DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. 1918 24 JUNI. FEUILLETON. Tycho Brahe N®. 14© Honderd en twinstigste Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65, ir. p. pest 11.90. MAANDAG 5 ct. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters naar plaatsnimte. Br. fr. li.?. Boek- en Bandelsdrnkkerll Berms. Coster 4 Ze„ ïoordam C 9, Tel.i Buitenland. Binnenland. Er komt van alk zijden hulp voor het hongerlijdende Oostenrijk opdagen. Het Duitsche legerbestuur heeft uit zijn militaire voorraden 5000 ton broodkoren gezonden en het legerbestuur stelde er prijs op te verklaren, dat deze verzending op de verzorging van het Duitsche lger of van de Duitsche burgerlijke bevolking geen ihvloed heeft. Mits Duitschland dezelfde hoeveelheid vóór 15 Juli terug krijgt, is het genegen 1000 wagons koren te sturen, waarvan er reeds 500 onderweg zijn. Tevens doet Duitschland afstand van de nieuwe aardap pelen, die het uit Hongarije zou krijgen en schenkt deze ook aan Oostenrijk, terwijl me de besloten is, dat alle koreninvoer uit Roe menië, Bassarabië en de Oekraine, benevens vele voor het Westelijk front bestemde zen dingen naar Oostenrijk zullen gaan. Duitschland laat dus per slot van reke ning ziin bondgenoot niet in den steek, maar geeft rif krachtigste hulp die het bieden kan Hier treft ons weer 't groote verschil in or ganisatie en zorg voor de toekomst tusschen Duitschland en Oostenrijk. In beide siafen is groot gebrek aan voedsel geweest, maar toen men door de ergste moeilijkheden heen was, heeft Duitschland door doeltreffende inzame ling en distributie zoo spoedig mogelijk voor de noodige reservevoorraden gezorgd, terwijl men er in Oostenrijk maar op los leefde tot men daar plotseling tot de ontdek king kwam, dat de provisiekast van den staat ?oo goed als leeg was. Zoo plotseling kwam men tot die ontdekking, dat op denzelfden dag onverwachts een rantsoeneering inge steld werd, die de bevolking in de grootste moeilijkheden bracht. Maar zooals wij reeds meldden, laat men Oostenrijk ten slotte niet in den steek en ook in Hongarije, waar nog wel eenige voor raden' schijnen te zijn, is men besloten zoo spoedig mogelijk de bevolking van Oosten rijk het noodige toe te zenden. y In het Hongaarsche Huis van afgevaar digden heeft de minister-president er op ge wezen, dat het gebiedend noodzakelijk is, dat Hongarije zoo mogelijk dadelijk, maar in elk geval' na den nieuwen oogst, die in Hongarije vroeger dan in Oostenrijk is, te hulp komt ter leniging van de moeilijkheden in Oostenrijk. Onmiddellijk blijkt de terugslag, zoowel van de moeilijkheden met de voedselvoorzie ning als van het mislukken van het offensief tegen Italië. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de Weensche arbeidersraad sterk aangedrongen op betere levenmiddelen-ver- zorging, verhooging der loonen, verkorting van den werktijd en onderhandelingen over den algemeenen vrede zonder inlijvingen of oorlogsschattingen, alsmede over de oprich ting van een volkerenbond. Ter uitvoering van de besluiten van dezen raad hebben zich reeds een drietal afgevaardigden tot den mi nister van buitenlandsche zaken gewend. Graaf Burian antwoordde zich van de voe dingskwestie bewust te zijn en er zijn volle aandacht aan te wijden. Hij noemde den oor log een verdedigingsoorlog en indien de te- Roman uit het laatst der 16e eeuw, *aar het Deensch van VILHELM Ü8TERGAAR». 28) Het leek wel of Tycho Brahe hier enkele woorden in het midden wilde brengen, maar de Koning wenkte afwerend met de hand „Wacht even, we hebben dadelijk uitgespro ken, al wat we op 't hart hadden Om deze reden hebben we dan ook een boodschap naar u gezonden, om u met Koninklijke ge nade te kennen te geven, hoe het onze bedoe ling is, om zoo goed zorg voor u te dragen, dat u zich niet langer gedrongen zult gevoe len ons en Denemarken te verlaten". Tycho Brahe boog ditmaal zwijgende het hoofd, daar hij toch met geen enkele tegen werping te voorschijn kon komen eer de Ko ning uitgesproken had. „We hebben besloten u een jaarwedde van vijf honderd dalers te geven, waartegen u zich verplicht mij de diensten te bewijzen, die wij van u verlangen. Wij willen u dan ook op andere wijze zulk een steun verleenen, dat gij vrij en ongehinderd uw kunst kunt beoe fenen." De Koning zweeg, ten teeken, dat hij nu Tycho Brahe's'antwoord wachtte. ,Uwe Majesteit," en Tycho's stem, die het grootste deel van den tijd eenigszins barsch had geklonken, scheen nu zelfs wat bewogen „ik moest al een zeer slecht dienaar wezen, ja erger nog ik zou me al heel weinig Deen moeten voelen, als ik me niet van harte verheugde over de bijzondere genstanders de neiging tot onderhandelingen mochten toonen, zouden zij de Monarchie steeds bereid vinden in besprekingen te tre den om een voor beide partijen aanncme- lijken vrede te sluiten en tot een volkeren bond te komen. Nu de tegenstanders nog geen genegenheid toonen om tot ernstige besprekingen te ko men, moet Oostenrijk evenwel alles vermij den, wat zijn vijanden als teekenen van zwakheid zouden kunnen uitleggen. Als in de toekomst de offervaardigheid der bevolking aan de dapperheid van het le ger gelijk bleef, had de minister wel hoop, dat binnen niet te verren tijd het gemeen schappelijk doel, een eervolle en duurzame vrede, bereikt zou worden. Veel nieuws heeft de minister dus niet medegedeeld, wat trouwens wel niemand verwonderd zal hebben. Uit de rede van Von Kühlman. in den Duitschen Rijksdag blijkt waarom Rados- lawpf voor Malinof air minister-president in Bulgarije heeft moeien plaats maken. Zooals bekend, is de Dobroedsja bij het verdrag van Boeharest niet rechtstreeks aan Bulgarije, maar voorloopig aan Duitschland en Oostenrijk afgestaan. Dat blijkt nu ge schied te zijn, omdat tusschen Bulgarije en Turkije destijds een overeenkomt werd geslo ten, waarbij Bulgarije een strook land aan de Maritza en den spoorweg van Dedeagatsj verkreeg. Nu aan Bulgarije de Dobroedsja belioofd is, moet ook Turkije te vriend gehouden worden en gevoelen de groote centrale mo gendheden er wel iets voor om Turkije te steunen in zijn eisch tot teruggave van het grondgebied langs de Maritza. Daar men heel goed begrepen -heeft, dat Bulgarije uit zichzelf het billijke van het verzoek niet zal inzien, wordt dus de Do broedsja, zeer tot ontevredenheid van het Bulgaarsche volk, nog een oogenblik door de groote bondgenooten vastgehouden en be looft men Bulgarije eerst de volle beschik king daarover, zoodra dat land met Turkije tot een gunstige overeenkomst is gekomen. Het Is wel een goedbedachte manier om beide partijen' te vriend te houden, wat niet wegneemt, dat de verbitterde stemming te gen Duitschland zich in Bulgarije onom wonden uiten zal, zoodra dit rijk de Do broedsja zal hebben overgenomen. In het Oostenrijksche offensief is geen wijr ziging van beteekenis gekomen, al wordt van beide zijden nog met de uiterste verwoedheid gestreden. Aan den rechteroever van de Piave verdedigen de Oostenrijkers zich tegen de vijandelijke reserves, die pogen hen over de rivier terug te werpen. Een telegram uit Rome meldt, dat van de Montello tot de zee de vijand verslagen en op de hielen nagezeten door de Italianen, in wanorde over de Piave terugtrekt. Het Weensché communiqué meldt daaren tegen, dat de gevechten aan de Piave min der hevig waren en slechts aan den Zuidelij ken vleugel de vijand zijn tegenaanvallen genade, die uw Majesteit mij bewijst. Ik ben niet welsprekend aangelegd en mijn innigste gedachten houd ik liefst voor mijzelven, maar uwe Majesteit wil ik het wel toever trouwen, dat 't mij niet licht valt. Denemar ken te verlatenwant, al geniet men ook nog zooveel eer en onderscheiding in den vreem de, men heeft maar één vaderland, waar men zich thuis gevoelt 1 Daarom was ik hier graag gebleven, als dit had kunnen zijn. Maar uwe Koninklijke Majesteit is er wel niet geheel onkundig van, hoe weinig rust en vrede mijn familie mij gunt. Mijn werk minachten zij en mijn huiselijk geluk trach ten ze me zooveel mogelijk te verbitteren, 't KaKn zijn, dat ik wat heftig van karakter ben; maar ik moet ruimte hebben voor mij zelven en voor de mijnenvrijheid om mij te bewegen en mijn eigen weg te gaan, zon der dat ik er iemand om hoef te vragen „Maar als we het nu eens tot een vergelijk trachten te brengen tusschen u en uw ver wanten, zoodat niemand zich meer mengde in uw huiselijke zaken; en als we u daarbij een plek aanwezen, waar u rustig en onge stoord uw astronomie en mahematica kon beoefenen „In trouwe, uw Majesteit belooft veel „Niet meer, dan wij kunnen nakomen. We zijn laatst eens een kijkje gaan nemen op Orokrog, waar we ons nieuwe slot laten bouwen, dat we Kronborg zullen noemen en ons oog viel daar op een plekje in de Sond nabij de kust van Seeland. Het is slechts een klein eilandje, met zand en duinen, en we hebben het nooit eerder aan eenig edelman in leen gegeven. Maar 't viel ons in, dat het eilandje uitstekend geschikt moest zijn voor een astronoom en astroloog. We spraken er hervatte. Dat telegram doet tevens uitkomen in wel ken uiterst moeilijken toestand de over de rivier, getrokken Oostenrijksche afdeelingen verkeeren. De Piave is sterk gezwollen en het verkeer tusschen de beide rivieroevers daardoor menigmaal onderbroken. Het gaat bijzonder bezwaarlijk de troepen van de noodige munitie en proviand te voorzien. Dit communijué geeft wel den indruk, dat er van een verderen opmarsch op het door de Italianen verdedigde gebied niet veel zal komen en dat die Oostenrijksche le gerbevelhebber de stille hoop heeft, dat het gelukken zal de over de rivier gezette afdee lingen terug te brengen, voor ze door de Ita lianen tot overgave gedwongen worden. Van het Westelijk front nog steeds geen nieuws van beteekenis. KORTE BERICHTEN. Lloyd Qeorge h<eld een rede in de Rijksconferentie ten glorificatie van de Rijks eenheid. Bij Hammond (Indiana), V. S„, had een ernstig spoorwegongeluk plaats. Aan alle- Britsche mannen boven de 45 en aan jongere mannen die voor den militai ren dienst minder geschikt zijn, wordt gele genheid geboden zich voor lambouwarbeid aan te geven. Zij behoeven dan niet bij het le ger te dienen. Von Payer heeft in een persgesprek een antwoord gegeven op Tisza's uitlating over de positie van Hongarije bij een nieuw bond genootschap der Middenstaten. Het grondwet-comité in Finland heeft met 9 tegen 8 stemmen zich uitgesproken ten gunste eener monarchie. E>e contra-revolutionnaire regeering in West-Siberië wint meer en meer veld. Gene raal Dutow heeft zich met de Tsjecho-Slowa- kische troepen vereenigd. In het gebied van Samara heeft het Bolsjewiki-bewind een einde genomen en zijn de Soviets ontbonden. De oude Russische, nationale vlag wappert we der in de stad. De regeering te Moskou neemt maatregelen ten einde de beweging zooveel mogelijk te keeren. Hare troepen hebben een gedeelte van den spoorweg Jekaterinaburg Tsjeljakinsk bezet. Het Oostenrijksche kabinet Seidler is afgetreden. Hét besluit daartoe is in den mi nisterraad genomen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigd den heeft in derde lezing de begrooting aan genomen. De onafhankelijke sociaal-demo craten en de Polen stemden tegen. In een interview verklaarde de Chinee- sche premier, dat Chineesche troepen aan de grens gereedstonden om met de Japanners samen te werken. Na de onderdrukking van den opstand te Canton, zouden bovendien meer troepen beschikbaar zijn. Verder zette hij nogmaals de redenen uiteen, waarom Chi na tegen Duitschland partij gekozen had. Een officieel Duitsch bericht meldt, dat sedert den aanvang van den oorlog door oor logsmaatregelen van Duitschland 17.730.000 ton scheepsruimie is vernietigd; 10,823.000 ton er van behoorde tot de Engelsche han delsvloot. De Italiaansche Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, waarin aan alle bur- ers, die tijdens de mobilisatie in militairen ienst zijn geweest, stemrecht verleend wordt. Uit Charbni wordt gemeld dat generaal Semenof gedwongen werd om uit Mandsjoe- rije terug te trekken, tengevolge van het feit dat 3000 kozakken zich aan de zijde van den vijand hebben geschaard na hun officieren te hebben vermoord, terwijl de roode garde-sol- eens over met uw goeden vriend en bloed verwant: Steen Bille, en hij deelde ons mee, dat u zich al eens vol waardeering over dit plekje hadt uitgelaten." „Dat is waar, uwe Majesteit: géén plek ter wereld zou mij beter passen!" „Nu, wij dachten er nèt zoo over." De Koning glimlachte tevreden en terwijl hi een beschreven blad perkament nam, dht tus schen de documenten en de teekeningen op tafel lag, ging hij voort: „Dienaangaande hebben we vast een concept opgesteld, dat, naar wij meenden, moest luiden als volgt: „Wij, Frederik II etc., doen allen weten, dat wij bij dezen open brief uit bijzondere gunst en genade onzen beminden Tycho Brahe, Ot to's zoon, van Knudstrup, beleenen met het eilandje Hveen met alle boeren en dienaren der Kroon, die dat bewonen; en met al de rente, die dat afwerpt, voor zijn leven, zoo lang hij lust gevoelt, zijn studia mathema- ticis voort te zetten.Nu, hoe luidt uw antwoord hierop?" Tycho Brahe stond een oogenblik verbluft. Toen kwam er een warme uitdrukking in zijn oogen, en zonder zich te bekommeren om hof gebruik of hofetiquette, reikte hij den Koning zijn hand. „Ik kan alleen antwoorden, uw Majesteit, dat u een eenig talent heeft, om zelfs de weer- barstigste rimpels glad-gestreken te krijgen en ik geloof, dat het een gelukkige tijd kan zijn voor ieder landgenoot, zoolang u hier den scepter voert." „Het verheugt ons, dat u ons aanbod zoo gul aanvaardt en verder zullen wij orders ge ven, dat er een zeker bedrag afgezonderd wordt voor de benoodigde gebouwen en in- strumtentea; want, als we u hei eiland in daten de uiterste flank van Semenofs striid- macht bedreigen. Op plechtige wijze zal de nieuwe Pool- sche staatsraad te Warscnau worden ge opend. Het antwoord van de centraie mo gendheden op het aanbod van Polen om een verbond te sluiten, zal thans spoedig bekend worden gemaakt. Te Tokio is een bijzondere Britsche mis sie aangekomen om den Mikado den Brit- schen veldmaarschalksstaf aan te bieden. Het nieuwp Bulgaarsche kabinet is sa- mengesteld. LANDBOUW-SECRETARISSEN. De minister van landbouw heeft aan de re- geerings-commissarissen, belast met de rijks- graan verzamel ing-, opgedragen, in elke groo te gemeente en in groepen van kleine gemeen ten een secretaris van de gemeentelijke land- bouw-commissiën aan te stellen. Deze amb tenaren moeten landbouwkundig en admi nistratief onderlegd zijn en over veel vrijen tijd beschikken. Ze moeten o.a. behulpzaam zijn bij de uitvoering der voorschriften, door den minister van landbouw, cultuurcommis sie of den regeerings-commissaris in het be lang der productie gegeven. Als er nu maar een voldoend aantal van dergelijke personen te vindien is. GRAAN UIT AMERIKA. De „Kennemerland," met maïs en stukgoe deren geiaden. heeft vergunning bekomen de rets van Halifax naar Nederland voort te zetten. HET ONDERZOEK NAAR DE „KONINOIN-REOENTES." Wegens het aanhoudende slechte weder heeft de zeesleepboot „Zeeland" Zaterdag ochtend van het lichtschip „Haaks" de ras naar het wrak van de „Koningin-Regentes" niet voortgezet, doch is voorloopig terugge keerd naar IJmuiden om betere weersgesteld heid af te wachten. DE OPGEVORDERDE SCHEPEN. Dé directie der N.V. Van der Eb Dres- selhuys' Scheepvaart-Mij. te Rotterdam heeft bericht ontvangen, dat op haar rekening te Londen gestort was een bedrag groot 8650 pd.st., zijnde de verschuldigde huursom over eenige maanden voor haar twee op 25 Maart in Engeland opgevorderde schepen. De huursom bedraagt ongeveer 3400 pd.st. per maand. RIJWIELBANDEN. De minister van L., N. en H. heeft aan fa brikanten verboden rijwielbanden af te leve ren. Dit verbod is niet van toepassing voor legerdoeleinden, onder voorwaarde dat de fabrikant wekelijks aan het rijkskantoor voor Rijwielbanden opgave doet van de afleve ring. Ontheffing van het verbod kan worden verleend, door dit rijkskantoor, in den vorm van een machtiging tot aflevering, en ge schiedt steeds onder de voorwaarde, dat de fabrikant binnen één week na de aflevering die machtiging aan het rijkskantoor terug zendt, onder aanteekening dat en wanneer de aflevering plaats had. Het verzoek om een machtiging tot afle vering moet door den fabrikant tot het rijks- kantoor worden gericht onder opgaaf van het aantal der gewenschte merken met kwa liteitsaanduiding. Het rijkskantoor is be voegd den verzoeker nadere inlichtingen te vragen, en voorts de machtiging niet of ge deeltelijk te verleenen, aan de machtiging voorwaarden te verbinden of andere merken te doen afleveren dan zijn gevraagd. BRANDSTOFFEN VOOR SCHIPPERS. De minister van landbouw heeft bepaald, dat schippers, die meer brandstoffen aan boord hebben dan bepaald in zijn beschik- king van 19 Juni 1918, pf die zich schuldig leen geven, moeten we er ook voor zorgen, dat u behoorlijk een dak boven uw hoofd krijgt. Overleg nu maar eens, hoe alles het beste in orde kan komen. De slotsom van die over denkingen kunt u ons dan brengen op ons slot in Frederiksberg, waar we ons mogen heenbegeven... En nu; God zegene ui" De Koning stond op, om daarmee te ken nen te geven, dat de audiëntie afgeloopen was. Het was al laat en de talkkaarsen in de kandelaars waren al lang opgebrand. Tycho Brahe bracht den nacht door als ko ninklijk logé op Ibstrup; maar, hoe laat het ook was, toen hij zich ter ruste begaf, toch kon hij den slaap niet vatten. Hij stond op een gewichtig keerpunt in zijn leven. De toe komst leek hem nu op eenmaal veel rooskleu riger dan hiji zich d'e in zijn stoutste ver wachtingen had durven denken. Het was of de koning zijn geheimsten wensch geraden had. Geen plek zou beter geschikt zijn voor zijn doel, dan het vredigq eilandje, dat hij irr gedachten al den naam - Insula Venusia had i gegeven, omdat het zoo schoon was; de een zaamheid en het wijde uitzicht, dat men er genoot, had hem juist zoo aangetrokken. In den voormiddag ging Tycho Brahe weg, nadat hij eerst afscheid genomen had van den Koning en daarna van den Rijkskan selier, Niels Kaas, en den heer Jörgên Ro- senkrands, die hii nog wel bedankte voor hun goede hulp. Ook van zijn broeder, Steen Brahe, scheidde de Jonker zoo vriendschap pelijk mogelijk. De onverwachte voorspoed had hem verzoenend gestemd en het hdftige tooneel bij hun laatste ontmoeting scheen hij in het vergeetboek te willen schrijven. De heer Steen, van zijn kant, betuigde zijn over- groote vreugde over het koninklijk bewijs maken aan frauduleuzen verkoop van brand stoffen, gestraft zullen worden met uitslui ting van bevrachting ter beurze, voor een tijdvak van ten minste 6 maanden. OPSLAG VAN AARDAPPELEN. In een circulaire aan de gemeentebesturen heeft de minister van L., N. en H. opgesomd hetgeen voor en tegen den particulieren op slag van winteraardappelen is aan te voeren. E>e gemeentebesturen worden uitgenoodigd vóór 15 Juli den minister te berichten welken weg naar hun oordeel dient te worden ge volgd. EIKENBAST. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het gebrek aan looistoffen, die van het buitenland plegen tc worden aangevoerd, noopt er toe in het binnenland dit voor de ledervoorziening onmisbare materiaal te ver zamelen. Daarom is het noodig, dat zooveel mogelijk eikenbast ter beschikking komt van het Rijkskantoor voor Huiden en Leder, en' dat de bast wordt geschild in den tijd, dat die het sterkste looistofgehale bevat, d. i. in het tijdvak tuschen Maart' en Juli. Te dien einde is indertijd uitgevaardigd het verbod van ongeschild eikenhout te vervoeren, van welk verbód alleen dan ontheffing wordt verleend, wanneer het betreft hout, dat voor bepaalde doeleiudcn (bijv. het maken van meubelen) beter ongeschild wordt vervoerd'. Ook wanneer de fabriek, waarheen hout wordt vervoerd, zich, ten genoege van het Rijkskantoor verbindt, den bast in te leveren, kan verlof worden gegeven aan de fabriek te schillen. Overigens zullen de belanghebbenden er echter wel aan doen noch te rekenen op la tere ontheffing van het vervoerverbod noch op vergunning voor vervoer van ongeschild eikenhout. Met name zal aan brandstoffen- handelaren zoodanig verlof niet worden ge geven. Wie dus nu wacht met het kappen van eikenhout, zal, zonder daarvan zelf eenig nut te hebben, alleen teweeg brengen dat minder looistof wordt verkregen, waar door de ledervoorziening, die toch reeds met zoo groote bezwaren kampt, nog ernstiger wordt bedreigd. Er moet dus met klem op worden aange drongen, dat men niet noodeloos met het kappen en schillen van eikenhout wacht. ERWTEN EN BOONEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake da Voedselvoorziening meldt: Volgens een dagbladbericht zouden de jongste bestellingen op groene erwten niet meer kunnen worden uitgevoerd, omdat de voorraad totaal uitgeput zou zijn. terwijl men, in plaats daarvan, zoo goea en zoo kwaad als net gaat, in de behoefte aan bruine boonen zou trachten te voorzien. Deze voorstelling van zaken is njet juist. In dezen tijd van het jaar geeft men aan bruine boonen de vborkeur boven erwten, die bovendien beter bewaard1 kunnen worden. Daarom worden naar verschillende gemeen ten bruine boonen geleverd. Het rantsoen daarvan voor deze laatste peulvruchtenperio de, te weten y3 K.G. per hoofd, is echter ten volle verzekerd. KAASHANDELAREN. In een adres aan den Minister van Land bouw brengt het bestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Kaashandelaren het volgende onder de aandacht van Z.Exc. Aan alle bij de Kaasvereeniging als expor teurs ingeschreven kaashandlaren is bij cir culaire van 30 Mei 1918 door het Rijkskan toor voor Melk en Kaas bekend gemaakt, dat voor hen gelegenheid bestaat zich tegenover den Staat der Nederlanden ten deze verte genwoordigd door gjentjemd Rijkskan|oor, door het teekenen eener verklaring te verbin den als commissiehandelaar, o.a. om uitslui tend kaas te koopen voor en te verkoopen aan het Rijkskantoor voornoemd." van genade, dat zijn geleerden broeder ten deel gevallen was. Tycho Brahe reed in gestrekten draf recht streeks naar Kopenhagen en nam zijn weg door de Noorderpoort. Hij was namelijk be sloten, dat zijn vriend Praten9is de eerste zou zijn, die deelgenoot werd gemaakt van zijn geluk. Toen hij op de hoogte van het kerkhof kwam, even buiten de vestingwerken, viel zijn oog op meester Steffen's huis, dat daar lag tusschen de ontbladerde boomen op een hoek van den doodenakker; en hij bedacht; hoeveel er nu al gebeurd was, sinds hij, en Pratensis in hun onervaren jeugd den zon derlingen doodgraver bezocht hadden. Hij zou graag eens geweten hebben, of Steffen nog in leven was en of hij (ie geheime kunsten nog beoefende. Het 1 was tegen den middag, toen zijn •aard stil hield voor het kleine huis in de (anunnikstraat, waar Johannes Pratensis zijn woning had als lector aan de universi teit. Hij liet een vroolijk: hallo! hooren, dat magisters en stud'enten in de nabijzijnde ge bouwen verrast uit de vensters deed kijken, maar in Pratensis' huis bleef alles stil. TVcho Brahe sprong van zijn paard en trad den stoep op, om flink den klopper te gebruiken. Het duurde echter lang eer zich iemand vertoonde. Eindelijk werd de deur opengedaan door een1 oud-lijkend vrouwtje, heeiemaal in het zwart gekleed en met een wit mutsje, dat stijf onder de kin vastgestrikt was. Ze beschouwde den heer Tycho met scherpen, wantrouwenden blik, of hij een dief of een inbreker was, en toen sprak ze op boe zen toon: (Won® vervolgd) P< K;

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1