DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en bulten Europa. Doorloopende Verzekering No. 136 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 13 JUNI. FaH. J. SCHADD, Amsterdam. Buitenland. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65. fr. p. post f 1.90. DONDERDAG 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. lü. Boek* en Baodelsdrnkkerli Herms. Coster 4 Zn.. Voordam C 9. Tel. 3. Met de grootste hardnekkigheid wordt de strijd op het slagveld ten Noorden van Noyon voortgezet. De Duitschers brengen telkens nieuwe troepen in het vuur, maar de Franschen ver dedigen zich met de grootste verwoedheid. Niet alleen, dat zij hier en daar den vijand het verder voortdringen beletten, maar bo vendien hebben zij door tegenaanvallen be langrijke terreinstrooken terug gewonnen. Reeds waren de Duitschers tot Ribecourt aan de Oise voortgedrongen en hadden van daaruit de Fransehen teruggedrongen over Elincourt Marquéglise St. Maur, Bal loy, Méry en Courcelles naar Rubescourt, De Franschen wisten evenwel de hoogten tusschen Courcelles en Mortimer te herove ren en brachten tusschen Courcelles en Méry hun linie weer twee kilometer vooruit. Bel- loy en het bosch van Genlis werden her overd. evenals de Zuidrand van St. Manen De 'Duitschers bezetten evenwel Macht - mont en Bithanc u'ft De Franschen brengn all" V*r!fifcbw krachten in het gevecht. Zoo werd 4 heuvel ten W. van den weg naar Compiégre me+ den hoogen grond ten N. daarvan en de hoeve Des Loges hernomen door een tegen aanval van Afrikaansche kleurlingen, ge steund door tanks. Inderdaad, de Duitschers zien wel zonder linge combinaties tegenover zich. Het Berlijnsche avondcommuniqué meldt slechts plaatselijke gevechten op het slag veld ten Z.-W. van Noyon bezuiden de Aisne, De. Parijsche communiquè's melden, dat tusschen Montdidier en de Oise de slag zon der ernstige wijziging voortgeduurd heeft. Links zijn alle pogingen der Duitschers verijdeld. De Fransche troepen zijn beoosten Méry en het bosch van eGnlis opnieiw op geschoten. In verwoede aanvallen hebben de Duitschers de, Franschen op de Aronde trachten terug te werpen. Op het front St. Maur—Logeshoeve—Antheuil hebben de Fransche troepen den stoot weerstaan, den vijand zware verliezen toegebracht en hun stellingen gehouden. Op den rechtervleugel van de Franschen konden de Duitschers op den Z. oever van de Matz niet te voorschijn komen. De Fran schen houden het Z. van Chevincourt en van Marest-sur-Matz bezet. Bezuiden de Aisne hebben de Duitschers tusschen cjgze rivier en het bosch van Vil Iers- Cotterets aangevallen. Op het front Dom- miers-Cutry en ten Z. van Amblény was de slag aan den gang. Hlet avond-communiqué meldt, dat dé Franschen in de streek van het bosch van Pelloy en van St. Maur vooruitgekomen zijn. Op het front St. Maur—Antheuil geen ver andering. Aan den rechtervleugel' der Franschen hebben de Duitschers hun aanvallen op de Matz hervat. Na verscheidene pogingen, die hun op zware verliezen kwamen te staan, hebben ze voet weten te krijgen op den Z. oever in het dorp Mélicocq en op de hoogten van la Cröix-Ricard. Ten O. van de Oise hebben zij hun terug tocht op de linie Bailly—Tracy-le-Val' zoo mede ten W. van Nampcel onder bescher ming van dekkingsafdeelingen volbracht, welke laatste hun freweging voor den vijand verborgen. Bij Haute-Braye hebben zij een vijandelijk ken aanval afgeslagen en gevangenen ge maakt. TetfZ. van de Aisne hebben zich hardnek kige gevechten, tot handgemeen overgaande, ontsponnen tusschen de rivier en het bosch van Villers-Cotterets. De Franschen hebben zich levendig verzet tegen de aanvallen des vijands, die een weir nig is opgeschoten op de hoogvlakte bewes ten Dommiers en Outry. Al zijn pogingen tegen Amblény en St Pierre-Aigle zijn misgeloopen. Ten N. van de Aisne hebben de Franschen Montecourt genomen, 'de boschjes ten N. van Eloup en het zuidelijke stuk van Bussia- res. In het Pruisische Huijs van Afgevaar digden is, biji de voortzetting van die vierde le zing der kiesrechthervonninlg, de rest van het wetsontwerp tteiirtófeyle de verkiezingen, voor helt Huis aangeneuww snet het voorstel der conservatieven en nationa»l-liberal®n volgens hetwelk het evenredig kiesrecht in de gemeng de taalüistncten der Oost-Marken wordt in gevoerd, Het wetsontwerp nopens die samen stelling van de Eerste Kamer is zonder debat volgens de 'besluiten der derde lering aange nomen. Hef wetsontwerp betreffende de wiiri ging van- de grondwet werd aangenomen mei de waarborgvoorstelien betreffende de vast stelling van de rechten der evangel ï&che en katholieke kerk eni het coöfessioneele karakter der volksschool. Voorts werd een voorstel dtei meerderheidspartijen aangenomen, waarbij slechts met meerderheid tot de wijziging van de grondwet kan -wMéêB bes-óien. Bij algetneene stemming werden $dle drie de wetsontwerpen, tegen1 de stemmen der volks partij, die der Polen sociaali-democraten en eenige centrum-afgevaardigden, ten deele na tionaal-! iberalen, aangenomen. Zaterdög is een Amerikaansch stoom schip biji de kust van Maryland getorpilleeri. Om de Amerijkaansdhe kustvaart tegen toekomstige- aanvallen1 van Duitsche duik booten te beschermen za i het Amenkaansolie ministerie van u'ggne, naai öc Moiliing Posi uit Washington .etneem't, .te. Sumcoi sullet invoerfl!5. Srarisw^iiw* KORTE BERICHTEN, t— De marine-afdeeling van het Oosten- rijksche ministerie van oorlog dteel't mee, dat het schip Szent Istvan bi} een nachtelijke vaart in de Adriatische Zee getorpüleerd ge- gezonken is. Ongeveer 80 manschappen wor den vermist. POLITIEKE REDE PROF. Mr. J. A. VAN HAMEL Gisteravond hield ia de Harmonie alhier op uitnoodiging van de afd. Alkmaar der Liberale Unie, prof. mr. J. A. van Hamel een rede over het belang der verkiezingen. Talrijke belangstellenden waren opgekomen, om den emineuten spreker te hooren. Ingeleid door den voorzitter der Unie- Liberale Kiesvereeniging, den heer mr. W. C. Bosman, wees prof. Van Hamel allereerst op het verschil tusschen de Liberale Unie als partij ten de liberale unie bedoeld' als het sa mengaan van alle vrijzinnigen. Spr. herin nerde er aan hoe de politiek door de oor logsgebeurtenissen rondom ons eenigermate op den achtergrond is gedrongen, hoe er een zekere moeheid onder alle partijen te be speuren viel, maar hoe ook weer de ontevre clenheid zien meer en meer uitte naarmate bleek, dat de regeering door slappe of ver keerde actie de bevolking in groote moeilijk heden bracht. pe regeeringstoestand behoeft wijziging, eeffl frissche wind moet weer eens over het land gaan en de kwade gevolgen uit ver keerde i regeeringsdaden voortgekomen, moe ten verholpen worden. Spreker wees in het bijzonder op de fou ten in het distributiestelsel. Waarom is het b.v. noodig, dat de aardappelen van Alk maar naar Leeuwarden er van Leeuwarden naar Alkmaar gaan En zoo zijn er zoo tal rijke maatregelen, die verwondering en on tevredenheid wekken. Gaarne wilde spreker erkennen, dat de re geering voor zeer groote 'moeilijkheden stond, voor omstandigheden, die niemand heeft kunnen voorzien en daarom mag geen lichtvaardige criték geoefend worden, maar mag men evenmin nalaten de groot? fouten in. het licht te stellen. De economische politiek deugde niet en ook tegenover de overmatige eisdien uit het buitenland werd niet steeds een krachtig en verstandig beleid gevoerd. Dat het hiertoe gekomen is, dat er groote fouten gemaakt zijn, vindt zijn oorsprong ei genlijk al in de gebeurtenissen van 1913. Had men in dat jaar eerst hoop, dat een krachtiger, op den volkswil1 steunende regee- ring het roer van het staatsschip in handen zou nemen, spoedig kwam de desillusie toen de sociaal-democraten weigerden in een ver antwoordelijke regeering zitting te nemen. Daardoor was het niet mogelijk de regee ring te vormen, die in een modern democra- iscn geregeerd land een eerste eis Daar Toch moeten de bewindsmannen tiscl land een eerste eisch is. ieder oogenblik ter verantwoording kunnen, geroe pen worden en juist in 1913 kreeg Neder land geen ministers uit de Kamer voortge komen.en aan die Kamer verantwoordelijk. Door de weigering der soc.-dem. om in de regeering zitting te nemen, kwam hef ex tra-parlementaire kabinet Cort van der Lin den tot stand, waarbij van een innige band van verantwoordelijkheid, die regeering en volk moet samenbinden, geen sprake is. De fouten van 1913 doen nu nog hun nawer king gevpelen. Het kabinet Cort, van der Linden voelt zich los van het volk en een natie wil nu eenmaal niet buiten de regeeringsbemoeiteg gehouden worden. Zonder twijfel zijn de eerste oorlogsjaren de populaire jaren voor de regeering ge weest. Maar al heel spoedig bemerkte men, dat de onderhandelingen van uit Den Haag met het buitenland steeds slapper gevoerd wer den en toen kwam al gauw de critiek los. Men gevoelde dat de regeeringstoestand ongezond was, dat men een ministerie moest hebben, dat op den wil van het parlement berustte, een regeering, die onmidde voor haar daden ter verantwoording kon worden geroepen. Thans laat de regeering zich weinig aan het parlement gelegen lig gen en spreker behoefde om dit te bewijzen slechts te herinneren aan de toezegging, welke minister Posthuma hem deed inzake een spoedige afrekening met de landbou wers. Het is noodig, dat er woote, sterke partijen gekozen worden en om het bestaan de kwaad te verhelpen moet alles vermeden worden wat de verkiezing van sUieumiaken- de partijen in de hand kan werken. Het in de Kamer brengen van kleine partijen zal dé toestand niet verbeteren. De Liberale Unie wil geen kleiné strijd, zij wil eenheid en daarom moet een partij als de liberale m de Liberale Unie een vrijzinnige eenheid vin den. Dat zullen de verkiezingen moeten bren gen. Niet alleen op het verleden wilde spreker een blik slaan, maar ook op de toekomst. Wat zal men toch in de komende vier ja ren tot stand moeten brengen? Het is zeer moeilijk dit duidelijk af te bakeren, d'aar men omtrent den oorlog, zijn duur en zijn gevolgen nog volkomen m het duister ver keert. We leven als in een mist, Europa is in rook en walto gehuld) en onze horizon kan' slechts beperkt zijn. Maar desondanks kan men eenige Vaste richtpunten in het oog houden, richtpunten in de lijn der Vrijzinnigheid als daar zijn de zorg voor de volkswelvaart, voor de volks macht en voor de volkseenheid. Nla den oorlog op het slagveldi zal eerst recht de economische oorlog ontketend wor den en zal er een wedstrijd tusschen de na ties zijn wie zich in den kortst mogelijken tijd van de nu toegebrachte slagen zal weten te herstellen. Dan Vooral zal er van staatswege met alle kracht aan een opleving van landbouw, han del en industrie gewerkt moeten worden, dan eerst zal de productie zoo hoog moge lijk moeten worden opgevoerd. Als de oorlog ons éen ding geleerd heeft, dan is het wel dit, dat de liberalen door hun pogingen tot verhooging der productie, het maatschappelijk belang gediend hebben. Zij, hebben begrepen, dat er oogenblikken kunnen zijn waarop wij op eigen wieken moeten drijven, waarop wij van buitenland- sche hulp onafhankelijk moeten kunnen zijn. Maar niet alleen de productie staat op het liberale program, ook andere onderwerpen, die het volle leven raken. Spreker herinnerde slechts aan de groote verbetering waarvoor het volksonderwijs nog vatbaar is, hoe de leerplichtige leeftijd verhoogd moet worden, hoe het middelbaar onderwijs en het M. U. L. C. moeten uitgebreid worden? evenals het ambachts- en landbouwonderwijs. De mil- millioenen daarvóór benoodigd zijn wel te vinden mits handel en industrie in goede banen worden geleid. Dan is er nog het staatspensioen, dat de liberalen beschouwen als een eerschuld te genover de ouden van dagen en als zooda nig tegenover het stelsel van verplichte ver zekering stellen. Binnen onze grenzen zullen wij moeten voortbrengen wat wij voor eigen gebruik noodig hebben, daar het niet te verwachten is, dat de eerste jaren na den oorlog het bui tenland in onze volksboehoeften zal willen voorzien. Hoe noodig het is, dat wij op ei gen beenen ieeren staan, toonde spreker aan door b.v. te wijzen op de afhankelijkheid van het buitenland, waar het onze zoutvoorzie- ning betreft. In Januari 1917 had het niét veel gescheeld of wij waren zoutlooze dagen tegemoet gegaan. Dank zij de liberale actie is nu de regee ring er van overtuigd, dat wij' de zoutlagen in eigen land moeten ontginnen. En niet al leen' geldt dit ten opzichte van het zout, het geldt ook wat betreft onze brandstofvoorzie ning, de electrificatie van Nederland, het produceeren van meststoffen en veevoeder, het in werking stellen van een eigen hoog- ovenbedrijf enz. Aan dit alles zal de toekomstige regeering hare aandacht hebben te wijden. Er zal wel vaart moeten komen ten goede van de ge- heele natie, men zal moeten letten op den woningnood, en eveneens op de volksziekten al dan niet een gevolg van slechte voeding. Vervolgens kwam de volksmacht ter sprake. Democratie moet op verantwoordelijkheid berusten en te dit opzicht gaat onze demo cratie een zwaren tijd tegemoet. Het, vrouwenkiesrecht moet tot stand ko men, want ook de vrouw draagt haar aan deel in de taak der gemeenschap. Het algemeen kiesrecht is een oproep aan lederen man en iedere vrouw om zijn aan sprakelijkheid te gevoelen. Zij moeten zich als het ware aansprakelijke vennooten in de groote Nederlandsche vennootschap gevoe len. Zoo slechts kan er eenheid zijp. Maar wat bedreigt nu die eenheid? Dat zijn zoo wel de sociaal-democratie als het clericalis- me. Het is een dwaling van sommige idealis ten, te meenen, dat het clericalisme verdron gen of verdeeld kan worden. Zoowel de Vrij zinnig-Democraten als de Economische Bond misrekenen zich wanneer zij meenen er in te zullen slagen hun geestverwanten uit het clericale kamp tot zich te kunnen trekken. De liberalen wetèn het wel dat zij ten slotte steeds tegenover de gevaren van het clericalisme zullen staan. Men moet dit goed begrijpen. Niet dat de liberalen ontkennen, dat menigeen in gods dienst en kerk een groote b oost kan vinden, maar zij verfoeien net misbruik, dat door fanatici 'en heerschzuchtigen van dien gods dienst wordt gemaakt om zich zelf de poli tieke fortuintjes toe te eigenen. Mep cfenke slechts aan de actie voor de bijzondere school. .De liberale richting nu is die van eenheid en verdraagzaamheid. Dezelfde verwijten als tegen het clerica- met de Lib.-Unie, zooals die in 1913 ad', ini 1917 geweigerd', en zelfs open- lisme heeft spreker tegenover de sociaal-de mocratie. Zeer zeker heeft ziji de arbeiders zelfbewust gemaakt naar haar grondslag is verderfelijk in zooverre zij geen eenheid be vordert maar eeni breede klove van klassebaat doet gapen tusschen bezittenlden en niet-bezit- tenden. Zij jaagt deze groepen tegen elkander ito het harnas en schept dtos tegenstelling waar samenwerking behoort te zijn. De liberalen! kennen geen uitersten, zij zien oök middengroepen, den kleinen burgerstand, den boerenstand, enz. De socaal-democratie en het clericalisme mogen biji déze verkiezing niet winnen. Men moet er van overtuigd zijü, dat de kalme vooruitstrevende politiek van de daad de bes te is eni dat is die van de liberale partij. Spreker behandelde vervolgenss de politie ke scheurmakerij:. Biji deze verkiezing zijn er tal van: kleine partijtjes van den dag gekomen die de belangen van bepaalde categoriën voorstaan'. Maar waanneer de camdidaten dezer partijtjes gekozen wordeni zal het ge volg zijn, dat een machteloos parlement ont staat. Wanneer vragen van staatsbestuur aan de orde komen1 staan de afgevaardigden vreemd van elkander en krijgt de regeering zoodoen de dé vrije hand. Spreker waarschuwde na drukkelijk voor de actie van dén Vrijzinnig Democratischen Bond en den Economischen Bond. 1 De Vrijzinnig Dem.-Bond heeft de samen werkte lijk den: strijd teg^n die Unie aangebonden. Met enkele woorden herinnerde de spreker aan het ontstaan van den Vrijz. Dem.-Bond, die een tak van dén ouden liberalen stam is, maar zich door een verschil van inzicht over de urgentie van het alg. kiesrecht in 1901 van: de liberale partij1 afscheidde. In de Lib. Unie j® men er van overtuigd, dat samenwerking weer zal moeten komen. Door den Vrijzinnig-Democraten de stem te onthouden zal men dé straf toedienen aan hen, die verdeeldheid en verzwakking zaaiden eni die nu niet nalaten: de kracht der liberalen te ondermijnen door cje Lib.-Unie in een on gunstig daglicht te stellen. Spreker laakte het breed uitmeten van klei ne verschillen door de vrijzinnig-democraten, die de groote verschillen niet constateeren kunnen. De scheurmakers moeten overwonnen wor den opdat de vrijzinnige gelederen niet ver zwakt worden. En hetzelfde geldt voor den Economischen Bond. Voor dezenl Bond zall minister Treub in 16 dagen tijds 23 redevoeringen houden, Miaar de Econ. Bond heeft geen recht van be staan waar de zorg van dé economische be hingen ook veilig is in de handier! van de Li berale par jij. Het hoogste wat Treub bereiken kan is dlat hij met twee of drie afgevaardig den in het parlement gekozen word't. En hoe zul de houding van deze afgevaardigden .zijn als er vragen aan de orde komen alls onze weermacht, ons onderwij® en dergelijke? Zij onthouden zich dan of vormen een nieuwe partij, een afschaduwing van de liberale par tij, maar waartoe is deJt nieuwe splitsing weer noodig? Spreker was er van overtuigd, dat dé Eco nomische Bond slechts gesticht is om de ver- kiezing van minister Treub te verwezenlijken. Is Treub eenmaal' gekozen, dan kan.' dé Econ. Boöd wel weer ontbonden worden. Spreker waarschuwde tegen de verkiezing van dén heer Treub, dien hij1 een wilde avon turier noemde. Spreker wekte allen op, zich aan de libe rale partij te houden, de partij van een heid en verdraagzaamheid, die tot stand brengt wat zij nuttig en noodig acht. Spr. wees er in den breede op wat deze partij sinds 1848 ftl voor het Nederlandsche volk gedaan heeft en sprak op grond van dezen staat van dienst de verwachting uit, dat nog heel veel in de toekomst tot stand gebracht zou worden. De Liberale Unie heeft eert vruchtbaar arbeidsveld voor zich, zij zal veel goedg tot stand kunnen brengen mits zij te voldoende mate het vertrouwen dé» volks be zit. Steunt haar dan, aldus spreker, geeft haar uw stem en werkt aldus mede aan dé vr- 'i van de partij, die spreker zou wil- 1' noemen die der 4 V's, namelijk Vrijheid, Verdraagzaamheid, Verantwoordelijkheid: en Vooruitgang. (Applaus). Voor het débat gaf zich nieman<J op. Mr. Bosman concludeerde daaruit, dat alle aanwezigen het met den spreker eens waren, wat achter te de zaal tot luide pro testen aanleiding gaf. Het bevreemdde den voorzitter dan wel eenigszins, dat niemand van hen, die het met den spreker niet eens waren, zijn meening nader toelichtte en in het licht stelde waar om en op welke punten men het met prof. Van Hamel oneens was. Hij constateerde evenwel, gehoord het krachtige applaus, bij het einde der rede, dat zeer velen der aanwe zigen met prof. Van Hamei's woorden in stemden. Spreker hoopte, dat het gevolg daarvan een zich aansluiten bij de Unie Li berale Kiesvereeniging zal zijn, opdat van die vereeniging een "zoo groot mogelijke kracht zal kunnen uitgaan. In eenige welgekozen woorden dankte hij ten slotte prof. Van Hamel voor diens kern achtige rede, waaruit de kiezers het besef bijgebracht zal zijn, dat vóór alles de een heid bewaard moet blijven, omdat men slechts met een groot leger de overwinnin gen zal kunnen behalen. van Binnenlandsche loederenzendingent tegen DIEFSTAL-, VERMISSiNG- avery-grosse- en andere SCHADEN in verband met de NIEUWE VERVOERCONDITIÊN, Premie-opgave op aanvrage Tel. Noord 2426-2427—9031 en V. V. Telegram-adres; Allrisks. MEISJES-PADVINDSTERS. Gistermiddag te drie uur werd er in de bo venzaal van cpfé Central' een openbare verga dering gehouden, waar Mevr. Cijfer—Van ""ijngaarden uit Amsterdam, presidente van het Nederlandsche meisjesgilde, de padvinde rij voor meisjes besprak. Deze vergadering was uitgeschreven door een voorloopig comité, bestaande uit Mevr. C. H. de Lange—Tigler Wybrandi,' Mevr. Bosr—Van Werkum, Mevr. Musch—Van der Ham, Mevr. Greebe—Van Binsbergen, Mevr. Offers^-Rink, Mevr. Slinger—Lind. Met. Jl. Dubois, Mej. P. J. de Lange en Mej. N. Kareis. Een groot aantel meisjes en moeders waren ter vergadering verschenen. Mevr. De Lange—Tigler Wybrandi' heette in haar openingswoord dé' aanwezigen na mens het voorloopig comité welkom en deelde mede, dat dit comité vóór de vergadering een afdeeling van het Nederlandsche Meisjesgilde hadi opgericht. Spr. zegt, 'dat dit Meisjesgilde wenscht, dat dé meisjes bereid zijn, om zich te deze wereld krachtig te gevoelen, ook al komen- er veel te leurstellingen in het leven. Tot de meisjes zegt het gilde: „Wees veel or thuis", dan zult gijl waarschijnlijk een klein heerlijk sterretje voor de groote wereld' worden1, die behoefte heeft aan licht en warmte. Mevr. Cijfer het woord' verkrijgende, zegt, dat het Nederlandsche Meisjesgilde de ver- leniging is, waarin de plaatselijke Neder landsche Padvindster-vereenigingen zij'n to- zamen gebracht. Spr. ging na, hoe de padvinderij vanuit Engeland internationaal werd, en deelt mede. hoe de zuster van generaal Bad-en Powell het pten opvatte, om die organisatie voor meisjes ter hand te nemen. Mej. vhn den: Berg uit Amersfoort en Mevr. Muller, te Der Haag vatten dit voor Nederland op, maar ei was geen eenheid; tot dat voor twee jaar terug men besloot tot op richting van het Nederlandsch Meisjesgilde. Het strevm is: het ideaal dienen uit liefde, wakker te roepen en steeds bereid te zijn, zwakken en hulpbehoevenden te helpen, on recht te herstellen: en open oog te hebben voor de minderbedeelden in de maatschappij; en den drang, om nood te lenigen, te volgen. Spr. wijst er op, dat wij; voor een toekomst staan, dit hooge eischen stelt. Tegenover den heftigen strijd en naijver, den grondtoon van: de hedtendaagsdie samen leving, moet geleerd worden, dat de vreugde ligt in de broederschap en daarnaast moet komen Ute lichamldjke. opvoeding, om te vor men een gezonde ziel in een gezond lichaam. De meisjes moeten ieeren, hun arbeidskracht productief te maken en zich niet dóór teleur stellingen terug te laten schrikken. Aau dè lichamelijke ontwikkeling wordt te weinig zorg gewijd. Een krachtige bloedsom loop is de voorwaarde voor de gezondheid'. Door spierarbeid kan de werking van het 'hart geregeld worden. Daarom maken de padvimd)- stens met de leidsters heerlijke tochten Zij Iee ren het ongedwongen leven te de vrije natuur en het zich behelpen. Zij Ieeren in waarheid) dienen: en voelen de» avonds, om het kampvuur geschaard, echt de zusterhand1. De padvindster voelt ^i'cüj zuster van elke andere padvindster, onafhankelijk van stand, godsdienst of nationaliteit. En daardoor komt er een groote bandi van zusterschap door de geheele wereld, zoo noodig in deze tijden. Het is de plichlt van- dt meisjes-pad'vinasters te trachten voor allen een zonnestraaltje te zijn; haar eerste plicht ligt thuis. Spr. behandelde hetgeen de Amsterdamsche meisjés-padvindsters deden gedurende de crisis: voor het Steuncomité, dé Belgen en het Roode Kruis. De meisjes1 vani 9 jaar zijn geen lid van het glide, worden rozeknopies genoemd en schen ken veel sterk riekende bloemen aan blinden. De spelen van de padvindsters zijp echter oefeningen, diq het vernuft scherpen. Spr. zegt, dat de artikelen van de padvind sters zijni: 1Weest veel' voor thuis. 2. Weest oprecht en trouw. 3. Weest hulpvaardig. 4. Gehoorzaamt onmiddellijk zonder mor ren. 5. 'Spreekt en denkt van niemand kwaad. 6. Draagt teleurstelling met opgewekt heid. 7. Hebt geen' minachtig voor eenig soort werk. 8. Zorg voor je gezondheid. Al deze artikelen besprak spr., uitvoerig, er op wijzende, dat iedere adspirant-padvind- ster deze wet overschrijft en boven haar bed 1 hangt.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1