DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stiijd in en buiten Europa. Mul. HiMÉtutis- no tontrtle-Kantoor Belast zich met liet Inrichten, bijhouden 4 contröleeren r. administration. 1918 5 No. 114 Honderd en twmstigste Jaargang Abaioeneitsprllt UI iianlthitillii3 mandei f 1.65. It. p. ml f 1.90. Bevlisiinneti 5 et. MnitntMi 15 et i. regel, reolere letten nnat pleitinilBta. Br. Ir. 1.9. Boek- ei Hudeltdmkkerli Hetau. Coster 4 Zn.. Voordaet C 9, Iel. 1 ZATERDAG 22 JUNI. 3, l)e verkiezingsstrijd. Buitenland. Binnenland. Dit nummer bestaat utt 2 bladen. ui. Het program van actie der Liberale Unie, als het ware de kaart waarop deze partij des haar veiligst voorkomenden koers heeft aan gegeven, welke ons staatsscheepje in die ko mende wetgevende periode zal hebben te volgen, is, zooals wij in ons vorig artikel1 uiteenzetten, door alle candidaten der parüj voor de komende verkiezing onderschreven. Wie dus zijn s.tem aan een candidaat van deze partij geeft behoeft zich niet meer af te vragen tot het volgen van welke richting in het beleid van 's lands zaken hij medewerkt, hij weet nauwkeurig, dat deze stem er toe bij zal dragen, dat dit beleid, zoover d® omstan digheden dit mogelijk en gewenseht maken, zal gaan in de richting als in de Grondwet der partij voor het komende parlementaire tijdvak is vastgelegd. De Liberale Unie wenscht herziening door de Tweede Kamer van haar reglement van orde. Zij is van meening, dat nu meer dan ooit meet worden gestreefd naar de regee- ring van het volk door het volk Dit beteeken t dus, dai wij ten opzichte van ons parlement naar de grondslagen waarop een constitutioneele democratische staat gere geerd moet worden willen terugkeeren. Wij wezen er in ons eerste artikel reeds op, dat het zittende min'sterie een buitengewone macht bezit, dat het zich los van de Kamer gevoelt en daardoor aan de stem des volks, in moties der kamerleden belichaamd, niet voldoende aandacht schenkt. Wij moeten weer naar een gezonderen toe stand terug, wij wenschen een kabinet dat ge boren wordt uit de sterkste in het parlement vertegenwoordigde partijen, een kabinet dat voor haar daden door de volksvertegen woordiging ter verantwoording kan worden geroepen. Dan eerst zullen wij komen tot overwegenden invloed der volksvertegen woordiging. En deze zal dan tevens haar werkwijze hebben te herzien, opdat in 's lands belang minder gepraat en meer dan tot dusverre tot stand gebracht zal kunnen worden. Wat het kiesrecht betreft wenscht de Libe rale Unie de invoering van het actieve alge meen vrouwenkiesrecht voor de vertegen woordigende lichamen. De tijden zijn voorbij dat vrouwen als minderwaardigen moeten behandeld worden. Zoo ooit, dan heeft de oorlogstijd in alle landen geleerd, dat de vrouw in opoffering, in arbeidskracht en in zorg voor het alge meen welzijn niet onder, maar naast den man behoort te staan. En daarom is vermindering van de tus- schen mannen en vrouwen bestaande rechts ongelijkheid een eisch van onzen tijd. Het aan de vrouw toe te kennen kiesrecht be hoort niet meer aan het bezit van een zekeren maatschappelijken welstand, of van bijzon dere bekwaamheden gebonden te worden. Naast het algemeen mannenkiesrecht behoort het te komen tot algemeen kiesrecht voor vrouwen voor alle vertegenwoordigende lichamen. Wat de buitenlandsche aangelegenheden aangaat streeft de Liberale Unie naar meer dere zeggenschap der volksvertegenwoordi ging door instelling eener parlementaire commissie. Meer dan tot dusverre dient de Kamer in het buitenlandsch beleid gekend te worden. Haar goedkeuring moet worden voorbehou den bij alle verdragen met buitenlandsche mogendheden. Daarbij moeten diplomatieke en consulaire diensten worden samengesmolten. Het is voor ons land van het grootste belang, dat het, zoowel wat staatkundige als economi sche betrekkingen met het buitenland be- treeft, steunen kan op uiterst bekwame ver tegenwoordigers, wier bemiddeling en ad viezen land en volk ten goede kunnen ko men. En daarvoor is het noodig, dat de on bruikbare elementen uit het consulaire corps verwijderd, worden. Sterker dan ooit hebben de laatste jaren ons doen gevoelen, dat het recht van den sterkste het grootste onrecht is, dat het ver vangen dient te worden door internationale arbitrage en dat niets mag worden nagela ten om tot geleidelijke internationale ontwa pening van de thans in stand gehouden le germachten te komen. Het ouderdomspensioen wordt door de Liberale Unie ten Volle onderschreven. Het hoofdbestuur verklaarde zich voor het toe kennen van 'staatspensioen aan alle zevèntig- jarigen die daaraan behoefte hebben en het voorloopig handhaven van den maatstaf van. 104 per persoon en 156 voor echtgenoo- ten. Maar de algemeene vergadering wenschte nog verder te gaan en door hare amende menten werd de leeftijdsgrens tot 65 jaar verlaagd en bepaald, dat echtgenooten voor eei uitkeering van tweemaal 104 'a jaais in aanmerking behooren te komen, Daarnaast wenscht de Liberale Unie een verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte en invaliditeit, in één regeling sa mengevat, een regeling, die zoowel in gelde lijke uitkeering als in geneeskundigen bij stand en verpleging voorziet. De verzeke ring tegen gedwongen werkloosheid behoort wettelijk geregeld te worden, evenals een maximum arbeidstijd in fabrieken en werk plaatsen. Het verbod van kinderarbeid moet uitgebreid worden, een wekelijksche rustdag moet wettelijk verzekerd en de nadeelige ge volgen der huisindustrie beperkt worden. Nadere wettelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst is noodzakelijk en in de nooden der volkshuisvesting moet onder meer voorzien worden door uitbreiding van den Rijkssteun bij woningbouw en herzie ning der Woningwet. Daarnaast behooren krachtige maatrege len getroffen te worden ter bevordering der volksgezondheid. Het staatstoezicht dient ge reorganiseerd, de ziekenverpleging verbe terd, het alcoholisme, de tuberculose en. an dere volksziekten doortastender bestreden te worden. Op het gebied der sociale voorzieningen blijft de Liberale Unie dus paar doeltreffen de verbeteringen' streven. Zij stelt zich vier kant tegenover de door de rechter partijen voorgestane verplichte verzekering en is van oordeel, dat de onpractische in 1913 in het Staatsblad opgenomen Invaliditeitswet, Ziek tewet en Radenwet niet verder moeten inge voerd worden. De Liberale Unie streeft naai de instelling van Raden van Arbeid met wet gevende bevoegdheid omtrent daarvoor vat bare bebngen van dén arbeider in de plazts van of naast de bestaande Kamers van Ar beid. Ter leniging van den woningnood keurt de partij het treffen van tijdelijke ingrijpende maatregelen goed. Zij gaat van de gedachte uit, dat maatregelen van den aard als dé Huurcommissiewet en de Huuropzeggings- wet, zoolang de thans heerschende noodtoe stand blijft voortduren, gehandhaafd moeten worden. De Liberale Unie meent, dat verdere wet telijke beperking van den arbeidsduur in fa brieken en werkplaatsen ter hand zal moeten genomen worden, zoodat men geleidelijk dichter bij een achturigen arbeidsdag zal ko men. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de Li berale Unie, de tijdsomstandigheden ten spijt, op het gebied der sociale voorzienin gen naar doeltreffende verbeteringen streeft. Zij stuurt vóór alles aan op betere bescher ming door de wet van hen, die in den le vensstrijd den grootsten steun behoeven, dé ouden van dagen, die niet meer in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien, de kinderen, die in fabrieken en werkplaatsen- het inkomen van het gezin moeten helpen vergrooten en de zieke en invalide arbeiders, die noodge dwongen hun dagelijksche werkzaamheden moeten staken. En daarnaast stuurt zij aan op alles wat de zware taak van den arbeider verlichten en zijn rechtspositie versterken kan. Wij komen thans tot de bespreking van de veranderingen, welke de Liberale Unie in onze rechtspraak voorstaat. Zij eischt een spoedige herziening van het wetboek van koophandel, hervorming van het burgerlijk procesrecht, verbetering van het strafstelsel en reorganisatie van het poli tiewezen. Daarnaast wenscht zij invoering van kinderrechtbanken, regeling van de rechtspositie der ambtenaren en herziening van de merkenwet en de octrooiwet. Het verouderde handelsrecht en zeerecht dienen mede hervormd te wórden. De verbeteringen, welke de Liberale Unie in het strafstelsel wenscht te brengen, ver dienen ongetwijfeld de grootste sympathie. Wie zou er niet voelen voor de opheffing van de gebreken der cellulaire opsluiting en verzachting der vrijheidsberooving ter zake van politieke misdrijven! En daarnaast moet het streven naar de in stelling van kinderrechtbanken zeer zeker aller steun verwerven. Behoort in het algemeen de rechtspraak zoo te zijn, dat zij niet alleen tot bestraffing dient, maar ook tot verbetering van den mis dadiger medewerkt, in het bijzonder behoort dit laatste bij de berechting Van kinderen in het oog gehouden te worden. Bjjzondera kinderrechibanken moeten daarvoor in het leven geroepen worden en voornamelijk van de vrouw zal bij deze rechtspraak een zeer groote opvoedkundige kracht kunnen uitgaan. Wat beoogt de Liberale Unie inzake de wetgeving op het onderwijs? Daarover spreken wij in een volgend arti kel. In het Engelsche Lagerhuis is weer eens eeu pacifistisch vischje uitgeworpen. De pacifist Morrell, door zijn medeafge vaardigde Snowden gesteund,, heeft tus- schen de rumoerige oorlogskreten een zwak vredesgeluid laten hooren, dat zooals ge woonlijk vrijwel geheel overstemd werd. Hij stelde namelijk een amendement op een motie voor, waarin uitgedrukt wordt, dat het Huis de verzekering eischt, dat de regee ring geen gelegenheid zal verzuimen om langs diplomatieken weg de oorlogsvraag stukken bij vergelijk te regelen. Hij wenschte daarbij; het Huis de mecning te doen uit spreken, dat de geheime verdragen met de geallieerde regeeringen moeten worden her zien, aangezien zij in den tegenwoordigen vorm onbestaanbaar zijn met de doelein den waarvoor Engeland in oorlóg ging en daardoor een beletsel zijn voor den democra- tischen vrede. In zijn toelichting zeide de voorsteller, dat het volk bezorgd is omtrent den loop der gebeurtenissen en heft recht heeft om van de regeering een nieuwe uiteenzetting harer oorlogsdoeleinden te eischen en tevens van de wijze waarop zij die tot vervulling denkt te brengen. In alle oorlogvoerende landen bestaat een steeds sterker wordende beweging ten einde den oorlog te beëindigen, zeide de voorstel ler. ,i i Maar het Huis wilde er niets van weten en het amendement werd zonder stemming verworpen. Toch verzekerde minister Balfour, dat hij in zooverre aan de wenschen der voorstellers tegemoet wilde komen, dat hij beloofde, dat ieder voorstel aan de regeering gedaan, naar eigen verdienste beschouwd zal wor den. De Geallieerden zijn bereid collectief te luisteren naar en in te gaan op ieder redelijk voorstel. Bij het debat, waaraan Asquith geen deel nam, deed minister Balfour uitkomen, dat de Geallieerden alles zullen doen wat kunnen om Rusland te herstellen tot een volkomen nationaal en patriotisch zelfbe wustzijn. In het algemeen is de Engelsche pers niet meer zoo vernietigend in haar critiek over pacifistische voorstellen. De redevoeringen van Morrell en Snowden worden thans kalm besproken. De Manchester Guardian meent, dat de tijd voor ernstige gedachtenwisseling over vrede wel weer zal komen, maar betreurt het te vens, dat de beide afgevaardigden de zaak ter sprake hebben gebracht vóór de militaire crisis voorbij is. Het blad meent ten slotte, dat bij een goe den vrede Duitschland zijn eerzucht voor al tijd moet opgeven, een regeling moet getrof fen worden om alle naties te bevredigen en een volkerenbond gesticht zal moeten wor den. Ook in het Hoogertiuia hebben belang rijke besprekingen plaats gevonden.x Daar heeft Lord Curzon namens de regee- ring medegedeeld, dat de ontdekking in Ierland van de samenzwering met den vij and door de Sinn-Fein-leiders, het, voor het oogenblik onmogelijk maakte om met de Home-Rule-politiek door te gaan, waardoor ook de invoering van dienstplicht in Ierland achterwege zou blijven. De minister voegde daarbij, dat de hou ding der Katholieke geestelijkheid een recht- streeksche uitdaging aan de opperheerschap pij van het rijk was en dat de gedeporteerde Sinn-Fein-leiders niet in het openbaar berecht konden worden zonder dat aan den vijand de middelen bekend worden waardoor de re geering hun verraderlijke handelingen ont dekt had. E>e Morning Post acht het heel natuurlijk, dat de regeering Home Rule opgeeft, maar noemt niet geheel ten onrechte het laten va ren van dien dienstplicht een smadelijke ca pitulatie Het heeft er allen schijn van of de Brit- sche regeering maar al te blij is een gunstige gelegenheid te hebben gevonden om haar hoofd uit het Iersche wespennest terug te trekken. onder Diractia van P. NASSETTE. Ondanks de trouwens onvoldoende Duit- sche en Hongaarsche hulp blijft het Oosten- rij ksche volk voor een groot tekort aan le- .vensmiddelen staan. Uit alles blijkt weer hoe ook de voedselVer» zorging in Duitschland beter georgani seerd is dan in Oostenrijk. In Duitschland heeft men in tijds gerantsoeneerd en eenige reserves gemaakt, in Oostenrijk leefde men er maar op los en nu de verwachte groote voorraden uit de Oekraine wegblijven, be merkt men plotseling, dat men voor een drei gend tekort staat en zonder Duitsche en Hongaarsche hulp reddeloos verloren zal zijn. Het is werkelijk geen wonder dat men in Duitschland ,waar men nu uit de beperkte voorraden nog naar Oostenrijk moet zen den, over dezen bondgenoot alles behalve gesticht is. Plotseling is het in Oostenrijk tot een sterke rantsoeneering gekomen, wat natuur lijk tot ernstige onlusten geleid heeft. Brood karren werden geplunderd en hevige straat gevechten hadden plaats. De vakvereenigingen hebben, van de re geering' verhooging der rantsoenen geëischt en tevens den eisch gesteld, dat zij niet alleen bereid zal zijn tot onderhandelingen over. een algemeenen vrede, doch zelf de regeerin gen der vijandelijke landen tot vredesonder handelingen zal uitnoodigen. De haat der bevolking tegen1 Duitschland wordt algemeen geuit en de ontevredenheid wordt versterkt door de mislukking van bet groote offensief in Italië. De arbeidsraad heeft de onmiddellijke bij eenroeping van het parlement geëischt en den wensch uitgesproken, dat alles zal ver meden worden, wat het verkeer en de levens middelenverzorging zou kunnen storen. Het zijn wel moeilijke dagen, die Oosten rijk doormaakt en het zal de groote vraag zijn of de monarchie heel en ongeschonden uit dit crisistijdperk zal te voorschijn tre den. De Spaansche minister-president heeft in het congres van afgevaardigden op de rech ten van Spanje op Marokko' gewezen en me degedeeld, dat de Noordelijke kust daarvan noodzakelijk onder Spaanschen invloed moet staan. Tevens verklaarde Maura, dat de beheersching van dc straat van Gibraltar voor de natie noodzakelijk is en Spanje zich behoorlijk voorbereiden moet om ter gelege ner tijd zijn rechten te kunnen laten gelden. In Engeland zal meo over de laatste ver klaring wel allesbehalve gesticht zijn. Men is daar zeer zeker niet genegen de sterke vesting Gibraltar tn andere handen over te geven. Wat het Oostenrijksch offensief betreft kan gemeld worden, dat voornamelijk aan de Piave nog hevig gevochten wordt. Op het N.O. deel van den Montello en bij Zonson aan de Piave boven San Dona zijn de Oostenrijkera weer teruggeslagen. In den sector van de Grappa is de toe toestand vrijwel onveranderd en op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten brachten de Italianen hun stellingen vooruit. In de kamer heeft de Italiaansche minster- president erkend, dat de Oostenrijkers er in geslaagd z n, den spoorweg Montebelluna Sasegaua in den omtrek van het station Ner vosa te overschrijden. Bij den Montello wisten de Italianen geen nieuwe vorderingen te maken, maar aan de beneden-Piave wonnen zij wederom terrein. Van het Westelijk front worden geen ver anderingen van beteekenis gemeld. KORTE BERICHTEN. President Wilson heeft een proclamatie uitgevaardigd' waarbij alle groote slachtin richtingen in de V. St. worden gebracht on der régëerings-controle. Uit Bern wordt gemeld: tusschen Duitschland en Zwitserland is overeenstem ming bereikt in zake de Russische soldaten, die uit Frankrijk zijn gedeserteerd of uit Duitsche en Oostenrijksche gevangenschap zijn ontvlucht en zich in Zwitserland ophou den. Zij mogen binnenkort naar Rusland te rugkeeren. Von Bethman Hollweg, de gewezen Rijkskanselier, is ernstig ziek. Door een ontploffing in een filmfabriek te Berlijn werden 15 menschen gedood en 8 zwaar gewond, De koning van Bulgarije heeft een be sluit onderteekend, waarbij Malinof tot voor zitter van den ministerraad wordt benoemd. Het nieuwe kabinet zou gisteren worden sa mengesteld. De vakvereemgingsbonden dier drie Noorsche landen zullen een gezamenlijk bu reau van inkoop oprichten te Kopenhagen. Zaterdag zal in een kabinetszitting te Ween en uitgemaakt worden, of de Oostenrijk sche Rijksraad al dan niet bijeengeroepen zal worden. Veel zal afhangen van de houding der Polen. Niet onwaarschijnlijk is, dat in de samenstelling van het kabinet wijziging mi worden gebracht. De Rijksdag ving de bespreking aan van het vredesverdrag met Roemenië. Von Kühlmann voerde het woord. Volgens een artikel in de Figaro neemt de beweging tegen Clemenceau. in kracht toe. De socialisten schijnen' hem ten val te willen brengen. De Daily Telegraph verneemt uit Nieuw-York dat de regeering geneigd is om den militairen leeftijd tot 41 jaar te verhoo- gen, ten einde de ontreddering van het eco nomische leven en van de industrie door het oproepen van de thans vrijgestelde klassen op militairen tijd te verhoeden. KUNSTBROOD. Het Bureau voor Mededeelingen inzak* de Voedselvoorziening meldt: Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van methoden om brood te bakken met gebruik making van.zeer weinig of zelfs in het geheel geen graan. Aan zulke procédés wordt tel kens de noodige aandacht gewijd, maar het komt steeds hierop neer, dat men brood bakt van aardappelen, boonen en dergelijke pro ducten, waaraan dan soms een weinig graan wordt toegevoegd. Deze grondstoffen worden echter gelijk bekend is, nu reeds voor de broodbereiding benut, en dit zal ook in de naaste toekomst ongetwijfeld noodig blijven. Wij bezitten daarvan ook geen onbegrensde hoeveelheden, zoodat ook die materialen slechts in beperkte mate voor de broodvoor ziening kunnen worden gebezigd. In nog sterkere mate is dit het geval met melkpoe der, dat mede kan worden aangewend bi] de broodbereiding. Ook daarvan is voor dit doel niet genoeg beschikbaar om eenigszins be langrijke resultaten te bereiken. Mlen zal dus goed doen van zulke nieuwe broodprocédés niet te hooge verwachtingen te hebben. UIEN EN KOOL. Hét Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat op dit oogen blik in Limburg partijen groote uien ter be schikking zijn; de-voorzitter der Provinciale Veilingen in Limburg te Venlo kan hierover inlichtingen geven. Te Sappemeer zijn par tijen spitskool goedkoop af te. geven. DE IN BESLAG GENOMEN SCHE PEN. De minister van buitenlandsche zaken heeft de briefwisseling gepubliceerd met de Ame- rikaansche en Engelsche regeeringen op het protest tegen de inbeslagneming der Nd- derlandsche schepen. MIJNEN IN DE VRIJE VAARGEUL. Door te IJmuiden binnengekomen via- schersvaartuigen is gerapporteerd, dat in de vrije vaargeul veel drijvende mijnen zijn aan getroffen. De voorgaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot heeft een drijvende mijn in den grond geschoten. HET VERVOER DOOR LIMBURO. De Britsche regeering heet, naar Reuter verneemt, de Nederlandsche regeering ver zocht een onderzoek in te stellen nopens het blijkbaar zeer toegenomen verkeer op den Limburgschen spoorweg sinds het sluiten van de overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft laten weten, dat zij bereid is een onderzoek in, te stellen, doch heeft als haar meening te ken nen gegeven, dat indien het verkeer al boven het normalé mocht blijken, dit toch zeer wei nig zal zijn. HET AMERIKAANSCHE GRAAN. De N. R. Ct. deelt mede, dat de stoomsche- en Java en Stella, met graan uit Niew- ork onderweg naar Amsterdam, Maandag worden binnenverwacht. Het Kamerlid de heer Van Idsinga heeft tof den minister van Buitenlandsche Zaken een vraag gericht betreffende vertraging van het vertrek van de met graan geladen sche pen Stella en Java van Amerika naar Ne derland. Hierop heeft de minister het volgende ant woord ingezonden: Het vertrek uit Amerika der schepen Stella en Java is vertraagd, tengevolge van de af kondiging door de Duitsche regeering vam het nieuwe artikel 55c der „Prisenordnung", dat ook op Nederlandsche schepen van tos- passing bleek te zijn. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de schepen, die voor da Java en Stella in wil fi le f e- e- er te s- te r- n :r n n n d ALKHAARSCIE COURANT. Leidseii«iitr»i»t 43, AmNterdHiu. i'i'ekloou Ceniinm 150. Dt 1- it i. ii. in is ij

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1