s I f I lii u ii onland. Gemengd Nienwi, Het dort van de padvinderij1 is karaktervor ming, opdat de meisjes practiische vrouwen wonden. Een adspirant-padviridster moet minstens 12 jaar zijn, voldoende lichamelijk ontwik keld en toestemming van haar ouders hebben. Een padvindster moet drie maanden adspi- fant zijn, de padvindsterawet kennen, bene vens de signalen en door de leidster geschikt worden geacht. padVindster te worden. Om padvinaster derde kl'as te worden moet die padvindster getracht hebben de padvtod1 sterswet te volgen, de kachel kunnen uithalen, aanmaken en onderhouden, een bed kunnen afhalen en opmaken, thee kunnen zettefl, tou wen kunnen knoopen, een uur kunnen lobpen zonder klagen en1 10 bootnen aan het blad kennen. Om padvindster tweede klasse te kunnen worden, moet de padlvindster koffie kunnen zetten, eenvoudige spijzen kunnen klaarma ken, eenvoudige kleedmgstukken kunnen her stellen en de politieposten, apotheek en, sta tions en postkantoren in eigen omgeving ken nen, Ook moet ze kunnen seinen volgens het Morsestelsel. Dit laatste moeten Ze kennen, omdat het noodig kan zijn, dat ze voor vol wassenen aan post- en telegraafkantoren moe ten' inspringen. Verder moeten ze 20 wilde bloemen' en 10 in vrijheid) levende vogels ken nen. Een1 padvindster 1ste klasse moet minstens 15 jaar zijn en in. staat zijn, een eenvoudig maall (soep, vleesch, aardappelen en toe spijs.) ,|e kunnen' klaarmaken. Dan is het thuiö een groot feest, het comité van de padvindsters komt dan dineeren en het meisjes-padlvindster moet het maal geheel al leen hebben klaargemaakt. Ook moet ze kennis hebben van dfe eerste hulp 'bij ongelukken, volgens de kaart kunnen loop en, verschillende gebouwen in de stad kennen', als reisbureaux, museums, politiepos ten, telefoon- en telegraafkantoor, wisselkan toren en stations; practische kennis over het verzenden van een postwissel en een annge- teekende brief is eteneens noodig, alsmede eenige kennis van hygiëne en lichamelijke ge oefendheid. Bovendien moet ze twee uur kun nen loopen. Dan kan een padvindster nog ambulance- gadvlndster worden. Zij modt daarvoor het iramje-kruisboekjo hebben doorgewerkt. Het examen voor ambqlance-padvlndster wordt afgenomen door een dokter. Spr. betreurde het, dat in Nederland de padvinderij; 'onder de meisjes zoo weinig op gang gemaakt heeft1 en vertelde van de pad vinderij in Engeland en Amerika. Hierna installeerde spr. dé eerste Alkmaar- eche padvindster, een meisje, dat in Zwolle ul adspirant-padvlndSter was en du» nu reeds tot het gilde kon. worden toegelaten. 'Dit meisje legde de gelofte van trouw aan God1, Koningin en Vaderland of. Spr. hoopte, dat vele ouders hun; kind padvindster zouden laten worden en deelde mede, dat de uniform er is, om het gevoel1 van eenheid onder de kim deren te bevorderen. 'Nu de uniform echter zoo duur is en zoo moeilijk te krijgen, worden de meisjes ook zon der uniform aangenomen. De voorzitster verzocht de meisjes, zich een oogcnblik in een ander lokaal terug te trekken, om den; heer Ohlen, gelegenheid te ge ven, zijn opmerkingen te maken. Den heer Ohlen had het in de eerste plaats zeer bevreemd, dat men aan de kinderen van de H. B. S. een circulaire gestuurd had, om de zaak op touw te zetten, zonder daarin eerst de oudera te kennen'. Spr. had gedacht, dat het allereerst den oudera aanging. Bij het lezen van. de circulaire en bij1 het hooren van in leidster waa biji spr. de gedachte opgeko men, of de padvinderij; zteh gebed en al niess ter maakt van de vol*trekte opvoeding van het meisje. Zijn er geen oudera, geen; opvoeders meer? Zijn er geen huishoudscholen meer? Spr. vraagt aan een der onderteekenaren, Teerares aan de Huishoudschool, hpe zij er toe kon ko men, haar naam onder de circulalhe te plaat sen. In het tijdschrift „Het Kind" las spr. een artikel naar spr. zin, dat danig uitpakt i de nieuwe on oerwijsopv-oodtnethode van tegen Mo on- tessori, waarin de bestrijder zegt1: „het1 kind" wordt gelijk de waach de deur uitgestuurd, maar de oudera moeten hun kinderen zelf op voeden, wanneer ziiji hart voor hun kinderen hebben. Spr, weet,, dat de onder» niet voor alles kunnen zorgen, maar er zijn tegenwoordig onderwijs-inrichtingen voldoende. Spr. vraagt of het niet treurig Is, wanneer de kinderen van bulten af moeten leeren, wat ze 'thuis moeten doen. Spr. vraagt of de oudere geen gezag oreer hebben? iMevr. Cijfer: Dikwijls ntet. De heer OhlenMaak de oudera dan tot opvoeders klaar. Wanneer de oudere zoo ver zijn gedaald, dat ze hun ouderlijk gezag niet kunnen doen gelden, wat wordt er dan van de maatschappij, laat staan van de ouderlijke macht. Mevr. De Lange zegt, dat de circulaire naar de kinderen ia gezonden:, om den stroom onder de kinderen aan te wakkeren, opdat de oudere door de kinderen belang in het weik gaan stellen Spr. wijst erop, dat de kinderen nooit zonder 'toestemming van de oudera wor den toegelaten. Mevr. Cijfer Iaat uitkomen, dat de padvin derij dfe oudere slechts will helpen en een aan vulling is yan school en huis. Spr. wijst erop, dat eeni goed gemeend woord! van vreemden biji kinderen dikwijls meer werkt dan herhaal de vermaningen van eigen. De padvinderij is r bovenal ook uitspanning. Ze maakt die meis jes handig en practisdi en leert het nuttige. De heer Ohlen will daarvoor deontierwijs- Inrichtingen verbeteren, Mevr. Cijfer is daar nfet tegen, maar meent, dat men dit nog nieti, in zijn macht hoeft en' de oprichting van een padVindstera afdecliing wel. Mevr. De Wolf meent, dat de gelofte een tegenstrijdigheid vormt met hbt streven om die meisjes een gevoel1 van zusterliefde voor alle nationaliteiten bijl te brengen. Spr. meent ook, dat het leeren seinen daarmede in strijd is. Ze vreest, dat dit bedoeld1 Is, om klaar te zijn in geval van oorlog en meent, dat 'het klaar maken voor oorlog onvereenigbaar is met het willen van een internationale zusterhand. Mevr. Cij'Ver zegt, dat de handleiding van het Nedefl. Mdsfcsgifde geen gelofte meer vraagt. Het meisje, dat padvinder werd, had de gelofte afgelegd, omdat ze adsplrant-lid was geweest van de Zwolse! vcreeniging, die dpt wel vraagt. De Allkmaarsche meisjes, die padViridster worden, behoeven geen gelofte al te leggen. De meisjes zingen onder begeleiding dan skchte het' padvindmlicdje, waarin ze te kennen geven, daitl ze gelijk een klein sterretje willen trachten een! lichtje te zijn, De padvin derij. is altijd! hulpvaardig en spr. wijst er met nadruk op, dat ze niets met militarisme heeft uit te staan. Het seineni wordt Met met het oog op oorlog geleerd, maar alleen, omdat het goed wordt geacht, ze iets gtoedis bij te bren gen. In tijden van nood!'kan ook <mt nuttig zijn. Hierna wend de vergadering gesloten en traden vele meisjes met toestemming van hare moeders als lid toe. HET HOUT VAN DE GEMEENTE. Naar ons wordlt medegedeeld bieden amb tenaren van het Distributiebedrijf aan ver- sch'llende burgers het door de gemeente over gehouden) eikenbraiidhoult te koop aan voor '4.50 per 100 K.G. Wij achten het begrijpelijk, dat de gemeen te het eikenhout int 1916 gekocht van ae hand will doen, maar meenen, dat di't lang» een weg moet geschieden die voor elke burger wordt opengesteld en dit kan alleen geschie den biji openbare aanbieding. WEER TOEGELATEN. De hoeren W. N, Voorman, J. Netten) eri H. J. de Graaf zijn, als schoenwiiikefiers, weer toegelaten tot den verkoop van schoenen op bons. EIND-EXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma A: Th. J. Naudin ten Cate te den Helder, Johanna Ph. A. Greebè, J. J. A. F. Greebe, J. Horst C. H. Lind, Johanna G. van der Ploeg, J. I. Prins alten alhier. Voor diploma B Jacoba H. Bakker te Midden-Deemster. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Afgewezen één. GESLAAGD. Aan die Universiteit te Amsterdam Is met goed gevolg afgelegd bet candidaatsexamen in de geneeskunde door den beer M. Dirken alhier. POLITIENIEUWS. Door de politie werden gisteren een 6-tal Armsterdamschie rij,Wieldi even aangehouden, die in 't bezit bleken te zijn van loopera en tangen om hun vak uit te oefenen. Een van hen had nog 42 dagen hechtenis en 8 maan :n gevangenisstraf te goed. Verder weiden aangehouden een drietal personen, verdacht van oplichting van een partij vet van 800 waarde; pen persoon, die te Schoorl een rijwiel wegnam; i een 'persoon, die gedeserteerd was van zijn oorlogsbodem een persoon, die 30 K.G. boter, een loo- den pijp en een deken heeft ontvreemd, als mede zijn kameraad, die met hem 10 ver duisterde, terwijl ten plotte nog een bede laar van de straat is geruimd. AANBESTEDING POLDER GEESJMER-AMBACHT. In den gisteren door ons vermelden uit slag van dfe aanbesteding van het jaarlijksch onderhoud van den Westfrieschen Omringd dijk wordt gezegd, dat perceel 2 werd ge- und aan den heer G. J. Zentveld te Heiloo. it had moeten zijn de heer P. Krijger te VISCHDISTRIBUTIE. Hedenavond kunnen de nummers béneden 6000 visch bekomen. BISCUITBLOEM. De minister van landbouw heeft bekend i-maaktI. dat onder blscultbloera zal wor- en verstaan een mengsel van: 70 pet. tar webloem, 30 pet. aardappelmeel en II. dat, mot ingang van 1 Juni 1918, de prijs van bikcuilblotim is vastgesteld'op 31.75 per 100 K.Q. LOSSE VETBÖNS ZIJN OELDIO. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat art. 6, 2de lid, der vetdlstribu beregeling komt te vervallen, zoodat derhalve uit die regeling het voor schrift, dat losse bons niet geldig zijn, is weggendmen. KOFFIE. Van 1 tot 15 Juli en van 16 tot 31 Juli zal door detaillisten aan verbruikers 0.05 K.G. koffie inogea worden afgeleverd) resp. op de bons No. 32 en No. 33 eener thee- en koffie- kaart. OROENTENVEILINOEN. Het rijkskantoor voor Groenten en Fruit heeft bepaald, dat van beden af als volgt mag •geveild worden: Koolrabi en Melkmollen die helft voor bin nen- en d'e helft voor buitenland. Spruttkool 25 pet. binnen- en 75 pet. bui tenland. Bospeen. Tegenover iedere 100 K.G., dié voor bet buitenland geveild wordlt, moet 300 bos le kwaliteit voorliet binnenlanJ beid*'k- baar zijn. Deze bossen moeten müfëtens l/a K O. wegen aan peen, dus zonder het lof. De toestemming om Melkmollen voor het buitenland te veilen, is van zeer tijdelijken aard. Aardappelen. Alle vroege aardappelen moOtem geveild worden, zoowel groota als drielingen1 en kriel. Ieder veilingbesltiuur stelt 'n leider aan, die de aardappelen koopt en ze dlam onder de verschillende kooplieden ver deelt in verhouding van hun gewonen omzet. Zoodra de toestemming tot veilen -gegeven wordt, besteden de leiders voor de groöte 9 ot. per K G., voor drielingen 7 ct. en voor kriel 6 dt. Voorl'ooplg zal door het Rijkskau'toor voor Oroenten en Fruit op de groote en drielingen den toeslag gegeven worden van 5 ct. per K G. De rekeningen hiervan moeten aan het kantoor gezonden worden, waarna, wekelijks de afrekening volgt. Met vervoer naar de veilingen en naar het huis. van dien kweeker ia vrijl zonder verVoer- böwijss doch biet verdere vervoer mo'et gedekt zijn door een veilingverklaring, die dan te vens vervoerbewijs is. Tit overleg met de Provinciale Commissie zal, zoodra er voldoende aanvoer van vroege aa id appelen is, verschil in prijs worden ge maakt hisscheru d'e soorten, die voor binnen- landsch gebruik het meest ini aanmerking ko en die daar minder voor gescbikt rijn, zoottat dfe telers van goede soorten er de voord eelen van genieten. DE IN AMERIKA GEKOCHTE EN AL DAAR WEDEROM VERKOCHTE GRANEN. De minister van Buiteniandsche Zaken heeft den 21 December 1917 in de Tweede Kamer op een vraag van deni heer Sibinga Mulder verklaard), aat de Amerikaanscbe re geering de g&ederen (waaronder het in Ne derlandsche schepen geladen regeerings- graan) heeft gerequireerd en uit de sChep,en heeft doen loss.cn.". Naar aanleiding van deze verklaring heeft het Kamerlid) de heer Van Veen aan den mi nister een zevental vragen gesteld, waarop de minister antwoordde: Het antwoord op de vraag van dien heer Sibinga Mulder berustte op een- misverstand, voor zoover gesproken werd van een requisitiè der ladingen van in Amerika liggende Ne derlandsche schepen. De Ameri'kiaansche regeering heeft geen la dingen opgevorderd, welke door of namens de Nederlandsche regeering in Amerika wa ren gekocht, betaald er, in NederLamdsdie schepen geladen. In Mtei en Juni 1917 zijn in Noord-Ameri ka door de regeering gekocht circa 276,000 ton producten. Deze zijn, voor zoover hier te lande bekend, verkocht, behalve circa 6000 ton lijnkoeken, waarover de vertegenwoordi gera der regeering te New-York nog in on derhandeling zijn,, en circa 3000 ton tarwe, welke op het stoomschip Java (inmiddels naar hier vertrokken) geladen werden. Toen de bovengenoemde goederen' werden aangekocht, was een uitvoervergunning daar van uit Noord-Amerika nog niet vereilscht. Voor deze goederen werd betaald een be drag van circa 41,554,000. Door de ge brekkige postverbindingen zijn nauwkeurige schriftelijke gegevens omtrent de opbrengst van alle verkochte goederen .niet bekend. Uit dfe tot bedten ingekomen berichten kan worden opgemaakt, dat tot 31 Maart 19J8 werd ontvangen een) bedrag van circa 24,588,000 voor circa 200,000 ton produc ten. Bedoelde goederen zijn deels aan' particu lieren, deels aan de Amerikaanscbe regeering verkocht. Bij gebrek aan nauwkeurige gegevens, kpn slechts een raming van het geldelijk verlies worden medegedeeld'. Begroot wordt dat voor opslag, verwerking en aflevering dezer goederen zal zijn betaald circa 4,000,000, terwijl vermoedelijk bij den verkoop een verlies zal worden geleden 'ten gevolge van verschil tusschen to- en verkoop- en koersverschil van circa 6,000,000. verliezer moeten worden vermeerderd met de liggelden der betrokken stoomschepen tot een1 bedrag van circa 14,000,000, ko mende op een totaal1 bedrag van circa 24,000.000. DISTRIBUTIE VAN STROO. De minister van landbouw brengt ter ken nis, dat een regeling wordt voorbereid om trent de distributie van stroo van den oogst 1918. Het ligt to de bedoeling het vervoer van alle stroo slechts te doen geschieden oj vervoerbewijs, terwijl tevens maximumpri; zen voor de verschillende stroosoorten zu len worden vastgesteld en een zoo billijk mogelijke verdeeling over veehouders, als ook verschillende industrieën, zal worden Ingesteld. De voorbereiding en uitvoering dezer maatregelen zal worden opgedragen aan het Centraal Hooibureau en de Provinciale Hooibureaux. HET 'CONVOOI NAAR INDI0. Het nieuwe vrachtschip „Benkalia" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" is voor een rel» naar Iadië en terug verzekerd voor 5,000,000. Met de redds genoemde bedragen' voor de „Noordam" en ,.Tubanan" beloopt de verze kering een totaal bedrag van 18 miffloen gulden. HET VERTREK VAN DE „NOORDAM". Het stoomschip „Noordam" van <Je Hol land- Amerlka-lijn zal Dinsdag as., des avonds te 9 uur, van Rotterdam naar New- York vertrekken. EENE MINISTERIEELE BESCHIK KING TEN GUNSTE DER MIDD. TECHNISCHE SCHOOL VOOR DE BOUWKUNDE TE UTRECHT.* Meermalen komt het vöor, dat leerlingen het onderwijs der Middelbare Technische School te Utrecht (afd. Voor Bouw- en Wa terbouwkunde) volgen, met het voornemen om na het einddiploma verkregen te hebben, de studie aan de Technische Hoogeschool te Delft voort te zetten. Dit voornemen kan in vele gevallen om bijzondere redenen voorze ker aanbeveling verdieneh. Aangezien het echter noodig is, om ter verkrijging van een getuigschrift van be kwaamheid tot de studie aan de Technische Hoogeschool een examen af te leggen, be doeld in art. 123 der hooger-onderwijswet. heeft de Directeur der Midd. Techn. School zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, om voor leerlingen die het einddoploma verworven hebben, vrijstelling van een nader onderzoek in enkele vakken van bedoeld examen te bepleiten. Op dit adres is gunstig beschikt, zoodat wij thans kunnen mecdecten, dat bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 5 Juni 1918 No. 9713 afd. Onderwijs, aan bezitters van het einddiploma der Mtod. Techfi. School v. d. Bouwkunde te Utrecht (op een daartoe strekkend aan het Departe ment van Binnenlandsche Zaken to te zen den gezegeld adres), bij het afleggen van het examen bedoeld in art. 123 der hooger-on derwijswet vrijstelling wordt verleend van een nader onderzoek in de vakken, wis kunde (algebra, stereometrl, gonie- en trigo nometrie, beschrijvende meetkunde), de gronden van de gemeente-, provinciale eri Staatsinrichting van Nederland; de staat huishoudkunde en de statistiek, inzonder heid van Nederland en van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelende 'be ginselen der handelswetenschappen, daaron der dié der warenkennis en het boekhouden en het hand- en rechtlijnig teekenen; ge noemd ouder a, g, h, p en r, in art. 17 der wet van 2 Mei 1863 Staatsblad No BOTER VOOR BANKETBAKKERS. Nu de hoeveelheid boter, door het Rijks kantoor voor boter enz. aan de banket- en koekbakkers te verstrekken, slechts 12pet. zal bedragen van de hoeveelheid bloem, welke hun door het C. B. K. is toegewezen, vreest men, dat de koek- en banketbakkerij zeer zal moeten worden ingekrompen. In verband daarmede moet bij tal van banket bakkers het voornemen bestaan, om slechts aan vaste afnemers te verkoopen, die dan, naar gelang van de hoeveelheid koek welke zij wenschen te betrekken, een of meer boter bons daarvoor moetes afgeven. NEDERLANDSCH VAARTUIG VERONGELUKT? De treillogger „Noordzee VIII", uit Kat wijk heeft op zes mijlen van het Haaksvuur- scnip een omgekeerd drijvende scheepsboot Qpgepikt, welke geen naam droeg. Deze schijnt evenwel van een Nederlandsch vaar tuig afkomstig te zijn, want op den achter steven stond een koperen plaat met het op schrift: Sterkholtz, sloep- en scheepsbouwer, G ideon-G roningen. De boot is te IJmuiden aangebracht. DUITSCHE TWEEDEKKER GELAND. Dinsdagavond is te Schoondijke een Duit- scho tweedekker, bemand/ met sergeant-mon teur gedaald. Zij was te voren hevig beschoten door de grenswachten, ook in België, Vlieger en Vliegtuig zijn geïnterneerd. DE DUITSCHE VLIEGERS. Omtrent een eventueele intemeering der in IJmuiden aangebrachte vliegers is nog niets bepaald. In afwachting van een beslissing mogen zij zich op eerewoord vrij bewegen, dom ziji moeten zich op bepaalde tijden aan het plaatsbureau melden. DE NIEUWE AARDAPPELEN. Vanuit Dui'tsctóanid worden er 70.000 kis ten en kratten' naar ons land gezonden, die bestemd zijn voor het vervoeren' van de nieu we aardappelen naar Duitschl'and. Reeds kwamen een aantal wagons met kis ten en kratten aan; dfe Langedijkenj aan. Iedere krat kan 1. H.L. bevatten, zoodat er van den-nieuwen aardappelenoogst 70.000 H.L. (volgens een bekend groothandelaar 60 pet van onze productie) naar Duitschland gaat. DE NIEUWE AARDAPPELEN. Het Volk verneemt, dat de minister beslo- Ifcen; heeft den verkoop van nieuwe aardappelen niet over te laten aan den vrijen handel, maar te distribueeren en op bons verkrijgbaar te stellen. Er kan dadelijk een ru'ime oogst en goede kwaliteit worden verwacht. UIT OBDAM. Bij koninklijk besluit is d'e r. k. bbuwver- eeni'ging Sit. Victor alhier toegelaten als ver- eenigtog, uitstortend in; het belang van verbe tering dep volkshuisvesting werkzaam. v DE OPVARENDEN VAN DE „HELENA". Oisteravond zijn door de sleepboot „Witte Zee" de geredden en de overlevenden van den verongelukten logger „Helena" te IJmuiden aangebracht. De aanlegsteiger, waar de sleepboot meen de. was geheel afgezet en uitsluitend toegan kelijk voor hen, die daar strikt noodig wa ren. Door de zorgen der autoriteiten waren tevoren reeds drie lijkkisten in gereedheid gebracht om de verongelukten dadelijk op te nomen en naar 'de Aigemeene Begraaf plaats te vervoeren, vanwaar zij heden naar de families te Rotterdam, Velseroord en IJmuiden zullen worden overgebracht. EEN GROOT WERK. Om een etade te maken aan de overstroo mingen, die geregeld des winters in het zui den en noorden van Groningen plaats heb ben, heeft het bestuur dier provincie- beslo ten een electriach gemaal, zoo groot en zoo omvangrijk als dit tot nog toe niet bestaat, te bouwen op één uur afstand van Zout kamp. Dit gemaal zal het water oppompen en het brengen in een kom van 100 H.Aj ge- «1 u rende den tijd dat de zeesluizen te Zout kamp gesloten zijn. De uitvoering van dit werk, dat waar schijnlijk meer dan twee milliocn gulden zal kosten, brengt tal van moeilijkheden mede. DE VLAS-INDUSTRIE. Naar de Haagsdie N. Ct. vertoeven van het Verbond van Nederlandsche Fabrikaritenver- eenigingen de voorzitter en d'e secretaris,, de hoeren W. van der Hilst en H. J. Kerner, op dit oogenblik in Zeeuwsfeh-Vlaanderen, in verband met plannen omtrent centralisatie van de vlashidustrie, welke plannen die ver plaatsing van hét bedrijf naar ander gebied tengevolge zouden hebben. HÉT STANDBEELD VOOR JOHAN DE WITT. Tegen deni tijd, dat gistermiddag te den Haag het standbeeld voor den raadspenslon- naris Joham de Witt zou worden onthuld', was een groote menigte samengestroomd. Na dat de 'koningen en prins Hendrik waren aan gekomen, hield de voorzitter van het dage- lijksdi. bestuur van het uitvoerend comité, de heer J. T. Cremer, een toespraak, waarin hij, na dfe begroeting van de vorstelijke personen en de vertegenwoordigers van rijik, provincie en gemeente enz., dank bracht aan allen, die aan; de oprichting meewerkten. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van Johan de Wit en zei o.m.: „Moge het beeld van dezen voortreffelijken financier en diplomaat, ge leerden Wiskundige, onomkoopbaren raads pensionaris, onvermoeibaren organisator der vloot, toonbeeld van oud-Hollandsdie dege lijkheid en eenvoud, allen bezielen en sterken in hun werk." v Daarna droeg spr. het beeld) over aan den burgemeester van 's-Orrivenhage, waarna hij aan den minister van Staat, voorzitter van den ministerraad, mr. Cort van der Linden, het verzoek richtte tot de onthulling over te gaan. Minister mr. P. W. A. Cort van der Linden begon zijn rede met een historische herinne ring en ging dan na hoe De Witts buitenge wone en veelzijdige gaven vooral uitblonken in de buiteniandsche politiek,, en hoe onder zijn leiding 1 io'land tot het toppunt van zijn macht kwam. Evenwel geleidelijk werd de re- publiele afgedrongen1 rm die eerst aanvamtle consekwenfie neutraliteitspolitiek. De uitkomst heeft bewezen hoe gevaarlijk de weg was van al'ancien en hoe betrekkelijk veilig het stand punt van isolement. De Witt zélf was zich' steeds bewust van de feilbaarheid van zijn oordeel cn de beperkt heid van zijn kunnen. Het opschrift op een der zijkanten van het beeld, ontleend aan een brief, geschreven; aan boord van eén oorlogs schip als gedeputeerde der Staten;, teekent het gansche leven van' dezen man, zijn nederig heid van hart en zijn grootheid van ziell: „lek hébbe gedurende de storm naer mijn cranck vermogen alimede helpen uitkyeken en sellf to rt allerhartste van 't weder boven gestaen." Nadat de onthullingsplechtïgheid had laats gehad en 'het doek was weggenomen, ield de burgemeester der residentie j'hr. mr. dr. H. A. van Karnebeek een rede, waarin hij namens de gemeente het beeld aanvaardde, en den wensch uitsprak, dat de nationale gedach te in de aanschouwing jvan deze herinnerin. aan den tijd, waaraan de namen van de Wil en van den koning-stadhouder, van Tromp en van de Ruyter zijn verbonden, bij vernieuwing voedsel zou vinden. Het monument, dat op de Plaats met de voorzijde naar den Langen Vijverberg staat, bestaat uit: de figuur van Johan de Witt, het voetstuk en een terras met trappen, De afme tingen van het geheel; zijn als volgt: hoogte van het monument 6.70 meter, breedte 6.14 m.hoogte van het voetstuk 2.80., breedte 2.10 en de hoogte van de figuur van Johan de Witt 3.40 m. Voetstuk en terras zijn van Beierach graniet. Op de hoeken van het terras staan zware spenen balustrades, verbonden door ijzer hekwerk. De figuur van De Witt ia zooals hierboven reeds is gebleken ge goten door de „Fonderie Nationale" te Brus sel, het voetstuk en het terras rijn gesteld door de Amsterdamsdie Steenhouwerij en het ijzerwerk is uitgevoerd door de firma Braat te Delft. Het gewicht van de bronzen figuur be draagt ruim ongeveer 1000 K.G:1 Het voetstuk van het monument bevat ven- sch'llende opschriften. Op de voorrijde leest men: Johan de Witt 1625-1672 Raadspensionaris van r~ Holland en West-Friesland 1653—1672. Op de achterzijde staat Leider en dienaar der Republiek. Vormer harer machtigste vloten. Verdediger van 's lands gelden. Wiskundige. Op den eersten zijkante leest men de spreuk: „Hij was een volmaakt Hollander. (William Temple.)" En op den anderen zijkant staan bovenge noemde woorden: „lek nebbe geduyrende de storm naer mijn cranck vermogen' all'meda helpen uytkyeken en selffs in 't allerhartste van 't weder boven gestaen." Het model van de figuur van Johan de Witt is door heit Haagsdie comité aangeboden- aan de gemeente Dordrecht, die het aanvaard heeft en een plaats zal geven in het raadhuis of in een der openbare verzamelingen der »tad. LEIDSCHE KAAS. Te Leiden is to een samenkomst van pro ducenten van Leidsche kaas in beginsel be sloten tot de oprichting van een Bond van producenten van Leidsche kaas. Een deputa tie van dezen Bond zal dezer dagen een sa menkomst hebben met den directeur van het rijkskantoqr'.voor vetten, vleesch, boter en margarine te 's-Oravenhage, teneinde een billijke prijsregeling te verkrijgen. MAXIMUM-HOOIPRIJS. In ren te Groningen gehouden vergade ring van de Provinciale Hoolcomnyssie, welke vergadering-werd bijgewoond door vele afgevaardigden van plaatselijke hoofd commissies, is met aigemeene stemmen beslo ten tot den minister het verzoek te richten den maxtoium-hooiprljs te verhoogen. Algemeen was men van gevoej^n dat de toestanden sedert begin Februari, toen de minister den prijs vaststelde op f 80,-— per 1000 K.G. gezond, ongeperst hooi, door weersgesteldheid enz. zoodanig zijn veran derd, dat den verbouwer thans een hoogere prijs toekomt. ONTROUWE DIENSTBODE. De politie te Nijmegen heeft ten huize van een bakker aldaar diens dienstbode aangehou den, die gedurende ruimi een jaar haar pa troon bestolen heeft. Bij' een onderzoek van een; kast op haar kamer is ruim 1100 aan zilverbons, guldens, rijksdaalders en wissel geld gevonden, zoomede een spaarbankboekje, waarop ruimi f 1100 stond' ingeschreven, meid ging als ren dame gekleed en gaf bij' het verhoor voor het geld met smokkelen' te heb ben verdiend. Onder het in beslag genomen onhoudbaren"toestand to de vele en uitg< ijen is besloten, zich tot net Rijkskolendistributiebureau te wenden ntet hdt verzoek de maximumprijzen van de turf ten spoedigste vost te at ilea. Sdieepevrsch- geld zijn echter zi'lverbons en jgéldstukken, welke, in overleg met de politie, te voren' wa ren gemerkt. Het meisje moet tot de diefstallen gekomen zijn door een verloving boven haar. stand en tegen den wil van de ouders van haar aan staande. De zucht om firibneieel als diens ge lijke te worden beschouwd heeft haar ten val gebracht. ZANO. Thorn Denijs Is in 1919 voor den ijjd tus schen Palmzondag en' Goeden Vrijdag uitge- noodigd de Christuspartij in de Johannes- passion van Bach te zingen in Berlijn, Wee- nen, Keulen, Bremen, Breslau. Amsterdam, Den Haag en Frankfort a. M. niet bemind Politieman. Voor enkele wekfen zijn bij den rijlksveld- wachter L. te Loosduinen 's nachts eeni'ge rui- ten stuk geslagen, daarop vernielde mien1 de vorige week biji hem alle ruiten en nu weer zijta' gisternacht bijl hem al zijn tuinbouwpro ducten uit dien grond getrokken en vernield. Van de daders geen; spoor. MAXIMUMPRIJZEN VOOR TURP OEVRAAGD. Uit Steenwijk meldt men' dat In eea aldaar gehouden druk bezochte ver gadering van vervenere uit die en omliggende gemeenten mét het oog op den Allrmnnr

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2