DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Koningin Regentes vergaan. lintei. liiÉislritie- sn CtmtrOIe-Kinloor Belast zich met het Inrichten, bijhouden <S contröleeren y. administration. De strijd in en huiten Europa. No. 132 Honderd en twinstigste Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65. Ir. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters mar plaatsruimte. Br. Ir. tU. Boek- en Handelsdrukkerij ZATERDAG Harms. Coster Zn., Yoordam C 9, Tel. 3. 8 JUNI. Buitenland. Staten Generaal. D!t nummer bestaat uit 2 bfaden. Het aantal der in dezen oorlog verloren gegane Hollandsche schepen is wederom met één vermeerderd. Het hospitaajschip, de Koningin Regentes, een der weinige overgebleven booten van de reeds zoo zwaar getroffen Maatschappij Zee land, is in de golven verdwenen. Het werk van onze bekwame ingenieurs, die de plannen voor dit schip ontwierpen, de han denarbeid van honderden werklieden, die dit zeekasteel uit hout en staal hebben opge bouwd, die na maanden van inspannenden arbeid de Nederlandsche koopvaardijvloot met een kostbaar vaartuig verrijkten, het is alles met één slag vernietigd. In minder tijd dan bij den bouw noodig was om één klinknagel in een staalplaat te drijven, is het geheele schip tot een volkomen waardeloos bezit gemaakt. Hier gevoelen wij weer hoe de oorlog niets anders is dan een proces van vernietiging, een tijdperk waarin de mensch zich geroe pen voelt met één slag weer neer te halen wat bekwame en nijvere mannen in jaren. van arbeid moeizaam hebben opgebouwd. De Koningin Regentes <a drie minuten na de ontploffing gezonken en dé golven hebben zich \veer boven het wrak gesloten. De Nederlandsche koopvaardijvloot heeft opnieuw een offer aan den oorlog moeten brengen. Wij willen hier niet over de gebeurtenissen bij de vernietiging van het schip of het redden der opvarenden spreken. Men vindt de bijzon derheden daarover op een andere plaats in ons blad. Maar wij willen één oogenblik bedenken, wat iedere Nederlander moet gevoeld heb ben toen de telegrammen het verloren gaan van dit vaartuig vermeldden. De Koningin Regentes was een hospitaal schip, een vaartuig, door een neutrale mo gendheid in dienst van het internationale liefdewerk gesteld. Het bracht door den oorlog verminkte strij ders van beide partijen naar hun vaderland over. Het moest volgens internationale regels van oorlogsrecht, en ook volgens internatio nale regels van menschelijkheid en bescha ving in dubbele mate onschendbaar zijn. En als eigendom van een neutrale staat, èn als hospitaalschip, werkzaam in het belang van beide strijdende partijen. Geen oorlogsnoodzaak kon er voor één d'er partijen bestaan, dit schip te vernietigen en toch is het in weinige minuten door wille keur te gronde gegaan. De oorzaak der ontploffing,, die de Ko ningin Regentes tot zinken bracht-is, terwijl wij dit schrijven, nog niet met zekerheid vast gesteld geworden. Het kan een- mijn zijn geweest of, erger nog, een torpedo. Maar in beide gevallen is de vernietiging van dit schip een daad, die een misdadig ka rakter-draag t en waarvoor de Nederlandsche regeering met nadruk voldoening zal moeten eischen. Er mogen nu eenmaal geen mijnen in de vrije vaargeul liggen, het moet nu eenmaal niet kunnen voorkomen, dat een hospitaal echip, dat nota bene met Voorkennis en goed keuring van beide oorlogvoerende partijen in de vaart ie, op zijn korte rei» naar het vader land de gevaarlijkste vernietigingswerktuigen op zijn weg vindt. En wanneer mocht uitgemaakt worden, dat het schip door een Duitsche torpedo is getrof fen, wanneer mocht blijken, dat 't willens en wetens vernietigd is door de zeestrijdkrachten van den staat te wiens behoeve het zoovele on gelukkige krijgers naar het vaderland voerde, dan vinden wij geen woorden meer om onze afschuw voor een dergelijke handelwijze uit te drukken. Wij willen onbevooroordeeld, nog vóór de resultaten van het onderzoek naar de oorza ken der vernietiging bekend zijn, nog vóór wij weten welke der strijdende partijen tot deze misdadige actie is overgegaan, een krachtig woord van protest .doen hooren tegen1 deze laffe vernietiging van ons eigendom, tegen deze daad die meer dan eenige andere getuigt van de verstikking van alle gevoelens voor recht en menschelijkheid in de harten der strijdenden. En daarnaast willen wij, evenals wij dit korf geleden deden, een woord van warme hulde brengen aan de Nederlandsche zeelie den, aan de mannen, die alle gevaren ten spijt hun plicht doen en zich door geen onveilig heid der zeeën laten weerhouden om uit te varen, wanneer het oogenbik daarvoor geko men is. De telegrammen over het gebeurde melden ons, dat de kapitein van de Koningin Regen tes thans het derde schip onder zich heeft voe len wegzinken. Driemaal was zijn schip op een mijn ge- loopen toen hij het commando van de Koning in Regentes op jich nam, Zal- hij zich nu dan laten! weerhouden om opnieuw zijn leven voor zijn* vaderland- in de waagschaal te stellen? Een eeresaluut aan onze dappere zeelieden, en in dit geval ook aan de verpleegsters, die op het nu verloren gegane schip ternauwer nood de gevaren der zee ontkomen zijn Een zestal mannen zijn het slachtoffer van hun plicht geworden, hun lichamen zijn met het schip in de golven verdwenen en in hun gezinnen zal rouw en vertwijfeling heerschen. Wij kunnen die smart niet lenigen, maar wij kunnen er allen toe medewerken, die zor gen uit deze gebeurtenis voortkomend zoo veel inogelijk te verlichten. Brengen wij niet juist dezer da ven gelden bijeen voor het Nationaa1 Zeemansfonds, voor een fonds dat zich ten doe! stelt de achterge blevenen te steunen van hen, die vielen als slachtoffers van hun plicht! Nederland heeft steeds zijn vroote mannen geeerd, laten wij toonen, dat wij nog van den ouden stempel zijn, dat wij de vrouwen en kinderen onzer zeelieden niet onverzorgd la ten als de mannen hun graf in de golven heb ben gevonden. onder Directie van P. NASSETTE. Leidschestraat 43, Amsterdam. sTelefoon Centrnm 150. Van het slagveld nog steeds geen berichten die een afzonderlijke bespreking vragen. De reactie is jngetreden, de Duitsche aan- valskracht is voor het oogenblik gebroken en in de harten der verdedigers keert het ver trouwen terug, dat zij in staat zullen zijn het Fransche vaderland tegen een verder voort rukken- van den.- gehaten indringer te vrijwa ren. Op dit oogenblik is opnieuw een evenwicht van krachten ingetreden- en hier en daar schij nen de Franschen door reserve-troepen ge steund, er zelfs in te slagen den vijand gedeel ten van het veroverde terrein weer afhandig te maken. Maar daarbij blijft het ook, want een tegen offensief op PTOote schaal schijnt van Gealli eerde zijde niet te verwachten. Men weet nu een-maal, dat de vijand nume- riek sterker is en bepaalt zich daarom tot het defensief, dat nog altijd de minst zware offers eisebt. Men wacht af en, hoopt den- indringer zoo lang te kunnen keeren tot de beloofde Ameri- kaansche nulptroepen op het slagveld zullen zijn aangekomen. Clem-enceau is er rondweg voor uitgekomen, de partij draait op het oogenblik geheel om de hulp van Amerika. Frankrijk heeft zware en bloedige offers ge bracht, Engeland weet ternauwernood meer manschappen aan landbouw, nijverheid en handel te onttrekken- maar uit Amerika komen nog steeds berichten van reusachtige voorbe reidende maatregelen. Het Amerikaansche leger zal, wanneer men de telegrammen uit Washington gelooven mag, het grootste, machtigste en modernst toe geruste ter wereld worden. Van Duitsche zijde haalt men de schouders daarover op. Amerika zegt men, moge over een zeer groot menschenmateriaal beschikken, dit neemt niet weg, dat de Amerikaansche sol daten. en voornamelijk de officieren, onge oefend en voor een krijg als deze onvoorbereid zijn. Wat zullen zij, zelfstandig strijdende, op het slagveld uitrichten- tegen de in Oost en West in loopgraaf-gevechten doorknede Duit sche soldaten, hun zullen hun officieren met eenig succes kunnen optreden tegen de goed onderlegde Duitsche strategen, die een leven van krijgskundige studiën achter zich hebben 1 Het is toch ten slotte niet het aantal maar wel de geoefendheid die op het slagveld den doorslag geeft. Zoo spreekt men van Duitsche zijde, maar men bedenkt daarbij niet, dat ook de Ameri kaansche strijder door een langdurig ver blijf aan het front aan gevechtswaarde kan winnen, dat voor een soldaat de actie op het slagveld- toch nog altijd de beste oefen school is. Waren bij het uitbreken van den oorlog ook de Engelschen niet ongeoefend en ongedisci plineerd en hebben- zij in latere jaren niet meermalen bewezen uitstekende soldaten- te zijn geworden! De tijden veranderen en met de tijden ver andert ook de wijze van oorlogvoeren. De techniek neemt een steeds hoogere vlucht, in het laboratorium worden steeds weer ijieuwe vemietigingsmiddelen- samengesteld en het menschelijk combinatievermogen serfept altijd weer nieuwe en doeltreffender aanvals- werktuigen, die de reeds bestaande in verwoes tende en het leven vernietigde kracht over treffen. Want de oorlog is toch in wezen niets an ders dan een strijd om de macht, een strijd zoo fel en zoo vol hartstocht, dat geen midde len te goed geacht werden om het voor oogen gestelde doel te bereiken. Men m-oge in rustiger tijden nog zoo vele mooie wetten van oorlogs- en volkenrecht scheppen, men moge nog zoo vele beloften doen- zich in het wreede oorlogsspel aan be paalde regels van menschelijkheid en bescha ving te zullen houden, in de hitte van het ge vecht, in den- strijd om het onafhankelijk be staan, schuift men deze internationale rechts regels als hinderlijke bepalingen eenvoudig ter zijde. De oorlog is als een groote voetbalwedstrijd waarbij de scheidsrechter ontbreekt. Men be gint met elkander op iedere overtreding der mate de hoofden meer verhit worden, ont- spèlregels opmerkzaam te maken, maar naar- aardt het spel in een- woeste worsteling om de overwinning. Geen scheidsrechter zal -de schuldigen- be straffen, er is geen mach t die zal ingrijpen om de geschonden spelregels te doen eerbiedigen en zoo ontaardt de wedstrijd in een vechtpartij waarbij pen elkaar armen en beenen stuk trapt met het eenige doel ten slotte als over winnaar uit het strijdperk te kunnen treden. Het publiek langs de lijn fluit en schreeuwt, ieder hitst zijn eigen partij tegen- den tegen stander op en onder den ;nvloed van dit krijgsgeschreeuw verliest men het laatste rest je zelfbeheersching en vergeet, dat er ooit van een strijd met eerlijke middelen sprake ge weest is. Zoo is- de strijd- om de overwinning in Europa. Er is geen scheidsrechter, er is slechts een door den oorlogsroes bevangen publiek, dat in redevoeringen, m couranten en tijdschrif ten- zijn voldoening over het optreden van de eigene en zijn afschuw over dat van de te genpartij uitspreekt. De weinige neutrale staten, -die regelend en bemiddelend zouden kunnen optreden zijn te klein en te machteloos om te kunnen ingrij pen. Zij hebben alle krachten noodig om zelf niet in de draaikolk naar de diepte te wor den gesleurd, zij worden als factoren van geen beteekenis door de oorlogvoerenden op allerlei wijze aan eigen actie dienstbaar ge maakt. Eén was er, groot en- machtig, die als on partijdige had kunnen ingrijpen en wiens in vloed steunende op zijn volkskracht zoo groot was, dat zijn waarschuwende stem niet te vergeefs zou hebben geklonken. Dat waren de Vereenigde Staten van Ame rika, maar ook Wilson heeft in den strijd par tij gekozen en de Amerikaansche telegrammen bevatten niets anders meer dan overzichten van de reusachtige voorbereidingen voor een actief deelnemen aan den machtsstrijd der Europeesche volkeren. Het is duidelijk, dat een toestand van on- gestoorden vrede niet kan bestaan zonder een macht die boven en buiten alle partijen staande, bij conflicten- regelend kan optreden en de kracht bezit haar uitspraak te doen eer biedigen. In het huishouden waar vader en moeder ontbreken zullen de kinderen met verschillend karakter op den duur geen vrede kunnen be waren. En hoe zou onze samenleving in misdaad en moordpartijen ontaarden, als er geen po litie en rechterlijke colleges waren- die bemid delend en regelend optraden en de macht be zaten hun uitspraken te doen eerbiedigen. Is door gebrek aan een dergelijke, de sa menleving in het rechte spoor houdende kracht, de oorlog niet feitelijk één groote aan eenschakeling van misdaden, die niet alleen ongestraft blijven maar door de partij kiezen de toeschouwers als volkomen rechtvaardige handelingen- toegejuicht worden. Er mag toch eigenlijk geen verschil zijn in onze afkeuring wanneer het misdaden in het klein of in het groot betreft. Waarom is de man, die van zijn buurman een stuk grond of een paard steelt een ver achtelijk individu en juicht men het leger toe dat van een naburigen staat den grond we- derrech terlijk in bezit neemt, de eigendommen verwoest en- alles wat waarde heeft voor goe den buit verklaart? Sterker nog, waarom is de mensch, die zijn naaste doodt een- moordenaar, dien wij in den kerker werpen en de krijger die een tegen stander, die hem nimmer iets misdeed neer slaat, een held, wien een ridderorde voor moed en heldhaftigheid op de borst gespeld wordt? Het is alsof de menschheid, lange jaren- in een keurslijf van fatsoen en beschaving ge drongen, zoo nu en dan eens behoefte heeft zijn doodenden en vernietigenden aard te too nen, het is alsof er in de geschiedenis telkens een oogenblik aanbreekt waarin de volkeren hun zelfbeheersching verliezen en hun dierlij ke neigingen willen uitvieren. Wie zal in -dien chaos in de toekomst regel maat en orde scheppen, wie zal de goede eigenschappen naar boven halen, de slechte uitroeien- en- door onpartijdige rechtspraak een herhaling van dit bloedig bedrijf voorko m-en? Een volkerenbond zal een zoodanige rege ling tot stand kunnen brengen. En daarom moeten wij ijveren- voor een verbond van volkeren-, voor een internationale rechtspraak en een internationale politiemacht die deze rechtspraak weet te doen eerbiedigen. Uit Bern komt thans het bericht, dat de Zwitsersche bondsraad- zich met de voorberei ding voor een zoodanigen volkerenbond bezig houdt. De president heeft verklaard, dat hij, waar hij kan, stappen zal doen in het belang van arbitrage en niets zal nalaten wat vrede en nationale eendracht kan bevorderen. Dat kan een eerste stap op den goeden weg zijn. Eens zal deze oorlog toch moeten eindigen, meer en meer zal men toch moeten inzien, dat het recht van den sterkste het grootste onrecht is en dat welvaart en volle ontplooiing van séheppende kracht slechts mogelijk zullen zijn als overtreding van internationale rechts regelen, door samenwerking van allen, den eenling in het atatenverband niet meer moge lijk zal zijn. Van hoe weinig beteekenis de gebeurtenissen op het slagveld ook zijn, wij mogen de ver melding er van volledigheidshalve niet ach terwege laten. Het Parijsche communiqué meldt, dat de Franschen ten N van Montdidier en ten W. van Noyon verscheidene overrompelingen gedaan cu gevangenen gemaakt hebben. Zij namen ten N. van de Aisne het dorp le Port en rondden ten Z. van deze rivier hun stellingen ten Z.-O. van Ambem af Tusschen Ourcq en Mame vermeesterde de Franschen het dorp Vinly ten N. van Cllg- non en de boschjes ten O. daarvan. Het sta tion van Veullly cn de N. randen van dit dorp zijn ook Fransch bezit. Verder Zuid waarts wonnen de Amerikaansche troepen op het front Torey—BelleauBouresches veld en bewesten Chhteau-Thierry hernamen de Franschen- de hoogte 204 Tusschen Mame en Reims kregen de Brit ten weer vasten voet in het dorp Bliggy. Het avond-communiqué meldt, dat de Fransch-Amerikaansche troepen hun winsten ten N: van Vinly tot aan de O. randen van Chezy hebben uitgebreid. Venilly-la-Poteri en- Bouresches werden genomen en de stel lingen op het front TorcyBouresches aan merkelijk verbeterd. Het Britsche communiqué meldt geen krijgsverrichtingen van beteekenis. KORTE BERICHTEN. „British News" verneemt uit Londen, dat de Engelsche pers zich zeer tevreden toont over de gepubliceerde cijfers omtrent den aan bouw in Mei, die grooter is dan het aantal tot zinken- gebrachte schepen. De aanbouw in Amerika en Engeland te zamen overtreft dit jaar zelfs de totale verliezen van alle han delsvloten- ter wereld De „Daily Mail" verneemt uit New- York dat thans de duikbooten naar bekend is, veertien slachtoffers hebben gemaakt, het mee- rendeel schoeners van de kustvaart. De Engelsche regeering heeft het plan goedgekeurd tot instelling van een geallieerd oevoorradingskabinetbestaande uit vijf in- tergeal lieerde commissies, die te samen de controle over alle voorraden en behoeften aan ruwe grondstoffen der geallieerden zulk» voeren. De medewerker voor arbeidsaangelegen- heden van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat 't aantal mijnwerkers die voor militairen dienst zijn opgeroepen, thans volledig is. Ia sommige districten werd het geheele aantal, waarom gevraagd was, verkregen. In het ge heel hebben de militaire autoriteiten 75.000 man u;t de mijnen genomen. In de zitting van -den Rijksdag heeft de verkiezing van een president, ter vervanging van de door het overlijden van dr. Kampf ont stane vacature, nog niet plaats gehad. Een millioen Amerikanen die juist 21 jaar zijn geworden, werden voor den militai ren dienst ingeschreven,. Tegelijkertijd werd order gegeven voor de mobilisatie van 200.000 geregistreerden. Hierdoor wordt het totaal -der opgeroepenen onder het „Selective service scheme" gebracht op 1.595.704. Driehonderdzestig Belgische soldaten, die bij het begin van den oorlog naar Rus land waren vertrokken en aan net oostelijk front hebben gestreden, zijn op weg naar Vlaanderen in New-York aangekomen. Het Amerikaansche departement vaa marine deelt mee: het stoomschip Harpathian (4588 ton) is Woensdag getorpedeerd en tot zinken gebracht. De bemanning ontsprong den dans. Reuter verneemt, dat de Chineesche re geering besloten heeft om alle m-enschen uit vijandelijke landen uit Chin ate laten zetten en mogelijkerwijs naar Australië te zenden. Desgewenscht zullen ze gaan naar een land, waar het klimaat het hunne nabijkomt. De eenige moeilijkheid in verband hiermee is het vervoer. TWEEDE KAMER. Zitting van 7 Juni, Na comité-generaal, ter behandeling van 3e huishoudelijke raming, werd verworpen met 42 stemmen tegen ló stemmen het voorstel» Beumer om de motie-Knobel inzake de ophef fing van het totalisator-verbod van de agenda te voeren en verworpen met 27 tegen 21 stem- met het voorstel om de motie-Knobel te behan delen vóór die wijziging der distributiewet. Een aantal kleinere ontwerpen werden z h. s. aangenomen, w.o. bekrachtiging der over» eenkomst inzake de bereiding van stikstot- houdende meststoffen uit de lucht, wijziging van 't slachtverbod, aanvulling en wijziging der Schepenuitvoerwet. Bij de behandeling salarisverhooging voor mrlitairen bij land- en zeemacht in Nederland en nldië, verklaarde de heer Ter Laan (Den Haag) te zullen tegenstemmen, omdat de mili tairen te veel zullen verdienen in verhouding tot de burgerlijke ambtenaren. De heer Hugenholtz was het echter niet met zijn partijgenoot eens. De heer Ter Laan zag van het vragei van hoofdelijke stemming af. De ontwapen werden daarna z. h. s. aan genomen. Wijziging der' distributiewet. Minister Posthuma zette zijn rede voort en kwam terug op de door den heer Van der Molen medegedeelde gevallen van voedselbe- derf door schuld van den minister. Spr toogde dat hém geen schuld kan treffen es noemde het schande- dat een wethouder vau Rotterdam nauwelijks zulke besdhuldigingea uit. De v o o r z i 11 e r kon dergelijke uitdruip- kingen niet toelaten. De Minister betoogde verder, dat de la het ontwerp gevraagde Bevoegdheden onmis» baar zijn. Om behoorlijke voedselvoorziening zoo goed mogelijk te verzekeren- zal hij den -tussenen- handel zoovéél mogelijk in het distributie in» Scschakeld houden. Vóórdat kan gfdacht won en aan het laten van broodkoren aan land bouwers moei eerst 4800 H.A. land méér met graan worden bebouwd. Spr. laat dez« quaestie overigens over aan zijn opvolger. Spr. is bereid het teelgebod uit de wet te lichten om er mede terug te komen bij de scheurwet. Hij is evenwel tot andere principieele wijzi gingen- niet bereid. Hij doet het dan liever met de bestaande Distributiewet. Een beslis sing zou kunnen vallen bij het amendement betreffende het verbod van bewerking van be paalde artikelen. De Commisie van Rapporteurs deed het voorstel de behandeling te schorsen tot 9 Ju li, daar de Kamer vandaag toch niet meer ge reed kan komen. Minister Posthuma weigerde het ont werp te verdedigen na de verkiezingen, om dat hij' dan demissionnair is. De heer Nolens merkte op, dat het niet aangaat onmiddellijk na de verkiezingen het bijltje er bij neer te leggen. De heer Van der Molen wenschte eerst de algemeene beschouwingen af te doen. De heeren Sannes en Limburg be streden het voorstel van de commissie vaa rapporteurs. Deze wijzigde het voorstel ia dien zin, dat de beraadslagingen zullen wor den geschorst aa de algemeene beraadslagia- gen. Dit voorstel werd aan^saeaua a«t S8 ts- gen 20 stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1