DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in en buiten Europa. 118 Honderd «mi twiusti^ste Jaargang li) 18 Uoniirfmfirtispriis bil vooruithetaling d. 3 maanden 11.65, Ir. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 ct. Adveiter. leortu li <u. o. rege,. grooisre !elidi> n>a auatsro.irite 8,. t;. N.V. Soes er, fiandölsd.ükkerii Herms. Cosier 4 Zn.. ïoordam C 9. Tel. 3. DONDERDAG 27 JUNI. F KI''ILL KT ON. Tycho Brahe Buitenhuid. Binnenland. Stadsnieuws Het blijft tot nu toe merkwaardig stil aan het gevechtsfront in Frankrijk, wat niet weg neemt. dat men algemeen een krachtig offen sief van Duitsche zijde verwacht. De oorlogscorrespondent van de Daily Mail aan het Britsche front seinde dezer da gen althans aan zijn blad, dat 's vijands toe bereidselen voor een nieuw offensief gereed schijnen te zijn. Ongeveer drievierden van de Duitsche be schikbare reserves zijn opgesteld achter het front tegenover de Britsche linies. Volgens in gekomen rapporten is het gebied achter het front vol troepen, die gereed staan om op het laatste oogenblik in den strijd te worden ge worpen. De wegen zijü verbeterd voor de ar tillerie, de munitievoorraden zijn uitgebreid en dichter bij de frontlinie gebracht, nieuwe batterijstanden zijn gemaakt voor de loop- graven-mortieren, die blijkbaar weer een groote rol moeten spelen bij den aanvang van den strijd. Een andere aanwijzing dat de Duitschers gereed zijn, ziet deze correspondent in het toenemende aantal verkennende vliegers bo ven de Britsche linies. Het uitstel van het of fensief waartoe men reeds eenigen tijd gele den klaar was, is waarschijnlijk het gevolg van luchtbombardementen van 's vijands ach terland. De algemeene verwachting is dus, dat een n'euw Duitsch offensief dezer dagen zal los breken. In scherpe tegenstelling daarmede zijn de optimistische vredesverwachtingen van ver schillende Duitsche gevangenen. Hoewel wij aan hun uitlatingen weinig waarde toekennen, willen wij ze toch niet on vermeld laten. Naar de oorlogscorrespondent van een Amerikaansche courant aan zijn blad seint, zou volgens verschillende Duitsche gevange nen uit verschillende streken, Brandenbur gers, Saksers, Badensers en andere, de oor log op 17 Juli a.s. door een Duitsche over winning geëindigd zijn. Wij zullen eens afwachten of deze voor spelling uitkomt. De stand van het krijgsbedrijf en de oor logsstemming in de Geallieerde staten geven ons niet veel hoop, dat men binnen enkele we ken zal besluiten het zwaard weer in de sche de te steken, zelfs al mocht het nieuwe Duit sche offensief loskomen en tot een belangrijke overwinning leiden. Het is duidelijk, dat de geallieerden niet vreemd zijn aan de tegen het gezag der Bolsjewiki opkomende elementen. De verkiezingen voor de Sovjets hebben in St. Petersburg wel 122 stemmen voor de Bols jewiki en slechts 9 van de sociaal revolution- nairen opgeleverd, dit neemt evenwel niet weg, dat verschillende groepen ontevredenen steeds luider tegen de verbrokkeling van Rus land opkomen. Wordt de revolutlonnaire beweging ster ker, dan kan een burgeroorlog niet uitblijven. Nu reeds waarschuwt Lenin dat de macht der Sovjets door arbeiders en boeren verde digd zal worden en dat een burgeroorlog niet Roman cl het laatst der 16e eeuw, naar het IVi-nsrli van VILHELM OSTEROAARD. 30) HOOFDSTUK XII. Uranieborg. Hoog verhief zich het slot men zijn to- vollerens en koepels boven de steile duinheu vels van het eiland en heerlijk prijkte het in de volle zon van den zomerdag, zoowel als den zilveren maneschijn op heldere nachten. Jaar en dag alreeds waren de boerenhoeven op het eiland Hveen geen leengoed geweest en de velden en weiden, het kreupelhout en laag geboomte, strekten zich uit over het heele eiland, tusschen de enkele overblijfse len van de vier burchten: Sonderborg en Hammer, Nordborg en Carlshoj. Met verwondering hadden de boeren het nieuwe slot zien verrijzen midden op het eiland. Vol bedachtzaamheid werden de steenen bij elkander gevoegd, tot er een ge bouw stond, niet zwaar en somber, zoodat alle licht en lucht er buiten gesloten waren, maar schoon en bevallig van vorm, met lich te kleuren, als een model van de bouwkunst, zooals vreemde meesters die toen ter tijde uit de Zuidelijke landen hadden ingevoerd. Tusschen de wallen, waarmee het slot om geven was, lag een appelboomgaard en daarnaast een bloementuin, waarin allerlei zeldzame gewassen groeiden. Ieder park vormde een wiskunstige figuur, afwisselend zal uitblijven wanneer de Geallieerden niet medewerken om Rusland door zijn eerste moeilijke jaren heen te helpen. Lloyd George heeft in het Lagerhuis over de toestanden in Ierland gesproken. Hij meende dat het niet boven de bekwaam heid van het Huls was om een- Home Rule maatregel tot stand te brengen, die op billij ke wijze tegemoet komt aan. de rechtmatige bezwaren der Ieren. Bij de bespreking van de Iersche samen zwering meende hij, dat machtige lieden in Ierland betrokken waren om het Britsche be wind in Ierland omver te werpen. Dat had de atmosfeer van instemming verstoord, die in Ierland en in het Lagerhuis bezig was te ontstaan en ook de houding der katholieke kerk in Ierland1 tegen den dienstplicht had een groote wijziging gebracht. De geheele geest van instemming bij de unionisten in Ierland was gewijzigd, maar de premier hoopte toch nog op een regeling die tot de voortzetting van den oorlog zou bij dragen. Hij deed een beroep op sir Edward Carson om tot een schikking te komen waarbij het Iersche volk zijn vrijwillige instemming geeft aan de eenheid des rijks. De minister-president hoopte, dat het Huis niet zal toelaten, dat de bitterheid, door de domheden van de paar laatste weken in Ierland' opgewekt, de ten uitvoerlegging der regeeringspolitiek zou bemoeilijken. Asquith bepleitte daarna het voorstel om den vertegenwoordigers der Britsche zelfbe- sturende koloniën, die zich thans in Enge land bevinden, te verzoeken een schikkings- ontwerp voor te stellen. Uit de uitlatingen van Lloyd Oeorge blijkt wel, dat deBritsche regeering den dienstplicht voor Ierland niet heeft prijsgegeven, maar evenals Home Rule, voor onbepaalden tijd heeft opgeschort. De Duitsche en Engelsche pers maakt zich druk over de redevoering van staatssecretaris Von Kühlmann. De uitlatingen zijn natuur lijk van den meest verscheiden aard. Wij vin den dezer dagen wellicht nog gelegenheid op een en ander nader terug te komen. Minister Balfour heeft te Londen de jaar- lijksche conferentie der arbeiderspartij ge opend. Tal van vooraanstaande arbeiderslei ders uit andere landen waren daarbij tegen woordig. De voorzitter Purdy drong op samenwer king van alle afdeelingen binnen de partij aan. Een krachtige industrieele organisatie, gesteund door een krachtige politieke partij, achtte hij de hoop der arbeiders voor de toe komst. Hij meëihde, dat, aangestuurd moet worden op het winnen van den oorlog, omdat de ar beidersklasse over de geheele wereld alles te winnen heeft bij een vernietiging van den geest van het militairisme. De arbeiderspartij wenscht de regeering niet ten val te brengen zonder een werkelijke arbeidersregeering te bezitten om haar te vervangen. cirkelrond en stervormig, regelmatigle pa den er tusschen, er dezelfde symmetrie viel waar te nemen in heel de bouworde. Het kas teel was gegrondvest op een verhoogd rond deel en het aanzienlijk hoofdgebouw vorm de een vierkant, waarvan de uithoeken pre cies naar de vier windstreken wezen. Boven de vele vooruitstekende dakvensters en koe pels verhief zich een hooge, achtkantige to ren. De weerhaan op de spits in den ron den koepel was gevormd als de gevleugelde Pegasus. Even ten zuiden van het slot lag een ander gebouw, minder in het oog vallend en aan zienlijk maar nog merkwaardiger van in richting. Het bestond uit een serie onder- aardsche vertrekken, waarover zich bijzon- der-gevormde koepels en beweeglijken da ken welfden, die ook maar nauwelijks boven den grond uitstaken. Hier en daar stonden zuilen en voetstukken, waarop astronomische meetinstrumenten konden aangebracht wor den; en die heele inrichting was omgeven door een laag muurtje. Boven den ingang, die naar beneden voerde, werden drie leeu wen gezien in het steen uitgehouwen en waarvan de middelste een schild vasthield met het volgende inscriptie: Nee fasces nee opes solo artis sceptra perennant. Aan de Noordelijke zijde voerde een trap naar beneden naar een ruime, vierkante ka mer en daarnaast was de ingang naar de vijf gewelfde kamertjes, die dienst deden als ob servatorium. Boven de grootste ruimte, in het Nóch macht), nóch rijkdom, maar alleen de kunst blijft bestaan door de tijden heen. Nadat de voorzitter der mijnwerkersfedera tie op het uitbreiden der arbeidersleden uit de regeering had aangedrongen, werd de reso lutie nopens de opheffing van den Godsvrede met 1 704000 tegen 951000 stemmen aange nomen. KORTE BERICHTEN. Kerensky vertoeft te Londen en neemt deel aan de arbeidersconferentie. Volgens een niet-bevestigend bericht is de e-czaar Nico laas door een soldaat van de Roode Garde vermoord. De Oostenrijksche gezant heeft den mi nister van buitenlandsche zaken bezocht, en in de wandelgangen van het parlement ver luidt, dat de regeering het Spaansche parle ment wenscht te verdagen, ten einde in inter nationale aangelegenheden van het hoogste belang tusschenkomst te verleenen. De Amerikaansche Senaat heeft goed gekeurd de vorming van een Slavisch legioen in de Ver. Staten. Voor de Amerikaansche vloot hebben zich reeds 450 duizend vrijwilligers opgege ven. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg. wijst op de waarschijnlijkheid, dat de militaire leiders niet zullen instemmen met Kiihlmann's jongste verklaringen en dat dientengevolge de positie van den staatsse cretaris als onmiddellijk bedreigd moet wor den beschouwd De Tsjecho-Slowakische troepen moeten Jekaterinenburg zijn binnengedrongen. Grootvorst Michaël zou zich aan het hoofd hebben gesteld van de beweging in Si berië tegen de Sovjetregeering. De hetman van Oekrajina acht den tijd voor de bijeenroeping van de volksvertegen woordiging nog niet gekomen. De Duitschers landden 3000 man te Poti ten N. van Batoem. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft 40.000 pond geschonken om de overwinning der Italianen te vieren. De toestand in Sara tof wordt door de contra-revolutie voor de Sovjetregeering ge vaarlijk. De bewoners worden door de Sovjets gewapend. In den Rijksdag kwamen de Elzas- Lotharingsche en de Vlcamsche kwestie ter sprake. BOTERBONS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Sommige winkeliers zijn ten onrechte de meening toegedaan dat zij alleen vetbons van 250 gram in ontvangst mogen nemen en dus niet minder dan deze hoeveelheid mogen afleveren. Zij zijn evenwel gerechtigd ook de wisselbons van 10 gram te ontvangen, zoo dat zij ook kleinere quanta kunnen verkoo- pen. Daarmede zullen zij bovendien ten zeerste diegenen hunner klanten gerieven, die nu en dan in restaurants maaltijden moe ten nuttigen en daarvoor een bon van 250 gram hebben moeten inruilen in 25 bons van 10 gram. Het gebeurt dan vaak, dat men! eenige bons van 10 gram overhoudt, die waardeloos zouden worden, indien de win kelier niet een kleinere hoeveelheid dan 250 gram afleverde. HET STOOMSCHIP FRISIA. Wij vernemen dat het s.s. Frisia, dat Dins dagavond uit IJmuiden naar Noord-Amerika vertrok, na gistermiddag circa 1 uur op last van hooger hand te ziin teruggeroepen naar IJmuiden, om 5 uur draadloos weder toe stemming kreeg de reis voort te zetten. Van andere zijde vernemen wij nog, dat de Frisia toestemming kreeg naar Bergen te gaan en daar op nadere orders moet wachten. midden, welfde zich geen koepel, maar een boogvormige muur, die bovendien nog over dekt was met aarde en graszoden, zoodat er een hoogte gevormd werd, waarop een figuur van koper stond, die voorstelde een Mercurt us. Door een kunstig mecanisme, maar schijn baar zonder dat iets ze ia beweging bracht, kon de figuur het hoofd wenden en naar baar zonder dat iets ze in beweging bracl ge- vleugelden voet opheffen, of ze wilde wegvlie gen van den onderaardschen burcht, dien ze bewaken1 moest. Als een van de oude geesten opgestegen was uit de ruimte, dan zou die het eiland niet herkend hebben want waar vroeger het vee graasde, lag nu het nieuwe slot met den merkwaardigen onderaardschen burcht. En waar de herdersjongen in zijn mantel van dierenhuiden de kudde huiswaarts had ge dreven, liepen nu studenten en kunstenaars, en handwerkslieden en bedienden, die allen op het slot hoorden. Nu waren het niet langer enkel boeren, die met groote tusschenpoozen over de Sond trokken, om hun vee en hun ko ren op Seeland te verkoopen, of om er het Thing bij te wonen. Er was druk verkeer ont staan op de Sond door de vele geleerde en voorname reizigers, die overgevaren kwamen, om Uranieborg te bezoeken. Het heldere licht der Septemberzon scheen nog over de Sond, maar de zon zelve was weggedoken achter de kunst van Seeland en had enkel een gouden licht achter gelaten. Het was even voor het avondeten en de dag taak was ten einde. De studenten, die zich in Uranieborg ophielden, als assistenten of leerlingen van den slotheer, stonden bijeenge schaard op het open plein voor het hoofdge bouw, waar ze op de aangenaamste wijze den NEDERLANDSCKE JAARBEURS UTRECHT. H M. de Koningin heeft evenals dit over de Eerste en de Tweede Nederlandsche Jaar beurs het geval was, ook over de Derde Ne- derlandsche Jaarbeurs, welke van 24 Febru ari tot 8 Maart 1919 te Utrecht zal worden gehouden, het Beschermvrouweschap aan vaard. BUITENLANDSCHE SOCIALISTEN. Volgens een bericht uit Genève is de lei der van de Belgische sociaal-democratische partij, Vandervelde, naar Den Haag onder weg voor een conferentie met de Duitsche en Oostenrijksche socialisten. De Belgische re geering zou in het verleenen van een pas toe gestemd hebben. TROELSTRA's VERHINDERDE REIS. Reuter seint uit Londen: In een interview heeft de Zweedsche socialistische leider Bran- ting, die hier is aangekomen om de conferen tie van de arbeidspartij bij te wonen, ge zegd: „Ik weet niet waarom aan Troelstra een paspoort is geweigerd. Het is een mis greep. Hij is een vriend van mij en hij is niet pro-Duitsch." Naar men aan de Tel. meldt uit Rotter dam, hebben inderdaad een paar „onafhan kelijke" zeemansvereenigingen de actie tegen de reis van mr. Troelstra gesteund. DE MAXIMUM-PRIJS VAN EIEREN. De vereeniging van eierhandelaren „Bar- neveld en Omstreken" heeft den minister ver zocht om spoedige opheffing van den maxi mumprijs der eieren, aangezien anders de ge heele hoenderstapel zeer zeker zal worden af geslacht, tot onberekenbare schade van kip penhouders en duizenden bij den èierhandel betrokken personen. DE CRISIS AAN MARINE. ..Het Volk" schrijft: Toen onze Haagsche redacteur gisteren avond ten huize van minister Rambonnet een onderhoud met den bewindsman verzocht, werd hem medegedeeld, dat de minister uit- stedig was en dat het niet bekend was, wan neer hij terug kwam. Hot schijnt dus, dat de heer Rambonnet al reeds heeft opgehouden met zijn werkzaamheden aan het departe ment. PERSBERICHTEN UITSLAG VERKIEZINGEN. De Minister van Staat, Minister van Bki- nenlandsche Zaken heeft tot de commissaris sen der Koningin een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Het is mij gebleken dat de pers er prijs op stelt, in staat te zijn om bij de a.s verkiezing van de leden van de Tweede Kamer den uit slag van de stemming zoo spoedig mogelijk ter kennis van het publiek te brengen. Zij wil daartoe in den avond van den 3en voor de vereeniging „Nederlandsche Dag bladpers" of van „het Nederlandsch (Haagsch) Correspondentiebureau voor dag bladen", bij hen aangemelden om inlichtin gen en opgaven met betrekking tot de ver- Juli, na zich over het geheele land den uit- te h< en én de namen der volgens de opgaven der slag der stemming te hebben doen seinen of telephoneeren. derf stand der politieke partij- stembureaux gekozen candidaten publiceeren, en voor zoover mogelijk in den laten namid dag van den 4en Juli. den uitslag der offici- eele hoofdstembureaux in de achttien kies kringen. Zij kan dit echter alleen doen als zij daar bij de medewerking heeft van de stembureaux en' de hoofdstembureaux. Noch bij het Centraal Stembureau, noch mijnerzijds bestaan bezwaren tegen de ver wezenlijking van het geopperd denkbeeld. Ik heb mitsdien de eer te verzoeken, voor zooveel noodig door tusschenkomst van de betrokken burgemeesters, de voorzitters van de stembureaux en van het hoofdstembureau voor de Kamerverkiezingen in uwe provincie namens mij uit te nooaigen het streven van de pers, om spoedig berichten over den stand en den uitslag der stemming open baar te ma ken,, te willen bevorderen door aan degenen die zich als gelegitimeerden tijd zoek brachten, tot de avondklok hen aan tafel riep. Maar ze zorgden wel, dat ze niet al te luidruchtig werden, en soms, als er eens wat harder gelachen werd dan raadzaam was, keken ze een van allen naar een venster op de benedenverdieping, waar de bibliotheek- kamer lag en waar ae geleerde slotheer, sinds dien midaag, bezig was geweest. Zoowat midden in de schare, die nu eens elkaar tot stilte aanmaande, dan weer alle voorzichtigheid uit het oog verloor, stond een lange, opgeschoten jongen met breede schou ders en donker kroeshaar. Hij sprak levendig, maar met gedempte stem, en telkens als zijn toehoorders in lachen uitbarstten, wenkte hij ze beurtelings waarschuwend en dreigend toe. „Maar is het nu echt waar, wat je daar ver telt, Peter Flemlose?" vroeg er een. „Iederwoord er van is waar! Jullie waart allemaal al lang in bed, maar ik had 't den Jonker beloofd, dat ik 'n waarneming zoi» doen in de vroege morgenschemering, en, ter wijl ik sliep, was :k alleen in de krypt van on ze nieuw-gebouwde sterrewacht. Ik hoorde iemand bezig aan het staketsel en ik schoof het dak weg en keek uit. Ja, zoowaar: daar stonden twee boeren. Een van hen kende ik; zijn naam was Por Olsson, maar ze noemen hem Por Hazelstok Hij en zijn kameraad stonden naast elkaar, sloegen een kruis en wezen in de richting van den vergulden Mer- cur'us, dien wij pas onlangs op de verheven heid zetten. Ik begreep uit wat ik van hen verstond, dat ze meenden, dat de duivel zich in dat beeld verstopt had, omdat dit uit zich zelf draaien kon. Toen haalde Por Hazelstok een oud tooverboek uit zijn rokzak en wees zijn kameraad een plaats in het boek, waar lezing, deze te verschaffen voor zoover hun dit doenlijk is, en de verstrekking het werk der verkiezing niet belemmert." HET ZEEPTEKORT. Na het onderhoud met den loco-burge meester, den heer De Wit, waar de vrouwen de toezegging kregen, dat zeep, waar die in hoeveelheden werd aangetroffen, in beslag werd genomen, trokken de vrouwen naar verschillende zaken om zeep op te sporen. Om 5 uur kwam de stoet bij het pakhuis van de firma Holsmuller aan den Voordam en ging een drietal vrouwen met een agent naar binnen De firmanten waren afwezig en de boek houder betwistte het recht van huiszoeking, daar er geen volmacht van den burgemeester of den directeur van het distributiebedrijf getoond kon worden. Een agent in burger verscheen hierop spoedig met de mededeeling, dat hij in het pakhuis een 23 kisten zeep ontdekt had. De boekhouder deelde mede, dat dit ersatz- vetgehalte, z.g. waterzeep) waarvan hij de inbeslagname moest ontraden. Er was geen sprake van hamsteren, daar de firma dit ersatzartikel' aan ieder winkelier verkocht die er om kwam. De hoofdinspecteur van Politie verscheen later en deze nam desondanks de 23 kisten ersatzszeep in beslag. Voor de firma (die te Rotterdam 1000 kis ten ii 40 pond van deze ersatzzeep had ge kocht, arriveerde er gisteravond met den stoombootdienst een 200 kisiten van dezle zeep. De firma vemam. dat ook deze in beslag genomen zou worden en vroeg een onder hond aan met den directeur van het distri butiebedrijf. De hoofdrontroleur, de heer v. Bazel Wi semans had een onderhoud met den oudsten firmant en trok in gezelschap van dezen met 2 rechercheurs en den boekhouder naar de boot, waar hij, om de gemeente voor een strop te behoeden, met het oog op de slech te kwaliteit van de inbeslagname afzag De ersatzzeep is dus bij de firma Hols muller nog verkrijgbaar. TEGEN DE VERLAGING VAN DE STEUNUITKEERINO. Hedenmorgen hadden bestuursleden van de Christelijke Roomsch-Katholieke, Moder ne en Onafhankelijke Vakcentrales een on derhoud met B. en Wom hen te bewegen, alsnog op de voorstellen inzake de verla ging van de steunuitkeering aan werkloozen te rug te komen. De voorzitters van de moderne en onaf hankelijke vakcentrales brachten om kwart over twaalf op het Doelenveld verslag uit van dit onderhoud. De beide eerstgenoemde organisaties de den aan dat deel van de actie niet mede. De heer Plevier deelde als voorzitter van den Alkmaarschen Bestuurdersbond mede, hoe de vertegenwoordigers bij B en W. hadden geschetst den toestand in de gezin nen van de beter gesitueerde arbeiders en tevens naar voren hadden gebracht hoe die wel moet zijn in die van de slechtst gesitu eerden B. en W. gevoelden, dat de argumenten juist waren, maar wisten niet hoe zij aan de centen moesten komen. Spr. oordeelde het noodzakelijk, dat de uitkeering in geen geval verlaagd werd en wekte de aanwezigen op door voor de raads zitting te demonstreeren, mede te werken dat de geestelijke had gezegd, dat een spreuk stond, die toepasselijk was, als duivels en heksen bezworen moesten worden. Maar men moest tegelijk een gewijde munt bij zich dra gen en voor zoo een had Por Hazelstok dan ook wel gezorgd. Hij kende de formule van buiten, die luidde ongeveer als volgtMessi as, Emmanuël, Afhanasius, Adonai en Sa- baoth, verdrijven, we u van iedere plek, waar deze heilige munt wordt neergelegd. Voorts verbieden we u, dat gij eenige macht zoudt hebben om ons met pest of andere booze din gen te schaden. Keert terug, gij vervloekte, naar de vuurpoel waarvan gij gekomen zijt en verstout u niet meer, u hier te vertoonen r ,.Nu. en wót nog meer?" interesseerde men zich levendig. „Wel, het tweetal beraadslaagde eens, hoe ze het best de gewijde munt binnen de om heining, aan den voet van Mercurius zouden aanbrengen. Maar geen van beiden hadden ze toch den moed, dit stukje uit te voeren. Toen praatten ze er over, dat het toch nooit in den haak kon zijn met onzen Jonker, als hij zich zoo inliet met die tooverkunstenje korf nooit weten, wat daar nog eens van kwam!Ik hoorde, dat Por Hazelstok zijn spreuk nog een paar maal dreunde, maar, om het staketsel binnen te gaan daar durfden ze toch niet aanen eindelijk sjokten ze allebei maar weer heen!" „Ik vind, dat wij den Jonker in kennis moesten stellen", meende een van de toe hoorders. „Je weet nooit, wat zulke dom me menschen nog eens verzinnen! Misschien dat ze vannacht wel samenscholingen hou den. om geweld te plegen met het heerlijke beeld." (Wordt vervolgd) der pi

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1