DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ds stiijd in en bulten Europa. No. 143 Honderd ©n twinstigste Jaargang 1918 Abonnementsprlis bli vooroltbetaling p. 3 maanden 11.65, fr. p. post 11.90. VRIJDAG 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrilmto. Br. Ir. R.V. Boek- en Handelsdrnkkerlj Herms. Coster 4 Zn., Voordam C 9. Tel. 3. 21 JUNI. Buitenland. Stadsnieuws. Van de gevechtsfronten nog ste'eda geen veranderingen van beteekenis. Het Oostenrijksche offensief trekt weinig belangstelling en het Duitsche laat nog steeds op zich wachten, wat niet wegneemt, dat algemeen verwacht wordt, dat het binnen afzienbaren tijd weer krachtiger dan tevoren zal loskomen. Met belangstelling toogen wij de gebeur tenissen in Oostenrijk zelf volgen. Het is alsof, nu beslissende, Duitsche suc cessen uitblijven, Duitschland meer en meer den steun van' zijn bondgenooten gaat ver liezen. Bulgarije heeft de Duitsche hulptroe pen niet meer noodig en nu daar de minister president Radoslawof door den Russisch ge zinden Malinof i vervangen, is het duidelijk, dat Bulgarije als trouwe bondgenoot veel van zijn waarde heeft verloren Maar ook met Oostenrijk gaat het, wat de verhouding tot Duitschland betreft niet naar wensch. De besprekingen over een voor beide partijen bevredigende oplossing van een voortzetting van het bondgenootschap leid den tot nu tóe nlijkoaai mei tot gunstige re sultaten. Oostenrijk-Hongarije wenscht met Polen vereenigd te worden en in Duitschland: be grijpt men heel goed, dat deze nieuw gevorm de staat niet bijzonder Deutschfreundlich zal zijn. Sluit Duitschland daarmede op nieuw een bondgenootschap, dan loopt het de kans dat evenals in dezen oorlog met Italië geschiedde, de bondgenoot op het meest on gelegen oogenblik naar den vijand' over loopt Van Duitsche en Oostenrijksche zijde tracht men nu tot een overeenkomst te komen. Oostenrijk stelt de vereenifring met Polen tot voorwaarde en Duitschland wijst er op dat Oostenrijk voor een groot deel van Duit sche hulp afhankelijk is, zoodat het van de omstandigheden geen misbruik mag maken door veel te vragen en weinig te geven. Door dat alles is de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland op het oogenblik verre van aangenaam. In Oostenrijk lijdt men dezer dagen bijzon der onder een tekort aan graan voor de broodvoorziening, daar de groote voorra den uit de Oekraine, waarop men zoo vast had gerekend blijkbaar tegengevallen zijn. Van Oostenrijksche zijde vindt men het niet meer dan natuurlijk dat Duitschland hierbij te hulp,zal komen, en uit zijn eigen reserves broodgraan zal leveren, maar in Duitschland wil men blijkbaar den lastigen bondgenoot nu juist eens laten gevoelen hoe afhankelijk hij is en zegt dus, dat Duitsch land zich nimmer verbonden heeft om van zijn voorraden iets aan het Oostenrijksche volk af te staan. Te meer niet nu men het graan voor eigen bevolking meer dan noodig heeft. Van Oostenrijksche zijde is nu een afge zant naar Berlijn gezonden om te trachten tot een schikking te komen en Duitschland is dan ook in zooverre op zijn besluit terug gekomen, dat het Oostenrijk wat gxaan in voorschot wil geven, maar inmiddels is zoo- als té begrijpen valt, de sympathie van het Oostenrijksche volk voor het Duitsche zeer aan het luwen 'tVolk begint baloorig te worden vooral in arbeiderskingen waar het gebrek 't sterk ste gevoeld wordt en de Weensche raad van arbeiders heeft reeds vergaderingen gehou den waar het tot hooge woorden is gekomen. Het partijbestuur der sociaal-democraten heeft thans den dringenden raad gegeven nipls te doen voordat de Raad van Arbeiders een uitweg heeft trachten te vinden. In Weenen wordt het gebrek het ergste ge voeld. De gemeenteraad nam een motie aan waarin tegen de vermindering van het brood rantsoen krachtig geprotesteerd wordt en de Weensche arbeidersraad drukte in een motie opnieuw het verlangen naar een spoedigen algemeenen vrede uit. Oostenrijk is dus momenteel niet een bond genoot op wiens vriendschap men zoo bijzon deren prijs moet stellen. Dat het zonder Duit sche militaire hulp niets beteekent bewijst nu ook weer het vrijwel mislukken van het groo te offensief tegen Italië. Daarentegen gevoelen de Duitschers zich blijkbaar sterk genoeg om zonder de hulp van Oostenrijk in het Westen een groote kracht te ontwikkelen en onder deze omstan digheden is het bij de besprekingen over een vernieuwing van het bondgenootschap dui delijk, dat men in Duitschland van Oosten rijksche zijde geen eischen verwacht wier in williging voor Duitschiandi slechts nadeel zouden brengen, KORTE BERICHTEN. Het totaal der verliezen van het Ameri kaansche leger 13 thans geklommen tot 8173 aan gesneuvelden, gewonden en vermisten. Lloyd George heeft, naar Reuter seint, 'n telegram aan Orlando gezonden om dezen namens het oorlogskabinet van het Britsche rijk geluk te wenschen met de schitterende verdediging der Italiaansche troepen tegen over het Oostenrijksche offensief en het bond genootschap der geallieerden in de gebruike lijke bewoordingen te verheerlijken De eerste Amerikaansche tarwe van den oogst van dit jaar is gemaaid en gedorschen in -Imperial Valley in Californië. Die staat heeft de opwekking fot grooiei tarwe voort brenging in dit jaar beantwoord mei ver meerdering van 1000' pet De Zwitsersche Nationale Raad heeft bij de eindstemming over een resolutie, waar in werd aangedrongen op Invoering van het evenredig kiesrecht voor den Nationalen Raad, tegen die invoering beslist met 78 te gen 71 stemmen, en 7 blanco. Grey heeft in een brochure de voor waarden voor. de vorming van em volkeren bond uiteengezet. Het Italiaansche; legerbeiicht meldt, dat de Oostenrijkers bij (tyn Moniello hun front, terug moesten nemen; de Italianen maakten daarbij 122b gevangenen. Langs de Piava schommelt de strijd heen ca weer. - De D<na/ü>\s zullen Loadea ten minste voor den duur van den oorlog verte genwoordigd worden. Hughes zal voor Aus tralië, Smuts voor Zuid-Afrika, Sir Perley voor Canada optreden'. Het programma der Britsche arbeiders partij bevat behalve opzegging van den gods vrede o.a. radicale hervorming van hei Hoo- gerhuis, inwilliging van Home Rule voor Ierland en het federatieve stelsel in Schot land en Wales. De Amerikaansche gezant te Teheran meldt, dat de Turken het Amerikaansche hos pitaal te Tebris hebben geplunderd en de Britsche en Amerikaansche consulaten heb ben bezet. POLITIEKE ACTIE. De groote zaal van de Harmonie was gisterenavond tot in alle hoeken gevuld bij gelegenheid van de rede van den heer mr. M. W. F. Treub en) me'j. Johanna Westerman, beiden candidaat voor de Tweede Kamer, ge steld door den Economischen Bond. Tot zelfs op het tooneel had zich een drie h vier dubbele haag van belangstellenden gevormd en ook de engelenbak was geheel vol. En nog stonden tal van menschen voor de deuren, in de hoop een plaatsje te kunnen bemachtigen Er waren onder de drommen belangstellen den velen van buiten, zeker in verband met de aankondiging, dat de heer Treub nergens anders in deze provincie zou optreden. Rond den katheder en. op het tooneel wa ren groene planten neergezet, iets wat we noch in de Harmonie noch ergens anders zagen ter gelegenheid van een politieke re devoering. Om precies 8 uur deelde de heer Jl. M. Jansen aan het publiek mede, dat naar het oordeel van de politie de zaal ongeveer 200 menschen te veel bevatte, en om nu niet ge noodzaakt te zijn die menschen weg te stu ren, zouden de redevoeringen op het Doden veld gehouden worden. Onder een hoeraatje trok de menigte naar buiten om' een plaatsje te zoeken' rondom de op genoemd terrein opgestelde spreekplaats, die alle teekehen vertoonSe van in haast te zijn opgetrokken. Toen na een kwartiertje allen een staan plaats hadden, betuigde de voorzitter van de afd. Alkmaar van den Ec. Bond, de heer G. H. Honig, er zijn spijt over, dat er geen zit plaatsen voor ieder konden worden aangebo den. De afd. achtte zich gelukkig hedenavond den heer Treub in haar midden te hebben, waarvoor spr. hem dank bracht. Er zou geen debat worden toegestaan, magr schriftelijk ingediende vragen zouden gaarne worden beantwoord. Daarna was het woord aan mej Wester man, die aanvankelijk uit bescheidenheid te genover den heer Treub van het woord had willen afzien, maar op verzoek van Z.Ex. zich toch bereid verklaard had speciaal de vrouwen toe te spreken. Maar ook den man nen gold haar woord. Het is onze taak te strijden voor een betere wereldorde en te voorkomen, dat er weder oorlog komt. Als vrouw zou zij naar beste krachten meewerken te vervullen de idealen van den Ned. Anti-Oorlograad. De deelneming van de vrouw aan de re geering zou h.i. het best kunnen door het actief vrouwenkiesrecht. Spr. herinnerde aan de grondwetsherziening, die evenredige ver tegenwoordiging eni algemeen mannenkies- recht had gebracht (niet te verwarren met algemeen kiesrecht, want de vrouwen hebben nog niet het k:esrecht.) Spr. meende, dat zonder de leuze „laat zitten wat zit" er ver leden jaar nieuw leven in de nieuwe Tweede Kamer had kunnen komen. Dé nieuwe grondwet bracht de vrouwen1 de mogelijkheid in de regeering gekozen te wor den door mannen. Te hopen is dat spoedig de herziening der kieswet ter hand kan worden genomen om den' vrouwen ook 't actief kies recht te geven. Spr. hoopte dat het Ned. volk het der vrouw, eenmaal verkozen, niet te moeilijk zal maken. Zal men om kiezen Het is mogelijk, dat velen denken: de mannen deden het zoo be droevend slecht, we zullen het nu eens met de vrouw probeeren. Spr. vreesde echter, dat de vrouwen wel achteraan zullen komen met het stemmental. De vrouwen moeten IJveren voor actief kiesrecht, echter niet vóór dat de noodtoe stand' van ons land is veranderd, zooals de Economische Bond wil Spr. waarschuwde de vrouwen voor de meening, dat zij het zonder de mannenorganisa'ties kunnen doen. De vrouwen zullen zich moeten aansluiten bij een politieke partij, en dan kunnen zij het best bij den E. B. komen, die den thans zoo bedroevend slappen band tusschen .regeering en volk wil versterken. Sociaal voelen otbreekt den vrouwen veelal. Het speet spr., dat de vrouwen niet eerder waren te hulp geroepen bij de distributie, misschien mede een gevolg van dat gebrek. En toch hadden de vrouwen daar zooveel goed werk kunnen doen. Bij het behandelen van allerlei belangen in de Kamer waren dikwijls de politieke debat ten schering en inslag. De politieke strijd werd overal bij gehaald, dikwijls zonder dat 't landsbelang daardoor werd gediend. De val van een minister was vaak oorzaak van het niet tot stand komen eraer wet Spr. herin nerde aan het wetsontwerp-Heemskerk tot het geven van ontslag aan gehuwde ambtena ressen en deed een paar mededeelingtn over 'n wegens huwelijk gegeven ontslag, om dan te vragen: werden Hierbij de belangen der ambtenaren steeds voor oogen gehouden? Spr meende dat de E. B. in de goede richting ging. Waar een vrouw op hare plaats zou zijn, moet zij worden gesteld. Spr. memoreer de de benoeming van mevr. LelimanBosch tot inspectrice M. O. Zij meende echter dat men moet voorkomen, dat een vrouw alleen in hare betrekking blijft om het salaris. De E. B. streeft naar hoogere salarissen, zoodat misschien in de toekomst de tracte- menteni wel zoo hoog zijn, dat de gehuwde vrouw geen ambtenares meer behoeft te zijn. Spr. ging hierop na wat gedaan moet worden op onderwijsgebiedmeer.vakonder wijs voor jongens en meisjes, uitbreiding leerplichtwet, enz. Met ai deze dingen zijn we bij het buitenland zeer ten achter. Ons lager onderwijs b.v. lijdt aan een teveel aan leer stof en n tekort aan practisch nut. De vloek van ons onderwijs is Altijd geweest, dat 'twerd vertroebeld met onderwerpen, die er niets mee te maken hadden en daardoor is er zoo wéi nig gedaan. Moge aan de vrouw hare zoo noodige plaats in het onderwijs worden ge geven! Mannen en vx ouWen kunnen op het gebied der opvoeding zoo goed samenwerken tot het bereiken van een harmonisch geheel. De positie der vrouw in de maatschappij moet een heel andere worden, de huwelijks wetgeving b.v. moet gewijzigd. De vrouw moet recht hebben op een deel van het loon van den man, zooals in Zwitserland Spr. sprak hierop over de vrouw als hoofd van het gezin in den tegenwoordigen tijd. De E. B. wil tempering van den klassen strijd, want de maatschappij bestaat niet uit sluitend uit kapitalisten en arbeiders. De vrouwen, die het minder goed' hebben, moe ten geholpen worden door allerlei verorde ningen, waardoor een betere maatschappij kan ontstaan. - Er wacht zooveel werk op ons, dat we samen kunnen doen. Moge ae E. B. de partij zijn, waar we allen in kunnen werken tot heil der maatschappij. Na een korte pauze beklom de heer Treub den zwakken katheder. De minister zei te zullen trachten duidelijk te maken de versch'llen tusschen E. B. en de andere partijen. Hij zou onbesproken kunnen laten de kwesties van vrouwenkies recht, onderwijs en de positie der vrouw in de maatschappij, omdat mej. Westerman dit al had uiteengezet. Het groóte verschil tusschen E. B. en de andere partijen was dit: nu zooveel méér man nen het kiesrecht hebben en er dientenge volge een hooger oplaaien van politiek leven komt, blijken de partijen niet te hebben ge leerd, dat het leven door den oorlog gebracht is op andere wegen. Als we letten op.de ver anderingen in dé maatschappij, zien we dat r.k.? a.r. en c.h., vrijz.dem., u.l. en soc.-dem. strijden, alsof er geen oorlog was. Geen hun ner stalde zich de vraag of door de ver schrikkingen van den oorlog (opk bij de neu tralen) hun program moest worden gewij zigd. In de eerste 1 Y jaar van den wereld brand' scheen het dat Nederland buiten de gevolgen van den oorlog zou blijven, maar de latere jaren hebben geleerd, hoe noodig het is de handen ineen te slaan om - op te lossen het grootste aller problemenhoe we komen tot wederopbouw van de welvaart. Hét is alsof de in oude leuzen vastgeroeste politici niets voelen van wat er leeft in het volk, om Nederland te redden en tot nieuwen bloei te brengen. De E. B. heeft begrepen, dat het niet aan ging uitsluitend een nieuwe partij te stich ten. Wij zijn geen nieuwe politieke partij in dien zin, dat wij ons alleen met politiek bezig houden. Ons doel gaat veel verder. Hoezeer ook de staat invloed zal hebben op de maat regelen, die zullen moeten leiden tot nieuwen bloei van ons land, moet in alle lagen van ons volk toch de hoogste werkkracht worden ontwikkeld om ons weer vaardig te maken op het gebied van handel, landbouw, en scheep vaart. Geheel buiten onze schuld heeft de oorlog ons gebracht tot allerlei, het is nu plicht van ieder te zoeken naar hetgeen ons samenbrengt en niet naar wat verdeelt; we moeten komen tot hooger peil van ontwikke ling en welvaart. Zeer veel schade aan onze materieele ont wikkeling heeft gebracht de leer van den klassenstrijd"die zoo onjuist is en zöo verder felijk. Er is veel verschil in de maatschappij, niemand zal het ontkennen, maar de oorlog heeft geleerd, dat er boven dat verschil van belangen is belangen-gemeenschap. Allengs zijn meer fabrieken tot stilstand gedoemd door gebrek aan grondstoffen, de scheepvaart ligt zoo goed als stil. Lijden alleen de werk lieden de schade? Immers neen. Is niet ge bleken dat èn werkgever èn werknemer de schade ondervinden? Zonder de bij het begin van den oorlog genomen maatregelen zou den velen, die zich altijd zelf konden redden, naar de armenkassen zijn verwezen. Spr. wees er op, dat hij steeds alles had gedaan, om armoede ie voorkomen en herin nerde aan de noodregeling 1914. „Veel te laag", zei iemand uit het publiek. De heer Treub ontkende dit, de „noodrege- ling-Treub" was geraakt in overleg met den Werkeloosheidsraad, waarin ook de vertegenwoordigers van alle arbeiders bonden zitting hebben. Verder sprak hij over de totstandkoming van het Kon. Nat. Steun comité, om te betoogen, dat hij vanaf het be gin van den> oorlog in de regeering had ge werkt om achteruitgang der bevolking zoo veel mogelijk te voorkomen Niet door strijd, maar door overleg moet getracht worden de geschillen tusschen werk gever en werknemer te overbruggen. Als men dit door strijd wil beslechten, zal de maatschappij onder gaan. Wij ontkennen niet het groote belang der vakvereeniging, integendeel, maar wij zeggen tevens tot de werkgevers.: organiseert u. Zou de toestand in de diamantindustrie en de typografenwe- reld zij nozoals hij is, als niet onderling over leg was gepleegd? Men moet tomen tot het collectief contract en arbitrage. Wat den schoolstrijd betreft, geldt voor vrijz. dem. en soc. dem. dat bok iij willen loyale uitvoering van art. 192 der onderwijs wet. Maar bij de rechtsche partijen is dit niet veilig. Spr. noemde het de ellende van de politiek, dat men zijn program onveranderd laat en lijnrecht daartegenin handelt, zooals de vrijz. dem. doen. Spr. ging hierop nog wat nader in en concludeerde, dat de soc. dem. ongetwijfeld bij de a.s. stembus het sterkst zullen zijn. Maar spr. vroeg wat er terecht zou komen van de tempering vah den klas senstrijd. Is het niet bekend, dat Troelstra in de kamer zei, dat het particuliere bedrijf moet worden omgezet in staatsbedrijf? Daar tegen komt de E. B. op, want de kracht komt uit het volk, niet uit ae gemeenschap. Het staatsbedrijf voert tot de triomf der middel matigheid en daarmee kan geen volk vooruit komen. De heer Treub zou hiermede zijne rede eigenlijk willen beëindigen, ook met 't oog op de regenbui, die inmiddels velen onder het publiek begon te verontrusten. ,U moet debat geven," riep er iemand. „Er is geen debat," antwoordde de heer Treub, „dat is vooraf gezegd, en de regeling is aan het bestuur. En als u daar niet mee te vreden is, kunt u immers vertrekken." Spr. wilde nog de ingekomen vragen be antwoorden. Hoe spr. stond tegenover staatspension- neering? (Hij was er niet voor geweest, maar na de wet-Talma was hij hef geweest, die het premievrije pensioen, bij de Kamer had in gediend. Om te betoogen, dat de E. B. niet tegen staatspensioen is, deelde spr. mede, dat zelfs Perio, de groote man van den Bond voor pensionneering, zich bij den. E. B. had aangesloten. De menigte begon door den regen meer dere teekenen van ongeduld te vertoonen, waarom de heer Treub voorstelde de verga dering te verplaatsen naar de zaal. „Neen," riepen er eenigen, „hier blijven, 't is gauw gebéurd." Zij kregen evenwel niet hun zin. In een dichte drom, enkelen, met Naar aanleiding van een andere vraag zei de heer Treub, dat voor een ieder plaats is in den E. B. Werkgevers, die de laagste loonen geven, en zich alleen betere arbeidsvoorwaarden laten afpersen, behooren niet in den E. B. Anderhalf jaar geleden, dus vóór de oprich ting van den E. B„ zette spr. zijn ideeën reeds uitvoerig uiteen voor werkgevers en deze waren het volkomen met hem eens. Kan men vertrouwen stellen in iemand, die zijn verleden verloochent? luidde eea an dere vraag. Spr. betoogde, op grond van het geen hij gezegd had, dat hij zeker zijn be gin sel niet had verloochend. Daarna een vraag over de salarissen. De Kamer schijnt er, zei de heer Treub, alleen te zijn,om uitgaven te doen, maar moet too- veren bij de belastingwetten. Toen de heer T. in 1917 opnieuw minister werd, had hij er toe meegewerkt de staatscommissie-Stork te benoemen. Deze had een zwaar werk en volbracht dit binnen een jaar, omdat spr. niet wilde, dat de salariskwestie op de lange baan werd geschoven. Als de minister van financiën geen blijk had gegeven zoo snel mogelijk ten uitvoer te willen brengen wat hij aanpakte, zou er thans nog niets van te recht gekomen zijn. De voorgestelde, regeling zou voor de burgerlijke ambtenaren 20 mil- lioen kosten en voor de militairen 8 milli- oen De Kamer kon niet meer behandelen de gereed liggende financieele ontwerpen. Al» al deze (van spr. afkomstige) ontwerpen aangenomen zijn en alle loopende uitgaven en aangenomen ontwerpen gedekt moeten worden, zal de begrooting nog slechts slui tende zijn.,. En de loyale uitvoering van art. 192 der grondwet zal 20 millioen kosten, het ouderdomspensioen en herziening van andere sociale wetten 12 millioen. Bovendien zal dit jaar nog eea. leening moeten geslo ten worden, waarvan de rente en aflossing 25 millioen bedragen, samen alzoo stellig 50 millioen, die uit. nog meer nieuwe belas tingen zullen moeten worden gevonden. En is de minister nu niet verplicht alle uitgaven te houden binnen zekere perken? Spr. betwistte dat de loonen der rijksamb tenaren onvoldoende zijn, als 75 pCt. van hetgeen de staatscommissie-Stork wild wordt toegestaan. Spr. gaf een voorbed' van wat rijksambtenaren kunnen verdienen, door mede te deeien, dat brievenbestellers in Alkmaar b.v. kunnen komen tot 1240. Ty- en andere geschoolde arbeider* lijven daar verre benedén. Spr. had het hierna nog over een vraag, hem te Breda gedaan: of de E. B. was vóór staatsexploitatie van spoorwegen en voor hoogere salarissen bij post en telegrafie. Nu de regeling zóó is, dat de laagst be- hun stoelen onder den arm, trokken' de hoor ders weer naar de zaal terug. Maar er in waren ze nog niet zoo gauw, want de deuren waren en bleven gesloten, zoodat men lang opeengehoopt stond als haringen in een toü. Leni ti oost voor velen was het, dat de minis ter zich in hun midden bevond en dus ook meekreeg de duwen van de opdringenaen. Eindelijk wérden de deuren geopend, zij het dan ook niet op de zachtste wijze, en konden de menschen weer zien een plaatsje te krij gen. Toen na geruimen tijd de heer Treub zijne rede kon vervolgen, zeide hij, dat het feit dat na dit kleine incident' demenschen weer in zoo grooten getale bijeen waren, wel een bewijs was van. energie van het Neder- landsche volk, en speciaal de Alkmaarders. Deze energie gaf spr. moed om te vertrouwen dat wij de gevolgen van den oorlog zullen te boven komen. Spr. hekelde het vervolgens in de vrijz. dem., dht zij tegemoet komen aan de soc. op verschillende punten, die lijnrecht tegen de beginselen van den vrijz.-dem. bond in gaan, b.v. op het punt van het vormen van een regeering met de soc.-dem. Stem uit het publiek: „Mag ik een vraag doen „Neen, u mag geen vraag doen." Spr. besprak voorts de vraag of men den Kamercandidaat Treub kon vertrouwen. hierop antwoorden, dat allé Spr. wilde nierop candidaten van den E. B. even democratisch zijn wat betreft alle punten waar het om gaat. Als hij meer stemmen krijgt dan den kiesdeeler, zal dus de opvolgende op de lijst niet door Treub's democratie in de Ka mer komen. zoldigde ambtenaren 26 en meer pCt. ver hoog ing kregen, noemde spr. het een schaaf de die loonen te laag te noemen. Ieder kan het weten, dat, hoewel de belastingen zeer progressief zijn, het onmogelijk is, om bi) behoefte aan steeds meer geld, altijd maar weer hoogere salarissen in uitzicht te stellen, die ook de talrijke niiet-ambtenaren mee moeten opbrengen. Voorts waren spr. verschillende vragen gesteld door het bestuur der afd. Alkmaar der Lib. Unie, o.a. over het aan Duitsch land verleende crediet. Dit crediet heeft met de verhooging der prijzen van de levens middelen niets te maken en was alleen voor invoer van kolen en ijzer. Spr. zette uiteen hoe dit crediet werd gelegd op de indus- trieelen door het Bureau van verrekening. De Staat had geen halve cent gelegd op ae huisbrandkolen. De l ib. Unie sprak volgens spr. over din- grn, die zij niet voldoende had onderzocht. aarvan getuigde ook de vraag over belas tingen, eveneens door de L, 0. ingediend. Onder aandrang van speciaal de linkerzijde had spr. de vernooging der oorlogswinstbe- j lasting voorgesteld, waarbij hij o.a. de be paling maakte dat die belasting niet langer zou duren dan tot het einde van den oorlog. Een L.-U.-minister van financiën zou het ontwerp-grondbelasting niet durven intrek ken, omdat aan andere ontwerpen veel meer bezwaren verbonden zijn. In deze boeren- streek is het zoo gemakkelijk tegen de grond wetbelasting te velde te trekken. Elke an dere regeering zal dit ontwerp en vele an dere moeten handhaven, tenzij er een middel wordt gevonden belastingen te heffen, die niemand drukken. Of er reeds teekenen zijn, die er op wijzen, dat de E. B. de politieke verhoudingen wij zigt? Ja, antwoordde spr. en hij zet, dat in Breda een vooraanstaande katholiek tot den E. B. toetrad. Of spr. deel zou willen uitmaken van een regeeringl waarin soc. de leiding hebben? Neen. Spr. zette dit nader uiteen. Eén vraag liet spr. onbeantwoord, omdat zij een particuliere kwestie betrof (den heer Philips te Eindhoven), al wilde spr. er slechts van zeggen, dat de arbeidsvoorwaar den bij dien werkgever minstens even goed 1 zijn als bij wien ook. (Gefluit en geroep: Vereenigingsrecht). AJs een staaltje van slechte verkiezingspro paganda haalde spr. een stukje aan uit Het Hbld., overgenomen uit Het Volk. Hij nam het opnemen ervan beide bladen kwalijk, maar het Hbld. het meest. Het ging over een rijksontvanger te Bocholtz (Limburg), die te gen zijn zin overgeplaatst zou wórden en deze overplaatsing voorloopig ongedaan wist te maken door zich bij dem heer Treub aan te dienen als handlanger van den E. B. De heer Treub noemde het een vuile ver- kiezingsmanoeuvre. Spr. gaf een uiteenzetting van wat er ww

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1