korten afstand van de hoofdstad gelegen, heeft de Parijzenaars bijzonder verontrust, wat na de beduidende successen van den vij and en diens doordringen tot de Mame zeer goed te begrijpen is. Men hoort in Parijs wel steeds uit offici- eele kringen, dat de linie der Geallieerden! onverbreekbaar is, maar de Duitsche succes sen bij het offensief van 21 Maart in dè rich ting van Amiens en de jongste vijandelijke vorderingen tusschen Soissons en Reims geven den bewoners der hoofdstad nu juist niet de overtuiging, dat de Geallieerden ten allen tijde den toestand meester zijn. Het allen dreigende gevaar heeft volgens een bericht uit Parijs aan de Daily Mail de politici van alle partijen te zamen gebracht, om de regeering in deze moelelijke uren. te steunen. Maandag wilden de socialisten nog over den toestand interpelleeren, maar later heeft de socialistische Kamerfractie besloten een vóorstel in te dien,en om de interpellatie no pens de krijgsverrichtingen in geheime zit ting te behandelen. Wij geven nogmaals een kleine schets van het gevechtsterrein, ter verduidelijking. Chemi/i des Dames La Neuvlllette Villemontolre Bra*scourtB/ BrouilIetB_—- l Corey Couionges Chateau Thierry Reims '■Ville -en-Tardenois Dormans De bovenste dikke lijn is de frontlijn vóór het Duitsche offensieftusschen Soissons en Reims werd ingezet, de middelste lijn is de frontlijn van 31 Mei, de stippellijn die na de latere Duitsche terreinwinst Men ziet duidelijk hoe het front meer en meer ingedrukt is en hoe de Duitschers iwc het stand houdea dar Franschse bij Soissons het front aan beide zijden daarvan terug drukten, zoodat het Fransche steun punt bij Soissons den top van een vooruit springenden driehoek vormt. De grootste druk der Duitschers is ge richt tegen de linie NoyonSoissonsChh- teau-Thierry. Van daar tot Dormans staan de Duitschers langs de Mame. Werden gisteravond uit Berlijn slechts met succes bekroonde gevechten op den Zui delijken oever van de Aisne bewesten Soi- sons gemeld, de Parijsche telegrammen zijn vrij wat uitvoeriger Zij melden, dat tusschen Oise en Aisne de vijand in toom werd gehouden'. De Duit schers vielen verwoed aan in de streek Per- nant Saconin Missy-au-Bois Troes- nes en vermeesterden Pemant. Verder Zuid waarts gaven de Fransche troepen bewesten Saconier en Missy-au-Bois een stukje veld prijs. Ten Zuiden van de Gurcq was dé strijd niet minder leyendig. Hier richtte de vijand zijn inspanning tegen Mo&lay en Veuilly-la- Poterie, Torcy en Bauresches. Bij een/tegen aanval namen de Franschen Moslay,terwijl Veuilly-la-Poterie ten slotte in Duitsche han den bleef. Amerikaansche troepen wierpen de Duitschers uit het bosch van Veuilly. Een Duitsch bataljon, dat bij Jaulgonne de Mar- ne overtrok, werd weer op den anderen oe ver teruggeworpen. Het avond-communiqué meldt slechts een verbetering van de Fransche stellingen ten N. van Moulinsous en een terugdringen der Duitschers uit het bosch van Retz. Van Fransche zijde ziet men thans een stilstand in het krijgsbedrijf op dit frontdeel tegemoet en verwacht men, dat weldra een nieuwe geweldige Duitsche aanval op een ander deel van het Westelijk front zal los breken. Elke dag, zegt een particulier telegram uit Parijs, neemt de kracht van de Geallieerden door de Amerikaansche hulp toe en de wijze voorzichtigheid van Foch, die zich tot nu toe heeft bepaald tot het defensief om de re serves te sparen, zal weldira vruchten dra gen. Wat niet wegneemt, dat een belang rijk deel der Fransche reserves in den strijd tusschen Noyon en Reims aan dé ver nietigende kracht der Duitsche stormtroepen ten offer is gevallen. KORTE BERICHTEN. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, is aldaar een groote brand uitgebroken, welke eerst na twee dagen gebluscht kon worden. Het vuur greep met snelheid om zich heen en vond in de houten woningen van het kwartier al te geschikt voedsel. In verschillende straten van het stadsdeel der arme Mohammedaan- sche bevolking zijn een groot aantal huizen in asch gelegd. Vele families zijn dakloos. Drie-en-dertig Duitsche vliegtuigen zijn den len en 2en Juni omlaag geschoten; 24 moesten in ontredderden toestand dalen. Hon derddertig ton ohtplofbare stoffen zijn op vijandelijke werken geworpen. „Tagens Nyheter' meldt, dat de nieuwe ziekte, die thans in Zweden woedt, uit Duitsch land is overgebracht, waar zij reeds vele slachtoffers heeft gemaakt, tengevolge van voedselgebrek en onreinheid. De Amerikaansche admiraal Cleaves verklaart, dat de Vereenigde Staten thans on geveer 150 oorlogsschepen in de Europeesche wateren hebben, met 35 k 40.000 koppen aan boord. Sir Robert Kindersley, de voorzitter van de „War Savings Committee", verklaarde in een rede te Londen, dat gedurende de laatste zes maanden door wekelijksche of maandelijk- sche inschrijvingen op slaatsleertingen een Be drag van 691.664.000 pd. st. bij den staat was ingekomen. De onderkoning van Ierland, French, vaardigd een proclamatie uit, waarin de Ieren worden uitgenoodigd, in vol vertrouwen hun aandeel in de oorlogslasten op zich te nemen, in ruil waarvoor degenen, die voor hun moe derland strijden, o.m. in het bezit zullen wor den gesteld ven eigen land. Verschillende proeven van luchtpoèi zijn gedaan, in het bijzonder de vorige week Dinsdag ParijsLonden en terug door de vliegers Devienne en Lorgnat. De resultaten zijn schitterend. De brieven, die om 12 uur 50 's middags van Parijs vertrokken, kwamen te 3 uur 20 te Londen aan. Antwoord te Pa rijs kwam om 7 uur 20. Uit Bern wordt gemeld: de geheimzin nige ziekte te Madrid woedt voort. Het aan tal ziektegevallen is van 125.000 tot 200.000 gestegen. Tot dusver zijn er 100 sterfgevallen. In de zitting van den Duitsche Bonds raad werd gister het vredesverdrag tusschen Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Turkije eenerzij ds en Roemenië anderzijds aangeno men. De bladen melden dat de Oostenrijksche minister-president Seidler gisteren in een ge sprek met een afvaardiging van journalisten heeft verklaard, dat de regeering bepaald voornemens is den Rijksdag bijeen te roepen tegen het midden van deze maand. (Vervolg) Getuige Anthonius Slot, caféhouder te Beverwijk, zegt op een vraag van'den ver dediger, 'dat Extra een rare signeur is, die hij niet toerekenbaaf acht. Spr. geeft daar van voorbeelden. Den heer Koopman, caféhouder te Bever wijk, had het getroffen, dat beklaagdé Extra, toen hij den dag na den moord bij hem kwam, er zeer vreemd uitzag. Wilhelmina Verhoef had aan Extra een fiets verkocht voor 12,50, doch deze had hem niet gehaald, omdat hij de overige 10 niet kon betalen. Na den moord was laj ge komen en had gezegd: „zie zoo, er is weer geld". Hij zeide verder, dat hij zoolang was weggebleven, omdat hij ziek geweest was. Beklaagde zegt, wel eens meer gezegdte hebben. Hij had bij het koopen eerst 2,50 betaald, doch had wel dadelijk geheel kun nen betalen. De echtgenoot van mej. Verhoef, de heer Buis, verlofhouder te Wijkeroog, zegt dat beklaagde gezegd had voorloopig niet meer te kunnen betalen. Petrus Jacobus Smit, caféhouder te Vel- zen, doet verklaringen over een jasje van be klaagde, dat bij hem niet was achtergelaten. Comelis Leonardus Frauce, koopman te Haarlem, had met Extra een jasje geruild, dat zijn broer kocht en 3,50 toe kreeg. Zijn broer had het jasje weer aan Extra verkocht op diens verzoek, voor 75 cent. Beklaagde Extra zegt, dat de verkoop niet op zijn verzoek plaats had Arien Comelis Bakker, caféhouder te Vel- zeroord, had beklaagde Extra wel eens meer met veel geld gezien, maar nimmer met 500. Nimmer had hij zooveel geld bij zich als den Zaterdag na den moord. Extra beweert wel degelijk meermalen zooveel geld te hebben gehad. De President wijst beklaagde er op, dat hij tegen getuige Verhoef gezegd had ziek te zijn geweest, terwijl hij tegen getuige Bak ker even daarna, toen deze hem vroeg of hij ziek geweest was, beweerde, dat -dit niet het geval was. Adrianus v. Tiggelen, te Velzen, had voor den moord van beklaagde eveneens vernomen, dat hij slecht in zijn geld zat. Getuige deed nog mededeelingeni over smokkelen door beklaagde. Getuige hield beklaagdé voor zeer zenuw achtig en heeft, hoewel hij geen dokter is, toch wel eens gedacht „er loopt een streep door". Tot een moord achtte hij beklaagde echter niet in staat. Hierna werden nog verschillende getuigen gehoord in verband met door beklaagden ge dane uitgaven. Als getuigen h decharge werd als eerste getuige gehoord een zwager van getuige Ex tra, die verklaarde Extra van zijn 7de jaar af gekend te hebben en hem steeds als achter- op$ lijk had gekend. Ook de O. L. School liep hij met af. Steeds kreeg getuige den indruk dat Extra niet normaal was. Meermalen stond hij voor een spiegel allerlei gezichten te trekken. Dc broer van Extra, rijwielhandelaar te Amsterdam, zegt eveneens, dat zijn broer steeds zeer achterlijk was. Als kind sprak hij zeer moeielijk en steeds deed hij vreemd. In Januari eigende hij zich nog een postwissel van zijn zuster, groot 300, toe, waardoor de familie in verlegenheid kwam. Getuige Rozenkrans was afwezig, waarop Mr. Pauwels mededeelde dat ook deze getui ge kon verklaren, dat beklaagde niet toereken baar was. Daar getuige gedagvaard was wenschte pleiter, dat hij, zoo noodig, later ge hoord werd, daar hij de verklaring van deze Setuige, dat hij met Éxtra naar de Purmeren- er koemarkt geweest was, vooral met het oog op de koeienuitwerpselen op Extra's schoenen, van veel gewicht acht. Getuige Nicö, koopman te Amsterdam, kende beklaagde Extra als koopman en als iemand die hij niet normaal beschouwde. Meermalen zag hij dat Extra in café's aller lei gezichten voor den spiegel trok. De president verzocht Mr. Pauwels af te zien van 't hooren van getuige Rozenkrans, doch deze kon daartoe met overgaan, daar het een zeer belangrijke getuige betrof, daar Ijij kon vaststellen dat beklaagde Extra met hem de koemarkt te' Purmerend bezocht, waardoor de mest aan diens schoenen begrijp baar werd. De Officier oordeelde dat uitstel niet noo dig was, daar deze verklaring die van getui ge Water en v. Ledde Hulsebosch niet te niet kon doen. .De president oordeelt het vreemd, dat be klaagde in instructie getuige Rozenkrans niet ;af. r. Pauwels is het niet bekend, dat de wet een beklaagde verplicht in instructie meer los te laten dan hij wil. Spr. acht het niet in het belang van beklaagde van het hooren van deze getuige af te zien, waarop de rechtbank eenige oogenblikken in raadkamer ging om te beslissen of de zaak al of niet verdaagd zou worden. Na 10 minuten in raadkamer te zijn ge weest, 'deelt de president mede, dat de recht bank geen termen heeft gevonden om de zit ting te verdagen, waarop Mr. Pauwels ver zócht getuige Extra te vragen of het hem bekend is, dat de zuster van beklaagde in de eerste hèlft van Januari een postwissel zond. Beklaagde Extra antwoordde bevestigend. De president wijst beklaagde Extra er op, dat vast staat, dat beiden te Breezand zijn geweest; dat hij vóór den moord slecht en er na dik in zijn geld zat; dat hij in ver schillende punten in tegenspraak; dat er mest uit den stal op zijn schoenen is gevon den en dat de gevonden sleutel in zijn han den is geweest. Spr. vraagt of beklaagde nu den tijd niet gekomen acht te bekennen den mededader of dader van het feit te zijn. Beklaagde Extra blijft ontkennen, terwijl beklaagde Voogt zijn bekentenis handhaaft. Op een vraag van Mr. Pauwels, zegt Vóogt zich niet te herinneren of het touwtje aan den sleutel zat. Mr. Pauwels wijst er op, dat getuige eerst verklaarde gezien te hebben dat Extra het touw aan den sleutel had gebonden. 'HET REQUISITOIR. Hjema is het woord aan den Officier voor zijn requisitoir. De Officier van Justitie, zijn. requisitoir aanvangende, brengt allereerst hulde aan den rechter-commissaris, die op geniale wijr ze er voor zorgde, dat zoovéél mogelijk in deze duistere zaak aan het licht kwam. Ook bracht spr, daarvoor eveneens hulde aan de politie te Velzen en te Breezand. Spr. wijst er op, dat beklaagden ten laste gelegd zijn: „doodslag in vereeniging" volgens artikel 288 Wetboek van Strafrecht, en subsidiair „dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal met geweldpleging1'. Spr. ging na hoe het staat met de materi- eele feiten en wees er op, dat de rechtbank in de stukken heeft kunnen zien, dat Voogt bekend heeft Spr. zal daarom alleen het woord voeren tegen beklaagde Extra.» Deze ontkende aanvankelijk met beslistheid alles. Ter terechtzitting komt hij daarop terug ea stemt hij toe, dat hij 26 Januari per tram Beverwijk is getrokl van Alkmaar naar rokken. verwijk is gei Spr. oordeelt liet teekenend, dat iemand, die zich onschuldig voelt, de elementaire fei ten ontkent. Hij moest wel den indruk make* maken schuldig te zijn Nu hij merkt, dat getuigen het tegendeel kunnen bewijzen, erkent hij wel ter plaatse geweest te zijn en daardoor moet de indruk gevestigd worden, dat beklaagde niet zuiver is, temeer daar Voogt bekent een van de daders te zijn. Den dag na den moord ts beklaagde Extrs nog in gezelschap van Voogt te Alkmaar ge zien. Spr. oordeelt de aanwijzingen tegen beklaagde Extra van veel gewicht. Spr. staat uitvoerig stil bij de verklarin gen van den agent Water en den scheikundi ge van Ledden Hulsebosch, die hij geniale getuigen noemt. Spr. wil toegeven, dat beklaagde de markt te Purmerend bezocht, maar wijst er op; dlat men ook door den sleutel en het touw tol dezelfde conclusie komt en meent, dat dun de aanwijzing van de mest versterkt wordt Z. i. staat vast, dat Extra in de woninf van Smit geweest is, waarop spr. nagaat he£ ;een daar gebeurd is. Het spreekt vanzelf, at men het eefst de aandacht vestigt op ds personen Voogt en Extra, wat den moord betreft. Spreker wijst er op hoe Extra uil om te voorkoe bleef van vreemde personen. Tegen Extra heeft men niets dan1 aanwij zingen, maar aanwijzingen van groote bi- teekenis., Na zijn bezoek aan Breezand had hij, dit geen geld had om een rijwiel voor 12,50 te koopen, weer voldoende geld. Bakker zaj in zijn bezit honderden guldens. Spr. vn „waar' komt dat vandaan?" v Spr. neemt aan, dat beklaagden zich aan den diefstal en het dooden van Smit hebben schuldig gemaakt. Het feit dat Smit gebon den is gevonden, wijst er op, dat men mag aannemen, dat de opzet om te dooden' niet aanwezig was en houdt daarom vast aan den diefstal met geweldpleging, die den dood van Smit tengevolge had. Spr. wijst in verband hiermede op de ver klaring van Dr. Schoo, en meent, dat be klaagden zullen moeten worden veroordeeld. Spr. zal geen hard woord tegen1 beklaa; den spreken. Het feit spreekt voor zich. ze, Het is zoo ernstig, dat ernstig gestraft zal moeten worden en in de houding van Extra heeft spr. niets verontschuldigend» kunnen vinden. Over Voogt denkt spr. anders. Hij heeft den indruk gevestigd, dat hij is een man die berouw heeft, waarom spr. tegenover hem clement wil zijn. Spr. hecht aan de verklaringen van de ge tuigen h charge, die Extra niet toerekenbaar achten, geen waarde. In de instrtictie legde hij integendeel een sluwheid aan den dag. Een onderzoek naar zijn geestvermogens meent spr. moet ver worpen worden. Spr. vorderde schuldigverklaring en eisch- te tegen Extra 12 jaar en tegen Voogt 6 jaar gevangenisstraf. Hierna wordt de zitting geschorst tot hall acht DE VERDEDIGING. Om half acht is na heropening van de zit ting allereerst het woord aan Mr. Pauwels, verdediger van beklaagde Extra, die in een met vuur uitgesproken betoog zich aansluit bij de hulde door den officier aan den rech ter-commissaris gebracht. Niet vergeten mag echter worden, dat deze een gemakkelijke taak had, daar hij de bekentenis van beklaag de Voogt had te toetsen aan de getuigen verklaringen. Pleiter komt er tegen op, om dengene, die bekent, dadelijk clementer te behandelen. Er is getracht om op grond van de verkla ring van Voogt te trachten de zaak tot klaarheid te brengen en dat is een uitermate gevaarlijk systeem, dat reeds bewezen wordt uit den eisch, die de helft minder is voor degene die bekent, zonder dat vast staat of die bekentenis juist is. Spr. brengt overigens hulde voor de uit stekende wijze waarop de officier zijn requi sitoir nam, al waren zijn argumenten uiterst zwak. Die aanwijzingen, verkregen door de be- Soissons Z

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1