DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd ia en buiten Europa. Ne. 130 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 F EUILLETON. Tyhco Brahe tbimgineiMs bi! wiltbitillif p. 3 maanden 11.65. li. p. post 11.90. Bevlisnomers 5 ct. (iYirtinlliprlli 15 ct. p. tepel, peetere letters oiar plaatsruimte. Br. Ir. N.T. Beek- ea Handelsdrakkerll Harass. Coster J Zo., Mam C 9. Tel. 3. DONDER Ik AG 6 JUNI. Buitenland. Binnenland. Het is een opmerkenswaardig feit, dat van het gevechtsfront tusschen Noyon en Reims geen berichten van beteekenis zijn ingeko men. In den stand van het krijgsbedrijf kwam weinig of geen verandering, voornamelijk, doordat van Duitsche zijde geen krachtige pogingen gedaan zijn de terreinwinst te vergrooten. De oorzaak daarvan kan toegeschreven worden aan de machteloosheid der aanval lers om het offensief op denzelfden voet door te zetten of aan de omstandigheid, dat de Duitsche legerleiding, nu de Franschen bij Soissons niet tot wijken gebracht kunnen worden, heeft ingezien, dat een doorzetting van het offensief op dit frontgedeelte slechts troepenverspilling zou zijn. Maar wanneer wij dit aannemen., zouden wij tevens moeten constateeren, dat de zoo lang voorbereide en zoo veel besproken Duits he aanval, die met behulp van de in het Oosten vrij gekomen troepen' tot een be slissende overwinning zou moeten voeren, in werkelijkheid niets anders beteekende dan een tiendaagsch offensief op een betrekkelijk smal deel van het gevechtsfront. Dit nu is moeilijk aan te nemen en al mag met zekerheid aangenomen worden, dat de taaie tegenstand der Franschen den; aanvaller op dit oogenblik tot stilstand ge bracht heeft, zoo moeten wij tevens de groo- te waarschijnlijkheid voor oogen houden, dat het nu achter ons liggende offensief slechts het begin van een nog geweldiger ac tie is. Door het vrijkomen van de tot nu toe in Rusland staande troepen, beschikt Duitsch- land over een groote overmacht van goed geschoolde en gedisciplineerde soldaten. Het heeft nu den strijd nog slechts op het betrekkelijk smalle Westfront te voeren en het zal alles in het werk stellen hier een be slissende overwinning tel behalen. Den 21 sten Maart werd een krachtige stoot in de richting van Amiens toegebracht, thans is er een tusschen Soissons en Reims in de richting van Parijs, gevolgd en er is alle reden om aan te nemen, dat een volgen de stoot niet lang meer op zich zal laten wachten. Mogelijk wordt die stoot opnieuw tegen 't nu aangetaste frontdeel toegebracht, moge lijk is de betrekkelijke stilstand in het krijgs bedrijf slechts het gevolg van een hergroe- peering der stormtroepen en een vooruit brengen van het zware geschut. Maar even goed kan plotseling een geweldig offensief op een ander deel van het front loskomen, wordt wellicht een zoo snelle en zoo krach tige stoot toegebracht, dat de Fransche op perbevelhebber niet in staat is, zijn reserves zoo spoedig ter plaatse te brengen, dat een ernstig gevaar kan worden afgewend. Voorspellen is hier. zeer moeilijk en dat zelfs de legerleiding der Geallieerden over het Duitsche aanvalsplan in volkomen onwe tendheid verkeert, bewijst wel de verrassing Roman uit het laatst der l6e eeuw, maar het Dcensch van VILHELM OST ERG AARD. 18) Enkelen van de dichtstblj gezetenen luis terden aandachtig naar hetgeen gesproken weid, zonder er zich in in te mengen, want zij, die aan het woord waren, spraken met bijzon dere geleerdheid en kennis van zaken. Een van de gasten, wiens kanten kraag en zwarten mantel aanduidden, dat hij tot den releerden stand hoorde, wendde zich juist tot iengene, die naast hem zat en vroeg: „Maar wat heeft uzelf in schrift gegeven over een nieuwe ster, welgeboren heer Jon ker?" Hij, tot wien deze woorden gericht waren, scheen hoofdzakelijk het voorwerp te zijn van de algemeene opmerkzaamheid van de tafel- genootenHet gerucht had zich verspreid, dat het de Deensche astronoom Tycho Brahe was, die voor eenige dagen in de stad moest zijn gekomen, nadt hij Kassei, Frankfort, Ba zel, Venetië en Augsburg bezocht had en hem allerwegen een eervolle ontvangst was ten deel gevallen van vorstelijke en geleerde hee- ren. Men was het immers zich zeiven ver plicht, om den Deenschen edelman niet min der hoffelijkheid te betoonen in de oude, Duit sche Rijksstad en tegelijkertijd te profiteeren van zijn groote geleerdheid1? Het gesprek had geloopen over de astrono mische verschijnselen der laatste jaren en naar aanleiding daarvan was het, dat de Duitsche doctor had gevraagd: „Wat heeft uzelve in schrift gegeven over de nieuwe ster?" over het offensief tusschen Soir? "-ns en Reims toen men bij Amiens gereed -sto^d den stoot op te vangen en te pareeren. Het is voor Duitschland van zeer groot belang, dat zijn legers in het Westen zege vieren en waar het thans over een enorme troepenmacht beschikt, is het eenvoudig on denkbaar, dat het door den tegenstand der Franschen tusschen Soissons en Reims reeds van verdere offensieve pogingen, zou afge zien hebben. Daar komt bij, dat Duitschland er belang bij heeft, den strijd spoedig te winnen. Want niet alleen kost elke dag -M' d? oor'og lar ger duurt zware offers aan goed en bloed, maar ook de Amerikaansche tropen begin nen op het slagveld een factor van beteeke nis te worden. Nu nog tellen de Duitschers deze vijanden licht om hun betrekkelijk gering aantal en onvoldoende gevechtswaafde, maar het te duidelijk, dat beide faHoren zich van dag ot dag in het rade**1 der Duiteeners zu"er wijzigen Amerika kan op den. duur r-er zeker een vijand van beteekenis worden en Duitsch land za' aan der strijd het Westen btenen afzienbaren tijd een einde moeten gemaakt hebben, wil het niet tegenover een onover winlijke troepenmacht komen te staan. Dat Frankrijk en Engeland op den duur tegen de voörtdringende kracht der Duitsche troepen niet opgewassen zijn en ondanks de verzekeringen in de pers der Geallieerden, dat het Westfront nimmer zoo sterk en on breekbaar was dan nu, hun laatste hoop op de Amerikaansche hulptroepen gevestigd hebben, is uit de door Clemenceau in de Ka mer gehouden rede onomstootelijk gebleken. De meerderheidssocialisten Cahin en Bru- net hadden in de Kamer een interpellatie over den militairen toestand ingediend en gaven daarbij de verzekering, dat zij geen politieke nevengedachten hadden en slechts aan den drang om het heil des lands te ver zekeren gehoorzaamden. Clemenceau antwoordde, dat door het Russische verraad nu 200 Duitsche divisies aan het Westelijk front staan en de Fransche soldaten nu in de verhouding van één tegen vijf strijden. Alle moeilijkheden, aldus Clemenceau, die in deze pijnigende uren zijn aangebroken, zullen wij het hoofd bieden totdat de Ame rikanen hun volle kracht kunnen ontplooien. Hij verklaarde, dat hij op de interpellaties niet kon antwoorden na de verklaring, die hij voor de legercommissie reeds had afge legd. Nu de slag zes dagen geduurd heeft, is het onmogelijk een verklaring over den mili tairen toestand af te leggen. E>e thans han gende enquête nopens de aansprakelijkheid heeft niets onthuld en de premier wilde, de lafheid niet begaan, maartgelen te nemen te- gen aanvoerders, die de dankbaarheid van het vaderland verdiend hebben. Hij bracht onder luide toejuichingen hul- Tycho Brahe, die zich goed op zijn gemak scheen te voelen in dit gezelschap, antwoord de met levendig gebaar: „Wat ik heb kunnen waarnemen met mijn eigen gezicht en met de gebrekkige instrumen ten, waar ik over beschikte, leek mij nog het gewichtigste. Gedurende anderhalf jaar totdat de nit nieuwe ster voor mijn oogen ver dween meette ik haar afstand van de an dere sterren en zoodoende moest ik wel over tuigd raken van haar volkomen onbeweeglijk heid. Ik heb er dus in het geheel niet aan hoe ven te twijfelen, dat de nieuwe ster tot de sfeer der planeten behoorde. Ze was verder weg, dan eenige van de planeten en ze kan wel meer dan honderd maal zoo groot zijn eweest als de aarde. Dit en nog veel anders .eb ik meegedeeld in mijn geschrift." Er werd een zacht gemompel vernomen, de heele tafel langs, of men zich verbaasde over de stoutmoedige bewering van den vreemde. Een jong, in 't zwart gekleed magister stond nu ook op en zei „Welgeboren heer Tycho, met allen eerbied voor uw groote en beroemde geleerdheid moet ik u toch tegenspreken, als u nu zoo beslist zoudt willen beweren, dat het nieuwe hemel- teeken, dat zich in het jaar '72 vertoonde, noodzakelijk tot de sfeer der planeten behoor de. Heeft God niet in zes dagen heel de" schepping volbracht, zoodat niets nieuws meer verschijnen kan Vele geleerden zijn dan ook een andere meening toegedaan en houden 't er met zekerheid voor, dat 't zeldzaam ver schijnsel een soort lichaam was, dat wel eens komeet genoemd wordt. Is u bekend, wat de geleerde kunstenaar Meester Bursch van Er furt, heeft gezegd in zijn geschrift over de ko meten? Hij beweert van dit nieuwe hemeltee- ken, dat het, als alle kometen, afkomstig is van de uit de aarde opstijgende en door de menschelijke zonden verwekte kwade dam de aan de militaire leiders, die het algemeen vertrouweü der Geallieerden bezitten. De Duitschers, zeide Clemenceau, hebben zich in een avontuur geworpen, wij gaan te rug, maar zullen nimmer capituleeren. Als wij slechts vast besloten zijn om tot het einde door te zetten, dan is de overwinninig ons. De Amerikanen komen, de Fransche en Engelsche troepen smelten evenzeer als de Duitsche en de partij draait nu om de hulp van Amerika. Als ik mijn plicht niët heb gedaan, aldus de doortastende grijsaard, zoo jaag mij dan weg. Als ik uw vertrouwen geniet, laat mij dan het werk der dooden afmaken. De Kamer bracht den premier daarop een ovatie en nam de onbepaalde verdaging citer interpellaties, door de regeering geëischt, met 377 tegen 110 stemmen aan. In de zesde zitting van den Geallieerden oorlogsraad' te Versailles is eveneens volko men vertrouwen in generaal Foch en in den einduitslag uitgesproken. Het is een opmerkenswaardig feit, dat een groot deel vaü het publiek onmiddellijk schuldigen wil vinden wanneer iets niet pre cies gaat zooals zij verwacht en gehoopt hadden. Zij schrijven den thans ondervonden te genslag minder toe aan de vernietigende en voortdringende kracht der Duitsche storm troepen, dan wel aan fouten en tekortkomin gen van Fransche generaals en ministers. Vandaar weer een aanval pp Clernenceau en de eisch van een enquête nopens de aan sprakelijkheid van het wijken der Franschen tusschen Soissons en Reims. Foch, de zoozeer bewonderde generaal, wordt in veler oogen een onbruikbaar aan voerder als hij een tegenslag van beteekenis ondervindt en nu reeds gaan er in Frankrijk vele stemmen op van hen, die Joffre, den in den laatsten tijd een weinig over het hoofd geienen held van dén Mame-slag van 1914, weer het opperbevel over de Fransch-Brit- sche troepen willen opdragen. Het is zeer zeker een uiting van eerlijke overtuiging van den grijzen staatsman ge weest toen Clemenceau in de Kamer ver klaarde, dat hij de lafheid niet begaan zal maatregelen te nemen tegen aanvoerders, die den dank van het vaderland verdiend heb ben. Zélfs de Duitschers gewagen in hun offi- cieele communiqué's meermalen van de dap perheid en onverschrokkenheid hunner te genstanders. Ware het anders, de stellingen bij Sois sons zouden aan den Duitschen druk geen weerstand hebben kunnen bieden. Wij laten thans nog even in het kort een overzicht van de krijgsverrichtingen volgen. Het Duitsche communiqué van gister meldt geslaagde aanvallen in Vlaanderen, een terugwerpen van den vijand op Amble- nyCutry, aan den Z. Aisne-oever en het vermeesteren van vijandelijke stellingen ten N. van Dommiers. Van weerszijden van de Ourcq worden slechts plaatselijke gevechten gemeld. Uit Parijs wordt bericht, dat de plaatse lijke aanvallen a'an de N. zoomen van het bosch van Carlepont voortgeduurd hebben. Duitsche aanvallen in de streek van Autri- ches ten O. van Dommiers, in de richting van Corey en Z. van de Ourcq tegen Chézy, zijn afgeslagen. Het Parijsche avond-communiqué meldt, dat de Duitschers op verschillende punten van het front hun inspanning versterkt heb ben, maar allerwege teruggeslagen' werden. Een poging van Duitsche zijde om de Oise in de richting van den Mont-d-Lagache over te steken, mislukte. Ten N. van de Aisne herwonnen de Fran schen het terrein, dat de Duitschers tijdelijk bezet hadden. In de streek van Longpont zijn thiitsche vöorwaartsche bewegingen gestuit. Heji Berlijnsche avond-communiqué meldt slechts, dat aan het slagfront de toestand onveranderd is, wat er zeker wel op wijst dat de Duitschers momenteel geen vorderin- gen van beteekenis meer maken. pen, die nu door Gods toorn zijn ontstoken. En die vergiftige massa daalt dan weer neer op de aarde over de hoofden der menschen en brengt hun allerlei kwaad' pest en de Fran schen; plotselingen dood; slechte weersge steldheid en dergelijke dingen meer. Dunkt u dat niet bijzonder diepzinnig verklaard?" „Het lijkt mij onzinnige, dwaze praat, die niets te maken heeft met de astronomische kunst!" viel Tycho Brahe heftig uit. „Er zijn nog veel dwalingen en vooroordielen uit te roeien en we naderen slechts heel langzaam het doel, want al te velen spreken nog mee over zaken, waar ze in het geheel geen ver stand van hebben." Enkele van de gasten keken wel wat beden kelijk, want het kwam hun voor, dat de vreemde astronoom er gevaarlijke, kettersche meeningen op na hield. Maar de geleerde Duitsche doctor, die het eerst het woord geno men had, scheen er ook nu weer aanleiding in te vinden, om zich in het gesprek te mengen „Maar wordt er in uw geschrift, welgebo ren heer Tycho Brahe; niet hier en daar een astrologische beschouwing aangetroffen, die u aan het vinden van de nieuwe ster vast knoopte? We houden u voor een even god vruchtig als hooggeleerd man en u zult toch niet ontkennen, dat zulke teekenen aan den hemel daar niet verschijnen, zonder dat ze tegelijk als waarschuwing zouden dienen voor de lichtvaardige menschheid?" „Ik ben er nu wel over uitgesproken, beste vriendmaar dat weet ik wel, hoe het mij al langer hoe duidelijker wordt, dat zulke be schouwingen met groote voorzichtigheid die nen opgeteekend te worden. Met de nieuwe ster kon ik ook niet op de gewone astrono mische wijze te werk gaan, want die was een te zeer zeldzaam verschijnsel, dat zich sinds Hyparchus' tijd niet meer heeft voorgedaan. De ster, die deze groote astronoom ontdekte, KORTE BERICHTEN. Na een debat dat twee dagen duurde, nam de Deensche Folketiug met 70 stemmen (radikalen en socialisten) tegen' 62 (linksche conservatieven) een motie van vertrouwen in de regeering aan. Volgens een Reuter-telegram heeft de legatie van Panama te Londen op 4 dezer be richt ontvangen- van het overlijden van Dr. Ramon M. Valdez, die sedert October 1916 president van de republiek Panama was. Te Kiëf had in het verblijf van betman Skoropadski de plechtige uitreiking van de erkenningsakten door de Duitsche en Oosteiy- rijksch-Hongaarsche gezanten,, namens hunne regeeringen plaats. In den Duitschen- rijksdag, die zijn zit tingen weer hervat heeft, is door vice-presi dent Paasche verzekerd, dat de Duitsche troe pen, nu zij voor -de tweedie maal aan de Mar- ne'staan, niet, zooals in Sept. '14, tot terug- wijken gedwongen zullen worden. Henderson verklaarde in een interview, dat de politiek der geallieerde arbeiders geen compromis duldt, maar er op uit is, den mili taristen der centrale landen den krachtigsten tegenstand te bieden. Zij wenschcn een vrede op dè basis van internationale rechtvaardig heid, zooals door president Wilson is uiteen gezet. De socialistische Rijksconferentie te Weenen heeft scherpe resoluties tegen de re geering «n ten gunste van den vrede aange nomen. De opgewonden toestand van het volk heeft de Conferentie gedwongen haar oproep te doen verschijnen, waarin zij tot kalmte aan maan L Rondom Engeland werden door Duit- sch duikbooten 12000 ton in den grond ge-- boord o.a. twee bewapende s.s. waarvan een van Engelsche nationaliteit. De „London Gazette" bevatte gister avond een proclamatie, waarbij de invoer van kaas wordt verboden, behalve met bijzondere vergunning, verleend door den „Board of Trade." Op de bijeenkomst, die 3 Juni te Ver sailles is gehouden, werden de volgende ver klaringen- door de eerste ministers der drie geallieerde landen Groot-Britannië, Frankrijk en Italië eenstemmig goedgekeurd lo. De instelling van een onafhankelijken Poolscheh staat met vrijen toegang naar* zee vormt een der voorwaarden voor een duur- werd gevolgd door hevige omwentelingen, el onae J" TJ- - - -j— j- J- nen, en zoo heb ik daaruit kunnen besluiten, dat ook wij mogelijk zware tijden tegemoet gingen, met wijds trekkende veranderingen op geestelijk en wereldlijk gebied; en daar tie ster duidelijk boven neel den aardobl stond, heb ik voorts vermeend, dat haar uitwer king zich ook over de heele aarde zou ver breiden. Maar let wel, edele en hooggeleerde vrien den, dat ik mijn uitspraak geenszins als on feilbare profetie meedeel; waüt dé almachti ge God weet meer, dan alle astronomen sa men 1" - Tycho Bjrahe knikte zijn gehoor ernstig toe en zette daarna zijn beker aan den mond, als wilde hij daarmee te kennen geven, dat hij zich voor het oogenblik niet verder in die zaak verdiepen wilde. Maar de Duitsche doctor had meer op 't hart: „Zulk een voorzichtigheid lijkt mij overbo dig als wij, geleerden, de groote menigte niet onderrichten, wie moet het dan doen? Denk eens aan, welke tijden wij, beleven! Dan kimt u geenszins meer in het onzekere verkeeren, betreffende de beteekenis van zulke waarschu wingen aan den hemel. Heeft de strijd' tegen de Katholieke leer en het Pausdom niet zulke afmetingen aangenom-en, dat wij wel bedacht mogen zijn op een terugslag, die z-ich als een vreeselijke storm tegen het Lutherdom en diens aanhangers vertoon-en kan? Heeft de Roomsche kerk zich al niet reeds ten strijde uitegrust? Herinnert u zich, hoe het den Hu- genooten in Frankrijk verging, in den ver- schrikkelijken Bartholomeusnacht van het jaar '72? Of den Nederlanders die Koning Philips van Spanje met geweld wilde terug voeren tot een gehaat geloof? Zoowaar, het zou niets te verwonderen zijn, als de hemel nge als zamen, rechtvaardigen vrede en voor hert heerschen van het recht in Europa. 2o. De geallieerde regeeringen namen met genoegen kennis van de verklaring, afgelegd door den staatssecretaris der V.S. en zij wenr schen zich daarbij aan te sluiten door het uit spreken van haar groote sympathie voor de nationalistische aspiraties der Tsjecho-slowar kische en Joegoslavische volken. Het Amerikaansche departement van marine heeft officieel vernomen dat een- duikboot bij de Amerikaansche kust een stoomschip en -drie schoeners in den grond heeft geboord. Berichten'utt New-York over het tot zinken brengen van de schepen behel zen, dat -twee duikbooten daarbij betrokken waren. De schepen werden blijkbaar ter hoog te van de kust van New Engeland en New- Jersey vernietigd. De Finsche Landdag heeft het vredes verdrag tusschen Finland en Duitschland in derde lezing goedgekeurd. Als. tijdelijke maatregel ia generaal Ro bertson genoemd tot generaal-opperbevelheb- her in Oroot-Brittanje. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Er zijn Dinsdagavond twee Engelsche vliegtuigenl op Nederlandsch grondgebied neergekomen, een op Terschelling en ee* op Vlieland, samen bemand met 6 officieren en- 3 onderofficieren. Van Vlieland wordt gemeld1: Dinsdagnamiddag geraakten eenige vlieg tuigen benoorden Vlieland- in gevecht. Een Engelsch watervliegtuig werd zoodanig ge troffen-, dat het moest dalen, waarna het zich door het water bewoog tot het op het Noorder- strand belandde. De bemanning, bestaande uit 5 personen, werd onder militaire bewa king gesteld. Verder werd waargenomen, dat op Ter schelling twee vliegtuigen -daalden, die door de inzittenden in brand werden gestoken. Nader meldt men- van Terchellmg: Er verschenen hier 4 Engelsche vliegtui gen voor de kust. Een der vliegtuigen deed een noodlanding in zee, waarna de anders in de nabijheid bleven. Onderwijl verschenen er 3 Duitsche vliegtuigen, die echter weldr* en terugke naar het Oosten terugkeerden. Omstreeks 4 uur kwamen er 8 Duitsche vliegtuigen feru welke een gevecht aanbonden met de Engel schen. Een der Duitsche werd ter hoogte van paal 14 op Terschelling neergeschoten en een Engelsche in de nabijheid van Vlie land, welke daar ook geland is. Het Engel sche vliegtuig was door een defect gedaald en bemand door de officieren Hodgson en P. J Paul, uit Canada en den heer R. F. L. Dickers, uit Engeland, benevens 2 onder ot fieieren Dezen zijn op Terschelling aange bracht. Van Terschelling wordt aan het Hdbl. ge meld Dinsdag tegen den avond had- hier voor de kust een gevecht plaats tusschen zeven Duit sche en vijf Engelsche watervliegtuigen. F.e® Duitsch viel te water -en raakte in brand. Eea Engtslsch vliegtuig daalde in Stortcmelk ea landde te Vlieland Verder is nog een En- gelsdh vliegtuig, dat reeds twee uur vóór -den strijd wegens averij in zee gedaald, bij het strand in brand gestoken door de be manning, die bestond uit drie officieren ea twee minderen en die daarna te water spron gen en het strand opliepen, waar zij direct g«- interneerd werden. BOTER-, MELANGE EN MARGARINE- KAARTEN. De minister van landbouw, maakt bekend, dat de b-on 1ste week van de boter-, melange totaal met kometen en andere teekenen be zaaid- werd In zulke slechte tijden?" De eerwaardige doctor zou nog gaarne verder hebben uitgewijd over zijn llevelings- thema, maar aan aen ingang van de herberg was een geweldige opschudding ontstaan, die de opnierkcaamheid afleidde van hem en zijn beweringen. Weer een ander was de gelagka mer binnengetreden, en di-ens zeldzame ver schijning wekte algemeene bevreemding. Reeds werden enkele stemmen vernomea, die elkaar binnensmonds toeriepen: „Meester Cyprianus! De gekke doctorWat voor nieuw elixer hebt u nu weer uitgevon den, Meester Leovitus?" Bij het hooren van dien naam keek Tycho Brahe verwonderd naar den troep opgewon den studenten en kunstenaars, die zich om den binnenkomende had geschaard. Maar Jonker Tycho zo.u nauwelijks zijn vriend en leermeester herkend hebben, ofschoon er nog geen drie jaren verloopen waren, sinds ze elkaar voor het laatst gezien hadden op Hee- renwade. Er was niets meer over van Meester Leovl-' tius' voornaam en waardig uiterlijk. Zijn scharlaken roode mantel viel in ruime plooien om hem heen zijn hoofd hing op de borst ea in zijn oogen was een starende uitdrukking, of hij in den geest met iets heel anders bezig was. Ofschoon het een koude en regenachtige najaarsavond was, droeg hij niets op het hoofd' en het witte haar hing in slordige pie ken om- zijn voorhoofd en slapen. „Wat voor nieuws hebt u vanavond, mees- men. „Is het zaakje al in orde tusschen u en ter Cyprianus?" riepen versche'dene stem- igen geworden?" den Heiligen Vader? Of -is u zelf soms paus (Wardt verrölgd) ii. „Is ik]

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1