loifr 8 Er* Mededselfogen van h&t Distributiebedriif. Maximumprijs vroege Aardappels: Rijks Boter- en Yetkaarten. van den gemeenteraad m Alkmaar. But, HINDERWET. - eester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat he den op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan het ingediende verzoek met bij lagen van de N. V „de Maatschappij Noord- bolland'' aldaar, om vergunning tot het uit breiden van een koffiestroopfabriek. bestaan de in het vervangen van een locomobiel door een electro-motor van 10 P.K.. voor het in be weging brengen van 5 reeds aanwezige mo lens, in het perceel Laat, Wijk A, Nrs. 161, 163. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op Woensdag 10 Juli e.k., 'g voormiddags te elr uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen ALKMAAR, den 26 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voorn., G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen voor vroege aardappeleneen maximum-klein- handelpnjs van 12 cent per K-O. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt mede, dat bon No. 4 der Rijks boter en vetkaarten geldig is gedurende de week van 24 tot en met 30 Juni 1918. de door de arbeidersorganisaties voorge stelde regeling tot stand kwam. De heer Moelard, voorzitter van het P. A. S., vond het een eigenaardig verschijnsel, dat van de nooden door het wereldgebeuren de werkers het eerst de dupe worden. Een ieder wentelt dezen last van zich af, maar dit is voor de z.g. onderste lagen niet mogelijk. Toch zijn die onderste lagen goed genoeg om in het kapltalistenbelang hun leven te geven. Spr achtte den tijd gekomen, dat de arbeiders eens voor hun eigen belagen O] kwamen. De liefde yan de heeren'voor de nooden van de arbeiders, zelde spreker, is apenliefde. De burgemeester vroeg ons de middelen aan te geven voor het geld voor de hoogere uitkeering. Spr. stelde daartegenover de vraag: hoe een arbeidersgezin met 3 kinderen rond moet komen met een uitkeering van het Am- 8terdamsche tarief. Ook wij willen, zei spr., liever werken dan naar het steuncomité, maar de toestanden noodzaken ons daartoe en het internationaal kapitalisme is daarvoor verantwoordelijk. Zij hebben de plicht, om dat zij ons in dien toestand gebracht hebben, om ons er uit te helpen. Nog deelde spreker mede, dat de burge meester zooveel mogelijk productief werk beloofd had. Alles was nog niet verloren. Spr. had nog hoop, dat de raad het Amster damsche tarief niet geheel aanvaarden zou en wekte de aanwezigen op, de bezittende klasse te toonen, dat ae arbeiders het beu waren de dupe ié worden van de economi- upe cntin sche ontwrichting. Hferop trok de menigte, voorafgegaan door de besturen, naar hot stadhuis TEHUIS VOOR VROUWEN. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie, is het tehuis voor vrouwen ver plaatst van Stationsstraat naar Spoorstraat 35,'zeker een verbetering welke het tehuis ten goede zal komen. KON, MIL. ACADEMIE. Aan de Kon Mill. Academie Is o.a. van bet heer W. K. Boogh (inf.L. 2e naar het 3e studiejaar de heer H. A. Ver- Indië)van het lste naar het 2e studiejaar overgegaan de (inf. Ned. llejaa_ - kuijl (inf. hier te lande), beiden van hier. DE VERKIEZINGSACTIE De S. D. A. P. hield gisteravond In de voor *ji bezette Alkmaarsehe Bioscoopzaal een propagandavergadering met Mevr. Ca- derius van Been en Dr. Th. v. d. Waerden als spreken. De heer Verkerk deelde to zijn openings woord mede dat zoowel de spreekster als de spreker als candldaten to den kieskring den Helder waren gesteld. Zeer tegen den zin van de afd.;der S. D A. P. had men zich genoodzaakt gezien den toegang tot de vergadering voor te behouden Wil zijn het, aldus spr., die meenen, dat door rijving van gedachten de waarheid naar de laatste 'eweest, vrije woord niet tot zijn recht kon komen en dat doet spr. leed. Er zal volko men gelegenheid tot debat gegeven worden, op voorwaarde dait men zich aan de leiding onderwerpt. Spr. wekte de proletariCrs op om niet tc strijden tegen hun klassegenooten en noodig® de hierop „De Stem des Volks" uit haar nummers ten beste te geven. Onder leiding van oen heer O. Anderson zong hierop „De Stem des Volks" een paar liederen. Mevr. Caderlus van Vel en, die hef onder werp „Vrouwenkiesrecht" besprak, meende, dat men zich wel kon afvragen of de tijd wel geschikt was om over vrouwenkiesrecht te spreken, nu het bekomen van levensmiddelen en het aanschaffen van klceren enz. zoo on mogelijk is geworden. De vrouwen kunnen echter juist door het vechten voor het vrou wenkiesrecht medewerken dat er een veran dering ten goede ln don noodtoestand komt. Spr. besprak het argument „De vrouw hoort In haar huls" tegen het vrouwenkies recht en betoogde dat reeds 10.000,000 vrou wen buitenshuis werken en voerde daarte- C tevens aan, dat de vrouw in haar huis is niet het noodlge kan bekomen voor haar huis. Spr. zou de Kamerleden, die tegen he Vrouwenkiesrecht zijn, wel eens een tijd de nooden van de arbeidersvrouw in het huis gezin willen laten doormaken, dan zouden zij wel voorstanders worden. Spr. behandelde hierop het programpunt „moederschapszorgen" en ging na wat de welgestelder! zich voor de verzorging van een kleine kunnen veroorloven en stelde daartegenover hoe de blijde verwachting bij de welgestelde „moedergeluk", „moederleed" beteekende bij ae armen. De staat moet daarom de premie betalen van de moeder- schapszorg, betoogde spr. Spr. stond hierop stil bij het onderwijs en zette uiteen 'waarom 8 jaar lager onderwijs met 2 jaar herhalingsonderwijs noodig was Daarbij is tevens noodig dat voor de kinde ren die dat noodig hebben, kleeding en voe ding verschaft wordt. Het nut van schoolba- den en vacantiekolonies, die in handen van den Staat moeten komen, behandelde spr. eveneens. Het scheeve van de kapitalistische maat schappij, waarin alleen wordt voortgebracht om de winst, bracht spr. naar voren en stel de daartegenover hoe de S. D. A. P. daarom alles aan den staat wil trekken, om daardoor te maken dat men uit de misère komt. Spr. wekte de mannen en vrouwen op, mede te werken voor het verkrijgen van de socialistische maatschappij. (Applaus) Dr. v d. Waerden veronderstelde, dat de politiek ongeschoolden wel in de war zou den raken over den oproepingsbrief en het stembiljet, dat den indruk moet geven van enorm veel geestesstroomingen en toch wa ren er maar 2 groepen, zeiae spr., n.li. die van kapitaal en arbeid. Gaat men zoeken naar de verschillen en de punten van over eenkomst na, dan zal het sterk opvallen hoe de vrijzinnige partijen enkele zinnen in hun program hebben, die zij van elkander hebben overgeschreven en hierop neerkomen, dat zij zijn tegen de sociaal-democraten. In Nederland, zegt spr., zijn er vroeger wel veel partijverschillen geweest. Spr. wijst op de liberalen, de christelijken en de Roomsch-Katholieken. Spr oordeelt, dat het na de verkiezingen wel zal blijken dat er van de Liberale Unie niets is overgebleven. De groote Liberale Partij is nergens meer voor. Eenmaal is het de geestelijke uitdrukking van het opkomen de kapitalisme geweest Toen de arbeiders klasse die van den bloei van het kapitalisme in loonslavernij ondervonden, opkwam, werd de doodsklok van de machtige liberale vrijheidspartij voor het eerst geluid. Wij heb ben een oplaaiing beleefd en inzinking, maar kwamen telkens weer bij elkander, omdat wij overtuigd waren, dat de toekomst aan ons was en daardoor hebben wij het alge meen mannenkiesrecht bereikt. De n waardoor de massa ons volgde, zegt spr., „het algemeen kiesrecht". De taktiek van de S, D. A. P. binnen en buiten de Kamer is nimmer mooier en juister gebleken, dan nu Troelstra heeft de L. U. gedwongen zich te verklaren voor het Algemeen Kiesrecht. In 1913, toen wij de vrij-Iiberalen in onze handen hadden, zegt spr., hebben wij ge zegd je moogt in de Kamer, maar zult je moetien verklaren vóór het Algemeen Kies recht en de oude sokken liberalen kwamen beterschap beloven. Einde 1909 had de S D. A. P. 9300 leden en in 1913 steeg dit getal tot 25000. 't Aan tal leden bij het N. V. V. steeg in 1913 tot 78000. Spr. wijst er op, dat het N. V. V. op het oogenblik meer aan 180000 leden telt. Spr. noemt dat een bewijs van het voeren der juiste tactiek. Spr. zette hierna uiteen hoe de christelij ke en de Roomsche partijen de arbeiders beet hebben, om de mannen af te houden van den socialen strijd Daarvoor werd de leuze van „De vrije school" gebruikt. Daarmede werden de christelijke arbeiders misleid en geblinddoekt. Spr. betoogt hoe ten slotte het Algemeen Kiesrecht voor de mannen werd veroverd en hoe werd toegestaan voor de bijzondere school evenveel geld beschikbaar te «tellen als voor de openbare. Daardoor is het mid del om de christelijke arbeiders van ons af te houden, aldus spr., vervallen. De geloovi ge arbeiders en vooral de Roomsche arbei ders zullen, omdat zij de hardvochtigheid van het kapitalisme nog sterker gevoelen, omdat het op hen het sterkst drukt, tot ons moeten komen en moeten Inzien, dat er maar één scheiding is, n.l. die van kapitaal en ar beid. Voor hen zal het niet mogelijk zijn de scheiding, het geloof en ongeloof, te blijven volgen, 7.ij zijn gaan zien en onder hen is het begrip van klassenstrijd gekomen. Alles wordt gedaan hen bij de R. K. partij te hou den en „de Tijd" en „de Maasbode" bestrij den de R K. arbeidcrscandidaten wel bet sterkst. Spr. behandelde hierop waarom ten slotte de R. K. en Antl-Révolutlonnalre partijen, om hun macht niet te verliezen, tot het Al gemeen Kiesrecht bekeerd werden en vindt het merkwaardig dat Heemskerk en de Anti Revolutionnalre wethouder dr. Kuyper met zijn antithese in zijn hemd laten staan. (Ge lach). Spr. veronderstelt dat Heemskerk en de Vries al bezig zijn om een nationaal minis terie te vormen, zij kunnen zonder elkander wat te behoeven te verwijten, na de verkie zingen Treub de hand reiken. Dat nationaal ministerie wordt alleen om tegen de sociaal democraten te kunnen optrekken, nagestreefd Spr. begrijpt dit omdat deze heel wat in het schild voeren. Het onderwijs van thans vpor het volk is een ersatzonderwijs van de bourgeoisie en dient uit een gevoel van menschzijn verbeterd te worden (Wordt vervolgd). ALOEM. VERGADERING VAN DEN NED. BOND v. BEHANGERS EN MEU BELFABRIKANTEN TE ALKMAAR 26—27 Juni 1918. Onder voorzitterschap van den heer M. Scheer (Haarlem) werd deze zeer druk be zochte vergadering geopend niet een welkom aan de 24 afdeellngen welke allen zijn opge komen met meer aan 100 afgevaardigden De mededeeling dat 4 nieuwe afd. zijn ge sticht werd met applaus begroet. De voornaamste mededeeling was wel de stichting van een ziekte-rislco-vereenlging voor behangers en meubelmakers, waarin als voorzitter Is benoemid de heer A. Frederiks (Zaandam) Secretaris de heer Fr. Schoen maker (Zwolle). Namens de vereenlging „Ziekte-risico" noudt de heer Van Binsbergen (Adm.) hierover eene lezing en wekt tevens op tot algemeene aansluiting. Een rapport inzake „Coöp. Inkoopvereeni- glug" wo..it bi| monde van den heer Buenao de Meaqiiita (Adm.) uitgebracht. Het geeft aan 3 .rstellen, well.* door de afdeelingen zullen De iumdeld worden. Ting wordt voortgez t op Bonderdsg 87 Juni 1818, 'e namiddags 1 uur. Voorzitter de heer G. Rifping, Burge meester. Secretaris de heer Donath Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Elfring met kennisgeving. Naar aanleiding van ae notulen van de vorige vergadering zegt de heer de W i t zich niets te herinneren van het door den heer Govers hem medegedeelde inzake den molen van Piet. Spreker twijfelt evenwel niet aan de stelli ge verzekering van den heer Govers en er kent gaarne zich minder gepaste uitdrukkin gen te hebben veroorloofd. Aan de vergadering wordt medegedeeld dat is ingekomen: a. een adres d.d. 27 Mei. 1.1., van den heer A. J. P. Spiesz, houdende het verzoek om ontslag als gemeente-controleur. Werd eervol verleend. b. een adres d.d. 21 Mei 1.1., van den heer G. Hellinga, houdende het verzoek hem met ingang van 1 Augustus a.s. ontslag te willen verleenen als hoofd der 4de ge meenteschool. Werd eervol verleend. c. een schrijven d.d. 29 Mei 1.1., van den heer B. Hoek, houdende dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie wegens bewezen diensten bij de uitbreiding der algemeene begraafplaats. d. een schrijven d.d. 22 Mei 1.1., No. 38, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekende raadsbesluit van 10 Mei 1.1., No. 4, om de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben, een schrijven d.d. 29 Mei 1.1., No. 42, van hetzelfde college, ten gele'de van het goed gekeurde raadsbesluit van 23 Mei 1.1.. No. 11, betreffende het sluiten van kas- leentogen. een schrijven alsvoren dxL 29 Md 1.1.. No. 72, ten gUdde van het Provinc'aal Blad No. 45, inhoudende de regeling der jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger, een schrijven alsvoren d.a. 29 Mei 1.1., No. 90, ten geleide van de goedgekeurde Dire e. S- lste suppleto h. een schrijven alsvoren d.« dienst 1918. 5 Juni 1.1., No. 12, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 23 Mei 1.1., No. lh, om zich te verzetten tegen de door de N.V. Maatschappij Alkmaar-Packet tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering, een schrijven alsvoren d.d. 5 Juni 1.1., No. '3de 71, ten geleide van de suppletoire begrooting, dienst 1918 j, een schrijven alsvoren d.d. 5 Juni 1.1., No. 80, ten geleide van het goedgekeurde sup pletoir kohier der belasting op de gebouw de eigendommen, dienst 191 een schrijven alsvoren d.d. 5 Juni 1.1., No. 92, ten geleide van het goedgekeurde k. raadsbesluit van 23' Mei 1.1., No. 7, tot verhuring van grond aan het afgesneden kanaalvak. c. tot k. voor kennisgeving aangenomen, 1. een adres d.d. 12 juni 1.1. van de Ver- eeniging „Goed Wonen", houdende het verzoek haar een voorschot te willen ver leenen ten bedrage van 635000.—, voor het stichten van 117 arbeiderswoningen, bericht om en In handen van B. en W. raad gesteld, tn. een adres d.d. 25 Mei 1.1.. van het bestuur der Vereenlging van ambtenaren der ge- mecnte-financièn, inzake verbetering der positie van den Gemeente-ontvanger. Alsvoren. n. een adres d.d 4 Juni 1.1., van de kaas- dragers en noodhulp-kaasdragers, daar bij verzoekende hunne loonregeling te her zien. De heer Verkerk verzocht te bespoedi gen dat het in den raad kwam. Spr. wijst of ae regeling voor de onderwijzers Spr. w; aan die kwesties een zitting geven, om tot klaarheid te komen. Hierna In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad, Alsvoren. o. een adres d.d.. 10 Juni 1.1., van de afd. Alkmaar der S.D.A.P. en den Alkmaar- schen Bestuurdersbond, houdende het ver zoek het voorstel tot verhoogtog van den gasprijs niet aan te nemen, Te behandelen bij punt 17 p. een schrijven d.d. 14 Juni 1.1. van de Soc. Dem. Vrouwenclub te Alkmaar, hou dende adhaesie-betuiging aan het adres, ;enoemd sub letter o. svoren. q. een^ schrijven d.d. 12 Juni 1.1., No. 48. van de Oed. Staten, ten gelelde van het foedgekeurde raadsbesluit van 23 Mei 1., No. 6, tot het ln gebruik geven van gemeentegrond op het afgesneden kanaal vak. Voor kennisgeving aangenomen, r. een schrijven d.d. 12 Juni 1.1.. No. 47. van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 23 Mei 1.1.. No. 9, tot het aangaan eener geldleening groot 250000.— Alsvoren. 8. een schrijven alsvoren1 d.d. 5 Juni 1.1. No. 89, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 23 Mei' 1.1., No. 8A, tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot 600000. Alsvoren. t. een schrijven d.d. 18 Juni 1.1. van de Commissie van advies voor het In exploi tatie brengen van terreinen voor handel en industrie, daarbij inzendende een derde serie gegevens, door haar verzameld, Alsvoren. u. een adres d.d. 24 Juni 1.1., van het Christelijk Comité van actie tegen de duurte, met een adhaesiebetuiging der afd. Alkmaar van den Ned. R.-K. Volksbond en den Christelijken Bestuurdersbond, om niet tot verhooging van den gasprijs over te gaan. Te behandelen bij punt 17 van de agenda, v. een adres d.d. 25 Juni 1.1., van het be stuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ned. onderwijzers, daarbij verzoeken de een afdoende regeling der onderwijzers- jaarweddeq spoedig tot stand te brengen. De Voorzitter noopte, dat in de vol gende vergadering het voorstel van B. en W. in behandeling kan komen. De heer Cioeck verzocht voorlezing van het adres. Aan dit verzoek werd voldaan, w. een adres, ongedateerd, den 25 Juni 1.1, ontvangen, van het onderwijzend per soneel aan de bijzondere lagere scholen in deze gemeente, daarbij verzoekende een gratificatie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen. In handen van B. en gesteld om be richt en raad. x, een schrijven d.d. 22 Juni 1.1., van den heer J. Zodij te 's-Gravenhage, naar aan leiding eener opmerking van den heer Ringers als zou eene discussie tusschen dezen en den heer Zaadnoordijk, ter zake van het Steuncomité, niet in het raad»- verslag zijn opgenomen. De heer Ringers sprak zijn leedwezen er over uit, dat hij een vergissing had be gaan. waarop het adres voor kennisgeving werd aangenomen. ij. een adres d.d 26 Juni LI., van het be stuur der afd. Alkmaar van het Ned. Ond. Gen., houdende het verzoek de door het Rijk toegekende jaarwedden verhoo gingen aan de onderwijzers zoo spoedig mogelijk, en in het vervolg kwartaalsge- wijze of maandelijks uit te betalen. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad z. een adres d.d. 26 Juni l.L, van de afd. Alkmaar van den Ned R.-K. Vlksbond, daarbij verzoekende de steunuitkeering onveranderd te laten, en controleurs aan te stellen om te waken tegen mis bruiken. Te behandelen bij het punt der agenda. aa. een schrijven d.d. 25 Juni l.L, van de Commissie van advies voor het in exploi tatie brengen van terreinen voor handel en industrie, inzake het tot stand komen van een sluis bij de Zes Wielen. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. BENOEMING STEMBUREAUX. Voor de Woensdag 3 Juli a.s. plaats krib bende stemming ter benoeming van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is het noodzakelijk voor de 9 stemdutrictm, waarin deze gemeente is verdeeld, stembu- reaux te benoemen. B. en W. stellen voor die bureaux als volgt samen te stellen: le stemdistrict (stemlokaal Besognekamer stadhuis): Voorzitter: de Burgemeester (ambtshalve). Leden: F H. Ringers Sr., J. F. M. Endel, A. Waiboer Dz. Plaatsverv. le den B. Kuiiper, P. N'. Leguit, C. J. Goes. 2e stemdistrict (stemlokaal to de 3de Koni Oem school a/d Koningsv Voorzitter Mr. hoek Lom- J. M. Lees- we. beig. Leden: C. G. Steen, Mr. A. Prins, J, H. Elfring. Plaatsverv leden. V. S. Ohmste- de JCz., C. Berkhouwer, M. I. Lewijt. 3e stemdistrict (stemlokaal in de voormali ge Handelsdagschool in het Victoriepark): Voorzitter: J. de Wit Dz. Leden: H. Wol zak Gz„ D. A Luiting, Th. van der Klei. Plaatsverv. ledenP. H. Krekelberg, W van Vuure. Mr. A. Dorbeck. 4e stemdistrict (stemlokaal in de 6e Oem school a/d Snaarmanslaan). Voorzitter: G. T M. v. d. Bosch. Leden: C. A. de Braai, P. Oreidanua, K. Govers. Plaatsverv. leden: D. de Boer, J. Blom en P. Kuijs, 5e stemdistrict (stemlokaal in do Am bachtsschool a. d. Bergerweg): Voorzitter D. Govers Jz. Leden: P. E C. Melchior, B. Keizer, H. Rol. Plaatsverv. leden: J. T. de Wit, P. Blotn, C SchoorL 6e stemdistrict (stemlokaal in de Cadetten school). Voorzitter J, de Lange C.Jz. Leden j. Westerhof, J. H, van der Velde, J. C. Boijenga Plaatsverv. leden: W. R, H. Wak ker, J. Rolfi, V W Got*. 7e itemdistrict (stemlokaal in de 2e Oem. school a d Oudegracht, tegenover het Wil- demanshofje). Voorzitter: JL Cloak, Leden: F Bak, O J Verkerk, K. Vonk. Plaatsverv. ledenH. P. Ibtok Mslenbrink, P, Dekker, A Tcnneman. 8e stemdistrict (stemlokaal ln de 4de Gem. school a. d. Keetkolk), Voorzitter: A. F. Thonisen Leden: J, F. l.ubbe, C. W. Visser, O. Cloeik. Plaatsverv. leden: C. Bosman Oz., J N. Lobach, P. Claij. 9e stemdistrict (stemlokaal in de Huis houd- en Industrieschool). Voorzitter: C. O. Zaadnoordijk. Leden: J. Houtsmuller, J, Kuilman, W. M, H. Pels. Plaatsverv. le den J. Stammes, H. W. Fre*e, E» Kalver- boer 7 Alle voorgedragen en hébben bericht eene benoeming te zullen aannemen. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. BENOEMTNO VAN EEN LID DER PLAATSELIJKE COMMKSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs beveelt aan voor het lidmaat schap harer commissie, om af te treden 31 December 1921, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door bet bedanken van haai mede-lid den hoer Chr. Altena: No. 1, W. Kaas, kapitein der infanterie, hoofd van onderwijs en waarnemend direc teur der Cadettenschool No 2. J. A. Verkuyl, leeraar aan de Ca dettenschool. Benoemd werd de heer W. Kaas met 16 stemmen, tegen 1 op den heer VeVrkuijl. REKENING ALQ'EMEENE BEWAAR SCHOOL. DIENST I91T. De ontvangsten van de Algemeene Bewaar school hebben in 1917 bedragen 4106,9TW en de uitgaven 3655,43 H, zoodat een batig saldo Icon worden geboekt van 451,54 De ontvangsten bedroegen: saldo van den dienst 1916 7 345,52 H, subsidie van de ge- 99, een' extra spaarbank 8,20 De uitgaven zfjn te verdeden aldus: sala- 2654.—, onderhoud' gebouw, tuin er meubejen 192 64, schoolbehoeftcn, druk- rissen werk en advertentlën 108,84 belasting en assurantiën 12,88, brandstoffen1, gas- en waterverbruik 154,12 en diversen 532.95. B. en W. stellen den Raad voor om deze re kening, gehoord de commissie tot de belas tingzaken, goed te keuren. Conform besloten. REKENING VAN DE ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL, DIENST 191T. De ofitvaogsjer,: v bovenvenEdde isrtd- Itog bedroegen ln 1917 17048,37 «n de uitgaven 17433,53. de rekening sluit der halve met een nadeelig saldo van 385,16. De ontvangsten zijn te verdeden als volgt: schoolgelden 3847,80, contributiën 231, naailoonen 78.40, subsidie van het Rijk 6500.—, van de Provincie 1750.en van de Gemeente 3000.—. Vervolgens bij dragen van de buitengemeenten 135,—, bij dragen niet onder andere rubrieken vermeld 98.10, vergoeding van „Noorderkwartier voor zaalhuur enz., 752.75, pensioenbijdra gen Yan het personeel 159,23 en het voor- deelig saldo van den dienst 1916 496.09. De uitgaven beliepen voor salarissen 11033,30, toeslag 492,97 K, rente, aflos- ïg en belasting 1223,82 K, dienstperso neel en schoonhouden 1075.60}*, mobilair en huishoudelijke uitgaven 751,22}*, onder houd van het gebouw nihil, leermiddelen 542,28, leermiddelen voor onvermogenden 120,88}*, vuur en licht 988 72, waterlei ding en1 assurantie 81,74, druk- en. adver- tentiekosten 197,59, pensioenverzekering personeel 836,77, en onvoorziene uitgaven 88,61}*. B. en W. stellen voor ook deza rekening goed te keuren. Conform besloten. VERHURING VAN LAND AAN DE IJSVEREENIGING „DE QUINT". Het Bestuur van de IJsvereeniging „de Quint" heeft zich bij adres, ongedateerd, den 27sten April 11. ontvangen tot uwe vergade- ring gewend, met het verzoek het thans aan de gemeente in eigendom behoorende land, 't welk tot nu toe door de genoemde IJsveree niging werd gebruikt voor de maanden No vember toen met Maart as., tegen1 eene ver goeding van 100, te mogen huren, met het recht dat land binnen den dijk onder water te zetten. Te dezen aanzien diénende van bericht en raad, hebben wij de eer in herinnering te brengen, dat het land waarvan ma sprake is, van weiland in bouwland is omge.P Hoelang het als zoodanig zal moeten wor den gebruikt is natuurlijk geheel onbekend, doch gedurende dien tijd mag en kan het niet onder water worden gezet, aangezien de gesteldheid van den bodem daardoor te veel achteruit zou gaan. Wij hebben daarom de eer uwer vergade ring voor te stellen te besluiten: aan het Bestuur van de IJsvereenij; „de Quint", als beschikking op zijn ad. den 27sten April 1.1. ontvangen, te bericht dat zijn verzoek om het land tot nu toe bij hem in gebruik, tc mogen huren, met 't recht het gedurende de maanden November tot en met Maart onder water te zetten, niet kan worden ingewilligd, wijl bedoeld land voorshands als bouwland zal worden gebe zigd, zoodat het onder water zetten daar van een zeer nadeeligen invloed zou oefenen op de daarvan te verwachten opbrengsten. De raad' kent het voorstel van B. en W. goed. WIJZIGING STEUNUITKEERING AAN WERKLOOZEN. (Zie ons desbetreffend nummer). De voorzitter verzocht voorlezing van de ingekomen adressen. De voorzitter zegt dat B. en W hedenmor gen nog een bespreking hebben gehad met de vertegenwoordigers van de arbeiders-organi saties. B. en W. doen met groot leedwezen hun voorstel, maar hebben de verantwoordelijk heid niet langer aangedurfd van 'n regeling die niet de goedkeuring heeft van het K. N. S. waardoor de gemeente 40 pCt. toeslag moet missen. B. en W. hebben de zaak met de vertegen-, woordigers uitvoerig besproken en tenslotte gezegd dat het eenigste wat nog gedaan kan worden ia zoo veel mogelijk productief werk te verschaffen. De heer Z a a d n o o r d ij k staat op hef standpunt dat het Amsterdamsche tarief te laag is en heeft het voornemen, waar moga» Spr. staat sceptisch tegenover de antwoor den van het K. N. S. en wijst er op ckit Alk maar zelfs de kans maakt, dat het K. N. S. voor Alkmaar het Amsterdamsche tarief niet zal goedkeuren, daar het berichtte <Üt in over weging te willen nemen. Alkmaar gaf reeds 66000 uit en geeft nu 4000 per week uit. Spr. weet dat de vakorganisaties dankbaar zijn voor hetgeen Alkmaar deed. Wil men echter komen tot een toeslag van het K. N. S., dan zal men het voorstel moeten aannemen. De heer C1 o e c k meent, dat waar B. en W. de verantwoordelijkheid niet aandurven, de raad deze dan ook niet kan dragen. Spr. betwist den heer Zaadnoordijk, dat het K. N'. S. een royale toepassing van de Am sterdamsche regeling voor Alkmaar niet zal goedkeuren. Voorheen deed fiet dit steeds. Spr. herinnert aan de door den heer R i n- e r s en spr. Ingediende regeling, en zegt _at beiden nu die regeling niet meer durven voorstellen, omdat zij meenen dat de uitkee ring niet alleen op de gemeente mag drukken. Spr. herinnert aan het damescomité van het vorige steuncomité, waardoor het in bijzon dere gevallen mogelijk was bijzondere bedra gen toe te staan. Er is altijd nog eenige speling om de uit keering te verhoogen, als het geval maar in dividueel beoordeeld is. De heer L u b b e zegt als penningmees ter van het Steuncomité, dat dit ook een co mité van middenstanders heeft. Spr. gelooft, dat wanneer de Amsterdamsche regeling wordt aangenomen, dat ook de kleine midden standers er inkomen. Spr. zag gaarne, dat ook de kosten van de centrale keuken voor een deel door het K. N. S. worden gedragen. In bijna alle gemeenten krijgt men deze toe- laêfë reeds. Wanneer het zoo voortgaat, dan gelooft spr. dat men boven de financieele krachten van de gemeente gaat. Eindigt de oorlog niet, dan worden de nooden nog grooter en zit men spoedig met de handen in het haar. Spr. meent dat het voorstel aangenomen moef worden. De heer Verkerk meent, dat het onder werp met partijpolitiek niets te maken heeft en wijst op de samenwerking van al de ar beidersorganisaties De materie raakt dan ook de levenskwestie van de arbeiders. Spr. heeft zich verbaasd over het standpunt van den secr. van het K. N. S Hij wil de arbei ders zooveel prikkelen om werk te zoeken, dat, als er steaks werk is, er geen arbeiders meer zijn, y Als

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2