BOTER m TIT. Distributie Margarine. Binnenland. Provinciaal lieuws. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat vanaf morgen (Zaterdag) op bon No. 1 der Rijks boter- en vetkaar ten het daarop recht hebbende kwantum verkrijgbaar is. H.H. Winkeliers worden nogmaals attent gemaakt op de publicatie van 6 Juni j.l. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Heeren WINKELIERS wordt hierdoor me degedeeld, dat zij MORGENOCHTEND om 8 UUR HET VOOR HEN BESTEMDE GE DEELTE MARGARINE KUNNEN KO MEN AFHALEN AAN HET DISTRIBU TIEDEPOT, BREEDSTRAAT, KANTOOR VAN DEN BOSCH LIMITED. GEVONDEN VOORWERPEN. Een fluweelen taschje met inhoud, een R. C. gebedenboekje, een breukband, een on derjurkje, een kanarie, vijf portemonnaies met en zonder geld, een centuur, drie da meshandschoenen, eenige sleutels, een post duif, een vermoedelijk koperen armband, drie rozenkranzen, een zakje inhoudende bon nen boterhandel, twee zakmesjes, een hand doek, een brief, een duimstok met potlood en een zwari kinderschoentje. Alkmaar, 5 Juni 1918. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHIJSEN. ter duidelijk de noodzakelijkheid van uitge breider bevoegdheid aantoont. Minister Posthuma zou op de aange voerde feiten1 niet ingaan, omdat zij met het ontwerp zelfs niets uitstaande heboen. Hij betoogde dat de bevoegdheid, bij het wetsont werp gevraagd, noodzakelijk is, omdat de re geering met de bestaane dlstributiewet niet voldoende voor de voedselvoorziening en de distributie kan zorgen Ten half zes brak de Minister zijn rede nf. HET HOSPITAALSCHIP KONINGIN REGENTES GEZONKEN. Het Neder 1. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Hier is bericht ontvangen, dat het hospi taalschip Koningin Regentes, op weg naar Rotterdam, aan boord waarvan zich de Britsche delegatie naar Den Haag voor deel neming aan de Engelseh-Duitscne conferen tie betreffende krijgsgevangenenzaken be vond, op een mijn is geloopen en gezonken. Het stoomschip Sindoro is ter plaatse voor hulpverleening aan drenkenlingen. Er waren geen gewonde krijgsgevangenen aan boord. Nadere bijzonderheden ontbreken. Nader is bericht ontvangen, dat 4 stokers moeten verdronken zijn, althans vermist worden, en dat de administrateur der .boot aan boord van de Sindoro moet zijn overle den. De overigen aan boord zijn gered. Het ongeval njoet plaats hebben gehad -ongeveer een mijn of twintig van de Lemanbank. Het KM. meldt nader: Zoover bekend is' zijn vier stokers verdron ken en is de administrateur van de „Regen tes" aan boord van de „Sindoro" overleden. Er waren drie verpleegsters van het Roode Kruis aan boord, de zusters Doorenbos, Kuhlemeler en Vermaas. Dr. De Rook was met de medische leiding aan boord van dit schip belast. Kapitein Re- deker voerde er het bevel over. Uit Rotterdam werd geseind: De „Koningin Regentes", ia 20 mijl van de Leman Bank gezonken. De administrateur is ten gevolge van uit putting gestorven. De bemanninng ia door de „Sindoro" opgenomen; eveneens de aan boord zijnde Britsche delegatie. Gisteravond meldde men1 Men verwacht de „Sindoro^ en de „Zee land", na de ramp de „Koningin-Regentes" overkomen, niet te Rotterdam voor Vrijdag middag 3 uur. In den nacht zouden de sche pen waarschijnlijk ten anker gaan. - Het plan moet zijn ze Zatermiddag reeds weer te laten uitvaren. De mtm van den overleden administrateur van de ..Regentes" is Smit. Uit Vllssingen meldde men: Het bericht van het vergaan van het hoa- pitaalschip „Koningin Regentes" ia hier met grootf, ontsteltenis vernomen, daar alle opvarenden in de naaste omgeving wonen. Vooral zoolang het aantal slachtoffers nog niet bekend was verkeerden velen over hun naastbestaanden In grooten angst; de mees ten konden echter spoedig gerust gesteld wor den. De omgekomen1 administrateur Smit was de oudste van de maatschappij. Met deze boot verliest de „Zeeland" ge durende den oorlog haar vierde stoomschip. Op 1 Februari 1916 liep de „Prinses Ju liana" hij het Sunk-vuurschip op een mijn, de „Mecklenburg" 28 Februari daaropvol gende, eveneens op een mijn, in het zelfde jaar overkwam op 31 Juli eenzelfde ongeval aan de „Koningin Wilhelmina". De maatschappij houdt nu nog drie schepen over, nl. het schroefschip „Oranje-Nassau" en de rader booten „Prins Hendrik" en „Zeeland". De directeur, de heer Th. de Meester, die zich aan boord bevond, maakte de reis voor de tweede maal naar Boston mde. Naar het hoofdbestuur van het Nederland- sclie Roode Kruis medtdeelt, is van den arts- leider' der 3 hospitaalschepen, dr. Vinkhuy-, zen, bericht ontvangen, dat het Roode Kruis- personeel, hetwelk zich aan boord1 van het ge zonken stoomschip Koningin-Regentes be vond, ongedeerd aan boord is yan het stoom schip Sindoro. De leden van het Britsche legatie ter confe rentie met de Duitsche delegatie over krijgs gevangenenzaken, zijn van het hospitaal schip Koningin-Regentes overgegaan op het stoomschip Sindoro. De Koningin-Regentes, in 1895 te Glas gow gebouwd voor de maatschappij Zeeland, was groot bruto 1970 register ton). VERMICELLI EN MACARONI. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heef? de volgende cbsuMna wa da burgemeesters verzonden: Ik heb de eer u mede te deden, dat ik hei gewenscht oordeel, meer regelmatige verdeeling van de vermicelli- en macaroni- produetie zooveel mogelijk te bevorderen1, riet is -*&n algemeene -ndheid, dat deze producten en vooral vumicdli slechts zeer schaarsch te verkrijgen tija. Voor het grootste gedeelte vindt deze schaarsehte haar oorzaak in de zeer beperk ten productie van de hier te lande aanwezige fabrieken voor welke fabrieken uiteraard slechts een zeer geringe hoeveelheid' bloem kan worden beschikbaar gesteld Is alzoo uit dezen hoofde geen bestrijding van de heerschende schaarsehte mogelijk, zoo kan toch door uitoefening van controle van rijks- en gemeentewege voorkomen worden, dat de geringe hoeveelheid in handen kome van op- koopers e. d. Dienovereenkomstig wordt door mij be paald, dat voortaan slechts aflevering van vermicelli en macaroni mag plaats vinden door tusschenkomst van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. Voor de gemeenten kan beschikbaar wor den gesteld een rantsoen van 50 K.G. per twee maanden per 1000 inwoners. In de eer ste plaats zullen daaruit ziekenhuizen, sana toria, krankzinnigengestichten e. d. zijn te voorzien. Aanvragen voor het betrekken van vermi celli en macaroni, waarvan de productie zich ongeveer verhoudt als 4:1, kunnen naar den vorengenoemden maatstaf en wel voor de eerste maal voor het tijdvak aanvangende 17 Juni, tot het Rijks Centraal Administratie kantoor worden gericht, aan hetwelk de be oordeeling van de toewijzingen, in verband met de beschikbare hoeveelheden is overge laten. RAAPOLIE VOOR CONSUMPTIE. De minister van landbouw heeft bepaald, in afwijking in zooverre van het gestelde in zijn beschikking van 6 September 1917: I. dat voor wat raapolie voor consumptie- doeleinden betreft, ontheffing van het ver bod van aflevering van die olie kan worden verleend door de directie van het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten II. dat de aanvragen daartoe rechtstreeks behooren te worden gericht tot de ardeeling „Vetten" van dit Rijkskantoor, Stadhouders laan 102 te 's-Gravenhage. AARDAPPELDROGERIJEN. De regeering is in onderhandeling met de eigenaren van stroocartonfabrieken, om deze fabrieken over te nemen, teneinde ze in te richten voor aardappeldrogerijen. DE 53STE BROODKAART. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van 't 53ste tijdvak loopt van 8 tot en met 14 Juni. BOMMEN OP ZEEUWSCH- VL A ANDEREN. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede: In den nacht van 20 op 21 Mei j.l. te 11.25 n.m. zijn door een onbekend vl'egtuig dat zich in Zuitdelijke richting over Sas van Gent be woog, zeven bommen geworpen, waarvan drie op Nederiandsch gebied terecht gekomen zijn zonder persoonlijke onglukken te veroorzaken. In dienzeifden nacht wierp te 1.30 een vlieg tuig tien bommen nabij Koewacht, wederom zonder persoonlijke ongelukken teweeg te brengen, doch waarvan één aanzienlijke scha de aarichtte aan gebouwen en gereedschap pen. Het onderzoek der gevonden scherven heeft uitgemaakt, dat de bommen in beide gevallen van Briisch maaksel waren'. Aangezien hieruit blijkt, dat eenige der Britsche vliegtuigen, welke in den bewusten nacht een aanval op het bezette gedeelte van België uitvoerden, zich aan dit werpen van bommen hebben schuldig gemaakt, heeft Ha- rer Majesteit's gezant te Londen opdracht ontvangen bij de Britsche regeering met na druk te protesteeren tegen deze ernstige schen dingen van Nederiandsch gebied, welke steeds In aantal toenenmen en welke de Britsche re geering door de meest strenge orders dient te voorkómen. In een aantal andere gevallen, waarin eeni ge» tijd geleden- bommen van Brltach maak sel op vliegtuigen op Net! .rlaadach gebied werden geworpen, h I tri Briu.ria regeoriag tot dusver ootkm-i, dat Britsche vliegtuigen de schuldige waren. De gedachten^Isselfcg daarover wordt latussdioa' voortgezet, TWEEDF KAMERVERKIEZING- GULPEN. Ia het Kamer district Gulpen is, in de vaca- ture-jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, giste ren tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer H. G. M. Herman», te Maastricht. VARKENSVOER. Door den heer dr. J. W. Jenny Wei erman, te Goes is een varkensvoer samenges ekl uit frondstoffen, die in Zeeland in voldoende Ocveelheid aanwezig zijn. 't Nieuwe voer, waarmede reeds zeer bevredigende resultaten werden verkregen, bevat 20 pCt. volkomen verteerbaar eiwit en 24 pCt. zetmeel en zal vermoedelijk binnenkort in ruime mate worden bereid, wanneer zich daartoe en coöperatie van belanghebbenden heeft gevormd. Men heeft zich bere;ds tot den minister van L., H. en N. gewend met de vraag of bedoelde coö peratieve onderneming der boeren steun zal vinden bij de regeering. Het betreft hier zonder twijfel een zeer be langrijke en hoopvolle uitvinding, waarvan de topassing aanmerkelijk zal kunnen bijdragen tot de leniging van den thans heerschenden vetnood. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag. Afwezig was de heer C. Ooievaar. Na ape- ning en gebed werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deélde de voorzitter mee, dat er van het Nat. Steunco mité een schrijven is ingekomen met navrage betreffende soliditeit der bouwvereeniging, de noodzakelijkheid van woningbouw en de ge schiktheid van der grond. Omtrent de woningnood deelde da voorn*. tar moe, dat de bewoners tamelijk onderdak zijn, doch men moet niet vragen hoe. E,r is nog gedacht over het spannen van dekkleed-en hij de barak, om zoodoende «onder dak te krijgen, doch daarvan is niets gekomen. Ik weet niet, zei de voorzitter, hoeveel per sonen er bij ouwe De Boer onderdak zijn. 't Lijkt wel een half dorp. Goedgekeurd werden een- suppl. begrooting op een bedrag van 2205.52; af- en over schrijvingen tot een bedrag van 810.70 en betalingen uit den post van onvoorzien to taal 967. Van de Kanaalmaatschappij1 OmvalHui- gendijk was het verzoek ingekomen om 2 aan deden fe nemen. B. en W. .stelden voor daar op gunstig te beschikken. De voorzitter zei dat dit een jaarlijksche uitgaf van 750 zal vorderen. Wethouder Kostelijk merkte op, dat het ook 1000 kan zijn. Hij zou er verder niet te gen zijn nog een aandeel te nemen wanneer later mocht blijken, dat ze niet alle geplaatst worde». Besloten werd het verzoek van de commis sie in te willigen, doch het besluit weer in te trekken wanneer niet voor 1 Jan. 1919 met de werkzaamheden wordt begonnen. Van de gezondheidscommissie was de ra ming voor 1919 ingekomen waaruit bleek dat deze gemeente 38.21 zal hebben bij te dra gen. Van den sluiswachter De Boer was 't ver zoek ingekomen om met 't oog op den tegen- woordigen toestand voor dft jaar verminde ring van pacht of een duurtetoeslag. Hoewel beide partijen er van overtuigd zijn dat hij geen rechten kan laten gelden, daar ae sluis verpacht is voor een vaste som, stelden B. en W. voor-hera 100 toe te staan temeer waar voor het volgend jaar opnieuw ver pachting moet plaats hebben. De raad ging hiermee accoord. Van mej. Schagen te Alkmaar die hier tij delijk de dienst aan de telefoon heeft waarge nomen was het .verzoek ingekomen om 70 da gen maal ƒ3.vergoeding daarvoor. De voorzitter zei dat haar vergoeding voor kamerhuur is aangeboden waaraiee ze geen genoegen nam. Zij is te Alkmaar in Rijks dienst, zoodat ze als zoodanig vast salaris geniet. Zij is daar vervangen aoor mej. Hes van Amsterdam, die daarvoor van de ge meente Broek 47.33 vergoeding ontvangen heeft. De voorzitter meende, dat hiermee volko men aan de verplichting voldaan ia. De raad kon zich daarmee volkomen ver eenigen. De verslagen van Vakonderwijs en; van de commissie tot wering van schoolverzuim zul len bij de heeren circuleeren. Het bekende adres van het gemeentebestuur van Krommenie werd1 voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd tot aansluiting bij den keu ringsdienst van vleesch en visch. Wilden dè slagers daarvan voor enkele ja ren terug niets weten nu achten ze het zeker gewenscht. Op verzoek van de vereeniging samenwer king om de melk voor bepaalde gezinnen voor 11 ets. per liter beschikbaar te stellen werd afwijzend beschikt, omdat de distributie reeds zeer veel geld kost. Van het Prov. Electr. Bedrijf was bericht ingekomen, dat er buiten schuld van het be drijf op 29 Mei enkele uren stoornis geweest is Wethouder Kostelijk merkte op, dat daar van hier zeer weinig bemerkt zal zijn. De voorzitter deelde mede, dat de brand weeroefening gehouden is en alles in volko men orde bevonden werd. Dinsdag is er gasvergadering geweest, waar ter sprake kwam de stoomspuit door electrtsche kracht voort te bewegen. De heer Memelink opperde hiertegen helt bezwaar, dat de draden door de hitte kun nen smelten en dan de spuit niet zoü kun nen worden gebruikt. Wel was het mogelijk in de dorpsspult een motor van b.v. 3 P.K. te plaatsen, waarvan de ko&ten 750 800 zullen zijn.. De veranderingen in de gemeenschappe lijke regeling van de gasfabriek werden goedgekeurd. Voor de regeling van ambtenaarssalaris sen is deze gemeente in de 4de klasse ge plaatst, waardoor het salaris van dén burge meester-secretaris beparid is op 3100 en dat van dm ontvanger p 7Ó0. Op verrodk van Hm hef - C Slo* tal het Zuidfctnte een aanplakbord wonisn nart- S? bracht Da heer C. Siot vroeg vardsr óf liet aM wusDteHjl zou rij» één uur paf weric gek- ferheid te geven tó: het nibrc, gau van lachten betreffende de distributie. De voorzitter vond dlat niet noodzakelijk, daar er dagelijks van 10 tot 12 uur zitting is en dan altijd de gelegenheid wordt openge steld waarvan dan ook niet weinig gebruik wordt gemaakt. De heer C. Slot vroeg verder of de briket tenfabriek al een bestemming heeft. Dp voorzitter meende te weten, dat deze op punt van likwidatle is, doch niets ten laste van de betrokken besturen schijnt te komen. De heer Ven merkte op,"dat er 11 balen rijst gekomen zijn, doch dé berekening lang niet uitkwam. Medegedeeld werd; dat de heer Hart be reid is daaromtrent inlichtingen te geven. De heer C. Slot bleek er niet over tevreden te zijn, dat na de rantsoeneering door den minister ook de directeur van het bedrijf nog eens aan het rantsoeneeren gaat. Hierna werd de vergadering gesloten. Met ingang van 15 Juni 1918 zal de Zaan- landsche Bank te Krommenie te Broek op Langendijk een kantoor vestigen in het per ceel, vroeger bewoond door aen heer H. J. Houtkooper, terwijl dagelijks gedurende ae groenten vei ling te Noord-Scharwoude kan toor zal worden gehouden in café „Spoor- zicht". Tot directeur is benoemd de heer H. van Zuylen Jr., tot dusverre procuratiehouder bij de heeren van Duyn Hemmes, kassiers te Coevorden, terwijl tot procuratiehouder is aangesteld de heer J. Henkelman, tot dés- verre werkzaam ten kantore van de Amster- damsche Handelsbank te Amsterdam. A's adviseuVs zullen aan dat 'kantoor ver bonden zijn de heeren Rens Slot, groenten- handelaar te Broek op Langendijk, e» Jn. Ootjers Az., landbouwer te Noord-Schar woude. f kafhwr ra' 1 x«or vosl ifoopiiedb"' groot gemak zijn, daar hko voor gjrtÊafej altijd naar Alton: n, moe.?' UIT NOORD-SCHARWOUDE. Naar wij vernemen is hedennacht ingebro ken bij den heer W. Kaan. Vermist wordt een fiets en pijn. f 600. De politie doet on derzoek. UIT SCHOORL. Heden vergaderde de raad der gemeente Schoorl in voltallige zitting. De voorziter opende met een gepast woord de vergadering waarna de notulen werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Hierna legde het nieuw gekozen lid, de heer Wognum, in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden af, waarna algemeene felicitatie volgde, nadat de voorzitter den wensch uitge sproken had, dat de heer Wognum niet al leen de belangen van den1 tuinbouw onzer ge meente in den raad zal verdedigen, doch ook een open oog zal hebben voor de verdere ge meentebelangen. Medegedeeld werd dat de begrooting der gemeente over 1918 door Gedep. Staten na goedkeuring was teruggezonden. Ingekomen was een verzoek om de onder wijzerssalarissen in dier voege te herzien, dat in 't vervolg het aanvangsalaris 700 zal zijn met 6 jaarlijksche verhoogingen tot 1300. Thans is het maximum 1100. Bur- gemeenter en Wethouders hebben gemeend, om verschillende redenen, niet op dit verzoek in te gaan. De heer Wognum echter meende, dat de te genwoordige regeling nu juist niet van dien aard is, dat ze in de tegenwoordigen omstan digheden aan den; eisch voldoet, och was nog te weinig op de 'hoogte om zijne meening vast te stellen. De voorzitter meende, dat behandeling van dit adres nogal tijd zoü vorderen, en aange zien1 de behandeling van den hoofdei, omslag nog op de agena stond meende hij te moeten voorstellen behandeling van dit punt te ver dagen tot de volgende vergadering wat werd goedgevonden. Nog was onder de ingekomen stukken een Prov. blad, inhoudende regeling der jaarwed den van burgemeesters, secretarissen en ont vangers, wat voor Schoorl respectievelijk zal zijn* voor burgemeester 1600, voor secre taris 1175.— plus 100 vergoed;,.^ voor woning en voor aen ontvanger 600. Ook was ingekomen een schrijven van den gemeenteveldwachter, inhoudende dankbetui ging voor de verhooging van zijne jaarwedde. Het door het Provinciaal Electriscü bedrijf ingezonden ontwerpstroomtarief werd even eens ter behandeling op volgende vergadering aangehouden. Bij de rondvraag bracht de heer Wognum de vraag naar voren of 't wel gemotiveerd was, dat op het erf van den heer Frans aan den oublieken weg 'n kiosk werd gebouwd die nende" tot verkoop van ververschingen, en mis schien schade berokkenend) aan de belasting betalende gemeentenaren welke dezelfde ar tikelen verkoopen. De heer Frans wilde hier wel op zeggen dat 'hij1 een tweede keer zooiets zeker niet zou toestaan, en gaf de verzekering dat hij er geen financieel voordeel door zou verkrijgen. De voorzitter had gemeend dat alleen voor de kermis deze kiosk was geplaatst, en meen de wel dat aan de hand van de poltieverorde- ning, na de kermis, de verwijdering kon vol gen. Hierna sluiting der openbare vergadering waarna de raad in comité ging ter vaststel ling op het kohier van den H. Omslag. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De raad vergaderde Dinsdagavond half acht voltallig. 27 Mei kwam goedgekeurd terug het be sluit tob het aangaan van een geldleening waarvoor op een afloasingstermijn van 40 jaar. In verband hiermee deed de voorzitter tne- dedeeling van de misère die door een hande ling van notaris Kroon moest worden doorge maakt. 24 Mei kwam er bericht dat op 27 Mei de verkooper het geld zou komen incasseeren. De voorzitter deelde mee, dat het geld nog niet kon worden betaald omdat de goedkeu ring nog niet was ingekomen en B. en W. toch geen gelden kunnen leen en alvorens de viereischte goedkeuring g< m is, temeer nog wear niet bekftri hoe veel je ren Th .- uHsmv.'-vet verbiedt "ttitdrukktflijk eet» de ff) e! ij kt ha»è«Iiag. Dt notaris T-i een la: ais de gemeente geen geld h.- d. had' je niet moéten, koopea. Bij .uet betaling z;tu la*, dm wjci vvoi hu verkocht op kosten van de gemeente, iu zijn 30-jarige praktijk had zi h nimmer zooieis voorgedaan. De discussies tusschen de vporzitter en no taris Kroon werden op kwaadaardigen toon geuit waarom de burgemeester het gesprek afbrak. B. en W. merken1 hierbij op, dat de notaris met zijn 24-jarigen praktijk van Burgemees ter op de hoogte behoorde te zijn van ae rech ten eb plichten eener gemeente. 27 Mei 's namiddags werd het leeningsbe- sluit van Oed. Staten goedgekeurd terug ont vangen, waarop het geld op 28 Mei 's namid dags aan den notaris werd ter hand gesteld die echter weigerde dit in ontvangst te ne men, omdat de zaak reeds in handen was ge steld van een deurwaarder. Inderdaad verscheen den volgenden dag de deurwaarder met zijn exploit. B. en W. besloten tot betaling van het ge sommeerde, doch onder sterk protest, zulks op grond dat genoemde notaris ook in staat zou zijn gevolg te geven aan zijn bedreiging om het perceel weer te verkoopen op kosten van de gemeente. Alvorens tot betaling over te gaan werd kwitantie en koopacte geëischt, daar deze stukken bij aanbieding van het exploit niet aanwezig waren. Om nog een beeld te geven van de gren- zelooze kleinzieligheid van „den notaris aiene dat gevorderd werd rente van de kosten val lende op den verkoop, berekend vanaf 30 April. Aan den deurwaarder werd meegedeeld dat reeds den vorigen dag de gelden beschikbaar waren gesteld, waarop hij antwoordde dat hem zulks door den notaris niet was «meege deeld, want anders was hij niet verschenen. Heeren leden van den raad, aldus de voor- ri+ter. it rijt nj> een grove wijze het «larhto*- "TOKTCSge prakrijken door notaris uffgo. speeld. Zoo handelt geen fatsoenlijk man, zoo transigeert geen; gentleman. Die man heeft het vertrouwen van de ge meente verloren' en alle gemeentelijke relatie met hem dient afgebroken te worden, opdat wij voortaan voor dergelijke praktijken behoed zullen zijn. B. en W. stellen voor door het uitspreken van een krachtig protest genoemden notaris te berichten dat de gemeente nimmermeer van zijn diensten gebruik zal maken. Ook werd voorgelezen een bericht voorko mende in de Schager Courant waarin men dit geval als een nalatige handeling van het ge meentebestuur deed voorkomen. In de verdere discussies werden snijdende woorden gebruikt tegen den notaris voor de lage manier waarop hij tegenover de gemeen te die hij zelf 24 jaren als burgemeester ge diend heeft? is opgetreden. De voorzitter zei ten overvloede nog dat er aan de verhouding tuschen hen absoluut niets ontbrak. Deze was alleszins vriendschappelijk. Er kan niet sterk genoeg worden geprotesteerd tegen zulk optreden. 'De heer Kramer zou ook gewenscht vinden in het openbaar te protesteeren1 tegen de be richtgever van de Schager Courant, die door het inzenden van1 dat bericht meehelpt te trachten de gemeente in discrediet te brengen, Ten slotte werd met 5 tegen 2 stemmen be sloten onder het uitspreken van een krachtig protest notaris Kroon te berichten, dat de ge meente nimmermeer van zijn diensten1 gebruik zal maken. De heeren Berkhout en Kroon stemden te gen omdat ze eerst nog een onderhoud met notaris Kroon wilden hebben. Iets waar de overige heeren niets van wilden weten1. Van den heer Greidanus, oud gemeente ontvanger, was een dankbetuiging ingekomen voor de verleende duurtetoeslag. Goedgekeurd was teruggekomen1 de veran derde gemeenschappelijke regeling van do gasfabriek. De verordening op de schoolgeldheffing was teruggekomen met eenige bemerking van administratieven aard. 'Na verandering zal deze opnieuw worden ingezonden. In behandeling kwam het verzoek van de commissie voor sluisbouw te Oudorp, om 1 aandeel te nemen. B. en W. stelden voor uit financieel oog punt hiertoe niet over te gaan. De uitgaven zullen jaarlijks terugkeeren en dit kan de gemeente niet dragen. De heer De Boer deelde mede, dat ook de tuinbouwvereeniging besloot om geen aandeel te nemen. De heer Kramer vond dit jammer. Als tuinbouwvereeni^ingen en gemeenten niet deelnemen, zal er van de sluis weinig terecht komen. Toch is het watervervoer lang niet'ge- ring en dus de sluis voor deze streek van veel belang. In normale tijden gaan er dagelijks nog wel 24 wagons per schip van hier en er zijn in deze streek wei ongeveer 150 a 200 motor schippers. Met alleen de stem; van den heer Kramer tegen werd besloten om niet te garandeeren. Van den directeur der posterijen was be richt ingekomen dat het noodig was een plaatsvervangend kantoorhouder aan te stel len, daar het niet gewenscht is de heer A Kist meer dan 10 uur dienst te laten doen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de heer D. Kist als zoodanig aan te stellen voor de uren van 12 en, van 4's namiddag» op een salaris van 250 's jaars. Ingevolge het verzoek aan het technisch wegembureau om opgave van kosten van ver nieuwing der straat was van den ingenieur bericht ingekomen dat de kosten ongeveer 25000 zullen zijn. Gerekend was er opr dat ongeveer de helft der steenen nog gebruikt zou kunnen worden voor kantlaag, die dan geheel van halve steeh zou kunnen worden verlegd en de straat op een1 breedte van 4.40. Er zouden dan 355.000 klinkers noodig zijn voor een prijs van 54.50 per 1000. De heer Berkhout zou nog wat willen voortsukkelen met het oog op mogelijke tot standkoming der waterleiding waardooi d» straat weer zou moeten worden opengebroken, De heer Kostelijk zou iieyer niet langer willen wachten wil de toestand niet geheel te vensgevaarliik wo-'den, ;H' ti ,r4 rid; Isdjj» uit voof vm.KHtfitu; der r.r zal echter 'nfe woiekn; cp wclv: aiauja «n louiiin;,1 km worde» gesloten T lui»» ;la| irpffrilg d«* ;h*rb Ilng kft'ui Bij ae rondvraag klaa de b Krautel over de maaier van rantsoeneeren van boter. De voorz'tter ze- dat het .liet mogelijk waa een andere regeling, te maken. De heer Kramer merkt op, dat de regeling in 't nadeel van de groote gezinnen is, daar elk gezin evenveel boter kreeg. Voorts meende dé heer Kramer dat de con trole op de winkeliers niet zuiver is, daar deze wel bona moeten ontvangen doch niet inleve ren;. De voorzitter deelde mede, dat door de win keliers wel degelijk de bons moeten worden ingeleverd en daarop een afdoende control» gehouden wordt. De heer Kramer zou verder de publicaties in eenigszins ruimere kring bekend gemaakt willen zien, daar de Langedijker lang nief door een elk gelezen wordt. De voorzitter zei dat daarvan de kosten te hoog zouden loopen. Volgens de heer Bekker wasi er bij de rijst- distributie reden tót klagen. De voorzitter zei dat meerdere klachten hem bereikten doch bleken ongegrond te zijn omdat er winkeliers waren die nog lang niet Van hun rijst afwaren. Enkele winkeliers wer den bestormd en1 anderen bleven met hun rijst zitten. De heer Bakker vond controle op melk zeer gewenscht, daar de kwaliteit veel te wenscben overlaat. De voorzitter dacht niet dat hiermee fraude gepleegd Werd en vond voldoende controle daarop op het platteland zeer moeielijk. De heer De Boer zegt dat de klok al een paar weken stil staat. Deze zal worden nagezien. De openbare vergadering werd om half elt door den voorzitter gesloten om over te gaan in comité. ff IT OUDE N1EDORP t SS fV.'Vf lU'!> »v 1*- -t v 1 Jr -1; -r f

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2