„De Frlesche Winkel", Hoogstraat 16. De str|jd in en buiten Europa. FEUILLETON. Tycho Brahe N«. 137 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 HbojiD&aientsprlis bij Yooraltbetallnf p. 3 maandea (1.65, fr. p. post f 1.90. BewiisoDrnmers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters neer plaatsruimte. Br, Ir. N.V. Boek- en Handelsdrokkerlj VRIJDAG V Herms. Coster d Zo., Voordam C 9, Tel. 3. 14 JUNI. Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. ROOMBOTER MELANGE B MELANGE A NORMAALBOTER De belangstelling in het Duitsche offensief bewesten de Oise gaat weer eenigszins ver flauwen, nu dit offensief slecht3 een uitbrei ding van de behaalde successen ten Oosten dier rivier betreft en nu de Duitsche op- marsch door den taaien tegenstand der Franschen krachtig gestuit wordt. In Frankrijk is de spanning, door dit nieuwe offensief teweeg gebracht, dan ook reeds belangrijk afgenomen. Men verdiept zich daar opnieuw in kansberekeningen en verscheidene deskundigen wijzen er op, dat wanneer de strijd op deze wijze moet voort gaan, Duitschland voor een betrekkelijk ge ringe terreinwinst een zeer hoogen prijs moet betalen. De Duitsche verliezen toch zijn telkenmale bijzonder zwaar en waar van een doorbraak van het front der Geallieerden tot nu toe geen sprake was, zal men ook in Duitsch land langzamerhand wel tot de overtuiging komen, dat de in Frankrijk behaalde succes sen, met het oog op apr «taan/oor betaalden prijs, bijzonder dmir g^koebt 7SSb De Duitsche Keizer schijnt bevel gegeven te hebben dat groote troepenmachten var het Oosten naar het Westen moeten ver plaatst worden, dat men in Rusland slechts de hoogstnoodige bewakingstroepen mag achterlaten en dat een enorme legermacht op de been moet worden gebracht, om te trach ten in het Westen een beslissende overwin- ning te behalen. Dit mag zeker wel als bewijs gelden, dat de Fransche tegenstand den Duitschers niet meegevallen is, dat zij oorspronkelijk ver wacht hadden in Frankrijk een zeer gemoe delijken 'tegenstander te zullen vinden en dat, nu dit een misrekening blijkt, alle zeilen zul len worden bijgezet om het Duitsche over winningsschip in behouden haven te dco. zeilen. Wij laten thans nog een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen op het gevechtsterrein volgen. Het Berlijnsche communiqué meldt slechts dat de toestand aan het gevechtsfront geen verandering onderging, Het Parijsche communiqué meldt, dat de Franschen den tegenstander op den rechter oever van de Matz terug geworpen hebben. Zij hebben de hoogten van CroixRicard en Melicocq opnieuw bezet. Tusschen de Aisne en het bosch van Villers-Cotterets zijn de Duitschers tot aan de rivier ten Oosten van La Versine vooruitgekomen, zij! zijn er na hardnekkigen strijd in geslaagd om in Coeuvres en St. Pierre Aigle voet te krijgen. De Ameri'kaansche troepen braken een Duit- schen aanval op het front van Bouresches en het bosch van Beileau. Het avondcommuniqué meldt, dat de Duit schers een machtigen aanval deden van af Courcelles tot ten N._ van Méry, doch de i Fransche linies niet konden bereiken en naar hun eigen stellingen terug moesten. Roman uit het laatst der 16e eeuw, ia*r het Deens th van VILHELM OSTÊROAAÜD. 23) Zijn Genade zag er al bijzonder levendig uit, maar zijn tint was even bleek als altijd en de oogen hadden nu en dart een vreemde, peinzende uitdrukking. Hij had zoo goed als .niets aangeroerd van de talrijke feestgerech ten, die ter tafel verschenen en, terwijl zijn vorstelijke en adellijke gasten, en zijn hovelin gen, gelijk dit de gewoonte was, zich flink te goed hadden gedaan aan de keur van spijzen en dranken, had de jeugdige vorst zelve slechts wat wijn en water gedronken. De grijze kamerheer deed zijn laatste sonde door de zaal en aangrenzende vertrekken, die alle feestelijk verlicht \jaren door lusters met talrijke waskaarsen En nu wendde de kamer heer zich weer geheel ademloos naar den1 ko ninklijken zetel. Achter hem volgden een breed-geschouderde jonker van middelbare lengte met een' puntbaard en een uitdrukking van kracht en stoutmoedigheid op het gelaat en naast hem een man met een1 vroolijk, opge wekt gezicht, iets guitigs in de oogen, zelfs in' deze voorname omgeving, en gekleed in een donker-fluweelen buis met kanten kraag, gelijk dit betaamde voor een vrijen kunste naar bij een feestelijke gelegenheid. De ka merheer had zijn vorst een paar woorden in het oor geflusiterd en nu keek Zijn Genade op en gaf den vremdeling een toeken, wat nader te treden. „Jonker Tycho Brahe van Knudstrup in Denemarken zei de troonopvolger, met ver wonderlijk zwakke stem, die echter niet onaan genaam klonk. „Het is niet den eersten keer, dat ik uw naam, hoor. Mijn arts, Hagecius, Ten Z van de Aisne zijn de DuHsdvws tusschen deze'rivier ero het boseto van Vil lers-Cotterets blijven opd'-'ngeo. Zij sKatf den er in vasten voet te krijgen in het dorp La Versine. De Duitsche pogingen om uit Coeuvres verder op te nikken ei vooruit te komen ten W. van de Vertefai i lle-hoeve, zijn volslagen mislukt. Ten N van Corcy zijn de Duit schers, die een oogenblik in de Fransche li nies gedrongen waren, daar weer uitgewor pen. 'elgië's KORTE BERICHTEN!. In het Hongaarsehe 'Huis van Afge vaardigden heeft graaf Batthyany de regee ring geïnterpelleerd over liet standpunt, dat zij ten; opzichte Van de oplossing der Poolsche kwestie innam. Minister-president Wekerlë gaf te kennen, dat noch dé Oostenrijkscbe, noch de Duitsche regeering haar standpunt juist had afgebakend. OeJhtetViewd dcvi" een meur.«erker van de „Voss 7 g" zeiiie vats eer an he' *tid ,-tc "?j jongste bijeenko.nstw een wv»wtuxrts i heelt gedaan. Graat her tang zar miMienkort naar Wsernn verb Jdren. De nationale raad van de Dobroédsja heeft een protest gepubliceerd tegrn de aan randing van het zelfbeschikkingsrecht door de centraler!, in verband met de oplossing Van de kwestie van de Dobroédsja en Bessarabië. Bij; de Amerikaansche kust zijn twee Noorsche schepen getorpilleerd. Lloyd' George heeft in een telegram aan den Belgischen minister Cooremans dat Engeland vast besloten is voor vrijheid op te komen. In een intereview heeft de Engelsche mi nister Geddes gezegd, dat de haven van Ostende onbruikbaar is voor de Duitschens. Balfour heeft >n rede over degoede be trekkingen, tusschen Engeland en JOpdn ge sproken. Officieus is te Moskou verklaard, dat de samenzweerders van 31 Mei uit Entente- gezinde minimalisten en Duitsch-gezinde mo narchisten bestonden. Er is een Deensche missie in Amerika om over de voedsel-export van Denemarken te onderhandelen. Een afvaardiging van betman der Don- Kozakken Krasznow heeft den Duitschen ge zant, baron von Mumm en den Oostenrijksch- Hongaarschen gezant jn de Oekraine offi cieel! van de stichting van de Dón-Kozakken republiek in kennis gesteld, De Times gelooft, dat „Junius'" in een aanteekening in het politieke overzicht van de Neue Rundschau de meening in Duitschland over keizer Karei weergeeft. Daarin komt o.a voor: De.éllendige dilettant, die onze vér- bondpolitiek bederft, welke van Weenen uit wordt gevoerd, zou geen minuut langer ver dragen, moeten worden. EERSTE KAMER. Zitting van 13 Juni. Afsluiting m dróagmaklng van de Zuidjerz(ee. De heer Kraus achtte een onveranderde uitvoering der plannen: van de Zuiderzeever- eenigiug niet gewensebt. Mij! hoopte, dat de heeft mij yan u gesproken- en ik weet, dat u op deze reis den landgraaf van Kassei be zocht hebt, dien u hielp met# zijn astrono mische waarnemingen. Liet is ons zeer welge vallig, u in Regensburg te zien, heer Jonker! U is op weg zich een grooten naam te verwer ven als sterrenkundige. Wij doen zelf mei be perkten aanleg en gelegenheid ook wat aan astrologische en alchemistische studiën, en al wat wij te weten kunnen komen van den voor uitgang van (deze kunsten, l'lgt ons zeer na aan 't harte. Het is ons bekend, dat u een- ge schrift heeft uitgegeven met merkwaardige beschouwingen over de nieuwe ster van het jaar '72 en u is een ijverig en nauwkeurig waarnemer. Toch heeft u niet geheel de alche mie opgegeven, want die kunst bezit, dunkt mij, naar eigenaardige aantrekkelijkheid, doordat ze steeds weer nieuwe, bruikbare krachten openbaart en onze kennis van de wonderen der natuur verrijkt." „Uw Keizerlijke Genade," antwoordde Ty cho Brahe met sierlijke buiging, „in zóó verre beoefen ik nog de alchemie, daar ik die kunst beschouw als de aardsche astronomie en de astronomie als de hemelsche alchemie .Maar het goudmaken en het zoeken naar den Steen der Wijzen, dat hoofdzakelijk het doel is van de ijverige nasporingen, waar onze heden- daagsche alchimisten zich mee bezig houden, dat kan mij niet meer bevredigen en heeft niet langer ©enige bekoring voor mij. Ik ben vervuld van andere plannen en wil allereerst nieuwe wegen vinden, die kunnen leiden tot de kennis van de machtige hemellichamen". De troonopvolger beschouwde opmerkzaam den jongen, geleerden edelman, die met zoo veel beslistheid het doel nastreefde, dat hij zich eenmaal gesteld had. 'Toen knikte hij goedkeurend en sprak: „Wij1 gelooven, dat u uw eigen weg betre den zult, welgeboren heer Tycho. U zult wel blijven vasthouden aan uw opvattingen,, al roeit u daarmee ook precies tegen den stroom Zuiderzeeraad de plannen grondig zou her zien, Daarom was hij verblijde dat het ont werp slechts een hegmsel-uitspraak is. De heer Van dei F e 11 z betoogde, dat de financieele bezwaren tegen de plannen niet dien doorslag troepten geven, Met de uit voering mocht niet worden gewacht. De heer C r em r hield vast aan het plan dér Zuiderzeevereeniging en zag in het ont werp meer dan eer motie. De heer Van Kol waarschuwde tegen het op de lange baan schuiven van de uitvoering. De heer Staal verklaarde, dat er geen defensiebezwaren bestaan tegen het ontwerp De heer Reekers zou niet vóór het ont werp kunnen! stemmen. Hij kon thans nog geen vrijheid vinden, mede te werken tot vermeerdering van onze sdMdten mei een groot aantal millioenen. Minister L e 1 y betuigde zijn dank voor de instemming der Kamer. Hij: betoogde dat een meer uitgebreid plan dan dat der Zuiderzee vereeniging ni'et die goede gevolgen zou heb ben welke men ervan verwacht. Spr. ver klaarde verder, dat de afsluiting moet vol tooid zijn1 vóórdat met inpoldering kan wor den' begonnen en dat dit de beteeken is van het ontwerp is. Hij! was voornemens, de zaak zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Van uitvoering der werken zelf tijdens: den oorlog zou evenwél' geen sprake kunnen zijin. De minister deelde mee dat de Inspecteur- generaal van den rijkswaterstaat, directeur- generaal van de Zuiderzeewerken zal worden. Het ontwerp werd z. h. st. aangenomen Aan de orde kwam daarna de beschikbaar- stelling'van levensmiddelen. De heer Vande Berg verwachtte geep verbetering van de voorgestelde wijziging der Distributiiewet. Hiji betoogde, dat er te veel commissies en vereenigingen zijn op dit ge bied, dat de minister zich veel meer recht streeks tot de burgemeesters moest kunnen wenden tot aanstelling van distributeurs. De heer Fokker klaagde over gebrekkige controle ten aanzien van productie en distri butie, over verkeerde toepassing van inbeslag nemingsmaatregelen van landbouwproducten en overlading van werkzaamheden van de burgemeesters. Hiji drong aan op verhooging prijzen voor landbouwproducten en op het doen behouden van graan voor eigen ge bruik door landbouw-,-rs. De centralisatie was dringend noodig, ev iels de verhooging der maximum-prijken tot meer normaal peif, met toepassing van rabat-bons voor verschillende inkom en-klassen. De heer Diepen verweet den minister, dat hij te veel aandacht had gewijd aan de distributie-jen te weinig doet aan de productie. Spr. waarschuwde in het belang Van de klee- d'ingvqorziening tegen het afslachten' van schapen. Te 5 uur werden de beraadslagingen ver daagd tot morgen 11 uur DE DUITSCH-NEDERLANDSCHE ONDE RH ANDELING EN. De Duitsche onderhandelaars, die verleden week naar Berlijn warén teruggekeerd ten einde hun instructies aan te vullen1, zijn Dinsdagavond weer in de residentie aange komen'. Naar verluidt, schrijft de „Tel.", zouden de Duitsche afgevaardigden van de Nederland' sche onderhandelaars een volledige opgave verlangen van alle artikelen, diie voor uitvoer in aanmerking komen. Zoodra dezeopgave is overgelegd, zullen de besprekingen beginnen over de prijsbepa ling van de steenkolen en vischikwestie. Onder de artikelen, die, naar Duitsche op- op En hoeveel tegenspoed u ook mag onder vinden. u is toch gelukkig, dat u al uw tijd gebruiken kan om die heerlijke kunsten' te be oefenen." Daarmee verviel d< jeugdige vorst weer in zijn gepeins en het gesprek scheen niet verder te willen vlotten. Maar Tycho Brahe vond de gelegenheid nu juist geschikt om iets ten uit voer te brengen, wat hiji den heelén dag al had willen doen. Hij liet Meester Gemperlin wat naderbij' treden, zoodat de troonopvolger hem wel zien moest en dan ook onmiddellijk de belangstellende vraag deed: „Is die man uw leerling, of werkt hij met u samen?" „Neen, uw Keizerlijke Hoogheid", ant woordde de Tycho Brahe. „Wet is mijn kame raad niet onbedreven in ae wetenschappen, maar zijn eigenlijk beroep is portret-schilde ren, of allegorische voorstellingen op doek brengen. Zijn naam is Tobias Gemperlin van Augsburg. We hebben pas kennis gemaakt en dat ik op dit oogenblik nog in leven ben, daar heb ik hem voor te danken. Maar een daad van grooter beteekenis heeft Meester Gemper lin vandaag bedreven, toen uw Keizerliike Genade van de Domkerk door de stad trok „Toen we van de .Domkerk kwamen? Nu, wat Zijn Genade trok even het voorhoofd in rimpels, of hij niet graag weer herinnerd werd aan het gevaar, 'dat hem midden onder de feestelijkheid bedreigd had. Maar Tycho Brahe deed of hiji di't niet merkte. „Ik weet, dat uw Keizerlijke Genade blij zal zijn, den man te leeren kennen, die een waanzinnige verhinderde zich te vergrijpen aan uw Doorluchtigheid. Hier staat de man, uw Genade „Waart gij dat?" De vorst keek Meester Gemperlin aan met vluchtigen, scherpen blik, die geheel de uit drukking van zijn gelaat veranderde. „Ik dank uHeeft u een, Verlangen, Meester Beleefd aanbevelend, H. HAIJTEMA Pz. vatting, voor uitvoer in aanmerking komen, worden genoemd casëine, melkpoeder, gecon denseerde melk en huiden. DE ONDERGANG VAN DE „KONINGIN REGENTES". Naar Wolff meldt, houdt de Köin. Ztg. te genover de Britsche tegenspraak vol, dat er Britsche strijdkrachten bij den ondergang van de Koningin Regentes aanwezig waren. Het blad beroept zich daarbij! op een bericht in de Maasbode, waarin nog gezegd wordt dat een Engelsch vliegtuig boven de plaats van de ramp heen en weer vloog en vervolgens in de richting van Engdand vertrok, klaarblijkelijk om mededeeling van' het voorgevallene te gaan doen. SCHEERWOL. De minister van landbouw heeft voor de na te noemen soorten en kwaliteiten scheer- wol-1918, geschoren vóór 1 Aug. 1918, vastgesteld de onderstaande maximum-groot- handelprijzen (alle prijzen per K.G.) De drie vermelde prijzen zijn achtereen volgens, voor 1ste, 2e en 3e kwaliteit. Noord-Holtendsche vette kleiwol 2.90, 2.65, 2.40; Texelsche weidewol 2.90, 2.65, 2.40; Texelsche zandwol 2.45. 2.20, 1.95; Wieringer vette kleiwol 2.85, 2.60, 2.35. Bepaald is dat deze prijzen gelden franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, en dat vóór scheerwol, gescho ren na 31 Juli 1918, de vorenbedoelde maxi- mum-groothandelprijzen worden verlaagd met 25 pet. ROOM EN VET. De minister van Landbouw heeft den bur gemeesters gewezen op de noodzakelijkheid dat het verbod van vervoer en aflevering van room met meer dan 10 pet. stipt wordt ge handhaafd en hun medegedeeld het op prijs te stellen, indien zij hiertoe hun volle mede werking willen verleenen. Overtreding van het bovenbedoelde verbod is strafbaar gesteld krachtens artikel 8 der Distributiiewl't 1916 en artikel 1 der Wet van 1 September 1917. Ontheffing daarvan kan onider door den- minister te bepalen voorwaarden worden ver leend door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas. PEPER. Het Bureau voor Mededeel'ingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Volgens een courantenbericht zou binnen kort tot distributie van peper worden overge gaan, waarbij' de verstrekking van dit artikel aan part" :ilieren zou worden gestaakt. Voor dit bericht bestaat geen aanleiding. Er is in ons land voldoende peper aanwezig om aan alle behoefte te kunnen voldoen. ZILVEREN MUNT BOVEN DE NOMINALE WAARDE. De Minister van Financiën heeft onder de aandacht van den Minister van Justitie ge bracht, dat de wet van 12 Januari 1918 tot Gemperlin, dan is het niet alleen mijn plicht, maar het zal mij zelfs een waar genoegen zijn, dit te vervullen?" Meester Gemperlin boog diep, maar tege lijk schudde hij met komi&clien Ijver het hoofd „Uw Genade", antwoordde hij, „als u mij eenlgf dagen geleden een dergelijk voorstel had gedaan, das zou ik het zeker met beide handen aangegrepen hebben, want een ver standig man moet het geluk bij de haren we ten vallen. Maar nu ben ik besloten' den heer Tycho Brahe naar Denemarken te vol gen en dat voornemen heeft zich zóó vast gezet in mijn hoofd, dat ik het onmogelijk weer zou kunnen opgeven." „Zooals u wilt...,.!" Zijn Genade maakte een eenigszins ongeduldig gebaar. „Als u een bekwaam portretschilder is, dan zou ik anders heel goed een plaats voor u gehad hebben. Ik zet juist verschillende kunste naars aan het werk in de schilder- en beeld- houwvakken. Maar misschien komt u later nog wel eens terug'op dit aanbod, waar u vandaag nu geen gebruik van wilt maken. Ook u, welgeboren heer Tycho Brahe zou den we gaarne aan ons verbinden. Mannen als u kunnen we altijd nog wel plaatsen." De jonge vorst was op het punt zich af te wenden, maar tegelijkertijd merkte hijt, dat doctor Thaddaeus Hagecius naderbij getre den was en dat hij Tycho Brahe een wenk gaf, of hij hem nog even kon spreken voor hij het slot verliet. De troonopvolger keek zijn lijfarts nieuws gierig en tevens verwonderd aan en vroeg: „Wat heb je qp 't hart, Hagecius?" De jonge doctor, met het fijn-besneden, verstandige gelaat, trad nu eerbiedig na derbij1: „Ik wenschte enkel eenige woorden te wisselen met den heer Tycho Brahe, uw Ge nade." „Nu, als dit geen geheimen zijn, kunt u vaststelling van bepalingen in het belang vair den omloop van 's Rijks munt verbiedit behoudens in bijzondere gevallen, waar in daartoe door den Minister van Financiën vergunning is verleend 's Rijks zilveren, nikkelen of bronzen munten anders dan va» Rijkswege overeenkomstig het bepaalde in de Muntwet 1901, te versmelten of op an dere wijze voor den omloop ongeschikt te maken, en dat overtreding van dit verbod wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar; terwijl munten met betrek king tot welke het strafbare feit is gepleegd en het metaal door middel van het strafbare feit uit de munten verkregen, verbeurd kun nen worden verklaard. Waar, den Minister van Financiën is ge bleken, dat pogingen zijn en worden aange wend, guldens en rijksdaalders boven de nominale waarde op te koopen, komt het hem niet onwaarschijnlijk voor dat voormeld verbod wordt overtreden en verzoekt hij daarom zijn ambtgenoot van Justitie, met aandrang zoo spoedig mogelijk het noodige te willen verrichten, opdat tegen de overtre ders van bedoeld verbod zoo streng moge lijk worde opgetreden. Voorts wijst de Minister van Financiën er op, dat, waar voor een gulden of rijks daalder meer dan de nominale waarde wordt betaald, de door den Minister van Land bouw enz. vastgestelde maximumprijs voor fijn zilver in eiken vom wordt overschre den. De Minister van Justitie heeft nu naar aanleiding hiervan alle justitieele en politio- neele ambtenaren uitgenoodigd de uiterste diligentie te betrachten in het opsporen en vervolgen der gesignaleerde strafbare feiten. MIJNEN IN DE VAARGEUL. De heer De Visser heeft zich, naar de Te- legr. meldt, met de volgende vragen tot den minister van landbouw, nijyerheid en handel gewend1: „In den laatsten tijdl zijn verschillende Kat- wijlksche schepen verongelukt en menschenle vens te betreuren geweest, ten: gevolge van het loopen van die schepen op mijnen, die zich in de vrije vaargeul1 Wonden. Daardoor ia •oote schade veroorzaakt en zijn verschillen- ie gezinnen hulpbehoevend achtergebleven. De lage wekelijksche uitkeering volgens de Zee-ongevalkenwet is voor dezen tijd aller minst toereikend. Zou de regeeriug berdd zijn, nu het door haar eerst niet gevaarlijk verklaarde'gebied toch bleek gevaarlijk te zijin, aan belanghebbenden een schadevergoe ding toe te kennen? Ten gevolge van die verliezen ligt thana een gedeelte van de Katwkij'sche vloot stil en is een deel der vischersbevolking werkelooa. Zou de regeering bereid zijin de mijlnen, die zich in de vrije vaargeul bevinden, te doen op ruimen, zoodat de mogelijkheid geschapen worde, dat de geheele Vloot weder in dc vaart komt? Dit zou in de hoogste mate in het be lang zijn van de voedsetvooziening en werk verschaffing." DE NIEUW AMSTERDAM. De directie van de Holland Amerika Lijö deelt mede, dat de Nieuw-Amsterdam Hali fax niet benoeft aan te loopen. Er is biji de directie niets bekend in zake een sluiting der haven van Nieuw-Yoik. Al leen worden! des nachts de vuren gcbluscht. BROODKAART 54STE TIJDVAK. De broodkaart van het 54ste tijdvak is gel dig van 15 t/m 21 Juni. DE SCHEEPVAART IN HET VERRE OOSTEN. Volgens eenNipa-telegram nit Batavia best de zaak in onze tegenwoordigheid be handelen." De doctor scheen nu toch blijkbaar verle gen Aarzelende antwoordde hij das ook; ,.'t Is een sterbende, dien u vroeger ge kend heeft en die weer naar u vroeg?' „Een stervende?" herhaalde Tycho Brahe verwonderd. „Wie kan dit zijn? Hier in d« stad ken ik niemand, die in zijn laatste ure naar mij vragen kon." Doctor Hagecius zag geen uitweg meer; hij moest den samenhang wel verklaren: „pe stervende, waar ik zooeven vandaan kom, is dé goudmaker, Meester Leovitlus; vroeger stond hij in hoog aanzien door zijn geleerdheid..... Dat is de man, uw keizerlijke Genade, die vandaag in den kroningstoet zoo'n vermeiden aanval waagde op uw Doorluchtigheid. Jaar en dag is hij nu al geheel «in de war en hij weet niets meer van ziin vreesejijke wandaad. Hij herinnert zich volstrekt niet wat er voorgevallen is. Op ho vel Van den Raad maakten' de staddrewaker» al enkele dagen jacht op hem, maar ze beb- l»en hem eerst gevonden in het Karmelieten klooster, waar hij binnengedragen was, half vertrapt door de woedende menigte. Dit werd mij bericht en ik achtte het dus 't best den man eens in verhoor te nemen. Hij scheen zeer nabij den dood; maar het ver stand heeft hij teruggekregen in zijn laatste oogenblikken en hij sprak den wensch uit, dat-de heer Tycho Brahe nog eens bij hem zou komen eer hij den laatsten adem'-/uit blies." De jonker keek met vragende blikken van doctor Hagecius naar den vorst Zijn Gena de had oplettend geluisterd naar het verslag van den lijfarts en er was een uitdrukking van spanning op zijn gelaat gekomen. Maar ineens overwon hij zich toch ook en sprak met vaste stem, waarin zich ook wat med»; lijden deed hooren: Wordt DAGBLAD voor alkmaar en omstreken. f JTO© TOOBBADIGi

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1