DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 140 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 DINSDAG 18 JUNI. De strijd in en buiten Europa. FEUILLETON. Tycho Brahe Abonnsmentsnrlis bil YoornltbBtallDg-D. 3 maanden f 1.65, fr. p. post f 1.30. 5 ct. ildYertentieprlis 15 ct. p. regel, grootere letters Dier plaatsrnlmte. Br. Ir. tl.?. Boek- en Handelsdrokkerl! Herms. Coster h„ Voordam C 9. Tel. 3. Buitenland. Binnenland. Vrij onverwachte is het Oostenrijksdie of fensief losgekomen, al waren de Italianen en de aan hun zijde strijdende Franschen en Britten er blijkbaar niet zoo door verrast ate de Franschen weinige weken geleden door dèn Duitschen aanval tusschen Soissons en Reims. Op het oogenblik, dat Oostenrijk-Honga- rije een ernstige binnen landsche crisis door maakt, werpt vrijwel het geheele beschikbare leger, uit eenheden van verschillende natio naliteiten samengesteld, zich op den vijand en onwillekeurig krijgt men den indruk, dat de regeering door uren van spanning en ge vaar te sch eppen het besef van saam hoor ig- heid onder de verschillende deden des rijks tracht te vergroeien. Weet het Oostenrijksdie leger thans mooie successen te behalen, dan is - dit middel' zeker doeltreffend, handhaven daarentegen de Ita lianen zich in hun stellingen, dan is het te verwachten, dat de terugslag' van de gdodlen nederlaag de bittnenlaadsdie verwarring in Oostenrijk i:; een zeer eritteV stadium sta dium zal brengen. Tot nu toe hebben de Oostenrijkers, waar schijnlijk gesteund door Duitsche troepen, wel eenige vorderingen gemaakt, maar xijs deze niet in evenredigheid met het breed' op gezette van het offensief. Het is reeds meermalen gebleken, dat dè Oostenrijkers zonder Duitsche hulp vrij machteloos zijn en wanneer zij nu niet vol doende door Duitsche divisies gesteund worden, is geen krachtig en doeltreffend of fensief te verwachten. De Italianen en de aan hunne zijde strij dende Britten en Franschen verdedigen zich zoo krachtig, dat op verscheidene plaateen de Oostenrijkers het bij den eersten stoot veroverde terrein weer moesten prijs geven en ook het feit, dat 4500 Oostenrijkers ge vangen werden gemaakt, wijst er wel op, dat van een zegevierend voortrukken der Oos tenrijkers geen sprake is. In den regel weet toch wel de aanvaller maar niet de verdediger een zoo groot aan tal gevangenen weg te voeren. Het laat zich dan ook aanzien, dat de Oostenrijksche actie op het Italiaansche front niet van langen duur zal zijn. De Weensche bladen leggen er den na druk op, dat de bereikte resultaten te meer moeten gewaardeerd worden wegens de groote terreinmoeilijkheden en den taaien vijandelijken tegenstand. Zij voorzien, dat de Italianen hun tegenstand te meer zullen versterken, daar zoowel het forceeren der Piave als de verrichtingen in het gebergte- front voor het geheele Italiaansche leger van gröote beteekenis zijn en de ontwikkeling van de feiten op den Westelijken oever der Piave in hoofdzaak van de gebeurtenissen op het gebergte-front een definitieven in vloed ondergaat. Uit den krachtigen tegens+and blijkt wK dat de Italianen de slagen, hen in het najaar van 1917 toegebracht, vrijwel te boven zijr gekomen. Het nu losgekomen offensief is voor hen niet zoo gevaarlijk als hbt vorige. In het najaar van 1917 streden de Oosten- Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar het Deeaach van VILHELM OiTfcKÜAAi®. 25) HOOFDSTUK XI. De thuiskomst. Op audiëntie. Het was een heldere winterdag in de maand Februari. Maar het was geweldig koud en zoo ver men kon zien. van de vier kante verhooging af, waarop 't slot Knud- strup zich verhief,-was het landschap bedekt met een sneeuwtapijt, dat glinsterde in de lichte voormiddagszon, glinsterde over de velden en weiden en op het eiken bosch, dat zich uitstrekte over Sonder-Aas. Het slot lag aan den zoom van het bosch en bestond uit evenwijdige steenen huizen, ieder drie verdiepingen hoog, die dan weer verbonden waren tot twee geringe huizen, ieder van twee verdiepingen. Aan den eenen kant van de beide groote gebouwen verhie-1 ven zich twee torens, voorzien van schiet gaten en in dien schoonen, krachtigen stijl, die nog nieuw en vreemd was zoo ver weg in de noordelijke landen. Voor de inrijpoort waren een paar boeren bezig een weg te banen door de hooge sneeuwlaag; maar nu hielden ze even op met hun werk en sloegen de armen tegen de borst om warm te worden. Eén van hen haaide een bierkruikje uit den zak, maar die koude drank maakte het lichaam niet rijkers en Duitechefs te zamen» thans Lebber de Duitschers hun troepen aan het Westelijk .front noodig en zal de Duitsche hulp slechte zeer gering kunnen rijs.. Dé Oostenrijkers trachten over den bene den loop van de Piave heen te komen m au Zuidelijke richting langs de Prenta op 'te dringen. Aan de linkerzijde der Brenta ver meesterden zij den Paniaro en bedreigden den Monte Grappa, maar de Psniaris ging reeds weer in handen van den verdediger ovef en van verovering van dén Monte Grapa is nog geen sprake. Op de andere zijde der rivier koades de Oostenrijkers geen vorderingen maken Op ds hoogvlakte van Asiago beletten de verdedigers hen hcfr voortdringm. Het meeste succes hebben de Oostenrijkers ongetwijfeld gehad met het fcoeeren van den overgang op niet minder dan drie plaat sen van den benedenloop va» de Piave. Zij wonnen 'aarn a terrein op den Moatelïo «n aan der Zuidkant, Het forceeren van de Piave li werkelijk een meesterstuk geweest. Onder bete-1' ting van een geweldig trtüleriévtaur werdén de overgangen, in orde gemaakt en bij het aan breken van den dag trokken de eerste storm troepen over de pontonbruggen. Langs de Piave trachtten de aanvallers vanuit de linie CianoTossalta naar de vlakte op te rukken. Dat hun opmarsch niet naar wensch gaat blijkt wel uit de mededee- lingen over het afslaan van hevige Italiaan sche tegenaanvallen. Op verscheidene plaat sen van het gevechtsfront wisten de verdedi gers de aanvallers weer achteruit te dringen Hét officieele communiqué uit Rome meldt dat aan de Piave de Oostenrijkers hun druk voortzetten teneinde hun terreinwinst op de Martello uit te breiden en zich toegang tot de vlakte te verschaffen. 'De Italiaansche troepen betrokken den vijand in een hevigen strijd op de linie Ciano de kom van de Montell© San Andrea. Zij hielden dapper stand in hun stellingen aan de rivier van San Andrea tot Fossalto en boden den vijandelijken op marsch krachtig het hoofd in de bocht der Sandona. In het Londensche stafbericht der Briteche troepen in Italië wordt van niet meer of min der dan een vijandelijke nederlaag gespro ken Hét Stefani-agentschap vermeldt daarbij, dat de vijand minstens 60 divisies bij den aanval gebruikte maar op de Briteche stellim gen onmiddellijk teruggeworpen werd. In Italië is men natuurlijk over het verloop van het krijgsbedrijf zeer voldaan. Ook daai had men wel eens een militair succesje noodig om wat meer eensgezindheid en lust tot voort zetting van den oorlog te verkrijgen. De socialisten deden hun stemmen steeds luider hooren en gaven duidelijk te kennen, dat zij er naar verlangden, de vijandelijkhe den te staken. Thans blaakt het geheele land weer van geestdrift, wat ten duidelijkste uit de besprekingen in. de Italiaansche Kamer kan blijken. De afgevaardigd'e voor Triul verklaarde ook uit naam van de afgevaardigden der an dere bezette provincies, dat zij nimmer zullen wanner en de man vatte maar weer zijn spa de op. Van den weg, die naar het riddergoed voerde, kwam een ruiter in vollen galop aangereden en eerst toen hij vlak bij ae poort was, matigde hij zijn araf. De boeren lieten hun gereedschap in den steek en namen de mutsen af. De ruiter bleef nu met een ruk stilstaan en sprak: „Ik kom met een boodschap van Zijn Ko ninklijke Majesteit. Weet jullie ook, brave lie den, of de welgeboren Heer Tycho Brahe thuis is?" „We denken van wel, Genadige Jonker", antwoordde de man, die zich pas zooeven verkwikt had met den dronk bier. „In ieder geval was hij gisterenavond thuis en zoo vroeg op den aag is hij nog wel niet uit." De ruiter reed door de open poort en in den slottuin kwam een stalknecht hem tege moet en zorgde voor zijn paard, terwijl de ruiter zelf zich verder naar het hoofdge bouw begaf. In de winterkamer zat de heer Tycho aan tafel met zijn vrouw en zijn beide "dochter tjes: Kirstine en Magdalena, terwijl zijn goede vriend, Meester Tobias Gemperlin, te genover hem zat. „Wat voor nieuws heeft u van mijn zuster Sophie?" vroeg de heer Tycho, terwijl hij met gespannen aandacht naar Meester Gem- prelin keek. „U deedt mij zeer veel genoe gen, met haar mijn boodschap en groeten over te brengen, in dat barre jaargetijde. Maar uit den brief, dien zij u meegegeven heeft voor mij, kwam ik niet bijzonder veel te weten. Ze spreekt er over, hoe zeer het haar spijt» dat ik het land uitga en dat er nu instemmen met den' vrede» die niet de wolle verwezenlijking hunner verlangens 'betee- kept. De onderstaatssecreta ris van vervoer zei de, dat, dank zij het staal, dat uit Engeland ont vangen' was, de scheepsbouw in Italië zeer be spoedigd kon worden, 7 nieuwe dokken wa ren gemaakt m door een standaardtype aan te nemen zou er dit jaar 120,000 ton ge bouwd' worden. Hij hoopte, dat dit het vol gend jaar tot 200,000 ton zou klimmen. De Duitschers konden de duikbootcampagne als verloren beschouwen. De voorzitter der Kamer heeft een toe spraak gehouden waarin hij hulde aan het vorstenhuis bracht en een eerbiedigen groet aan het leger zond, waarna de Kamer ver daagd werd. De Italianen zijn dus vol vertrouwen, voor namelijk doordat zij weten, dat hun verdedi ging zeer sterk kan zijn Het tweede Italiaan sche leger is weer strijdvaardig gemaakt en een sterk reserve-leger staat bijl Padua ge reed op de meest bedreigde punten in te grij per De Engelsche en- Fransche hulp-divisies strijden op de hoogvlakte van Asiago tus schen de Italiaansche. De stand van het krijgsbedrijf op dit oogen blik geeft ons niet veel hoop daf het Oosten rijksche offensief nog groote verrassingen zal brengen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche keizer zond het volgende telegram aan den kroonprins: „Onder jouw leiding hebben de zegevierende legers van de generaals Von Böhm, Von Below en Von Hutier den vijand- gevoelig geslagen, en het oprukken-van zijn naderbij snellende reserve doen mislukken. 85,000 gevangenen, en meer dan 1000 kanonnen zijn de uiterlijke teekenen van dit geweldige succes. Aan de onder jou staande leiders en troepen betuig ik mijn dank en dien van het vaderland. De aanvals- geest en de aanvalskracht van mijn onverge lijkelijke troepen zijn waarborgen voor de overwinnig in het eind. God zal ons- verder helpen, Wilhelm. I. R." 'Het Bulgaarsche kahinet-Radoslawof heeft zijn ontslag gevraagd, hetwelk door den koning is verleend. Aan het Westelijk front hebben slechts kléine plaatselijke operaties plaats. Wolff spreekt de berichten in de Ame rikaansche pers over de vermeende slechte behandeling vm Amerikaansche krijgsge vangenen tegen. Hun behandeling is; naar de Amerikaansche regeering op grond van de rapporten van de vertegenwoordigers van den Spaansqhen gezant weet, in volkomen overeenstemming met de regelen van het vol. kenrecht. Sommige Amerikanen hebben ge klaagd, dat zij niet eiken dag biefstuk kre- hebben soort, die ook het Duitsche volk gebruikt. gen. Biefstuk hebben zij echter niet noodi, Maar zij krijgen voldoend voedsel van De Keizer heeft den verjaardag van zijn troonsbestijging met den Kroonprins en, prins Heinrich doorgebracht in het hoofd kwartier. Generaal-veldmaarschalk von Hin denburg betuigde, ook namens het leger te velde, den Keizer, in de warmste bewoordin gen, hun aller geiukwensch waarvoor de kei zer vervolgens dank zegde Tusschen Bulgarije en de Oekraine ont wikkelen zich vriendschappelijke betrekkin gen. Binnenkort zal er een Oekrainsche ge zant in Sofia worden benoemd. Hét deskundige lid der Groot-Russi sche vredesafvaardiging Schaboenewitsj is naar Petersburg vertrokken met de opdracht heelemaal geen uitzicht op is, dat ze -mij in laboratorium of studeerkamer heipen kan. Maar van haarzelve vertelt ze nietö. U heeft zeker wel haar bruidegom gezien: den heer Otto van Eriksholm? Wat voor indruk kreeg u van hem? Onze waarde Moeder heeft zien ten zeerste geïnteresseerd voor die partij en God geve, dat mijn zuster gelukkig wordt! In hef hartje van den zomer zal de bruiloft plaats hebben en dan trekt Sophie dus naar Eriksholm met Otto Thott. Nu Meester, heeft u niet iets anders te vertellen? Het lijkt mij, dat de reis u uw goede luim benomen heeft. Gisterenavond ging u al dadelijk na terugkomst naar bed en hoorde ik niet eens uw gewoon gevedel, waarmee u zich altijd vermaakt als ieder ander christenmensch zich al lang ter ruste heeft begeven. Voor den drommel: u heeft toch geen kou gevat of koorts opgedaan onderweg?" Tycho Brahe sprak met steeds grooter op gewondenheid, want tegen zijn gewoonte, scheen Meester Gemperlin verdiept in eigen gedachten en in het eerst had hij niet eens gemerkt, dat de heer Tycho tot hem het woord voerde. Hij keek vóór zich en met helt mes, dat hij bij den maaltijd gebruikte, toe kende hij figuren op het tafellaken. „Maar Meester Gemperlin", riep Vrouw Kirstine ontsteld. „U zult mijn mooi tafel laken toch niet kapot snijden?" Tobias Gemperlin keek op en eersit nu hoorde hij de vele vragen, die hem gedaan werden, en met een verontschuldigenden blik keerde hij zich tot het jonge huismoedertje. „Vergeef mij, goede Vrouwe, maar ik was in gedachten bij de allegorie, die ik zoo graag voor u zou schilderen, waarde heer de post-, telegraaf ets spoor* egverbinding tusschen Petersburg en Kief ten spoedigste te herstellen. Voor hetzelfde doel zijn spoorweg- vertegenwoordigers uit Moskou op weg naar Kief. 1 De Tsjediisdi-'SIowakisdie troepen (die aan Russischen kant hebben gevochten) heb ben de groote spoorbrug over de Wolga bij Sayran vermeesterde De verbinding Omsk- Tomsk-Irkoetsk is verbroken. VISSCHERIJBENOÖDIGDHËlSÈR Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het Rijkskantoor voor visscherijbenoo- digdheden maakt bekend, dat wederom aan de visschers gelegenheid wordt gegeven, tot het bestellen van katoenen garens voor hun behoefte in de maanden Juli en Augustus. De prijzen der garens blijven gehandhaafd op 7,— per kilogram voor garennummer 30/12 tot en met 30/72, 7.10 per K.G. voor garennummer 30/9 en 7.20 per K.G. voor garennummer 30/6. Zooveel mogelijk zal de bestelling uitge voerd worden in de aangevraagde nummers: evenwel kan zoo noodig een bijkomend nummer of een overeenkomstig nummer van garen 12 oi 20 geleverd worden, tegen bo venstaande prijzen. Bovendien is een beperk te hoeveelheid beschikbaar van garennnum- mer 45/6 tegen 7.50 per K.G. De vissohers moeten vóór 30 Juni a.s. aan hun gewonen handelaar of éan hun vissche- rijvereeniging (indien zij door middel van hun vereeniging betrekken), mite de hande laar of de Vereeniging is ingeschreven bij het R. K. V., opgeven hoeveel kilo garen en van welk nummer zij wenschen te bestellen voor hun behoefte in de maanden Juli en Augus tus, onder nauwkeurige mededeeling voor welk doel zij het garen denken te gebruiken (herstellen, breien, opsimmen, enz.). Bij de bestelling moeten de visschers tevens hun vaartuignummer en letterteekens opgeven. Zij kunnen, voor zoover hun bestellingen door het R. K. V. worden goedgekeurd, de garens van hun handelaar of vereeniging ontvangen in den loop van deze maanden en naar verkiezing, bij groote of kleine hoeveel heden tegelijk. Bestellingen nè 30 Juni worden niet goed gekeurd en mogen ook door de bandelaren niet worden aangenomen. VROEGE AARDAPPELEN. Verboden is het vervoer van vroege aard appelen, oogst 1918, behalve wanneer het geldt het vervoer van het land naar de wo ning van den verbouwer en van diens wo ning naar de bij het Rijkskantoor voor groen ten en fruit ingeschreven veilingen, alsmede van die veilingen naar de gemeenten, mits in dit laatste geval het vervoer gedekt is door een veilingsverklaring, afgegeven door den veilingmeester der betrokken veiling. VARKENS. Hét verbod van vervoer en aflevering van levende vaikens is niet van toepassing op het vervoer van biggen van ten hoogste 25 K.G. levend gewicht of een leeftijd van ten hoogste 10 weken. Ten aanzien van dekbeeren en ïok- zeugen kan ontheffing van het vervoerverbod worden verleend. SCHAPEN EN LAMMEREN. Verboden is het vervoer en de aflevering van levende schapen en lammeren. Deze verboden zijn tot 15 Augustus 19.18 niet van toepassing op magere weidelamme- ren, welke in het voorjaar van dit jaar gebo ren zijn, behalve voor zuiglammeren en lam meren, welke zich bevinden in gemeenten die in staat van beleg verkeeren. GOEDKOOPE KAAS. De minister van landbouw hééft den ge meentebesturen bericht dat in centrale pak- Jonker en die u tegelijk antwoord zou geven op uw vraag. Zeker heb ik u het een en ander te vertellen van de reis, die ik in uw dienst volbracht. Ik zag uw zuster Sophie en ik sprak een uurtje met haar. Het leek mij dat zij er erg droevig uitzag en ik geloof, dat dit hierin zijn reden heeft, dat zij liever heel haar leven jonkvrouw bleef, dan dat zij naar de kerk reed met den Heer Otto Thott; als zij er tenminste zelf iets over te zeg gen had!" „Nu, ik hoop dat u zich daar toch in ver gist, Meester", zei Tycho Brahe. „Mijn zus ter is een sterke, verstandige vrouw, zoo jong als zij is, en als ze zoo tegen dat huwe lijk was, dan acht ik er haar volkomen toe in staat zich vrij te maken, zoolang het nog tijd is. Ze heeft wel wat van mijn eigenzinnig heid, moet u weten, en in zoo'n gewichtige zaak zal ze dus haar eigen wil doorzetten...." „Maar zijl heeft niet uw vrijheid. Welgebo ren Heer Tyeho Ze bevind zich voortdurend onder strenge bewaking, en, met uw verlof, maar uw Moeder lijkt mij ook een verstandige en strenge vrouw Tycho Brahe knikte eens bevestigend: „Daar kan wel1 wat van aan zijn, Tobias Gemperlin. Ik zou wel willen, dat ik mijn zuster hier bij mij hadIMaar dat zou dan toch' maar voor een beperkten tijd zijn. Wij trekken namelijk binnenkort naar Bazel' en het zou mijl zeer verwonderen alis ze verlof kreeg ons daar te volgen." „Sinds ik thuis gekomen ben, heb ik mijn nieuwe allegorie niet uit het hoofd kunnen zetten", sprak Meester Gemperlin nadenkend. „Ik zou lust hebben een kleinen vogel' met verstandige oogen af te beelden, die in een huizen van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas zich hoeveelheden kaas van 3de kwali teit bevinden en in de toekomst steeds bepaal de hoeveelheden van deze kwaliteit aanwezig zullen zijn. Het is de bedoeling deze kaa* ter beschik king te stellen, van gemeentebesturen tégea prijzen, welke lager zijn dan de voor de goe de kaas vastgestelde maximumprijzen. Tc dien einde zullen op gezette tijden veilinge» worden gehouden in de centrale pakhuizen te Leeuwarden, Gouda en Alkmaar. Op deze veilingen wordt de kaas bijr inschrijving ver kocht, terwijl ten hoogste mag Worden inge schreven tegen prijzen, welke 5 gulden per 100 K.G. lager zijn dan de vastgestelde ma ximum-inkoopprijzen voor de betreffende kaassoort. Slechts die gemeenten zuilen tot de veilin gen worden toegelaten, welke aan het Rijks Centrale Administratiekantoor voor de distri butie van Levensmiddelen een verklaring in zenden dat zij zich verbinden om de hun op de veTingen toegewezen kaas zelve te verkco- pen, hetzij aan de centrale keukens, hetzij is gemeentewinkels of kramen. KIPPEN- EN EENDENEIEREN. Verboden is het vervoer van kippen- ea eendeneieren. Dit verbod is niet van toepas sing op het vervoer binnen de grenzen eener gemeente. Ontheffing van dit verbod kaa worden verleend door de Rijks-Commissie vani toezicht op de Pluimveeveréeniging. A ANIVULL INOS'B ROO DK A A RTE N. De 'Minister van Landbouw heeft aan de 'DE ONDERGANO VAN 'DE KONINGIN-REGENTES. Wolff seint uit Keulen: Een Duitsch officier, die op dè Sindoro den tocht naar Nederland meemaakte, verklaar^ dat Engelsche marinevaartuigen bijl den on dergang van de Koningin-Regentes aanwe zig waren. 'De Zeeland voer voorop, de Sin doro in het midden en de Koningin-Regente» achteraan. Vóór het laatste Engelsche vuur schip bereikt was, verschenen een Engelsche torpedojager en een monitor met een kabel- illon. Zijl vei Er werden met vlaggen seinen1 even, 200 M. van den kabelballon af. By baflon. Zij vergezelden het transport ongeveer een half uur. Er werden- met vlagge elballo: vuurschip voeren de Engelsche schepen weg. iDe zee was spiegelglad; door geen det heeren werd een spoor van een torpedo ge zien evenmin werden mijnen opgemerkt. L># ontploffing kan slechts veroorzaakt zijü dooB een mijn, die niet aan de oppervlakte dreef. Circa drie kwartier later verscheen van Enge land een watervliegtuig, dat do plaats va» het ongeval afzocht. Reuter seint uit Londen: De admiraliteit deelt mede dat de omge ving en de plek waar de Koningin Regente# op 6 Juni is gezonken, vijif mijlen in het rond zorgvuldig is afgezocht en dat daar geea mijnen zijn gevonden. Evenwel zijn, op ver schillende data tusschen 2 en 7 Juni, negen nieuwe verankerde Duitsche mijnen opge veegd! in de route van de Nederlandsche sche» Ïen voor de uitwisseling van Britsche e* >uitsche krijgsgevangenen bestemd en welke route door de Britsche en de Duitsche regee ring als veilig is gewaarborgd. Deze mijnen dreven binnen 50 mijlen van de plek waar de Koningin Regentes is gezonken. Het schijnt duidelijk dat de mijnen waren gelegd om de op hun vaart uitwisselingsschepen te treffen op in westelijke richting en dat de düikboot die ze heeft uitgelegd in die route is gebleven, om de schepen tot zinken1 te brengen, indien dit niet reeds geschied was met de schepen dis met Britsche krijgsgevangenen aan booid op weg waren naar "Boston. Wel merkwaardig kooi' zit, vani buiten van zuiver goud, maat van binnen met 6cherpe doornen bekleed1. Ea daarvóór blbeit dan de sdhoone Boom der Liefde met zoete vruchten maar de klein# vogel in het goudien kooitje, strekt er tever geefs het fijne, tcere halsje er naar uit." Vrouw Kirstine zuchtte nauw hoorbaar. Ze begreep volkomen' wat de vreemde schilder be doelde met dit eigenaardige beeld. Vrouw Kirstine dacht aan een avond, toen Sophie Brahe de pastorie van Knudstrup bezocht had en bijl die gelegenheid, onder bedekte termen, van haar eigen hartsaangelegenheid gespro ken had. „Het valt mij nu in", zei Meester Gemper lin, „dat Sophie Brahe van een edelman sprak: Erik Lange, die u wel hielp, toen a op „Heerenwade" was. Ik geloof, dat z# vroeg óf u sinds dien nog iels van hem ga- hoorei hadt?" „Erik-Lange woont op zijn goed in Jut land", antwoordde Tycho Brahe, zonder verder acht te slaan op de vraag. „Ze heb ben mij verteld, dat hij de goudmakerij be oefent met grooten ijver en dat hij al heel wat geld er doorgebracht heeft met deze ge vaarlijke kunst." Er wefd hoefgetrappel vernomen aan den inrij, van het landgoed en Tycho Brahe keek verwonderd op „We krijgen vandaag al vroeg bezoek", zei hij. „Kijk eens even wie dit wezen kan?" Vrouw Kirstine trad op het venster toe: „Het is een jonge edelman maar ik ken hem niet. Ik geloof, dat hij gekleed is als een van de Koninklijke pages, zooals ik z» zag, toen we in Kopenhagen waren." '"'«rit vervolgd). nv.uvu uitgereikt, u.».ur tend aan de zoogenaamde hannekemaaieni of rondtrekkende maaiers.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1